
Справа № 420/5641/20
УХВАЛА
01 лютого 2021 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді - Кравченка М.М.,
розглянувши в письмовому провадженні клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю «ЮКРЕЙН СЕРВІС ЛТД» про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ЮКРЕЙН СЕРВІС ЛТД» до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправним та скасування наказу від 21.04.2020 року № 1490, визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 09.06.2020 року № 0000910402 та № 0000920402, зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходилась адміністративна справа за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ЮКРЕЙН СЕРВІС ЛТД» до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправним та скасування наказу від 21.04.2020 року № 1490, визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 09.06.2020 року № 0000910402 та № 0000920402, зобов`язання вчинити певні дії.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 12.08.2020 року позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ЮКРЕЙН СЕРВІС ЛТД» до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправним та скасування наказу від 21.04.2020 року № 1490, визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 09.06.2020 року № 0000910402 та № 0000920402, зобов`язання вчинити певні дії було задоволено частково, визнано протиправним та скасовано податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеській області від 09.06.2020 року № 0000910402 та № 0000920402, в задоволенні решти позовних вимог було відмовлено, стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ 43142370) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ЮКРЕЙН СЕРВІС ЛТД» (код ЄДРПОУ 43389449) судові витрати по сплаті судового збору відповідно до задоволених вимог в розмірі 21020,00 грн.
Постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 04.11.2020 року апеляційну скаргу Головного управління ДПС в Одеській було залишено без задоволення, апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «ЮКРЕЙН СЕРВІС ЛТД» задоволено частково, рішення Одеського окружного адміністративного суду від 12.08.2020 року в частині відмови у задоволенні позовних вимог ТОВ «ЮКРЕЙН СЕРВІС ЛТД» щодо зобов`язання Головного управління ДПС в Одеській області внести в Реєстр заяв про повернення сум бюджетного відшкодування дані щодо узгодження суми бюджетного відшкодування у розмірі 44829199 грн. скасовано та прийнято в цій частині нове рішення про задоволення позову у цій частині, зобов`язано Головне управління ДПС в Одеській області внести в Реєстр заяв про повернення сум бюджетного відшкодування дані щодо заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «ЮКРЕЙН СЕРВІС ЛТД» про узгодження суми бюджетного відшкодування у розмірі 44829199 грн., в іншій частини рішення Одеського окружного адміністративного суду від 12 серпня 2020 року залишено без змін.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 26.01.2021 року було відмовлено в задоволенні заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «ЮКРЕЙН СЕРВІС ЛТД» про роз`яснення постанови П`ятого апеляційного адміністративного суду від 04.11.2020 року по справі № 420/5641/20 в частині зобов`язання Головного управління ДПС в Одеській області внести в Реєстр заяв про повернення сум бюджетного відшкодування дані щодо заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «ЮКРЕЙН СЕРВІС ЛТД» про узгодження суми бюджетного відшкодування у розмірі 44829199 грн.
28.01.2021 року до суду від Товариства з обмеженою відповідальністю «ЮКРЕЙН СЕРВІС ЛТД» надійшло клопотання в порядку ст.382 КАС України про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі. У вказаному клопотанні позивач просить суд: зобов`язати ГУ ДПС в Одеській області подати звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду по справі № 420/5641/20 зі змінами які були внесені постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 04.11.2020 року по справі № 420/5641/20 в частині зобов`язання Головного Управління ДПС в Одеській області внести в Реєстр заяв про повернення сум бюджетного відшкодування дані щодо заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «ЮКРЕЙН СЕРВІС ЛТД» про узгодження суми бюджетного відшкодування у розмірі 44829199 грн., зокрема роз`яснити яким чином ГУ ДПС в Одеській області зобов`язано виконати рішення суду; за результатами розгляду поданого звіту винести ухвалу про накладення штрафу на керівника ГУ ДПС в Одеській області в розмірі 40 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; стягнути з відповідача на користь позивача половину суми накладеного штрафу та зобов`язати відповідача виконати рішення Одеського окружного адміністративного суду по справі № 420/5641/20 зі змінами які були внесені постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 04.11.2020 року по справі №420/5641/20 в частині зобов`язання Головного Управління ДПС в Одеській області внести в Реєстр заяв про повернення сум бюджетного відшкодування дані щодо заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «КЖРЕЙН СЕРВІС ЛТД» про узгодження суми бюджетного відшкодування у розмірі 44829199 грн., зокрема роз`яснити яким чином ГУ ДПС в Одеській області зобов`язано виконати рішення суду. В обґрунтування поданого клопотання позивач зазначав, що станом на теперішній час, відповідно відомостям з електронного кабінету платника податків незважаючи на наявність рішень та прямого зобов`язання вчинити певні дії рішення Одеського окружного адміністративного суду від 12.08.2020 року Головним управлінням ЛПС в Одеської області не виконується.
