Рішення № 94489635, 21.01.2021, Господарський суд Чернівецької області

Дата ухвалення
21.01.2021
Номер справи
926/2607/20
Номер документу
94489635
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 січня 2021 року Справа № 926/2607/20

Господарський суд Чернівецької області у складі судді Дутки В.В., при секретарі судового засідання Боднарчуку В.В., розглянувши матеріали справи

за позовом фермерського господарства «Катрина-Агро», с.Драниця Новоселицького району Чернівецької області

до акціонерного товариства “Чернівціобленерго” в особі Новоселицького району електричних мереж

про визнання недійсним рішення комісії

представники сторін:

від позивача – Герегова Г.І., ордер серії СЕ №1012531 від 01.10.2020

від відповідача –Галабурда Т.В., довіреність №424 від 01.07.2020

ВСТАНОВИВ:

Фермерське господарство “Катрина - Агро” звернулося до Господарського суду Чернівецької області з позовом до акціонерного товариства “Чернівціобленерго” про визнання недійсним рішення комісії акціонерного товариства “Чернівціобленерго” Новоселицького РЕМ, яке оформлене протоколом комісії №49 від 15.09.2020 про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії на підставі Акту про порушення № CV 0175 від 06.02.2020.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Акт про порушення № CV 0175 від 06.02.2020 складений з порушеннями абз.8 п.8.2.5 Правил роздрібного ринку електричної енергії (надалі - ПРРЕЕ), а саме відсутній підпис незаінтересованої особи, яка б засвідчила відмову представника споживача від підписання акту та відсутність відеозйомки відмови представника споживача від підписання акту. Позивач вказує також про не проведення відповідачем експертизи, що підтверджувала б факт втручання в роботу засобів вимірювальної техніки, чим порушено п.п. 8.4.4. ПРРЕЕ. Крім того, позивач стверджує, що не був належним чином повідомлений про дату та час проведення засідання комісії щодо розгляду акту про порушення № CV 0175 від 06.02.2020, що є порушенням приписів п. 8.2.6 ПРРЕЕ.

Ухвалою Господарського суду Чернівецької області від 09.11.2020 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 01.12.2020.

20.11.2020 до суду надійшов відзив на позов, де відповідач просить відмовити у задоволенні позову та вважає, що акт про порушення № CV 0175 від 06.02.2020 є дійсним, оскільки підписаний більш ніж одним уповноваженим представником оператора системи, а присутність представника позивача під час виявлення порушення та складення акту про порушення підтверджується викладеними в акті зауваженнями та підписом представника споживача. Щодо повідомлення споживача про засідання комісії, то відповідач зазначає про направлення позивачу 11.08.2020 повідомлення та відповідно до абз.6 п.8.2.6. ПРРЕЕ оператором системи розподілу було розглянуто акт по закінченню 30 календарних днів від дати направлення споживачу такого повідомлення, а саме 15.09.2020 року.

Щодо підтвердження факту втручання в роботу засобів вимірювальної техніки, відповідач зазначив, що представниками АТ «Чернівціобленерго» було виявлено порушення ПРРЕЕ, передбачене п.п.3 п.8.4.2. ПРРЕЕ, а саме інші дії споживача, які призвели до зміни показів засобів вимірювальної техніки (використання пристрою випромінювання електромагнітних полів, внаслідок чого спожита електрична енергія не обліковується). Втручання в роботу засобів вимірювальної техніки зазначеним вище способом, зазначає відповідач, не залишає за собою пошкоджень, які можна було б виявити після припинення його використання. Пристрій випромінювання електромагнітних полів представникам оператора системи розподілу вилучити не вдалося, оскільки він є власністю позивача, яким не було надано дозволу на виконання вищевказаних дій. Проте, факт використання такого пристрою зафіксований фото- та відео-зйомкою. Тому, комісією по розгляду Акту було проведено нарахування за формулою, передбаченою ПРРЕЕ для даного виду порушення, без відправлення засобу вимірювальної техніки до спеціалізованої організації для проведення експертизи. Таким чином, відповідач належним чином та у встановленому порядку встановив факт вчинення Позивачем порушення в сфері електроенергетики, яке полягало у вчиненні “інших дій” що потягли за собою зміну показів засобів вимірювальної техніки, цей факт встановлений відповідними доказами, уповноваженою комісією у порядку ПРРЕЕ розглянуто складений Акт та прийнято рішення з дотриманням вимог Господарського кодексу України та вимог ПРРЕЕ. Отже, Рішення комісії від 15.09.2020 оформленого протоколом №49 є таким, що не може підлягати скасуванню.

