
Справа № 487/282/21
Провадження № 3/487/420/21
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26.01.2021 року м. Миколаїв
Заводський районний суд м. Миколаєва у складі головуючого судді Павлової Ж.П., за участю секретаря Поліщук І.В., прокурора Вільчак З.І., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Миколаєві матеріали адміністративної справи, що надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Миколаївській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , працюючої присяжною Заводського районного суду м.Миколаєва, що проживає за адресою АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,
за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, -
В С Т А Н О В И В :
12.01.2021 року оперуповноваженим Управління захисту економіки в Миколаївській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України капітаном поліції Осадченко А.Ю. складено протокол №28 про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією відносно ОСОБА_1 .
Так, відповідно до вищезазначеного протоколу ОСОБА_1 будучи присяжною Заводського районного суду м. Миколаєва, являючись суб`єктом на яку поширюються дії ЗУ «Про запобігання корупції», несвоєчасно 12.12.2020 подала шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави та місцевого самоврядування за 2019 рік. чим порушила вимоги ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» та вчинила правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачено ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно Положення про «Управління стратегічних розслідувань в Миколаївській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України» (далі - УСР в Миколаївській області ДСР НПУ), затвердженого наказом Департаменту стратегічних розслідувань НПУ № 17 від 06.11.2019, завданням УСР в Миколаївській області ДСР НПУ є реалізація повноважень Національної поліції України та департаменту в частині боротьби з організованою злочинністю, злочинністю в органах державної влади та місцевого самоврядування, протидії корупції, захисту прав і свобод людини і громадянина та об`єктів права власності від протиправних посягань.
Пунктом 3 Розділу II Положення визначено завдання УСР в Миколаївській області ДСР НПУ - протидія корупції серед посадових осіб, на яких поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», вжиття заходів з метою виявлення корупційних правопорушень і правопорушень, пов`язаних з корупцією, та їх припинення відповідно до законодавства України.
Пунктами 22-24 розділу 111 Положення визначено, що УСР в Миколаївській області ДСР НПУ відповідно до покладених на нього завдань: здійснює моніторинг та аналіз стану дотримання антикорупційного законодавства особами, на яких поширюється дія статті 3 Закону України «Про запобігання корупції»; здійснює збирання доказів про вчинення корупційних правопорушень та правопорушень, пов`язаних з корупцією; здійснює складання в межах компетенції протоколів про правопорушення, пов`язані з корупцією, та направлення їх до суду в установленому законодавством порядку.
Відповідно до п. 9 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» правопорушення, пов`язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції», за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Відповідно до вимог ст. 68 Конституції України кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
У відповідності до абз. 14 ч. 1 статті 1 Закону, суб`єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пункіах4 і 5 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», інші особи, які зобов`язані подавати декларацію та виконувати інші вимоги фінансового контролю відповідно до цього Закону.
Відповідно п.п. «г» п. 1 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції», дія Закону розповсюджується на суддів, суддів Конституційного Суду України, Голова, заступник Голови, члени, інспектори Вищої ради правосуддя, посадові особи секретаріату Вищої ради правосуддя, Голова, заступник Голови, члени, інспектори Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, посадові особи секретаріату цієї Комісії, посадові особи Державної судової адміністрації України, присяжні (під час виконання ними обов`язків у суді).
Рішенням Миколаївської міської ради № 29/7 від 30.11.2017 року «Про внесення доповнень до рішення Миколаївської міської ради від 25.04.2017 № 19/9 «Про затвердження списку присяжних Заводського районного суду м. Миколаєва», відповідно ч. 5 ст. 124 Конституції України та ст.ст. 64, 65 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», керуючись ч. 1 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», та відповідно до подання територіального управління Державної судової адміністрації України в Миколаївській області, беручи до уваги надання особами згоди бути присяжними, враховуючи висновки та рекомендації постійної комісії міської ради з питань прав людини, законності, гласності, антикорупційної політики, місцевого самоврядування, депутатської діяльності та етики, призначено ОСОБА_1 присяжною Заводського районного суду міста Миколаєва.
Відповідно до відповіді Заводського районного суду м. Миколаєва за вих. № 03-35/1/2021 від 05.01.2021 встановлено, що всіх присяжних Заводського суду в тому числі ОСОБА_1 повідомлено про необхідність подання електронних декларацій працівниками суду в усному порядку.
ОСОБА_1 , виконувала обов`язки присяжної та приймала участь в судових засіданнях у 2019 році.
Таким чином згідно п.п. «г» п. 1 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції», на ОСОБА_1 поширюється дія цього Закону, як на присяжного Заводського районного суду м, Миколаєва.
Положеннями ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В своїй діяльності ОСОБА_1 , керується Конституцією та Законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України тощо.
Відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про державну службу», державний службовець зобов`язаний додержуватися вимог законодавства у сфері запобігання і протидії корупції.
Статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції» визначено правопорушення, пов`язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Відповідно до ч. 1 ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Розділ XIII Прикінцеві положення Закону України "Про запобігання корупції" (Відомості Верховної Ради України, 2014р., № 49, ст. 2056), відповідно Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню корона вірусної хвороби (СОУЮ-19)», доповнено пунктом 2-1 такого змісту:
- встановити, що декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які відповідно до статті 45 цього Закону подаються за минулий рік до 1 квітня, у 2020 році суб`єкти декларування подають до 1 червня.
- суб`єкти декларування, які у період до 1 червня 2020 року не мали можливості подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, передбачену абзацом першим частини другої статті 45 цього Закону, або повідомлення про суттєві зміни у майновому стані відповідно до статті 52 цього Закону у зв`язку із встановленням на території їх проживання карантинно-обмежувальних заходів, звільняються від відповідальності за несвоєчасне подання такої декларації чи повідомлення у зазначений період".
