Рішення № 94522246, 01.02.2021, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.02.2021
Номер справи
600/2284/20-а
Номер документу
94522246
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 600/2284/20-а

РІШЕННЯ

іменем України

01 лютого 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Майстера П.М. розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області , третя особа, Головне управління Державної казначейської служби України у Чернівецькій області про визнання рішення протиправним, зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивачі звернулись в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, третя особа Головне управління Державної казначейської служби України у Чернівецькій області, в якому просили:

- визнати протиправною та скасувати відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, оформлену листом 2400-0502-8/28251 від 12 жовтня 2020 року, якою відмовлено ОСОБА_1 у задоволенні заяви про повернення збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 10575,00 грн, сплаченого згідно квитанції №ПН 1699750 від 23 вересня 2020 року;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області сформувати та подати до Головного управління Державної казначейської служби України у Чернівецької області подання про повернення ОСОБА_1 сплаченого збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна за Договором купівлі-продажу квартири від 23 вересня 2020 року за адресою АДРЕСА_1 , посвідчений приватним нотаріусом Чернівецького міського нотаріального округу Олійник І.М та зареєстрований в реєстрі за №3776, в розмірі 10575,00 грн, сплаченого згідно квитанції №ПН 1699750 від 23 вересня 2020 року;

- визнати протиправною та скасувати відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, оформлену листом 2400-0502-8/28327 від 12 жовтня 2020 року, якою відмовлено ОСОБА_2 у задоволенні заяви про повернення збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 10575,00 грн, сплаченого згідно квитанції №ПН 1699723 від 23 вересня 2020 року;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області сформувати та подати до Головного управління Державної казначейської служби України у Чернівецької області подання про повернення ОСОБА_2 сплаченого збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна за Договором купівлі-продажу квартири від 23 вересня 2020 року за адресою АДРЕСА_1 , посвідчений приватним нотаріусом Чернівецького міського нотаріального округу Олійник І.М та зареєстрований в реєстрі за №3776, в розмірі 10575,00 грн, сплаченого згідно квитанції №ПН 1699723 від 23 вересня 2020 року.

В обґрунтування позовних вимог в позовній заяві та у відповіді на відзив позивачі зазначили, що відповідно до пункту 9 статті 1 Закону України «Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування» звільнені від сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу, оскільки нерухоме майно (житло) ними придбано вперше.

Ухвалою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 18 листопада 2020 року справу №600/2284/20-а за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання рішення протиправним, зобов`язання вчинити дії направлено для розгляду до Хмельницького окружного адміністративного суду.

Суд, ухвалою від 25.11.2020, прийняв позовну заяву до розгляду, відкрив провадження в адміністративній справі №600/2284/20-а за правилами спрощеного позовного провадження, та залучив до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Головне управління Державної казначейської служби України у Чернівецькій області.

Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому вказав, що у жовтні 2020 року Головним управлінням отримані заяви позивачів, в яких вони просять Головне управління вчинити дії щодо повернення сплаченого ними збору на обов`язкове державне пенсійне страхування на загальну суму 21150,00 грн, керуючись п.9 ст.1 Закону України «Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування». Зазначив, що до вказаних заяв позивачами не було надано жодного документу, який би підтверджував те, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 придбавали житло і перебували у черзі на одержання житла або придбавали житло вперше. Зауважив, що органи Пенсійного фонду не наділені повноваженнями щодо визнання особи такою, що придбаває житло вперше або під час придбання житла перебувала у черзі на отримання житла. Просив суд відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.

Третьою особою - Головним управління Державної казначейської служби України у Чернівецькій області подано до суду письмове пояснення, в якому зазначено, що підставою для повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів є подання до відповідного органу Казначейства наступних документів: заяви платника та подання органу, що контролює справляння коштів до відповідного бюджету.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, з`ясувавши всі обставини справи, перевіривши їх дослідженими доказами, суд дійшов наступних висновків.

Встановлено, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , 23 вересня 2020 року укладено із ОСОБА_3 . Договір купівлі-продажу квартири за адресою АДРЕСА_1 , посвідчений приватним нотаріусом Чернівецького міського нотаріального округу Олійник І.М. та зареєстрований в реєстрі за №3776.

Згідно вказаного договору позивачі прийняли (купили) у власність за 2115000,00 грн квартиру АДРЕСА_1 у будинку за АДРЕСА_3 в 1/2 (одній другій) частці кожному.

Під час укладання договору купівлі-продажу квартири позивачами було сплачено збір на обов`язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 1% від вартості придбаного житла - 21150,00 грн у рівних частках, тобто по 10575,00 грн кожним із позивачів, що підтверджується квитанціями від 23 вересня 2020 року №ПН 1699750 та №ПН 1699723.

