Ухвала суду № 94393507, 20.01.2021, Господарський суд Харківської області

Дата ухвалення
20.01.2021
Номер справи
922/4893/13
Номер документу
94393507
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Господарський суд Харківської області

Держпром, 8-й під`їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

_____________

УХВАЛА

"20" січня 2021 р. Справа № 922/4893/13

вх. № 4893/13

Господарський суд Харківської області у складі: судді: Усатого В.О.

при секретарі судового засідання Мазуренко А.О.

та за участю:

ліквідатора боржника - арбітражного керуючого Саутенко С.О. (свідоцтво № 216 від 20.02.2013);

органу з питань банкрутства - Східного міжрегіонального управління міністерства юстиції - Губська О.М. (довіреність від 05.01.2021 №1);

прокурора відділу Прокуратури Харківської області Ткаченко К.О. (посвідчення № 057315 від 09.10.2020);

від Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства - Бєльський - Панасюк О.О. (приймає участі в судовому засіданні в режимі відеоконференції відповідно до ухвали Господарського суду Харківської області від 15.12.2020 у приміщенні Північного апеляційного господарського суду (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 1, літера А),

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Господарського суду Харківської області клопотання ліквідатора про зобов`язання вчинити дії (вх.22291 від 25.09.2020) у справі

за заявою : ТОВ "ЮККО", м. Харків

до ДП "Харківський радіозавод "Протон" м. Харків

про визнання банкрутом,

ВСТАНОВИВ:

Постановою Господарського суду Харківської області від 28.07.2014, крім іншого, визнано Державне підприємство "Харківський радіозавод "Протон" банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру, призначено ліквідатором арбітражного керуючого Саутенка Сергія Олеговича (свідоцтво № 216 від 20.02.2013).

Розпорядженням керівника апарату суду від 29.01.2016 призначено повторний автоматичний розподіл справи, у зв`язку з відсутністю повноважень судді Дзюби О.А.

Згідно протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 29.01.2016, визначено суддю Усатого В.О. для розгляду даної справи.

Ліквідатором регулярно подаються до суду звіти про хід ліквідаційної процедури та вчинені у ліквідаційній процедурі заходи та повідомлялось про те, що Міністерство економічного розвитку і торгівлі не погоджується зі звітами ліквідатора та вважає, що вони містять недоліки та підлягають доопрацюванню.

Розгляд звіту ліквідатора неодноразово відкладався.

Справа направлялась до господарського суду апеляційної інстанції за апеляційними скаргами ТОВ "ЮККО".

Після повернення справи з суду апеляційної інстанції ухвалою господарського суду Харківської області від 23.03.2020 призначено розгляд звіту ліквідатора у справі.

25.09.2020 до суду від ліквідатора боржника надійшло клопотання (вх. 22291), в якому він просить суд : зобов`язати Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України погодити перелік майна, що включається до складу ліквідаційної маси ДП "Харківський радіозавод "Протон" у справі про банкрутство № 922/4893/13 та повернути один погоджений екземпляр переліку майна, що включається до складу ліквідаційної маси ДП "Харківський радіозавод "Протон" арбітражному керуючому ліквідатору Саутенко С.О. за адресою: 61166, м. Харків, вул. Кримська, 6, в редакції, направленій на адресу Міністерства за вих. № 01-34-/230 від 08.07.2020.

20.10.2020 до суду від Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України надійшли письмові пояснення (вх. 24313), в яких вказує на те, що Міністерство повідомило ліквідатора про те, що ним не усунуто попередні зауваження та не включено грошові кошти та дебіторська заборгованість до ліквідаційної маси ДП "ХРЗ "Протон". Просить відмовити у задоволенні клопотання ліквідатора.

09.12.2020 до суду від Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України надійшли письмові пояснення (вх. 5048), в яких на виконання вимог ухвали суду від 01.12.2020 щодо надання інформації про наявність ДП "ХРЗ "Протон" в Переліку майна, що підлягає передачі до сфери управління Фонду державного майна України, надає наступну інформацію: функції з управління ДП "ХРЗ "Протон" із Міністерства до Фонду державного майна станом на сьогодні не передані та відповідно акт приймання - передачі майна не підписувався. Таким чином, Мінекономіки є органом управління ДП "ХРЗ "Протон" (код ЄДРПОУ 31733589).

