Рішення № 94506286, 21.01.2021, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.01.2021
Номер справи
380/4867/20
Номер документу
94506286
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 січня 2021 року справа №380/4867/20

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Брильовського Р.М.

секретар судового засідання Ізьо М.І.

за участю:

позивача - ОСОБА_1

представника третьої особи - Болюби О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Львові справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, у якій з врахуванням заяви про уточнення позовних вимог просить суд:

- зобов`язати Міністерство внутрішніх справ України подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нову довідку про розмір грошового забезпечення, шо враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 по 01.04.2018 з врахуванням: посадового окладу - 2950,00 грн; окладу за військовим (спеціальним) званням майор 2000,00 грн; надбавка за вислугу років (30 %) - 1485,00 грн (від ПО + підвищення + ОЗ); надбавка за виконання особливо важливих завдань (70 %) - 3465,00 грн (від ПО + підвищення + ОЗ + ВС), премія (94,3 %) 9335,70 грн (від грошового забезпечення).

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що він був звільнений в запас з органів внутрішніх справ через хворобу та з березня 2011 року отримує пенсію за вислугу років відповідно до ст.ст. 12, 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб». 29 грудня 2015 набрав чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», яким внесено зміни до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб», саме доповнено ст. 63 новою частиною, яка передбачає, що перерахунок пенсії здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських». Вважає, що з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 у нього виникло право на перерахунок пенсії з 01 грудня 2015 року. Проте ні МВС України, ні Ліквідаційна комісії ГУ МВС України у Львівській області право на перерахунок пенсії не визнавали та не скеровували до ГУ Пенсійного фонду у Львівській області довідки для перерахунку пенсії. Лише у березні місяці 2018 року Головне управління МВС у Львівській області в особі Ліквідаційної комісії ГУ МВС України у Львівській області скерувала до ГУ Пенсійного фонду у Львівській області довідку №91-02027 від 22.03.2018 для перерахунку пенсії, внаслідок чого неправомірно його було позбавлено за минулий період надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 70% та премію у розмірі 94,3% з 01.12.2015 по 01.04.2018, хоча пенсія до 01.04.2018 виплачувалася йому з врахуванням до розміру грошового забезпечення з якого була вирахувана пенсія цієї надбавки -70% та премії у розмірі - 98%. Вважає такі дії МВС України протиправними, оскільки закони, нормативно-правові акти не мають зворотної дії, якщо вони погіршують становище громадянина.

У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав з мотивів, вказаних в позовній заяві та відповіді на відзив, просив суд позов задовольнити.

Відповідач у встановлений судом строк подав до суду відзив на позов, в якому просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог. Заперечення мотивує тим, що жодних списків від органів Пенсійного фонду України до МВС України щодо направлення довідки для перерахунку пенсії позивача з 01.12.2015 не надходило. Тому в Міністерстві відсутні підстави для виготовлення та направлення такої довідки до органів Пенсійного фонду. Зазначає, що після визнання нечинними пунктів 1, 2, З постанови № 103, Урядом не прийнято жодної іншої постанови, яка б стосувалась перерахунку пенсій. У зв`язку з чим вважає позовні вимог в частині направлення довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача станом на 01.12.2015 передчасними, а відтак такими, що не підлягають задоволенню. Просив у задоволенні позову відмовити.

У судове засідання представник відповідача не прибув, хоча був повідомлений про дату, час та місце проведення судового засідання.

09.07.2020 ухвалою судді прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Протокольною ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 20.10.2020 суд залучив до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головне Управління Пенсійного фонду України у Львівській області подала до суду письмові пояснення, в яких зазначила, що безпідставною є вимога позивача про перерахунок та виплату пенсії виходячи із раніше встановлених надбавок за виконання особливо важливих завдань у розмірі 70 %, оскільки перерахунок пенсії здійснюється відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Згідно з вказаною Постановою пенсії колишніх міліціонерів приводять у відповідність до грошового забезпечення поліцейських, а у вказаній Постанові відсутні такі види грошового забезпечення як надбавка за виконання особливо важливих завдань, тобто поліцейські таких надбавок не отримують. Щодо премії в розмірі 94,3 %, зазначає, що відповідно до п. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 1 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393" (далі Порядок-45) для перерахунку пенсій щомісячна премія береться у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію. Цією нормою також встановлено, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) для перерахунку пенсії не враховуються. Вказує, що на виконання Постанови-103, на підставі довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України у Львівській області від 22.03.2018 № 91-02027 Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.01.2016. Вважаючи позовні вимоги ОСОБА_1 безпідставними, просив у задоволенні позову відмовити.

У судовому засіданні представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області проти позову заперечив з мотивів, наведених у письмовому поясненні на позов, просив у задоволенні позову відмовити.

17 грудня 2020 року суд у підготовчому засіданні протокольною ухвалою закрив підготовче засідання та призначив справу до судового розгляду.

