Рішення № 94595555, 03.02.2021, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.02.2021
Номер справи
420/13494/20
Номер документу
94595555
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 420/13494/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 лютого 2021 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Бжассо Н.В.,

розглянув в порядку письмового провадження в м. Одесі за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області, за результатом розгляду якого позивач просить суд:

Визнати протиправною бездіяльність Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області щодо ненадання ОСОБА_1 достовірної інформації про місця розташування вільних земельних ділянок з різним цільовим призначенням в межах території Таїровської селищної Ради Овідіопольсокго району Одеської області, а також, інформацію щодо часу виготовлення плану території селища Таїрове;

Зобов`язати Таїровську селищну раду Овідіопольського району Одеської області в особі її голови надати ОСОБА_1 вичерпний перелік вільних земельних ділянок в межах території Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області з різним цільовим призначенням (для будівництва і обслуговування жилого будинку, будівництва гаражу, садівництва та городництва, ведення підсобного та фермерського господарств), в тому числі щодо ділянок з кадастровими номерами: № 5123784200:02:001:0230 та № 5123784200:02:002:0220, а також, інформацію щодо часу закінчення виготовлення та затвердження «плану території» селища Таїрове;

Стягнути з Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області на користь ОСОБА_1 витрати понесені за надання правової допомоги в розмірі 10000,00 грн., а також, витрати представника, пов`язані з прибуттям до суду у розмірі 660,00 грн.

В обґрунтування адміністративного позову позивач зазначає, що з огляду на те, що він має право на першочергове забезпечення житлом та отримання земельної ділянки для індивідуального житлового будівництва, ОСОБА_1 неодноразово усно та письмово звертався до відповідача з проханням надати земельні ділянки. Однак, незважаючи на всі звернення, відповідач або відмовляє у наданні ділянок, або відмовчується від надання відповіді на заяви про виділення ділянок та про надання інформації. Позивач зазначає, що 17.02.2020 року він звернувся до відповідача із заявою про надання інформації з чинної містобудівної документації та про вільні земельні ділянки. Проте, селищна рада відповіла, що надати копії «чинної містобудівної документації» у них немає можливості через великий об`єм та ознайомитися з нею позивач може у приміщення селищної ради,а вільних ділянок не має. Проте, позивач зазначає, що з публічної кадастрової карти вбачається, що у самому с. Таїрове та у с. Сухий Лиман, с. Лиманка, с. Балка є вільні ділянки.

Ухвалою суду від 07.12.2020 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

31.12.2020 року від представника відповідача надійшов відзив на адміністративний позов, з огляду на який, відповідач вважає, що у задоволенні позову ОСОБА_1 має бути відмовлено. Представник відповідача зазначає, що на письмові запити ОСОБА_1 Таїровська селищна рада неодноразово зазначала, що в межах Таїровської селищної об`єднаної територіальної громади відсутні земельні ділянки комунальної власності, не надані у власність або користування, які у відповідності до статті 17 ЗУ «Про основи містобудування», передбачені чинною містобудівною документацією та можуть бути використані для реалізації прав громадян на безоплатне отримання у власність земельних ділянок із земель комунальної власності Таїровської селищної ради. З приводу ознайомлення з містобудівною документацією, відповідач зазначає, що в селищній раді відсутня технічна можливість виготовлення її копії, через великий формат (занадто великий розмір). Позивача було повідомлено про можливість ознайомитися з містобудівною документацією в приміщенні ради.

04.01.2021 року від позивача надійшла відповідь на відзив на адміністративний позов.

Суд розглянув матеріали справи, всебічно і повно з`ясував всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінив надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності та робить наступні висновки.

Суд зазначає, що предметом розгляду справи № 420/13494/20 є встановлення наявності у діях відповідача бездіяльності щодо ненадання на запит позивача достовірної інформації. В рамках розгляду справи № 420/13494/20 суд не досліджує та не надає оцінку відповідям та рішенням відповідача, прийнятих за результатом розгляду заяв ОСОБА_1 про надання у власність земельних ділянок.

Так, суд встановив, що 17.02.2020 року ОСОБА_1 звернувся до голови Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області із заявою про надання:

- копії «чинної містобудівної документації», якою заборонено надання ділянок у власність;

- інформації про наявність вільних земельних ділянок, які можуть бути надані у власність з цільовим призначеннями для ведення фермерського господарства, ведення садівництва, індивідуального дачного будівництва, садівництва, ведення особистого селянського господарства, будівництва гаражу та за іншими цільовими призначеннями.

Вказана заява зареєстрована у Таїровській селищній раді 28.02.2020 року за вх. № Л-355.

25.03.2020 року відповідач надав відповідь за № Л-355 на заяву позивача, в якій зазначив, що в селищній раді відсутня технічна можливість виготовити копії чинної містобудівної документації по причині їх великого формату. Для ознайомлення з наявною містобудівною документацією позивач може звернутися до відділу містобудування та архітектури Таїровської селищної ради (прийом громадян в понеділок та четвер). Щодо наявності вільних земельних ділянок, відповідач зазначив, що в попередніх відповідях було повідомлено, що станом на даний час в межах смт. Таїрове, с. Балка, с. Лиманка, с. Сухий Лиман, а також, за межами населених пунктів Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області, відсутні вільні земельні ділянки комунальної власності, не надані у власність або користування, які у відповідності до статті 17 ЗУ «Про основи містобудування», передбачені чинною містобудівною документацією для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), індивідуального дачного будівництва, ведення садівництва, особистого селянського господарства та можуть бути використані для реалізації прав громадян на безоплатне отримання у власність земельних ділянок для зазначених видів цільового використання із земель комунальної власності Таїровської селищної ради.

