
Справа № 420/969/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 січня 2021 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Потоцької Н.В.
розглянувши в порядку ст. 273 КАС України (окремі категорії термінових адміністративних справ) у письмовому провадженні справу за позовом ОСОБА_1 до Тузлівської сільської територіальної виборчої комісії Білгород - Дністровського району Одеської області, за участі третіх осіб: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визнання протиправною постанови, визнання виборчих бюлетенів недійсними, визнання виборів такими що не відбулись, зобов`язання повторно провести вибори,
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Тузлівської сільської територіальної виборчої комісії Білгород - Дністровського району Одеської області, за участі третіх осіб: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , в якому позивач просить:
визнати протиправною Постанову Тузлівської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області №57 від 18.01.2021 року про визнання обраним депутатом Тузлівської сільської ради Білгород - Дністровського району Одеської області ОСОБА_2 ;
визнати виборчі бюлетені з виборів 17.01.2021 року депутатів Тузлівської сільської ради недійсними;
визнати такими, що не відбулися вибори депутатів Тузлівської сільської ради у багатомандатному виборчому окрузі №1;
зобов`язати Тузлівську сільську територіальну виборчу комісію Білгород- Дністровського району Одеської області повторно провести вибори депутатів Тузлівської сільської ради у багатомандатному виборчому окрузі №1.
Позовні вимоги обґрунтовано наступним.
По перше:17 січня 2021 року пройшли повторні місцеві вибори депутатів Тузлівської сільської ради Білгород - Дністровського району Одеської області у багатомандатному виборчому окрузі № 1 в частині одного вакантного депутатського мандату.
17 січня 2021 року, під час виборчого процесу, позивачем було виявлено порушення виборчого законодавства України, а саме: бюлетені на виборчій дільниці №510892 повторних місцевих виборів депутатів Тузлівської сільської ради Білгород - Дністровського району Одеської області у багатомандатному виборчому окрузі № 1 не відповідали зразку, затвердженому постановою №41 від 30.12.2021 р. «Про затвердження тексту виборчого бюлетеня для голосування у багатомандатному виборчому окрузі №1 з перших та чергових місцевих виборів 25.10.2020 р. повторних місцевих виборів 17 січня 2021 року депутатів Тузлівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області».
Таким чином, виявлено помилку у тексті виборчого бюлетеня для голосування в багатомандатному виборчому окрузі №1 у зв`язку з неправильним зазначенням ідентифікаційних даних одного із кандидатів в депутати ОСОБА_2 . Так, в бюлетені зазначено кандидата в депутати ОСОБА_2 , як « ОСОБА_2 ».
Така помилка є прямим порушенням вимог ч. 2 ст. 241 Виборчого Кодексу України, де зазначається, що у виборчому бюлетені зазначаються окрім іншого і прізвища, власні імена (усі власні імена) та по батькові (за наявності) кандидатів у депутати.
Слід зазначити, що відповідно до ч. 1 ст. 242 Виборчого Кодексу України територіальна виборча комісія, яка встановлює результати відповідних місцевих виборів, на підставі договору, укладеного між нею і поліграфічним підприємством, забезпечує виготовлення виборчих бюлетенів для голосування на місцевих виборах. Далі п. 2 цієї статті зазначається, що районна, міська (міст без районного поділу), районна в місті (у містах, в яких утворені районні у місті ради) виборча комісія отримує виготовлені виборчі бюлетені не пізніш як за шість днів до дня голосування в упаковці підприємства-виготовлювача на підставі акту приймання - передачі за формою, встановленою Центральною виборчою комісією.
Після чого, передає такі бюлетені до уповноважених осіб дільничної виборчої комісії. В свою чергу, відповідно до п. 10 цієї статті, приймання виборчих бюлетенів дільничною виборчою комісією відбувається на засіданні відповідної виборчої комісії невідкладно після прибуття членів виборчої комісії, які отримали бюлетені.
Під час приймання бюлетенів дільничною виборчою комісією секретар дільничної виборчої комісії, а у разі його відсутності - визначений рішенням комісії член комісії розпаковує упаковку підприємства-виготовлювача та проставляє у визначених місцях кожного виборчого бюлетеня печатку дільничної виборчої комісії, рахує їх. В даному процесі приймають участь всі члени ДВК.
Таким чином, уповноважена особа або члени ДВК мали реальну можливість звернути увагу на помилку зазначену в бюлетені щодо ПІБ ОСОБА_2 до початку відкриття для голосування виборчої дільниці.
По друге:
В подальшому, члени ДВК №510892 виявили зазначене порушення о 15 годині 45 хвилин 17 січня 2021 року і винесли постанову №52 від 17.01.2021 року о 15 годині 45 хвилин, що в свою чергу призвело до того, що виборці, які потрапили на дільницю для голосування раніше, проголосували за невстановлену та не зареєстровану як кандидат в депутати особу.
За аналогією, яка висунута законотворцем в ч. 13 зазначеної статі Виборчого кодексу України, члени ДВК повинні повідомити кожному виборцю під час видачі виборчого бюлетеня про виявлені помилки.
З 08:00 год. до 15:45 год. 17.01.2021 року виборці, які скористались своїм правом голосу зазнали прямого порушення виборчого права, тому як кандидат в депутати зазначений в бюлетені ОСОБА_2 не була зареєстрована для участі у відповідних виборах у порядку, встановленому Кодексом.
