Рішення № 94392184, 12.01.2021, Господарський суд Львівської області

Дата ухвалення
12.01.2021
Номер справи
914/2418/19
Номер документу
94392184
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12.01.2021 Справа № 914/2418/19

Господарський суд Львівської області у складі судді Петрашка М.М., розглянув у відкритому судовому засіданні матеріали справи

за позовом Фермерського господарства «Орсан»

до відповідача-1 Тростянецької сільської ради Тростянецької об`єднаної територіальної громади

до відповідача-2 Головного управління Держгеокадастру у Львівській області

за участю у справі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача-1 ОСОБА_1

про:

1) визнання незаконною відмови Головного управління Держгеокадастру у Львівській області у наданні дозволу на проведення інвентаризації земель та зобов`язання надати дозвіл на проведення інвентаризації земель;

2) визнання незаконною бездіяльність Тростянецької сільської ради Тростянецької об`єднаної територіальної громади щодо не проведення інвентаризації земель, не розгляду та не надання дозволу на проведення інвентаризації земель та зобов`язання надати дозвіл на проведення інвентаризації земель

за участю представників:

від позивача Шумелда Р.Р. , Могінська Т.А.

від відповідача-1 не з`явився

від відповідача-2 не з`явився

від третьої особи ОСОБА_1 .

Суть спору: Позовні вимоги заявлено Фермерським господарством «Орсан» до відповідача-1 Тростянецької сільської ради Тростянецької об`єднаної територіальної громади та до відповідача-2 Головного управління Держгеокадастру у Львівській області, за участю у справі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача-1 ОСОБА_1 про:

- визнання незаконною відмови Головного управління Держгеокадастру у Львівській області у наданні дозволу на проведення інвентаризації земель та зобов`язання надати дозвіл Фермерському господарству «Орсан» на проведення інвентаризації земель, що перебувають в його користуванні на підставі державного акту І-ЛВ №002904, що зареєстрований в Книзі записів державних актів на праві постійного користування землею за №1;

- визнання незаконною бездіяльність Тростянецької сільської ради Тростянецької об`єднаної територіальної громади щодо не проведення інвентаризації земель, не розгляду та не надання дозволу на проведення інвентаризації земель;

- зобов`язання Тростянецької сільської ради Тростянецької об`єднаної територіальної громади надати дозвіл Фермерському господарству «Орсан» на проведення інвентаризації земель, що перебувають в його користуванні на підставі державного акту І-ЛВ №002904, що зареєстрований в Книзі записів державних актів на праві постійного користування землею за №1.

Ухвалою Господарського суду Львівської області від 10.02.2020р. закрито провадження на підставі пункту 1 частини 1 статті 231 Господарського процесуального кодексу України, у зв`язку з тим, що спір у даній справі не підлягає вирішенню в порядку господарського судочинства.

Постановою Західного апеляційного господарського суду від 06.07.2020р. апеляційну скаргу Фермерського господарства «Орсан» задоволено, ухвалу Господарського суду Львівської області від 10.02.2020р. у справі №914/2418/19 скасовано, а справу №914/2418/19 направлено для розгляду до Господарського суду Львівської області.

Як зазначено судом апеляційної інстанції, з встановлених судом фактичних обставин справи вбачається, що спір у даній справі виник щодо речового права позивача, а саме: права постійного користування земельною ділянкою площею 20,64 га, яка знаходиться в с.Луб`яна Миколаївського району Львівської області, якою останній користується на підставі Державного акту на право постійного користування землею І-ЛВ №002904 від 12.04.2001р., зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за №1.

Поряд з цим у постанові Західного апеляційного господарського суду від 06.07.2020р. зазначено, що спір у даній справі спрямований на врегулювання існуючих конфліктів між Фермерським господарством «Орсан» та Тростянецькою сільською радою і ОСОБА_1 , які виникли у зв`язку з користуванням позивачем спірною ділянкою.

На думку колегії суддів апеляційної інстанції, предмет спору у цій справі поглинається спором про право цивільне, відтак, такий спір не є публічно-правовим та, зважаючи на суб`єктний склад сторін, підлягає розгляду в порядку господарського судочинства.

З огляду на наведене, беручи до уваги, що даний спір підлягає розгляду в порядку господарського судочинства, колегія суддів Західного апеляційного господарського суду дійшла висновку про те, що суд першої інстанції помилково закрив провадження у справі 914/2418/19 на підставі пункту 1 частини 1 статті 231 Господарського процесуального кодексу України, у зв`язку з чим апеляційну скаргу Фермерського господарства «Орсан» задоволено, скасовано ухвалу Господарського суду Львівської області від 10.02.2020р., а справу №914/2418/19 направлено до суду першої інстанції для подальшого розгляду.

