
Справа №303/720/21 2-а/303/36/21
ряд.стат.звіту №133
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 січня 2021 року м.Мукачево Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області в особі : головуючого - судді Монич В. О. секретар судового засідання Варга Н.В.
з участю : представника позивача Рукін К.А. перекладача Аль-Хаватмі Із Фаваз Мохаммад відповідача Ал Сааді Васім Таха Справа №303/720/21
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Мукачево адміністративну справу за позовом Мукачівського прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України до громадянина Лівана ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) про затримання з метою забезпечення примусового видворення за межі території України,- в с т а н о в и в:
Позивач - Мукачівський прикордонний загін Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України звернувся до суду з адміністративним позовом до громадянина Лівана ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) про затримання з метою забезпечення примусового видворення за межі території України. Позов мотивований тим, що відповідач 16.01.2021 року незаконно, поза пунктами пропуску, без документів, що дають право на перетин кордону, перетнув державний кордон з України в Угорщину на ділянці відповідальності відділу прикордонної служби «Лужанка» Мукачівського прикордонного загону, однак після незаконного перетину кордону був затриманий представниками прикордонної поліції Угорщини та 25 січня 2021 року, в пункті пропуску «Лужанка» Мукачівського прикордонного загону, на підставі статті 3 Угоди між Україною та Європейським Співтовариством про реадмісію осіб переданий на територію України у встановленому Угодою порядку під час проведення прикордонно-представницької зустрічі. В подальшому, відповідно до ст.263 КУпАП, його було затримано в адміністративному порядку на термін до 3 діб з метою встановлення особи та з`ясування обставин правопорушення. В ході з`ясування обставин правопорушення було встановлено, що відповідач до України потрапив у встановленому чинним законодавством порядку через пункт пропуску «Харків-авіа» 14.12.2020 на підставі проїзного документа палестинського біженця, виданого Республікою Ліван НОМЕР_1 за візою ( НОМЕР_2 ), під приводом навчання в одному з вищих навчальних закладів України, проте пояснити в якому саме вище навчальному закладі мав проходити навчання не може, оскільки не розглядав Україну як державу в якій мав намір залишитись та навчатись, а можливість законного в`їзду в Україну відповідач розглядав як можливість подальшого транзитного слідування по її території з метою незаконного потрапляння до країн Західної Європи, а саме до Німеччини. Під час перебування у м. Харкові, особами які надавали йому допомогу у незаконному потраплянні до Німеччини, з проїзного документа палестинського біженця, виданого Республікою Ліван було незаконно вилучено сторінки документа, в тому числі і сторінку з українською візою. До жодного вищого навчального закладу відповідач не поступив, до органів міграційної служби з питань продовження терміну перебування, отримання посвідки на тимчасове проживання не звертався, а з метою потрапляння до країн Європейського Союзу, 16 січня 2021 року незаконно, поза пунктами пропуску, без документів, що дають право на перетин кордону, перетнув державний кордон з України в Угорщину на ділянці відповідальності відділу прикордонної служби «Лужанка» Мукачівського прикордонного загону. Відповідач підстав для законного перебування на території України не має, оскільки в проїзному документі палестинського біженця відсутня дійсна українська віза. Просить примусово видворити за межі України громадянина Лівана ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги просив задовольнити. Відповідач в судовому засіданні не заперечував проти задоволення позову. Вивчивши та дослідивши матеріали адміністративної справи, суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що відповідач 16.01.2021 року незаконно, поза пунктами пропуску, без документів, що дають право на перетин кордону, перетнув державний кордон з України в Угорщину на ділянці відповідальності відділу прикордонної служби «Лужанка» Мукачівського прикордонного загону, однак після незаконного перетину кордону був затриманий представниками прикордонної поліції Угорщини та 25 січня 2021 року, в пункті пропуску «Лужанка» Мукачівського прикордонного загону, на підставі статті 3 Угоди між Україною та Європейським Співтовариством про реадмісію осіб переданий на територію України у встановленому Угодою порядку під час проведення прикордонно-представницької зустрічі.
