Копія< >
Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
"19" березня 2010 р. Справа № 2а-43588/09/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді - Мельникова Р.В.
за участю:
секретаря судового засідання - Вороніної І.О. ,
представника позивача - Солода Романа Романовича,
представника відповідача- Богданової Марини Григорівни,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом Південного державного проектно-конструкторського та науково-дослідного інституту авіаційної промисловості "Південдіпрондіавіапром" до Державної податкової інспекції у Київському районі міста Харкова про скасування податкового повідомлення-рішення,-
В С Т А Н О В И В:
Південний державний проектно-конструкторський та науково-дослідний інститут авіаційної промисловості "Південдіпрондіавіапром" (далі позивач, "Південдіпрондіавіапром") звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у Київському районі м.Харкова (далі відповідач, ДПІ у Київському районі м.Харкова), у якому просить суд скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова № 0007121503/0 від 16.11.2009.
Позовні вимоги обґрунтовуються наступним.
Податкове повідомлення-рішення № 0007121503/0 від 16.11.2009 винесено відповідачем на підставі акту ДПІ у Київському районі м.Харкова № 2172 від 31.03.2009 про результати невиїзної документальної перевірки Державного підприємства "Південдіпрондіавіапром" своєчасності сплати податку на додану вартість до бюджету, яким встановлено порушення граничного строку сплати цього податкового зобовязання.
Позивач дійшов висновку, що, оскільки Закон України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» не передбачає позовної давності для стягнення штрафних санкцій, то при застосуванні штрафних санкцій у частині строків застосування треба керуватися ст.250 ГК України.
Таким чином, позивач вважає, що термін застосування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату суми податкового зобовязання обмежено шістьма місяцями із дня виявлення порушення, але не пізніше одного року з дня порушення платником податків встановлених Законом України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» термінів сплати.
На підставі зазначеного, позивач дійшов висновку, що оскаржуване повідомлення-рішення винесено після закінчення шестимісячного терміну з дня виникнення підстав для застосування санкцій.
Відповідач подав до суду заперечення проти позову (а.с.18-21), мотивуючи їх тим, що до штрафних санкцій, запроваджених Законом України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», застосовуються строки давності, передбачені цим Законом, а не строки накладення адміністративно-господарських санкцій, установлені ст.250 Господарського кодексу України.
На думку відповідача, податкове повідомлення-рішення № 0007121503/0 від 16.11.2009 на суму 12289,03 грн. є законним та обґрунтованим. Тому у задоволенні позову просить відмовити.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі. Представник відповідача проти позову заперечував з підстав, зазначених у запереченнях.
Суд, заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, вважає, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
31.03.2009 ДПІ у Київському районі м.Харкова була проведена невиїзна документальна перевірка державного підприємства "Південдіпрондіавіапром" щодо своєчасності сплати податку на додану вартість до бюджету. Перевірка була проведена з відома та в присутності директора ДП "Південдіпрондіавіапром" Матлахова Ігоря Миколайовича.
Перевіркою встановлено, що на порушення п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» ДП "Південдіпрондіавіапром" несвоєчасно здійснена сплата податкового зобовязання з податку на додану вартість, нарахованого згідно податкової декларації з податку на додану вартість за вересень 2008 року (вх № 14307759 від 20.10.2008) та декларації за січень 2009 року (від 19.02.2009).
Вказане зафіксовано в акті про результати невиїзної документальної перевірки № 2172 від 31.03.2009. Примірник акта був отриманий директором ДП "Південдіпрондіавіапром" І.М. Матлаховим, про що свідчить його підпис.
На підставі цього акта ДПІ у Київському районі м.Харкова було прийнято податкове повідомлення-рішення № 0007121503/0 від 16.11.2009, яким на підставі п.п.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» за затримку на 3, 13, 14, 15 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання в розмірі 122890,3 грн. зобовязано сплатити штраф у розмірі 12289,03 грн.
Податкове повідомлення-рішення було отримано головним бухгалтером позивача К.М.Сіліч, про що свідчить її підпис на корінці податкового повідомлення-рішення.
