Постанова № 94404643, 26.01.2021, Михайлівський районний суд Запорізької області

Дата ухвалення
26.01.2021
Номер справи
321/1627/20
Номер документу
94404643
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Михайлівський районний суд Запорізької області

Справа № 321/1627/20

Провадження № 3/321/16/2021

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26.01.2021 р. Запорізька обл., Михайлівський р-н,

смт. Михайлівка

Суддя Михайлівського районного суду Запорізької області Ігнатьєв Д.П., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов із Головного управління ДПС у Запорізькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 , громадянина України, голова ФГ «Славутич» Михайлівського району Запорізької області, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,

за ч. 1 ст. 164 КУпАП,

В С Т А Н О В И В:

При перевірці працівниками Головного управління ДПС у Запорізькій області ФГ «Славутич» Михайлівського району, Запорізької області, ЄДРПОУ 19264240, розташованого за адресою Запорізька область, Михайлівський район, смт. Михайлівка, вул. Запорізька, 105-а, головою якого є ОСОБА_1 , було встановлено порушення ч. 1, ч. 8, ч. 16 ст. 15 ЗУ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» від 19.12.1995 року №481/95-ВР зі змінами та доповненнями, а саме: зберігання пального в період з 01.07.2019 року до 29.09.2020 року (включно) без отримання ліцензії на право зберігання пального в місцях виробництва пального або в місцях оптової торгівлі пальним чи місцях роздрібної торгівлі пальним та ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним, що є провадженням господарської діяльності без одержання ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню, чим порушено ч. 1 ст.164 Кодексу про адміністративні правопорушення України.

В судовому засіданні ОСОБА_1 заперечував проти притягнення його до адміністративної відповідальності. Пояснив, що правопорушення не вчиняв. Просив не притягувати його до адміністративної відповідальності та закрити провадження у справі.

Також ОСОБА_1 надав письмові пояснення № 01/21 від 05.01.2021 р. щодо обставин справи.

Заслухавши особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, вивчивши матеріали справи, суд доходить до наступного.

Відносно ОСОБА_1 працівниками Головного управління ДПС у Запорізькій області 21.12.2020 р. складений протокол № 0074/09/19264240 про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 164 КУпАП.

Диспозиція ч. 1 ст. 164 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за порушення порядку провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб`єкта господарювання або без одержання ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, чи здійснення таких видів господарської діяльності з порушенням умов ліцензування, а так само без одержання дозволу, іншого документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди).

На думку осіб, які склали цей протокол, ОСОБА_1 , як голова ФГ «Славутич» (код ЄДРПОУ 19264240), вчинив порушення ч. 1, ч. 8, ч. 16 ст. 15 ЗУ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» від 19.12.1995 року №481/95-ВР зі змінами та доповненнями, а саме: зберігання пального в період з 01.07.2019 року до 29.09.2020 року (включно) без отримання ліцензії на право зберігання пального в місцях виробництва пального або в місцях оптової торгівлі пальним чи місцях роздрібної торгівлі пальним та ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним, що є провадженням господарської діяльності без одержання ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню.

В якості доказу вчинення ОСОБА_1 зазначеного правопорушення Головним управлінням ДПС у Запорізькій області суду надані протокол № 0074/09/19264240 про адміністративне правопорушення від 21.12.2020 р. та Акт від 23.11.2020 р. № 1385/08/01/09/19264240 про результати фактичної перевірки з питань здійснення контролю за додержанням суб`єктом господарювання вимог законодавства, які є обов`язковими при виробництві, обліку, зберіганні та транспортуванні пального; наявності супровідних документів на товар (прибуткових, товарно-транспортних, видаткових та акцизних накладних), виявлення порушень у сфері виробництва і обігу пального (далі – Акт від 23.11.2020 р.).

Під час проведення перевірки ФГ «СЛАВУТИЧ» працівниками Головного управління ДПС у Запорізькій області була встановлена кількість придбаного ФГ «СЛАВУТИЧ» у період, що перевірявся, дизельного пального (а.с. 5), а саме:

Продавець№ та дата видаткової накладної№ та дата ТТНОдиниці, лTОВ «Прона»580 від 03.07.2019 р.ПР00000580 від 03.07.2019 р.3100«НК» Нафта Груп»124 від 05.09.2019 р.НК000000124 від 05.09.2019 р.2070TОВ «Прона»89 від 17.02.2020 р.ПР00000089 від 17.02.2020 р.5170ТОВ «НК» Нафта Груп»371 від 03.07.2020 р.НК000000371 від 03.07.2020 р.2070ТОВ «НК» Нафта Груп»150 від 14.09.2020 р.НФ00000150 від 14.09.2020 р.2060

Також під час перевірки встановлено (а.с. 6), що ФГ «Славутич» отримує скетч-карти на пальне від ТОВ «Лівайн Торг» в загальній кількості 70 шт. на отримання пального 1400 л.