Ухвалою Верховного Суду від 02.11.2020р. відмовлено у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Головного управління Держгеокадастру у Львівській області на постанову Західного апеляційного господарського суду від 06.07.2020 у справі № 914/2418/19.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 23.07.2020р., справу №914/2418/19 передано для розгляду судді Петрашку М.М. Інформацію внесено до системи автоматизованого розподілу.

Хід розгляду справи викладено в ухвалах суду та відображено у протоколах судового засідання.

Представники позивача в судовому засіданні 12.01.2021р. позовні вимоги підтримали повністю, просили позов задовольнити з підстав, що наведені у позовній заяві та у відповідях на відзив.

Відповідачі явку представників в судове засідання 12.01.2021р. не забезпечили.

Третя особа в судовому засіданні 12.01.2021р. проти позовних вимог заперечила з підстав, що наведені у поданому поясненні щодо предмета спору.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані докази, заслухавши представників позивача та третю особу, суд встановив таке.

Відповідно до статуту позивача, Фермерське господарство «Орсан» є правонаступником Приватного сільськогосподарського підприємства «Агрофірма Орсан».

12.04.2001р. Бродківською сільською радою видано Приватному сільськогосподарському підприємству «Агрофірма Орсан» державний акт І-ЛВ №002904, що зареєстрований в Книзі записів державних актів на праві постійного користування землею за №1, на право постійного користування землею площею 20,64 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Відповідно до вказаного акту І-ЛВ №002904, 2,64 га (2,24 га + 0,40 га) з усієї ділянки знаходиться під господарським двором, а 18 га (16,24 га + 1,36 га + 0,40 га) - рілля.

Відповідно до статті 1.1.1. статуту Тростянецької сільської об`єднаної територіальної громади, територіальна громада утворена шляхом добровільного об`єднання територіальних громад селища Липівка, сіл Бродки, Велика Воля, Глухівець, Демня, Добряни, Дуброва, Заклад, Ілів, Красів, Лубяна, Мала Воля, Поляна, Стільсько, Суха Длина, Тернопілля, Тростянець.

Згідно із пунктом 1.1.2. статуту Тростянецької сільської об`єднаної територіальної громади, рішення №1800 «Про добровільне об`єднання територіальних громад» прийнято 05.09.2015р.

Таким чином, правонаступником Бродківської сільської ради є Тростянецька сільська рада Тростянецької об`єднаної територіальної громади.

12.03.2019р. між позивачем (замовник) та Фізичною особою-підприємцем Чемерис А.О. (виконавець), що виконує інженерно-геодезичні роботи згідно Свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця серія В02 №643525, виданого 13.06.2007р. та кваліфікаційного сертифікату інженера-геодезиста №2 010543 від 05.04.2013р., укладено договір на виконання інженерно-геодезичних робіт, відповідно до якого виконавець зобов`язався за завданням замовника виконати топографо-геодезичну зйомку масштабу 1:500 та 1:2000 з нанесенням пропонованої ділянки, згідно державного акту серія І-ЛВ № 002904 від 12.04.2001р., на карту проекту роздержавлення земель та на індексну кадастрову карту Бродківської сільської ради, для виготовлення технічної документації на кадастровий номер. Адреса земельної ділянки: Львівська область, Миколаївський район, Бродківська сільська рада.

Як зазначено у позовній заяві, необхідність у проведенні топографо-геодезичного знімання земельної ділянки виникла у зв`язку з виникненням конфліктів із Тростянецькою сільською радою Тростянецької об`єднаної територіальної громади (що виникли внаслідок бажання останньої вилучити у Фермерського господарства «Орсан» 5,00 га земель), а також з ОСОБА_1 (власник зернового складу, що розташований на землях, які перебувають в постійному користуванні позивача).

Позивач вказує на те, що в результаті проведених топографо-геодезичних робіт з`ясовано, що понад 17 га із земель, що перебувають в користуванні Фермерського господарства «Орсан» на підставі державного акту на право постійного користування землею, знаходяться в межах населеного пункту (на момент прийняття рішення і видачі державного акту, а також на даний час) та належать до земель резервного фонду сільської ради за категорією - землі індивідуальної забудови, а понад 3 га - за межами населеного пункту (з яких, близько 2,5 га - під господарським двором; решта земель - рілля).

