Ухвала суду № 94485914, 28.01.2021, Красногвардійський районний суд м. Дніпропетровська

Дата ухвалення
28.01.2021
Номер справи
204/7049/20
Номер документу
94485914
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 204/7049/20

Провадження № 1-кс/204/1/21

УХВАЛА

Іменем України

28 січня 2021 року Красногвардійський районний суд м. Дніпропетровська у складі:

слідчого судді - Дружиніна К.М.,

за участю секретаря – Очкуренко Ю.В.

прокурора – Нестеренко О.А.

захисника – Кірєєва С.В.

підозрюваного – ОСОБА_1

розглянувши у судовому засіданні в залі суду у м. Дніпро клопотання старшого слідчого в ОВС слідчого відділу Управління Служби безпеки України у Дніпропетровській області полковника юстиції Соломійчука Юрія Юрійовича, погоджене з прокурором відділу Дніпропетровської обласної прокуратури Францішко С.Л., у кримінальному провадженні № 22020040000000010 від 31.01.2020 року, про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно підозрюваного ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Шахтарськ Донецької області, громадянина України, освіта вища, здійснює адвокатську діяльність на підставі свідоцтва № 001138 виданого 28.04.2016 року Радою адвокатів Запорізької області, раніше не судимий, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст.ст. 27 ч.3, 258-3 ч.1 КК України,

встановив:

В обґрунтування клопотання зазначено, що cлідчим відділом УСБУ у Дніпропетровській області за процесуальним керівництвом Дніпропетровської обласної прокуратури здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22020040000000010 від 31.01.2020, за підозрою ОСОБА_2 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.258-3 КК України, ОСОБА_1 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.27, ч.1 ст.258-3 КК України, та за ознаками вчинення кримінальних правопорушень – злочинів, передбачених ч. 1 ст. 258-3 та ч. 2 ст. 364 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що адвокат Авілов Денис Сергійович, будучи повноважним на здійснення адвокатської діяльності на підставі свідоцтва від 28.04.2016 № 001138 про право на зайняття адвокатською діяльністю, і зобов`язаного згідно з Законом України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» здійснювати незалежну професійну діяльність адвоката щодо захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту на підставах та в порядку, що передбачені цим Законом (п.п. 1,2 ч.1 ст.1), керуватися принципами верховенства права, законності, незалежності, конфіденційності та уникнення конфлікту інтересів (ч.1 ст.4), дотримуватися присяги адвоката України та правил адвокатської етики (п. 1 ч. 1 ст. 21), надавати правову допомогу відповідно до Конституції України і Законів України, вчинив у період з листопада 2019 по вересень 2020 року ряд умисних тяжких злочинів проти громадської безпеки за наступних обставин.

Так, 07 квітня 2014 року у м. Донецьку утворено терористичну організацію (т.зв. «ДНР») і одним із основних її завдань є зміна меж території та державного кордону України в спосіб, що суперечить порядку, встановленому Конституцією України, а саме шляхом відокремлення від України частини території Донецької області.

Відповідно до ст.ст. 2, 73 Конституції України, територія України є цілісною і недоторканною, а питання про зміну території України вирішуються виключно всеукраїнським референдумом.

13.04.2014 через посилення сепаратистських виступів та захоплення державних установ на сході України, виконуючий обов`язки Президента України Указом від 14.04.2014 №405/2014 затвердив рішення Ради національної безпеки і оборони України «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» та Україною розпочато на території Донецької та Луганської областей широкомасштабну антитерористичну операцію (далі - АТО) із залученням ЗС України та інших військових формувань.

Постановою Верховної Ради України «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» №254-VIII від 17.03.2015 визнано тимчасово окупованими територіями окремі райони, міста, селища і села Донецької та Луганської областей, в яких відповідно до Закону України «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» запроваджено особливий порядок місцевого самоврядування, до моменту виведення усіх незаконних збройних формувань, російських окупаційних військ, їх військової техніки, а також бойовиків та найманців з території України та відновлення повного контролю України за державним кордоном України.

Законом України №2268-VII від 18.01.2018 року «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» тимчасово окупованими територіями у Донецькій та Луганській областях визначено частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль; Російська Федерація визнається державою-окупантом. Так, для забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях Генеральним штабом збройних сил України за погодженням з відповідними керівниками залучаються та використовуються сили і засоби (особовий склад та спеціалісти окремих підрозділів, військових частин, зброя, бойова техніка, спеціальні і транспортні засоби, засоби зв`язку та телекомунікацій, інші матеріально-технічні засоби) Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань (Служби безпеки України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Державної прикордонної служби України, Управління державної охорони України, Державної спеціальної служби транспорту), правоохоронних органів спеціального призначення, Міністерства внутрішніх справ України, Національної поліції України, розвідувальних органів України, військової прокуратури, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, а також працівники закладів охорони здоров`я; у зонах безпеки, прилеглих до району бойових дій діє особливий порядок. Командувач об`єднаних сил призначається Президентом України за поданням начальника Генерального штабу - Головнокомандувача Збройних Сил України та реалізує свої повноваження через Об`єднаний оперативний штаб Збройних Сил України.

