
Справа № 428/6107/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 січня 2021 року м. Сєвєродонецьк
Сєвєродонецький міський суд Луганської області у складі:
головуючого судді Бароніна Д.Б.,
за участю секретаря Казюк Л.Г.,
позивача ОСОБА_1 ,
представника позивача ОСОБА_2 ,
представника відповідача Селіхової Г.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Сєвєродонецьку цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Приватного акціонерного товариства «Сєвєродонецьке об`єднання Азот» м. Сєвєродонецьк про зобов`язання надати довідку про заробітну плату за роботу в зоні відчуження, третя особа - Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області, -
ВСТАНОВИВ:
1. Позиції сторін, процесуальні дії
1.1. ОСОБА_1 звернувся до Сєвєродонецького міського суду Луганської області з позовною заявою до Приватного акціонерного товариства «Сєвєродонецьке об`єднання Азот» м. Сєвєродонецьк про зобов`язання надати довідку про заробітну плату за роботу в зоні відчуження, третя особа - Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області.
В обґрунтування позову позивач вказав, що у 1987 році він перебував у трудових відносинах з відповідачем, працюючи токарем механічного цеху четвертого розряду. Після загальновідомих подій на Чорнобильській АЕС його було призвано по припису Військового Комісаріату м. Сєвєродонецька на військові збори для виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у військову частину №73413. У період часу з 22.08.1987 по 20.10.1987 позивач виконував роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, за що йому за основним місцем роботи була нарахована та виплачена заробітна плата. Нарахування позивачу заробітної плати відбувалось у відповідності до п.1 Постанови ЦК КПРС, Президії Верховної Ради СРСР, Ради міністрів СРСР, ВЦРПС №524-156 від 07.05.1986, п.п. 1, 4 Постанови Ради міністрів УРСР та Української республіканської Ради професійних спілок №207-7 від 10.06.1986. На підставі цих нормативних актів ПрАТ «Сєвєродонецьке об`єднання «Азот» у 2003 році видало накази №377 від 07.05.2003 та №606 від 11.07.2003, відповідно до яких позивачу було здійснено донарахування заробітної плати з урахуванням збільшеної на 100% тарифної ставки та премії в розмірі 60 % посадового окладу. На даний час він має статус учасника ліквідації аварії на ЧАЕС, II групу інвалідності, захворювання пов`язано з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, що підтверджується експертним висновком від 27.12.2007 та отримує пенсію згідно Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Після виходу на пенсію у 2008 році відповідач видав йому довідки про заробітну плату №300, 301, 302 від 25.02.2008, з яких вбачається, що оплата праці відбувалась за підвищеними тарифними ставками із зазначенням даних про зону небезпеки (1,2 зони) та денної тарифної ставки за 6-ти годинним робочим днем - 10 руб. 20 коп. (збільшеної на 100%). Тобто, при підрахунку заробітної плати за час перебування в зоні ліквідації аварії на ЧАЕС було застосовано законодавство, норми якого передбачали особливості оплати праці військовозобов`язаних запасу, що були призвані на військові збори, які у 1986 -1990 pp. виконували роботу у зоні відчуження, пов`язані з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС. У 2014 році УПФУ в м. Сєвєродонецьку Луганської області зробило запит до архіву Міноборони України. Згідно довідки з архіву Міноборони України від 13.10.2014 №11274/02-16/1 вбачається, що кількість виїздів у зону відчуження не співпадає з кількістю виїздів у довідці №301 від 25.02.2008, де їх зазначено значно менше. У зв`язку з тим, що в довідці про заробітну плату №301 від 25.02.2008 не було зазначено повну інформацію про дні роботи в зоні відчуження, позивач звернувся до відповідача про надання йому довідки з уточненими даними, які зазначені в архівній довідці Міноборони України від 13.10.2014, а саме інформацію про кількість виїздів у зону відчуження. Після чого, ПрАТ «Сєвєродонецьке об`єднання «Азот» видало довідку №109 від 28.04.2015, у якій збільшена тарифна ставка в розмірі 10 руб. 20 коп. була зменшена на одинарну 5 руб. 10 коп., а премія з 60 % була зменшена до 44%. На думку позивача, довідка № 109 від 28.04.2015 не в повній мірі відображає заробітну плату фактично нараховану йому на підставі наказів керівника ПрАТ «Сєвєродонецьке об`єднання «Азот» №377 від 07.05.2003 та №606 від 11.07.2003. Позивач зазначає, що на відповідача покладено обов`язок видати йому довідку про заробітну плату за роботу в зоні відчуження з урахуванням всіх виплат. Пенсія на даний час нараховується йому відповідно до виданої ПрАТ «Сєвєродонецьке об`єднання «Азот» недостовірної довідки №109 від 28.04.2015, що призводить до зменшення розміру його пенсійного забезпечення. Враховуючи викладене, позивач був змушений звернутися до суду з цим позовом та просить зобов`язати відповідача видати йому довідку про заробітну плату за роботу в зоні відчуження, з урахуванням збільшеної на 100% тарифної ставки та премії у розмірі 60 % посадового окладу.