Розгляд клопотання ліквідатора (вх. 22291 від 25.09.2020) про зобов`язання вчинити певні дії неодноразово відкладався. Так, ухвалою суду повідомлено про відкладення розгляду клопотання на 20.01.2021.

В судовому засіданні 20.01.2021 ліквідатор підтримав вимоги свого клопотання в повному обсязі. Зазначив про те, що ліквідаційна процедура щодо ДП "ХРЗ "Протон" триває значний час, на протязі якого він намагається погодити з Міністерством перелік майна, яке підлягає включенню до ліквідаційної маси, однак, у зв`язку з тим, що у Міністерства відсутній чіткий затверджений порядок такого узгодження та необхідний перелік документів, які підлягають поданню для такого затвердження, це питання досі не вирішено. На думку ліквідатора, Міністерство безпідставно відмовляє у затвердженні переліку майна боржника, яке підлягає включенню до ліквідаційної маси, в той час як ліквідатором прийняті до уваги всі попередньо зазначені зауваження Міністерства та 08.07.2020 направлено необхідний перелік документів до Міністерства для затвердження.

В судовому засіданні представник Міністерства заперечував проти клопотання ліквідатора та пояснив, що вважає, що перелік документів, наданих ліквідатором 08.07.2020 Міністерству для затвердження переліку майна містить недоліки, тому клопотання не підлягає задоволенню.

В судовому засіданні прокурор відділу Прокуратури Харківської області зазначила, що підтримує клопотання ліквідатора боржника та вважає, що Міністерство безпідставно не затверджує поданий ліквідатором перелік майна боржника, яке підлягає включенню до ліквідаційної маси. Ліквідаційна процедура триває значний час, отже такі дії Міністерства перешкоджають її здійсненню.

Представник органу з процедур банкрутства не висловив своїх заперечень щодо клопотання ліквідатора.

Суд зауважив на те, що після набрання чинності Кодексом України з процедур банкрутства, законодавцем виключені положення про обов`язковість погодження переліків ліквідаційної маси органом, уповноваженим управляти державним майном, у справах про банкрутство державних підприємств та неможливість продажу майна у ліквідаційній процедурі без такого погодження; щодо призначення членів ліквідаційної комісії та, відповідно, включення органу, уповноваженого управляти державним майном, до ліквідаційної комісії; щодо схвалення звіту ліквідатора власником майна (органом, уповноваженим управляти державним майном) боржника державного підприємства.

З огляду на зазначене суд поставив ліквідатору запитання: "На які норми чинного законодавства ліквідатор посилається в обґрунтування заявленого клопотання щодо зобов`язання Міністерства здійснити таке погодження?"

Ліквідатор надав суду відповідь, що: "дійсно, положення статті 96 Кодексу України з процедур банкрутства не містять положень, які передбачають отримання погодження переліку ліквідаційної маси органом, уповноваженим управляти державним майном, однак на даний час є чинним Закон України "Про управління об`єктами державної власності", який містить положення про обов`язковість погодження ліквідаційних мас у справах про банкрутство з корпоративними правами держави понад 50 відсотків їх статутного капіталу з суб`єктом управління об`єктами державної власності. З огляду на зазначене, вважає, що таке погодження є обов`язковим".

Заслухавши пояснення представників сторін та інших учасників провадження у справі та розглянувши клопотання ліквідатора боржника, судом встановлено наступне.

Відповідно до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ДП "ХРЗ "Протон" за своєю організаційно-правовою формою є державним підприємством, органом управління боржника визнано Міністерство промислової політики України.

Листом за вих. № 21/3-3-183 від 11.11.2014 Міністерство промислової політики України повідомило ліквідатора боржника, що відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 23.03.2014 № 408-р "Деякі питання управління Міністерством економічного розвитку і торгівлі об`єктами державної власності" Державне підприємство "Харківський радіозавод "Протон" передано із сфери управління Міністерства промислової політики України до сфери управління Міністерства економічного розвитку і торгівлі України згідно з актом приймання-передачі від 20.10.2014.

Міністерство економічного розвитку і торгівлі України змінило назву на Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України. Сфера управління ДП "ХРЗ "Протон" не змінилась.

