
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 січня 2021 року м. Кропивницький справа № 340/3542/20
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Жука Р.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного (письмового) провадження справу
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Торговий Дім КНК" (провул.Лабораторний, 3, м. Київ, 01133, код ЄДРПОУ - 33083492) до та таГоловного управління ДПС у Кіровоградській області (вул. Велика Перспективна, 55, м. Кропивницький, 25006, код ЄДРПОУ - 43142606) Державної податкової служби України (Львівська площа, 8, м. Київ-53, 04053, код ЄДРПОУ - 43005393) Головне управління ДПС у м. Києві (вул. Шолуденка, 33/19, м. Київ, 04116, код ЄДРПОУ - 43141267).провизнання протиправним та скасування рішення №1796786/41097583 від 04.08.2020 року, а також зобов`язання вчинити певні дії -
В С Т А Н О В И В:
І. Зміст позовних вимог.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Торговий Дім КНК" звернулось до суду з позовною заявою, в якій, з урахуванням уточнень, просить:
1) Визнати протиправними та скасувати рішення комісії регіонального рівня Державної податкової служби з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних про відмову у реєстрації податкових накладних Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий Дім КНК" в Єдиному реєстрі податкових накладних, а саме:
- №1763315/33083492 від 24.07.2020 року про відмову в реєстрації податкової накладної №2 від 30.06.2020 року;
- №1763316/33083492 від 24.07.2020 року про відмову в реєстрації податкової накладної №3 від 30.06.2020 року;
- №1763314/33083492 від 24.07.2020 року про відмову в реєстрації податкової накладної №5 від 30.06.2020 року;
- №1763313/33083492 від 24.07.2020 року про відмову в реєстрації податкової накладної №6 від 30.06.2020 року;
- №1763312/33083492 від 24.07.2020 року про відмову в реєстрації податкової накладної №7 від 30.06.2020 року;
- №1763311/33083492 від 24.07.2020 року про відмову в реєстрації податкової накладної №8 від 30.06.2020 року;
- №1763310/33083492 від 24.07.2020 року про відмову в реєстрації податкової накладної №9 від 30.06.2020 року;
2) Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім КНК" датою їх фактичного подання, а саме:
- №2 від 30.06.2020 року на загальну суму коштів 29000,00 грн. в тому числі ПДВ 4833,33 грн.;
- №3 від 30.06.2020 року на загальну суму коштів 124030,00 грн. в тому числі ПДВ 20671,67 грн.;
- №5 від 30.06.2020 року на загальну суму коштів 51000,00 грн. в тому числі ПДВ 8500,00 грн.;
- №6 від 30.06.2020 року на загальну суму коштів 20000,00 грн, в тому числі ПДВ 3333,33 грн.;
- №7 від 30.06.2020 року на загальну суму коштів 37400,00 грн. в тому числі ПДВ 6233,33 грн.;
- №8 від 30.06.2020 року на загальну суму коштів 15000,00 гри, в тому числі ПДВ 2500,00 грн.;
- №9 від 30.06.2020 року на загальну суму коштів 50000,00 грн. втому числі ПДВ 8333,33грн.
Ухвалою від 07.09.2020 року у справі відкрито провадження та призначено її до розгляду у прядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
ІІ. Виклад позиції позивача та заперечень відповідача.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що у процесі здійснення своєї господарської діяльності товариство виписало та подало на реєстрацію податкові накладні.
Згідно отриманих квитанцій реєстрацію податкових накладних зупинено, оскільки вони відповідають вимогам п.1 "Критеріїв ризиковості здійснення операцій", тому запропоновано подати додаткові пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних.
На виконання вищевказаного позивачем направлено до контролюючого органу відповідні повідомлення з поясненнями та первинними бухгалтерськими документами, які підтверджують вчинення господарських операцій.
Рішеннями про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 24.07.2020 року комісією відмовлено у реєстрації податкових накладних на підставі ненадання платником податку копій документів - первинних документів щодо постачання придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності первинних типових форм та галузевої специфіки, накладних.
Позивач не погоджується з такими діями відповідача та вважає їх протиправними.
Представниками Головного управління ДПС у Кіровоградській області та Державної податкової служби України подано до суду відзиви на позовну заяву в якому вони заперечують проти позову у повному обсязі, вважають, що відповідачем у даній справі повинно бути Головне управління ДПС у м. Києві.
Представником Головного управління ДПС у м. Києві також подано до суду відзив в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог та описав процедуру зупинення та реєстрацію/відмову у реєстрації податкових накладних.
ІІІ. Заяв (клопотання) учасників справи інші процесуальні дій у справі.
Ухвалою від 07.09.2020 року у справі відкрито провадження та призначено її до розгляду у прядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (т.2, а.с.158).
15.10.2020 року від представників Головного управління ДПС у Кіровоградській області та Державної податкової служби України надійшли відзиви на позовну заяву (а.с.165-166, 172-173).
Ухвалою суду від 19.10.2020 року заяву представника відповідача щодо розгляду справи в порядку загального позовного провадження з викликом сторін залишено без задоволення та запропоновано представнику позивача надати суду письмові пояснення щодо заміни первинного відповідача на належного (т.2, а.с.179-180).
26.10.2020 року від представника позивача до суду надійшло клопотання про залучення до участі у справі в якості співвідповідача Головне управління ДПС у м. Києві та заява про уточнення позовних вимог (т.2, а.с.187-193).