1.2. Представник відповідача надав письмовий відзив на позов, в якому вказав, що заперечує проти задоволення позовних вимог. Так, у лютому 2012 року позивач звернувся до ПрАТ «Сєвєродонецьке об`єднання Азот» з вимогою надати йому довідку про період роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також про його заробітну плату в зазначений період. Оскільки, відповідно до ст. 15 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи», на підприємства покладений обов`язок по наданню відповідних довідок, бухгалтерією ПрАТ «Сєвєродонецьке об`єднання Азот» були підготовлені й видані довідки № 277, 278, 280 про заробітну плату ОСОБА_1 за роботу по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в період з 28 серпня 1987 року по 20 жовтня 1987 року. В графах: «Годинна тарифна ставка» та «Премії за діючими системами преміювання за роботу в зоні відчуження», зазначених довідок, вказувався однократний розмір денної тарифної ставки (5 руб. 10 коп.) токаря 5-го розряду механічної дільниці №1 ремонтно-механічного цеху, на посаді якого працював позивач, та розмір премії, що складав 44% тарифної ставки токаря 5-го розряду РМЦ. Довідки були підготовлені відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, що пострах внаслідок Чорнобильської катастрофи», та встановленого нею Порядку обчислення пенсій для зазначеної категорії громадян. Разом з тим, представник відповідача зазначає, що наказом по підприємству № 377 від 07.05.2003 передбачалося, що при наданні документів для призначення (перерахунку) пенсій ліквідаторам аварії на ЧАЕС проведення перерахунку оплати труда працівників, які були безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, з розрахунком підвищених на 100% тарифних ставок, та посадових окладів за період перебування на зборах (п. 1.1). Тобто, на той час при наданні довідок для нарахування, або перерахування пенсії ліквідаторам аварії на ЧАЕС, вказувався підвищений розмір тарифних ставок та посадових окладів, а також премій робітників порівняно з розміром, який фактично отримував працівник. Оскільки, вказаний наказ не відповідав вимогам Постанови Кабінетом Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та затвердженого нею Порядку обчислення пенсій для зазначеної категорії громадян, де передбачалося, що пенсії призваних на військові збори військовозобов`язаних, що приймали участь у ліквідації Чорнобильської катастрофи й відчуження, що працювали в зоні в 1986-1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, то в довідках № 277, 278, 280, які були видані в лютому 2012р., вказувалася фактична денна тарифна ставка та фактичний розмір премії, які отримував ОСОБА_1 в період з 28.09. по 20.10.1987. УПФУ в м. Сєвєродонецьку у своєму листі від 21.01.2013 за № 777/02-14/1 на звернення позивача також повідомляло, що «застосування подвійної тарифної ставки для розрахунку заробітку в зоні відчуження та врахувати такі довідку про заробітну плату для перерахунку пенсії неможливо». Таким чином, відомості про розмір денної тарифної ставки, яка складала 5 руб. 10 коп., та премії у розмірі 44% тарифної ставки токаря 5-го розряду механічної дільниці №1 ремонтно-механічного цеху, на посаді якого працював ОСОБА_1 у період з 28.09. по 20.10.1987, відповідачем вказані правильно з урахуванням діючого законодавства.
1.3. Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору – Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області надала письмові пояснення, в яких зазначила, що позивач перебуває на обліку УПФУ в м. Сєвєродонецьку з 11.11.2006 та отримує пенсію згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи». З 01.01.2012 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», пунктом 7 якої встановлено, що пенсія призваних на військові збори військовозобов`язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986-1990, призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконування роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підстав: первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5, II - 4,1 - 3). Абзацом 1 п. 1 Постанови ЦК КПРС Президії Ради міністрів СРСР і ВЦРПС від 07.05.1986 №524-156 «Про умови праці та матеріального забезпечення працівників підприємств і організацій зони Чорнобильської АЕС», надано право керівникам підприємств і організацій здійснювати оплату праці працівників, безпосередньо зайнятих на роботах по усуненню наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, за підвищеними до 100% тарифними ставками. Конкретні розміри підвищення зазначених ставок встановлюються з урахуванням складності і терміновості виконуваних робіт (втратив чинність на підставі Постанови Ради Міністрів СРСР від 21.04.1988 №491-106 „Про зміну та визнання таким, що втратили чинність, рішень уряду СРСР з питань умов оплати праці та матеріального забезпечення працівників підприємств, організацій, установ, які зайняті на роботах, що пов`язані з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та запобіганням забрудненню навколишнього середовища").Зі змісту вказаного нормативного акту вбачається, що проведення оплати праці працівників, безпосередньо зайнятих на роботах по усуненню наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, за підвищеними до 100% тарифними ставками пов`язано з правом, а не обов`язком певних посадових осіб і лише за наявності виняткових обставин. Якщо розрахунки не було проведено своєчасно, у разі прийняття рішення про донарахування заробітної плати, такі донарахування провадяться за умови наявності табеля робочого часу (в оригіналі) за період роботи в зоні відчуження, завіреного підприємством, що відповідали за проведення конкретних робіт в зоні відчуження, чи іншого документу первинного бухгалтерського обліку, складеного у рік виконання робіт, пов`язаних з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС. За нормами Постанови Держкомпраці СРСР і секретаріату ВЦРПС від 07.05.1986 №153/10-43, премія за роботу працівника в зоні Чорнобильської АЕС виплачувалась у відповідності з діючими на підприємствах системами преміювання. Тобто, якщо до поїздки працівника в зону відчуження або після його повернення, нараховували премію за період виконання робіт з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, її розмір повинні були визначати на підставі положення, що діяло на підприємстві на момент відрядження, Постанова Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 10.06.1986 №207/7, дозволяла керівникам підприємства встановлювати працівникам, зайнятим на ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, премії то 60% тарифної ставки (посадового окладу) на місяць. При прийнятті рішення щодо підвищення граничного розміру премії до 60% тарифної ставки (окладу) на місяць у Положення про преміювання мали вноситись відповідні зміни. Тобто, якщо премію за період виконання робіт з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС не нараховували, право на її включення до довідки про заробітну плату відсутнє. Аналіз викладеного дає підстави вважати, що відомості про нараховану та виплачену заробітну плату, які повинна містити довідка, мають бути беззаперечно підтверджені відповідними первинними документами бухгалтерського обліку. Враховуючи, що нарахування та отримання позивачем заробітної плати за підвищеною на 100% тарифною ставкою та підвищеною премією до 60% первинними документами не підтверджено, відповідач не має правових підстав для перерахунку заробітної плати за вказаними розмірами. Таким чином, УПФУ в м. Сєвєродонецьку заперечує проти задоволення позовних вимог.