Враховуючи підабзац 9 абзацу 1 ст. 1 Розділу І Закону України «Про боротьбу з тероризмом» № 638-IV від 20.03.2003, терористична організація - стійке об`єднання двох і більше осіб, яке створене з метою здійснення терористичної діяльності, у межах якого здійснено розподіл функцій, встановлено певні правила поведінки, обов`язкові для цих осіб під час підготовки із вчинення терористичних актів. Організація визнається терористичною, якщо хоч один з її структурних підрозділів здійснює терористичну діяльність з відома хоча б одного з керівників (керівних органів) усієї організації.

Зверненням Верховної Ради України до Організації Об`єднаних Націй, Європейського Парламенту, Парламентської Асамблеї Ради Європи, Парламентської Асамблеї НАТО, Парламентської Асамблеї ОБСЄ, Парламентської Асамблеї ГУАМ, національних парламентів держав світу про визнання Російської Федерації державою-агресором, затвердженим постановою Верховної Ради України №129-VIII від 27.01.2015; Заявою Верховної Ради України «Про визнання Україною юрисдикції Міжнародного кримінального суду щодо скоєння злочинів проти людяності та воєнних злочинів вищими посадовими особами Російської Федерації та керівниками терористичної організації «ДНР», які призвели до особливо тяжких наслідків та масового вбивства українських громадян», схваленою постановою Верховної Ради України №145-VIII від 04.02.2015; Заявою Верховної Ради України «Про відсіч збройної агресії Російської Федерації та подолання її наслідків», схваленою постановою Верховної Ради України №337-VIII від 21.04.2015, «Донецьку народну республіку» (далі за текстом – «ДНР») визнано терористичною організацією.

Відповідно до Конституції України - Україна є суверенною і незалежною, демократичною, соціальною, правовою державою. Носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ. Народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування. Тобто, влада народу є первинною, єдиною і невідчужуваною та здійснюється народом шляхом вільного волевиявлення через вибори, референдум, інші форми безпосередньої демократії у порядку, визначеному Конституцією та законами України, через органи державної влади та органи місцевого самоврядування, сформовані відповідно до Конституції та законів України. Право визначати і змінювати конституційний лад в Україні, основні засади якого визначено в розділах I, III, XIII Конституції України, належить виключно народові. Тобто, тільки народ має право безпосередньо, шляхом всеукраїнського референдуму визначати конституційний лад в Україні, який закріплюється Конституцією України, а також змінювати конституційний лад внесенням змін до Основного Закону України в порядку, встановленому його розділом XIII.

Вказані терористичні організації є стійкими, мають чітку ієрархію та структуру, яка складається з політичного та силового блоків, а також розподіл функцій між її учасниками на яких покладені відповідні обов`язки, згідно з планом спільних злочинних дій.

На керівників блоків покладається керівництво, організація дій та контроль за діяльністю підлеглих їм співучасників злочину за допомогою керівників груп, що були у вказаних блоках.

При цьому, на керівників та учасників силового блоку покладається забезпечення стійкості терористичних організацій шляхом вчинення збройного опору, незаконної протидії та перешкоджання виконанню службових обов`язків співробітниками правоохоронних органів і військовослужбовцями Збройних Сил України. У свою чергу, представники політичного блоку організовують збір та отримання матеріальної і фінансової допомоги від інших учасників терористичних організації та осіб, лояльно налаштованих до їхньої діяльності, чим також забезпечують існування терористичних організацій «ДНР»/«ЛНР».

Означені терористичні організації мають стабільний склад лідерів, які підтримують між собою тісні стосунки, централізоване підпорядкування учасників політичного та силового блоку лідерам організацій, а також план злочинної діяльності та чіткий розподіл функцій учасників щодо його досягнення.

Так, на учасників політичного блоку, відповідно до плану спільних злочинних дій, покладаються наступні обов`язки:

- створення так званих органів державної влади «ДНР»/«ЛНР»та організація їх діяльності;

- видача нормативно-правових актів від імені нелегітимних органів державної влади «ДНР»/«ЛНР»;

- проведення агітаційної роботи серед населення щодо діяльності даних терористичних організацій з метою схиляння їх до участі у «ДНР»/«ЛНР» та отримання підтримки власної діяльності серед мешканців східних регіонів України;

- організація збору, отримання матеріальної і фінансової допомоги від інших учасників терористичних організацій «ДНР»/«ЛНР»та осіб, лояльно налаштованих до їх діяльності, а також її розподілу;

- налагодження власної взаємодії між незаконними державними утвореннями «Донецька народна республіка» та «Луганська народна республіка» та її лідерами з метою координації дій, спрямованих на повалення конституційного ладу та захоплення державної влади в Україні, а також дій, направлених на зміну меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України;

- налагодження взаємодії з прихильниками злочинної діяльності, що перебувають за кордоном з метою координації дій, отримання матеріальної і гуманітарної допомоги та озброєння, а також залучення іноземних громадян для протидії правоохоронним органам України та Збройним Силам України;

- налагодження взаємодії з місцевими та закордонними засобами масової інформації з метою їх використання для агітацій, висвітлення діяльності терористичних організацій «ДНР»/«ЛНР», дискредитації діяльності органів державної влади України та осіб, задіяних у ході проведення антитерористичної операції та формування думки серед населення про законність власних дій, а також вчинення за їх допомогою закликів до повалення конституційного ладу і захоплення державної влади в Україні та дій, направлених на зміну меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України;

- надання матеріальної та організаційної допомоги учасникам бойового блоку терористичних організацій «ДНР»/«ЛНР» для забезпечення їх протиправної діяльності;

- забезпечення учасників терористичних організацій «ДНР»/«ЛНР» транспортом, символікою та агітаційними матеріалами.