Рішенням Господарського суду Львівської області від 23.01.2018р. у справі №914/2211/17 за позовом Фермерського господарства «Орсан» до відповідача Тростянецької сільської ради Тростянецької об`єднаної територіальної громади, за участю у справі третьої особи-1, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_1 , а також за участю у справі третьої особи-2, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Головного управління Держгеокадастру у Львівській області про визнання недійсним рішення Тростянецької сільської ради Тростянецької об`єднаної територіальної громади №1372 від 31.08.2017р., позовні вимоги задоволено повністю.

Слід зазначити, що відповідно до рішення Тростянецької сільської ради Тростянецької об`єднаної територіальної громади №1372 від 31.08.2017р. про припинення права постійного користування земельною ділянкою:

- припинено право постійного користування Фермерським господарством «Орсан» земельною ділянкою пл.20,64 га в с.Луб`яна Тростянецької сільської ради на підставі п. «е» ч.1 ст. 141 Земельного кодексу України;

- вирішено вважати таким, що втратив чинність Державний акт на право постійного користування виданий ПСГП Агрофірма «Орсан», серія І-ЛВ №002904 від 12.04.2001 року;

- зобов`язано голову ФГ «Орсан» Орлика С.А повернути Державний акт на право постійного користування серія І-ЛВ №002904 від 12.04.2001р. до Відділу Держгеокадастру у Миколаївському районі Львівської області;

- запропоновано ФГ «Орсан» у зв`язку із зміною площі земельної ділянки, що була в постійному користуванні, та необхідністю формування нової земельної ділянки, переоформити право користування (оренду) на решту площі земельної ділянки, яка знаходиться в межах населеного пункту, виготовити проект землеустрою, щодо відведення земельної ділянки та укласти договір оренди землі в порядку встановленому чинним законодавством;

- зобов`язано ОСОБА_1 виготовити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та укласти договір оренди землі, а до укладення договору оренди земельної ділянки сплачувати плату за землю (земельний податок) на підставі ч.287.6 ст.287 Податкового кодексу України за площу земельної ділянки 5,1 га, що необхідна для обслуговування будівлі зерноскладу, відповідно до розробленого та затвердженого детального планування території фермерського господарства «Медовий блюз».

Рішення Господарського суду Львівської області від 23.01.2018р. у справі №914/2211/17, яким позовні вимоги задоволено повністю, визнано рішення Тростянецької сільської ради Тростянецької об`єднаної територіальної громади №1372 від 31.08.2017р. недійсним, було залишено без змін постановою Львівського апеляційного господарського суду від 07.05.2018р. та постановою Верховного Суду від 19.07.2018р.

Відповідно до частини 4 статті 75 Господарського процесуального кодексу України, обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Як встановлено рішенням суду від 23.01.2018р. у справі №914/2211/17, Фермерському господарству «Орсан» на території Бродівської сільської ради Миколаївського району Львівської області належить право користування земельною ділянкою загальною площею 20,64 га, в тому числі 18,0 га ріллі (з них 13,83 га в межах населеного пункту с.Луб`яна) та 2,64 га землі під господарськими будівлями і дворами.

У вказаному рішенні суду вказано, що з наведеного вбачається, що частина земельної ділянки площею 6,81 га знаходиться за межами населеного пункту, в тому числі і земельна ділянка пл. 2,64 га, на якій розміщена будівля власником якої є ОСОБА_1 .

Таким чином, як встановлено рішенням суду у справі №914/2211/17, оскільки частина спірної земельної ділянки розташована за межами населеного пункту, а дана земельна ділянка є єдиним цілісним об`єктом, що визнається і відповідачем, право розпорядження нею, відповідно до частини 4 статті 122 Земельного кодексу України, належить Центральному органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальним органам, а тому відповідач приймаючи оскаржуване рішення вийшов за межі належних йому повноважень.

Зважаючи на виявлені розбіжності, з метою визначення якісного стану земельних ділянок, їх правовий режим, меж, розміру, складу угідь, узгодження даних, отриманих у результаті проведення топографо-геодезичних робіт, з інформацією, що міститься у документах, які посвідчують право на земельну ділянку, та у Державному земельному кадастрі, - Фермерське господарство «Орсан» звернулося до Тростянецької сільської ради Тростянецької об`єднаної територіальної громади та до Головного управління Держгеокадастру у Львівській області з клопотаннями про надання дозволу на проведення інвентаризації земель, що перебувають в постійному користуванні Фермерського господарства «Орсан».