Ухвалою суду від 28.10.2020 року залучено до участі у справі в якості третього відповідача Головне управління ДПС у м. Києві, прийнято до розгляду заяву про уточнення позовних вимог, а розгляд справи розпочато спочатку (т2, а.с.201-202).
26.11.2020 року від представника Головного управління ДПС у м. Києві надійшов відзив на адміністративний позов (т.2, а.с.211-214).
Додаткових заяв чи клопотань до суду подано не було.
Частиною 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Згідно з частиною 2 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п`ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.
Статтею 258 КАС України визначено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
З огляду на завершення 30-ти денного терміну для подання заяв по суті справи, суд вважав можливим розглянути та вирішити справу по суті за наявними у ній матеріалами.
V. Обставини встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.
Розглянувши подані сторонами документи, з`ясувавши зміст спірних правовідносин з урахуванням доказів, судом встановлені відповідні обставини.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Торговий Дім КНК", код ЄДРПОУ 33083492 зареєстроване як юридична особа, перебуває на податкову обліку як платник податків та на момент виникнення спірних правовідносин було платником податку на додану вартість (т.2, а.с.141, 221).
Основним видом діяльності за КВЕД є:
- 47.30 Роздрібна торгівля пальним (основний);
- 46.71 Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами;
- 49.32 Надання послуг таксі;
- 49.41 Вантажний автомобільний транспорт;
- 41.20 Будівництво житлових і нежитлових будівель.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Торговий Дім КНК" має у свої власності транспортні засоби та надає їх в оренду.
14.07.2020 року товариство з обмеженою відповідальністю "Торговий Дім КНК" в електронному кабінеті подано на реєстрацію податкову накладну №2 від 30.06.2020 року на загальну суму коштів 29 000,00 грн. в тому числі ПДВ 4 833,33 грн. (т.1, а.с.55)
В електронному кабінеті позивачем отримано квитанцію, що документ прийнято, реєстрація зупинена відповідно до п. 201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК від 30.06.2020 №2 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 77.11.10 00.00 відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює, або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту І Критеріїв ризиковості здійснення операцій (т.1, а.с.56).
20.07.2020 року позивачем до контролюючого органу подано пояснення, що ТОВ "ТД КНК" на підставі договору оренди (найму) транспортного засобу з ТОВ "Кіровоградська нафтова компанія" надає в оренду власний транспортний засіб.
До пояснень позивачем надано (т.1, а.с.60-88):
- Договір купівлі-продажу транспортного засобу № 3541/2017/360902 від 07.03.2017 року;
- Свідоцтво про державну реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_1 від 07.03.2017 року;
- Договір найму (оренди) транспортного засобу №07/3/17 від 07.03.2017 року;
- Акт приймання передачі №1 до договору найму (оренди) транспортного засобу № 07/3/17 від 07.03.2017;
- Додаткову угоду №2 від 01.03.2018 року до договору найму (оренди) транспортного засобу №07/3/17 від 07.03.2017;
- Додаткову угоду № 3 від 01.03.2019 року до договору найму (оренди) транспортного засобу № 07/3/17 від 07.03.2017;
- Рахунок на оплату №57 від 30.06.2020 року;
- Акт надання послуг № 57 від 30.06.2020 року;
- Виписку банку від 03.07.2020 р.;
- Наказ про призначення директора ТОВ "Торговий дім КНК" № 15/08/19-1 від 16 серпня 2019 року;
- Рішення за результатами розгляду скарг щодо рішень про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 24251/33083492/2 від 12.06.2020 року та №33255/33083492/2 від 10.07.2020 року;
- Рішення про врахування/ неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість №1575175/33083492 від 21.05.2020 року, №1587305/33083492 від 27.05.2020 року, №1645700/33083492 від 17.06.2020 року та №1669335/33083492 від 25.06.2020 року, №1722499/33083492 від 10.07.2020 року, №1722507/33083492 від 10.07.2020 року, №1722506/33083492 від 10.07.2020 року.
Рішенням №1763315/33083492 від 24.07.2020 року позивачу відмовлено в реєстрації податкової накладної у зв`язку з не наданням платником податку копій документів: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі ранків-фактури/ інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт/послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (т.1, а.с.89).
Позивачем у порядку адміністративного оскарження в електронному кабінеті подано скаргу на Рішення комісії ДФС Кіровоградської області, яка приймає рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН або відмову в такій реєстрації від 24.07.2020 р. №1763315/33083492 (т.1, а.с.90).
Рішенням №39869/33083492/2 від 04.08.2020 року за результатами розгляду скарги на рішення комісії регіонального рівня, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, відповідно до пункту 56.23 статті 56 Податкового кодексу України залишено скаргу без задоволення та рішення комісії регіональною рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін у зв`язку з ненаданням платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання - передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (т.1, а.с.92).
14.07.2020 року товариство з обмеженою відповідальністю "Торговий Дім КНК" в електронному кабінеті подало на реєстрацію податкову накладну №3 від 30.06.2020 року на загальну суму коштів 124 030,00 грн. в тому числі ПДВ 20 671,67 грн. (т.1, а.с.95)
В електронному кабінеті позивачем отримано квитанцію, що документ прийнято, реєстрація зупинена відповідно до п. 201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК від 30.06.2020 №3 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 77.12.1, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює, або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту І Критеріїв ризиковості здійснення операцій (т.1, а.с.96).
20.07.2020 року позивачем до контролюючого органу подано пояснення, що ТОВ "ТД КНК" на підставі договору оренди (найму) транспортного засобу з ТОВ "Кіровоградська нафтова компанія" надає в оренду власні транспортні засоби (т.1, а.с.97-99).
