
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,
гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ: 03499901, UA628999980313141206083020002
_________________
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
26.01.2021 Справа № 905/2156/20
Господарський суд Донецької області у складі судді Лейби М.О., при секретарі судового засідання Григор`євій М.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи за позовною заявою: Управління соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації м. Торецьк Донецької області, м.Торецьк, Донецька область
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю “Новгородський комбінат комунального господарства”, смт. Новгородське, м. Торецьк, Донецька область
про стягнення 14743,16грн.
за участю представників:
від позивача: не з`явився
від відповідача: не з`явився
Суть справи:
Позивач, Управління соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації м.Торецьк Донецької області, звернувся до Господарського суду Донецької області з позовною заявою до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю “Новгородський комбінат комунального господарства”, смт. Новгородське, м. Торецьк, Донецька область про стягнення 14743,16грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідач зобов`язаний повернути на користь позивача суму надміру перерахованої житлової субсидії.
Ухвалою від 28.12.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, судове засідання призначено на 26.01.2021.
У судове засідання 26.01.2021 представники сторін не з`явились; про місце, час та дату слухання справи були повідомлені належним чином, що підтверджується наявним в матеріалах справ рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.
Згідно повідомленням про вручення поштового відправлення ухвала про відкриття провадження у справі отримана адресатом - відповідачем 04.01.2021.
Відповідач своїм правом на подання відзиву на позов у визначений судом строк до (протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі, а саме до 19.01.2021 включно) не скористався, заперечень проти розгляду справи у спрощеному позовному провадженні та будь-яких заяв (клопотань) щодо продовження або поновлення процесуальних строків, в тому числі на подання відзиву, до суду не надходило.
Згідно із частиною 9 статті 165 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Клопотань від сторін про відкладення розгляду справи чи надання додаткових документів не заявлено.
З огляду на те, що під час розгляду справи судом було створено сторонам необхідні умови для доведення фактичних обставин справи, зокрема, було надано достатньо часу для реалізації кожним учасником спору своїх процесуальних прав, передбачених статтями 42, 46 ГПК України, зважаючи на належне повідомлення сторін про розгляд справи та наявність у матеріалах справи доказів, необхідних і достатніх для вирішення спору по суті, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами відповідно до правил частини 9 статті 165, статті 202 ГПК України.
Під час розгляду справи судом досліджені письмові докази, що містяться в матеріалах справи.
Дослідивши матеріали справи, господарський суд
встановив:
14.01.2019 між Управлінням соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації міста Торецьк Донецької області (далі - головний розпорядник коштів, позивач) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Новгородський комбінат комунального господарства» (далі – виконавець, відповідач) укладено договір №28 на фінансування витрат підприємства за надані послуги водопостачання та водовідведення, теплопостачання для населення (далі - договір).
Відповідно до пункту 1.1 договору, фінансування витрат підприємства за надані послуги водопостачання та водовідведення, теплопостачання для населення згідно Положення про порядок призначення та надання населенню субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого, пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №848 від 21.10.1995 (зі змінами та доповненнями).
За приписами пункту 3.5 договору, головний розпорядник бюджетних коштів має право здійснювати внутрішній контроль за використання бюджетних коштів отриманих виконавцем.
Згідно з пунктом 6.1 договору, усі спори, пов`язані з цим договором, його укладанням або умови, що виникли в процесі виконання даного Договору, вирішуються шляхом переговорів між представниками сторін. Якщо спір не можливо вирішити шляхом переговорів, то він вирішується в судовому порядку у відповідності до чинного законодавства України.
Договір набирає чинності з 01.01.2019 і діє до 31.12.2019 або до повного виконання зобов`язань (пункт 4.1. договору).
Договір підписаний представниками обох сторін, підписи представників сторін скріплені печатками.
У зв`язку з повторними зверненнями громадян (з причин не задекларованих членів сім`ї) з заявами про призначення житлової субсидії, було проведено перерахунок раніше призначеної житлової субсидії, на підставі абз. 4 пункту 22 «Положенням про порядок призначення житлових субсидій», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 №848 зі змінами (далі - Положення) та здійснено зняття коштів з особових рахунків організацій - надавачів житлово-комунальних послуг з початку отримання житлової субсидії. Внаслідок чого за період з травня 2018 року по січень 2019 року утворилась переплата у розмірі 14743,16грн. щодо підприємства відповідача.
Відповідачу було направлено листи №05/3-03801 від 02.12.2019, №05/3-00013 від 02.01.2020, №05/3-00335 від 30.01.2020, №05/3-00686 від 02.03.2020, №05/3-01531 від 27.05.2020, №05/3-01903 від 01.07.2020, №05/3-02298 від 07.08.2020 з повідомленням про утворення дебіторської заборгованості та вимогою про повернення грошових коштів на розрахунковий рахунок Управління. Вказані листи отримані відповідачем, що підтверджується відмітками останнього на вказаних листах, проте вони залишенні відповідачем без відповіді та задоволення.
Вказане стало підставою для звернення позивача до суду із позовом про стягнення з відповідача переплаченої суми в розмірі 14743,16грн.
Отже, предметом позову у даній справі є стягнення з відповідача грошових коштів, які становлять суму надміру перерахованої житлової субсидії, які відповідач відмовився сплатити у добровільному порядку.
Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд виходить з наступного:
Згідно із статтею 174 Господарського кодексу України (далі – ГК України) господарські зобов`язання можуть виникати, зокрема, безпосередньо із закону або іншого нормативно-правового акту, що регулює господарську діяльність.