Враховуючи вищенаведене, підрахунок голосів Тузлівською ДВК № 510892 не можна вважати таким, що здійснений в рамках закону, тому як за ОСОБА_2 враховувались як голоси віддані за невідому/невстановлену виборцям до 15 год. 45 хв. 17.01.2021 року особу, так і голоси віддані після оприлюднення на стенді Постанови №52 від 17 січня 2021 року.
18.01.2021 року Тузлівською сільською територіальною виборчою комісією Білгород - Дністровського району Одеської області винесено постанову №57 про визнання обраним депутатом Тузлівської сільської ради Білгород - Дністровського району Одеської області ОСОБА_2 .
Отже, постанова є протиправною та такою, що винесена з порушенням діючого законодавства.
По третє: Тузлівською сільською Територіальною виборчою комісією Білгород - Дністровського району Одеської області повинен був здійснюватися контроль за виготовленням виборчих бюлетенів, а у разі виникнення помилки Тузлівська ТВК була зобов`язана створити контрольну комісію, яка повинна здійснювати контроль за виготовленням виборчих бюлетенів на підприємстві-виготовлювачі, дотриманням вимог щодо знищення друкарських форм, технічних відходів, поліграфічного браку, виборчих бюлетенів, в яких виявлені помилки.
На думку позивача, це груба помилка та бездіяльність Тузлівської СТВК Білгород-Дністровського району Одеської області щодо здійснення контролю за змістом виборчих бюлетенів, виготовлених на підставі договору та отриманні їх згідно акту-передачі.
Процесуальні дії.
Ухвалою суду від 28.01.2021 року відкрито провадження у справі з урахуванням особливостей, визначених приписами ст. 273 КАС України для вказаної категорії термінових адміністративних справ.
Ухвалено розглядати справу з урахуванням особливостей, встановлених ст.ст. 268-273 КАС України. Призначено судове засідання на 29 січня 2021 року об 14 год. 30 хв.
Про відкриття провадження та дату судового засідання повідомлено позивача засобами електронної пошти « ІНФОРМАЦІЯ_1 », що підтверджується матеріалами справи (а/с. 96-98), а саме, електронним листом підтверджено отримання пошти ОСОБА_1 .
Про відкриття провадження та дату судового засідання повідомлено Тузлівську СТВК Білгород-Дністровського району Одеської області засобами електронної пошти, що підтверджується матеріалами справи « ІНФОРМАЦІЯ_2 » « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (а/с. 105-107), а саме, електронним листом підтверджено отримання пошти секретарем Тузлівської СТВК ОСОБА_8
Відповідачу встановлено строк для подання відзиву на позов - до 29 січня 2021 року р 12 год. 30 хв.
Про відкриття провадження та дату судового засідання повідомлено ОСОБА_2 засобами електронної пошти « ІНФОРМАЦІЯ_4 », що підтверджується матеріалами справи (а/с. 103-104).
ОСОБА_2 повідомила секретаря судового засідання з телефону (067) 129 69 89, що не заперечує щодо направлення судової кореспонденції на електронну пошту « ІНФОРМАЦІЯ_4 », про що секретарем судового засідання Захарчук О.В. складено телефонограму (а/с. 94).
Ухвалою суду від 29.01.2021 року залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - ОСОБА_3 .
Про залучення ОСОБА_3 в якості третьої особи по справі та дату судового засідання повідомлено ОСОБА_3 засобами електронної пошти « ІНФОРМАЦІЯ_5 », що підтверджується матеріалами справи, та направлено ухвалу від 28.01.2021р., ухвалу від 29.01.2021р., судову повістку на 29.01.2021р. на 14:30, позов первинний та уточнений.
29.01.2021р. за вхід.№ЕП/2479/21 (08:56 год.) від представника відповідача надійшла заява про залучення до справи письмових доказів.
Вказана заява також містить у собі клопотання про розгляд справи без участі представника відповідача.
29.01.2021 року за вхід. № ЕП/2534/21 (12:18 год.) надійшов відзив, який обґрунтований.
По перше: щодо помилки в виборчому бюлетені.
Помилка в виборчому бюлетені була виявлена Тузлівською ДВК №510892 на підготовчому засіданні 17.01.2021 року в день голосування, що підтверджується протоколом початкового засідання в день голосування дільничної виборчої комісії № 510892 з виборів депутатів Тузлівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області в багатомандатному виборчому окрузі №1.
Оскільки помилка була виявлена вранці в день голосування до відкриття виборчої дільниці, у Відповідача була відсутня можливість здійснити повторний друк бюлетенів до початку голосування. Враховуючи те, що серед кандидатів в депутати Тузлівської сільської ради Білгород - Дністровського району Одеської області, зазначених у виборчому бюлетені, відсутні особи, що мають однакове з ОСОБА_2 прізвище та/або ім`я та/або по батькові, а також те, що серед мешканців с. Тузли немає осіб з прізвищем, ім`ям, по батькові « ОСОБА_2 », інші відомості у виборчому бюлетені відносно кандидата в депутати ОСОБА_2 зазначені правильно.
З урахуванням наведеного та принципів виборчого процесу, прийнято постанову Тузлівської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області від 17.01.2021року за №52, в якій наведено всі обставини справи та обґрунтування прийнятого рішення щодо визнання такою помилки технічною, та такою що не впливає на волевиявлення виборців та встановлення результатів голосування.
Також помилка у виборчому бюлетені була відносно іншого кандидата в депутати, а не відносно позивача, відповідно вона не зачіпає інтереси та права позивача.
