
Справа № 560/5002/20
РІШЕННЯ
іменем України
01 лютого 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Національної поліції України ( Департаменту патрульної поліції Національної поліції України) про зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Національної поліції України ( Департаменту патрульної поліції Національної поліції України) про зобов`язання врахувати до стажу служби в поліції, що дає право на встановлення надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, служби у Державній пенітенціарній службі України з 01 листопада 2010 року по 04 грудня 2015 року, провести перерахунок виплат з врахуванням вислуги років.
Зазначає, що у вказаний період проходив службу у органах Державної пенітенціарної служби України на посаді капітана внутрішньої служби. У 2019 році позивач був прийнятий на службу до органів Національної поліції України на посаду поліцейського Управління патрульної поліції у Хмельницькій області. У липні 2020 року позивач звернувся до Департаменту патрульної поліції НПУ з рапортом про зарахування періоду служби в Державній пенітенціарній службі України до стажу служби в органах Національній поліції, який дає право на відповідні надбавки та пільги. Листом НПУ ДПП №14321/41/4/03-2020 від 07.08.2020 року позивача повідомлено, що відповідно до ст. 78 Закону України "Про Національну поліцію" визначений вичерпний перелік органів та установ, періоди роботи в яких зараховуються до стажу служби в Національній поліції. Зазначено, що проходження служби в органах Державної пенітенціарної служби України до вказаного переліку не включене, тому підстави для зарахування даного періоду служби до стажу служби в поліції, який дає право на встановлення надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки - відсутні. Не погоджуючись з рішенням, позивач звернувся до суду.
У справі відкрите спрощене позовне провадження.
Департаментом патрульної поліції Національної поліції України поданий відзив, у якому у задоволенні позову просить відмовити. Покликається на те, що статтею 78 Закону України "Про Національну поліцію" визначений вичерпний перелік органів і установ, періоди роботи в яких зараховуються до стажу служби в Національній поліції. Служба у органах Державної пенітенціарної служби України відсутня в цьому переліку, відтак підстав для зарахування позивачу до стажу служби в поліції періодів служби в органах ДПС України немає. Також звертає увагу на те, що позивач також не був і працівником системи органів Міністерства внутрішніх справ України, які мали право на відповідне зарахування періодів служби, відтак вважає вимоги позивача безпідставними. Покликається на те, що Верховний Суд, розглядаючи подібні справи, неодноразово наголошував, що суди не можуть самостійно доповнювати перелік періодів служби у відповідних органах, передбачений Законом України "Про Національну поліцію", які можуть зараховуватись поліцейським до їх стажу, який дає право на ті чи інші доплати або пільги.
Дослідивши обставини справи і перевіривши їх доказами, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 з 01 листопада 2010 року по 04 грудня 2015 року проходив службу у органах Державної пенітенціарної служби України.
22.04.2019 року позивач був прийнятий на службу в органах Національної поліції, де на даний час перебуває на посаді поліцейського в складі Управління патрульної поліції у Хмельницькій області.
04.06.2020 року позивач подав рапорт Департаменту патрульної поліції НП про зарахування періоду роботи в органах Державної пенітенціарної служби України до стажу служби в органах Національній поліції.
Листом ДПП НПУ №14321/41/4/03-2020 від 07.08.2020 року повідомлено, що відповідно до статті 78 Закону України «Про Національну поліцію» визначено вичерпний перелік органів, установ, періоди роботи в яких зараховуються до стажу служби в поліції. Оскільки період проходження служби в органах Державної пенітенціарної служби України до стажу служби в Національній поліції не включений, підстави для зарахування періоду з 01 листопада 2010 року по 04 грудня 2015 року до стажу служби в поліції відсутні.
Спеціальним законом, який регулює спірні правовідносини є Закон України "Про Національну поліцію", відповідно до якого служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень. Час проходження служби в поліції зараховується до страхового стажу, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Згідно з ч. ч. 1-3 ст.78 Закону України "Про Національну поліцію" стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки. До стажу служби в поліції зараховуються:
1) служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду;
2) військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту;
3) служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду;
4) час роботи у Верховній Раді України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції;
5) час роботи в органах прокуратури і суді осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих, а також служба у Службі судової охорони;
6) дійсна військова служба в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР.
