Рішення № 94509263, 28.01.2021, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
28.01.2021
Номер справи
640/17395/20
Номер документу
94509263
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

місто Київ

28 січня 2021 року справа №640/17395/20

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Кузьменка В.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 )доПенсійного фонду України (далі по тексту - відповідач, ПФУ)провизнання протиправною відмову відповідача та зобов`язання нарахувати та виплатити позивачу не виплачену пенсію ОСОБА_2 за період з 01 березня 2014 року по 07 червня 2019 року

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва, зазначаючи, що відповідач протиправно відмовив у здійсненні виплати йому недоотриманої з 01 березня 2014 року по ІНФОРМАЦІЯ_1 пенсії померлої ОСОБА_2 .

Позивач обґрунтовує свої вимоги тим, що сума пенсії, яка належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв`язку з його смертю входить до складу спадщини відповідно до статті 52 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та статті 91 Закону України «Про пенсійне забезпечення», а тому відмова ПФУ у нарахуванні та виплаті йому в порядку спадкування зазначених коштів порушує його право на мирне володіння майном, передбачене статтею 1 Протоколу №1 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Крім того, позивач зазначив, що відповідач з березня 2018 року протиправно припинив нарахування та виплату пенсії громадянці України ОСОБА_2 та зняв з обліку в органах ПФУ.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 серпня 2020 року відкрито провадження в адміністративній справі №640/17395/20 в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи та проведення судового засідання.

Відповідач у відзиві на позовну заяву зазначив, що:

- ОСОБА_2 перебувала на обліку, як пенсіонер, в управлінні Пенсійного фонду України в Джанкойському районі Автономної Республіки Крим та останнє нарахування пенсії ОСОБА_2 здійснено зазначеним управлінням в березні 2014 року;

- механізм виплати пенсії та надання соціальних послуг громадянам України, які проживають на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії та соціальні послуги від Пенсійного Фонду Російської Федерації або інших міністерств та відомств, що здійснюють пенсійне забезпечення у Російській Федерації визначений Порядком виплати пенсії та надання соціальних послуг громадянам України, які проживають на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 02 липня 2014 року №234;

- згідно з пунктом 3 Порядку №234 особи подають територіальному органу заяву про отримання пенсії відповідно до законодавства України, проте ОСОБА_2 до органів ПФУ із заявами про отримання пенсії відповідно до законодавства України не зверталася, відповідно, починаючи з 01 квітня 2014 року на обліку в органах ПФУ, як одержувач пенсійних виплат , не перебувала, заборгованість з виплати пенсії відсутня.

Позивач надав відповідь на відзив, в якому просить залишити відзив на позовну заяву без розгляду у зв`язку з пропуском відповідачем встановленого судом строку для подання відзиву та повторно обґрунтовує позовні вимоги.

Суд задовольняє клопотання позивача та не приймає до розгляду відзив на позовну заяву, у зв`язку з порушенням, встановленого судом строку надання відповідачем відповіді на відзив та, відповідно до частини шостої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України, розглядає справу за наявними матеріалами.

Дослідивши наявні у справі докази, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив такі фактичні обставини, що мають значення для вирішення справи.

Рішенням Дніпровського районного суду міста Києва від 30 липня 2019 року у справі №755/11965/19 встановлено юридичний факт, що, ОСОБА_2 (стать жіноча, громадянка України, уродженець с. Іваново, Іванівського району, Херсонської області) померла ІНФОРМАЦІЯ_2 у с. Чайкине, Джанкойського району, Автономної Республіки Крим, Україна, у віці 84 роки, причина смерті - тампонація серця гострого трасмурального інфаркту міокарда передньої стінки з розривом.

Позивач звернувся до відповідача із заявою від 05 лютого 2020 року, відповідно до якої просить зробити всі необхідні процедури для виплати пенсії за період з 01 березня 2014 року по 07 червня 2019 року, що належала пенсіонеру ОСОБА_2 та залишилася недоотриманою у зв`язку із її смертю, спадкоємцю за законом ОСОБА_1 .