Приписами ч. 29 ст. 250 ВК України встановлений перелік та ознаки виборчих бюлетенів, які вважаються не дійсними.
До Відповідача місцеві організації політичних партій, депутатські фракції яких зареєстровані в Апараті Верховної Ради України поточного скликання на початок виборчого процесу, не пізніш як у день затвердження тексту та встановлення ступеня захисту виборчого бюлетеня з поданням про створення контрольної комісії, яка буде здійснювати контроль за виготовленням виборчих бюлетенів на підприємствах-виготовлювачах, дотриманням вимог щодо знищення друкарських форм, технічних відходів, поліграфічного браку, помилково виготовлених виборчих бюлетенів не звертались, у зв`язку з чим, під час отримання 12 січня 2021 року виборчих бюлетенів Відповідач здійснював перевірку виключно на предмет пошкодження упаковок, в яких надійшли бюлетені та їх кількості.
Відповідач звертає увагу на те, що оскільки контрольну комісію на ТВК не було створено, тому частиною 3 статті 242 ВК України самостійно відповідачу не надано право розпакування та огляду тексту бюлетенів, що спростовує доводи Позивача стосовно дій та бездіяльності відповідача під час отримання бюлетенів.
Отже, підстави для визнання виборчих бюлетенів недійними відсутні.
Також, позивачем в день голосування, при встановленні підсумків голосування та результатів виборів не надходило до Відповідача скарг та заяв з питань, які наведені в предметі позову.
По друге: стосовно позовної вимоги про зобов`язання відповідача повторно провести вибори.
Підстави призначення повторних місцевих виборів передбачені статтею 280 ВК України.
Наведеною нормою передбачено дискрецію територіальної виборчої комісії з відповідних місцевих виборів щодо прийняття рішення про визнання виборів депутатів у багатомандатному виборчому окрузі, такими, що не відбулися.
Оскільки комісією під час проведення виборів вчинені дії, передбачені чинним ВК України, відповідач вважає, що відсутні підстави для задоволення вимог позивача про зобов`язання відповідача повторно провести вибори.
Відповідно до ч. 3 ст. 268 КАС України, неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанцій.
29.01.2021р. у період часу з 14:30 год. до 14:55 год. позивач та треті особи до судового засідання не з`явились.
Розгляд справи проведено в порядку письмового провадження.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ.
17 січня 2021 року пройшли Повторні місцеві вибори депутатів Тузлівської сільської ради у багатомандатному виборчому окрузі №1 в частині одного вакантного депутатського мандату.
Постановою № 28 від 18.12.2020 року (19 год. 00 хв.) «Про розгляд заяви про реєстрацію кандидатом в депутати Тузлівської сільської ради Білгород - Дністровського району Одеської області ОСОБА_1 » зареєстровано ОСОБА_1 кандидатом в депутати у багатомандатному виборчому окрузі №1 в частині одного вакантного депутатського мандату з виборів депутатів Тузлівської сільської ради Білгород - Дністровського району Одеської області, поданого шляхом самовисування.
Постановою № 34 від 30.12.2020 року (18 год. 30 хв.) «Про реєстрацію кандидатом в депутати Тузлівської сільської ради Білгород - Дністровського району Одеської області ОСОБА_2 » зареєстровано ОСОБА_2 кандидатом в депутати у багатомандатному виборчому окрузі №1 в частині одного вакантного депутатського мандату з виборів депутатів Тузлівської сільської ради Білгород - Дністровського району Одеської області, поданого шляхом самовисування.
Постановою № 35 від 30.12.2020 року (18 год. 45 хв.) «Про реєстрацію кандидатом в депутати Тузлівської сільської ради Білгород - Дністровського району Одеської області ОСОБА_3 » зареєстровано ОСОБА_3 кандидатом в депутати у багатомандатному виборчому окрузі №1 в частині одного вакантного депутатського мандату з виборів депутатів Тузлівської сільської ради Білгород - Дністровського району Одеської області, поданого шляхом самовисування.
Постановою № 41 від 30.12.2020 року (19 год. 45 хв.) «Про затвердження тексту виборчого бюлетеня для голосування у багатомандатному виборчому окрузі №1 з повторних місцевих виборів 17 січня 2021 року депутатів Тузлівської сільської ради Білгород - Дністровського району Одеської області» затверджено текст виборчого бюлетеня для голосування у багатомандатному виборчому окрузі № 1 з повторних місцевих виборів 17 січня 2021 року депутатів Тузлівської сільської ради Білгород - Дністровського району Одеської області, що наведений у додатку № 1.
Згідно додатку № 1, до виборчого бюлетеня включено:
ОСОБА_1
ОСОБА_4 Петрівну
ОСОБА_3
17.01.2021р. Тузлівською дільничною виборчою комісією №510892 о 07 год. 15 хв. складено та підписано протокол засідання, в якому зазначено наступне:
«ВИСТУПИЛИ: кандидат в депутати ОСОБА_2 , яка була присутня на підготовчому засіданні, наголосила на перевірці зазначеного в бюлетені прізвища, ім`я та по батькові. Перевіривши бюлетень було визначено, що запис можливо має помилку. Заступник голови Карпенко Н.С. зареєструвала заяву від ОСОБА_2 в журналі реєстрації.
ВИРІШИЛИ: направити повідомлення до Тузлівської територіальної виборчої комісії і скласти акт, продовжити підготовку до проведення виборів на ДВК №510892.»