Так, відповідно до клопотання (вх.№623/2-2-26 від 06.06.2019р.) про надання дозволу на проведення інвентаризації земель вих.№2/19 від 06.06.2019р., подане позивачем до Тростянецької сільської ради Тростянецької об`єднаної територіальної громади, Фермерське господарство «Орсан» просило надати йому дозвіл на розроблення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земельної ділянки площею 20,64 га, що перебуває в постійному користуванні на підставі державного акту серії І-ЛВ №002904, що зареєстрований в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за №1.

Однак, за твердженням позивача, Тростянецька сільська рада Тростянецької об`єднаної територіальної громади жодного рішення не прийняла, про результати розгляду клопотання не повідомила. При цьому, як вказано у позовній заяві, посадові особи сільської ради усно без жодних обгрунтувань заявили про те, що фермерському господарству не буде наданий дозвіл.

Відповідно до клопотання про надання дозволу на проведення інвентаризації земель вих.№3/19 від 06.06.2019р., що адресоване Головному управлінню Держгеокадастру у Львівській області, Фермерське господарство «Орсан» просило надати дозвіл на розроблення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земельної ділянки площею 20,64 га, що перебуває в постійному користуванні на підставі державного акту серії І-ЛВ №002904, що зареєстрований в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за №1.

У відповідь на вказане клопотання, Головне управління Держгеокадастру у Львівській області надіслало Фермерському господарству «Орсан» лист від 09.07.2019р. №ЮР-5605/0-3214/0/37-19 про розгляд клопотання, в якому зазначено, що частина із зазначеної у клопотанні земельної ділянки, а саме земельна ділянка орієнтовною площею 17,00 га знаходиться в межах населеного пункту Тростянецької сільської об`єднаної територіальної громади, а тому відповідно до статті 122 Земельного кодексу України питання розпорядження землями комунальної власності не відноситься до повноважень Головного управління Держгеокадастру у Львівській області.

У вказаному листі про розгляд клопотання також зазначено, що земельна ділянка орієнтовною площею 3,64 га знаходиться за межами населеного пункту та відноситься до частини господарського двору, на якій розміщені об`єкти нерухомого майна і при цьому Фермерським господарством «Орсан» не представлено правовстановлюючих документів на об`єкти нерухомого майна.

Враховуючи наведене та керуючись статтею 122 Земельного кодексу України, Головне управління Держгеокадастру у Львівській області відмовило у наданні дозволу на розробку технічної документації із землеустрою.

При цьому у листі про розгляд клопотання Головне управління Держгеокадастру у Львівській області рекомендує звертатися до Тростянецької сільської об`єднаної територіальної громади для прийняття відповідного рішення.

Однак, як стверджує позивач, ні Земельний кодекс України, ні Закон України «Про землеустрій», ані Порядок проведення інвентаризації земель, що затверджений Постановою Кабінету Міністрів України 5 червня 2019 р. № 476, - не передбачають підстав для відмови постійному землекористувачу у наданні дозволу на проведення інвентаризації земель.

При цьому у позовній заяві зазначено, що визначаючи категорію земель та склад угідь у Державному акті на право постійного користування землею, Бродківська сільська рада допустилась помилки, зазначивши, лише ріллю, та не вказавши про наявність земель резервного фонду - індивідуальної забудови.

Тобто, як стверджує позивач, оформляючи державний акт на право постійного землекористування, Бродківська сільська рада зобов`язана була вказати склад земель, що передаються, їх кількісну та якісну характеристику, а також зазначити, чи знаходяться такі в межах чи поза межами населених пунктів.

Таким чином, як зазначив позивач, з моменту отримання земель в постійне користування і на даний час, існує розбіжність між даними, що містяться у правовстановлюючих документах та даними державного земельного кадастру, що містяться в основній документації, у зв`язку з чим між Фермерським господарством «Орсан» та Тростянецькою сільською радою, а також ОСОБА_1 існують суперечності щодо земельної ділянки.

Як вказано у позовній заяві, зазначеними обставинами спричинено також неможливість виготовити документацію для отримання кадастрового номера земельної ділянки тощо.

Враховуючи наведене, з метою усунення розбіжностей, позивач виявив бажання провести інвентаризацію земель, що в свою чергу потребує виготовлення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель, яка у відповідності до пункту «к» частини 2 статті 25 Закону України «Про землеустрій», є документацією із землеустрою, дозвіл на розробку якої згідно із статтею 22 цього Закону надається на підставі рішення органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.

