
328/2659/20
02.02.2021
2/328/75/21
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
Іменем України
02 лютого 2021 року м.Токмак
Токмацький районний суд Запорізької області у складі головуючого судді Коваленка П.Л., за участю секретаря судового засідання Баздирь О.Л., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Токмак в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення та охорони здоров`я Токмацької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення переплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям,
в с т а н о в и в:
Управління соціального захисту населення Токмацької міської ради, яке в подальшому змінило назву на Управління соціального захисту населення та охорони здоров`я Токмацької міської ради звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення переплаченої житлової субсидії у сумі 1696,83 грн.
Позов обґрунтовує наступним.
16.08.2016 до Управління соціального захисту населення Токмацької міської ради із заявою щодо надання субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг звернулася ОСОБА_1 . Відповідно до норм чинного законодавства їй було призначено житлову субсидію на період з 01.08.2016 по 30.04.2017.
На наступні періоди, враховуючи і період з травня 2018 року по квітень 2019 року, ОСОБА_1 було проведено поточний розрахунок та призначення житлової субсидії без звернення (автоматичне) відповідно до п.16 Положення про порядок призначення житлових субсидій», що затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 (в редакції від 27.04.2018 № 329).
Пунктом 9 Положення передбачено, що житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства. Абзацом 16 пункту 16 Положення встановлено, що громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов`язаний протягом 30 календарних днів проінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про обставини для перерахунку призначеної житлової субсидії, зокрема, щодо зміни складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) членів домогосподарства (орендар, внутрішньо переміщена особа - членів домогосподарства, які фактично проживають в житловому приміщенні (будинку), їх соціального статусу.
05.11.2019 до управління надійшла заява від ОСОБА_2 , який є сином ОСОБА_1 , та зареєстрований разом з нею. В своїй заяві ОСОБА_2 повідомив, що з 1997 року одружений. Таким чином, були виявлені зміни у складі сім`ї заявника ОСОБА_1 , про які вона вчасно не повідомила управління.
У заяві про призначення житлової субсидії та декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, ОСОБА_1 ставила свій підпис і усвідомлювала, що зміна обставин, які можуть вплинути на отримання житлової субсидії тягнуть за собою певні наслідки.
На підставі викладених обставин виникла переплата бюджетних коштів за період травень 2018 року - квітень 2019 року у розмірі 3546,83 грн. ОСОБА_2 особисто отримав повідомлення про повернення раніше призначеної суми житлової субсидії із зазначенням розміру переплаченої житлової субсидії. Відповідачем повернуто лише частину коштів, а саме 1850 грн., залишок не повернутих коштів складає 1696,83 грн. На даний час відповідачем вищезазначені кошти не повернуті.
Представник позивача в судове засідання не з`явився, надав суду заяву про розгляд справи без його участі, на позові наполягає, не заперечує проти винесення заочного рішення.
Відповідач на розгляд справи в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи в судовому засіданні повідомлявся належним чином, відзив на позов не надав, клопотань про відкладення розгляду справи чи розгляд справи за його відсутності не надходило. Суд вирішує справу на підставі наявних у ній доказів та ухвалює заочне рішення, що відповідає положенням ст.280 ЦПК України.
Відповідно до п.1 ч.3 ст.223 ЦПК України якщо учасник справи був належним чином повідомлений про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
Оскільки особи, які беруть участь у справі в судове засідання не з`явились, відповідно до вимог ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає позов таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 16.08.2016 до Управління соціального захисту населення Токмацької міської ради із заявою щодо надання субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг звернулася ОСОБА_1 , що підтверджується заявою про призначення житлової субсидії та декларацією про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії від 16.08.2016.
Відповідно до інформації, зазначеної відповідачем в розділі І Декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, разом з відповідачем ОСОБА_1 у житловому приміщенні за адресою: АДРЕСА_1 , проживає син ОСОБА_2 .
Відповідно до норм чинного законодавства відповідачеві було призначено житлову субсидію за рішенням Комісії з питань призначення державних соціальних допомоги на період з 01.08.2016 по 30.04.2017.
На наступні періоди, враховуючи і період з травня 2018 року по квітень 2019 рок,у ОСОБА_1 було проведено поточний розрахунок та призначення житлової субсидії без звернення (автоматичне) відповідно до п.16 Положення про порядок призначення житлових субсидій, що затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 (в редакції від 27.04.2018 № 329).
Пунктом 9 Положення про порядок призначення житлових субсидій (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.2018 № 329) передбачено, що житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства. Під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім`ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства.