Відповідно до п.1 ч. 1 статті 42 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (в редакції, що діяла до набрання чинності Кодексом України з процедур банкрутство) усі види майнових активів (майно та майнові права) банкрута, які належать йому на праві власності або повного господарського відання на дату відкриття ліквідаційної процедури та виявлені в ході ліквідаційної процедури, включаються до складу ліквідаційної маси, крім грошових коштів, що знаходяться на банківському рахунку умовного зберігання (ескроу) банкрута, об`єктів житлового фонду, в тому числі гуртожитків, дитячих дошкільних закладів та об`єктів комунальної інфраструктури, які в разі банкрутства підприємства передаються в порядку, встановленому законодавством, у комунальну власність відповідних територіальних громад без додаткових умов і фінансуються в установленому порядку.

Відповідно до частини 12 статті 96 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (в редакції, що діяла до набрання чинності Кодексом України з процедур банкрутства") плани санації, мирові угоди та переліки ліквідаційних мас та зміни і доповнення до них у справах про банкрутство державних підприємств або підприємств, у статутному капіталі яких частка державної власності перевищує 50 відсотків, підлягають погодженню з органом, уповноваженим управляти державним майном. У разі відсутності такого погодження план санації та мирова угода затвердженню господарським судом не підлягають, а включене до переліку ліквідаційної маси майно банкрута не може бути реалізованим.

На виконання наведених вище норм Закону та покладених на нього обов`язків ліквідатор боржника сформував перелік ліквідаційної маси банкрута.

Як вбачається з матеріалів справи ліквідатор листами № 02-01/438 від 15.09.2014; 02-01/741 від 09.12.2014; № 02-01/46 від 20.02.2015; № 02-01/182 від 22.04.2015; № 02-01/300 від 22.06.2015; № 02-01/372 від 17.08.2015; № 02-01/500 від 12.10.2015; № 02-01/594 від 04.12.2015; № 02-01/54 від 15.02.2016; 02-01/591 від 22.08.2016; № 01-34/767 від 07.11.2016; № 01-34/122 від 18.02.2017; № 01-34/268 від 11.04.2017; № 01-34/568 від 31.07.2017; № 01-34/733 від 02.10.2017; № 01-34/922 від 27.12.2017; № 01-34/373 від 12.07.2019; № 01-34/481 від 25.09.2019; № 01-34/66 від 03.03.2020 № 01-34/230 від 08.07.2020 звертався до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України (змінено назву Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України) з переліком ліквідаційної маси з метою погодження.

Однак, як вбачається з матеріалів справи та зазначається ліквідатором і не заперечується представником Міністерства всі ці переліки повертались із зазначенням зауважень, які мають бути враховані ліквідатором.

Як вказує ліквідатор, кожного разу після того, як ліквідатор усуває попередньо зазначені Міністерством недоліки, Міністерство повертає знову подану заяву з усунутими недоліками, що визначені раніше, та кожного разу зазначає про нові недоліки, які не зазначались до цього.

Такі дії Міністерства зумовили ліквідатора звернутися до суду з даним клопотанням.

Розглянувши клопотання та оцінивши доводи ліквідатора та заперечення Міністерства, заслухавши думку інших учасників провадження у справі, надавши правову кваліфікацію правовідносинам сторін, суд зазначає про наступне.

21.10.2019 набрав чинності Кодекс України з процедур банкрутства. Відповідно до Прикінцевих та Перехідних положень Кодексу установлено, що з дня введення в дію цього Кодексу подальший розгляд справ про банкрутство здійснюється відповідно до положень цього Кодексу незалежно від дати відкриття провадження у справі про банкрутство, крім справ про банкрутство, які на день введення в дію цього Кодексу перебувають на стадії санації, провадження в яких продовжується відповідно до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом". Перехід до наступної судової процедури та подальше провадження у таких справах здійснюється відповідно до цього Кодексу.

Відповідно до частини 1 статті 62 Кодексу України з процедур банкрутства усі види майнових активів (майно та майнові права) банкрута, які належать йому на праві власності або господарського відання, включаються до складу ліквідаційної маси.

Відповідно до частини 8 статті 62 Кодексу державне майно, яке не увійшло до статутного капіталу господарського товариства у процесі приватизації (корпоратизації) та перебуває на балансі банкрута, не включається до складу ліквідаційної маси.

Суб`єкт управління таким майном з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури у встановлений частиною другою статті 59 цього Кодексу строк приймає рішення про подальше використання цього майна.