До пояснень позивачем надано (т.1, а.с.100-158):
- Договори купівлі - продажу транспортних засобів від 14.05.2015 року;
- Свідоцтва про реєстрацію транспортних засобів НОМЕР_2 від 15.05.2015 року, НОМЕР_3 від 15.05.2015 року, НОМЕР_4 від 15.05.2015 року, НОМЕР_5 від 16.05.2015 року, НОМЕР_6 від 16.05.2015 року;
- Договір найму (оренди) транспортного засобу №15/4/15-1 від 15.05.2015 року;
- Додаткову угоду №12 від 04.04.2018 року до Договору найму (оренди) транспортного засобу №15/4/15-1 від 15.05.2015 року;
- Акти приймання-передачі №6 від 15.05.2015 року, №7 від 15.05.2015 року, №8 від 15.05.2015 року, №10 від 16.05.2015 року, №11 від 16.05.2015 року до договору оренди транспортного засобу №15/4/15-1 від 15.05.2015 року;
- Зміни №3 до Додаткової угоди №6 від 01.03.2018 року, №7 від 01.03.2018 року, №8 від 01.03.2018 року, №10 від 01.03.2018 року, №11 від 01.03.2018 року до Договору найму (оренди) транспортного засобу №15/4/15-1 від 15.05.2015 року;
- Рахунок на оплату № 55 від 30.06.2020 року;
- Акт надання послуг № 55 від 30.06.2020 року;
- Банківську виписку за 03.07.2020 року;
- Наказ про призначення директора № 15/08/19-1 від 16.08.19 р.;
- Рішення за результатами розгляду скарг щодо рішень про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 24251/33083492/2 від 12.06.2020 року та №33255/33083492/2 від 10.07.2020 року;
- Рішення про врахування/ неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість №1575175/33083492 від 21.05.2020 року, №1587305/33083492 від 27.05.2020 року, №1645700/33083492 від 17.06.2020 року та №1669335/33083492 від 25.06.2020 року, №1722499/33083492 від 10.07.2020 року, №1722507/33083492 від 10.07.2020 року, №1722506/33083492 від 10.07.2020 року.
Рішенням №1763316/33083492 від 24.07.2020 року позивачу відмовлено в реєстрації податкової накладної у зв`язку з не наданням платником податку копій документів: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі ранків-фактури/ інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт/послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (т.1, а.с.159).
Позивачем у порядку адміністративного оскарження подано до контролюючого органу скаргу на Рішення комісії, яка приймає рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН або відмову в такій реєстрації від 24.07.2020 року №1763316/33083492 (т.1, а.с.160-161).
Рішенням №40267/33083492/2 від 04.08.2020 року за результатами розгляду скарги на рішення комісії регіонального рівня, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, відповідно до пункту 56.23 статті 56 Податкового кодексу України залишено скаргу без задоволення та рішення комісії регіональною рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін у зв`язку з ненаданням платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання - передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (т.1, а.с.162).
14.07.2020 року товариство з обмеженою відповідальністю "Торговий Дім КНК" в електронному кабінеті подало на реєстрацію податкову накладну №5 від 30.06.2020 року на загальну суму коштів 51000,00 грн. в тому числі ПДВ 8500,00 грн. (т.1, а.с.165).
В електронному кабінеті позивачем отримано квитанцію, що документ прийнято, реєстрація зупинена відповідно до п. 201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК від 30.06.2020 №5 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 77.11.10-00.00, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює, або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту І Критеріїв ризиковості здійснення операцій (а.с.166).
20.07.2020 року позивач до контролюючого органу подав пояснення, що ТОВ "ТД КНК" на підставі договору оренди (найму) транспортного засобу з ТОВ "Кіровоградська нафтова компанія" надає в оренду власні транспортні засоби. (т.1, а.с.167-169).
До пояснень позивачем надано (т.1, а.с.170-207):
- Договір купівлі - продажу №СRМ0000048458 від 13.03.2018 року;
- Акт приймання - передачі автомобіля від 20.03.2018 року;
- Видаткову накладну №678 від 20.03.2018 року;
- Договір купівлі - продажу №5 від 26.03.2018 року;
- Свідоцтва про реєстрацію транспортних засобів НОМЕР_7 від 29.03.2018 року та НОМЕР_8 від 30.03.2018 року;
- Договір найму (оренди) транспортного засобу №29/03/18-ТЗ від 29.03.2018 року;
- Додаткові угоди №1 від 29.03.2018 року, №2 від 30.03.2018 року та №3 від 27.03.2020 року до Договору найму (оренди) транспортного засобу № 29/03/18-ТЗ від 29.03.2018 року;
- Акти приймання-передачі №1 від 29.03.2018 року та №2 від 29.03.2018 року до договору оренди транспортного засобу № 29/03/18-ТЗ від 30.03.2018 року;
- Рахунок на оплату №59 від 30.06.2020 року;
- Акт надання послуг № 59 від 30.06.2020 року;
- Банківську виписку за 03.07.2020 року;
- Наказ про призначення директора № 15/08/19-1 від 16.08.19 року;
- Рішення за результатами розгляду скарг щодо рішень про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 24251/33083492/2 від 12.06.2020 року та №33255/33083492/2 від 10.07.2020 року;
- Рішення про врахування/ неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість №1575175/33083492 від 21.05.2020 року, №1587305/33083492 від 27.05.2020 року, №1645700/33083492 від 17.06.2020 року та №1669335/33083492 від 25.06.2020 року, №1722499/33083492 від 10.07.2020 року, №1722507/33083492 від 10.07.2020 року, №1722506/33083492 від 10.07.2020 року.