Тузлівською СТВК розглянуто повідомлення Тузлівської ДВК №510892 та прийнято Постанову №52 від 17 січня 2021 року (15 год. 45 хв.) «Про вирішення питання щодо помилки в тексті виборчого бюлетеня для голосування у багатомандатному виборчому окрузі №1 з повторних з повторних місцевих виборів 17 січня 2021 року депутатів Тузлівської сільської ради Білгород - Дністровського району Одеської області», якою встановлено:
«У тексті виборчого бюлетеня для голосування у багатомандатному виборчому окрузі № 1 з повторних з повторних місцевих виборів 17 січня 2021 року депутатів Тузлівської сільської ради Білгород - Дністровського району Одеської області вважати технічною помилкою, що не впливає на волевиявлення виборців та встановлення результатів голосування, зазначення по батькові « ОСОБА_5 » відносно кандидата в депутати Тузлівської сільської ради Білгород - Дністровського району Одеської області ОСОБА_2 . Правильним зазначенням по батькові вважати « ОСОБА_6 ».
Тузлівській дільничній виборчій комісії № 510892 врахувати п. 1 даної постанови при складанні протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів та результатами голосування у багатомандатному виборчому окрузі № 1 з повторних місцевих виборів 17 січня 2021 року депутатів Тузлівської сільської ради Білгород - Дністровського району Одеської області.
Тузлівській сільській територіальній виборчій комісії Білгород - Дністровського району Одеської області врахувати п.1 даної постанови при складанні протоколу територіальної виборчої комісії про підсумки голосування виборців з повторних місцевих виборів 17 січня 2021 року на виборчій дільниці № 510892 з виборів депутатів Тузлівської сільської ради Білгород - Дністровського району Одеської області у багатомандатному виборчому окрузі № 1.»
Постановою Тузлівської СТВК № 55 від 18 січня 2021 року (00 год. 30 хв.) «Про врахування відомостей протоколу про підрахунок голосів» встановлено:
«При підведенні підсумків голосування з повторних місцевих виборів 17 січня 2021 року депутатів Тузлівської сільської ради Білгород - Дністровського району Одеської області у багатомандатному виборчому окрузі №1 враховано відомості протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №510892».
Постановою Тузлівської СТВК № 56 від 18 січня 2021 року (01 год. 45 хв.) «Про визнання результатів виборів та встановлення підсумків голосування» встановлено:
«Визнати результати повторних місцевих виборів 17 січня 2021 року депутатів Тузлівської сільської ради Білгород - Дністровського району Одеської області у багатомандатному виборчому окрузі №1 та прийняти підсумковий протокол Тузлівської сільської ТВК з повторних місцевих виборів 17 січня 2021 року депутатів Тузлівської сільської ради Білгород - Дністровського району Одеської області у багатомандатному виборчому окрузі №1 в частині одного вакантного депутатського мандату».
Постановою Тузлівської СТВК №57 від 18 січня 2021 року (02 год. 00 хв.) «Про визнання обраним депутатом Тузлівської сільської ради Білгород - Дністровського району Одеської області ОСОБА_2 » встановлено:
«Визнати обраним депутатом Тузлівської сільської ради Білгород - Дністровського району Одеської області на повторних місцевих виборах 17 січня 2021 року Тузлівської сільської об`єднаної територіальної громади Білгород - Дністровського району Одеської області ОСОБА_2 ».
РЕЛЕВАНТНІ ДЖЕРЕЛА ПРАВА ТА ВИСНОВКИ СУДУ
Статтями 1 і 8 Конституції України проголошено, що Україна є правовою державою, де діє верховенство права.
У ч. 2 ст. 19 Конституції України згадано, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
При цьому, у ч.1 ст.68 Конституції України також згадано, що кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Отже, усі без виключення суб`єкти права на території України зобов`язані дотримуватись існуючого у Державі правового порядку, а суб`єкти владних повноважень (органи публічної адміністрації) додатково обтяжені ще й обов`язком виконувати доведені законом завдання виключно за наявності приводів та способом, чітко обумовленими законом.
Наведена норма означає, що суб`єкт владних повноважень зобов`язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов`язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Спірні правовідносини, що склались між сторонами, регулюються Конституцією України, Виборчим кодексом України.
Частиною 1 ст.38 Конституції України встановлено, що громадяни мають право брати участь в управлінні державними справами, у всеукраїнському та місцевих референдумах, вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування.
Пунктом 20 ч.1 ст.92 Конституції України передбачено, що виключно законами України визначаються організація і порядок проведення виборів і референдумів.
01.01.2020 року набрав чинності Виборчий кодекс України, який відповідно до Конституції України визначає гарантії права громадян на участь у виборах, регулює підготовку та проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, сільських, селищних, міських, районних у містах рад, сільських, селищних, міських голів.
Щодо вимоги про визнання протиправною Постанови Тузлівської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області постанову №57 від 18.01.2021 року про визнання обраним депутатом Тузлівської сільської ради Білгород - Дністровського району Одеської області ОСОБА_2 .