Абзацом 16 пункту 16 Положення про порядок призначення житлових субсидій (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.2018 року № 329) встановлено, що громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов`язаний протягом 30 календарних днів проінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про обставини для перерахунку призначеної житлової субсидії, зокрема, щодо зміни складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) членів домогосподарства (орендар, внутрішньо переміщена особа - членів домогосподарства, які фактично проживають в житловому приміщенні (будинку), їх соціального статусу.
Аналогічні норми містяться і в Положенні (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 № 807), а саме у пункті 90, відповідно до якого - громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов`язаний протягом 30 календарних днів поінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про виникнення обставин, зокрема щодо зміни складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) членів домогосподарств, зазначених в абзацах третьому, четвертому і шостому пункту 78 цього Положення.
05.11.2019 до управління надійшла заява від ОСОБА_2 , який є сином ОСОБА_1 , та зареєстрований разом з нею. В своїй заяві ОСОБА_2 повідомив, що з 1997 року одружений. Таким чином, були виявлені зміни у складі сім`ї заявника ОСОБА_1 , про які вона вчасно не повідомила управління.
У заяві про призначення житлової субсидії та декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, ОСОБА_1 ставила свій підпис і усвідомлювала, що зміна обставин, які можуть вплинути на отримання житлової субсидії тягнуть за собою певні наслідки.
На підставі викладених обставин виникла переплата бюджетних коштів за період травень 2018 року - квітень 2019 року в розмірі 3546,83 грн., що підтверджується копією акту №28 від 22.11.2019.
Начальником управління було прийнято розпорядження №154 від 22.11.2019 про проведення перерахунку житлової субсидії ОСОБА_1 в зв`язку зі змінами у складі сім`ї на підставі акту перевірки від 22.11.2019 та утримання переплати за травень 2018 року - квітень 2019 року в розмірі 3546,83 грн.
22.11.2019 на адресу ОСОБА_1 було направлено повідомлення про повернення раніше призначеної суми житлової субсидії після перерахунку та запропоновано повернути переплачену суму житлової субсидії в строк до 25.02.2020.
ОСОБА_2 особисто отримав повідомлення про повернення раніше призначеної суми житлової субсидії із зазначенням розміру переплаченої житлової субсидії. Відповідачем повернуто лише частину коштів, а саме 1850 грн., залишок не повернутих коштів складає 1696,83 грн.
Але на час розгляду справи в суді відповідач не повернула борг в сумі 1696,83 грн.
Сума надмірно перерахованої (виплаченої) субсидії є майном, збереженим без достатньої правової підстави. А тому на правовідносини з повернення цієї суми поширюються приписи глави 83 ЦК України.
Згідно з ч.1 ст.1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Статтею 1215 ЦК України встановлено, що не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Зважаючи на те, що відповідач не повідомив про зміни складу зареєстрованих (фактично проживаючих) у житловому приміщенні, факт недобросовісності набувача субсидії суд вважає доведеним, а тому кошти, виплачені їй як субсидія за зазначений період підлягають поверненню.
Тому, суд вважає за належне задовольнити позовні вимоги Управління соціального захисту населення та охорони здоров`я Токмацької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення переплаченої житлової субсидії у повному обсязі.
На підставі рішення Токмацької міської ради від 24.12.2020 за №13 змінено назву Управління соціального захисту населення Токмацької міської ради на Управління соціального захисту населення та охорони здоров`я Токмацької міської ради, що підтверджується зазначеним рішенням та Випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, ФОП та громадських формувань.
Відповідно до ст.141 ЦПК України з відповідача на користь позивача необхідно стягнути судові витрати у розмірі 2102,00 грн.
На підставі викладеного та керуючись ст.1212 ЦК України, 10, 12, 13, 76, 141, 247, 258, 259, 263-265, 280, 282 ЦПК України, суд,
у х в а л и в:
Позов Управління соціального захисту населення та охорони здоров`я Токмацької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення переплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям - задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення та охорони здоров`я Токмацької міської ради переплачену житлову субсидію в сумі 1696,83 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення та охорони здоров`я Токмацької міської ради витрати по оплаті судового збору у сумі 2102,00 грн.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано відповідачем протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку для подання заяви про його перегляд якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку,передбаченому ЦПК України.
Заочне рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Запорізького апеляційного суду через Токмацький районний суд Запорізької області шляхом подачі в 30-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом тридцяти днів з дня його проголошення, не подана заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Позивач: Управління соціального захисту населення та охорони здоров`я Токмацької міської ради, код ЄДРПОУ 03193152, місцезнаходження: 71701, Запорізька область, місто Токмак, вулиця Центральна, 12.
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , рнокпп НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 .
Суддя