
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
"29" січня 2021 р. Справа № 300/226/21
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Главач І.А., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Калуської районної державної адміністрації, Комісії з питань розгляду заяв громадян щодо призначення житлових субсидій, допомоги малозабезпеченим сім`ям та внесення інформації про пільговика до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги Калуської районної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 26.01.2021 звернулася до суду з позовною заявою до Управління соціального захисту населення Калуської районної державної адміністрації, Комісії з питань розгляду заяв громадян щодо призначення житлових субсидій, допомоги малозабезпеченим сім`ям та внесення інформації про пільговика до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги Калуської районної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії.
Приписами пункту 3 та 6 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу, чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Згідно із частиною 3 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Судом встановлено, що до позовної заяви не додано документ про сплату судового збору, проте у позовній заяві міститься клопотання про звільнення від сплати судового збору, мотивоване низьким рівнем доходу за попередній рік, у зв`язку з чим розмір судового збору за подання даної позовної заяви значно перевищує 5 відсотків розміру такого доходу.
Вивчивши клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору та позовну заяву, суд зазначає, що позивачем заявлено одну позовну вимогу немайнового характеру.
Такий висновок випливає із Аналізу практики застосування адміністративними судами окремих положень Закону України від 8 липня 2011 року № 3674-VI "Про судовий збір" у редакції Закону України від 22 травня 2015 року № 484-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору", рекомендованого постановою Пленуму Вищого адміністративного суду України №2 від 5 лютого 2016 року, в розділі "Порядок сплати судового збору" згідно з яким, перевіряючи правильність сплати позивачем судового збору та визначаючи кількість вимог немайнового характеру, звернених до суду, необхідно враховувати, що вимога про визнання протиправними акта, дії чи бездіяльності як передумови для застосування інших способів захисту порушеного права (скасувати або визнати нечинним рішення чи окремі його положення, зобов`язати прийняти рішення, вчинити дії чи утриматися від їх вчинення тощо) як наслідків протиправності акта, дій чи бездіяльності є однією вимогою.
Таким чином, оскільки заявлені позовні вимоги є взаємопов`язаними, стосуються одного предмету та однієї підстави, позивач за подання даної позовної заяви повинен сплатити судовий збір як за одну вимогу немайнового характеру.
Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України "Про судовий збір" №3674-VI від 08.07.2011 (надалі, також - Закон України "Про судовий збір").
Статтею 1 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що судовий збір - це збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.
Статтею 8 Закону України "Про судовий збір" врегульовано питання відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати.
Так, відповідно до змісту наведеної статті, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:
1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.
Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Згідно із частиною 1 статті 4 вказаного Закону, судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Абзацом 6 підпункту 1 пункту 3 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір", за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру фізичною особою встановлена ставка судового збору - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до пункту 3 абзацу 1 статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2021 рік", встановлено прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для працездатних осіб з 1 січня 2021 року у розмірі 2270,00 гривень.
Таким чином, сума судового збору, що підлягає сплаті позивачем становить 908 грн.
Відповідно до довідки про доходи №3773517876178711 від 21.01.2021 ОСОБА_1 за період з 01.01.2020 по 31.12.2020 отримала пенсію в загальному розмірі 24800 грн.
Враховуючи те, що сума судового збору в розмірі 908 не перевищує 5% річного сукупного доходу позивача за попередній рік (1240 грн.), правових підстав для звільнення від сплати судового збору немає, а відтак в задоволенні клопотання позивача слід відмовити.
Пунктом 3 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі, також - КАС України) встановлено, що суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Згідно із частиною 3 статті 161 КАС України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Зважаючи на викладене, позовна заява не відповідає вимогам вищевказаної норми КАС України.
Також суд звертає увагу, що відповідно до пункту 4 частини 5 статті 160 КАС України в позовній заяві, серед іншого, зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
У позовні заяві позивач зазначає відповідачем Комісію з питань розгляду заяв громадян щодо призначення житлових субсидій, допомоги малозабезпеченим сім`ям та внесення інформації про пільговика до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги Калуської районної державної адміністрації, однак, всупереч вимогам пункту 4 частини 5 статті 160 КАС України, у прохальній частині позовної заяви не зазначає позовних вимог, з якими він звертається до даного відповідача.
Відповідно до частини 1 та 2 статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
На підставі наведеного, керуючись статтями 160, 161, 169, 241-243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
У Х В А Л И В:
1. У задоволенні клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору - відмовити.
2. Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Калуської районної державної адміністрації, Комісії з питань розгляду заяв громадян щодо призначення житлових субсидій, допомоги малозабезпеченим сім`ям та внесення інформації про пільговика до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги Калуської районної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії - залишити без руху.
Надати позивачу десятиденний строк з дня вручення (отримання) копії цієї ухвали для усунення вказаних недоліків шляхом:
- подання документу про сплату судового збору в розмірі 908 (дев`ятсот вісім) гривень або належним чином засвідчених документів, які підтверджують підстави звільнення від його сплати відповідно до закону.
- зазначення конкретних позовних вимог, з якими позивач звертається до Комісії з питань розгляду заяв громадян щодо призначення житлових субсидій, допомоги малозабезпеченим сім`ям та внесення інформації про пільговика до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги Калуської районної державної адміністрації або виключення даного відповідача із переліків відповідачів, до яких ОСОБА_1 звертається з даною позовною вимогою.
Роз`яснити, що в разі неусунення недоліків у визначений строк позовна заява буде повернена.
Відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею, оскарженню не підлягає.
Ухвала окремо від рішення суду оскарженню не підлягає.
Суддя Главач І.А.