Працівниками Головного управління ДПС у Запорізькій області була під час перевірки встановлена кількість одиниць техніки, яку використовує ФГ «Славутич» та об`єм їх паливних баків (а.с. 6), а саме:

Вид транспортного засобуРеєстраційний номерОб`єм паливного бака (л), згідно пояснення ФГ «СЛАВУТИЧ»Об`єм паливного бака (л), згідно технічних характеристик та загальнодоступного ресурсуавтомобіль ЗІЛ ММЗ 554AP4206CP200170автомобіль ГАЗ С41R13-10НОМЕР_2 100105трактор колісний МТЗ 80ШУ6650150120трактор колісний МТЗ НОМЕР_3 150130трактор колісний CASE ІН Maxxum140 300250Комбайн зернозбиральний SAMPO ROSENLEW SR208513141АР350350Навантажувач телескопічний JCB 531-70 AGRI17708АР150150Загальний об`єм паливних баків 14001275

В Акті від 23.11.2020 р. зазначено (а.с. 8) - перевіркою встановлено, що в період з 01.07.2019 р. по 29.09.2020 р. ФГ «Славутич» зберігало дизельне пальне в ємності, а саме:

-03 липня 2019 р. зберігало пальне у кількості, що найменше 2000 літрів;

-05 вересня 2019 р. зберігало пальне у кількості, що найменше 970 літрів;

-17 лютого 2020 р. зберігало пальне у кількості, що найменше 4000 літрів;

-30 березня 2020 р. зберігало пальне у кількості, що найменше 2830 літрів;

-03 липня 2020 р. зберігало пальне у кількості, що найменше 670 літрів;

-14 вересня 2020 р. зберігало пальне у кількості, що найменше 660 літрів.

На цих підставах працівники Головного управління ДПС у Запорізькій області в Акті від 23.11.2020 р. зробили висновок про порушення ФГ «Славутич» норм чинного законодавства (а.с. 8).

У відповідності до ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням не інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.

Відповідно до ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені цим Кодексом, настає, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності.

Згідно ст. 10 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.

Статтею 245 КУпАП передбачено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у випадку відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

Згідно зі ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Також, відповідно до ч. 2 ст. 251 КупАП обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Згідно зі ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Як вище зазначено в якості доказу вчинення ОСОБА_1 правопорушення Головним управлінням ДПС у Запорізькій області суду надані протокол № 0074/09/19264240 про адміністративне правопорушення від 21.12.2020 р. та Акт від 23.11.2020 р.

Висновки, викладені в Акті від 23.11.2020 р., є відображенням дій працівників податкового органу, викладенням цими працівниками власних суб`єктивних висновків щодо зафіксованих обставин. У зв`язку з цим Акт від 23.11.2020 р. не є беззаперечним доказом вчинення ОСОБА_1 правопорушення та не звільняє Головне управління ДПС у Запорізькій області від обов`язку доводити ті висновки, які зазначені в Акті від 23.11.2020 р.

Однак, Головним управлінням ДПС у Запорізькій області на підтвердження висновку, який зазначений в Акті від 23.11.2020 р. (а.с. 8), щодозберігання ФГ «Славутич» дизельного пального у період з 01.07.2019 р. по 29.09.2020 р., не надано жодного доказу. Відповідно у суду відсутня можливість перевірити висновки, які встановлені в Акті від 23.11.2020 р.

Працівники Головного управління ДПС у Запорізькій області, роблячи в Акті від 23.11.2020 р. висновок про зберігання ФГ «Славутич» у період з 01.07.2019 р. по 29.09.2020 р. дизельного пального, не навели в цьому акті розрахунків визначення обсягу дизельного пального, яке у цей період зберігало ФГ «Славутич», не навели міркувань з яких вони виходили, визначаючи ці обсяги.

Більш того, роблячи висновок про зберігання ФГ «Славутич» дизельного пального працівники Головного управління ДПС у Запорізькій області зазначили (а.с. 8), що «…ФГ «Славутич» (ЄДРПОУ 19264240) зберігало дизельне пальне у кількості, що найменше…».

Таким чином судом встановлено, що працівниками Головного управління ДПС у Запорізькій області, під час проведення ними перевірки, не встановлена точна кількість дизельного пального, яке зберігало ФГ «Славутич», а зазначена ними в Акті від 23.11.2020 р. кількість цього пального є припущенням.