Рішенням №1763314/33083492 від 24.07.2020 року позивачу відмовлено в реєстрації податкової накладної у зв`язку з не наданням платником податку копій документів: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі ранків-фактури/ інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт/послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (т.1, а.с.208).
Позивачем у порядку адміністративного оскарження подано до контролюючого органу скаргу на Рішення комісії, яка приймає рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН або відмову в такій реєстрації від 24.07.2020 року №1763314/33083492 (т.1, а.с.209-210).
Рішенням №40055/33083492/2 від 04.08.2020 року за результатами розгляду скарги на рішення комісії регіонального рівня, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, відповідно до пункту 56.23 статті 56 Податкового кодексу України залишено скаргу без задоволення та рішення комісії регіональною рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін у зв`язку з ненаданням платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання - передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (т.1, а.с.211).
14.07.2020 року товариство з обмеженою відповідальністю "Торговий Дім КНК" в електронному кабінеті подало на реєстрацію податкову накладну №6 від 30.06.2020 року на загальну суму коштів 20 000,00 грн. в тому числі ПДВ 3333,33 грн. (т.1, а.с.214).
В електронному кабінеті позивачем отримано квитанцію, що документ прийнято, реєстрація зупинена відповідно до п. 201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК від 30.06.2020 №6 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 77.12.1, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює, або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту І Критеріїв ризиковості здійснення операцій (т.1, а.с.215).
20.07.2020 року позивачем до контролюючого органу подано пояснення, що ТОВ "ТД КНК" на підставі договору оренди (найму) транспортного засобу з ТОВ "Кіровоградська нафтова компанія" надає в оренду власні транспортні засоби (т.1, а.с.216-218).
До пояснень позивачем надано (т.1, а.с.219-247):
- Договір купівлі - продажу транспортного засобу №3871 від 03.08.2018 року;
- Свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_9 від 08.08.2018 року;
- Договір найму (оренди) транспортного засобу №08/08/18-ТЗ від 08.08.2018 року;
- Додаткову угоду №1 від 08.08.2018 року до Договору найму (оренди) транспортного засобу № 08/08/18-ТЗ від 08.08.2018 року;
- Акт приймання-передачі №1 від 08.08.2018 року до договору оренди транспортного засобу № 08/08/18-ТЗ від 08.08.2018 року;
- Рахунок на оплату №60 від 30.06.2020 року;
- Акт надання послуг №60 від 30.06.2020 року;
- Банківську виписка за 03.07.2020 року;
- Наказ про призначення директора №15/08/19-1 від 16.08.2019 року;
- Рішення за результатами розгляду скарг щодо рішень про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 24251/33083492/2 від 12.06.2020 року та №33255/33083492/2 від 10.07.2020 року;
- Рішення про врахування/ неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість №1575175/33083492 від 21.05.2020 року, №1587305/33083492 від 27.05.2020 року, №1645700/33083492 від 17.06.2020 року та №1669335/33083492 від 25.06.2020 року, №1722499/33083492 від 10.07.2020 року, №1722507/33083492 від 10.07.2020 року, №1722506/33083492 від 10.07.2020 року.
Рішенням №1763313/33083492 від 24.07.2020 року позивачу відмовлено в реєстрації податкової накладної у зв`язку з не наданням платником податку копій документів: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі ранків-фактури/ інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт/послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (т.1, а.с.248).
Позивачем у порядку адміністративного оскарження подано до контролюючого органу скаргу на Рішення комісії, яка приймає рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН або відмову в такій реєстрації від 24.07.2020 року №1763313/33083492 (т.1, а.с.249-250).
Рішенням №40056/33083492/2 від 04.08.2020 року за результатами розгляду скарги на рішення комісії регіонального рівня, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, відповідно до пункту 56.23 статті 56 Податкового кодексу України залишено скаргу без задоволення та рішення комісії регіональною рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін у зв`язку з ненаданням платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання - передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (т.2, а.с.1).
14.07.2020 року товариство з обмеженою відповідальністю "Торговий Дім КНК" в електронному кабінеті подало на реєстрацію податкову накладну №7 від 30.06.2020 року на загальну суму коштів 37 400,00 грн. в тому числі ПДВ 6233,33 грн. (т.2, а.с.4).
В електронному кабінеті позивачем отримано квитанцію, що документ прийнято, реєстрація зупинена відповідно до п. 201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК від 30.06.2020 №7 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 77.11.10-00.00, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює, або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту І Критеріїв ризиковості здійснення операцій (т.2, а.с.5).
20.07.2020 року позивачем до контролюючого органу подано пояснення, що ТОВ "ТД КНК" на підставі договору оренди (найму) транспортного засобу з ТОВ "Кіровоградська нафтова компанія" надає в оренду власні транспортні засоби (т.2, а.с.6-8).
До пояснень позивачем надано (т.2, а.с.9-45):
- Договори купівлі - продажу транспортних засобів від 14.05.2015 року;
- Свідоцтва про реєстрацію транспортних засобів НОМЕР_10 та НОМЕР_11 від 15.05.2015 року;
- Договір найму (оренди) транспортного засобу №15/4/15-1 від 15.05.2015 року. (Додається до позову).