Стаття 96 Кодексу України з процедур банкрутства регулює особливості банкрутства державних підприємств та підприємств, у статутному капіталі яких частка державної власності перевищує 50 відсотків. На відміну від Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (в редакції до набрання чинності Кодексом) зазначена стаття Кодексу не містить вимог щодо погодження переліку ліквідаційної маси органом, уповноваженим управляти державним майном.

В той же час, відповідно до частини 18 статті 11 Закону України "Про управління об`єктами державної власності" мирові угоди, плани санації та переліки ліквідаційних мас та зміни і доповнення до них у справах про банкрутство господарських організацій з корпоративними правами держави понад 50 відсотків їх статутного капіталу погоджуються з суб`єктом управління об`єктами державної власності, Фондом державного майна України (стосовно господарської організації, яка перебуває у процесі приватизації).

Зазначені положення Закону не суперечать нормам Кодексу України з процедур банкрутства є чинними, отже, повинні дотримуватися.

Судом встановлено, що ліквідатором на виконання положень Закону та покладених на нього повноважень на протязі 6 років (з 2014 року) учинялись дії, направлені на погодження переліку майна, яке підлягає включенню до ліквідаційної маси, однак Міністерство на протязі зазначеного часу не погодило такого переліку.

З матеріалів справи вбачається, що кожного разу Міністерство визначало нові вимоги та зазначало про нові недоліки поданого ліквідатором пакету документів.

Після тривалого та безрезультатного листування, з метою встановлення повного переліку документів та інформації, необхідної для погодження ліквідаційної маси ДП "ХРЗ "Протон" ліквідатор звернувся із запитом про надання інформації (вих. № 01-34/922 від 27.12.2017 до Мінекономрозвитку з проханням надати вичерпний перелік документів, які необхідно надати для погодження ліквідаційної маси банкрута.

На зазначений запит Міністерство надало відповідь за вих. № 3242-10/6323-07 від 16.02.2018, в якій зазначено, що чітких вимог до пакету документів для формування переліку ліквідаційної маси законодавством не встановлено. (а.с. 120 т.33).

Після цього ліквідатором знову направлено для погодження новий пакет документів, який знову повернуто Міністерством без погодження та зазначенням нових умов, які необхідно виконати ліквідатору.

Крім того, Міністерство звернулось до господарського суду з клопотанням, в якому просить зобов`язати ліквідатора сформувати перелік ліквідаційної маси та направити його для погодження Міністерству.

Постановою Східного апеляційного господарського суду від 16.12.2019 у справі № 922/4893/13 зобов`язано ліквідатора ДП "ХРЗ "Протон" сформувати перелік ліквідаційної маси та направити його для погодження до Міністерства.

Після ухвалення постанови ліквідатор також неодноразово направляв до Міністерства перелік майна банкрута, що підлягає включенню до ліквідаційної маси, з метою його погодження, та пояснення щодо поставлених Міністерством питань. Однак, всі звернення ліквідатора знову залишились безрезультатними.

Розглянувши обставини справи та надавши оцінку діям ліквідатора щодо формування ліквідаційної маси, суд зазначає про наступне.

Так, Міністерством неодноразово порушувалось питання щодо необхідності проведення оцінки майнових активів боржника.

Ліквідатор надавав з цього приводу пояснення Міністерству, в яких зазначав про те, що відповідно до Методики оцінки об`єктів оренди, затвердженої постановою КМУ від 10.08.1995 № 629 (в редакції постанови КМУ від 02.01.2003 № 3) результати незалежної оцінки є чинними протягом шести місяців від дати оцінки, якщо інший термін не передбачено у звіті про незалежну оцінку.

Ліквідатор зауважив Міністерству на тому, що вважає недоцільним проводити оцінку на етапі погодження переліку ліквідаційної маси, оскільки як вбачається з обставин справи процедура погодження триває, тому з урахуванням терміну чинності оцінки 6 місяців не можливо бути певним у тому, що протягом 6 місяців буде закінчено процедура погодження. Враховуючи зазначене, ліквідатор повідомив, що є недоцільним та нерозумним витрачати грошові кошти боржника на оцінку майна до закінчення процедури погодження переліку ліквідаційної маси.

Ліквідатор пояснив, що проведення оцінки після визначення обсягу ліквідаційної маси та її погодження Міністерством не суперечить положенням чинного законодавства та відповідає принципам розумності.

Однак, Міністерство не погодилось з такою позицією ліквідатора.