Таким чином, враховуючи те, що позивач звертався до відповідачів із клопотаннями про надання дозволу на проведення інвентаризації земель, і зважаючи на те, що такі дозволи йому не були надані, Фермерське господарство «Орсан» звернулось до Господарського суду Львівської області та просить:

- визнати незаконною відмову Головного управління Держгеокадастру у Львівській області у наданні дозволу на проведення інвентаризації земель та зобов`язання надати дозвіл Фермерському господарству «Орсан» на проведення інвентаризації земель, що перебувають в його користуванні на підставі державного акту І-ЛВ №002904, що зареєстрований в Книзі записів державних актів на праві постійного користування землею за №1;

- визнати незаконною бездіяльність Тростянецької сільської ради Тростянецької об`єднаної територіальної громади щодо не проведення інвентаризації земель, не розгляду та не надання дозволу на проведення інвентаризації земель;

- зобов`язати Тростянецьку сільську раду Тростянецької об`єднаної територіальної громади надати дозвіл Фермерському господарству «Орсан» на проведення інвентаризації земель, що перебувають в його користуванні на підставі державного акту І-ЛВ №002904, що зареєстрований в Книзі записів державних актів на праві постійного користування землею за №1.

Тростянецька сільська рада Тростянецької об`єднаної територіальної громади (відповідач-1) проти позову заперечила, подавши відзив на позовну заяву, в якому зазначається про те, що клопотання Фермерського господарства «Орсан» щодо надання дозволу на проведення інвентаризації земель було розглянуто постійною комісією Тростянецької сільської ради з питань земельних відносин, будівництва, архітектури, просторового планування, природних ресурсів та екології.

Як вказує відповідач-1 відповідно до протоколу від 30.09.2019р. комісією запропоновано розглянути звернення Фермерського господарства «Орсан» на черговій сесії сільської ради та відмовити у наданні дозволу на проведення інвентаризації земельної ділянки площею 20,64 га з тих підстав, що позивач не є користувачем земельної ділянки площею 20,64 га, на яку видавався державний акт І-ЛВ № 002904 від 12.04.2001р., оскільки на земельній ділянці розташовані об`єкти нерухомого майна іншої особи, а саме ОСОБА_1 , який здійснює господарську діяльність на частині досліджуваної земельної ділянки, яка використовується ним для обслуговування власних нежитлових споруд.

При цьому, заперечуючи проти позову, Тростянецька сільська рада Тростянецької об`єднаної територіальної громади вказує на те, що ОСОБА_1 розроблено містобудівну документацію (детальні плани території), яка передбачає господарську діяльність ТзОВ «Медовий Блюз» на земельній ділянці площею 5,8 га,

У відзиві на позовну заяву зазначено про те, що вказана документація погоджена та затверджена у відповідності до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», однак ОСОБА_1 не оформлено землевпорядну документацію на землю з причини відсутності згоди Фермерського господарства «Орсан» на припинення права користування частиною земельної ділянки для обслуговування господарського двору, на якому розташовані об`єкти нерухомості ОСОБА_1 .

Крім того, відповідач-1 посилається на те, що частина земельної ділянки орієнтовною площею 3.64 га перебуває за межами населеного пункту, не проінвентаризована Головним управлінням Держгеокадастру у Львівській області, як і інші земельні ділянки під господарськими дворами на території сільської ради, та не передана в комунальну власність громади, у зв`язку з чим Тростянецька сільська рада не є розпорядником вказаної території відповідно до статті 122 Земельного кодексу України.

У відзиві на позовну заяву також зазначено про те, що згідно із проектом роздержавлення земель на території Бродківської сільської ради від 1997р., земельна ділянка орієнтовною площею 17.0 га, яка знаходиться в межах населеного пункту і є комунальною власністю Тростянецької сільської ради Тростянецької об`єднаної територіальної громади, запроектована як резервний фонд для індивідуальної житлової забудови.

За твердженням відповідача-1, факт бездіяльності Тростянецької сільської ради Тростянецької об`єднаної територіальної громади у даній справі відсутній, оскільки вона зобов`язана діяти в межах наданих повноважень, зазначаючи при цьому, що інвентаризація земель і передача їх сільській раді проводилась розпорядником земель сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів - Головним управлінням Держгеокадастру у Львівській області, а надання дозволу Фермерському господарству «Орсан» на виготовлення землевпорядної документації, як землекористувачеві можливе на площу, яку воно використовує, за умови припинення користування площею, яка не може бути в користуванні вказаного господарства.

Головне управління Держгеокадастру у Львівській області (відповідач-2) проти позову також заперечило, подавши клопотання про закриття провадження у справі на підставі пункту 1 частини 1 статті 231 Господарського процесуального кодексу України, у зв`язку з тим, що спір у даній справі не підлягає вирішенню в порядку господарського судочинства, оскільки підлягає розгляду за правилами адміністративного судочинства.