1.4. Представник позивача надав суду відповідь на відзив, в якій зазначено, що довідки №277, 278, 280 видавались не на вимогу позивача, а на вимогу УПФУ в м. Сєвєродонецьку Луганської області, адже у попередніх довідках №300, 301, 302 від 25.02.2008 не було враховано, що військова частина №73413, в складі якої приймав участь у ліквідації наслідків ЧАЕС позивач, дислокувалася в населеному пункті Рудня-Іллінецька, який відноситься до зони особливого контролю. Із аналізу нових довідок № 277, 278, 280 про заробітну плату видану відповідачем позивачу вбачалось те, що в порівнянні з попередніми довідками №300, 301, 302 від 15.02.2008, де оплата праці проводилась за підвищеними тарифними ставками із зазначенням даних про зону небезпеки (1,2 зони) та денної тарифної ставки за 6-ти годинним робочим днем - 10 руб. 20 коп. (збільшеної на 100 %), в довідках №277, 278, 280 вищевказані дані підвищеної тарифної ставки були замінені годинною тарифною ставкою 5 руб. 10 коп., але цього УПФУ в м. Сєвєродонецьку Луганської області не вимагало. Відповідач у відзиві зазначає, що довідки були підготовлені відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», однак дані довідки відповідають не вищевказаній постанові, а Наказу Міністерства соціальної політики України №644 від 12.10.2012, який затверджує форму Довідки про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, вищевказана Постанова №1210 не регулює правовідносини у трудовому законодавстві та не регулює порядок видачі довідок про заробітну плату та їх форму. Представник позивача наголошує, що перерахунок пенсії відповідно до Постанови КМУ №1210 від 23.11.2011 здійснюється Пенсійним фондом автоматично, на підставі документів, які маються у пенсійній справі, і жодним чином не зобов`язує підприємство надавати будь-які додаткові документи до Пенсійного фонду для здійснення перерахунку. В своєму відзиві представник відповідача підтверджує факт збільшення тарифної ставки та нарахування премії позивачу, але вказує на те, що вищевказані збільшення тарифної ставки та премії щодо заробітної плати позивача діяли тільки на час виходу на пенсію позивача, а у зв`язку з прийняттям Постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 вони вже не є дійсні, адже нібито не відповідають вимогам вказаної постанови. Разом з тим, згідно довідки з архіву Міноборони України від 13.10.2014 №11274/02-16/1 вбачається, що кількість виїздів у зону відчуження не співпадає з кількістю виїздів як у довідках № 277, 278, 280 так і в попередніх довідках № 300, 301, 302 від 25.02.2008. Їх зазначено значно менше ніж у довідці з архіву Міноборони України від 13.10.2014 №11274/02-16/1. Таким чином, в довідці про заробітну плату №277, 278, 280 не було зазначено повну інформацію про дні роботи в зоні відчуження, тому позивач звернувся до ПрАТ «Сєвєродонецьке об`єднання Азот» про надання йому довідки з уточненими даними, які зазначені в архівній довідці Міноборони України від 13.10.2014, а саме інформацію про кількість виїздів в зону відчуження. Відповідач видав позивачу довідку №109 від 28.04.2015, в якій збільшена тарифна ставка в розмірі 10 руб. 20 коп., вказана в довідках № 300, 301, 302 від 25.02.2008, була зменшена на одинарну 5 руб. 10 коп., а премія з 60% була зменшена до 44%, як і в довідках №277, 278, 280. На думку представника позивача при видачу довідок №277, 278, 280 не було враховано наказ №377 від 07.05.2003, яким відповідно до Постанові Ради Міністрів СРСР і Української республіканської ради профспілок від 10.06.1986 №207-7 керівником підприємства ПрАТ «Сєвєродонецьке об`єднання Азот» було проведено перерахунок заробітної плати позивача та збільшено тарифну ставку і премію. Представник позивача також зазначає, що у справі №428/2932/13-ц предметом позову є видача довідки з вказівкою про наявність у позивача права на подвійну тарифну ставку в розмірі 10 руб. 20 коп. та премії в розмірі 60% у період роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а підставою те, що відповідачем невірно застосовано пункт 1 Постанови ЦК КПРС Президії Верховної Ради СРСР Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 07.05.1986 №524-156 «Про умови оплати праці та матеріального забезпечення працівників підприємств і організацій зони ЧАС» щодо перерахунку позивачу заробітної плати за роботу, пов`язану з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС. Предметом даного позову по справі №428/6107/19 є видача довідки про заробітну плату за роботу в зоні відчуження, з урахуванням збільшеної на 100% тарифної ставки та премії у розмірі 60% посадового окладу, а підставою - прийняття керівником ПрАТ «Сєвєродонецьке об`єднання «Азот» наказу №377 від 07.05.2003 та нарахування заробітної плати за роботу, пов`язану з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС за збільшеною тарифною ставкою 100% та премією у розмірі 60% посадового окладу, яка зазначена у відомостях про заробітну плату.
1.5. Ухвалою суду від 25.08.2020 було закрито підготовче провадження у справі та витребувано від ПрАТ «Сєвєродонецьке об`єднання АЗОТ» копії та оригінали певних документів.
Ухвалою суду від 18.11.2020 було ініційовано відновлення втраченого судового провадження по справі № 428/2923/13-ц за позовом ОСОБА_1 до Приватного акціонерного товариства «Сєвєродонецьке об`єднання АЗОТ», третя особа Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області, про визнання дій протиправними та про спонукання до здійснення певних дій.
Ухвалою суду від 28.01.2021, яка відображена у протоколі судового засідання, було відмовлено у задоволення клопотання представника відповідача про закриття провадження у справі на підставі п. 3 ч. 1 ст. 255 ЦПК України. Вказану ухвалу суд обґрунтував тим, що у справі № 428/2923/13-ц та у цій справі відмінними є підстави позову. Зокрема, в цій справі, на відміну від справи № 428/2923/13-ц, позивач пов`язує порушення своїх прав з фактами отримання архівної довідки Міноборони від 13.10.2014, видачі відповідачем наказів в 2003 році про перерахунок тарифної ставки, видачі відповідачем довідки від 28.04.2015, надання відповідачем листів від 2019 року у відповідь на його запити.
1.6. У судовому засіданні позивач та представник позивача підтримали позовні вимоги, посилаючись на доводи, які викладені у позовній заяві, відповіді на відзив та письмових поясненнях.