На виконання розпорядження Міністерства ліквідатор уклав угоду з суб`єктом оціночної діяльності ФОП Ачкасовим О.М. про виконання робіт з незалежної оцінки майна № 04/10.2019 від 04.10.2019. Оцінка проведена, про що складено "Звіт про оцінку вартості майна ДП "ХРЗ "Протон".

Втім, через те, що як встановлено та зазначено вище, Міністерством не погоджено перелік ліквідаційної маси боржника станом на момент звернення із клопотанням (вх. 22291 від 25.09.2020) ліквідатора боржника арбітражного керуючого Саутенко С.О. та його розгляду термін чинності оцінки сплинув.

Суд зазначає про те, що на даний час не йдеться про продаж майна, а йдеться по погодження самого переліку майна, яке підлягає включенню до ліквідаційної маси. З огляду на викладене, суд погоджується з тим, що наразі є необхідним погодити саме обсяг та перелік ліквідаційної маси. Питання дотримання вимог закону щодо оцінки майна є наступним етапом, який повинен передувати його продажу.

Крім того, судом досліджено, що ліквідатором проведена робота з державної реєстрації нежитлових приміщень підприємства.

Так, з урахуванням зауважень Міністерства, 14.08.2019 проведена державна реєстрація приміщень, розташованих за адресою: м. Харків, майдан Захисників України, б. 7/8. 26.02.2020 проведена державна реєстрація права власності на нерухоме майно за адресою: Харківська область, Коломацький район, с. Шелестове, вул. Миру, б. 37 літ Б-1, літ. Б-1', літ. Ж, літ. Е, літ. Т.

Також, від фонду державного майна України отримано витяг з Єдиного державного реєстру об`єктів державної власності, в якому міститься перелік майна, яке перебуває на балансі державного підприємства.

Так, за результатами розгляду листа ліквідатора з переліком документів (майна, що підлягає включенню до ліквідаційної маси) для погодження від 03.03.2020 Міністерством надано відповідь за вих № 2142-10/29827-07 від 08.05.2020, в якій наведені наступні зауваження:

- ліквідатором лише 23 об`єкти нерухомого майна;

- безпідставно виключено з переліку ліквідаційної маси ДП "ХРЗ "Протон" наступні активи загальною вартістю 450650,00 грн:

1) внутрішня дорога на території колишнього авторемзаводу м. Харків, майдан Захисників України (Повстання) 7/8 інв. № 97002005 первісною вартістю 43764,00 грн;

2) внутрішня дорога на території підприємства (ливарня, цех 6, цех 13 (склад комплектації), м. Харків, майдан Захисників України (Повстання) 7/8 інв. № 97002006 первісною вартістю 99667,00 грн;

3) внутрішня дорога на території підприємства 2-га черга, м. Харків майдан Захисників України (Повстання) 7/8 інв. № 97002007 первісною вартістю 170497,00 грн;

4) внутрішня дорога на території підприємства (корпус № 1), вул. Богдана Хмельницького, м. Харків, майдан Захисників України (Повстання) 7/8 інв. № 97002008 первісною вартістю 136722,00 грн;

ліквідатором не враховано зауваження щодо пункту 5 таблиці Переліку майна за інвентарним номером 97001045.

Міністерство зазначило, що оскільки КП "Харківське міське бюро технічної інвентаризації" Харківської міської ради не підтвердило відомостей щодо заміни навісу площею 60,00 кв.м літ "Ч-1" на виробничий будинок склад площею 41,9 кв.м.

Отже, Міністерство вважає, що ліквідатором необґрунтовано зменшено розмір площі на 18,3 кв.м та перейменовано майно за інвентарним номером 97001045.

Крім того, Міністерством зауважено на тому, що у розділі IV Таблиці "Нематеріальні активи" зменшено кількість майна на 49 одиниць.

У списку матеріальних цінностей, що наведені в інвентаризаційному описі запасів значиться 4486 позицій, в той же час у розділі Таблиці "Нематеріальні активи" зазначено лише 4437 позицій. Водночас, в наданих ліквідатором матеріалах відсутні протоколи стосовно списання майна тощо.

Також, Міністерство зазначило про те, що в інвентаризаційних актах станом на 01.01.2020 відображено грошові кошти в сумі 37276 грн 47 коп. та дебіторська заборгованість в сумі 372445,08 грн, які не включені ліквідатором до ліквідаційної маси.