Так, у поданому клопотанні відповідач-2 стверджує, що в даному випадку позивачем порушені правила про підвідомчість, оскільки цей позов є публічно-правовим і його слід розглядати за правилами Кодексу адміністративного судочинства України.

В поданому клопотанні відповідач-2 вказує на те, що Головне управління Держгеокадастру у Львівській області та Тростянецька сільська рада Тростянецької об`єднаної територіальної громади є органами виконавчої влади, а оскарження рішень і дій суб`єктів владних повноважень належить до сфери публічно-правових відносин, на які поширюється юрисдикція адміністративних судів.

При цьому відповідач-2 також зазначає про те, що спірні правовідносини виникли не з метою реалізації позивачем свого цивільного права, а при вчиненні публічно-владної управлінської функції Головним управлінням, тобто проведення інвентаризації земель.

Крім того, Головне управління Держгеокадастру у Львівській області проти позову заперечило з підстав, що наведені у поданому відзиві на позовну заяву. Зокрема відповідач-2 посилається на Постанову Кабінету Міністрів України від 23.05.2012р. №513 «Про затвердження Порядку проведення інвентаризації земель», стверджуючи при цьому, що вимоги позивача про визнання незаконною відмови відповідача-2 у наданні дозволу на проведення інвентаризації земель та вимога про зобов`язання надати йому такий дозвіл, є неможливим в силу розмежованих функцій та повноважень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування у сфері земельних ресурсів, та призведе до грубого порушення Земельного кодексу України, а саме статті 12 та статті 122 Земельного кодексу України.

Таким чином, оскільки за твердженням відповідача-2 він діяв в межах наданих йому повноважень, у задоволенні позовних вимог до Головного управління Держгеокадастру у Львівській області слід відмовити.

ОСОБА_1 (третя особа) проти задоволення позовних вимог заперечив, подавши пояснення щодо предмета спору. Зокрема третя особа вважає, що Фермерське господарство «Орсан» не має права на звернення до суду через те, що право на земельну ділянку ним було втрачено, адже Бродківська сільська рада своїм рішенням №67 від 12.04.2001р. передала у постійне користування ПСГП Агрофірмі «Орсан» 20,64 га земельну ділянку на тій підставі, що позивач був власником нежитлової будівлі - зернового складу, яка розміщена на цій земельній ділянці.

Як вважає третя особа, у зв`язку з тим, що з 18.06.2014р. власником будівлі (зернового складу) є не позивач, а ОСОБА_1 , то відповідно Фермерське господарство «Орсан» автоматично втратило своє право постійного користування на земельну ділянку, у зв`язку із втратою права власності на саму будівлю.

У поданих поясненнях третя особа також звертає увагу на те, що охоронюваний законом інтерес полягає у прагненні особи набути певних матеріальних або нематеріальних благ з метою задоволення певних потреб. А тому порушення охоронюваного законом інтересу, яке дає підстави для звернення особи за судовим захистом, є створення об`єктивних перешкод на шляху до здобуття відповідного матеріального та/або нематеріального блага.

Отже на думку третьої особи права позивача не підлягають судовому захисту, оскільки його права не були порушені, у зв`язку з чим, за твердженням ОСОБА_1 , у задоволенні позову слід відмовити в повному обсязі.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані докази, заслухавши представників позивача та третю особу, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити частково з огляду на таке.

Статтею 2 Земельного кодексу України передбачено, що земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб`єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади. Об`єктами земельних відносин є землі в межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї).

Відповідно до частини 1 статті 3 Земельного кодексу України, земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Згідно із статтею 4 Земельного кодексу України, земельне законодавство включає цей Кодекс, інші нормативно-правові акти у галузі земельних відносин. Завданням земельного законодавства є регулювання земельних відносин з метою забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель.

Принципами, на яких базується земельне законодавство відповідно до статті 5 Земельного кодексу України є, зокрема, невтручання держави в здійснення громадянами, юридичними особами та територіальними громадами своїх прав щодо володіння, користування і розпорядження землею, крім випадків, передбачених законом; забезпечення раціонального використання та охорони земель; забезпечення гарантій прав на землю.

Статтею 12 Земельного кодексу України передбачено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, зокрема: надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; організація землеустрою.

Відповідно до пункту 8 Порядку проведення інвентаризації земель, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.06.2019р. №476, проведення державної інвентаризації земель забезпечує Держгеокадастр або його територіальний орган шляхом прийняття наказу про проведення державної інвентаризації земель.