Представник відповідача ОСОБА_3 в судовому засіданні заперечувала проти задоволення позовних вимог, з тих підстав, які викладені у письмовому відзиві.
Представник третьої особи в судовому засіданні присутня не була, про дату, час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином, в письмових поясненнях просила про розгляд справи без її участі.
1.7. Допитана в судовому засіданні в якості свідка ОСОБА_4 пояснила, що вона з 1993 року працює на ПрАТ «Сєвєродонецьке об`єднання «АЗОТ». Зараз вона займає посаду заступника головного бухгалтера підприємства. В період знаходження позивача ОСОБА_1 в зоні ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС заробітна плата йому нараховувалася та виплачувалася виходячи з посадового окладу та середнього заробітку за два місяці, які перебували місяцю прибуття до зони. Наказ від 2008 року про підвищення тарифної ставки на 100% стосувався не підвищення самої заробітної плати, а підвищення тієї ставки, яка вказується у довідці про заробітну плату за період роботи в зоні ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Тобто, цей наказ стосувався лише відомостей, які вказувалися у довідках для нарахування пенсій, при цьому на підставі цього наказу не відбувалося реального нарахування та виплати заробітної плати. В бухгалтерському обліку був відображений перерахунок заробітної плати із урахуванням підвищення тарифної ставки, але не в якості заробітної плати, а в якості витрат підприємства (код 949). В 2015 році під час видачі позивачу довідки про заробітну плату за період роботи в зоні ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС наказ про підвищення тарифних ставок не враховувався, тому що законодавство та роз`яснення щодо його застосування на той час змінилися.
2. Обставини справи, зміст спірних правовідносин
2.1. З копії трудової книжки, виданої на ім`я ОСОБА_1 , вбачається, що 19.07.1978 позивач був прийнятий на роботу у «Сєвєродонецьке виробниче об`єднання «Азот» токарем механічної ділянки № 1 ремонтно-механічного цеху по 4 розряду. 19.11.1981 позивачу був присвоєний 5 розряд токаря механічної ділянки № НОМЕР_1 .
Згідно з копією військового квитка серії НОМЕР_2 , виданого 17.11.1972 на ім`я ОСОБА_5 , в період з 21.08.1987 по 20.10.1987 виконував обов`язки по ліквідації внаслідок аварії в 30-ти кілометровій зоні Чорнобильської АЕС та отримав дозу опромінення 8 рентген 281 мл./рентген. Зазначений період згідно до Постанови Ради Міністрів СРСР та ВЦСПС від 05.06.1986 №665/195 зараховується у трудовий стаж, який надає право на пільгову пенсія за списком № 1 у трикратному розмірі.
Згідно до копії наказу № 377, виданому Сєвєродонецьким державним виробничим підприємством «Об`єднання Азот» 07.05.2003, відповідно до розсекречених документів під час видачі документів для призначення (перерахунку) пенсій ліквідаторам аварії на ЧАЕС, які стали інвалідами, що підтверджується експертними висновками міжвідомчої експертної комісії, наказано проводити перерахунок виплати праці робочих, які були безпосередньо заняті на роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській ЧАЕС з урахуванням підвищених на 100% тарифних ставок (відрядним розцінкам) та посадових окладів за період перебування на зборах. Також, наказано встановити робочим, безпосередньо зайнятим на роботі по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській ЧАЕС максимальний розмір премії 60% за період перебування на зборах.
Відповідно до копії наказу № 606, виданому Сєвєродонецьким державним виробничим підприємством «Об`єднання Азот» 11.07.2003, головного бухгалтера ОСОБА_6 відповідно до нормативно-правових актів, що діяли в 1986-1989р., та розсекречених в 1988-1989р.: Постанова ЦККПРС, Президії РМ СРСР та ВЦРПС від 07.05.1986 р. № 524-156; розпорядження РМ СРСР від 07.05.1986р № 964; постанова РМ СРСР від 23.05.1986р. № 1031-РС; Постанова РМ СРСР та ВЦРПС від 05.06.1986р. № 665-195 (Постанова РМ УРСР від 10.06.1986р № 207-2); а також: Постанова Держкомпраці СРСР та секретаріату ВЦРПС від 07.05.1986р № 153/10-43, зобов`язано провести перерахунок заробітної плати (у діючій грошовій одиниці – у рублях) для нарахування пенсії, видати відповідні довідки інвалідам-учасникам ліквідації аварії на ЧАЕС в 1986-1988 рр за їх зверненнями. Термін – з 15.07.2003 по мірі звернення учасників аварії на ЧАЕС. Крім того, у випадку, якщо перерахована заробітна плата в рублях вища, ніж виплачена фактично, проводиться донарахування заробітної плати з відображенням в особистому рахунку інвалідів-учасників ліквідації аварії на ЧАЕС в рублях. Донараховану суму заробітної плати не індексувати та не виплачувати. Також, начальника юридичного відділу В.В. Мацегору зобов`язано забезпечити юридичний супровід даного заходу згідно діючого законодавства.
Відповідно до копії довідки №300, виданої ЗАТ «Сєвєродонецьке об`єднання Азот» 25.02.2008, на ім`я ОСОБА_1 за роботу в населених пунктах зони відчуження з 22.08.1987 по 20.10.1987 за місцем роботи СДВП «Об`єднання Азот» посадовий оклад (тарифна ставка) 0,86 руб. по відомості №603; 39 від 08-11.1987;02.2008 рр. виплачена заробітна плата в сумі 255 руб. 04 коп. Оплата за підвищеними тарифними ставками (посадовими окладами) з урахуванням зони безпечності, проводиться виходячи з установленого у зоні відчуження 6-ти годинного робочого дня та 6-ти денного (36-годинного) робочого тижня становить 122,40, виходячи з наступних даних: серпень 1987 року, зона 2, кількість днів 4, денна тарифна ставка 10,2, кратність 3. Фактична заробітна плата за роботу в зоні відчуження, із якої визначається пенсія 255,04, з яких: збережений середній заробіток за дні роботи в зоні відчуження за 5 днів серпня – 59,2 (11,84х5); оплата праці за дні роботи в зоні – 122,4; премії за діючими системами преміювання за роботу в зоні відчуження (з повним поясненням) – 73,44 (10,20х4х3х60%).