Статтею 269 Виборчого кодексу України (Рішення територіальної виборчої комісії за результатами голосування з виборів депутатів сільської, селищної, міської ради (територіальної громади з кількістю виборців до 10 тисяч) у багатомандатному окрузі) визначено:
1. Сільська, селищна, міська територіальна виборча комісія з виборів депутатів сільської, селищної, міської ради (територіальної громади з кількістю виборців до 10 тисяч), встановлюючи результати голосування з виборів у відповідному багатомандатному окрузі, приймає одне з таких рішень:
1) про визнання депутатів обраними у відповідному багатомандатному окрузі;
2) про призначення повторного голосування у відповідному багатомандатному окрузі;
3) про визнання виборів у відповідному багатомандатному виборчому окрузі такими, що не відбулися, та призначення у зв`язку з цим повторних виборів;
4) про призначення повторних виборів у багатомандатному виборчому окрузі щодо тієї кількості депутатських мандатів, які залишилися вакантними.
2. Територіальна виборча комісія з відповідних виборів визнає обраними депутатами у багатомандатному окрузі кандидатів у депутати (у кількості, що дорівнює кількості мандатів у багатомандатному окрузі), які за результатами голосування виборців у відповідному багатомандатному окрузі отримали найбільшу порівняно з іншими кандидатами, зареєстрованими у тому самому окрузі, кількість голосів виборців.
3. Якщо за результатами голосування у відповідному багатомандатному окрузі на останній мандат у цьому окрузі претендують два або більше кандидатів у депутати, які отримали однакову кількість голосів виборців, територіальна виборча комісія приймає рішення про призначення повторного голосування щодо цих кандидатів.
4. У разі якщо за результатами голосування у відповідному багатомандатному окрузі обрано депутатів у кількості, меншій за кількість мандатів у цьому окрузі, територіальна виборча комісія приймає рішення про призначення повторних виборів у цьому окрузі щодо тієї кількості мандатів, які залишилися вакантними.
5. Якщо голосування проводилося по одному кандидату в депутати в багатомандатному виборчому окрузі, кандидат вважається обраним депутатом, якщо за нього подано більше половини голосів виборців, які взяли участь у голосуванні.
6. За наявності підстав, зазначених у статті 280 цього Кодексу, територіальна виборча комісія приймає рішення про визнання виборів такими, що не відбулися, та призначення повторних виборів депутатів сільської, селищної, міської ради (територіальної громади з кількістю виборців до 10 тисяч осіб) у відповідному багатомандатному виборчому окрузі.
Як встановлено судом, Тузлівською СТВК, відповідно до ст. 36, 37, 269 ВК України прийнято Постанову №57 від 18 січня 2021 року (02 год. 00 хв.) «Про визнання обраним депутатом Тузлівської сільської ради Білгород - Дністровського району Одеської області ОСОБА_2 » встановлено:
«Визнати обраним депутатом Тузлівської сільської ради Білгород - Дністровського району Одеської області на повторних місцевих виборах 17 січня 2021 року Тузлівської сільської об`єднаної територіальної громади Білгород - Дністровського району Одеської області ОСОБА_2 ».
Зазначена постанова і є предметом оскарження в даній справі.
Виходячи з доводів позивача, спірним питанням, яке потребує дослідження та надання оцінки судом в рамках даної адміністративної справи є перевірка наявності/відсутності порушень виборчого законодавства Тузлівською СТВК при прийняті Постанови №57.
Як зазначає позивач, підставою для скасування Постанови №57 є порушення вимог ст.241 ВКУ (Вимоги до виборчого бюлетеня з окремих видів місцевих виборів).
Як встановлено судом, Постановою Тузлівської СТВК №41 від 30.12.2020 року (19 год. 45 хв.) «Про затвердження тексту виборчого бюлетеня для голосування у багатомандатному виборчому окрузі №1 з повторних місцевих виборів 17 січня 2021 року депутатів Тузлівської сільської ради Білгород - Дністровського району Одеської області» затверджено текст виборчого бюлетеня для голосування у багатомандатному виборчому окрузі № 1 з повторних місцевих виборів 17 січня 2021 року депутатів Тузлівської сільської ради Білгород - Дністровського району Одеської області, що наведений у додатку № 1.
Згідно додатку №1, до виборчого бюлетеня включено:
ОСОБА_1
ОСОБА_4 Петрівну
ОСОБА_3
Відповідно до ч.6 ст. 273 КАСУ, позовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій може бути подано до адміністративного суду у п`ятиденний строк із дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності.
Наведеною нормами імперативно встановлено проміжок часу, протягом якого суб`єкти виборчого процесу можуть реалізувати своє право на оскарження рішення виборчої комісії.
Відтак, позивач мала право на оскарження Постанови №41 у п`ятиденний строк із дня прийняття рішення, тобто з 30.12.2020р.
Таким правом позивач не скористалась.
Крім того, у позовній заяві позивачем наголошується:
«Я була кандидатом у депутати Тузлівської сільської ради Білгород - Дністровського району Одеської області, приймала безпосередньо участь на вищезазначених виборах 17 січня 2021 року.
17 січня 2021 року під час виборчого процесу мною було виявлено порушення виборчого законодавства України, а саме бюлетені на виборчій дільниці № 510892 повторних місцевих виборів депутатів Тузлівської сільської ради Білгород - Дністровського району Одеської області у багатомандатному виборчому окрузі № 1 не відповідали зразку, затвердженому постановою № 41 від 30.12.2021 р. «Про затвердження тексту виборчого бюлетеня для голосування у багатомандатному виборчому окрузі №1 з перших та чергових місцевих виборів 25.10.2020 р. повторних місцевих виборів 17 січня 2021 року депутатів Тузлівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області».