Окремо зазначено про те, що сума оцінки майна банкрута, перелік ліквідаційної маси та балансова вартість майна згідно з формою 1 станом на 31.12.2019 є суперечливими. також ліквідатором не надано підтвердження (довідку) про відсутність на балансі банкрута майна, що передається до комунальної власності відповідних територіальних громад.

Розглянувши зазначені у відповіді Міністерства за вих № 2142-10/29827-07 від 08.05.2020 зауваження, ліквідатор з відповідними поясненнями звернувся до Міністерства листом 08.07.2020.

Дослідивши надані ліквідатором 08.07.2020 пояснення на зауваження Міністерства, суд зазначає про наступне.

Так, відповідно до пояснень ліквідатора:

- щодо виключення з переліку ліквідаційної маси ДП "ХРЗ "Протон" наступні активи загальною вартістю 450650,00 грн та доріг ліквідатор пояснив наступне:

11.03.2004 у відношенні ДП "ХРЗ "Протон" введено процедуру санації. В рамках процедури санації у 2004-2007 роках було здійснено відчуження будівель та споруд ДП "ХРЗ "Протон" з метою погашення заборгованості перед Пенсійним фондом, бюджетом та заборгованості із заробітної плати працівникам.

Дороги, про які зазначає Міністерство, розташовані між будівлями, що були раніше відчужені, здійснити реалізацію доріг, як обліковуються за ДП "ХРЗ "Протон" не можливо.

Ліквідатором на адресу Міністерства направлено лист від 11.02.2019, в якому ліквідатор просив дозволу списати з балансу боржника зазначені дороги.

Міністерство надало відповідь за вих № 3242-10/11314-07 від 15.03.2019, в якій з посиланням на статтю 38 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (в редакції чинній на момент відповіді) зазначило, що з моменту ухвалення постанови про визнання боржника банкрутом та введення ліквідаційної процедури припиняються повноваження органів управління банкрутом та розпорядження його майном, а також припиняються повноваження власників майна банкрута. З огляду на наведене, Міністерство зазначило про відсутність у нього повноважень для прийняття рішення про списання з балансу боржника зазначених об`єктів державної власності.

Враховуючи зазначену відповідь Міністерства, ліквідатор питання про списання доріг виніс на розгляд комітету кредиторів.

На комітеті кредиторів боржника від 26.04.2019 (протокол №7), крім іншого, вирішено списати з балансу ДП "ХРЗ "Протон"

- внутрішня дорога (корп. 12) 340 кв.м 1967 року, первісна вартість 43764,00 грн, балансова вартість 0,00 грн;

- внутрішня дорога на території підприємства (ливарня, цех 6, цех 13 7000 кв.м, 1956 року, первісною вартістю 99667,00 грн, балансова вартість 0,00 грн;

- внутрішня дорога на території підприємства 2-га черга, 13340 кв.м 1962 року, первісною вартістю 170497,00 грн, балансова вартість 0,00 грн ;

- внутрішня дорога на території підприємства (корпус № 1), вул. Богдана Хмельницького, 1840 кв.м 1959 року, первісною вартістю 136722,00 грн балансова вартість 0,00 грн.

Листом від 10.10.2019 за вих. № 070/50 ліквідатор боржника надав інформацію щодо списання внутрішніх доріг з додатками "Відомості про нерухоме державне майно" станом на 01.04.2019 форма 26(д); "Інформація стосовно державного майна, щодо якого прийнято управлінські рішення" форма 2р(д); копія протоколу № 7 комітету кредиторів від 26.04.2019.

Ліквідатором у зверненні від 08.07.2020 наведені пояснення щодо виробничого будинку складу літера "Ч-1". Так, ліквідатором надані детальні роз`яснення щодо обставин зміни площі цієї будівлі. Крім того, на підтвердження площ окремого нерухомого державного майна, яке перебуває на балансі ДП "ХРЗ "Протон" від Фонду Державного майна України отримано лист за вих. № 10-15-10501 від 01.06.2020 з Витягом з Єдиного державного реєстру об`єктів державної власності щодо державного майна ДП "ХРЗ "Протон", в якому п. 1.2 визначено назва майна - виробничий будинок склад "Ч-1", розмір земельної ділянки 41,9 кв.м, площа об`єкта 41,7 кв.м.

