
Справа № 420/5641/20
УХВАЛА
01 лютого 2021 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді - Кравченка М.М.,
розглянувши в письмовому провадженні клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю «ЮКРЕЙН СЕРВІС ЛТД» про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ЮКРЕЙН СЕРВІС ЛТД» до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправним та скасування наказу від 21.04.2020 року № 1490, визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 09.06.2020 року № 0000910402 та № 0000920402, зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходилась адміністративна справа за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ЮКРЕЙН СЕРВІС ЛТД» до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправним та скасування наказу від 21.04.2020 року № 1490, визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 09.06.2020 року № 0000910402 та № 0000920402, зобов`язання вчинити певні дії.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 12.08.2020 року позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ЮКРЕЙН СЕРВІС ЛТД» до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправним та скасування наказу від 21.04.2020 року № 1490, визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 09.06.2020 року № 0000910402 та № 0000920402, зобов`язання вчинити певні дії було задоволено частково, визнано протиправним та скасовано податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеській області від 09.06.2020 року № 0000910402 та № 0000920402, в задоволенні решти позовних вимог було відмовлено, стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ 43142370) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ЮКРЕЙН СЕРВІС ЛТД» (код ЄДРПОУ 43389449) судові витрати по сплаті судового збору відповідно до задоволених вимог в розмірі 21020,00 грн.
Постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 04.11.2020 року апеляційну скаргу Головного управління ДПС в Одеській було залишено без задоволення, апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «ЮКРЕЙН СЕРВІС ЛТД» задоволено частково, рішення Одеського окружного адміністративного суду від 12.08.2020 року в частині відмови у задоволенні позовних вимог ТОВ «ЮКРЕЙН СЕРВІС ЛТД» щодо зобов`язання Головного управління ДПС в Одеській області внести в Реєстр заяв про повернення сум бюджетного відшкодування дані щодо узгодження суми бюджетного відшкодування у розмірі 44829199 грн. скасовано та прийнято в цій частині нове рішення про задоволення позову у цій частині, зобов`язано Головне управління ДПС в Одеській області внести в Реєстр заяв про повернення сум бюджетного відшкодування дані щодо заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «ЮКРЕЙН СЕРВІС ЛТД» про узгодження суми бюджетного відшкодування у розмірі 44829199 грн., в іншій частини рішення Одеського окружного адміністративного суду від 12 серпня 2020 року залишено без змін.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 26.01.2021 року було відмовлено в задоволенні заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «ЮКРЕЙН СЕРВІС ЛТД» про роз`яснення постанови П`ятого апеляційного адміністративного суду від 04.11.2020 року по справі № 420/5641/20 в частині зобов`язання Головного управління ДПС в Одеській області внести в Реєстр заяв про повернення сум бюджетного відшкодування дані щодо заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «ЮКРЕЙН СЕРВІС ЛТД» про узгодження суми бюджетного відшкодування у розмірі 44829199 грн.
28.01.2021 року до суду від Товариства з обмеженою відповідальністю «ЮКРЕЙН СЕРВІС ЛТД» надійшло клопотання в порядку ст.382 КАС України про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі. У вказаному клопотанні позивач просить суд: зобов`язати ГУ ДПС в Одеській області подати звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду по справі № 420/5641/20 зі змінами які були внесені постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 04.11.2020 року по справі № 420/5641/20 в частині зобов`язання Головного Управління ДПС в Одеській області внести в Реєстр заяв про повернення сум бюджетного відшкодування дані щодо заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «ЮКРЕЙН СЕРВІС ЛТД» про узгодження суми бюджетного відшкодування у розмірі 44829199 грн., зокрема роз`яснити яким чином ГУ ДПС в Одеській області зобов`язано виконати рішення суду; за результатами розгляду поданого звіту винести ухвалу про накладення штрафу на керівника ГУ ДПС в Одеській області в розмірі 40 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; стягнути з відповідача на користь позивача половину суми накладеного штрафу та зобов`язати відповідача виконати рішення Одеського окружного адміністративного суду по справі № 420/5641/20 зі змінами які були внесені постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 04.11.2020 року по справі №420/5641/20 в частині зобов`язання Головного Управління ДПС в Одеській області внести в Реєстр заяв про повернення сум бюджетного відшкодування дані щодо заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «КЖРЕЙН СЕРВІС ЛТД» про узгодження суми бюджетного відшкодування у розмірі 44829199 грн., зокрема роз`яснити яким чином ГУ ДПС в Одеській області зобов`язано виконати рішення суду. В обґрунтування поданого клопотання позивач зазначав, що станом на теперішній час, відповідно відомостям з електронного кабінету платника податків незважаючи на наявність рішень та прямого зобов`язання вчинити певні дії рішення Одеського окружного адміністративного суду від 12.08.2020 року Головним управлінням ЛПС в Одеської області не виконується.
Дослідивши надані письмові докази, перевіривши матеріали справи, проаналізувавши законодавство, суд прийшов до висновку, що клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю «ЮКРЕЙН СЕРВІС ЛТД» про встановлення судового контролю не належить до задоволення з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст.382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Згідно з ч.ч.2-3 ст.382 КАС України за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Половина суми штрафу стягується на користь позивача, інша половина - до Державного бюджету України.
Суд зазначає, що інститут судового контролю за виконанням судового рішення спрямований на забезпечення права особи на ефективний судовий захист в адміністративному судочинстві.
Відповідно до ст.129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
За приписами ч.ч.1-2 ст.370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Згідно з ч.4 ст.372 КАС України примусове виконання судових рішень в адміністративних справах здійснюється в порядку, встановленому законом.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
З огляду на вищенаведені норми законодавства, рішення суду, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи. Це забезпечується, в першу чергу, через примусове виконання судових рішень відповідно до Закону України «Про виконавче провадження».
Зобов`язання суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом суду, яке має застосовуватися у виключних випадках.
Разом з цим, позивач не навів обставин та не надав доказів, які підтверджують необхідність встановлювати судовий контроль за виконанням судового рішення в адміністративній справі.
Також, суд не вважає за необхідне зобов`язувати відповідача подавати звіт про виконання судового рішення в даній адміністративній справі.
Згідно з ч.1 ст.373 КАС України виконання судового рішення здійснюється на підставі виконавчого листа, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції.
З матеріалів справи вбачається, що 12.11.2020 року було видано Товариству з обмеженою відповідальністю «ЮКРЕЙН СЕРВІС ЛТД» виконавчий лист про зобов`язання Головне управління ДПС в Одеській області внести в Реєстр заяв про повернення сум бюджетного відшкодування дані щодо заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «ЮКРЕЙН СЕРВІС ЛТД» про узгодження суми бюджетного відшкодування у розмірі 44829199 грн., строк пред`явлення якого до виконання становить до 05.11.2023 року.
Таким чином, з урахуванням зазначеного, суд прийшов до висновку про необхідність відмови в задоволенні клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю «ЮКРЕЙН СЕРВІС ЛТД» про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі № 420/5641/20.
Керуючись Конституцією України, ст.ст.243, 248, 370, 372, 373, 382 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Відмовити Товариству з обмеженою відповідальністю «ЮКРЕЙН СЕРВІС ЛТД» в задоволенні клопотання про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі № 420/5641/20 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ЮКРЕЙН СЕРВІС ЛТД» до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправним та скасування наказу від 21.04.2020 року № 1490, визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 09.06.2020 року № 0000910402 та № 0000920402, зобов`язання вчинити певні дії.
Порядок і строки оскарження ухвали визначаються ст.ст.293, 295 КАС України.
Ухвала набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст.256 КАС України.
Суддя М.М. Кравченко