Ухвалою від 01.12.2020 відкладено підготовче засідання на 22.12.2020.

Ухвалою від 22.12.2020 закрито підготовче провадження у справі та призначено розгляд справи по суті на 21.01.2021.

У судовому засіданні 21.01.2021 представник позивача просив задовольнити позов, представник відповідача просив відмовити у задоволенні позову.

Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову, з огляду на наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, 12 лютого 2014 року між ФГ “Катрина-АГРО” та ПАТ ЕК “Чернівціобленерго” Новоселицький РЕМ укладено договір № 404 про постачання електричної енергії, згідно з умовами п. 1. якого постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача з дозволеною потужністю 200 кВт, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купленої) ним електричної енергії та здійснює інші платежі за умовами цього договору.

Приєднана потужність у точці підключення становить 200 кВт.

Пунктом 2.1. договору передбачено, що під час виконання умов цього договору, а також вирішення всіх питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов`язуються керуватися чинним законодавством України, зокрема Правилами користування електричною енергією.

Відповідно до п. 2.3.4. договору споживач зобов`язується оплачувати постачальнику вартість електричної енергії згідно з умовами Додатку № 1 “Порядок розрахунків” та Додатку №4 “Графік зняття засобів обліку”.

Пунктом 2.3.5. договору передбачено, що споживач зобов`язується здійснювати оплату за послуги з компенсації перетікання реактивної електроенергії між електромережею постачальника та електроустановками споживача згідно з Додатком №8 "Порядок розрахунків за перетікання реактивної електроенергії.

Пунктом 7.1. договору передбачено, що облік електроенергії, спожитої споживачем та (або) субспоживачами, приєднаними до електричних мереж споживача, здійснюється згідно з вимогами ПУЕ та ПКЕЕ. У разі порушення споживачем вимог нормативно-технічних документів щодо встановлення та експлуатації засобів обліку, їх покази не використовуються при розрахунках за спожиту електроенергію, а обсяги спожитої електроенергії визначаються постачальником розрахунково згідно з вимогами Додатку №1 "Порядок розрахунків”.

Пунктом п. 9.4. договору визначено строк його дії, згідно якого цей договір набирає чинності з дня його підписання і укладається на строк до 31 грудня 2014 р. Договір вважається продовженим на наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов.

06.02.2020 комісією у складі працівників Новоселицького РЕМ АТ “Чернівціобленерго” за участю представника споживача ОСОБА_1 було проведено контрольний огляд користування ФГ “Катрина-АГРО” електричною енергією, за результатами якої складено акт про порушення № CV 0175 від 06.02.2020 р., яким встановлено порушення споживачем п.п.3 п. 8.4.2 Правил роздрібного ринку електричної енергії, а саме: інші дії споживача, які призвели до зміни показів засобів вимірювальної техніки (використання пристрою випромінювання електромагнітних полів, внаслідок чого спожита електрична енергія не обліковується).

Представник ФГ “Катрина-АГРО” відмовився від підписання акту про порушення та вказав, що не згоден із висновком уповноважених осіб АТ “Чернівціобленерго” Новоселицький РЕМ.

18.03.2020 протоколом № 39 комісією Новоселицького РЕМ АТ “Чернівціобленерго” було розглянуто акт про порушення ПРРЕЕ № CV 0175 від 06.02.2020 та прийнято рішення щодо призупинення розгляду наведеного вище акту у зв`язку з карантинними обмеженнями.

15.09.2020 протоколом №49 винесеним комісією Новоселицького РЕМ АТ “Чернівціобленерго” встановлено причетність споживача до порушення п.п. 3 п.8.4.2. ПРРЕЕ, що зафіксовані Актом про порушення № CV 0175 від 06.02.2020 р та відповідно визначено обсяг та вартість необлікованої електричної енергії на суму 579 764 грн. 93 коп. за використання необлікованої електричної енергії в обсязі 220250 кВт*год.

Позивач не погоджується з рішенням АТ “Чернівіціобленерго” Новоселицький РЕМ, оформленим протоколом №49 від 15.09.2020 року, вважає його протиправним та таким, що прийняте всупереч нормам чинного законодавства.

Предметом спору є визнання недійсним рішення комісії АТ “Чернівіціобленерго” Новоселицький РЕМ, оформлене протоколом №49 від 15.09.2020 року.

11.06.2017 набрав чинності Закон України «Про ринок електричної енергії» № 2019-VІІІ, у відповідності до якого на ринку електричної енергії розподілені права та обов`язки щодо постачання електричної енергії та її розподілу між різними учасниками ринку електричної енергії.

Згідно з ч. 1 ст. 4, ч. 6 ст. 56 Закону України «Про ринок електричної енергії» учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Постачання електричної енергії електропостачальниками здійснюється з дотриманням правил роздрібного ринку.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 Закону України «Про ринок електричної енергії» учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом. Правопорушеннями на ринку електричної енергії, зокрема, є: недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії; крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об`єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку.

Слід зазначити, що взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, визначені Правилами роздрібного ринку електричної енергії, які затверджені постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 № 312 (далі - ПРРЕЕ).

Приписами п. 5.5.5 ПРРЕЕ встановлено, що споживач електричної енергії зобов`язаний, зокрема, користуватися електричною енергією виключно на підставі договору (договорів); дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів; забезпечувати збереження і цілісність установлених на його території та/або об`єкті (у його приміщенні) розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування; невідкладно повідомляти оператора системи та постачальника послуг комерційного обліку про недоліки в роботі засобу вимірювання; забезпечувати доступ представникам оператора системи (після пред`явлення ними службових посвідчень) до об`єкта споживача для проведення технічної перевірки засобу комерційного обліку (засобів вимірювальної техніки), електроустановок та електропроводки, вимірювання показників якості електричної енергії, контролю за рівнем споживання електричної енергії, а також для виконання відключення та обмеження споживання електричної енергії споживачу (субспоживачу) відповідно до встановленого цими Правилами порядку та виконувати їх обґрунтовані письмові вимоги щодо усунення виявлених порушень, якщо це обумовлено умовами договору; не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача.

Приписами п. 2.3.4 ПРРЕЕ встановлено, що відповідальність за збереження і цілісність засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування покладається на власника (користувача) електроустановки або організацію, на території (у приміщенні) якої вони встановлені. Відповідальним за експлуатацію та технічний стан засобів (вузлів) вимірювальної техніки є їх власник.

Підпункт 5.5.5.8. Правил передбачає, що споживач електричної енергії зобов`язаний забезпечувати збереження і цілісність установлених на його території та/або об`єкті (у його приміщенні) розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування.

Згідно з п. 8.2.4 ПРРЕЕ у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеного главою 8.4 цього розділу.

Положеннями п. 8.2.5 ПРРЕЕ передбачено, що у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 8 до цих Правил.

Акт про порушення складається представниками оператора системи, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред`явлення ними службових посвідчень.

В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил та всі необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням: меж балансової належності; перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення; номінальної сили струму спрацювання комутаційних апаратів, задіяних у схемі підключення; фазування лічильника на дату оформлення акта про порушення.

Споживачі, представники оператора системи, інші особи, присутні при перевірці, під час здійснення перевірки електроустановок мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявлених порушень та/або відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення, про що зазначається в акті про порушення.

Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві.

Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи).

У разі відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписати акт про порушення в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо його підписали більше одного уповноваженого представника оператора системи та незаінтересована особа (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення цієї особи або більше одного уповноваженого представника оператора системи, а відмова споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення підтверджується відеозйомкою.

До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в цьому акті.

Так, 06.02.2020 працівниками АТ «Чернівціобленерго» проведено технічну перевірку розрахункових засобів обліку на об`єкті споживача Фермерське господарство «Катрина Агро» за адресою: с.Драниця Новоселицького району Чернівецької області за результатами якої складено акт про порушення № СV 0175.

Актом встановлено порушення обліку електричної енергії, а саме: виявлено порушення споживачем п.п. 3 п. 8.4.2 ПРРЕЕ, а саме: інші дії споживача, які призвели до зміни показів засобів вимірювальної техніки (використання пристрою випромінювання електромагнітних полів, внаслідок чого спожита електрична енергія не обліковується).

Згідно з п.1 Акту про порушення № СV 0175 від 06.02.2020 прилад обліку НІК 2303АРК1 заводський № 0088810. Тавро установлених пломб (індикаторів) на приладі обліку без ознак ушкодження (п.2 Акту).

Пунктом 11 Акту визначено, що комісія оператора системи з розгляду складеного акта про порушення буде проводити засідання 18.03.2020 о 11-00 год. за адресою: м.Новоселиця, вул.Комарова, 5Б, кабінет №5. На засідання запрошено споживача або уповноважену особу.

Акт про порушення № СV 0175 від 06.02.2020 підписано п`ятьма представниками АТ «Чернівціобленерго» та містить відмітку про відмову споживача (представника споживача) від підпису.

У пункті 11 Акту, де зазначено «відмова споживача …. підписувати акт про порушення засвідчує свідок» міститься прочерк.

У зауваженнях до складеного акта прописано: Я Бежан В.В. дир ФГ «Катрина -Агро» з тим, що в цьому акті написано не згідний і відмовляюсь його підписувати.

До акта про порушення додається фотовідеофіксація.

Додаткові відомості: зафіксовано роботу пристрою випромінювання електромагнітних полів на частоті 526,8 МГц в РУ 0,4 КВ ТП 393.

Цього ж дня, 06.02.2020 працівники АТ “Чернівціобленерго” вилучили прилад обліку споживача, про що свідчить стрічка № UA00021401 від 06.02.2020, та підтверджено також поясненнями представника відповідача в судовому засіданні 21.01.2021 про його вилучення з метою проведення експертизи.

Як вбачається з матеріалів справи 18.03.2020 протоколом № 39 комісією Новоселицького РЕМ АТ “Чернівціобленерго” розглянуто акт про порушення ПРРЕЕ № СV 0175 від 06.02.2020 та прийнято рішення призупинити розгляду Акту у зв`язку з карантинними обмеженнями.

15.09.2020 протоколом №49 винесеним комісією Новоселицького РЕМ АТ “Чернівціобленерго” встановлено причетність споживача до порушення п.п. 3 п.8.4.2. ПРРЕЕ, що зафіксовані Актом про порушення № СV 0175 від 06.02.2020 р та відповідно визначено обсяг та вартість необлікованої електричної енергії відповідно до Методики, де обсяг необлікованої електричної енергії 220250 кВт*год, вартість складає 579 764 грн. 93 коп.

Протокол засідання комісії від 15.09.2020 №49 підписаний трьома членами комісії, представник споживача на засідання не з`явився.

З матеріалів вбачається, що відповідач надсилав позивачеві запрошення на комісію по розгляду Актів про порушення ПРРЕЕ №140 від 04.08.2020, яка мала відбутися 12.08.2020 у приміщенні Новоселицького РЕМ АТ «Чернівціобленерго». Однак засідання не відбулося та відкладено на 26.08.2020 про що позивачу надіслано запрошення на комісію від 11.08.2020 №155.

Відповідно до абз.6 п.8.2.6 ПРРЕЕ, у разі відмови споживача або представника споживача від отримання акта про порушення, у якому визначено місце, час та дату проведення засідання комісії, або окремого повідомлення про місце, час і дату засідання комісії оператор системи направляє споживачу таке повідомлення рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення на адресу, визначену в даних щодо споживача, наявних в оператора системи. У такому разі оператор системи має право розглянути акт про порушення на засіданні комісії, яке має відбутися по закінченню 30 календарних днів від дати направлення споживачу такого повідомлення. За зверненням споживача оператор системи може розглянути акт про порушення на засіданні комісії раніше указаного терміну.

Як вбачається з матеріалів справи та інформації, що знаходиться на веб-сайті акціонерного товариства "Укрпошта", запрошення комісії №155 від 11.08.2020 відправлено на адресу споживача 11.08.2020, яке позивач отримав лише 25.09.2020. При цьому, оператором системи використав право, передбачене абз. 6 п.8.2.6 ПРРЕЕ, розглянув акт про порушення на засіданні комісії по закінченню 30 календарних днів від дати направлення споживачу повідомлення №155 від 11.08.2020 та провів засідання комісії 15.09.2020.

За поясненнями представника відповідача, експертиза вилученого приладу обліку НІК 2303АРК1 заводський № 0088810 відповідачем не проводилась, оскільки стало зрозуміло, що експертиза не встановить втручання у прилад обліку. Листом Новоселицького РЕМ АТ «Чернівціобленерго» від 21.10.2020 №241 підтверджено, що експертиза приладу обліку №0088810 не проводилась.

Згідно п.п.3 п.8.4.2 ПРРЕЕ визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення таких порушень: пошкодження (розбите скло, пошкодження цілісності корпусу лічильника тощо) або відсутність засобів вимірювальної техніки (за умови наявності акта про пломбування, складеного в порядку, установленому Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує передачу на збереження засобів вимірювальної техніки, та у разі пошкодження засобів вимірювальної техніки за умови втручання споживача в роботу засобів вимірювальної техніки), інші дії споживача, які призвели до зміни показів засобів вимірювальної техніки (використання фазозсувного трансформатора, постійних магнітів (у разі невстановлення на/в лічильник індикаторів), пристрою випромінювання електромагнітних полів тощо).

У п. 8.4.4 ПРРЕЕ визначено, що факт пошкодження пломб та/або індикаторів, та/або засобів вимірювальної техніки, факт втручання споживача в роботу засобів вимірювальної техніки, крім випадків спрацювання індикаторів (фіксації індикаторами впливу фізичних полів), має бути підтверджений експертизою, проведеною спеціалізованою організацією (підприємством), яка має право на її проведення відповідно до законодавства (далі - експертиза). До отримання оператором системи результатів експертизи положення цієї глави не застосовуються для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, за винятком випадків, передбачених цим пунктом.

Для забезпечення проведення експертизи оператор системи має зняти, упакувати, опломбувати та направити на експертизу пломби та/або засоби вимірювальної техніки, а також інші технічні засоби, якими здійснювалося втручання в роботу засобів вимірювальної техніки (за наявності). Якщо оператором системи до моменту передачі засобів вимірювальної техніки, індикаторів та/або пломб на експертизу пошкоджено упаковку та/або пломби, встановлені на ній, положення цієї глави не застосовуються.

Якщо оператор системи не є власником засобів вимірювальної техніки, оператор системи має право за заявою власника засобів вимірювальної техніки надати йому належним чином упаковані та опломбовані засоби вимірювальної техніки та інші технічні засоби, якими здійснювалося втручання в роботу засобів вимірювальної техніки (за наявності), для направлення їх на експертизу (за умови, що оператором системи не було направлено засоби вимірювальної техніки на експертизу до моменту отримання ним заяви власника засобів вимірювальної техніки). У цьому разі оператор системи в довільній формі складає акт про передачу засобів вимірювальної техніки їх власнику для направлення на експертизу, у якому зазначаються відомості про передані засоби, цілісність упаковки та пломб, установлених на ній, перелік питань від оператора системи для дослідження на експертизі та кінцевий термін надання оператору системи документів, що підтверджують передачу засобів вимірювальної техніки на експертизу. Цей акт підписується представником оператора системи та споживачем/власником засобів вимірювальної техніки. Власник засобів вимірювальної техніки або споживач має протягом 30 календарних днів з дня отримання засобів вимірювальної техніки надати оператору системи документи, що підтверджують передачу цих засобів на експертизу. Якщо власником засобів вимірювальної техніки до моменту передачі засобів вимірювальної техніки на експертизу пошкоджено упаковку та/або пломби, встановлені на ній, обсяг та вартість необлікованої електричної енергії визначається оператором системи відповідно до положень цієї глави незалежно від результатів експертизи.

У разі визнання споживачем факту пошкодження пломб та/або індикаторів, та/або засобів вимірювальної техніки, факту втручання в роботу засобів вимірювальної техніки, про що окремо зазначається в акті про порушення, письмової відмови споживача від проведення експертизи або ненадання власником засобів вимірювальної техніки чи споживачем оператору системи документів, що підтверджують передачу засобів вимірювальної техніки на експертизу (з винесенням, у тому числі, питань від оператора системи) протягом встановленого цим пунктом строку (якщо оператором системи були передані засоби вимірювальної техніки їх власнику для направлення на експертизу), обсяг та вартість необлікованої електричної енергії визначається оператором системи відповідно до положень цієї глави без проведення відповідної експертизи.

У разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 2-4 пункту 8.4.2 цієї глави (у частині відсутності засобів вимірювальної техніки, пломб, індикаторів та фіксації впливу фізичних полів індикатором), обсяг та вартість необлікованої електричної енергії визначається оператором системи відповідно до положень цієї глави без проведення відповідної експертизи.