Згідно із пунктом 1.1. Тимчасових методичних вказівок по веденню державного земельного кадастру, затверджених наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 03.09.1999р. №83, державний земельний кадастр - це єдина державна система земельно-кадастрових робіт та процедура визнання факту виникнення або припинення існування земельних ділянок як об`єктів права власності та права користування, яка містить сукупність відомостей і документів про правовий режим цих ділянок, їх вартість, кількісну та якісну характеристику, розподіл серед власників землі та землекористувачів, у тому числі орендарів, за категоріями земель.

Пунктом 3.2. Тимчасових методичних вказівок по веденню державного земельного кадастру, затверджених наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 03.09.1999р. №83 передбачено, що документація державного земельного кадастру поділяється на основну і допоміжну.

До основної документації належать: картографічні документи (кадастрові карти і плани, чергові кадастрові плани, індексні кадастрові карти і плани); кадастрові справи; книги записів (реєстрації) державних актів на право власності, користування землею і договорів оренди землі, Поземельна книга, державна земельно-кадастрова книга, реєстр обмежень щодо використання земель і земельних сервітутів, державний земельно-кадастровий баланс (ф.6-зем, 2-зем), грошова оцінка земель та інших документів, передбачених законодавством.

Як встановлено судом, 12.04.2001р. позивачу видано державний акт І-ЛВ №002904, що зареєстрований в Книзі записів державних актів на праві постійного користування землею за №1, на право постійного користування землею площею 20,64 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Відповідно до вказаного акту І-ЛВ №002904, 2,64 га (2,24 га + 0,40 га) з усієї ділянки знаходиться під господарським двором, а 18 га (16,24 га + 1,36 га + 0,40 га) - рілля.

Як також встановлено судом, частина земельної ділянки площею 6,81 га знаходиться за межами населеного пункту, в тому числі і земельна ділянка пл. 2,64 га, на якій розміщена будівля власником якої є ОСОБА_1 .

Як встановлено рішенням суду у справі №914/2211/17, оскільки частина спірної земельної ділянки розташована за межами населеного пункту, а дана земельна ділянка є єдиним цілісним об`єктом, що визнається і відповідачем, право розпорядження нею, відповідно до частини 4 статті 122 Земельного кодексу України, належить Центральному органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальним органам.

Як зазначив позивач, Фермерське господарство «Орсан» не може ані владнати суперечки із Тростянецькою сільською радою та ОСОБА_1 , ані виготовити документацію для отримання кадастрового номера земельної ділянки, у зв?язку з чим з метою усунення розбіжностей, позивач виявив бажання провести інвентаризацію земель.

Таким чином, існує необхідність проведення інвентаризації земель які є у постійному користуванні позивача на підставі державного акту з метою визначення їх складу, категорії, кількісних та якісних характеристик, їх розмір та правовий статус в межах та поза межами територіальної громади тощо.

Відповідно до пункту «к» частини 2 статті 25 Закону України «Про землеустрій», технічна документація із землеустрою щодо інвентаризації земель є документацією із землеустрою.

Згідно із частиною 2 статті 22 Закону України «Про землеустрій», землеустрій здійснюється на підставі:

а) рішень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо проведення робіт із землеустрою;

б) укладених договорів між юридичними чи фізичними особами (землевласниками і землекористувачами) та розробниками документації із землеустрою;

в) судових рішень.

Частиною 1 статті 35 Закону України «Про землеустрій» передбачено, що інвентаризація земель проводиться з метою встановлення місця розташування об`єктів землеустрою, їхніх меж, розмірів, правового статусу, виявлення земель, що не використовуються, використовуються нераціонально або не за цільовим призначенням, виявлення і консервації деградованих сільськогосподарських угідь і забруднених земель, встановлення кількісних та якісних характеристик земель, необхідних для ведення державного земельного кадастру, здійснення державного контролю за використанням та охороною земель і прийняття на їх основі відповідних рішень органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.

Відповідно до частини 2 та 3 статті 35 Закону України «Про землеустрій», у разі виявлення при проведенні інвентаризації земель державної та комунальної власності земель, не віднесених до тієї чи іншої категорії, віднесення таких земель до відповідної категорії здійснюється органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування на підставі відповідної документації із землеустрою, погодженої та затвердженої в установленому законом порядку.

Порядок проведення інвентаризації земель затверджується Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 1 Порядку проведення інвентаризації земель, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.06.2019р. №476 (надалі - Порядок), цей Порядок визначає вимоги щодо проведення інвентаризації земель під час здійснення землеустрою та складання за її результатами технічної документації із землеустрою щодо проведення інвентаризації земель (далі - технічна документація).