До заяви позивачем додано копію витягу про реєстрацію в Спадковому реєстрі №57384417 від 30 серпня 2019 року та копію свідоцтва про смерть ОСОБА_2 серії НОМЕР_1 .

У відповідь на заяву позивача від 05 лютого 2020 року відповідач листом від 11 березня 2020 року №6317-5061/С-03/8-2800/20 відмовив у виплаті допомоги на поховання та недоотриманої пенсії, оскільки ОСОБА_2 на момент смерті на обліку в органах ПФУ не перебувала.

Окружний адміністративний суд міста Києва, вирішуючи спір по суті позовних вимог, керується такими мотивами.

Відносини, що виникають між суб`єктами системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, врегульовані Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до статті 52 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв`язку з його смертю, виплачується - по місяць смерті включно членам його сім`ї, які проживали разом з пенсіонером на день його смерті, у тому числі непрацездатним членам сім`ї, зазначеним у частині другій статті 36 цього Закону, які знаходилися на його утриманні, незалежно від того, проживали вони разом з померлим пенсіонером чи не проживали.

Члени сім`ї, зазначені в частині першій цієї статті, повинні звернутися за виплатою суми пенсії померлого пенсіонера протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.

У разі звернення кількох членів сім`ї, які мають право на отримання суми пенсії, зазначеної у частині першій цієї статті, належна їм відповідно до цієї статті сума пенсії ділиться між ними порівну.

У разі відсутності членів сім`ї, зазначених у частині першій цієї статті, або у разі не звернення ними за виплатою вказаної суми в установлений частиною другою цієї статті строк сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв`язку з його смертю, входить до складу спадщини.

Відповідно до абзацу другого пункту 1.5. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженому постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1 (далі по тексту - Порядок №22-1) заява про виплату недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера подається особою до органу, що призначає пенсію, в якому померлий пенсіонер перебував на обліку як одержувач пенсії.

Пунктом 2.26 Порядку №22-1 передбачено, що для виплати недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера до органу, що призначає пенсію, в якому перебував на обліку померлий пенсіонер, надається свідоцтво про смерть, документи, які підтверджують родинні стосунки, документ, що посвідчує особу заявника.

Для виплати недоотриманої пенсії, яка ввійшла до складу спадщини, у зв`язку з відсутністю членів сім`ї або в разі не звернення ними за виплатою вказаної суми протягом шести місяців з дня відкриття спадщини до органу, що призначає пенсію, в якому перебував на обліку померлий пенсіонер, надається документ, що посвідчує особу заявника, свідоцтво про смерть, свідоцтво про право на спадщину.

Таким чином, члени сім`ї померлого пенсіонера мають право на отримання невиплаченої такій особі пенсії. При цьому, обов`язок з виплати таких пенсій покладено на орган, що призначає пенсію, в якому перебував на обліку померлий пенсіонер.

Як вбачається з матеріалів справи пенсіонер ОСОБА_2 була зареєстрована та проживала у селі Чайкине Джанкойського району Автономної Республіки Крим та перебувала на обліку в Управлінні Пенсійного Фонду України в Джанкойському районі Автономної Республіки Крим.

Сухопутну територію Автономної Республіки Крим частиною першою статті 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим тимчасово окупованої території України» визначено тимчасово окупованою територією.

Відповідно до частини другої статті 7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим тимчасово окупованої території України» виплата пенсій громадянам України, які проживають на тимчасово окупованій території і не отримують пенсій та інших соціальних виплат від уповноважених органів Російської Федерації, здійснюється в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Кабінетом Міністрів України 2 липня 2014 року прийнято постанову №234 «Про затвердження Порядку виплати пенсії та надання соціальних послуг громадянам України, які проживають на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя (далі по тексту - Порядок №234), пунктом 2 якого встановлено, що пенсійне забезпечення осіб, які отримують пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей) або згідно з міжнародними договорами України з пенсійного забезпечення, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, та надання таким особам соціальних послуг здійснюються визначеними Пенсійним фондом України головними управліннями Пенсійного фонду України, а осіб, які отримують пенсію відповідно до інших законодавчих актів, - управліннями Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах (далі - територіальні органи).

