Ухвала суду № 94594623, 02.02.2021, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.02.2021
Номер справи
300/3814/20
Номер документу
94594623
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

про процесуальне правонаступництво

"02" лютого 2021 р. справа № 300/3814/20

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Чуприни О.В., розглянувши у письмовому провадженні клопотання представника Приватного підприємства "Геобудінформ Долина" від 30.01.2021 про заміну відповідача в адміністративній справі №300/3814/20 за позовом Приватного підприємства "Геобудінформ Долина", в інтересах якого діє адвокат Кайдан Дмитро-Святослав Тарасович, до Княжолуцької сільської ради про визнання протиправною бездіяльність щодо нерозгляду заяви від 13.10.2020, зареєстровану 15.10.2020 за вхідним №314/02-23, та зобов`язання розглянути коментовану заяву, -

В С Т А Н О В И В:

Приватне підприємство "Геобудінформ Долина" (надалі по тексту також - позивач, ПП "Геобудінформ Долина"), в інтересах якого діє адвокат Кайдан Дмитро-Святослав Тарасович, 21.12.2020 звернулося в суд з адміністративним позовом до Княжолуцької сільської ради (надалі по тексту також - первинний відповідач) про визнання протиправною бездіяльність щодо не розгляду заяви від 13.10.2020, зареєстровану 15.10.2020 за вхідним №314/02-23 та зобов`язання розглянути коментовану заяву.

Підставою звернення Приватного підприємства "Геобудінформ Долина" із вказаним позовом є протиправна, на переконання позивача, бездіяльність Княжолуцької сільської ради, яка полягає у не розгляді відповідачем заяви ПП "Геобудінформ Долина" від 13.10.2020, зареєстровану 15.10.2020 за вхідним №314/02-23.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24.12.2020 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

22.01.2021 на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву від 21.01.2021 за підписом колишнього в.о. сільського голови і секретаря Княжолуцької сільської ради Титиш В.І., в якому останній поряд з іншим відзначив, що внаслідок проведення адміністративної реформи відповідно до постанови Верховної Ради України "Про утворення та ліквідацію районів" від 17.07.2020 за №807-IX, Долинський район увійшов до складу Калуського району Івано-Франківської області. У с. Княжолука 25.10.2020 відбулися вибори до Долинської об`єднаної територіальної громади, проте депутатів до Княжолуцької сільської ради і сільського голову не обирали. Таким чином Княжолуцька сільська рада з 26.10.2020 припинила своє існування в юридичному сенсі. Усі працівники сільської ради звільнені із займаних посад внаслідок ліквідації Княжолуцької сільської ради з 01.12.2020, а тому з урахуванням вказаного на переконання відповідача Княжолуцька сільська рада не може виступати відповідачем у даній справі. Вказав на можливість заміни неналежного відповідача на належного.

У зв`язку із вказаними обставинами, Івано-Франківським окружним адміністративним судом 25.01.2021 поставлено ухвалу, якою зобов`язано Приватне підприємство "Геобудінформ Долина" надати в суд письмові пояснення та/або скористатися правом на заявлення відповідного клопотання із визначенням власної позиції щодо дії (станом на день подання позову 21.12.2020 і станом на 25.01.2021) у відношенні до сільської ради підпунктів 1-4 пункту 2 Розділу ІІ Закону України ''Про внесення змін до деяких законів України щодо визначення територій та адміністративних центрів територіальних громад'' від 16 квітня 2020 року №562-IX і пункту 6-1 Розділу V ''Прикінцеві та перехідні положення'' Закону України ''Про місцеве самоврядування в Україні'' від 21.07.1997 за №280/97-ВР (в редакції від 17.11.2020).

В свою чергу, представником позивача 01.02.2021 подано суду, через канцелярію, письмове клопотання про заміну відповідача у адміністративній справі №300/3814/20 його правонаступником - Долинську міську раду.

Розглянувши подане клопотання і дослідивши аргументи первинного відповідача, наведені у відзиві на позов та пояснення представника позивача, суд дійшов висновку про необхідність заміни відповідача у даній справі його правонаступником з огляду на таке.

Частиною 1 статті 52 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі по тексту також - КАС України) встановлено, що у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов`язкові для особи, яку він замінив.