Позивачі звернулися до Головного управління Пенсійного фонду України у Чернівецькій області із заявами, в яких просили сформувати та подати до Головного управління Державної казначейської служби України у Чернівецької області подання про повернення сплаченого збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі продажу нерухомого майна за Договором купівлі-продажу квартири від 23 вересня 2020 року за адресою АДРЕСА_1 , посвідчений приватним нотаріусом Чернівецького міського нотаріального округу Олійник І.М та зареєстрований в реєстрі за №3776, в розмірі по 10575,00 грн, сплаченого згідно квитанцій від 23 вересня 2020 року №ПН 1699750 та №ПН 1699723, повернення грошових коштів, сплачених помилково як збір на обов`язкове державне пенсійне страхування у розмірі по 10575,00 грн, провести у безготівковій формі шляхом перерахування на відповідні банківські картки.

Листами №2400-0502-8/28251 та №2400-0502-8/28327 від 12 жовтня 2020 року Головне управління Пенсійного фонду України у Чернівецькій області відмовило позивачам у повернені коштів з купівлі нерухомого майна, посилаючись на те, що органи Пенсійного фонду не наділені повноваженнями щодо визначення осіб, які придбавають житло вперше, а також осіб, які придбавають житло і перебувають у черзі на отримання житла.

Не погоджуючись із відмовами відповідача, позивачі звернулись до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.

Порядок справляння та використання збору на обов`язкове державне пенсійне страхування визначає Закон України "Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до пункту 9 статті 1 даного Закону платниками збору на обов`язкове пенсійне страхування є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.

Нерухомим майном визнається жилий будинок або його частина, квартира, садовий будинок, дача, гараж, інша постійно розташована будівля, а також інший об`єкт, що підпадає під визначення групи 3 основних засобів та інших необоротних активів згідно з Податковим кодексом України.

Пунктом 8 частини першої статті 2 цього ж Закону передбачено, що об`єктом оподаткування є для платників збору, визначених пунктом 9 статті 1 цього Закону, - вартість нерухомого майна, зазначена в договорі купівлі-продажу такого майна.

Питання сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій згідно із Законом України "Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування" врегульовано Порядком сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 листопада 1998 року № 1740 (далі - Порядок).

Згідно з абзацом першим пункту 15-1 Порядку збір на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.

Відповідно до пункту 15-3 Порядку нотаріальне посвідчення договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності документального підтвердження сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.

Проаналізувавши вказані норми Закону України "Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування" та Порядку, суд дійшов висновку, що громадяни, які придбавають нерухоме майно, зокрема квартиру вперше, не є платниками збору на обов`язкове державне пенсійне страхування, тобто звільнені від його сплати в розмірі 1 % від вартості нерухомого майна (квартири), зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна.

Так, суд зазначає, що в матеріалах справи наявні інформаційні витяги з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна №№ 226267962, 226267530 сформовані 30.09.2020 за параметрами запитів: ОСОБА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_2 часткове співпадіння.

Із вказаних витягів вбачається, що у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно є лише відомості про реєстрацію права власності (приватної спільної часткової) за ОСОБА_2 та ОСОБА_1 по 1/2 частці кожному квартири придбаної на підставі договору купівлі-продажу від 23 вересня 2020 року, який посвідчений приватним нотаріусом Чернівецького міського нотаріального округу Олійник І.М. та зареєстрований в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за №3776.

Враховуючи наведене, суд зазначає, що станом на момент придбання квартири та станом на момент розгляду справи будь-якого нерухомого майна за позивачами у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності не зареєстровано, крім права власності на нерухоме майно, при придбанні якого сплачено збір на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу квартири.

Будь-яких належних та допустимих доказів, на спростовування твердження позивачів щодо придбання ними житла вперше, чи на підтвердження реєстрації права приватної власності за позивачами будь-якого іншого нерухомого майна та відсутність у них права на звільнення від сплати збору, відповідачем до суду не надано.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що позивачі вперше придбали житло (за договором купівлі-продажу від 23 вересня 2020 року за адресою: АДРЕСА_1 ) та при укладенні договору купівлі-продажу помилково сплатили збір на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 1 відсотка від його вартості.

Частиною другою статті 45 Бюджетного кодексу України передбачено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, веде бухгалтерський облік усіх надходжень Державного бюджету України та за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.

Процедура повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, а саме: податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджету, коштів від повернення до бюджетів бюджетних позичок, фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, та кредитів, у тому числі залучених державою (місцевими бюджетами) або під державні (місцеві) гарантії, визначена Порядком повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 03 вересня 2013 року №787 (далі - Порядок № 787).

Пунктом 5 Порядку №787 передбачено, що повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням (висновком) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за судовим рішенням, яке набрало законної сили. У разі повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджетів (крім зборів та платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи Державної податкової служби України (далі - органи ДПС) та органи Державної митної служби України (далі - органи Держмитслужби)) подання подається до відповідного органу Казначейства за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку. Подання подається платником разом з його заявою про повернення коштів з бюджету та оригіналом або копією документа на переказ, або паперовою копією електронного розрахункового документа, які підтверджують перерахування коштів до бюджету.

Згідно з пунктом 7.2 Порядку ведення органами Пенсійного фонду України обліку надходження сум єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та інших платежів, затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 27.09.2010 № 21-2, яким установлено механізм здійснення органами Пенсійного фонду України обліку надходження сум збору на обов`язкове державне пенсійне страхування, суми помилково сплачених платежів зараховуються в рахунок майбутніх платежів або повертаються платникам на підставі заяви.