На учасників силового блоку, відповідно до плану спільних злочинних дій, покладаються наступні обов`язки:

- організація та ведення збройного опору, незаконної протидії та перешкоджання виконанню службових обов`язків співробітниками правоохоронних органів України і військовослужбовцями Збройних Сил України, задіяними у проведенні антитерористичної операції;

- з метою опору представникам державної влади та унеможливлення припинення злочинної діяльності правоохоронними органами та Збройними Силами України, організація у групи осіб, які є прихильниками злочинної діяльності учасників терористичних організацій «ДНР»/«ЛНР», озброєння зазначених осіб та керівництво їхніми діями;

- створення не передбачених законом збройних формувань та участь в їх діяльності;

- вербування нових учасників до складу силового блоку терористичних організацій «ДНР»/«ЛНР» та керівництво їхніми діями;

- захоплення населених пунктів, будівель, військових частин та інших об`єктів на території Донецької та Луганської областей;

- скоєння терористичних актів та диверсій на території України;

- захоплення зброї чи заволодіння у інший спосіб боєприпасами, вибуховими речовинами, військовою технікою, транспортними засобами, а також будівництво укріплень з метою протидії діяльності осіб, задіяних у ході проведення антитерористичної операції та забезпечення власної злочинної діяльності;

- викрадення осіб з метою отримання матеріальної вигоди та залякування мешканців, які підтримують діючу владу в Україні;

- силова підтримка учасників політичного блоку при проведенні протиправних дій, в тому числі незаконних референдумів на території Донецької та Луганської областей про визнання суверенітету незаконних державних утворень «ДНР»/«ЛНР», а також укріплення та охорона зайнятих ними будівель та споруд;

- організація поставок зброї, боєприпасів, вибухових речовин, військової техніки та їх розподіл серед учасників терористичних організацій «ДНР»/«ЛНР».

Згідно наказу №222ог від 14.04.2017 про затвердження Тимчасового порядку контролю за переміщенням осіб через лінію зіткнення у межах Донецької та Луганської областей, затвердженого Першим заступником керівника Антитерористичного центру при СБ України (керівника Антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей), а також відповідно до постанови КМУ №99 від 01.03.2017 «Про затвердження Порядку переміщення товарів до району або з району проведення антитерористичної операції» переміщення товарів поза межами контрольних пунктів в`їзду/виїзду, контрольних постів забороняється. Крім того суб`єктам господарювання забороняється переміщувати на тимчасово неконтрольовану територію та з тимчасово неконтрольованої території товари, за винятком тих, які переміщуються у складі гуманітарних вантажів та товарів і продукції (в тому числі тих, що забезпечують функціонування та обслуговування або є необхідними у виробничому процесі) металургійної, гірничозбагачувальної, вугледобувної та енергогенеруючої галузей, об`єктів критичної інфраструктури за переліком та обсягами (вартість, вага, кількість), які затверджуються спільним рішенням МТОТ та Мінекономрозвитку.

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 25 Закону України «Про боротьбу з тероризмом», керівники та посадові особи підприємств, установ і організацій, а також громадяни, які сприяли терористичній діяльності, зокрема надавали кошти, інші фінансові активи чи економічні ресурси, відповідні послуги безпосередньо чи опосередковано для використання в інтересах фізичних осіб, які вчиняють терористичні акти або сприяють чи беруть участь у їх вчиненні, чи в інтересах юридичних осіб, майно яких безпосередньо чи опосередковано перебуває у власності чи під контролем терористів або осіб, які сприяють тероризму, а також юридичних і фізичних осіб, які діють від імені чи за вказівкою зазначених осіб, несуть відповідальність згідно законом.

30.04.2018 Указом Президента України №116/2018, відповідно до ст. 107 Конституції України введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 30.04.2018 року «Про широкомасштабну антитерористичну операцію в Донецькій та Луганській областях», яким здійснено зміну формату широкомасштабної антитерористичної операції на Операцію об`єднаних сил.

Досудовим розслідуванням встановлено, що приблизно у період з січня по вересень 2020 року, точний час в ході досудового розслідування не встановлено, громадянин України ОСОБА_1 організував постачання товарів народного споживання на непідконтрольні Україні території всупереч вимогам чинного законодавства. З метою реалізації свого злочинного умислу та організації даної злочинної діяльності ОСОБА_1 запропонував раніше знайомому ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та іншим невстановленим в ході досудового слідства особам, за грошову винагороду здійснювати транспортування товарів народного споживання до терористичної організації «ДНР» під виглядом експортування таких товарів до суб`єктів підприємницької діяльності Республік Грузія та Азербайджан.