Згідно з копією довідки №301, виданої ЗАТ «Сєвєродонецьке об`єднання Азот» 25.02.2008, на ім`я ОСОБА_1 за роботу в населених пунктах зони відчуження з 22.08.1987 по 20.10.1987 за місцем роботи СДВП «Об`єднання Азот» посадовий оклад (тарифна ставка) 0,86 руб. по відомості №603; 39 від 08-11.1987;02.2008 рр. виплачена заробітна плата в сумі 1229 руб. 08 коп. Оплата за підвищеними тарифними ставками (посадовими окладами) з урахуванням зони безпечності, проводиться виходячи з установленого у зоні відчуження 6-ти годинного робочого дня та 6-ти денного (36-годинного) робочого тижня становить 20,40 та 612, виходячи з наступних даних: серпень 1987 року, зона 1 та 2 відповідно, кількість днів 1 та 17, денна тарифна ставка 10,2, кратність 2 та 3, доплата за роботу у вихідні та святкові дні 91,8 за 3 дні. Фактична заробітна плата за роботу в зоні відчуження, із якої визначається пенсія 1229,08, з яких: збережений середній заробіток за дні роботи в зоні відчуження за 23 дня вересня – 272,32 (11,84х23); оплата праці за дні роботи в зоні – 632,4; премії за діючими системами преміювання за роботу в зоні відчуження (з повним поясненням) – 324,36 (10,20х(1х2+17х3х60%).
Згідно з копією довідки №302, виданої ЗАТ «Сєвєродонецьке об`єднання Азот» 25.02.2008, на ім`я ОСОБА_1 за роботу в населених пунктах зони відчуження з 22.08.1987 по 20.10.1987 за місцем роботи СДВП «Об`єднання Азот» посадовий оклад (тарифна ставка) 0,86 руб. по відомості №603; 39 від 08-11.1987;02.2008 рр. виплачена заробітна плата в сумі 680 руб. 64 коп. Оплата за підвищеними тарифними ставками (посадовими окладами) з урахуванням зони безпечності, проводиться виходячи з установленого у зоні відчуження 6-ти годинного робочого дня та 6-ти денного (36-годинного) робочого тижня становить 336,60, виходячи з наступних даних: жовтень 1987 року, зона 2, кількість днів 11, денна тарифна ставка 10,2, кратність 3. Фактична заробітна плата за роботу в зоні відчуження, із якої визначається пенсія 680,64, з яких: збережений середній заробіток за дні роботи в зоні відчуження за 123 днів жовтня – 142,08 (11,84х12); оплата праці за дні роботи в зоні – 336,6; премії за діючими системами преміювання за роботу в зоні відчуження (з повним поясненням) – 201,96 (10,20х11х3х60%).
2.2. З копії листа Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку №2714 від 03.02.2012 вбачається, що управління звернулося до ПрАТ «Сєвєродонецьке об`єднання Азот» щодо оформлення та надання нових довідок встановленого зразку про заробітну плату за період роботи в зоні Чорнобильської АЕС з 22.08.1987 по 20.10.1987 на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Раніше видані довідки № 300, 301, 302 від 25.02.2008 являються невірними, оскільки в них не враховано, що військова частина №73413, у складі якої приймав участь у ліквідації наслідків Чорнобільської катастрофи ОСОБА_1 , дислокувалася в населеному пункті Рудня-Іллінецька, який відноситься до зони особливого контролю. Довідки необхідні для перерахунку згідно Постанови Кабінету Міністрів України ід 23.11.2011 №1210.
Згідно з копією довідки №277, виданої ПрАТ «Сєвєродонецьке об`єднання Азот» на ім`я ОСОБА_1 за роботу в населених пунктах зони відчуження з 22.08.1987 по 20.10.1987 за місцем роботи ПрАТ «Сєвєродонецьке об`єднання Азот», тарифна ставка – 5,10 за розрахунковою відомістю №5 (лютий 2012р.) за серпень 1987 року нарахована заробітна плата в сумі 250,59 руб. з урахуванням коефіцієнта: відповідно до Постанови Ради міністрів УРСР та Укрпрофради від 10.06.1986 р. №207-7. Оплата за підвищеними тарифними ставками (посадовими окладами) з урахуванням зони безпечності, проводиться виходячи з установленого у зоні відчуження 6-ти годинного робочого дня та 6-ти денного (36-годинного) робочого тижня становить 91,80, виходячи з наступних даних: серпень 1987 року: 1) зона 2, 4 дні, годинна тарифна ставка 5,10, кратність 3; 2) зона о/к, 6 днів, годинна тарифна ставка 5,10. Фактична заробітна плата за роботу в зоні відчуження, із якої визначається пенсія 250,59, з яких: збережений середній заробіток за дні роботи в зоні відчуження за 10 днів серпня 1987р. – 118,40 (11,84х10); оплата праці за дні, години роботи в зоні – 91,80; премії за діючими системами преміювання за роботу в зоні відчуження (з повним поясненням) – 40,39 (5,10х4х3х44%; 5,10х6х44%).
Відповідно до копії довідки №278, виданої ПрАТ «Сєвєродонецьке об`єднання Азот» на ім`я ОСОБА_1 за роботу в населених пунктах зони відчуження з 22.08.1987 по 20.10.1987 за місцем роботи ПрАТ «Сєвєродонецьке об`єднання Азот», тарифна ставка – 5,10 за розрахунковою відомістю №5 (лютий 2012р.) за вересень 1987 року нарахована заробітна плата в сумі 878,46 руб. з урахуванням коефіцієнта: відповідно до Постанови Ради міністрів УРСР та Укрпрофради від 10.06.1986 р. №207-7. Оплата за підвищеними тарифними ставками (посадовими окладами) з урахуванням зони безпечності, проводиться виходячи з установленого у зоні відчуження 6-ти годинного робочого дня та 6-ти денного (36-годинного) робочого тижня становить 377,40 (10,20+306+61,20), виходячи з наступних даних: вересень 1987 року: 1) зона 1, 1 день, годинна тарифна ставка 5,10, кратність 2; 2) зона 2, 17 днів, годинна тарифна ставка 5,10, кратність 3, доплата за роботу у вихідні та святкові дні: 3 дні – 45,90; 3) зона о/к, 12 днів, годинна тарифна ставка 5,10. Фактична заробітна плата за роботу в зоні відчуження, із якої визначається пенсія 878,46, з яких: збережений середній заробіток за дні роботи в зоні відчуження за 30 днів вересня 1987р. – 355,20 (11,84х30); оплата праці за дні, години роботи в зоні – 377,40; премії за діючими системами преміювання за роботу в зоні відчуження (з повним поясненням) – 145,86 (5,10х1х2х44%; 5,10х17х3х44%; 5,10х12х44%).