Відповідно до підпункту 2 пункту 4 Положення про Державну казначейську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 квітня 2015 року №215, Казначейство відповідно до покладених на нього завдань та в установленому законодавством порядку забезпечує казначейське обслуговування бюджетних коштів на основі ведення єдиного казначейського рахунка, відкритого у Національному банку, зокрема, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету, за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.

Отже, законодавством визначено порядок повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджетів, який передбачає наявність подання відповідного органу, що контролює справляння надходжень бюджету, з метою внесення його платником до органу Державної казначейської служби України.

Відмови Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області у поверненні позивачам збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в сумі в розмірі 10575,00 грн кожному є протиправними, оскільки саме органи Пенсійного фонду України, які контролюють справляння надходжень бюджету по даному збору, мають у разі ініціативи платника сформувати та подати відповідне подання до органів державної казначейської служби.

Таким чином, виходячи з викладеного, суд дійшов висновку, що збір на обов`язкове державне пенсійне страхування в розмірі 1 відсотка від вартості придбаного нерухомого майна, позивачами сплачено помилково, за відсутності обов`язку здійснювати такий платіж, у зв`язку з чим кошти в розмірі 10575,00 грн, сплачені кожним із позивачів при нотаріальному оформленні договору купівлі-продажу вперше придбаного житла, підлягають поверненню.

Крім того, суд вважає за необхідне звернути увагу на те, що в Україні відсутній механізм перевірки інформації про те, чи вперше особа придбала нерухомість.

За відсутності відповідного правового механізму перевірки інформації про факт придбання нерухомості вперше саме держава в особі Пенсійного фонду України як уповноваженого суб`єкта владних повноважень зобов`язана доводити той факт, що у кожному конкретному випадку особа, що зобов`язана сплачувати збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, придбала житло не вперше. Держава, запроваджуючи певний механізм правового регулювання відносин, зобов`язана забезпечити його реалізацію. В протилежному випадку всі негативні наслідки відсутності належного правового регулювання покладаються саме на державу.

При цьому, суд враховує правову позицію Європейського суду з прав людини, викладену в рішеннях у справах «Лелас проти Хорватії» (Lelas v. Croatia), «Пінкова та Пінк проти Чеської Республіки» (PincovdandPine v. The Czech Republic), «Ґаші проти Хорватії» (Gashiv. Croatia), «Трго проти Хорватії» (Trgo v. Croatia) щодо застосування принципу «належного урядування», згідно якого державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов`язків. Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються.

Оскільки, саме держава не виконала свій обов`язок запровадити внутрішню процедуру встановлення факту придбання нерухомого майна вперше, що сприяло б юридичній визначеності у цивільних правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси особи, то негативні наслідки вказаної бездіяльності мають покладатися саме на державу.

Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 30 січня 2018 року (справа № 819/1498/17), від 31 січня 2018 року (справа №819/1667/17), та від 13 грудня 2018 (справа № 813/969/17).

Статтею 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно статті 90 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 , ОСОБА_2 є обґрунтованими, а тому адміністративний позов підлягає задоволенню.

Підстави для розподілу судового збору відсутні.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

позов задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, оформлену листом 2400-0502-8/28251 від 12 жовтня 2020 року, якою відмовлено ОСОБА_1 у задоволенні заяви про повернення збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 10575,00 грн, сплаченого згідно квитанції №ПН 1699750 від 23 вересня 2020 року.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області сформувати та подати до Головного управління Державної казначейської служби України у Чернівецької області подання про повернення ОСОБА_1 сплаченого збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна за Договором купівлі-продажу квартири від 23 вересня 2020 року за адресою АДРЕСА_1 , посвідчений приватним нотаріусом Чернівецького міського нотаріального округу Олійник І.М та зареєстрований в реєстрі за №3776, в розмірі 10575,00 грн, сплаченого згідно квитанції №ПН 1699750 від 23 вересня 2020 року.

Визнати протиправною та скасувати відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, оформлену листом 2400-0502-8/28327 від 12 жовтня 2020 року, якою відмовлено ОСОБА_2 у задоволенні заяви про повернення збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 10575,00 грн, сплаченого згідно квитанції №ПН 1699723 від 23 вересня 2020 року.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області сформувати та подати до Головного управління Державної казначейської служби України у Чернівецької області подання про повернення ОСОБА_2 сплаченого збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна за Договором купівлі-продажу квартири від 23 вересня 2020 року за адресою АДРЕСА_1 , посвідчений приватним нотаріусом Чернівецького міського нотаріального округу Олійник І.М та зареєстрований в реєстрі за №3776, в розмірі 10575,00 грн, сплаченого згідно квитанції №ПН 1699723 від 23 вересня 2020 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 01 лютого 2021 року

Позивачі:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 ) ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (пл. Центральна, 3,Чернівці,Чернівецька область,58002 , код ЄДРПОУ - 40329345) Третя особа:Головне управління Державної казначейської служби України у Чернівецькій області (вул. Аксеніна, 2Е, м. Чернівці, Чернівецька область, 58001 , код ЄДРПОУ - 37836095)

Головуючий суддя П.М. Майстер