Рішення № 94558626, 01.02.2021, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.02.2021
Номер справи
560/5698/20
Номер документу
94558626
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія

Справа № 560/5698/20

РІШЕННЯ

іменем України

01 лютого 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Тарновецького І.І. розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Деражнянської районної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Управління соціального захисту населення Деражнянської районної державної адміністрації, в якому просить суд:

- визнати протиправними дії відповідача під час розподілу путівок за період 26.11.2018 по 25.05.2020;

- зобов`язати відповідача розглянути питання надання позивачу санаторно - курортної путівки з урахуванням висновків суду.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що є особою з інвалідністю (2 група), згідно індивідуальної програми реабілітації інваліда №2356 від 17.09.2018 потребує санаторно - курортного лікування та перебуває в черзі в УСЗН Деражнянської РДА на отримання путівки за номером 99, заява №121 від 26.11.2018. На момент звернення із зазначеним позовом путівка позивачу так і не надана. Позивач вважає, що дії відповідача під час розподілу путівок в період з 26.11.2018. по цей час не відповідають приписам норм ст. 2 КАС України та має вибірковий характер, оскільки відповідно до листа відповідача від 25.05.2020 №803/01-22 «особи, що отримали путівки з 26.11.2018 по 25.05.2020 перебували в черзі під номерами: 2, 6, 10, 15, 17, 19, 31, 32».

Ухвалою суду від 02.10.2020 відкрито провадження у адміністративній справі та вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику).

15.10.2020 до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач позовні вимоги не визнає, вважає їх необґрунтованими. Зазначає, що 26.11.2018 ОСОБА_1 у приміщені управління соціального захисту населення, що знаходиться за адресою м. Деражня, вул. Миру, 39 звернувся із заявою про взяття його на облік для забезпечення санаторно-курортним лікуванням шляхом надання санаторно - курортної путівки до санаторію по кардіологічному профілю. Нормами п.9 Порядку забезпечення санаторно-курортними путівками деяких категорій громадян органами праці та соціального захисту населення затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2006 р. № 187 передбачено, що інваліди загального захворювання забезпечуються путівками в порядку черговості. Також, нормами абзацу 4 п. 14 Порядку забезпечення санаторно-курортними путівками громадян від 22 лютого 2006 р. № 187 передбачено, що у разі відмови особи від путівки складається відповідний акт за формою, затвердженою Мінсоцполітики, а зазначеною путівкою забезпечується інша особа у порядку черговості. Особи, що отримали путівки з 26.11.2018 по 25.05.2020 перебували на черзі під номерами: 2, 6,10,15,17,19, 31, 32. Крім того, документів про статус «Почесного донора України» ОСОБА_1 до управління не подавав.

Повно та всебічно дослідивши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

Згідно з довідкою Хмельницької обласної медико-соціальної експертизної комісії серії АВ №0323581 ОСОБА_1 встановлена друга група інвалідності.

Позивача взято в чергу на отримання безоплатної путівки за номером 99, заява №121 від 26.11.2018.

Позивач звернувся до відповідача з заявою з вимогою надання Управлінням соціального захисту населення Деражнянської районної державної адміністрації в частині забезпечення його санаторно - курортною путівкою.

За результатами розгляду вказаної заяви, Управління соціального захисту населення Деражнянської районної державної адміністрації Хмельницької області повідомило позивача листом від 25.05.2020 №803/01-22 про те, що гр. ОСОБА_1 як особа з інвалідністю 2 групи внаслідок загального захворювання станом на 25.05.2020 перебуває в черзі на отримання путівки за номером 99, заява № 121 від 26.11.2018. За рахунок коштів по КПКВ 2507030 «Заходи із соціальної, трудової та професійної реабілітації осіб з інвалідністю» з 26.11.2018 по 25.05.2020 видано 5 путівок для осіб з інвалідністю внаслідок загального захворювання. 3 путівки особам з інвалідністю внаслідок загального захворювання надано до санаторіїв Мінсоцполітики (відмова від путівок ветеранів війни). Особи, що отримали путівки з 26.11.2018 по 25.05.2020 перебували на черзі під номерами: 2, 6, 10, 15, 17. 19, 31,32.

Позивач, вважаючи незабезпечення його санаторно - курортною путівкою таким, що порушує конституційні права позивача на соціальний захист, звернувся з позовом до суду.

Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог суд виходить з наступного.

Згідно з статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 49 Конституції України визначено, що кожен має право на охорону здоров`я, медичну допомогу та медичне страхування. Охорона здоров`я забезпечується державним фінансуванням відповідних соціально-економічних, медико-санітарних і оздоровчо-профілактичних програм.