Вказане підтверджується копіями акта про результати невиїзної документальної перевірки № 2172 від 31.03.2009 (а.с.7-8), податкового повідомлення-рішення № 0007121503/0 від 16.11.2009 (а.с.6) та копією корінця податкового повідомлення-рішення № 0007121503/0 від 16.11.2009 (а.с.22).
Відповідно до п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Згідно з пунктами 1 та 11 ч.1 ст.11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право: здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ (далі - платники податків); застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.
Відповідно до п.п.1.5 ч.1 ст.1 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» штрафна санкція (штраф) - плата у фіксованій сумі або у вигляді відсотків від суми податкового зобов'язання (без урахування пені та штрафних санкцій), яка справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним правил оподаткування, визначених відповідними законами.
Пунктом 17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» встановлено, що штрафні санкції за порушення податкового законодавства накладаються на платника податків у розмірах, визначених цією статтею, крім штрафних санкцій за порушення валютного законодавства, що встановлюються окремим законодавством. Штрафні санкції накладаються контролюючими органами, а у випадку, передбаченому пунктом 17.2 цієї статті, самостійно нараховуються та сплачуються платником податків.
Згідно з п.п.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Перевіркою "Південдіпрондіавіапром" встановлено та зафіксовано в акті про результати невиїзної документальної перевірки № 2172 від 31.03.2009 фактично сплачені позивачем суми податкових зобовязань з податку на додану вартість, дата сплати, а також кількість днів затримки (а.с.7). ДПІ у Київському районі м.Харкова на виконання вимог Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» до "Південдіпрондіавіапром" було застосовано штрафні санкції в сумі 12289,03 грн., розрахунок яких міститься в матеріалах справи (а.с.26).
Посилання позивача на те, що при застосуванні штрафних санкцій у частині строків застосування треба керуватися ст.250 Господарського кодексу України, суд не бере до уваги з огляду на наступне.
Згідно зі ст.250 Господарського кодексу України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
Відповідно до абз.1 преамбули Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.
Із вказаного положення закону вбачається, що саме Закон України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» встановлює порядок нарахування і сплати штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами.
Згідно з п.п.15.1.1 п.15.1 ст.15 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» за винятком випадків, визначених підпунктом 15.1.2 цього пункту, податковий орган має право самостійно визначити суму податкових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Законом, не пізніше закінчення 1095 дня, наступного за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, а у разі, коли така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання.
На підставі наведеного суд вважає, що ст.250 Господарського кодексу України не застосовується до правовідносин щодо накладення штрафу податковим органом на платника податків за порушення, передбачене Законом України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами». При прийнятті податкового повідомлення-рішення ДПІ у Київському районі м.Харкова було дотримано строк 1095 днів, встановлений п.п.15.1.1 п.15.1 ст.15 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Інших обставин, які б вказували на незаконність оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, позивач суду не повідомив.
Враховуючи викладене, суд прийшов до висновку, що ДПІ у Київському районі м.Харкова при прийнятті податкового повідомлення рішення № 0007121503/0 від 16.11.2009 діяла на підставах, у межах повноважень та у спосіб, передбачені законодавством, з дотриманням Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» та положень ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, тому суд вважає вимогу позивача скасувати податкове повідомлення-рішення необґрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню.
Керуючись ст.1, 5, 15, 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», ст.11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», ст.ст. 4, 7, 11, 69-71, 86, ч.1 ст.158, 160-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України Харківський окружний адміністративний суд, -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні адміністративного позову Південного державного проектно-конструкторського та науково-дослідного інституту авіаційної промисловості "Південдіпрондіавіапром" до Державної податкової інспекції у Київському районі міста Харкова про скасування податкового повідомлення-рішення відмовити у повному обсязі.Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня складення постанови в повному обсязі та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
У повному обсязі постанову складено 24.03.2010.
Суддя (підпис)< >Р.В. Мельников
З оригіналом згідно. Постанова не набрала законної сили. Оригінал постанови знаходиться в матеріалах справи.< >
Суддя< >Р.В. Мельников< >
Секретар< >І.О. Вороніна< >