Згідно з копією довідки №280, виданої ПрАТ «Сєвєродонецьке об`єднання Азот» на ім`я ОСОБА_1 за роботу в населених пунктах зони відчуження з 22.08.1987 по 20.10.1987 за місцем роботи ПрАТ «Сєвєродонецьке об`єднання Азот», тарифна ставка – 5,10 за розрахунковою відомістю №5 (лютий 2012р.) за жовтень 1987 року нарахована заробітна плата в сумі 604,61 руб. з урахуванням коефіцієнта: відповідно до Постанови Ради міністрів УРСР та Укрпрофради від 10.06.1986 р. №207-7. Оплата за підвищеними тарифними ставками (посадовими окладами) з урахуванням зони безпечності, проводиться виходячи з установленого у зоні відчуження 6-ти годинного робочого дня та 6-ти денного (36-годинного) робочого тижня становить 260,10 (229,50+30,60), виходячи з наступних даних: жовтень 1987 року: 1) зона 2, 14 днів, годинна тарифна ставка 5,10, кратність 3, доплата за роботу у вихідні та святкові дні: 1 день – 15,30; 2) зона о/к, 6 днів, годинна тарифна ставка 5,10. Фактична заробітна плата за роботу в зоні відчуження, із якої визначається пенсія 604,61, з яких: збережений середній заробіток за дні роботи в зоні відчуження за 20 днів жовтня 1987р. – 236,80 (11,84х20); оплата праці за дні, години роботи в зоні – 260,10; премії за діючими системами преміювання за роботу в зоні відчуження (з повним поясненням) – 107,71 (5,10х14х3х44%; 5,10х6х44%).
Відповідно до копії листа №03уб-7/658, виданого 05.04.2012 ПАТ «Сєвєродонецьке об`єднання Азот», ОСОБА_1 повідомлено, що на підставі письмового запиту Управління пенсійного фонду м. Сєвєродонецька № 2714/02-14 центральною бухгалтерією були підготовлені довідки про заробітну плату за час ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 22.08.1987р. по 20.10.1987р. на ім`я ОСОБА_1 для перерахунку пенсії відповідно до Порядку розрахунку пенсій особам, постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи № 1210 від 23.11.2011р.: довідка про заробіток за серпень 1987р. № 277, довідка про заробіток за вересень 1987р. № 278, довідка про заробіток за жовтень 1987р. № 280. Відповідно до Постанови Ради Міністрів СРСР № 964 від 17 травня 1986р., Постанови Ради Міністрів УРСР № 207-7 від 10 червня 1986р., у довідках № 277.278, 280 розрахунок заробітної плати був здійснений виходячи з денної тарифної ставки при 6-ти годинному робочому дні з урахуванням кратності по зонам небезпеки (зона 2-3-х кратний розмір; зона 1-2-х кратний розмір; зона особливого контролю – однократний розмір), збереженого середнього заробітку за основним місцем роботи, подвійної оплати за роботу у вихідні та святкові дні, премії в розмірі 44%. Відповідно подвійного тарифу денної тарифної ставки повідомлено, що відповідно до Постановою Центрального Комітету КПРС, Президії Верховної Ради СРСР, Ради Міністрів СРСР, ВЦРПС від 7 травня 1986р. № 524-156 оплата праці за підвищеними до 100 відсотків тарифними ставками (відрядними розцінками) та посадовими окладами застосовувались для працівників підприємств та організацій зони Чорнобильської атомної електростанції. Оскільки ОСОБА_1 не є таким робітником, а був призваний для ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, оплата праці за період з 22.08.1987 по 20.10.1987 проведена з урахуванням кратності та збереженого середнього заробітку за основним місцем роботи.
2.3. З копії архівної довідки №11274/02-16/1, виданої Галузевим державним архівом Міністерства оборони України 13.10.2014, вбачається, що за архівними документами військової частини 73413 встановлено, що ОСОБА_1 приймав участь у ліквідації наслідків аварії ЧАЕС в період з 22 серпня 1987 року (наказ № 237) по 20 жовтня 1987 року (наказ № 296). Дні виїзду в зони (на об`єкти, населені пункти): ПУСО «Левел»: серпень: 24, 25, 28, 29, 31; вересень: з 1 по 4, з 6 по 10, 12, 13, 16, 17, 19, 20, 21, з 23 по 26, 28, 29, 30; жовтень: 2, 3, з 5 по 9, 11, 12, 14, 15, 16, 17, 19; на нижчеперелічені об`єкти номер зони чи населений пункт не вказано: Дезактивація і демонтаж ж/д полотна в районі «будбази» Чорнобильської ЧАЕС: серпень: 26 (один день); Дезактивація обладнання та приміщень ЛВТХ ЧАЕС: вересень: 5 (один день); дезактивація приміщень на об`єкті РСЦ: вересень: 11 (один день); дезактивація приміщень «Південна зона» ЧАЕС: вересень: 14 (один день); дезактивація приміщень ЧАЕС електроцех : вересень: 15, 18; жовтень: 1 (один день). Отримав дозу опромінення – 8 (вісім), 281 (одиниця вимірювання не вказана). В документах військової частини відображено отримання тільки добових коштів – 3,50 в добу. Місце дислокації військової частини за вказаний період: н.п. Рудня Іл`їнська. Підстава: ф.1918 оп.9976 д.2 л.71,150, оп.9975 д.7, д.8. Примітка: Об`єкти «ПУСО», «ЛВТХ», «РСЦ» - не розшифровані. Довідку за вих. № 28508 від 13.12.2013р. на ОСОБА_1 вважати недійсною.