Частиною 8 ст. 273 КАСУ визначено, що позовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності дільничної виборчої комісії, дільничної комісії з референдуму, членів цих комісій, що мали місце у день голосування, під час підрахунку голосів та встановлення результатів голосування на дільниці, може бути подано до адміністративного суду у дводенний строк із дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності.
Як свідчать матеріали справи, позивачем виявлено порушення 17.01.2021р., у день голосування, однак, вона у дводенний строк із дня виявлення порушення не звернулась у встановленому порядку до суду.
Також позивачем наголошується, що «Слід зазначити, що в подальшому члени ДВК №510892 виявили зазначене порушення аж о 15 годині 45 хвилин 17 січня 2021 року і винесли відповідну постанову №52 від 17.01.2021 року о 15 годині 45 хвилин, що в свою чергу призвело до того, що виборці, які потрапили на дільницю для голосування раніше, проголосували за невстановлену та не зареєстровану як кандидат в депутати особу.»
Вказане твердження позивача не відповідає фактичним обставинам справи і може свідчити про введення суду в оману, що суперечить приписам ст. 44 КАСУ.
Натомість, судом встановлено:
17.01.2021р. Тузлівською дільничною виборчою комісією №510892 о 07 год. 15 хв. складено та підписано протокол засідання, в якому зазначено наступне:
«ВИСТУПИЛИ: кандидат в депутати ОСОБА_2 , яка була присутня на підготовчому засіданні, наголосила на перевірці зазначеного в бюлетені прізвища, ім`я та по батькові. Перевіривши бюлетень було визначено, що запис можливо має помилку. Заступник голови Карпенко Н.С. зареєструвала заяву від ОСОБА_2 в журналі реєстрації.
ВИРІШИЛИ: направити повідомлення до Тузлівської територіальної виборчої комісії і скласти акт, продовжити підготовку до проведення виборів на ДВК №510892.»
Отже, Тузлівською ДВК №510892 помилка виявлена не о 15:45 год., як зазначає позивач, а о 07:15 год., як зазначено у протоколі ДВК.
При цьому, слід заначити, що на засіданні Тузлівської ДВК 17.01.2021р. (о 07:45) був присутній і голова Тузлівської СТВК ОСОБА_7 .
В подальшому, Тузлівською СТВК розглянуто повідомлення Тузлівської ДВК №510892 та прийнято Постанову №52 від 17 січня 2021 року (15 год. 45 хв.) «Про вирішення питання щодо помилки в тексті виборчого бюлетеня для голосування у багатомандатному виборчому окрузі №1 з повторних з повторних місцевих виборів 17 січня 2021 року депутатів Тузлівської сільської ради Білгород - Дністровського району Одеської області», якою встановлено:
«У тексті виборчого бюлетеня для голосування у багатомандатному виборчому окрузі № 1 з повторних з повторних місцевих виборів 17 січня 2021 року депутатів Тузлівської сільської ради Білгород - Дністровського району Одеської області вважати технічною помилкою, що не впливає на волевиявлення виборців та встановлення результатів голосування, зазначення по батькові « ОСОБА_5 » відносно кандидата в депутати Тузлівської сільської ради Білгород - Дністровського району Одеської області ОСОБА_2 . Правильним зазначенням по батькові вважати « ОСОБА_6 ».
Тузлівській дільничній виборчій комісії № 510892 врахувати п. 1 даної постанови при складанні протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів та результатами голосування у багатомандатному виборчому окрузі № 1 з повторних місцевих виборів 17 січня 2021 року депутатів Тузлівської сільської ради Білгород - Дністровського району Одеської області.
Тузлівській сільській територіальній виборчій комісії Білгород - Дністровського району Одеської області врахувати п.1 даної постанови при складанні протоколу територіальної виборчої комісії про підсумки голосування виборців з повторних місцевих виборів 17 січня 2021 року на виборчій дільниці № 510892 з виборів депутатів Тузлівської сільської ради Білгород - Дністровського району Одеської області у багатомандатному виборчому окрузі № 1.»
Встановлене судом повністю спростовує доводи позивача щодо протиправності дій відповідача.
Судом також встановлено:
Постановою Тузлівської СТВК № 55 від 18 січня 2021 року (00 год. 30 хв.) «Про врахування відомостей протоколу про підрахунок голосів» встановлено:
«При підведенні підсумків голосування з повторних місцевих виборів 17 січня 2021 року депутатів Тузлівської сільської ради Білгород - Дністровського району Одеської області у багатомандатному виборчому окрузі №1 враховано відомості протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №510892».
Постановою Тузлівської СТВК № 56 від 18 січня 2021 року (01 год. 45 хв.) «Про визнання результатів виборів та встановлення підсумків голосування» встановлено:
«Визнати результати повторних місцевих виборів 17 січня 2021 року депутатів Тузлівської сільської ради Білгород - Дністровського району Одеської області у багатомандатному виборчому окрузі №1 та прийняти підсумковий протокол Тузлівської сільської ТВК з повторних місцевих виборів 17 січня 2021 року депутатів Тузлівської сільської ради Білгород - Дністровського району Одеської області у багатомандатному виборчому окрузі №1 в частині одного вакантного депутатського мандату».
Вказані Постанови позивачем не оскаржуються.
При цьому, прийняттю Постанови №57 передували саме вказані Постанови, які приймались відповідно до вимог Виборчого кодексу України.