При цьому, фактично поставляти такі товари до зазначених країн ОСОБА_1 не планувалося, а вивезені з території України товари, всупереч відомостям, заявленим у офіційних документах (вантажних митних деклараціях), транзитом через територію Російської Федерації повинні транспортуватись на територію терористичної організації «ДНР». Після чого, вантаж повинен був передаватись зазначеним ОСОБА_1 особам, яких не було невстановлено в ході досудового слідства. В подальшому, гроші, отримані від незаконної діяльності, необхідно було транспортувати з непідконтрольної уряду України території Донецької області на територію України для передачі ОСОБА_1 . На вказану пропозицію ОСОБА_2 та інші невстановлені в ході досудового слідства особи, надали свою згоду.

При цьому, за вказівкою ОСОБА_1 , частина коштів, отриманих від реалізації вказаних товарів на непідконтрольну уряду України територію Донецької області, направлялась ОСОБА_2 та іншими невстановленими в ході досудового слідства особами до незаконно створених «органів влади» терористичної організації «ДНР», службові особи яких вчиняють дії, направлені на зміну меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України. Зокрема, ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , за вказівкою останнього, сплачувались встановлені представниками терористичної організації «ДНР» митні платежі, інші податки та збори, таким чином частина грошових коштів передавалась лідерам незаконних збройних формувань терористичної організації «ДНР», що діють на тимчасово окупованій території Донецької області та систематично вчиняють на території України тяжкі та особливо тяжкі злочини, що призводить до дестабілізації суспільно-політичної ситуації в Україні.

Таким чином, ОСОБА_1 діючи умисно, реалізуючи свій злочинний план, з корисливих мотивів, за попередньою змовою з ОСОБА_2 та іншими невстановленими в ході досудового слідства особами, які були обізнані про деталі злочинного умислу, вирішили протидіяти діяльності органів державної влади України та місцевого самоврядування, шляхом сприяння терористичній організації «ДНР» в проведенні протиправної діяльності проти України, при цьому останні усвідомлювали, що вказана діяльність є незаконною.

Так, ОСОБА_2 будучи фізичною особою-підприємцем і маючи у власності автомобіль марки «IVECO 440 Е43», д.н.з. НОМЕР_1 , напівпричіп MetacoBobr, д.н.з. НОМЕР_2 , та напівпричіп марки «Schmitz s 01», д.н.з. НОМЕР_3 , під керівництвом ОСОБА_1 та за його організаційного сприяння здійснював незаконне постачання товарів із України на територію, підконтрольну терористичній організації «ДНР», їх подальшій реалізації через підконтрольні невстановленим досудовим розслідуванням особам незаконно створенні підприємства за значно завищеними цінами. Таким чином, своїми протиправними діями ОСОБА_1 сприяв подальшому відрахуванню частини грошових коштів, отриманих від реалізації товарів до так званих «бюджетів» «ДНР» всіх рівнів і тим самим приймав участь у забезпеченні формування видатків на утримання їх незаконних збройних формувань, члени яких систематично вчиняють на території України терористичні акти, здійснюють залякування населення, вбивства громадян, захоплення адміністративних будівель органів державної влади і місцевого самоврядування України, вчиняють інші тяжкі й особливо тяжкі злочини, що призводить до дестабілізації суспільно-політичної ситуації в Україні.

При цьому, ОСОБА_1 усвідомлював, що основною метою діяльності терористичної організації «ДНР» є насильницька зміна та повалення конституційного ладу, захоплення державної влади в Україні, а також зміна меж території і державного кордону України, шляхом створення незаконних державних утворень на території Донецької та Луганської областей в порушення порядку, встановленого ст.ст. 2, 73 Конституції України.

Крім того, ОСОБА_1 достовірно знав, що терористична організація «ДНР» має стабільний склад лідерів, які підтримують між собою тісні стосунки, централізоване підпорядкування учасників політичного та силового блоку лідеру організації, а також мають план злочинної діяльності та чіткий розподіл функцій учасників щодо його досягнення.

Також, ОСОБА_1 об`єктивно усвідомлював, що терористична організація «ДНР», протиправної діяльності якої він сприяв, діє на території України незаконно та що її учасники застосовують зброю, вчиняють терористичні акти, захоплення будівель органів державної влади та місцевого самоврядування, вбивства людей, вибухи, підпали та інші дії (зокрема, артилерійські обстріли), які створюють небезпеку для життя та здоров`я людей, завдають значної майнової шкоди та призводять до настання інших тяжких наслідків, з метою порушення громадської безпеки, залякування населення, провокації воєнного конфлікту, міжнародного ускладнення та впливу на прийняття рішень органами державної влади, місцевого самоврядування, а також перешкоджають виконанню службових обов`язків співробітниками правоохоронних органів України, військовослужбовцями Збройних Сил України та іншими військовими формуваннями України, задіяними у проведенні Антитерористичної операції/ООС.

В ході досудового розслідування було встановлено, що діяльність з транспортування товарів народного споживання з м. Харкова через територію Ростовської області (Російська Федерація) до м. Донецьк, подання документів до відповідних митних органів РФ/ДНР та зворотня доставка готівкових коштів, як частини прибутку, отриманого від ведення комерційної діяльності на території терористичної організації «ДНР», здійснювалась систематично (циклічно) ОСОБА_2 та іншими невстановленими в ході досудового слідства особами під керівництвом та за організаційного сприяння з боку ОСОБА_1 .