Відповідно до підпунктів 1-4 пункту 2 Розділу ІІ Закону України ''Про внесення змін до деяких законів України щодо визначення територій та адміністративних центрів територіальних громад'' від 16 квітня 2020 року № 562-IX установлено:

1) визначення адміністративних центрів територіальних громад та затвердження територій територіальних громад здійснюються на основі затверджених Кабінетом Міністрів України перспективних планів формування територій громад Автономної Республіки Крим, областей;

2) у 2020 році перші місцеві вибори депутатів сільських, селищних, міських рад і відповідних сільських, селищних, міських голів територіальних громад, території яких затверджені Кабінетом Міністрів України на підставі цього Закону, проводяться одночасно з черговими місцевими виборами 2020 року;

3) вибори депутатів сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів, старост сіл, селищ територіальних громад, які увійшли до складу територіальних громад, території яких затверджено Кабінетом Міністрів України на підставі цього Закону, не проводяться;

4) повноваження сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів, старост сіл, селищ територіальних громад, які увійшли до складу територіальних громад, території яких затверджено Кабінетом Міністрів України на підставі цього Закону, припиняються в день набуття повноважень сільських, селищних, міських рад, обраних на перших місцевих виборах у 2020 році відповідно до підпункту 2 цього пункту.

Пунктом 7-1 Розділу V ''Прикінцеві та перехідні положення'' Закону України ''Про місцеве самоврядування в Україні'' від 21 травня 1997 року №280/97-ВР визначено, що до прийняття закону про адміністративно-територіальний устрій України визначення адміністративних центрів територіальних громад та затвердження територій територіальних громад здійснює Кабінет Міністрів України.

Рішення Кабінету Міністрів України про визначення адміністративних центрів територіальних громад та затвердження територій територіальних громад подається до Центральної виборчої комісії для прийняття нею рішення про призначення перших місцевих виборів депутатів сільських, селищних, міських рад і сільських, селищних, міських голів відповідних територіальних громад.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України №483-р від 22.04.2020 ''Про затвердження перспективного плану формування територій громад Івано-Франківської обалсті'' до складу Долинської територіальної громади (2622010100, м. Долина) включено наступні територіальні громади: Долинська, Белеївська, Великотур`янська, Геринська, Гошівська, Грабівська (Рожнятівський район), Княжолуцька, Лоп`янська, (Рожнятівський район), Малотур`янська, Надіївська, Новичківська, Оболонська, Підберезька (м. Болехів), Рахинянська, Солуківська, Тростянецька, Тяпчанська і Яворівська.

17.11.2020 до Закону України ''Про місцеве самоврядування в Україні'' від 21.07.1997 за №280/97-ВР внесено зміни Законом України ''Про внесення змін до деяких законів України щодо впорядкування окремих питань організації та діяльності органів місцевого самоврядування і районних державних адміністрацій'' №1009-IX (набрали чинності 06.12.2020), відповідно до яких Розділ V ''Прикінцеві та перехідні положення'' доповнено пунктом 6-1 наступного змісту:

- у день набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною територіальною громадою, територія якої затверджена Кабінетом Міністрів України (далі - сформована територіальна громада), припиняються повноваження сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів, обраних територіальними громадами, територія яких включена до території сформованої територіальної громади (далі - розформовані територіальні громади) (підпункт 1);

- після припинення повноважень сільського голови, який одноособово виконував функції виконавчого органу ради, що припиняється, відповідні функції одноособово виконує сільський, селищний, міський голова, обраний сформованою територіальною громадою, з дня набуття ним повноважень до затвердження новообраною радою персонального складу її виконавчого комітету (підпункт 3);

- сформована територіальна громада є правонаступником усього майна, прав та обов`язків розформованої територіальної громади з урахуванням особливостей, визначених підпунктами 5 і 6 цього пункту (підпункт 4);

- не пізніше завершення другої сесії новообраної ради у порядку, визначеному цим пунктом, починається реорганізація відповідних юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад, обраних розформованими територіальними громадами та розміщених поза адміністративним центром сформованої територіальної громади, шляхом їх приєднання до юридичної особи - сільської, селищної, міської ради, розміщеної в адміністративному центрі сформованої територіальної громади. Після завершення реорганізації відповідні сільські, селищні, міські ради припиняються як юридичні особи з урахуванням особливостей, визначених цим пунктом (підпункт 8);

- юридична особа - сільська, селищна, міська рада, розміщена в адміністративному центрі сформованої територіальної громади, є правонаступником прав та обов`язків усіх юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад, обраних розформованими територіальними громадами, з дня набуття повноважень новообраною радою (підпункт 9);

