Рішення № 94423098, 27.01.2021, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.01.2021
Номер справи
420/13907/20
Номер документу
94423098
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 420/13907/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 січня 2021 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Єфіменка К.С., розглянувши в письмовому провадженні у порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Юридичного департаменту Одеської міської ради (Думська площа,1, м.Одеса, 65026), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивача Приватного нотаріуса Одеського міського нотаріального округу Сватаненко Олени Вікторівни (вул..Левітана,34, м.Одеса, 65114) про скасування реєстраційної дії державного реєстратора Юридичного департаменту Одеської міської ради Лєсної Тетяни Олегівни від 05.03.2019 року за номером запису 25490000000004681 про державну реєстрацію фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 ,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Юридичного департаменту Одеської міської ради, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивача Приватного нотаріуса Одеського міського нотаріального округу Сватаненко Олени Вікторівни, в якому позивач просить:

скасувати реєстраційну дію державного реєстратора Юридичного департаменту Одеської міської ради Лєсної Тетяни Олегівни від 05.13.2019р. за номером запису 25490000000004681 про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 .

В обґрунтування адміністративного позову позивач зазначає, що з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань позивачу стало відомо, що станом на 13.10.20 за його персональними даними, але із зазначенням іншої адреси місця проживання, міститься запис про реєстрацію фізичної особи-підприємця - ОСОБА_1 , здійсненої 05.03.2019р., Юридичним департаментом Одеської міської ради за номером запису 25490000000004681 із зазначенням виду діяльності - 93.29 «Роздрібна торгівля напоями в спеціалізованих магазинах». Позивач зазначає, що такої заяви на реєстрацію фізичної-особи підприємця він не подавав, оскільки по теперішній час несе службу в Управлінні патрульної поліції в Одеській області Департаменті патрульної поліції Національної поліції України, а наявність запису 25490000000004681 в Державному реєстрі про реєстрацію фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , здійсненого 05.03.2019р. Юридичним департаментом Одеської міської ради, перешкоджає його роботі в органах Національній поліції України, що прямо заборонено ст. 66 Закону України «Про Національну поліцію», та покладає на позивача певні обов`язки як платника податків. Оскільки такої заяви на реєстрацію ФОП позивач не підписував та не подавав, а в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за пошуком « ОСОБА_1 » містяться ще п`ять записів про реєстрацію ФОП, то позивачем направлено заяву до ГУНП в Одеській області щодо перевірки обставин вчинення протиправних дій з можливого підроблення невідомою особою мого підпису на заяві про реєстрацію ФОП. У зв`язку з чим позивач просить позов задовольнити.

Ухвалою суду від 14.12.2020 року відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

У відзиві на позовну заяву відповідач заперечував проти задоволення позову, оскільки заявником, у розумінні Закону, у разі проведення державної реєстрації фізичної особи підприємцем, може бути фізична особа, яка має намір стати підприємцем, або уповноважена нею особа. Також, відповідно до ч. 2 ст. 14 та п. 5 ч. 1 ст. 15 Закону, у редакції, що діяла на той період часу, у разі подання заяви про державну реєстрацію фізичної особи підприємцем поштовим відправленням справжність підпису заявника повинна бути нотаріально засвідчена. Так, 04.03.2019 року на адресу відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців управління державної реєстрації юридичного департаменту Одеської міської ради поштовим відправленням (вх. № 975) надійшли документи щодо проведення державної реєстрації фізичної особи підприємцем ОСОБА_1 , а саме: заява про державну реєстрацію фізичної особи підприємцем від 25.02.2019 року (підпис заявника на якій нотаріально засвідчений) разом із конвертом, відправником на якому також зазначено ОСОБА_1 05.03.2019 року під час розгляду поданих заявником документів державним реєстратором Десною Т.О. було прийнято рішення про проведення державної реєстрації фізичної особи підприємцем ОСОБА_1 , так як зазначені документи відповідали усім вимогам чинного законодавства (заява про державну реєстрацію фізичної особи підприємцем, яка надійшла поштовим відправленням на адресу відділу державної реєстрації, із нотаріальним засвідченням підпису заявника, що відповідає положенням п. 5 ч. 1 ст. 15 Закону).

Дослідивши матеріали справи, всебічно та повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд зазначає наступне.

З матеріалів справи вбачається, що 04.03.2019 року на адресу відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців управління державної реєстрації юридичного департаменту Одеської міської ради поштовим відправленням (вх. № 975) надійшли документи щодо проведення державної реєстрації фізичної особи підприємцем ОСОБА_1 , а саме:

заява про державну реєстрацію фізичної особи підприємцем від 25.02.2019 року (підпис заявника на якій нотаріально засвідчений Приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Сватаненко Оленою Вікторівною 25.02.19 нотаріальну дію зареєстровано в реєстрі за № 296) разом із конвертом, відправником на якому також зазначено ОСОБА_1

Державну реєстрацію ОСОБА_1 в якості фізичної особи-підприємця було проведено 05.13.2019р., про що свідчить запис № 25490000000004681 в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Разом з тим, ОСОБА_1 зазначає, що з зазначеною заявою особисто не зверталась, державна реєстрація фізичної особи-підприємця вчинена іншими особами без його відома і згоди, а про її існування позивач дізнався з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

За заявою ОСОБА_1 СВ Київського ВП у м. Одеса ГУНП в Одеській області Цінським А.С. здійснюється досудове розслідування за кримінальним провадженням, внесеним 14.08.19 до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12019160480002892 за фактом підроблення та нотаріального посвідчення підпису на заяві про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця.

В ході проведених слідчий дій за кримінальним провадженням №12019160480002892 на запит слідчого від 21.01.20 за № 37-СВ-122, приватним нотаріусом Сватаненко Оленою Вікторівною листом від 20.02.2020 за № 38/01-16 надано відповідь, що нею 25.02.2020 не вчинялася нотаріальна дія за реєстровим № 296 від імені ОСОБА_1 .

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини 2статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб - підприємців врегульовано Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" від 15 травня 2003 року №755-IV (в редакції, на момент вчинення спірних реєстраційних дій, далі - Закон №755-IV).

Положеннями статті 1 Закону №755-IV визначено, що державний реєстратор - посадова особа центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, яка відповідно до цього Закону від імені держави здійснює державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (далі - Єдиний державний реєстр) - автоматизована система збирання, накопичення, захисту, обліку та надання інформації про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Частиною першою статті 4 Закону №755-IV встановлено, що державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.

Згідно з частиною 2 Закону №755-IV порядок проведення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців включає, зокрема:

- перевірку комплектності документів, які подаються державному реєстратору, та повноти відомостей, що вказані в реєстраційній картці;

- перевірку документів, які подаються державному реєстратору, на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації;

- внесення відомостей про юридичну особу або фізичну особу - підприємця до Єдиного державного реєстру;

- оформлення і видачу виписки з Єдиного державного реєстру.

Частиною першою статті 6 Закону №755-IV закріплено, що державний реєстратор: проводить державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; проводить державну реєстрацію припинення юридичних осіб та державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичними особами - підприємцями.

Згідно з частиною першою статті 42 Закону №755-IV для проведення державної реєстрації фізична особа, яка має намір стати підприємцем та має реєстраційний номер облікової картки платника податків, або уповноважена нею особа (далі - заявник) повинна подати особисто (надіслати поштовим відправленням з описом вкладення або в разі подання електронних документів подати опис, що містить відомості про надіслані електронні документи, в електронній формі) або через уповноважену особу державному реєстратору за місцем проживання такі документи:

- заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації фізичної особи - підприємця, до якої може бути подана як додаток заява щодо обрання фізичною особою спрощеної системи оподаткування та/або реєстраційна заява про добровільну реєстрацію як платника податку на додану вартість за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику;

- копію документа, що засвідчує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків;

- документ, що підтверджує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації фізичної особи - підприємця;

- нотаріально посвідчену письмову згоду батьків (усиновлювачів) або піклувальника, або органу опіки та піклування, якщо заявником є фізична особа, яка досягла шістнадцяти років і має бажання займатися підприємницькою діяльністю.

Порядок проведення державної реєстрації фізичної особи - підприємця визначено статтею 43 Закону №755-IV.

Так, у відповідності до статті 43 Закону №755-IV державний реєстратор за відсутності підстав для залишення документів, які подані для проведення державної реєстрації фізичної особи - підприємця, без розгляду зобов`язаний перевірити ці документи на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації фізичної особи - підприємця, які передбачені частиною першою статті 44 цього Закону. Перевірка на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації фізичної особи - підприємця, які передбачені абзацами третім та четвертим частини першої статті 44 цього Закону, здійснюється з використанням відомостей Єдиного державного реєстру.

За відсутності підстав для відмови у проведенні державної реєстрації фізичної особи - підприємця державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про проведення державної реєстрації фізичної особи - підприємця на підставі відомостей реєстраційної картки на проведення державної реєстрації фізичної особи - підприємця. Дата внесення до Єдиного державного реєстру запису про проведення державної реєстрації фізичної особи - підприємця є датою державної реєстрації фізичної особи - підприємця.

Не пізніше наступного робочого дня після отримання державним реєстратором від органів статистики, доходів і зборів, Пенсійного фонду України даних про взяття на облік фізичної особи - підприємця державним реєстратором видається (надсилається поштовим відправленням з описом вкладення) заявнику виписка з Єдиного державного реєстру.

Державний реєстратор не пізніше наступного робочого дня з дати державної реєстрації фізичної особи - підприємця зобов`язаний передати відповідним органам статистики, доходів і зборів, Пенсійного фонду України повідомлення про проведення державної реєстрації фізичної особи - підприємця із зазначенням номера та дати внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру та відомості з реєстраційної картки на проведення державної реєстрації фізичної особи - підприємця для взяття фізичної особи - підприємця на облік.

До відповідного органу доходів і зборів одночасно з відомостями з реєстраційної картки на проведення державної реєстрації фізичної особи - підприємця державним реєстратором передається електронна копія заяви щодо обрання спрощеної системи оподаткування та/або реєстраційної заяви про добровільну реєстрацію як платника податку на додану вартість, виготовлена шляхом сканування, якщо такі заяви були подані як додаток до реєстраційної картки.

Відповідно до частини першої статті 42 Конституції України кожен має право на підприємницьку діяльність, яка не заборонена законом.

Згідно зі статтею 42 ГК України підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб`єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.

За частиною першою статті 50 ЦК України право на здійснення підприємницької діяльності, яку не заборонено законом, має фізична особа з повною цивільною дієздатністю.

Фізична особа здійснює своє право на підприємницьку діяльність за умови її державної реєстрації в порядку, встановленому законом (частина друга статті 50 ЦК України).

Відповідно до частини третьої статті 128 ГК України громадянин може здійснювати підприємницьку діяльність безпосередньо як підприємець або через приватне підприємство, що ним створюється.

Згідно із частиною першою статті 128 ГК України громадянин визнається суб`єктом господарювання у разі здійснення ним підприємницької діяльності за умови державної реєстрації його як підприємця без статусу юридичної особи відповідно до статті 58 цього Кодексу.

За частиною першою статті 58 ГК України суб`єкт господарювання підлягає державній реєстрації як юридична особа чи ФОП у порядку, визначеному законом.

Аналіз норм чинного законодавства дозволяє зробити висновок, для здійснення реєстраційних дій особі необхідно звернутись з заявою про державну реєстрацію особисто та або через уповноважену особу.

Як свідчать матеріали справи, позивач засобами поштового зв`язку на адресу відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців управління державної реєстрації юридичного департаменту Одеської міської ради поштовим відправленням (вх. № 975) надійшли документи щодо проведення державної реєстрації фізичної особи підприємцем ОСОБА_1 .

Заява про державну реєстрацію фізичної особи підприємцем від 25.02.2019 року, підпис заявника на якій нібито нотаріально засвідчений Приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Сватаненко Оленою Вікторівною 25.02.19 нотаріальну дію зареєстровано в реєстрі за № 296.

Доказів звернення іншої уповноваженої позивачем особи з вказаними заявами до матеріалів справи не надано.

Натомість позивач стверджує, що вказаних заяв не подавав, жодну особу на відповідні дії не уповноважував.

На підтвердження вказаних обставин до матеріалів справи надано лист приватного нотаріуса Сватаненко Олени Вікторівни від 20.02.20 за № 38/01-16 в якому зазначено, що нею 25.02.20 не вчинялася нотаріальна дія за реєстровим № 296 від імені ОСОБА_1

Крім того, докази здійснення господарської діяльності позивачем відсутні.

Встановлені обставини вказують на наявність підстав для визнання недійсними реєстраційних дій від 05.13.2019р. за номером запису №25490000000004681, про включення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців відомостей про державну реєстрація фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 .

Так, у рішенні Європейського суду з прав людини від 20 січня 2012 року у справі «Рисовський проти України» підкреслено особливу важливість принципу «належного урядування». Він передбачає, що в разі коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема якщо справа впливає на основоположні права людини, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб. При цьому на них покладено обов`язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах ( параграф 70).

Враховуючи вищевикладене, з метою захисту порушених прав позивача, суд вважає за необхідне скасувати реєстраційній дії від 05.13.2019р. за номером запису №25490000000004681.

Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За приписами статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Таким чином, під час розгляду справи стороною позивача доведено, а стороною відповідача не спростовано підстави для визнання незаконними та скасування реєстраційних дій, що вчинені щодо ОСОБА_1 .

Щодо клопотання відповідача про розгляд справи за правилами загального позовного провадження, суд дійшов висновку, що воно не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Статтею 12 КАС України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.

Згідно з ч. 3 ст. 257 КАС України суд при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) значення справи для сторін; 2) обраний позивачем спосіб захисту; 3) категорію та складність справи; 4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; 5) кількість сторін та інших учасників справи;6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.

З урахуванням зазначених критеріїв, а також того, що дана справа не підпадає під перелік справ, які розглядаються виключно за правилами загального позовного провадження (ч. 4 ст. 12 КАС України), суд ухвалою суду від 20 травня 2019 року прийняв позовну заяву до розгляду, відкрив провадження у справі та вирішив здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними матеріалами справи.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або за власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Між тим, згідно з п. 2 ч. 6 ст. 262 суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін, якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням (викликом) сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.

Судом встановлено, що при визначенні ухвалою суду від 20 травня 2019 року порядку розгляду справи - за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін враховані характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі.

Крім того, позивачем не наведено жодного аргументу щодо заявленого клопотання.

Згідно з ч. 2 ст. 260 КАС України у випадку, передбаченому ч. 1 ст. 259 цього Кодексу, за наслідками розгляду відповідного клопотання позивача суд з урахуванням конкретних обставин справи може: 1) задовольнити клопотання та визначити строк відповідачу для подання заяви із запереченнями щодо розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження; або 2) відмовити в задоволенні клопотання та розглянути справу за правилами загального позовного провадження.

Враховуючи викладене, а також те, що дана справа не підпадає під перелік справ, які розглядаються виключно за правилами загального позовного провадження (ч. 4 ст. 12 КАС України), суд не находить підстав для задоволення клопотання та розгляду справи за правилами загального позовного провадження.

Відповідно до ч.1ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З урахуванням задоволення позову, суд приходить до висновку про необхідність стягнення з Юридичного департаменту Одеської міської ради сплаченого судового збору у сумі 840.80 грн.

Згідно з вимогами ст.139 КАС України розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись статтями 12, 139, 242, 246, 250, 251, 255, 295, 297 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Юридичного департаменту Одеської міської ради (Думська площа,1, м.Одеса, 65026, код ЄДРПОУ 26302537), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивача Приватного нотаріуса Одеського міського нотаріального округу Сватаненко Олени Вікторівни (вул..Левітана,34, м.Одеса, 65114) про скасування реєстраційної дії державного реєстратора Юридичного департаменту Одеської міської ради Лєсної Тетяни Олегівни від 05.03.2019 року за номером запису 25490000000004681 про державну реєстрацію фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 - задовольнити.

Визнати недійсною та скасувати реєстраційну дію державного реєстратора Юридичного департаменту Одеської міської ради Лєсної Тетяни Олегівни від 05.13.2019р. за номером запису 25490000000004681 про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця ОСОБА_1

Стягнути з Юридичного департаменту Одеської міської ради (Думська площа,1, м.Одеса, 65026, код ЄДРПОУ 26302537) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) понесені судові витрати в сумі 840,80 грн.

Рішення набирає законної сили згідно ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст.293,295 та п.15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя К.С. Єфіменко

.