Зокрема, протиправна діяльність, пов`язана з транспортуванням вантажу - товарів народного споживання з території України на тимчасово не підконтрольну територію Донецької області здійснювалась ОСОБА_2 під керівництвом ОСОБА_1 та за вказівками останнього на власному транспортному засобі ОСОБА_2 - автомобілі марки «IVECO 440 Е43», д.н.з. НОМЕР_1 , напівпричіпі Metaco Bobr, д.н.з. НОМЕР_2 , та напівпричіпі марки «Schmitz s 01», д.н.з. НОМЕР_3 .

Так, після перетину державного кордону України з Російською Федерацією ОСОБА_2 , діючи відповідно до раніше розробленого ОСОБА_1 плану та за раніше досягнутою з ним домовленістю, переміщуючи товарно-матеріальні цінності, найменування яких зазначено в вантажних митних деклараціях, фактично слідував не до адреси одержувача товару, що зазначений в товаро-супровідних документах, тобто до ТОВ «СИРЕН ТРЕЙДИНГ» (адреса: Азербайджанська Республіка, м. Баку, вул. Башира Буниятова, буд. 12);ТОВ «СМАРТ ІНВЕСТМЕНТ-В» (адреса: Азербайджанська Республіка, м. Баку, вул. Ахмад Радбажбі, буд. 186); ОСОБА_3 (адреса: Азербайджанська Республіка, м. Баку, проспект Ф. Хойского, буд. 118-а); Victory Ltd (адреса: Азербайджанська Республіка, м. Баку, вул. Нізамі 137, буд. 50); ТОВ «МЕДІТРЕЙД» (адреса: Республіка Грузія, м. Руставі, вул. Асланікашвілі, 8-4), а через територію Ростовської області Російської Федерації прямував до тимчасово окупованої території Донецької області через неконтрольовані органами державної влади ділянки державного кордону України, які фактично контролюються представниками незаконних збройних формувань терористичної організації «ДНР», зокрема, через пункт пропуску «Маринівка» (Донецька область, Шахтарський р-н, Степанівська сільська рада, с. Маринівка,вул. Партизанська, 60), які перебувають на непідконтрольній Україні території.

У подальшому, після реалізації товарів на тимчасово не підконтрольній уряду України території Донецької області, частина грошових коштів, за вказівкою ОСОБА_1 , сплачувались ОСОБА_2 незаконно створеними підприємствами до так званих «органів влади» терористичної організації «ДНР», які у подальшому направляються у вигляді так званих «сплат до бюджету» лідерам незаконних збройних формувань вказаних терористичних організацій, члени яких систематично вчиняють на території України терористичні акти, здійснюють залякування населення, вбивства громадян, захоплення адміністративних будівель органів державної влади і місцевого самоврядування України, вчиняють інші тяжкі й особливо тяжкі злочини, що призводить до дестабілізації суспільно-політичної ситуації в Україні.

21.07.2020 о 21 годині 21 хвилині рухаючись у власному транспортному засобі марки «IVECO 440 Е43», д.н.з. НОМЕР_1 ОСОБА_2 , усвідомлюючи протиправність своїх дій, на виконання вказівок ОСОБА_1 , вирушивз автомобільної стоянки, розташованої за адресою: вул. Птахівник с. Хроли Харківської обл., вирушив трасою Е105 в район МАПП «Гоптівка» за адресою: Харківська обл., Дергачівський район, 38-й кілометр траси.

22.07.2020 о 14 годині 09 хвилин ОСОБА_2 , продовжуючи реалізацію злочинного умислу, діючи на виконання вказівок ОСОБА_1 , перетнув державний кордон України з Російською Федерацією та вирушив трасою М-4 до митного терміналу «Новошахтинський» (Ростовська обл., Російська Федерація), при цьому, відповідно до поданої до Державної митної служби України вантажної митної декларації UA807170/2020/036392 місцем відвантаження партії товару, відправником якої є ТОВ «Оптексім» (ЄДРПОУ 43658154), одержувачем Victory LTD (Азербайджан, Баку, вул. Низами 137, буд. 50), місцем відвантаження є вантажоотримувач ТОВ «Медітрейд», Республіка Грузія, м.Руставі, вул.Асланікашвілі, 8-4.

23.07.2020 о 16 годині 50 хвилин ОСОБА_2 , усвідомлюючи протиправність своїх дій, на виконання попередньо досягнутої з ОСОБА_1 домовленості, не попрямував ані до Республіки Грузія, ані до Республіки Азербайджан, при цьому на вищевказаному транспортному засобі вирушив з митного терміналу «Новошахтинський» (Ростовська обл., Російська Федерація) та рушив у напрямку пункту пропуску через державний кордон України «Маринівка» (Шахтарський р-н, Донецька область), який з 2014 року знаходиться під контролем терористичної організації «ДНР».