В частині 1 статті 175 ГК України визначено, що майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов`язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов`язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку. Майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Згідно з частиною 1 статті 509 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника конання його обов`язку.
Відповідно до статті 526 ЦК України та частини 1 статті 193 ГК України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Частиною 2 статті 193 ГК України передбачено, що кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов`язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.
Відповідно до частини 1 статті 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання.
Статтею 610 ЦК України передбачено, що порушенням зобов`язання є його виконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Особа, яка порушила зобов`язання, несе відповідальність за наявності її вини (умислу або необережності), якщо інше не встановлено договором або законом (стаття 614 Цивільного кодексу України).
Умови призначення та порядок надання громадянам житлових субсидій регламентується «Положенням про порядок призначення житлових субсидій», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 №848 зі змінами та Бюджетним кодексом України.
Згідно з пунктом 3 (в редакції до 01.10.2019) Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» від 21.10.1995 №848, призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення). У територіальних громадах (в тому числі об`єднаних), у виконавчих органах яких відсутні структурні підрозділи з питань соціального захисту населення, прийняття заяв громадян з необхідними документами для призначення житлових субсидій та передачу їх відповідним структурним підрозділам з питань соціального захисту населення безпосередньо або через центри надання адміністративних послуг чи їх фронт-офіси здійснюють уповноважені особи, які визначаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад.
Відповідно до вказаного Положення, в редакції, яка діяла до 01.01.2019, житлові субсидії на оплату житлово-комунальних послуг до грудня 2018 року / січня 2019 року включно надавались громадянам не у грошовій формі за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам шляхом перерахування коштів на рахунки надавачів послуг.
Згідно пункту 125 Положення (в редакції 01.10.2019) у випадках, зазначених в абзацах четвертому - сьомому пункту 119 цього Положення, на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, який призначив житлову субсидію, сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається громадянином, а сума житлової субсидії, яка надавалася не у грошовій формі, повертається управителем, об`єднанням, виконавцем комунальних послуг шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків отримувачів субсидії.
Згідно розрахунку загального обсягу невикористаних сум субсидій, що підлягають поверненню до бюджету, проведеного на виконання Порядку розрахунку та повернення до бюджету невикористаних сум субсидій для відшкодування витрат на оплату послуг, затвердженого Постановою КМУ №534 від 23.08.2016, невикористана сума субсидій, яка підлягає поверненню до бюджету складає 14743,16грн.
Виконавцем комунальної послуги є відповідач, тому на підставі вищезазначеного згідно з абз. 14 пункту 22 Положення (в редакції 01.01.2019) та п.125 Положення (в редакції 01.10.2019) на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається виконавцем комунальної послуги.
Згідно з абз. 16 пункту 22 Положення у разі відмови виконавця комунальної послуги добровільно повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії питання про її примусове стягнення вирішується у судовому порядку.
ТОВ “Новгородський комбінат комунального господарства” є відповідачем у справі, оскільки, саме з ним укладено договір і згідно з пунктом 3.5. якого головний розпорядник бюджетних коштів (позивач) має право здійснювати внутрішній контроль за використанням бюджетних коштів отриманих виконавцем, тобто відповідачем.
Як встановлено судом з метою контролю, Управлінням було направлено відповідачу листи №05/3-03801 від 02.12.2019, №05/3-00013 від 02.01.2020, №05/3-00335 від 30.01.2020, №05/3-00686 від 02.03.2020, №05/3-01531 від 27.05.2020, №05/3-01903 від 01.07.2020, №05/3-02298 від 07.08.2020 з повідомленням про утворення дебіторської заборгованості та вимогою про повернення грошових коштів на розрахунковий рахунок Управління.
Факт порушення відповідачем умов, визначених змістом зобов`язання, та факт неповернення відповідачем у визначений термін невикористаної суми житлової субсидії є доведеним. Доказів оплати заборгованості в сумі 14743,16грн. відповідачем не надано.
Таким чином, оскільки факт наявності вказаної заборгованості відповідачем не спростовано та в добровільному порядку відповідачем заборгованість не сплачена, позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню на підставі встановлених обставин та матеріалів справи.
Відповідно до статті 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності.
Згідно з пунктом 4 частини 3 статті 129 Конституції України та статями 73, 74, 77, 79 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.
Враховуючи вищевикладене, надавши відповідну юридичну оцінку всім доказам на які посилається позивач, як на підставу своїх вимог, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позову.
Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на відповідача.
Керуючись статтями 12, 73, 74, 76-79, 86, 91, 129, 165, 236-238, 247, 252 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Управління соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації м.Торецьк Донецької області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Новгородський комбінат комунального господарства», м.Торецьк, смт.Новгородське, Донецька область про стягнення 14743,16грн. задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Новгородський комбінат комунального господарства» (85295, Донецька обл., місто Торецьк, селище міського типу Новгородське, вулиця Квіткова, будинок 1, код ЄДРПОУ 31459617) на користь Управління соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації міста Торецьк Донецької області (85200, Донецька обл., місто Торецьк, вулиця Євгена Седнєва, будинок 1, код ЄДРПОУ 26000411) заборгованість в сумі 14743,16грн. та витрати по сплаті судового збору в сумі 2102,00грн.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Згідно із статтею 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга відповідно до статті 256 Господарського процесуального кодексу України на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга може бути подана учасниками справи до Східного апеляційного господарського суду через господарський суд Донецької області.
Рішення складено та підписано 26.01.2021.
Суддя М.О. Лейба