В своїх письмових поясненнях № 01/21 від 05.01.2021 р. ОСОБА_1 не погодився з висновками акту перевірки та доводами стосовно зберігання пального (а.с. 39 – 47).

Надав суду, зокрема, Акт розливу дизпалива від 30.03.2020 р. з якого вбачається, що в паливні баки транспортних засобів ФГ «Славутич» залито 1170 л дизельного пального. Станом на 01.04.2020 р. дизельне пальне в бочці відсутнє повністю.

З наданого ОСОБА_1 . Акту розливу дизпалива від 03.07.2020 р. вбачається, що в паливні баки транспортних засобів ФГ «Славутич» залито 1950 л дизельного пального, а в споживчу тару до 5 л залито 120 л дизельного пального. Всього залито 2070 л.

Таким чином ОСОБА_1 наданий доказ витрати дизельного пального, яке ФГ «Славутич» отримало 03.07.2020 р. від ТОВ «НК» Нафта Груп» в об`ємі 2070 л.

З наданого ОСОБА_1 Акту розливу дизпалива від 14.09.2020 р. вбачається, що в паливні баки транспортних засобів ФГ «Славутич» залито 1950 л дизельного пального, а в споживчу тару до 5 л залито 110 л дизельного пального.

Таким чином ОСОБА_1 наданий доказ витрати дизельного пального, яке ФГ «Славутич» отримало 14.09.2020 р. від ТОВ «НК» Нафта Груп» в об`ємі 2060 л.

Стаття 15 ЗУ «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» передбачає, що оптова торгівля пальним та зберігання пального здійснюються суб`єктами господарювання (у тому числі іноземними суб`єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності за наявності ліцензії.

Відповідно до ст. 1 ЗУ «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» зберігання пального діяльність із зберігання пального із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик. Місце зберігання пального - місце (територія), на якому розташовані споруди та або обладнання, ємності , що використовуються для зберігання пального на праві власності або користування.

Згідно зі ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» для отримання ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на право зберігання пального разом із заявою додатково подаються завірені заявником копії таких документів:

-документи, що підтверджують право власності або право користування земельною ділянкою, або інше передбачене законодавством право землекористування на земельну ділянку, на якій розташований об`єкт оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, чинні на дату подання заяви та/або на дату введення такого об`єкта в експлуатацію, будь-якого цільового призначення;

-акт вводу в експлуатацію об`єкта або акт готовності об`єкта до експлуатації, або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, або інші документи, що підтверджують прийняття об`єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо всіх об`єктів у місці оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, необхідних для оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального;

-дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

Суб`єкти господарювання, що здійснюють зберігання пального, яке не реалізовується іншим особам і використовується виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки, копії зазначених документів не подають. Такі суб`єкти господарювання у заяві зазначають про використання пального для потреб власного споживання чи переробки, загальну місткість резервуарів, що використовуються для зберігання пального, та їх фактичне місцезнаходження, а також фактичне місцезнаходження ємностей, що використовуються для зберігання пального.

Відповідно до приписів п.п. 14.1.6 п. 14.1 ст. 14 ПК України акцизний склад - це: спеціально обладнані приміщення на обмеженій території (далі - приміщення), розташовані на митній території України, де під контролем постійних представників контролюючого органу розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, пакування, фасування, зберігання, одержання чи видачі, а також реалізації спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів; приміщення або територія на митній території України, де розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізації пального.

Не є акцизним складом, зокрема, паливний бак як ємність для зберігання пального безпосередньо в транспортному засобі або обладнанні чи пристрої; приміщення або територія, у тому числі платника податку, де зберігається або реалізується виключно пальне у споживчій тарі ємністю до 5 літрів включно, отримане від виробника або особи, яка здійснила його розлив у таку тару.

Таким чином наведені вище нормативно – правові акти дозволяють суб`єктам господарювання зберігати пальне без отримання ліцензії, зокрема, в паливних баках транспортних засобів і в споживчій тарі до 5 літрів включно.

Як вбачається з наведених вище актів розливу дизпалива ФГ «Славутич» здійснювало 03.07.2020 р. та 14.09.2020 р. розлив дизельного пального безпосередньо в паливні баки транспортних засобів та в споживчу тару до 5 л.

Таким чином судом встановлено, що 03.07.2020 р. та 14.09.2020 р. ФГ «Славутич» зберігало дизельне пальне в паливних баках транспортних засобів та в споживчій тарі до 5 л, що не потребує отримання ліцензії на право зберігання пального.