24.07.2020 о 07 годині 24 хвилини ОСОБА_2 перетнув державний кордон України через пункт пропуску «Маринівка» (Шахтарський р-н, Донецька обл.) та прослідував на територію м. Донецьк. Цього ж дня, о 20 годині 21 хвилині, діючи відповідно до спільного з ОСОБА_1 противоправного умислу, ОСОБА_2 прослідував від складських приміщень «Донфрост» («Норд»), з розташованих у м.Донецьк, для розвантаження товарів народного споживання на тимчасово непідконтрольну уряду України територію та вирушив у напрямку міжнародного пункту пропуску для автомобільного сполучення «Новоазовськ», який з 2014 року знаходиться під контролем терористичної організації «ДНР».

25.07.2020 о 16 годині 25 хвилин ОСОБА_2 перетнув державний кордон України та в`їхав на територію Російської Федерації у зворотному напрямку.

28.07.2020 о 03 годині 54 хвилини продовжуючи протиправну діяльність та діючи на виконання вказівок ОСОБА_1 ОСОБА_2 перетнув державний кордон України через пункт пропуску МАПП «Гоптівка» за адресою: Харківська обл., Дергачівський район, 38-й кілометр траси та прослідував на територію України.

При цьому, у період з 21.07.2020 по 28.07.2020 ОСОБА_2 , відповідно до наявних матеріалів досудового розслідування, державний кордон Республіки Грузія та Республіки Азербайджан не перетинав.

У подальшому, за аналогічних обставин, діючи за попередньою змовою з ОСОБА_1 і керуючись вказівками останнього, ОСОБА_2 11.09.2020 планував перетнути державний та митний кордон України на власному транспортному засобі марки «IVECO 440 Е43», д.н.з. НОМЕР_1 через пункт пропуску МАПП «Гоптівка», з метою продовження своєї злочинної діяльності зі сприяння терористичній організації «ДНР» шляхом постачання товарів народного споживання на територію, підконтрольну зазначеній терористичній організації, однак не зміг довести свій злочинний умисел до кінця внаслідок проведення обшуку та вилучення належного йому транспортного засобу марки «IVECO 440 Е43», д.н.з. НОМЕР_1 .

Окрім цього, 15.07.2020 антологічним чином, ОСОБА_1 було організоване незаконне постачання товарів народного споживання за допомогою транспортного засобу марки «Iveco» д.н.з. НОМЕР_4 , напівпричіп д.н.з. НОМЕР_5 із України на територію підконтрольну терористичній організації «ДНР», з метою подальшої реалізації через підконтрольні невстановленим досудовим розслідуванням особам незаконно створенні підприємства за значно завищеними цінами, у зв`язку з чим сприяв подальшому відрахуванню частини грошових коштів, отриманих від реалізації товарів, до так званих «бюджетів» цієї організації всіх рівнів і тим самим приймав участь у забезпеченні формування видатків на утримання їх незаконних збройних формувань, члени яких систематично вчиняють на території України терористичні акти, здійснюють залякування населення, вбивства громадян, захоплення адміністративних будівель органів державної влади і місцевого самоврядування України, вчиняють інші тяжкі й особливо тяжкі злочини, що призводить до дестабілізації суспільно-політичної ситуації в Україні.

Так, 15.07.2020 о 09 годині 31 хвилини за вказівкою ОСОБА_1 транспортний засіб марки ««Iveco» д.н.з. НОМЕР_4 , напівпричіпд.н.з. НОМЕР_5 , прибув на завантаження до складу, який розташований за адресою: м. Харків, вул. Морозова, буд. 13, після чого о 12 годині 36 хвилин зазначений транспортний засіб прибув до наступного складу за адресою: м. Харків, проспект Юрія Гагаріна, 187/1.

Цього ж дня о 20 годині 57 хвилин вирушив зі складу за адресою: м. Харків,

вул. Морозова, буд. 13, та трасою Е105 прослідував у напрямку державного кордону України з Російської Федерації.

17.07.2020 о 07 годині 14 хвилин вказаний транспортний засіб перетнув державний кордон України з Російською Федерацією та вирушив трасою М-4 до митного терміналу «Новошахтинский» (Ростовська обл., Російська Федерація), при цьому відповідно до поданої до Державної митної служби України вантажної митної декларації UA807170/2020/035386 місцем відвантаження партії товару, відправником якої є ТОВ «Оптексім» (ЄДРПОУ 43658154), одержувачем Victory LTD (Республіка Азербайджан, м. Баку, вул. Низами 137, буд. 50), місцем відвантаження є вантажоотримувач ТОВ «МЕДИТРЕЙД», Республіка Грузія,м. Руставі, вул.Асланікашвілі, 8-4.

При цьому, 17.07.2020 о 07 годині 20 хвилин вказаний транспортний засіб, за вказівкою ОСОБА_4 не попрямував ані до Республіки Грузія, ані до Республіки Азербайджан, а вирушив з митного терміналу «Новошахтинський» (Ростовська обл., Російська Федерація) та рушив до пункту пропуску через державний кордон України «Маринівка» (Шахтарський р-н, Донецька область), який з 2014 року знаходиться під контролем терористичної організації «ДНР», через який 20.07.2020 о 16 годині 34 хвилини прослідував на територію терористичної організації.

21.07.2020 о 00 годин 41 хвилині на виконання протиправного умислу умислу ОСОБА_1 , даний транспортний засіб залишив територію Російської Федерації через пункту пропуску «Маринівка» (Шахтарський р-н, Донецька обл.), який знаходиться під контролем терористичної організації «ДНР» та прослідував на територію України.