Під час обчислення стажу служби в поліції враховуються тільки повні роки вислуги без округлення фактичного розміру вислуги років у бік збільшення. Порядок обчислення вислуги років у поліції встановлює Кабінет Міністрів України.
Отже, частина 2 статті 78 Закону №580-VIII містить вичерпний перелік посад (видів служби) та періодів роботи в органах і установах, служба у яких зараховується до стажу служби в поліції.
У вказаному переліку відсутня служба в органах Державної пенітенціарної служби України.
Суд звертає увагу на позицію Верховного Суду, висловлену у постанові від 31 березня 2020 року у справі № 520/2067/19 з приводу подібних правовідносин, де Суд зазначив, що при вирішенні питання щодо обчислення стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки, слід застосовувати приписи частини 2 статті 78 Закону України «Про Національну поліцію», якою встановлено вичерпний перелік складових (посад, періодів служби) такого стажу служби в поліції. При цьому делегування частиною 4 статті 78 Закону України «Про Національну поліцію» Кабінету Міністрів України встановлення порядку обчислення вислуги років у поліції не надає останньому права визначати додаткові складові стажу служби в поліції, які не передбачені частиною другою статті 78 Закону України «Про Національну поліцію».
Суд відхиляє посилання позивача на ч. 5 Прикінцевих положень Кримінально-виконавчого кодексу України, відповідно до якої до законодавчого врегулювання питань проходження служби персоналом органів і установ виконання покарань та його соціального захисту на осіб рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої системи поширюються дія статей Закону України «Про міліцію».
Після прийняття у 2003 році Кримінально-виконавчого кодексу України у 2005 році був прийнятий Закон України "Про Державну кримінально-виконавчу службу України", нині діючий, який врегульовує питання проходження служби у органах і установах виконання покарань.
Крім того, позивач не був працівником системи органів внутрішніх справи України, не перебував на службі у органах міліції.
Суд критично оцінює доводи щодо того, що служба в органах Державної пенітенціарної служби України має такий же правовий статус, як служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу, а тому повинна зараховуватись до служби в органах внутрішніх справ, а в подальшому і до стажу служби в органах поліції на підставі пункту 3 частини другої статті 78 Закону №580-VIII.
Згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 02 липня 2014 року № 225 «Про затвердження Положення про Державну пенітенціарну службу України», що втратила чинність на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 294 від 26.04.2017, Державна пенітенціарна служба України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра юстиції, який реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань та пробації.
Станом на час прийняття позивача на службу до органів Національної поліції України діяв Закон №580-VIII, частиною другою статті 78 якого визначений виключний перелік посад (видів служби), які зараховуються до стажу служби в поліції, а тому застосуванню до спірних правовідносин підлягають норми саме цього Закону.
Таким чином, прирівнювання позивачем обох видів служби виходячи лише із характеру окремих виконуваних обов`язків, є помилковим, адже суперечить ст. 78 Закону від 02.07.2015 №580-VIII, який є спеціальним, та у якому прямо передбачено та чітко окреслено ті види служби, які враховуються до стажу служби поліцейських в цілях встановлення і виплати надбавки за роботу в органах поліції та під час розрахунку тривалості додаткової відпустки.
Зважаючи на це, відмовляючи у зарахуванні до стажу служби в поліції періоду роботи у Державній пенітенціарній службі України з 01 листопада 2010 року по 04 грудня 2015 року, відповідач не вийшов за межі повноважень і не припустився протиправних дій чи бездіяльності, відтак підстави для задоволення позову відсутні.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
у задоволенні адміністративного позову - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 01 лютого 2021 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Департамент патрульної поліції Національної поліції України (вул. Федора Ернста, 3,Київ,03048 , код ЄДРПОУ - 40108646)
Головуючий суддя І.С. Козачок