Працівниками Головного управління ДПС у Запорізькій області в Акті від 23.11.2020 р. зазначено, що Згідно до наданих актів на розлив дизельного палива від 03.07.2020 року иа 14.09.2020 року ФГ «Славутич» вказує Комбайн зернозбиральний SAMPO ROSENLEW SR2085 об`ємом 900 літрів. Згідно технічних характеристик та загальнодоступного ресурсу зазначено, дана техніка обладнана паливним баком об`ємом 350 л. Головою ФГ «Славутич» (ЄДРПОУ 19264240) не надано документів, які підтверджують об`єм баків вищезазначеної техніки та не надано документів, що підтверджують переобладнання комбайна зернозбирального SAMPO ROSENLEW SR2085 в частині установки додаткового баку.

В матеріалах справи (а.с. 31) міститься договір № 1902 на виконання робіт від 19.02.2020 р., який укладений між ФГ «Славутич» та ТОВ «Сігма Майстер Плюс». Відповідно до п. 1.1 цього договору ТОВ «Сігма Майстер Плюс» зобов`язалося встановити на комбайн зернозбиральний SAMPO ROSENLEW SR2085 реєстраційний номер НОМЕР_4 , який належить на праві власності ФГ «Славутич», додатковий паливний бак об`ємом 500 літрів. Вартість послуг, відповідно до п. 4.1 договору, становить 2200 грн.

Відповідно до Акту від 21.02.2020 р. приймання – передачі робіт, виконаних по договору № 1902 від 19.02.2020 року (а.с. 32) вбачається, що ТОВ «Сігма Майстер Плюс» виконало роботи по встановленню на комбайн зернозбиральний SAMPO ROSENLEW SR2085 реєстраційний номер НОМЕР_4 додаткового паливного баку об`ємом 500 літрів.

Зазначені роботи ФГ «Славутич» оплатило в повному обсязі, про що свідчить платіжне доручення № 136 від 17.12.2020 р. (а.с. 34).

У зв`язку із зазначеним суд вважає доведеним факт встановлення ФГ «Славутич» на комбайн зернозбиральний SAMPO ROSENLEW SR2085 додаткового паливного баку об`ємом 500 літрів. Відсутність доказів переобладнання комбайну зернозбирального SAMPO ROSENLEW SR2085 в порядку, передбаченому чинним законодавством, не спростовує факт встановлення додаткового паливного баку на цей комбайн та не спростовує факту залиття ФГ «Славутич» в паливні баки комбайну зернозбирального SAMPO ROSENLEW SR2085 03.07.2020 р. та 14.09.2020 р. по 900 л дизельного пального.

На підставі викладеного суд доходить до висновку про відсутність в діях ОСОБА_1 складу та події адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП, що в силу п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП є підставою для закриття провадження у справі.

В своїх письмових поясненнях № 01/21 від 05.01.2021 р. (а.с. 47) ОСОБА_1 вважає, що маються підстави для закриття провадження у справі у зв`язку зі спливом строку для притягнення його до адміністративної відповідальності. В судовому засіданні ОСОБА_1 підтримав це клопотання.

Відповідно до ч. 2 ст. 38 КУпАП якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частині третій цієї статті.

Відносно ОСОБА_1 працівниками Головного управління ДПС у Запорізькій області 21.12.2020 р. складений протокол № 0074/09/19264240 про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 164 КУпАП. На думку Головного управління ДПС у Запорізькій області ОСОБА_1 вчинив зберігання пального в період з 01.07.2019 року до 29.09.2020 року (включно) без отримання ліцензії на право зберігання пального.

Виявлений цей факт (зберігання пального в період з 01.07.2019 року до 29.09.2020 року (включно))Головним управлінням ДПС у Запорізькій області під час проведення в період з 12.11.2020 р. по 20.11.2020 р. перевірки ФГ «Славутич», за результатами якої був складений Акт від 23.11.2020 р.

В даному випадку зберігання пального є триваючим правопорушенням, яке виявлене 20.11.2020 р. (день закінчення перевірки), а тому тримісячний строк для накладення стягнення за це адміністративне правопорушення слід відраховувати саме з цієї дати.

Оскільки на час розгляду справи тримісячний строк для накладення адміністративного стягнення не сплив, то відсутні підстави для закриття провадження у справі на підставі п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 7, 9, 10, 164 ч.1, 245, 247, 251, 252, 280, 283, 284, 287, 289 КУпАП, суддя -

П О С Т А Н О В И В:

Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 , що зареєстрований та проживає за адресою АДРЕСА_1 , про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП, закрити у зв`язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду через Михайлівський районний суд Запорізької області протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя

Михайлівського районного суду

Запорізької області Д.П. Ігнатьєв