Заслухавши доводи позивача та представника третьої особи, з`ясувавши обставини, на які позивач, відповідач та третя особа посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, суд встановив наступне.

Згідно з наказом ГУ МВС України у Львівській області №70о/с від 28.02.2011 ОСОБА_1 звільнений в запас через хворобу.

ОСОБА_1 з 01.03.2011 призначена та виплачується пенсія за вислугу років на підставі документів наданих уповноваженим структурним підрозділом.

З березня 2012 року, липня 2015 року, травня та жовтня 2017 року ОСОБА_1 перераховувалася пенсія виходячи з сум грошового забезпечення що включали: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентну надбавку за вислугу років, середньомісячну суму додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у тому числі надбавку за високі досягнення або виконання особливо важкої/важливої роботи 70% та премії 98%.

З 1 січня 2016 року ГУ ПФУ у Львівській області здійснило перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до Постанови №103 та на підставі довідки про грошове забезпечення від 22.03.2018 № 91-02027.

ОСОБА_1 09.06.2019 звернувся до ГУ ПФУ у Львівській області з запитом, у якому просив надати довідку про окремі складові його пенсійної виплати та роз`яснити чому надбавка за виконання особливо важких завдань у розмірі 70% та премія у розмірі 98%, які нараховувалися йому до квітня 2018 року не були враховані до цього періоду.

Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області листом від 11.07.2019 №17491/02.02-06 повідомило позивача, що пенсію йому перераховано на підставі п. 3 Постанови №103 згідно з яким перерахунок пенсій призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» здійснюється особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнодержавне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до Постанови №988. Зазначило, що перерахунок здійснено на основі довідки про грошове забезпечення від 22.03.2018, а підстав враховувати при перерахунку пенсії інші види грошового забезпечення ніж зазначені в довідці у Пенсійного фонду відсутні.

Позивач вважає, що доплата за 26 місяців за невраховану до грошового забезпечення з розміру якого перераховується пенсія надбавки за виконання особливо важливих завдань недоплачену становитиме - 58558, 50 грн (3465грн * на 26 місяців та вирахувати із цієї суми 65 відсотків), а доплата за 26 місяців за недоплачену премію - 157 773,33 грн (9335,70 грн * 26 місяців та вирахувати із цієї суми 65 відсотків.), що в загальному становитиме 216 331, 83 грн.

Позивач зазначає, що МВС України право на перерахунок пенсії не визнавало та не скеровувало до ГУ Пенсійного фонду у Львівській області довідки для перерахунку пенсії позивачу.

Вважаючи такі дії МВС України протиправними, ОСОБА_1 звернувся з позовом до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, визначається Законом України від 9 квітня 1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», яким внесено доповнення до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» наступного змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

Згідно з статтею 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш, як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Згідно з абзацом другим розділу ХІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 02 грудня 2015 року №580-VIII «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Статтею 102 Закону України «Про Національну поліцію» передбачено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та постановою Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року №268» встановлено розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45.

Згідно з пунктами 1, 2, 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Грошове забезпечення поліцейських Національної поліції України врегульовано постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі Постанова №988).

Постановою №988 затверджено схеми посадових окладів поліцейським, а також надано право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення установлювати посадові оклади, надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції, підвищення за службу в поліції, підвищення за службу в поліції особливого призначення, здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.

У зв`язку з прийняттям Закону України "Про Національну поліцію" Постановою №988 вперше встановлено та визначено складові та розміри грошового забезпечення для поліцейських як новоствореному органу - Національній поліції України.

На підставі Постанови №988 пенсіонерам міліції передбачено перерахунок пенсій шляхом зміни видів грошового забезпечення, які вони отримували на службі та встановлювались відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова №1294) на нові види грошового забезпечення передбачених Постановою №988 для поліцейських.

Суд зазначає, що Постанова №1294 на підставі якої позивачу встановлювалось грошове забезпечення на службі не поширюється на поліцейських та не може застосовуватись при формуванні довідок для перерахунку пенсій на підставі Постанови №988 колишнім працівникам міліції за грошовим забезпеченням поліцейських.

Постанова №1294 втратила чинність з 01.03.2018 на підставі Постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, та деяких інших осіб" (далі Постанова №704), якою встановлено нові складові грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та з урахуванням змін, внесених постановами Кабінету Міністрів України №1052 від 27.12.2017 та № 103 від 21.02.2018.

Відповідно до пункту 4 Порядку перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Таким чином, зміна грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.

При цьому, при зміні грошового забезпечення поліцейських чинним законодавством передбачено проведення масового перерахунку всіх пенсій поліцейським (без подання заяви особою про перерахунок пенсії), а не індивідуально по окремих особах.

Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі Постанова №103), якою передбачено умови проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262, у зв`язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.