- з дня затвердження новообраною радою персонального складу її виконавчого комітету починається реорганізація відповідних юридичних осіб - виконавчих комітетів рад, що припиняються, шляхом їх приєднання до юридичної особи - виконавчого комітету новообраної ради. Після завершення реорганізації відповідні юридичні особи - виконавчі комітети сільських, селищних, міських рад припиняються у порядку, визначеному цим пунктом (підпункт 10);

- під час проведення реорганізації юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад та/або їхніх виконавчих комітетів повноваження з управління справами таких юридичних осіб здійснює сільський, селищний, міський голова, обраний сформованою територіальною громадою. За поданням сільського, селищного, міського голови, обраного сформованою територіальною громадою, сільська, селищна, міська рада може утворювати комісії для забезпечення здійснення ним повноважень з управління справами юридичних осіб, що реорганізуються (абзац 5 і 6 підпункту 12);

- після закінчення повноважень рад, що припиняються, їхніх виконавчих комітетів, сільського голови, який одноособово виконував функції виконавчого органу сільської ради, що припиняється, видані ними нормативно-правові акти, невиконані акти індивідуальної дії зберігають чинність на відповідних територіях та для відповідних осіб (підпункт 13);

- новообрана рада, її виконавчий комітет можуть вносити зміни, визнавати такими, що втратили чинність, або скасовувати акти відповідних органів місцевого самоврядування, правонаступниками яких вони є, та їх посадових осіб (підпункт 14);

- державна реєстрація припинення юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад, їхніх виконавчих комітетів здійснюється на підставі заяви, поданої суб`єкту державної реєстрації сільським, селищним, міським головою, обраним сформованою територіальною громадою, або уповноваженою ним особою. Сільські, селищні, міські ради та їхні виконавчі органи розформованих територіальних громад припиняються як юридичні особи з дня внесення запису про їх припинення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (абзац 1 і 4 підпункту 18).

Статтею 141 Конституції України визначено, що строк повноважень сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, депутати якої обрані на чергових виборах, становить п`ять років.

За приписами пункту 1 постанови Верховної Ради України ''Про призначення чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів у 2015 році'' попередні чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів були призначені на неділю 25 жовтня 2015 року.

Так, після проведених 25.10.2020 місцевих виборів, що мали місце на виконання постанови Верховної Ради України ''Про призначення чергових місцевих виборів у 2020 році'' від 15.07.2020 за №795-ІX, станом на 25.01.2020 і 03.02.2021, згідно публічних відомостей офіційного веб-сайту Долинської міської об`єднаної територіальної громади, Долинська територіальна громада - територіальна громада в Україні, на території Калуського району Івано-Франківської області з центром у місті Долина. Кількість рад, що об`єдналися - 18, зокрема: Малотур`янська, Солуківська (Солуків, Діброва, Якубів), Грабівська, (Грабів, Крива), Лоп`янська, Белеївська, Великотур`янська, Геринська, Гошівська, Княжолуцька, Надіївська, Новичківська, Оболонська, Підберезька, Рахинянська, Тростянецька (Тростянець, Слобода-Долинська), Тяпчанська, Яворівська сільські ради (https://opendata.dolyna.if.ua/dolynska-hromada/).

При цьому, до складу Долинської міської об`єднаної територіальної громади поряд з іншими входить Княжолуцький старостинський округ.

З урахуванням вказаного як свідчить публічні відомості із Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (станом на 25.01.2021) Княжолуцька сільська рада із присвоєним ідентифікаційним кодом 04355941 (село Княжолука, Долинський район, Івано-Франківська область, 77540) ще перебуває зареєстрованою як юридична особа публічного права, керівником якої є ОСОБА_1 .

Разом з тим, дані офіційного веб-сайта Долинської міської ради об`єднаної територіальної громади містять відомості про те, що ОСОБА_1 є міським головою міста Долина, обраний на місцевих виборах 25.10.2020, повноваження якого засвідчуються пунктом 2 рішення Долинської міської ради від 01.12.2020 за №1-1/2020 ''Про підсумки виборів, визнання повноважень і реєстрацію депутатів Долинської міської ради та Долинського міського голови'' (https://dolyna.if.ua/doc/rishennya-sesiji/pro-pidsumky-vyboriv-vyznannia-povnovazhen-i-reiestratsiiu-deputativ-dolynskoi-miskoi-rady-ta-dolynskoho-miskoho-holovy/).