Легітимний і публічний характер виборів, захист і реалізація виборчих прав та свобод кандидатів, які беруть участь у виборах, втілення у правозастосовчій практиці конституційних принципів організації виборчого процесу забезпечується судовими, адміністративними та іншими засобами захисту.
Кожний кандидат, який бере участь у виборах, повинен визнавати підсумки голосування і результати демократичних виборів, мати можливість оскаржити офіційні підсумки голосування, результати виборів, які порушують виборчі права і свободи громадянина, до судових та (або) інших органів у порядку і строки, передбачені законами, міжнародними зобов`язаннями держави.
Підсумовуючи викладене, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні вимоги про визнання протиправною Постанови Тузлівської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області №57 від 18.01.2021 року про визнання обраним депутатом Тузлівської сільської ради Білгород - Дністровського району Одеської області ОСОБА_2 .
Щодо вимоги про визнання виборчих бюлетенів з виборів 17.01.2021 року депутатів Тузлівської сільської ради недійсними.
Згідно з ч. 29 ст. 250 ВК України недійсними вважаються виборчі бюлетені:
2) з виборів депутатів міської, сільської, селищної (територіальної громади з кількістю виборців до 10 тисяч) ради сільського, селищного, міського голови:
а) на яких відсутня печатка відповідної дільничної виборчої комісії;
б) до яких не внесено зміни, передбачені частиною тринадцятою статті 242 цього Кодексу, або внесено зміни без рішення районної, міської, районної у місті, сільської, селищної виборчої комісії чи внесено зміни, що не відповідають такому рішенню;
в) на яких не поставлено жодної позначки;
г) якщо у виборчому бюлетені проставлено позначки навпроти прізвищ декількох кандидатів;
ґ) якщо не відокремлено контрольний талон виборчого бюлетеня;
д) з інших причин неможливо установити зміст волевиявлення виборця.
У разі виникнення сумнівів щодо дійсності виборчого бюлетеня у випадках, передбачених підпунктом "д" пункту 1 і підпунктом "д" пункту 2 цієї частини, питання вирішується дільничною виборчою комісією шляхом голосування. При цьому кожен член комісії має право особисто оглянути виборчий бюлетень. На час огляду виборчого бюлетеня підрахунок інших виборчих бюлетенів припиняється.
Приписами ч. 29 визначений виключний перелік підстав для визнання недійсними виборчих бюлетенів.
Відповідно до частини 2 статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
При цьому позивач у поданій позовній заяві щодо вказаної вимоги не наводить жодного обґрунтування, як того вимагає КАС України (зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги).
При цьому суд, розглядаючи цю вимогу, виходить з наступного.
Підпункт "д" пункту 2 частини 29 ст. 250 ВК України визначає, що виборчий бюлетень може бути визнано недійсним з інших причин неможливо установити зміст волевиявлення виборця.
При цьому, вирішення питання щодо можливості встановити волевиявлення виборців віднесено законодавцем до дискреційних повноважень комісії.
Як зазначалось вище, Тузлівською СТВК розглянуто повідомлення Тузлівської ДВК №510892 та прийнято Постанову №52 від 17 січня 2021 року (15 год. 45 хв.) «Про вирішення питання щодо помилки в тексті виборчого бюлетеня для голосування у багатомандатному виборчому окрузі №1 з повторних з повторних місцевих виборів 17 січня 2021 року депутатів Тузлівської сільської ради Білгород - Дністровського району Одеської області», якою встановлено:
«У тексті виборчого бюлетеня для голосування у багатомандатному виборчому окрузі № 1 з повторних з повторних місцевих виборів 17 січня 2021 року депутатів Тузлівської сільської ради Білгород - Дністровського району Одеської області вважати технічною помилкою, що не впливає на волевиявлення виборців та встановлення результатів голосування, зазначення по батькові « ОСОБА_5 » відносно кандидата в депутати Тузлівської сільської ради Білгород - Дністровського району Одеської області ОСОБА_2 . Правильним зазначенням по батькові вважати « ОСОБА_6 ».
Тузлівській дільничній виборчій комісії № 510892 врахувати п. 1 даної постанови при складанні протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів та результатами голосування у багатомандатному виборчому окрузі № 1 з повторних місцевих виборів 17 січня 2021 року депутатів Тузлівської сільської ради Білгород - Дністровського району Одеської області.
Тузлівській сільській територіальній виборчій комісії Білгород - Дністровського району Одеської області врахувати п.1 даної постанови при складанні протоколу територіальної виборчої комісії про підсумки голосування виборців з повторних місцевих виборів 17 січня 2021 року на виборчій дільниці № 510892 з виборів депутатів Тузлівської сільської ради Білгород - Дністровського району Одеської області у багатомандатному виборчому окрузі № 1.»
Отже, Тузлівська СТВК дійшла висновку: «вважати технічною помилкою, що не впливає на волевиявлення виборців та встановлення результатів голосування, зазначення по батькові « ОСОБА_5 » відносно кандидата в депутати Тузлівської сільської ради Білгород - Дністровського району Одеської області ОСОБА_2 . Правильним зазначенням по батькові вважати « ОСОБА_6 ».
Таким чином, судом не встановлено порушень відповідачем приписів статей 250 ВК України.
Щодо вимоги про визнання такими, що не відбулися вибори депутатів Тузлівської сільської ради у багатомандатному виборчому окрузі №1.