Оглядом публічної сторінки Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування встановлено, що ОСОБА_1 декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2019 рік подала лише 12.12.2020, чим допустила порушення встановленого строку подання щорічної декларації.
Факт обізнаності гр. ОСОБА_1 щодо обов`язку, способу і терміну подачі декларації особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, типу «щорічна» за 2019 рік, підтверджується раніше поданою декларацією типу «щорічна» за 2018.
Встановлено, що ОСОБА_1 отримала електронний цифровий підпис 11.03.2019 та 12.12.2020 через Акредитований центр сертифікації ключів АТ КБ «Приватбанк», строк дії яких були до 10.03.2020 та 12.12.2021, що підтверджується витягом.
Вищенаведене свідчить про те, що ОСОБА_1 маючи діючий електронний підпис не вжила жодних заходів для своєчасної подачі щорічної декларації за 2019 рік.
Крім того, в період з 01.04.2020 по 01.06.2020 зазначений термін продовжено та надано змогу особам, які не встигнуть подати декларації до 1 квітня через оголошення карантину, зробити це до 01 червня, а також їх звільнено від відповідальності за несвоєчасне подання декларацій у встановлений законодавцем термін (до 01.04.2020). Тобто суб`єкти декларування, які невчасно подали декларації в період з 01.04.2020 по 31.05.2020 звільняються від відповідальності.
Відповідно до абз. 9 підп. 1 п. 2 листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 22.05.2017 № 223-943/0/4-17 «Щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов`язані з корупцією» під поважними причинами несвоєчасного подання декларації слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв`язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, ви гребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою.
В ході збору доказів поважних причин для несвоєчасного подання ОСОБА_1 декларації щорічної не встановлено.
Національне агентство щоденно здійснює моніторинг роботи інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», налагоджено постійну оперативну взаємодію з адміністратором Реєстру Державним підприємством «Українські спеціальні системи» щодо усунення перебоїв у функціонуванні системи.
Вжиття невідкладних заходів дозволяє забезпечити функціонування Реєстру та реалізувати суб`єктами декларування обов`язок щодо подання електронних декларацій відповідно до законодавства.
Згідно відповіді НАЗК (вхідний номер ДСР НПУ від 26.06.2020 № 9237) на запит ДСР НПУ, встановлені дати некоректної роботи Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування та зазначено, що на час необхідний для подачі електронної декларації Реєстр працював в належному режимі, технічних несправностей та перебоїв в роботі ITC реєстру, що завадили б поданню в період з 01.01.2020, не зафіксовано.
Починаючи із зазначеного часу портал Реєстру функціонує в штатному режимі. В дні необхідності подання ОСОБА_1 декларації, а саме з 01.01.2020 Реєстр працював в належному режимі.
Таким чином, 12.12.2020 року ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення - несвоєчасне без поважних причин подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а саме щорічної за 2019 рік.
В судовому засіданні ОСОБА_1 провину визнала та пояснила, що дійсно подала щорічну декларацію в пропущений строк, оскільки не знала, що потрібно подавати таку декларацію.
Прокурор в судовому засіданні адміністративний протокол про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 172-6 КУпАП підтримав.
Вислухавши прокурора, особу, яка притягується до адміністративної відповідальності та дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
Винність ОСОБА_1 у вчиненому адміністративному правопорушенні підтверджується дослідженими в судовому засіданні матеріалами справи про адміністративне правопорушення.
Зокрема, даними протоколу про адміністративне правопорушення №28 від 12.01.2021 року, рапортом з скріншотами результатів пошуку документів на веб-сайті Єдиного державного реєстру декларацій; рапортом про виявлення; витяг скріншоту АЦСК; копією рішенням Миколаївської міської ради № 29/7 від 30.11.2017; копією довідки про виконання присяжними обов`язків за 2019 рік та іншими матеріалами.
Вищевказані докази знаходяться в об`єктивному взаємозв`язку між собою і нічим не спростовані.
Підстави ставити під сумнів зазначені докази відсутні.
Таким чином, суд приходить до переконання, що своїми діями ОСОБА_1 скоїла правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
При вирішенні питання про міру адміністративного стягнення суд приймає до уваги характер скоєного правопорушення, відомості про особу порушника, його відношення до вчиненого проступку та обставини за яких його було вчинено.
З огляду на наведене, суд приходить до переконання, що для досягнення мети адміністративного стягнення необхідною та достатньою мірою відповідальності є штраф в розмірі 50 (п`ятдесят) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто - 850 грн.
Крім того, відповідно до ст.40-1 КУпАП, п.5 ч.2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір у розмірі 454,00 грн.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 221, 283, 284 КУпАП, -
П О С Т А Н О В И В:
На ОСОБА_1 за скоєне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу на користь держави у розмірі 850,00 грн. (Реквізити для оплати: Отримувач Миколаїв. ГУК / Заводськ. р-н / 21081100, ЄДРПОУ – 37992030, Банк отримувача – Казначейство України (ел. адм. подат.), номер рахунку (IBAN) UA698999980313030106000014480, Код класифікації доходів бюджету 21081100).
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір в розмірі 454,00 грн. (реквізити для оплати: Номер рахунку (IBAN): UA808999980313121206000014480, Отримувач: Миколаїв. ГУК / Заводськ.р-н / 22030101, Код отримувача (ЄДРПОУ): 37992030, Банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.), Код класифікації доходів бюджету: 22030101, Найменування коду класифікації доходів бюджету: Судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050), «00» Без деталізації за відомчою ознакою.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з моменту винесення та може бути оскаржена до Миколаївського апеляційного суду у строк та порядку передбачені ст. 294 КУпАП.
Строк пред`явлення до виконання три місяця.
Суддя: Ж.П. Павлова