Дослідивши надані письмові докази, перевіривши матеріали справи, проаналізувавши законодавство, суд прийшов до висновку, що клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю «ЮКРЕЙН СЕРВІС ЛТД» про встановлення судового контролю не належить до задоволення з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст.382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Згідно з ч.ч.2-3 ст.382 КАС України за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Половина суми штрафу стягується на користь позивача, інша половина - до Державного бюджету України.
Суд зазначає, що інститут судового контролю за виконанням судового рішення спрямований на забезпечення права особи на ефективний судовий захист в адміністративному судочинстві.
Відповідно до ст.129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
За приписами ч.ч.1-2 ст.370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Згідно з ч.4 ст.372 КАС України примусове виконання судових рішень в адміністративних справах здійснюється в порядку, встановленому законом.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
З огляду на вищенаведені норми законодавства, рішення суду, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи. Це забезпечується, в першу чергу, через примусове виконання судових рішень відповідно до Закону України «Про виконавче провадження».
Зобов`язання суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом суду, яке має застосовуватися у виключних випадках.
Разом з цим, позивач не навів обставин та не надав доказів, які підтверджують необхідність встановлювати судовий контроль за виконанням судового рішення в адміністративній справі.
Також, суд не вважає за необхідне зобов`язувати відповідача подавати звіт про виконання судового рішення в даній адміністративній справі.
Згідно з ч.1 ст.373 КАС України виконання судового рішення здійснюється на підставі виконавчого листа, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції.
З матеріалів справи вбачається, що 12.11.2020 року було видано Товариству з обмеженою відповідальністю «ЮКРЕЙН СЕРВІС ЛТД» виконавчий лист про зобов`язання Головне управління ДПС в Одеській області внести в Реєстр заяв про повернення сум бюджетного відшкодування дані щодо заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «ЮКРЕЙН СЕРВІС ЛТД» про узгодження суми бюджетного відшкодування у розмірі 44829199 грн., строк пред`явлення якого до виконання становить до 05.11.2023 року.
Таким чином, з урахуванням зазначеного, суд прийшов до висновку про необхідність відмови в задоволенні клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю «ЮКРЕЙН СЕРВІС ЛТД» про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі № 420/5641/20.
Керуючись Конституцією України, ст.ст.243, 248, 370, 372, 373, 382 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Відмовити Товариству з обмеженою відповідальністю «ЮКРЕЙН СЕРВІС ЛТД» в задоволенні клопотання про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі № 420/5641/20 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ЮКРЕЙН СЕРВІС ЛТД» до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправним та скасування наказу від 21.04.2020 року № 1490, визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 09.06.2020 року № 0000910402 та № 0000920402, зобов`язання вчинити певні дії.
Порядок і строки оскарження ухвали визначаються ст.ст.293, 295 КАС України.
Ухвала набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст.256 КАС України.
Суддя М.М. Кравченко
The court decision No. 94521189, Odesa District Administrative Court was adopted on 01.02.2021. The procedural form is Administrative, and the decision form is Court ruling. On this page, you will find important data about this court decision. We provide convenient and quick access to actual court decisions so that you can keep up to date with the most recent court precedents. Our database covers the full range of information you need, allowing you to find necessary data easily.
This decision relates to case No. 420/5641/20. Legal Entities, which are mentioned in the text of this judgment: