Рішення № 94488362, 19.01.2021, Господарський суд м. Києва

Дата ухвалення
19.01.2021
Номер справи
910/18898/20
Номер документу
94488362
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

19.01.2021Справа № 910/18898/20

За позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Промінь"

до Міністерства оборони України

про внесення змін до договору

Суддя: Шкурдова Л.М.

Секретар с/з Тарасюк І.І.

Представники сторін:

від позивача - Кизенко Д.О., за дог. про над. прав. доп.

від відповідача - Ніколова В.М., на підставі статуту.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Господарським судом міста Києва розглядається справа за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Промінь" до Міністерства оборони України про внесення змін до договору.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 07.12.2020 відкрито провадження у справі №910/18898/20 за правилами спрощеного позовного провадження.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 25 лютого 2019 року між Міністерством оборони України та ТОВ «ТД «ПРОМІНЬ» укладено Договір №286/3/19/37 про поставку для державних потреб спідньої білизни. 20.02.2019 року між сторонами Договору досягнуто домовленість щодо збільшення обсягу поставки на суму, що не перевищує 20 відсотків суми, визначеної в договорі, а саме на 13 600 комплектів, про що було укладено Додаткову угоду №4 від 20.02.2020 року. Строки поставки продовжені до 31.03.2020 року включно. Позивач зазначає, що в зв`язку з коронавірусною інфекцією більше 65 % працівників не змогли продовжити роботу, виробництво було практично зупинено. Постачальник був змушений оголосити простій з 18.03.2020 до 12.04.2020 року на виробництві, в зв`язку з чим позивач не мав можливості виконати умови Договору щодо поставки товару у визначений строк. Настання форс-мажорних обставин підтверджується Сертифікатом Вінницької Торгово-Промислової палати №0500-20-1328 від 24 липня 2020р. про форс-мажорні обставини, який був направлений відповідачу. Враховуючи наведене, позивач просить суд внести зміни в укладений сторонами Договір №286/3/19/37 про поставку для державних потреб спідньої білизни зі змінами внесеними додатковими угодами, щодо строків поставки товару та строку дії договору; виключити позивача із реєстру учасників і суб`єктів господарювання, які вчинили порушення відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 4 закону «Про особливе здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони».

Відповідачем подано відзив на позов, в якому відповідач зазначив, що позивачу було відомо про наявність карантинних обмежень і вони існували на момент укладання додаткової угоди № 4 від 20.02.2020; Сертифікат від 24.07.2020 № 23/12/310 яким встановлені форс- мажорні обставини не є підставою для внесення змін до договору в частині продовження строків постачання товару; Сертифікат від 24.07.2020 № 23/12/310 виданий Вінницькою торгово-промисловою палатою 24.07.2020 після того як закінчились строки постачання товару.

Позивачем подано заперечення на відзив, в яких зазначено, що карантинні заходи на території України були введені 12.03.2020р, на дату підписання Договору (лютий 2019) та Додаткової угоди (лютий 2020) позивач не міг знати, що в березні 2020 буде встановлений карантин. Сертифікат ТПП є доказом того, що визначені в ньому форс-мажорні обставини мали безпосередній вплив на строки поставки позивачем товару за укладеним Договором, і що саме існування цих форс-мажорних обставин призвело до затримки виготовлення та відповідно поставки товару на користь відповідача. Отримання сертифікату позивачем після поставки товару не виключає настання форс-мажорних обставин та їх вплив на строки поставки товару.

У судовому засіданні 19.01.2021 року оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд м. Києва, -

ВСТАНОВИВ:

25 лютого 2019 року між Міністерством оборони України та ТОВ «ТД «ПРОМІНЬ» укладено Договір №286/3/19/37 про поставку для державних потреб спідньої білизни (18310000-5) (Сорочка та кальсони зимові, вид 2 та вид 3): 1) Сорочка та кальсони зимові, вид 2; 2) Сорочка та кальсони зимові, вид 3) - і - «Товар») (за кошти Державного бюджету України), у загальній кількості 68 000 комплектів.

Відповідно до умов Додаткової угоди № 3 від 17.12.2019 р., до Договору внесено зміни, відповідно до яких Договір набирає чинності з дати його підписання і діє до 31.03.2020 року (включно).

20.02.2019 року між сторонами Договору досягнуто домовленість щодо збільшення обсягу поставки на суму, що не перевищує 20 відсотків суми, визначеної в договорі, а саме на 13 600 комплектів, про що було укладено Додаткову угоду№ 4 від 20.02.2020 року.

Пунктом 1.2. та абз.2 пункту 5.1. Договору передбачено, що строки (терміни) виконання Договору визначається в Специфікації. Додатковою угодою № 4 від 20.02.2020 року строки (терміни) поставки товару за Договором продовжені до 31.03.2020 року включно.

Відповідно до постанови Кабінету міністрів України № 211 від 11.03.2020 «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу СОVID-19» з 12 березня 2020 року на всій території України запроваджено карантин, продовжений, зокрема, постановою КМУ №343 від 04.05.2020 - до 22 травня 2020 року, в подальшому до 31.08.2020 року.

Позивач зазначає, що в зв`язку з коронавірусною інфекцією більше 65 % працівників не змогли продовжити роботу, виробництво було практично зупинено. Постачальник був змушений оголосити простій з 18.03.2020 до 12.04.2020 року на виробництві, про що було прийнято Наказ від 18.03.2020р. № 18-03-2020. Режим простою був продовжений з 13.04.2020р. по 28.04.2020р.

Згідно положень ст.29 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» від 06.04.2000 № 1645-ІІІ визначено, що карантин встановлюється та відміняється Кабінетом Міністрів України. Рішення про встановлення карантину, а також про його відміну негайно доводиться до відома населення відповідної території через засоби масової інформації.

Так, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 №211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (із змінами) на усій території України установлено карантин та передбачено обмежувальні заходи, пов`язані із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19).

Відповідно до положень Закону України від 17.03.2020 №530-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» до частини другої статті 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» внесено зміни, доповнивши перелік форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 8.1. Договору передбачено, що сторони звільняються від відповідальності за невиконання або неналежне виконання зобов`язань у разі виникнення обставин непереборної сили, які не існували під час укладання Договору та виникли поза волею сторін.

Згідно зі ст. 14-1 Закону України "Про торгово-промислові палати в Україні", Торгово-промислова палата України та уповноважені нею регіональні торгово-промислові палати засвідчують форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) та видають сертифікат про такі обставини протягом семи днів з дня звернення суб`єкта господарської діяльності за собівартістю.

У відповідності до ч.2 ст. 14-1 Закону України "Про торгово-промислові палати в Україні» форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні та невідворотні обставини, що об`єктивно унеможливлюють виконання зобов`язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов`язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами, а саме: карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 6.9 Регламенту, затвердженого Рішенням Президії ТПП України від 18 грудня 2014 р. № 44(5) надані заявником документи для засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) мають свідчити про: надзвичайність таких обставин (носять винятковий характер і знаходяться за межами впливу сторін); непередбачуваність обставин (їх настання або наслідки неможливо було передбачити, зокрема на момент укладення відповідного договору, перед терміном настанням зобов`язання або до настання відповідного обов`язку); невідворотність (непереборність) обставин (неминучість події/подій та/або її/ix наслідків); причинно-наслідковий зв`язок між обставиною/подією і неможливістю виконання заявником своїх конкретних зобов`язань (за договором, контрактом, угодою, законом, нормативним актом, актом органів місцевого самоврядування тощо).

Сертифікатом Вінницької Торгово-Промислової палати №0500-20-1328 від 24 липня 2020 р. про форс-мажорні обставини підтверджено факт настання обставин непереборної дії та їх вплив на реальну можливість виконання зобов`язання постачальником за Договором №286/3/19/37 від 25 лютого 2019 року щодо поставки товару - спідньої білизни (18310000-5) (сорочка та кальсони зимові, вид 3) у кількості 600 комплектів, у термін до 31 березня 2020 року.

Як вбачається з матеріалів справи позивача було включено до Реєстру учасників, які вчинили порушення відповідно до п.8 ч.1 ст. 4 Закону України «Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони», вид порушення - не виконання умови договору щодо терміну поставленого товару, договір - №286/3/19/37 від 25.02.2019 року.

Листом №2807-2020-01 від 28 липня 2020 року (вх.номер відповідача 12560 від 2020 року) позивач направив відповідачу зазначений вище висновок ТПП та просив внести зміни до Договору № 286/3/19/37 від 25.02.2019 року шляхом укладання додаткової угоди в частині строку (терміну) поставки п`ятої партії товару та строку дії договору, встановивши їх «до 28.04.2020 року (включно)» та виключити ТОВ «ТД «ПРОМІНЬ» з Реєстру учасників, які вчинили порушення відповідно до п.8 ч.1 ст. 4 Закону України «Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони».

Враховуючи визначені сторонами умови Договору, оцінивши зазначений висновок Вінницької Торгово-Промислової палати, суд вважає, що збільшення строку постачання товару до 28.04.2020 року включно є доцільним та не суперечить чинному законодавству.

Відповідно до ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» допускається зміна умов договору про закупівлю після його підписання, зокрема, продовження строку дії договору про закупівлю та строку виконання зобов`язань щодо передачі товару, виконання робіт, надання послуг у разі виникнення документально підтверджених об`єктивних обставин, що спричинили таке продовження, у тому числі обставини непереборної сили.

За приписами ст.651 Цивільного кодексу України, зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

У разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов`язання.

Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.

Якщо сторони не досягли згоди щодо приведення договору у відповідність з обставинами, які істотно змінились, або щодо його розірвання, договір може бути розірваний, а з підстав, встановлених частиною четвертою цієї статті, - змінений за рішенням суду на вимогу заінтересованої сторони за наявності одночасно таких умов:

1) в момент укладення договору сторони виходили з того, що така зміна обставин не настане;

2) зміна обставин зумовлена причинами, які заінтересована сторона не могла усунути після їх виникнення при всій турботливості та обачності, які від неї вимагалися;

3) виконання договору порушило б співвідношення майнових інтересів сторін і позбавило б заінтересовану сторону того, на що вона розраховувала при укладенні договору;

4) із суті договору або звичаїв ділового обороту не випливає, що ризик зміни обставин несе заінтересована сторона.

За змістом ст.188 Господарського кодексу України, зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду. Якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.

Таким чином, чинне законодавство дозволяє вносити зміни в договір за умови наявності документально підтверджених об`єктивних обставин, та не виключає реалізацію цієї можливості як в добровільному порядку за взаємною згодою сторін, так і за рішенням суду (ч.2 ст.651 ЦК України).

Суд оцінивши наявні в матеріалах справи докази, з урахуванням наявного в матеріалах справи висновку Вінницької Торгово-Промислової палати №0500-20-1328 від 24 липня 2020 р. про форс-мажорні обставини, приходить до висновку про наявність істотних обставин, які виникли після укладення Договору та суттєво впливають на можливість виконання постачальником обов`язків за Договором. Вищезазначена зміна обставин мала місце після укладення Договору, усунення такої обставини не залежало від позивача, а виконання умов Договору на існуючих на даний час умовах щодо строків поставки порушує співвідношення майнових інтересів сторін.

Враховуючи наведене суд вважає за можливе задовольнити позовні вимоги про зміну умов Договору про поставку для державних потреб матеріально-технічних засобів речової служби (за кошти Державного бюджету України) від 25 лютого 2019 року №286/3/19/37 в редакції Додаткової угоди №4 від 20.02.2020 року в частині строків (термінів) поставки п`ятої партії товару до 28.04.2020 року включно та строку дії Договору до 28.04.2020 року включно.

З огляду на задоволення позовних вимог в частині внесення змін до Договору зі змінами внесеними Додатковими угодами, щодо строків поставки товару суд приходить до висновку, що постачальник не є порушником, який не виконав умов договору щодо термінів постачання та не може бути включений до Реєстру учасників і суб`єктів господарювання, які вчинили порушення відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 4 закону «Про особливе здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони», в зв`язку з чим позовні вимоги в частині зобов`язання відповідача виключити позивача з Реєстру учасників, які вчинили порушення відповідно до вищезазначених норм закону підлягають задоволенню.

Твердження відповідача про те, що позивачу було відомо про наявність карантинних обмежень суд вважає необґрунтованими, з огляду на те, що карантинні заходи на території України були введені 12.03.2020 р., на дату підписання Договору (лютий 2019) та Додаткової угоди (лютий 2020) позивач не міг знати, що в березні 2020 буде встановлений карантин.

Посилання відповідача, як на підставу для відмови у позові, на те, що Сертифікат від 24.07.2020 №23/12/310 не є підставою для зміни умов Договору є необґрунтованим, з огляду на те, що Сертифікат ТПП є доказом того, що визначені в ньому форс-мажорні обставини мали безпосередній вплив на строки поставки позивачем товару за укладеним Договором, і що існування форс-мажорних обставин призвело до затримки виготовлення та відповідно поставки товару на користь відповідача. При цьому, отримання сертифікату позивачем після поставки товару не виключає настання форс-мажорних обставин та їх вплив на строки поставки товару.

Відповідно до ст. 129 ГПК України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст.74, 76-80, 129, 236, 237, 238, 240-242 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Змінити умови Договору про поставку для державних потреб матеріально-технічних засобів речової служби (за кошти Державного бюджету України) від 25 лютого 2019 року №286/3/19/37 в редакції Додаткової угоди №4 від 20.02.2020 року, укладеної між Міністерством оборони України (03168, м.Київ, Повітрофлотський проспект, 6, код ЄДРПОУ 00034022) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Промінь» (01054, м.Київ, вул.Воровського, 33-Б, код ЄДРПОУ 38123183) в частині строків (термінів) поставки п`ятої партії товару - сорочки та кальсони зимові, вид 3 у кількості 600 комплектів на загальну суму 319 050,00 грн та строку дії Договору до 28.04.2020 року включно.

3. В задоволенні іншої частини - відмовити.

4. Зобов`язати Міністерство оборони України виключити Товариство з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Промінь» з Реєстру учасників, які вчинили порушення відповідно до п.8 ч.1 ст. 4 Закону України «Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони», вид порушення - не виконання умови договору щодо терміну поставлених товарів, договір - №№286/3/19/37 від 25.02.2019 року.

5. Стягнути з Міністерства оборони України (03168, м.Київ, Повітрофлотський проспект, 6, код ЄДРПОУ 00034022) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Промінь» (01054, м.Київ, вул.Воровського, 33-Б, код ЄДРПОУ 38123183) 2102 (дві тисячі сто дві) грн 00 коп - витрати по сплаті судового збору.

Після набрання рішенням законної сили видати наказ.

Рішення господарського суду набирає законної сили через 20 днів з моменту виготовлення повного тексту рішення в разі не оскарження його в установленому порядку. Рішення може бути оскаржене в 20-денний строк до Північного апеляційного господарського суду.

Суддя Шкурдова Л.М.

Дата складення тексту рішення: 27.01.2021