Відповідно до копії довідки № 109, виданої 28.07.2015 ПрАТ «Сєвєродонецьке об`єднання Азот», на ім`я ОСОБА_1 за роботу в населених пунктах зони відчуження: 3 зона, 2 зона, зона особливого контролю з 22.08.1987 по 20.10.1987 за місцем роботи ПрАТ «Сєвєродонецьке об`єднання Азот», тарифна ставка: 5,10 за розрахунковою відомістю № 39 (лютий 2008р.) за вересень 1987 року нарахована заробітна плата в сумі 1003,31 руб. з урахуванням коефіцієнта: відповідно до Постанови Ради міністрів УРСР та Укрпрофради від 10.06.1986 р. №207-7. Оплата за підвищеними тарифними ставками (посадовими окладами) з урахуванням зони безпечності, проводиться виходячи з установленого у зоні відчуження 6-ти годинного робочого дня та 6-ти денного (36-годинного) робочого тижня становить 464,10 (40,80+397,80+25,50), виходячи з наступних даних: вересень 1987 р.: 1) зона 3, 2 дні, кратність 4; 2) зона 2, 23 дні, кратність 3, доплата за роботу у вихідні та святкові дні за 3 дні – 45,90; 3) зона о/к, 5 днів, кратність 1. Фактична заробітна плата за роботу в зоні відчуження, із якої визначається пенсія 1003,31, з яких: збережений середній заробіток за дні роботи в зоні відчуження за 30 днів вересня 1987р. – 355,20 (11,84х30); оплата праці за дні роботи в зоні – 464,10; премії за діючими системами преміювання за роботу в зоні відчуження (з повним поясненням) – 184,01 (5,10х2х4х44%; 5,10х23х3х44%; 5,10х5х44%).
2.4. Зміст спірних правовідносин зводиться до того, чи зобов`язаний відповідач видати позивачу довідку про заробітну плату за роботу в зоні відчуження, з урахуванням збільшеної на 100% тарифної ставки та премії у розмірі 60 % посадового окладу.
3. Релевантні джерела права
3.1. Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров`я та єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення встановлено Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов`язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців*, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.
Згідно з ч. 4 ст. 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами).
3.2. Порядок оплати праці військовозобов`язаних, призваних на військові збори під час знаходження на ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, у той період регулювався спеціальними нормативно-правовими актами: Законом СРСР «Про військовий обов`язок», Постановою ЦК КПСС, Президії ВР СРСР, Ради Міністрів СРСР, ВЦРПС від 07 травня 1986 року № 524-156 «Про умови оплати праці та матеріального забезпечення працівників підприємств та організацій зони Чорнобильської атомної електростанції», Постановою РМ УРСР, Української РРПС від 10 червня 1986 року № 207-7 «Про умови оплати праці та матеріального забезпечення працівників підприємств, організацій та установ, зайнятих на роботах, пов`язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та запобіганням забрудненню навколишнього середовища», Постановою Держкомітету СРСР з праці і соціальних виплат та Секретаріату ВЦРПС від 07 травня 1986 року № 153/10-43, Розпорядженням РМ СРСР від 17 травня 1986 року № 964-рс, Розпорядженням РС СРСР від 23 травня 1986 року, відповідно до яких за цими особами за місцем роботи зберігався середній заробіток, належало до сплати 100 % тарифної ставки, кратність та премія у розмірі до 60 % у порядку, встановленому на підприємстві, установі, організації.
Про зазначений порядок оплати праці роз`яснено листом Держкомпраці УРСР та Укрпрофради від 08.01.1987 р. № 05/2-25-2, 03-51-8, відповідно до якого підвищення до 100 % тарифних ставок стосується тільки зони особового контролю та визначається погодженням з профспілковим комітетом в залежності від складності та терміновості виконаних робіт в період роботи в зоні відчуження. В інших зонах небезпеки оплата праці проводиться з урахуванням кратності відповідно до рішень Уряду.
Згідно з розпорядженням Ради Міністрів СРСР від 17 травня 1986 р. № 964, оплата праці робітників і службовців, працівників підприємств, розташованих у зоні ЧАЕС, які виконували роботи, пов`язані з ліквідацією аварії на ЧАЕС, провадилась у III, II, I зонах небезпеки у 5-, 4-, 3-кратному розмірах у порівнянні з нормами, встановленими діючим законодавством. Перелік населених пунктів і виробничих об`єктів, де оплата праці провадилась відповідно до зон небезпеки, затверджено рішеннями Урядової комісії.
Згідно з абзацом четвертим підпункту 1 пункту 1 постанови Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 10 червня 1986 р. № 207-7 (207с-86-п) (абзац четвертий пункту 1 постанови Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 5 червня 1986 р. № 665-195, оплата праці робітників і службовців (відряджених у зону ЧАЕС та призваних на військові збори), за якими відповідно до чинного законодавства зберігалась за основним місцем роботи середньомісячна заробітна плата, провадилась у III, II, I зонах небезпеки у 4-кратному, 3-кратному та 2-кратному розмірі (із врахуванням 100 % тарифної ставки), виходячи з тарифної ставки, встановленої за основним місцем роботи.
3.3. Пунктом 2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, передбачено, що довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
3.4. Питання обчислення пенсій військовозобов`язаних, призваних на військові збори під час знаходження на ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, вирішувалось відповідно до Порядку обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим Постановою КМУ № 523 від 30 травня 1997 року, відповідно до якого пенсії призваних на військові збори військовозобов`язаних, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та працювали в зоні відчуження в 1986-1990 роках, призначались із заробітку, який вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо цей розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у ІІІ зоні - 5, ІІ - 4, І - 3). При цьому в усіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період. Крім того, в усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу в зоні відчуження у 1986-1990 роках не може перевищувати 3 тис. карбованців.