- Зміни №3 до Додаткових угод №4 та №5 від 01.03.2018 року до Договору найму (оренди) транспортного засобу № 15/4/15-1 від 15.05.2015 року;
- Додаткову угоду №12 від 04.04.2018 року до Договору найму (оренди) транспортного засобу № 15/4/15-1 від 15.05.2015 року;
- Акти приймання-передачі №4 та №5 від 15.05.2015 року до договору оренди транспортного засобу № 15/4/15-1 від 15.05.2015 року;
- Рахунок на оплату №61 від 30.06.2020 року;
- Акт надання послуг №61 від 30.06.2020 року;
- Банківську виписку за 03.07.2020 року;
- Наказ про призначення директора №15/08/19-1 від 16.08.2019 року;
- Рішення за результатами розгляду скарг щодо рішень про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 24251/33083492/2 від 12.06.2020 року та №33255/33083492/2 від 10.07.2020 року;
- Рішення про врахування/ неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість №1575175/33083492 від 21.05.2020 року, №1587305/33083492 від 27.05.2020 року, №1645700/33083492 від 17.06.2020 року та №1669335/33083492 від 25.06.2020 року, №1722499/33083492 від 10.07.2020 року, №1722507/33083492 від 10.07.2020 року, №1722506/33083492 від 10.07.2020 року.
Рішенням №1763312/33083492 від 24.07.2020 року позивачу відмовлено в реєстрації податкової накладної у зв`язку з не наданням платником податку копій документів: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі ранків-фактури/ інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт/послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (т.2, а.с.46).
Позивачем у порядку адміністративного оскарження подано до контролюючого органу скаргу на Рішення комісії, яка приймає рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН або відмову в такій реєстрації від 24.07.2020 року №1763312/33083492 (т.1, а.с.47-48).
Рішенням №39886/33083492/2 від 04.08.2020 року за результатами розгляду скарги на рішення комісії регіонального рівня, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, відповідно до пункту 56.23 статті 56 Податкового кодексу України залишено скаргу без задоволення та рішення комісії регіональною рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін у зв`язку з ненаданням платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання - передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (т.2, а.с.49).
14.07.2020 року товариство з обмеженою відповідальністю "Торговий Дім КНК" в електронному кабінеті подало на реєстрацію податкову накладну №8 від 30.06.2020 року на загальну суму коштів 15 000,00 грн. в тому числі ПДВ 2500,00 грн. (т.2, а.с.52).
В електронному кабінеті позивачем отримано квитанцію, що документ прийнято, реєстрація зупинена відповідно до п. 201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК від 30.06.2020 №8 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 77.11.10-00.00, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює, або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту І Критеріїв ризиковості здійснення операцій (т.2, а.с.53).
20.07.2020 року позивачем до контролюючого органу подано пояснення, що ТОВ "ТД КНК" на підставі договору оренди (найму) транспортного засобу з ТОВ "Кіровоградська нафтова компанія" надає в оренду власні транспортні засоби (т.2, а.с.54-56).
До пояснень позивачем надано (т.2, а.с.57-88):
- Договір купівлі - продажу №166/18-ю від 24.04.2018 року;
- Свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_12 від 15.05.2018 року;
- Договір найму (оренди) транспортного засобу №15/05/18-ТЗ від 15.05.2018 року;
- Додаткову угоду №1 від 15.05.2018 року до Договору найму (оренди) транспортного засобу №15/05/18-ТЗ від 15.05.2018 року;
- Акт приймання-передачі №1 від 15.05.2018 року до договору оренди транспортного засобу №15/05/18-ТЗ від 15.05.2018 року;
- Додаткову угоду №3 від 14.05.2020 року до Договору найму (оренди) транспортного засобу №15/05/18-ТЗ від 15.05.2018 року;
- Рахунок на оплату №62 від 30.06.2020 року;
- Акт надання послуг №62 від 30.06.2020 року;
- Банківську виписку за 03.07.2020 року;
- Наказ про призначення директора 15/08/19-1 від 16.08.2019 року;
- Рішення за результатами розгляду скарг щодо рішень про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 24251/33083492/2 від 12.06.2020 року та №33255/33083492/2 від 10.07.2020 року;
- Рішення про врахування/ неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість №1575175/33083492 від 21.05.2020 року, №1587305/33083492 від 27.05.2020 року, №1645700/33083492 від 17.06.2020 року та №1669335/33083492 від 25.06.2020 року, №1722499/33083492 від 10.07.2020 року, №1722507/33083492 від 10.07.2020 року, №1722506/33083492 від 10.07.2020 року.
Рішенням №1763311/33083492 від 24.07.2020 року позивачу відмовлено в реєстрації податкової накладної у зв`язку з не наданням платником податку копій документів: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі ранків-фактури/ інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт/послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (т.2, а.с.89).
Позивачем у порядку адміністративного оскарження подано до контролюючого органу скаргу на Рішення комісії, яка приймає рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН або відмову в такій реєстрації від 24.07.2020 року №1763311/33083492 (т.2, а.с.90-91).
Рішенням №39887/33083492/2 від 04.08.2020 року за результатами розгляду скарги на рішення комісії регіонального рівня, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, відповідно до пункту 56.23 статті 56 Податкового кодексу України залишено скаргу без задоволення та рішення комісії регіональною рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін у зв`язку з ненаданням платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання - передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (т.2, а.с.92).
14.07.2020 року товариство з обмеженою відповідальністю "Торговий Дім КНК" в електронному кабінеті подало на реєстрацію податкову накладну №9 від 30.06.2020 року на загальну суму коштів 50 000,00 грн. в тому числі ПДВ 8333,33 грн. (т.2, а.с.95).