Згідно із пунктом 3 Порядку №234 особи подають територіальному органові заяву про отримання пенсії відповідно до законодавства України із зазначенням місця проживання (реєстрації) та паспорт громадянина України (паспорт громадянина України для виїзду за кордон).

Органом, що здійснює пенсійне забезпечення та надання соціальних послуг особам, які проживають на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя постановою правління Пенсійного Фонду України від 07 липня 2014 року №13-4 «Про органи, що здійснюють виплату пенсії та надання соціальних послуг громадянам України, які проживають на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя» визначено Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області.

Відповідно до пункту 5 Порядку №234 порядок звернення осіб за призначенням (перерахунком), поновленням виплати пенсії особам, переведенням з одного виду пенсії на інший, наданням соціальних послуг, а також підтвердження факту неодержання пенсії та соціальних послуг від органів Російської Федерації, зазначених у пункті 1 цього Порядку, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Мінсоцполітики.

В абзаці першому пункту 1.5. Порядку 22-1 зазначено, зокрема, що заява про поновлення виплати пенсії пенсіонерами, які зареєстровані на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, визначеного Пенсійним фондом України

Таким чином, поновлення пенсіонерів на обліку в органах Пенсійного фонду України через анексію АР Крим здійснюється шляхом надання відповідної заяви до органу, що призначає пенсію, а саме до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області.

Абзацами першим та другим пункту 6 Порядку №234 встановлено, що виплата пенсії, надання соціальних послуг здійснюються щомісяця поштовими переказами, в тому числі міжнародними, за місцем проживання особи на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя.

За бажанням особи виплата пенсії, надання соціальних послуг можуть здійснюватися відповідно до Порядку виплати пенсій та грошової допомоги за згодою пенсіонерів та одержувачів допомоги через їх поточні рахунки у банках, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 1999 року №1596, за умови відкриття рахунка в банку, розташованому за межами тимчасово окупованої території, з яким територіальним органом укладено відповідний договір.

Відповідно до листа, наданого Державною казначейською службою України від 19 лютого 2020 року №13-12-12/3519 на запит позивача щодо перерахування пенсійних виплат, який міститься в матеріалах справи, Пенсійним фондом України до Казначейства 14 березня 2014 року останній раз було подано та оплачене платіжне доручення щодо перерахування пенсійних виплат на тимчасово окуповану територію України АР Крим.

Надана інформація позивачем не заперечується.

Частиною першою статті 47 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.

Отже, суд дійшов висновку, що остання виплата пенсії ОСОБА_2 здійснена відповідачем за березень 2014 року.

В матеріалах справи відсутні докази звернення ОСОБА_2 із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про поновлення на обліку в органах Пенсійного фонду України.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_2 перебувала на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Джанкойському районі Автономної Республіки Крим та після анексії АР Крим не зверталася до органів Пенсійного фонду України із заявою про поновлення на обліку в органах Пенсійного фонду України.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що заборгованість з виплати пенсії ОСОБА_2 по березень 2014 року включно у відповідача відсутня, ОСОБА_2 з 01 квітня 2014 року не перебувала на обліку в органах Пенсійного фонду України, а тому у відповідача відсутні і правові підстави для нарахування та виплати позивачу недоотриманої пенсії ОСОБА_2 .

На думку Окружного адміністративного суду міста Києва, відповідачем доведено правомірність його поведінки з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов ОСОБА_1 не підлягає задоволенню.

Оскільки позивачу у задоволенні позову відмовлено, судові витрати зі сплати судового збору відшкодуванню не підлягають.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 72-77, 139, 241-246, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовити повністю.

Згідно з частиною першою статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Відповідно до частини другої статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України у разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Частина перша статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює, що апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п`ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 );

Пенсійний фонд України (01601, м. Київ, вул. Бастіонна, буд. 9; ідентифікаційний код 00035323).

Суддя В.А. Кузьменко