Постановою Кабінету Міністрів України № 1210 від 23 листопада 2011 року визнано вказану Постанову КМУ такою, що втратила чинність, та затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, який визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.
Згідно із п.п. 4 п. 3 вищевказаного Порядку у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986-1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження.
Відповідно до п. 7 вищевказаного Порядку пенсії призваних на військові збори військовозобов`язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5, II - 4, I - 3). При цьому в усіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період.
3.5. У постанові від 03 квітня 2019 року по справі № 686/10035/17 Верховний Суд вказав, що відповідач має право видати особі, яка брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, довідку про заробітну плату виключно на підставі первинних документів про нараховану заробітну плату, період фактичної тривалості робочого дня та місця її виконання.
Підставою для перерахунку підприємством заробітної плати працівника за період роботи у зоні відчуження є лише первинні документи.
4. Оцінка доказів та аргументів сторін
4.1. З аналізу вказаних норм законодавства вбачається, що розрахунок заробітної плати та видача довідки про заробітну плату працівнику повинні здійснюватися підприємством відповідно до первинних документів про період і участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Крім того, згідно із висновками, які викладені у постанові Верховного Суду від 03 квітня 2019 року по справі № 686/10035/17, а також згідно із змістом пункту 7 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, пункту 2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», розмір пенсії ОСОБА_1 , який брав участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працював у зоні відчуження, має визначатися виходячи із такого:
1) розміру заробітної плати, яка була фактично нарахована та яку одержував ОСОБА_1 за основним місцем роботи;
2) фактично відпрацьованого ОСОБА_1 часу у зоні відчуження;
3) характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня ОСОБА_1 у зоні відчуження;
4) розрахунку оплати праці, проведеного на підставі первинних документів про нараховану заробітну плату за основним місцем роботи, про місце роботи і тривалість робочого дня в зоні відчуження згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки.
На думку суду, в даному випадку позивачем не було доведено, що ПрАТ «Сєвєродонецьке об`єднання Азот» при складанні довідки про заробітну плату за роботу в зоні відчуження не врахувало будь-яких виплат або доплат, які були фактично нараховані згідно первинних документів та які одержав ОСОБА_1 .
Суд також враховує, що згідно наведених вище нормативно-правових актів керівникам підприємств і організацій було надано право, а не встановлений обов`язок, проводити оплату праці працівників, безпосередньо зайнятих на роботах по ліквідації аварії на ЧАЕС, по підвищених до 100 % тарифних ставках і посадових окладах, які встановлювались з урахуванням складності і терміновості робіт, а також з нарахуванням премій до 60 %.
4.2. Накази ПрАТ «Сєвєродонецьке об`єднання Азот» № 377 від 07.05.2003 та № 606 від 11.07.2003 щодо перерахунку заробітної плати, а також створені на підставі цих наказів відомості про перерахунок заробітної плати не є первинними документами щодо нарахування та виплати заробітної плати. Як видно зі змісту наказу № 606 від 11.07.2003 перерахунок заробітної плати проводився виключно для нарахування пенсії, без індексації та без мети реальної виплати цих сум, про що прямо вказано у наказі. Зі змісту наказу № 377 від 07.05.2003 вбачається, що перерахунок заробітної плати було наказано провести лише з метою видачі документів для призначення пенсій Це також підтверджується показаннями свідка ОСОБА_4 , яка працює на ПрАТ «Сєвєродонецьке об`єднання «АЗОТ» з 1993 року та займає посаду заступника головного бухгалтера підприємства.
Тобто, вищевказаний перерахунок заробітної плати не мав на меті запровадження реального підвищення тарифної ставки або розміру премії працівникам. Цей перерахунок був зроблений з метою штучного підвищення розміру пенсій працівникам ПрАТ «Сєвєродонецьке об`єднання «АЗОТ», без забезпечення реальної виплати та нарахування відповідних сум заробітної плати. За таких обставин ПрАТ «Сєвєродонецьке об`єднання «АЗОТ» правомірно не бере до уваги вищевказані накази під час видачі довідок позивачу щодо його заробітної плати за роботу в зоні відчуження, адже зміст та порядок реалізації цих наказів спрямований на спотворення дійсних відомостей про нараховані та виплачені працівникам суми заробітної плати.
Вказівка у раніше виданих позивачу довідках тарифної ставки у розмірі 10,20 рублів, тобто збільшеної на 100% тарифної ставки, немає правового значення для оцінки правомірності довідки від 28.04.2015, адже як встановлено судом, вказівка збільшеної на 100% тарифної ставки не відповідає відомостям про дійсно нараховані та виплачені (одержані) позивачем суми заробітної плати.
4.3. Підводячи підсумок, суд дійшов висновку про необхідність відмови у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 .
5. Розподіл судових витрат
5.1. Вирішуючи питання про розподіл судових витрат суд враховує, що у задоволенні позову було відмовлено, в той час як відповідач або третя особа не заявляли про наявність у них будь-яких судових витрат. Отже, судові витрати, які підлягають розподілу, у цій справі відсутні.
Керуючись ст.ст. 10, 12, 13, 76, 141, 206, 247, 258, 259, 263-265, 268, 273, 294, 354 ЦПК України, суд -
ВИРІШИВ:
Відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Приватного акціонерного товариства «Сєвєродонецьке об`єднання Азот» м. Сєвєродонецьк (код ЄДРПОУ 33270581, місцезнаходження: Україна, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Пивоварова, буд. 5) про зобов`язання надати довідку про заробітну плату за роботу в зоні відчуження, третя особа – Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області (код ЄДРПОУ 21792459, місцезнаходження: Україна, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Шевченка, буд. 9).
Із урахуванням пункту 15.5 Перехідних положень ЦПК України (в редакції, яка набрала чинності 15.12.2017) рішення може бути оскаржено шляхом подання апеляційної скарги до Луганського апеляційного суду через Сєвєродонецький міський суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення у повному обсязі складено та підписано 28 січня 2021 року.
Суддя Д.Б. Баронін