Таким чином, ОСОБА_1 у період з січня по вересень 2020 року, діючи з корисливих мотивів, за попередньою змовою з ОСОБА_2 та іншими невстановленими в ході досудового слідства особами, усвідомлюючи той факт, що «ДНР» є терористичною організацією та має відповідні незаконно створені органи управління, з метою забезпечення економічної складової діяльності незаконних органів управління терористичної організації «ДНР» та подальшого надходження грошових коштів від такої діяльності у вигляді податків та зборів до незаконно створених органів даної терористичної організації, а також достовірно розуміючи, що на даній окупованій території органи державної влади тимчасово не здійснюють повноваження, передбачені законодавством України, організував постачання товарно-матеріальних цінностей, які згідно вантажних митних декларацій нібито поставлялися на адресу одержувачів: ТОВ «СИРЕН ТРЕЙДИНГ» (адреса: Азербайджанська Республіка, м. Баку, вул. Башира Буниятова, буд. 12 ); ТОВ «СМАРТ ІНВЕСТМЕНТ-В» (адреса: Азербайджанська Республіка, м. Баку, вул. Ахмад Радбажбі, буд. 186); ОСОБА_3 (адреса: Азербайджанська Республіка, м. Баку, проспект Ф. Хойского, буд. 118-а); Victory Ltd (адреса: Азербайджанська Республіка, м. Баку, вул. Нізамі 137, буд. 50);ТОВ «МЕДІТРЕЙД» (адреса: Республіка Грузія, м. Руставі, вул. Асланікашвілі, 8-4), на тимчасово окуповану територію Донецької області з метою забезпечення функціонування незаконно створених органів державної влади терористичної організації «ДНР» та потреб осіб, які здійснюють та підтримують вищевказані противоправні дії.

Таким чином, ОСОБА_1 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.27, ч. 1 ст. 258-3КК України – в організації сприяння діяльності терористичної організації.

Підозра ОСОБА_1 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 258-3 КК України, у повній мірі обґрунтовується зібраними в ході проведення досудового розслідування доказами, зокрема: витягом з № 22020040000000010 від 31.01.2020; відповідями на доручення ГВ КЗЕ УСБУ у Дніпропетровській області від 20.05.2020, 25.05.2020, 03.06.2020, 15.06.2020, 06.08.2020, 19.08.2020, 07.08.2020, протоколом обшуку адресою: АДРЕСА_2 від 11.09.2020-12.09.2020; протоколом огляду вилучених предметів за під час проведення обшуку за адресою: АДРЕСА_2 від 11.09.2020-12.09.2020; протоколом обшуку транспортного засобу марки «IVECO 440 Е43»,

д.н.з. НОМЕР_1 від 11.09.2020-12.09.2020; протоколом огляду вилучених предметів за під час проведення обшуку транспортного засобу марки «IVECO 440 Е43», д.н.з. НОМЕР_1 ; протоколами допиту свідків ОСОБА_5 та ОСОБА_6 ; протоколами про проведення негласних слідчих (розшукових) дій від 22.07.2020, 22.07.2020, 22.07.2020, 03.08.2020; вантажними митними деклараціями; іншими матеріалами кримінального провадження у сукупності.

При цьому, ОСОБА_1 , відповідно до ч. 4 ст. 12 КК України, підозрюється у вчиненні особливо тяжкого злочину, за який законом, згідно санкції ч. 1 ст. 258-3 КК України, передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від восьми до п`ятнадцяти років з конфіскацією майна або без такої.

Відповідно до ст. 183 КПК України, тримання під вартою щодо

ОСОБА_1 є винятковим та вбачається єдино можливим запобіжним заходом, оскільки останній підозрюється у вчиненні особливо тяжкого злочину, за який передбачено позбавлення волі на строк до 15 років.

Метою та підставами застосування стосовно підозрюваного ОСОБА_1 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою є забезпечення виконання підозрюваним покладених на нього процесуальних обов`язків, а також запобігання спробам: переховуватись від органів досудового розслідування та суду, знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, незаконно впливати на свідків та іншого підозрюваного у цьому кримінальному провадженні, перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином. Підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави вважати, що підозрюваний, може здійснити вищезазначені дії.

Необхідність обрання стосовно підозрюваного ОСОБА_1 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою обумовлюється наявністю зазначених ризиків, передбачених ст. 177 КПК України.

Оцінюючи в сукупності викладене, інші менш суворі запобіжні заходи не зможуть запобігти уникненню вищезазначених ризиків з боку ОСОБА_1 та відповідно до ст.ст. 183, 194 КПК України, йому необхідно обрати запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, з визначенням розміру застави у розмірі 3331 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, оскільки ним вчинено особливо тяжкий злочин, передбачений ч. 1 ст. 258-3 КК України та загальна задекларована митна вартість вантажів за злочинною схемою, становить 4 585 241 гривень.

На підставі викладеного, слідчий звертається до суду з даним клопотанням.

У судовому засіданні прокурор та слідчий Кузюр Д.С. підтримали дане клопотання та просили його задовольнити.