Згідно з повідомленням Міністерства соціальної політики України від 26.02.2018 № 3590/0/2-18/21 зазначена постанова є підставою для проведення перерахунку вказаних пенсій.

Пенсійний фонд України листом від 26.02.2018 № 6194/02-23 повідомив уповноважені структурні підрозділи силових міністерств та відомств про початок перерахунку пенсій.

Відповідно до п. 3 та п. 8 Постанови № 103 органи Пенсійного фонду зобов`язані перерахувати з 1 січня 2016 року пенсії, призначені згідно з Законом №2262, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».

Пунктом 3 Постанови № 103 встановлено, що виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року.

Сума перерахованої пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 виплачується в такому порядку:

- з 01.01.2019 по 31.12.2019 щомісячно окремою сумою виплачувалось 50 % різниці між місячним розміром підвищеної пенсії та місячним розміром отриманої пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017;

- з 01.01.2020 щомісячною окремою сумою виплачується 100 % різниці між місячним розміром підвищеної пенсії та місячним розміром отриманої пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017.

Постанова №103 не змінює регулювання правовідносин з приводу перерахунку пенсії, а лише визначає порядок виплати перерахованих пенсій.

Перерахунки пенсій на виконання Постанови №103 проводяться відповідно до Закону №2262.

На виконання Постанови №103, на підставі довідки від 22.03.2018 № 91-02027 «про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції)», скерованої Ліквідаційною комісією ГУ МВС України у Львівській області, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області, позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.01.2016.

Грошове забезпечення відповідно до зазначеної довідки складає - 6573,10 грн., при цьому враховано:

2950,00 грн. - посадовий оклад;

2200,00 грн. - оклад за спеціальним званням;

1485,00 грн. - надбавка за стаж служби (30%);

238,10 грн. - премія (3,7 %).

Таким чином, позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.01.2016 на підставі довідки, скерованої уповноваженим структурним підрозділом.

Щодо твердження позивача про те, що Ліквідаційною комісією ГУ МВС України у Львівській області при видачі довідки від 22.03.2018 № 91-02027 «про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції)» ОСОБА_1 було позбавлено надбавок та премій за минулий період, суд зазначає наступне.

Надбавка за виконання особливо важливих завдань, яку просить включити позивач, не передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей».

Відповідно до пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням; надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі; щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок; інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію; щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об`єктах «С», у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром «Байконур», якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 01.01.2008 для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства. Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» встановлено, що керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення надано право установлювати, зокрема здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.

Тобто, премія не є обов`язковою, її встановлення є правом керівника поліції, реалізація якого залежить від асигнувань на грошове забезпечення і конкретний розмір премії постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» не визначений.

На виконання постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» МВС України 06 квітня 2016 року прийнято наказ №260 «Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання», який визначає критерії виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції.

Згідно з абзацом другим пункту 4 розділу ІІ Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, - розмір надбавки та премії встановлюється кожному поліцейському індивідуально, залежно від специфіки умов проходження служби (успішне виконання повноважень, якість, складність, обсяг та важливість виконуваних завдань, залучення до розробки проектів нормативно-правових актів тощо) на підставі мотивованого подання керівника структурного підрозділу відповідного органу поліції та оголошується наказом по особовому складу.

У зв`язку з тим, що на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії станом на 01 січня 2016 року такі виплати, як надбавка за виконання особливо важливих завдань йому не виплачувались, підстави для включення цих доплат до розрахунку грошового забезпечення для перерахунку пенсії відсутні.

Щодо твердження позивача про необхідність врахування премії для перерахунку його пенсії у розмірі 94,3% суд зазначає наступне.

Відповідно до абзацу п`ятого пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Отже, вказаний розмір премії 3,7% є середнім розміром, що фактично виплачено за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, що узгоджується зі змістом абзацу п`ятого пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв`язку з чим підстав для врахування премії у розмірі 94,3%, як отримував позивач, немає.

Аналогічна правова позиція викладена у рішенні Верховного Суду від 12 березня 2018 року у зразковій адміністративній справі 802/2196/17-а.

За висновками Верховного Суду, якщо у цій категорії справ буде встановлено, що надбавка за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії не виплачувалась, то, цю надбавку не належить вказувати у довідці про розмір грошового забезпечення. Такий висновок ґрунтується на положеннях абзацу сьомого пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, відповідно до якого додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Розмір премії для перерахунку пенсій враховується у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою. Такий висновок ґрунтується на положеннях абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, відповідно до якого для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову.

Відповідно до ст. 139 КАС України судовий збір з сторін не стягується.

Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Міністерства внутрішніх справ України (01601, м. Київ, вул. Академіка Богомольця, 10, код ЄДРПОУ 00032684), Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України у Львівській області (79007, м. Львів, пл. Генерала Григоренка, 3, код ЄДРПОУ 13814885) про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії, - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено та підписано 28.01.2021.

Суддя Р.М. Брильовський