Своїми діями порушив ст.9, 12 Закону України “Про державний кордон України” від 04 листопада 1991 року, про що свідчить копія протоколу про адміністративне затримання ОСОБА_3 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 від 25 січня 2021 року (а.с.3), копія протоколу особистого огляду, огляду речей та вилучення речей і документів від 25 січня 2021 року (а.с.4), копія акту приймання-передавання особи від 25 січня 2021 року (а.с.5).
Згідно зі статтею 23 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» нелегальні мігранти та інші іноземці та особи без громадянства, які вчинили злочин, адміністративні або інші правопорушення, несуть відповідальність відповідно до Закону.
Згідно з вимогами частини 1, 3 статті 29 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» передача з України або прийняття в Україну іноземця або особи без громадянства здійснюється відповідно до міжнародного договору про реадмісію. Іноземці або особи без громадянства, прийняті відповідно до міжнародного договору про реадмісію, які не мають законних підстав для перебування на території України, підлягають примусовому видворенню у разі, якщо між Україною і країною громадянської належності чи країною попереднього постійного проживання таких іноземців або осіб без громадянства відсутній договір про реадмісію.
Україною будь-які міжнародні Угоди з Республікою Ліван про реадмісію осіб не укладались, Законами України такі Угоди не ратифікувались.
Відповідно до вимог частини 1 статті ЗО Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» органи охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України) можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення.
27 січня 2021 року, відповідно до положення частини 1 статті 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», керуючись статтею 288 КАС України, відносно відповідача подано позов про його примусове видворення за межі території України.
Частиною 4 статті 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» передбачено, що іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення (реадмісії) за межі України.
Частиною 1 статті 289 КАСУ визначено, що за наявності обгрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якої подано адміністративний позов про примусове видворення, ухилятиметься від виконання рішення про її примусове видворення, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, яка вчинила порушення законодавства України з прикордонних питань або про правовий статус іноземців, документа, що дає право на виїзд з України, на підставі поданого позову про примусове видворення органом охорони державного кордону до іноземця або особи без громадянства суд може застосувати такий захід, як затримання з метою ідентифікації та (або) забезпечення видворення за межі території України.
Відповідач хоч і має документ, який посвідчує особу, а саме проїзний документ палестинського біженця виданий Республікою Ліван НОМЕР_3 дійсний до 31.07.2023 року, проте даний документ, із урахуванням вилучення з нього незаконним шляхом сторінок документа (№ 3 № 4) на даний час є недійсним та не дає права на виїзд з території України.
Також відповідач підстав для законного перебування на території України, передбачених статтею 4 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» не має, оскільки візи не має, посвідки на тимчасове проживання в Україні не отримував. Крім цього відповідач не має документів, що дають право виїзду з України, а саме дійсного проїзного документа особи без громадянства для виїзду за кордон, який у відповідності до ст. 15 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» дає право на виїзд з території України.
Відповідач українською мовою не володіє; родичів на території У країни, які б могли надати допомогу у поверненні до країни походження не має.
Враховуючи встановлені судом обставини про те, що відповідач підстав для законного перебування на території України передбачених ст.4 Закону України “Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства”, не має, суд приходить до висновку про задоволення даного позову. Керуючись ст.ст.6, 19, 46, 250, 257, 259, 289, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.ст.29-30 Закону України “Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства”, суд, - у х в а л и в :
Позовні вимоги Мукачівського прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України – задовольнити. Затримати особу без громадянства (постійно проживаючу в Лівані) ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою забезпечення примусового видворення за межі території України на строк до 6 (шести) місяців, а саме до 25.07.2021 року. Допустити негайне виконання рішення суду. Рішення може бути оскаржено сторонами в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги в десятиденний строк з дня його складення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: Мукачівський прикордонний загін Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України, код ЄДРПОУ - 14321676, індекс 89600, м.Мукачево, вул.Недецеї, 45, Закарпатської області. Відповідач : громадянин Лівана ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 ,місце перебування : АДРЕСА_1 .
Головуючий В.О.Монич