Адвокат Кірєєв С.В., підозрюваний ОСОБА_1 заперечували щодо задоволення клопотання, з тих підстав, що клопотання прокурора не обґрунтоване, а зазначені ризики не доведені. ОСОБА_1 стверджує, що своєчасно не з`явився до суду, для розгляду даного клопотання у зв`язку із хворобою своєю та батька. Просили застосувати більш м`який запобіжний захід – домашній арешт.

Ознайомившись з матеріалами клопотання, заслухавши думку сторін, слідчий суддя приходить до наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 194 КПК України, під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя зобов`язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про: 1) наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним кримінального правопорушення; 2) наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор; 3) недостатність застосування більш м`яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.

При вирішенні питання про обрання запобіжного заходу, крім наявності ризиків, зазначених у ст. 177 КПК України, слідчий суддя враховує положення ст. 178 КПК України, зокрема вагомість наявних доказів про вчинення підозрюваним кримінального правопорушення, репутацію підозрюваного, його вік, стан здоров`я, міцність соціальних зв`язків, наявність постійного місця проживання, роботи.

ОСОБА_1 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст.ст. 27 ч.3, 258-3 ч.1 КК України, за що у разі доведеності його вини передбачено покарання у вигляді позбавлення волі до 15 років.

Відповідно до практики ЄСПЛ, суворість передбаченого покарання є суттєвим елементом при оцінюванні ризику переховування від суду.

При цьому, в матеріалах клопотання відсутні інші належні докази того, що наразі існують ризики, передбачені п.п. 2-5 ч. 1 ст. 177 КПК України, а тому слідчий суддя при прийнятті рішення щодо застосування запобіжного заходу відносно ОСОБА_1 не враховує наявність таких ризиків.

Відповідно до ч. 4 ст. 194 КПК України, якщо при розгляді клопотання про обрання запобіжного заходу прокурор доведе наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним кримінального правопорушення, та наявність достатніх підстав, що існує хоча б один з ризиків, передбачених ст. 177 КПК України, але не доведе недостатність застосування більш м`яких запобіжних заходів, слідчий суддя має право застосувати більш м`який запобіжних захід, ніж той, який зазначений у клопотанні.

Відповідно до положень ст. 181 КПК України, домашній арешт полягає в забороні підозрюваному, обвинуваченому залишати житло цілодобово або у певний період доби. Домашній арешт застосовується до особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину, за вчинення якого законом передбачено покарання у вигляді позбавлення волі. Строк дії ухвали слідчого судді про тримання особи під домашнім арештом не може перевищувати двох місяців.

Враховуючи ступінь тяжкості кримінального правопорушення, передбаченого ст.ст. 27 ч.3, 258-3 ч.1 КК України, у вчиненні якого підозрюється ОСОБА_1 , вагомість наявних доказів вчинення ним кримінального правопорушення, якими підтверджується вина підозрюваного, враховуючи дані про особу ОСОБА_1 , а саме, що він має міцні соціальні зв`язки, родину, постійне місце проживання, раніше не судимий, при цьому, прокурором в достатній мірі не доведене існування ризиків, передбачених п.п.2-5 ч.1 ст. 177 КПК України, та не доведено недостатність застосування більш м`яких запобіжних заходів, крім обрання найсуворішого запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, слідчий суддя дійшов до висновку про можливість застосування відносно підозрюваного ОСОБА_1 запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту в межах строку досудового розслідування, з покладанням певних обов`язків, передбачених ч. 5 ст.194 КПК України.

Керуючись ст. ст. 110, 131-132, 176-178, 179, 183-187, 193-194,196-197, 205, 309-310, 369-372, 392-393, 395 КПК України, суд,-

постановив:

У задоволенні клопотання старшого слідчого в ОВС слідчого відділу Управління Служби безпеки України у Дніпропетровській області полковника юстиції Соломійчука Юрія Юрійовича, погодженого з прокурором відділу Дніпропетровської обласної прокуратури Францішко С.Л., у кримінальному провадженні № 22020040000000010 від 31.01.2020 року, про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно підозрюваного ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст.ст. 27 ч.3, 258-3 ч.1 КК України - відмовити.

Застосувати до підозрюваного ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді домашнього арешту у певний період доби, за адресою: АДРЕСА_2 , строком до 12 березня 2021 року.

Покласти на підозрюваного ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , наступні обов`язки:

1)не залишати місця постійного проживання – квартиру АДРЕСА_3 , у період доби з 23 години до 06 години, без дозволу слідчого, прокурора або суду;

2)повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи;

3)за першим викликом з`являтися до слідчого, прокурора та суду;

4)утримуватися від спілкування з свідками у вказаному кримінальному провадженні, іншими обвинуваченими;

5)здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну.

Контроль за виконанням ухвали покласти на прокурора, організацію виконання ухвали доручити начальнику територіального відділу поліції за місцем проживання підозрюваного стосовно якого застосовано запобіжний захід у вигляді домашнього арешту, для виконання.

Ухвала щодо застосування запобіжного заходу підлягає негайному виконанню після її оголошення.

На ухвалу може бути подана апеляційна скарга до Дніпровського апеляційного суду протягом п`яти днів з моменту оголошення.

Слідчий суддя К.М. Дружинін