Ліквідатором надані роз`яснення щодо інформації у розділі IV Таблиці "Нематеріальні активи", а саме, зменшення кількість майна на 49 одиниць. Так, за поясненнями ліквідатора така невідповідність пояснюється тим, що в інвентаризаційному описі матеріали під номерами 4388 до 4407 відповідають рядку під номерами 4621 переліку ліквідаційної маси, в якому матеріали в кількості 20 штук відображені в одному рядку. Далі в інвентаризаційному описі матеріали під номерами з 4408 до 4414 відповідають рядку під номером 4622 переліку ліквідаційної маси в кількості 7 штук відображені в одному рядку; під номерами 4418 до 4428 відповідають рядку 4626, в якому матеріали в кількості 11 відображені в одному рядку. Крім того, до інвентаризаційного опису входить перелік майна, яке не включається до складу ліквідаційної маси та не може бути продане (печатки, штампи, оснастка тощо).

Ліквідатором надані пояснення щодо коштів в сумі 37276 грн 47 коп. та дебіторська заборгованість в сумі 372445,08 грн, які, як зазначає Міністерство, не включені ліквідатором до ліквідаційної маси. За поясненнями ліквідатора дана сума коштів підприємства є поточною, яка може бути використана для поточних операцій, та має змінний характер відповідно до кожного періоду.

Щодо дебіторської заборгованості ДП "ХРЗ "Протон" станом на 01.01.2020 складає 372445,08 грн, що відображено в Балансі (форма1) підприємства. Дана дебіторська заборгованість це сума авансів, наданих іншими особами за обслуговування енергетичних мереж, яка також має змінний поточний характер залежно від періоду. Наведені обставини неодноразово пояснювались ліквідатором при попередніх зверненнях до Міністерства.

Отже, за висновком суду, ліквідатором надано вичерпні пояснення щодо зауважень, які були зазначені Міністерством у листі - відповіді від 08.05.2020. Та знову 08.07.2020 направлено документи для погодження переліку майна боржника, яке включається до ліквідаційної маси з відповідними поясненнями.

Однак, Міністерством у листі від 19.08.2020 знову висловлені зауваження, щодо яких ліквідатором надані відповіді.

Суд, надаючи оцінку зазначеним обставинам з урахуванням вимог Закону про необхідність погодження Міністерством переліку майна ДП "ХРЗ "Протон", вважає за необхідне звернути увагу на те, що Європейський суд з прав людини неодноразово в своїх рішеннях висловлювався про те, що органи державної влади повинні уникати зайвого формалізму при виконанні покладених на них функцій. Суд зазначає про те, що ліквідатор протягом 6 років звертався до Міністерства за відповідним погодженням, однак, як вбачається з вищенаведеного, кожного разу Міністерство відмовляє у такому погодженні із зазначенням нових причин відмови. При цьому, не наводить чітких умов, які повинен виконати ліквідатор.

Суд звертає увагу на те, що Кодексом України з процедур банкрутства визначені строки проведення ліквідаційної процедури, який не може перевищувати 12 місяців. У даній справі зазначений строк триває з липня 2014 року. За висновком суду дії Міністерства щодо зволікання у погодженні переліку майна підприємства банкрута, яке підлягає включенню до ліквідаційної маси, призводить до затягування процедури ліквідації, чим порушуються вимоги Закону та кредиторів боржника.

З огляду на викладене, суд вважає доводи ліквідатора, викладені у клопотанні обґрунтованими, а вимоги такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст. 60, 61, 62, 96 Кодексу України з процедур банкрутства, ст. 11 Закону України "Про управління об`єктами державної власності", ст. ст. 169,232-235 ГПК України, суд

УХВАЛИВ:

Задовольнити клопотання (вх. 22291 від 25.09.2020) ліквідатора боржника арбітражного керуючого Саутенко С.О.

Зобов`язати Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України погодити перелік майна, що включається до складу ліквідаційної маси ДП "Харківський радіозавод "Протон" у справі про банкрутство № 922/4893/13, в редакції, направленій ліквідатором на адресу Міністерства за вих. № 01-34/230 від 08.07.2020. Погоджений перелік направити ліквідатору боржника.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в порядку та у строки, передбачені статтями 254-258 ГПК України.

Повний текст ухвали складено та підписано 25.01.2021

Суддя Усатий В.О.