Відповідно до ч. 2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 40 Конституції України, усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов`язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.

Згідно з п. п. 3, 4 ч. 1 ст. 1 ЗУ «Про інформацію», інформація - будь-які відомості та/або дані, які можуть бути збережені на матеріальних носіях або відображені в електронному вигляді; суб`єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, інший суб`єкт, що здійснює владні управлінські функції відповідно до законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень.

Приписами ст. 5 ЗУ «Про інформацію» передбачено, що кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів.

Реалізація права на інформацію не повинна порушувати громадські, політичні, економічні, соціальні, духовні, екологічні та інші права, свободи і законні інтереси інших громадян, права та інтереси юридичних осіб.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 7 ЗУ «Про інформацію», право на інформацію охороняється законом. Держава гарантує всім суб`єктам інформаційних відносин рівні права і можливості доступу до інформації.

Ніхто не може обмежувати права особи у виборі форм і джерел одержання інформації, за винятком випадків, передбачених законом.

Суб`єкт інформаційних відносин може вимагати усунення будь-яких порушень його права на інформацію.

Закон України «Про доступ до публічної інформації» визначає порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 ЗУ «Про доступ до публічної інформації», публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.

Приписами ч. 1 ст. 3 ЗУ «Про доступ до публічної інформації», право на доступ до публічної інформації гарантується: 1) обов`язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом; 2) визначенням розпорядником інформації спеціальних структурних підрозділів або посадових осіб, які організовують у встановленому порядку доступ до публічної інформації, якою він володіє; 3) максимальним спрощенням процедури подання запиту та отримання інформації; 4) доступом до засідань колегіальних суб`єктів владних повноважень, крім випадків, передбачених законодавством; 5) здійсненням парламентського, громадського та державного контролю за дотриманням прав на доступ до публічної інформації; 6) юридичною відповідальністю за порушення законодавства про доступ до публічної інформації.

Статтею 12 ЗУ «Про доступ до публічної інформації» визначено перелік суб`єктів відносин у сфері доступу до публічної інформації якими є: 1) запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об`єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб`єктів владних повноважень; 2) розпорядники інформації - суб`єкти, визначені у статті 13 цього Закону; 3) структурний підрозділ або відповідальна особа з питань доступу до публічної інформації розпорядників інформації.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 13 ЗУ «Про доступ до публічної інформації», розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються: 1) суб`єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб`єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов`язковими для виконання.

Згідно з ч. ч. 1,2 ст. 19 ЗУ «Про доступ до публічної інформації», запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.

Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту.

Відповідно до ч. 1 ст. 20 ЗУ «Про доступ до публічної інформації», розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту.

Суд зазначає, що позивач звертається до суду із вимогами про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо: ненадання ОСОБА_1 достовірної інформації про місця розташування вільних земельних ділянок з різним цільовим призначенням в межах території Таїровської селищної Ради Овідіопольсокго району Одеської області, а також, інформацію щодо часу виготовлення плану території селища Таїрове та зобов`язання відповідача надати відповідну інформацію.

При цьому, з огляду на відповідь Таїровсьокої селищної ради Овідіопольського району Одеської області від 25.03.2020 року № Л-355, відповідач надав на запит позивача інформацію щодо відсутності вільних земельних ділянок комунальної власності, не надані у власність або користування, які у відповідності до статті 17 ЗУ «Про основи містобудування», передбачені чинною містобудівною документацією для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), індивідуального дачного будівництва, ведення садівництва, особистого селянського господарства та можуть бути використані для реалізації прав громадян на безоплатне отримання у власність земельних ділянок для зазначених видів цільового використання із земель комунальної власності Таїровської селищної ради.

Вимог про надання інформації щодо часу виготовлення плану території селища Таїрове заява позивача від 17.02.2020 року (зареєстрована за вх. № Л-355 28.02.2020 року)т не містить.

Враховуючи вищевикладене, суд робить висновок про відмову у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 в межах заявлених підстав позову та предмету спору.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З огляду на вищевикладене, суд робить висновок, що адміністративний позов ОСОБА_1 не належить до задоволення.

Оскільки суд зробив висновок про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову ОСОБА_1 , судові витрати з відповідача на користь позивача не стягуються.

Керуючись ст.ст.2, 3, 6, 8, 9, 73, 74, 75, 76, 77, 195, 243, 245, 246, 250, 262, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Відмовити у задоволені позову ОСОБА_1 до Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії.

Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.

Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України через Одеський окружний адміністративний суд до П`ятого апеляційного адміністративного суду.

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ).

Відповідач - Таїровська селищна рада Овідіопольського району Одеської області (адреса: вул. 40-річчя Перемоги, 25, с. Таїрове, Овідіопольський р-н., Одеська обл., 65496, код ЄДРПОУ: 05582159).

Повний текст рішення складений та підписаний судом 03 лютого 2021 року.

Суддя Н.В. Бжассо

.