Приписами ст. 269 ВК України встановлено, що сільська, селищна, міська територіальна виборча комісія з виборів депутатів сільської, селищної, міської ради (територіальної громади з кількістю виборців до 10 тисяч), встановлюючи результати голосування з виборів у відповідному багатомандатному окрузі, приймає одне з таких рішень:
1) про визнання депутатів обраними у відповідному багатомандатному окрузі;
2) про призначення повторного голосування у відповідному багатомандатному окрузі;
3) про визнання виборів у відповідному багатомандатному виборчому окрузі такими, що не відбулися, та призначення у зв`язку з цим повторних виборів;
4) про призначення повторних виборів у багатомандатному виборчому окрузі щодо тієї кількості депутатських мандатів, які залишилися вакантними.
За наявності підстав, зазначених у статті 280 цього Кодексу, територіальна виборча комісія приймає рішення про визнання виборів такими, що не відбулися, та призначення повторних виборів депутатів сільської, селищної, міської ради (територіальної громади з кількістю виборців до 10 тисяч осіб) у відповідному багатомандатному виборчому окрузі.
Підстави (ч. 2 ст. 280 ВК України):
Територіальна виборча комісія приймає рішення про визнання виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, районних у місті, а також міських, сільських, селищних рад (територіальних громад з кількістю виборців 10 тисяч і більше) такими, що не відбулися, та про призначення повторних виборів, якщо:
1) у виборчому бюлетені в день голосування не залишилося жодного виборчого списку організації партії в єдиному багатомандатному виборчому окрузі;
2) за результатами виборів неможливо сформувати 2/3 складу Верховної Ради Автономної Республіки Крим, відповідної місцевої ради;
3) виборчий процес місцевих виборів був зупинений в зв`язку з введенням в Україні чи в окремих її місцевостях воєнного або надзвичайного стану.
Отже, законодавцем визначений виключний перелік підстав для визнання виборів такими, що не відбулися.
Згідно встановлених обставин у спірних правовідносинах таких обставин не встановлено.
Щодо вимоги про зобов`язання Тузлівської сільської територіальної виборчої комісію Білгород- Дністровського району Одеської області повторно провести вибори депутатів Тузлівської сільської ради у багатомандатному виборчому окрузі №1.
Оскільки комісією під час проведення виборів вчинені дії, передбачені чинним Виборчим кодексом України, суд не вбачає підстав для задоволення вимог про зобов`язання відповідача повторно провести вибори.
Крім того, вказана вимога є похідною (ст.4 КАСУ), яка не підлягає задоволенню.
Критерії законності управлінського волевиявлення (як у формі рішення, так і у формі діяння) владного суб`єкта викладені законодавцем у приписах ч.2 ст.2 КАС України, а у силу ч.2 ст.77 КАС України обов`язок доведення факту дотримання цих критеріїв покладений на владного суб`єкта шляхом подання до суду доказів та наведення у процесуальних документах доводів як відповідності закону вчиненого волевиявлення, так і помилковості аргументів іншого учасника справи.
З положень частин 1 і 2 ст.77 КАС України у поєднанні з приписами ч.4 ст.9, абз.2 ч.2 ст.77, частин 3 і 4 ст.242 КАС України слідує, що владний суб`єкт повинен доводити обставини фактичної дійсності за стандартом доказування - «поза будь-яким розумним сумнівом», у той час як до приватної особи підлягає застосуванню стандарт доказування - «баланс вірогідностей».
Разом із тим, суд вважає, що саме лише неспростування владним суб`єктом задекларованого, але не підтвердженого документально твердження приватної особи про конкретну обставину фактичної дійсності, не означає реального існування такої обставини.
І хоча спір безумовно підлягає вирішенню у порядку ч.2 ст.77 КАС України, однак суд повторює, що реальність (справжність та правдивість) конкретної обставини фактичної дійсності не може бути сприйнята доведеною виключно через неспростування одним із учасників справи (навіть суб`єктом владних повноважень) декларативно проголошеного, але не доказаного твердження іншого учасника справи, позаяк протилежне явно та очевидно прямо суперечить меті правосуддя - з`ясування об`єктивної істини у справі.
Згідно зі ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
У рішенні по справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
В пункті 42 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Бендерський проти України" від 15 листопада 2007 року, заява № 22750/02, зазначено, що відповідно до практики, яка відображає принцип належного здійснення правосуддя, судові рішення мають у достатній мірі висвітлювати мотиви, на яких вони базуються. Межі такого обов`язку можуть різнитися залежно від природи рішення та мають оцінюватися в світлі обставин кожної справи.
Керуючись ст.ст.8, 9,72-77,139, 242-244, 246, 250, 255, 273, 278 КАС України, суд,
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Тузлівської сільської територіальної виборчої комісії Білгород - Дністровського району Одеської області, за участі третіх осіб: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визнання протиправною постанови, визнання виборчих бюлетенів недійсними, визнання виборів такими що не відбулись, зобов`язання повторно провести вибори - відмовити повністю.
Рішення може бути оскаржене до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом двох днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
ОСОБА_1 - адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , телефон: НОМЕР_2
Тузлівська сільська територіальна виборча комісія Білгород - Дністровського району Одеської області - адреса: 68160, Одеська область, Татарбунарський район, с. Тузли, вул. Завгороднього, 29, код ЄДРПОУ 43782943
ОСОБА_4 - адреса: АДРЕСА_2
ОСОБА_3 - адреса: АДРЕСА_3
Головуючий суддя Потоцька Н.В.
.