В електронному кабінеті позивачем отримано квитанцію, що документ прийнято, реєстрація зупинена відповідно до п. 201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК від 30.06.2020 №9 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 68.20.12-00.00, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює, або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту І Критеріїв ризиковості здійснення операцій (т.2, а.с.96).
20.07.2020 року позивачем до контролюючого органу подано пояснення, що ТОВ "ТД КНК" на підставі договору оренди (найму) транспортного засобу з ТОВ "Кіровоградська нафтова компанія" надає в оренду власні транспортні засоби (т.2, а.с.97-99).
До пояснень позивачем надано (т.2, а.с.100-134):
- Договір купівлі - продажу від 17.04.2006 року;
- Договір купівлі - продажу майна №18/07/19 від 18.07.2019 року;
- Специфікацію №1 від 18.07.2019 року до договору купівлі - продажу майна №18/07/19 від 18.07.2019 року;
- Акт прийому - передачі по договору купівлі - продажу майна №18/07/19 від 18.07.2019 року;
- Договір оренди майна № 16/01/20-2 від 16.01.2020 року;
- Додаток №1 від 16.01.2020 року до Договору оренди майна №16/01/20-2 від 16.01.2020 року;
- Акт приймання-передачі майна від 16.01.2020 року до договору оренди майна №16/01/20-2 від 16.01.2020 року;
- Рахунок на оплату №63 від 30.06.2020 року;
- Акт надання послуг № 63 від 30.06.2020 року;
- Банківська виписка за 03.07.2020 року;
- Наказ про призначення директора № 15/08/19-1 від 16.08.2019 року;
- Рішення за результатами розгляду скарг щодо рішень про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 24251/33083492/2 від 12.06.2020 року та №33255/33083492/2 від 10.07.2020 року;
- Рішення про врахування/ неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість №1575175/33083492 від 21.05.2020 року, №1587305/33083492 від 27.05.2020 року, №1645700/33083492 від 17.06.2020 року та №1669335/33083492 від 25.06.2020 року, №1722499/33083492 від 10.07.2020 року, №1722507/33083492 від 10.07.2020 року, №1722506/33083492 від 10.07.2020 року.
Рішенням №1763310/33083492 від 24.07.2020 року позивачу відмовлено в реєстрації податкової накладної у зв`язку з не наданням платником податку копій документів: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі ранків-фактури/ інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт/послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (т.2, а.с.135).
Позивачем у порядку адміністративного оскарження подано до контролюючого органу скаргу на Рішення комісії, яка приймає рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН або відмову в такій реєстрації від 24.07.2020 року №1763310/33083492 (т.2, а.с.136-137).
Рішенням №40126/33083492/2 від 04.08.2020 року за результатами розгляду скарги на рішення комісії регіонального рівня, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, відповідно до пункту 56.23 статті 56 Податкового кодексу України залишено скаргу без задоволення та рішення комісії регіональною рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін у зв`язку з ненаданням платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання - передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (т.2, а.с.138).
V. Оцінка суду.
Надаючи правову оцінку обґрунтованості аргументам, наведеними учасниками справи, суд дійшов наступних висновків.
Стаття 68 Конституції України передбачає, що кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України, законів України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює Податковий кодекс України, який, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Згідно п.201.10 ст.201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня. Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Згідно п.201.7. ст.201 ПК України, податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).
Згідно п.201.10 ст.201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.
Відповідно до пункту 201.16 ПК України реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
На виконання цієї норми Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 11.12.2019 №1165 (набрання чинності, відбулась 01.02.2020), якою затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі - Порядок №1165).
Згідно з приписами пункту 4 Порядку №1165, у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.
Пунктом 5 Порядку №1165 передбачено, що платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку, показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку. Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій.
Відповідно до вимог п.6 Порядку №1165, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється. Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня. У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється (п. 7 Порядку №1165).
Відповідно до п.10 Порядку №1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації (п. 11 Порядку №1165).
Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (п. 25 Порядку № 1165).
Відповідно до п.201.16 ст. 201 ПК України Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 11.12.2019 №1165 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».
Так, судом встановлено, що підставою для зупинення реєстрації податкових накладних №№2, 3, 5, 6, 7, 8, 9 від 30.06.2020 слугувало те, що вони відповідають вимогам пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.
На момент формування квитанцій, якими зупинено реєстрацію податкових накладних, Критерії ризиковості здійснення операцій визначені додатком 3 до Порядку №1165.
Пункт 1 додатку 3 до Порядку №1165 відносить до ознак ризиковості здійснення операцій наступне: відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, у таблиці даних платника податку на додану вартість як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов`язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.
Таким чином, аналіз пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій свідчить про те, що для того, аби встановити наявність у господарської операції такої ознаки мають існувати визначені цим пунктом передумови, а також для підтвердження відповідності господарської операції вказаному критерію слід навести обґрунтований розрахунок за цим критерієм, якому відповідає платник податку, чого вимагає п. 11 Порядку №1165.
Разом із тим, відсутність у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної зазначення конкретного критерію ризиковості здійснення операцій, про які йдеться у пункті 1 додатку 3 до Порядку №1165, із розрахованим показником за відповідним критерієм, якому відповідає платник податку, свідчить про необґрунтованість віднесення господарської операції до відповідного критерію, що визначений пунктом 1 Критеріїв ризиковості господарських операцій.