У матеріалах справи відсутні і сторонами не надавались докази письмової відмови споживача від проведення експертизи засобів вимірювальної техніки, індикаторів та/або пломб оператору системи.

Згідно з п.8.2.5 ПРРЕЕ споживачі, представники оператора системи, інші особи, присутні при перевірці, під час здійснення перевірки електроустановок мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявлених порушень та/або відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення, про що зазначається в акті про порушення.

Доданий до матеріалів справи CD-диск у конверті (а.с.53), не підтверджує як самого факту проведення технічної перевірки розрахункових засобів обліку представниками відповідача на об`єкті споживача (відсутня дата, час та місце відеозйомки, номер приладу обліку), так і проведення перевірки у присутності повноважного представника Бежана В.В. та відмови споживача підписувати акт про порушення.

Надане відповідачем відео не може вважатися належним та достатнім доказом фіксування відповідних подій, оскільки не містить необхідних реквізитів електронного доказу, як то місця події, є не можливим встановити, якими особами здійснено фіксацію та всіх присутніх при цьому осіб тощо.

Акт про порушення в частині фіксації відмови споживача від його підпису не відповідає вимогам п.8.2.5 ПРРЕЕ, оскільки відсутні підписи незаінтересованих осіб, що є порушенням правил оформлення акту.

Визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснено АТ «Чернівціобленерго» відповідно до Методики згідно ф.4 п.8.4.10 ПРРЕЕ.

Виходячи із змісту п.8.4.10 ПРРЕЕ, необхідною умовою його застосування є виявлення у непобутового споживача порушень, зазначених у підпунктах 1-5 пункту 8.4.2 цієї глави.

Згідно п. 3 Порядку визначення розміру і відшкодування збитків, завданих енергопостачальнику внаслідок викрадення електричної енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.2006 № 122, факти пошкодження приладів (систем) обліку, пломб на приладах, а також факти втручання в їх роботу, що призвели до заниження показань, встановлюються спеціалізованими організаціями (підприємствами), які мають право на проведення відповідної перевірки, із залученням представників Держспоживстандарту.

Отже, пошкодження приладів, а також факти втручання в їх роботу, які призвели до зміни показів приладів обліку здійснюються спеціалізованими організаціями, які мають право на виконання таких робіт.

В матеріалах справи відсутні докази проведення експертизи для встановлення обставин зміни показів або їх зниження, як порушення ПРРЕЕ.

Отже, відповідач належними та допустимими доказами не довів порушень позивачем ПРРЕЕ, зафіксованих в акті №СV 0175 від 06.02.2020 року, зокрема відповідачем не доведено, які саме дії вчиняв позивач, що призвели до зміни показів приладу обліку та сам факт втручання у роботу лічильника.

Відповідно до ч. 1 ст. 73, ч. ч. 1, 3 ст. 74 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Таким чином, оскільки визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному Правилами роздрібного ринку електричної енергії, а Акт про порушення №СV 0175 від 06.02.2020 року таким правилам не відповідає, що свідчить про недійсність цього акту, тому визначення позивачу обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, на думку суду, є безпідставним.

З урахуванням викладеного, за відсутності порушення позивачем ПРРЕЕ, відсутні підстави для прийняття оскаржуваного рішення комісії, оформленого протоколом №49 від 15.09.2020, а тому позов підлягає задоволенню.

Згідно зі ст. 129 ГПК України судові витрати у справі покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст. 129, 232-233, 238 Господарського процесуального кодексу України, суд

В И Р І Ш И В :

1. Позов задовольнити.

2. Визнати недійсним рішення комісії АТ «Чернівціобленерго» в особі Новоселицького району електричних мереж, яке оформлене протоколом комісії №49 від 15.09.2020 про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії на підставі Акту про порушення №СV 0175 від 06.02.2020 року.

3. Стягнути з акціонерного товариства «Чернівціобленерго» в особі Новоселицького району електричних мереж (58008, м. Чернівці, вул. Прутська, 23А, код 00130760) на користь фермерського господарства «Катрина-Агро» (60356, с.Драниця Новоселицького району Чернівецької області, код ЄДРПОУ 35582746) 2102,00 грн. судового збору.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана протягом двадцяти днів з дня складення повного тексту рішення відповідно до ст.ст. 240-241 Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст рішення складено та підписано 29.01.2021.

Суддя В.В.Дутка