Частинами 6, 9 статті 38 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" визначено, що особи з інвалідністю і діти з інвалідністю за наявності медичних показань мають право на безплатне забезпечення санаторно-курортними путівками. Порядок та умови забезпечення осіб з інвалідністю і дітей з інвалідністю лікарськими, технічними та іншими засобами реабілітації, виробами медичного призначення, санаторно-курортними путівками, автомобілями, а також переліки технічних та інших засобів реабілітації і виробів медичного призначення визначає Кабінет Міністрів України.

Механізм забезпечення структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних держадміністрацій санаторно-курортними путівками (далі - путівками) до санаторно-курортних закладів відповідно до Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" визначав Порядок забезпечення санаторно-курортними путівками деяких категорій громадян структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчими органами міських рад, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22.02.2006 №187, в редакції, чинній до 22.08.2018.

З 22.08.2018 зазначений механізм визначений Порядком забезпечення санаторно-курортними путівками деяких категорій громадян структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчими органами міських, районних у містах (у разі їх утворення (крім м. Києва) рад, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22.02.2006 №187, у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №633.

За змістом пунктів 9 вказаних Порядків, особи з інвалідністю загального захворювання та особи з інвалідністю з дитинства забезпечуються путівками строком на 18 - 21 день в порядку черговості.

Таким чином, путівками до санаторно-курортних закладів згідно з медичними рекомендаціями особи з інвалідністю забезпечуються в порядку черговості.

Згідно з матеріалами справи наявність осіб яким законом надано право на отримання путівок до санаторно-курортних закладів у співвідношенні до кількості наявних путівок зумовила виникнення черговості в отриманні бажаної позивачем путівки.

Суд зауважує, що положення статті 24 Конституції України закріплює, що громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.

Управління соціального захисту населення Деражнянської районної державної адміністрації не мало права надавати перевагу будь-кому з осіб даної категорії та змінювати черговість надання путівок, оскільки це призвело б до порушення конституційних прав інших осіб, які перебувають (перебували) у відповідній черзі.

Посилання позивача на те, що він має статус «Почесного донора України» суд не бере до уваги, оскільки згідно норм ст. 13 Закону України «Про донорство крові та її компонентів» Почесні донори України мають право на: безплатне позачергове зубопротезування (за винятком зубопротезування з використанням дорогоцінних металів) у закладах охорони здоров`я, заснованих на загальнодержавній та комунальній власності; пільгове придбання ліків (із знижкою 50 відсотків їх вартості) за рецептами, виданими закладами охорони здоров`я, заснованими на загальнодержавній та комунальній власності; безплатне забезпечення донорською кров`ю та її препаратами, необхідними для їх особистого лікування, за рецептами, виданими закладами охорони здоров`я, заснованими на загальнодержавній та комунальній власності; першочергове придбання за місцем роботи або навчання путівок для санаторно - курортного лікування та першочергове лікування у закладах охорони здоров`я, заснованих на загальнодержавній та комунальній власності; (в переліку установи управління соціального захисту населення не враховані); позачергове забезпечення у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, протезами та іншими протезно-ортопедичними виробами; використання чергової щорічної оплачуваної відпустки у зручний для них час; отримання надбавки до пенсії у розмірі 10 відсотків від затвердженого прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць.

Таким чином, відсутні підстави для визнання протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Деражнянської районної державної адміністрації, яка полягає в обмеженні конституційних прав позивача на соціальний захист та ігноруванні відповідачем своїми повноважень щодо обов`язкового виконання ним індивідуальної програми реабілітації особи з інвалідністю.

Статтею 4 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що похідна позовна вимога - вимога, задоволення якої залежить від задоволення іншої позовної вимоги (основної вимоги).

Позовна вимога щодо зобов`язання Управління соціального захисту населення Деражнянської районної державної адміністрації розглянути питання надання позивачу санаторно - курортної путівки з урахуванням висновків суду є похідною від першої вимоги та не належить до задоволення, оскільки відсутні ознаки протиправності дій відповідача під час розподілу путівок за період 26.11.2018 по 25.05.2020.

Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, відповідачем спростовано, а позивачем не доведено правомірність позовних вимог.

За змістом статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Деражнянської районної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії - відмовити.

Судові витрати в порядку статті 139 КАС України розподілу між сторонами не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 (с. Маниківці, Деражнянський район, Хмельницька область, 32244 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Управління соціального захисту населення Деражнянської районної державної адміністрації (вул. Миру, 39, м. Деражня, Хмельницька область, 32200 , код ЄДРПОУ - 03198405)

Головуючий суддя /підпис/ І.І. Тарновецький Згідно з оригіналом Суддя І.І. Тарновецький