Зокрема, контролюючим органом не наведено обґрунтування того, що обсяг постачання товару/послуги, зазначених у податкових накладних/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов`язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 року в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС, що свідчить про необґрунтованість такої квитанції.
Із наведеного слідує, що квитанції про зупинення реєстрації податкових накладних не відповідають вимогам, що встановлені до неї пунктом 11 Порядку №1165 в частині необхідності зазначення критерію (їв) ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (их) зупинено реєстрацію податкових накладних в Реєстрі, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку.
Крім того, у квитанціях не зазначено, які саме документи слід надати платнику податків та чого мають стосуватися пояснення такого платника податків для того, аби реєстрація податкової накладної стала можливою, що також свідчить про невідповідність сформованої квитанції вимогам до таких, що визначені пунктом 11 Порядку №1165.
За приписами ч.2 ст.6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.
Статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" N 3477-IV від 23.02.2006р., суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Так, Європейський суд з прав людини у рішенні від 13.01.2011 (остаточне) по справі "ЧУЙКІНА ПРОТИ УКРАЇНИ" (CASE OF CHUYKINA v. UKRAINE) (Заява N 28924/04) констатував: "50. Суд нагадує, що процесуальні гарантії, викладені у статті 6 Конвенції, забезпечують кожному право звертатися до суду з позовом щодо своїх цивільних прав та обов`язків. Таким чином стаття 6 Конвенції втілює "право на суд", в якому право на доступ до суду, тобто право ініціювати в судах провадження з цивільних питань становить один з його аспектів (див. рішення від 21 лютого 1975 року у справі "Голдер проти Сполученого Королівства" (Golder v. the United Kingdom), пп. 28 - 36, Series A N 18). Крім того, порушення судового провадження саме по собі не задовольняє усіх вимог пункту 1 статті 6 Конвенції. Ціль Конвенції гарантувати права, які є практичними та ефективними, а не теоретичними або ілюзорними. Право на доступ до суду включає в себе не лише право ініціювати провадження, а й право отримати "вирішення" спору судом. Воно було б ілюзорним, якби національна правова система Договірної держави дозволяла особі подати до суду цивільний позов без гарантії того, що справу буде вирішено остаточним рішенням в судовому провадженні.
Для пункту 1 статті 6 Конвенції було б неможливо детально описувати процесуальні гарантії, які надаються сторонам у судовому процесі провадженні, яке є справедливим, публічним та швидким, не гарантувавши сторонам того, що їхні цивільні спори будуть остаточно вирішені (див. рішення у справах "Мултіплекс проти Хорватії" (Multiplex v. Croatia), заява N 58112/00, п. 45, від 10 липня 2003 року, та "Кутіч проти Хорватії" (Kutic v. Croatia), заява N 48778/99, п. 25, ECHR 2002-II)".
Таким чином дії з зупинення реєстрації податкових накладних не відповідають вказаним принципам, прямо впливають на можливість надання в подальшому платником податків відповідних документів, перелік яких міститься у наказі №567 "Вичерпний перелік документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних", що порушує права позивача.
В той же час, механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначено наказом Міністерства фінансів України від 12 грудня 2019 року №520, яким затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі - Порядок №520).
Пунктом 2 Порядку №520 визначено, що прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС.
Відповідно до пунктів 3, 4 Порядку №520 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі. Комісія регіонального рівня протягом п`яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.
Разом із тим, пунктом 5 Порядку №520 визначено перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, серед яких:
- договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
- розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
При цьому, письмові пояснення та копії документів, зазначені у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування.
Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв`язку з урахуванням вимог Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг", "Про електронні довірчі послуги" та "Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами", затвердженого в установленому порядку (пункти 6, 7 Порядку №520).
Згідно з вимогами пунктів 9, 10 та 11 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядаються комісіями контролюючих органів.
Комісія регіонального рівня приймає рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
Підставами для прийняття комісією регіонального рівня рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
В даному ж випадку, судом встановлено, що позивачем подано до контролюючого органу повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрація яких зупинена а також надано пояснення та копії документів на підтвердження реальності здійсненої господарських операцій з контрагентами.
Разом із тим, рішенням від 24.07.2020 року №1763315/33083492, №1763316/33083492, №1763314/33083492, №1763313/33083492, №1763312/33083492 та №1763311/33083492, №1763310/33083492 позивачу відмовлено в реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
При цьому, як свідчить зміст оскаржуваних рішень, підставою для їх прийняття слугувало те, що платником податку до контролюючого органу не надано копій наступних документів: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів, у тому числі рахунків - фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.
Із наведеного слідує, що контролюючим органом визначено загальні підстави прийняття рішень про відмову у реєстрації податкових накладних та не зазначено конкретної інформації щодо причин та підстав їх прийняття.
Слід також враховувати, що контролюючим органом не сформовано конкретних вимог щодо необхідності подання вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкових накладних, не зазначено яких саме документів не надано та яких саме документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних.
Відповідно до вимог ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Такий підхід узгоджується з практикою Європейського суду з прав людини. Так, у пункті 110 рішення від 23 липня 2002 року у справі "Компанія "Вестберґа таксі Актіеболаґ" та Вуліч проти Швеції" Суд визначив, що "…адміністративні суди, які розглядають скарги заявників стосовно рішень податкового управління, мають повну юрисдикцію у цих справах та повноваження скасувати оскаржені рішення. Справи мають бути розглянуті на підставі поданих доказів, а довести наявність підстав, передбачених відповідними законами, для призначення податкових штрафів має саме податкове управління".