Відповідно до Розпорядження Кабінету Міністрів України від 12.06.2020 за №714-р "Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Івано-Франківської області", визначено і затверджено Долинську територіальну громаду з адміністративним центром у місті Долина, до складу якої входить зокрема і Княжолуцька територіальна громада.

Згідно приписів частини 3 статті 8 Закону України "Про добровільне об`єднання територіальних громад" об`єднана територіальна громада є правонаступником всього майна, прав та обов`язків територіальних громад, що об`єдналися, з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною такою об`єднаною територіальною громадою.

У відповідності до частини 2 статті 8 коментованого Закону повноваження сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів, обраних територіальними громадами, що об`єдналися, завершуються в день набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною об`єднаною територіальною громадою.

За доводами представника позивача 28.12.2020 Долинська міська рада, як об`єднана територіальна громада, до складу якої увійшла і Княжолуцька територіальна громада, розпочала процедуру реорганізації Княжолуцької сільської ради прийнявши відповідне рішення №43-2/2020.

За змістом пункту 5 і підрункту 5.1 пункту 5 вказаного рішення міської ради розпочато процедуру реорганізації Княжолуцької сільської ради (ЄДРПОУ 04355941), місцезнаходження: 77540, вул. Шевченка, 103, с. Княжолука Долинського району Івано-Франківської області шляхом приєднання до Долинської міської ради (ЄДРПОУ 04054317), місцезнаходження: проспект Незалежності, 5, м. Долина Івано-Франківської області.

Долинська міська рада є правонаступником всього майна, прав та обов`язків Княжолуцької сільської ради (https://dolyna.if.ua/doc/ rishennya-sesiji/pro-pochatok-reorhanizatsii-beleivskoi-velykotur-ianskoi-herynskoi-hoshivskoi-kniazholutskoi-nadiivskoi-novychkivskoi-obolonskoi-pidberezkoi-rakhynianskoi-trostianetskoi-tiapchanskoi-ta-yavorivskoi-si/).

Відтак, з метою встановлення моменту припинення повноважень Княжолуцької сільської ради, та переходу її прав та обов`язків в порядку правонаступництва до Долинської міської ради, слід застосовувати норми пунктів 8 і 9 розділу 5 Прикінцевих та Перехідних положень Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", із змісту яких слідує наступне:

- не пізніше завершення другої сесії новообраної ради у порядку, визначеному цим пунктом, починається реорганізація відповідних юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад, обраних розформованими територіальними громадами та розміщених поза адміністративним центром сформованої територіальної громади, шляхом їх приєднання до юридичної особи - сільської, селищної, міської ради, розміщеної в адміністративному центрі сформованої територіальної громади. Після завершення реорганізації відповідні сільські, селищні, міські ради припиняються як юридичні особи з урахуванням особливостей, визначених цим пунктом;

- юридична особа - сільська, селищна, міська рада, розміщена в адміністративному центрі сформованої територіальної громади, є правонаступником прав та обов`язків усіх юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад, обраних розформованими територіальними громадами, з дня набуття повноважень новообраною радою.

Аналізуючи наведені правові норми суд вважає, що Долинська міська рада (ідентифікаційний код юридичної особи 04054317) є правонаступником прав та обов`язків Княжолуцької сільської ради з 01.12.2020 (дня набуття повноважень), а перехід прав та обов`язків Княжолуцької сільської ради до Долинської міської ради відбувся 29.12.2020 (дати набрання чинності рішення Долинської міської ради №43-2/2020 від 28.12.2020).

Враховуючи вказані обставини, на переконання суду наявні процесуальні підстави у допуску заміни Княжолуцької сільської ради її правонаступником Долинською міською радою.

Керуючись статтями 52, 241, 243, 248, 256, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

1. Клопотання представника Приватного підприємства "Геобудінформ Долина" від 30.01.2021 про заміну відповідача правонаступником, - задовольнити.

2. Замінити відповідача - Княжолуцьку сільську раду (ідентифікаційний код юридичної особи - 04355941, адреса: село Княжолука, Долинський район, Івано-Франківська область, 77540) його правонаступником - Долинською міською радою (ідентифікаційний код юридичної особи - 04054317, адреса: проспект Незалежності, 5, місто Долина, Івано-Франківська область, 77500).

3. Направити Долинській міській раді копію позовної заяви разом із додатками, долученими до позовної заяви.

4. Копію ухвали суду надіслати (надати) учасникам справи (їх представникам).

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання.

Суддя /підпис/ Чуприна О.В.