В даному випадку, під час розгляду справи відповідачі, як суб`єкти владних повноважень, не надали суду доказів, які спростовували б твердження позивача, та не навели обґрунтованих мотивів прийняття рішень від 24.07.2020 року №1763315/33083492, №1763316/33083492, №1763314/33083492, №1763313/33083492, №1763312/33083492 та №1763311/33083492, №1763310/33083492.
В свою чергу, сукупність первинних документів, наданих до матеріалів справи та до контролюючого органу, не дають підстав для сумніву щодо дійсності укладання договорів, на виконання вимог яких складено незареєстровані податкові накладні.
За таких обставин відповідач не мав обґрунтованих причин відмови в реєстрації податкових накладних, оскільки позивачем надано усі необхідні документи.
Суд акцентує увагу, що в порядку виконання обов`язку, встановлено частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідачем не спростовано фактичне виконання спірних операцій та не доведено зворотнє.
Оцінюючи вищевикладені обставини, суд приходить до висновку, що рішення комісії від 24.07.2020 року №1763315/33083492, №1763316/33083492, №1763314/33083492, №1763313/33083492, №1763312/33083492 та №1763311/33083492, №1763310/33083492 є протиправними та підлягають скасуванню.
Щодо позовних вимог про реєстрацію податкових накладних, слід зазначити, що відповідно до п. 19, п. 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 р. №1246 (із змінами; далі - Порядок № 1246) податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:
- прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;
- набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення);
- неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
У разі надходження до ДПС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду (пункт 20 Порядку №1246).
Відтак, оскільки Рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, прийняте комісією з питань зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування 25.03.2020 №1498449/41342943 підлягає скасуванню то, відповідно, з урахуванням положень пункту 19, пункту 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою КМУ від 29 грудня 2010 р. №1246, суд доходить висновку про задоволення позову в частині зобов`язання відповідача-1 зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №23 від 12.03.2020 року датою її фактичного надходження.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
У зв`язку з викладеним, суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог у повному обсязі.
VI. Розподіл судових витрат.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З матеріалів справи вбачається, що при зверненні до суду із цим позовом позивачем сплачено судовий збір у розмірі 14714,00 грн.
З огляду на задоволення позову та враховуючи приписи частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку щодо наявності підстав для стягнення на користь позивача судового збору, сплаченого за подання позовної заяви.
Керуючись ст.ст.139, 246, 255, 292-297, 325, 382 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий Дім КНК" (провул. Лабораторний, 3, м. Київ, 01133, код ЄДРПОУ - 33083492) про визнання протиправними та скасування рішень, а також, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати рішення комісії регіонального рівня Державної податкової служби з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних про відмову у реєстрації податкових накладних Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий Дім КНК" в Єдиному реєстрі податкових накладних, а саме:
- №1763315/33083492 від 24.07.2020 року про відмову в реєстрації податкової накладної №2 від 30.06.2020 року;
- №1763316/33083492 від 24.07.2020 року про відмову в реєстрації податкової накладної №3 від 30.06.2020 року;
- №1763314/33083492 від 24.07.2020 року про відмову в реєстрації податкової накладної №5 від 30.06.2020 року;
- №1763313/33083492 від 24.07.2020 року про відмову в реєстрації податкової накладної №6 від 30.06.2020 року;
- №1763312/33083492 від 24.07.2020 року про відмову в реєстрації податкової накладної №7 від 30.06.2020 року;
- №1763311/33083492 від 24.07.2020 року про відмову в реєстрації податкової накладної №8 від 30.06.2020 року;
- №1763310/33083492 від 24.07.2020 року про відмову в реєстрації податкової накладної №9 від 30.06.2020 року;
Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім КНК" датою їх фактичного подання, а саме:
- №2 від 30.06.2020 року на загальну суму коштів 29000,00 грн. в тому числі ПДВ 4833,33 грн.;
- №3 від 30.06.2020 року на загальну суму коштів 124030,00 грн. в тому числі ПДВ 20671,67 грн.;
- №5 від 30.06.2020 року на загальну суму коштів 51000,00 грн. в тому числі ПДВ 8500,00 грн.;
- №6 від 30.06.2020 року на загальну суму коштів 20000,00 грн, в тому числі ПДВ 3333,33 грн.;
- №7 від 30.06.2020 року на загальну суму коштів 37400,00 грн. в тому числі ПДВ 6233,33 грн.;
- №8 від 30.06.2020 року на загальну суму коштів 15000,00 гри, в тому числі ПДВ 2500,00 грн.;
- №9 від 30.06.2020 року на загальну суму коштів 50000,00 грн. втому числі ПДВ 8333,33грн.
Присудити на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий Дім КНК" (провул. Лабораторний, 3, м. Київ, 01133, код ЄДРПОУ - 33083492) понесені ним витрати по сплаті судового збору у розмірі 7357,00 грн. (сім тисяч триста п`ятдесят сім гривень), за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у м. Києві (вул. Шолуденка, 33/19, м. Київ, 04116, код ЄДРПОУ - 43141267).
Присудити на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий Дім КНК" (провул. Лабораторний, 3, м. Київ, 01133, код ЄДРПОУ - 33083492) понесені ним витрати по сплаті судового збору у розмірі 7357,00 грн. (сім тисяч триста п`ятдесят сім гривень), за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України (м. Київ, Львівська площа, 8, код ЄДРПОУ - 43005393).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.
Суддя
Кіровоградського окружного
адміністративного суду Р.В. Жук