Пунктом 4 Порядку визначено, що інвентаризація земель проводиться з урахуванням принципів плановості, достовірності та повноти даних, послідовності і стандартності процедур, доступності використання інформаційної бази, узагальнення даних з додержанням єдиних засад та технології їх оброблення.

Згідно із пунктом 5 Порядку, об`єктами інвентаризації земель є територія України, територія адміністративно-територіальних одиниць або їх частин, масив земель сільськогосподарського призначення, окремі земельні ділянки.

Пунктом 7 Порядку передбачено, що вихідними даними для проведення інвентаризації земель є:

- матеріали з Державного фонду документації із землеустрою;

- відомості з Державного земельного кадастру в паперовій та електронній (цифровій) формі, у тому числі Поземельної книги; книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі; електронних документів, що містять відомості про результати робіт із землеустрою;

- містобудівна документація, затверджена в установленому законодавством порядку;

- планово-картографічні матеріали, в тому числі ортофотоплани, складені за результатами виконання робіт відповідно до Угоди про позику (Проект "Видача державних актів на право власності на землю у сільській місцевості та розвиток системи кадастру") між Україною та Міжнародним банком реконструкції та розвитку від 17 жовтня 2003 р., ратифікованої Законом України від 15 червня 2004 р. № 1776-IV;

- відомості з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно;

- копії документів, які посвідчують речові права на земельну ділянку або підтверджують сплату земельного податку.

Відповідно до пункту 8 Порядку, підставою для проведення інвентаризації земель є рішення Верховної Ради Автономної Республіки Крим, відповідного органу виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим чи органу місцевого самоврядування щодо виконання відповідних робіт, договори, укладені між юридичними чи фізичними особами (землевласниками і землекористувачами) та розробниками технічної документації (далі - виконавці), судові рішення.

Підставою для проведення інвентаризації масиву земель сільськогосподарського призначення є:

для земель державної власності - рішення органу виконавчої влади, уповноваженого здійснювати розпорядження земельною ділянкою;

в інших випадках - рішення сільської, селищної, міської ради, на території якої розташований масив.

Проведення державної інвентаризації земель забезпечує Держгеокадастр або його територіальний орган шляхом прийняття наказу про проведення державної інвентаризації земель.

Згідно із пунктом 26 Порядку, за результатами проведення інвентаризації земель виконавцями розробляється технічна документація відповідно до статті 57 Закону України "Про землеустрій".

Пунктом «в» частини 1 статті 57 Закону України «Про землеустрій» передбачено, що технічна документація із землеустрою щодо інвентаризації земель включає рішення Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про інвентаризацію земель (у разі якщо інвентаризація земель проводиться щодо земель державної чи комунальної власності).

Відповідно до пункту 9 Порядку, замовниками технічної документації (далі - замовники) можуть бути органи державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим чи органи місцевого самоврядування, землевласники і землекористувачі.

Згідно із пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 січня 2015 р. № 15 (надалі - Положення про Держгеокадастр), Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.

Пунктом 7 Положення про Держгеокадастр передбачено, що Держгеокадастр здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Відповідно до пункту 8 Положення про Держгеокадастр, Держгеокадастр під час виконання покладених на нього завдань взаємодіє в установленому порядку з іншими державними органами, допоміжними органами і службами, утвореними Президентом України, тимчасовими консультативними, дорадчими та іншими допоміжними органами, утвореними Кабінетом Міністрів України, органами місцевого самоврядування, об`єднаннями громадян, громадськими спілками, відповідними органами іноземних держав і міжнародних організацій, профспілками та організаціями роботодавців, а також підприємствами, установами та організаціями.

Як встановлено судом, позивач звертався з клопотаннями до Тростянецької сільської ради Тростянецької об`єднаної територіальної громади та до Головного управління Держгеокадастру у Львівській області про надання дозволу на проведення інвентаризації земель, в яких просив надати йому дозвіл на розроблення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земельної ділянки площею 20,64 га, що перебуває в постійному користуванні на підставі державного акту серії І-ЛВ №002904, що зареєстрований в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за №1.

Як вбачається із матеріалів справи, Тростянецька сільська рада Тростянецької об`єднаної територіальної громади жодного рішення щодо надання чи не надання дозволу на інвентаризацію земель не приймала, клопотання не розглядала. Іншого належними доказами не доведено.

Разом з тим, як вбачається із матеріалів справи, а саме із відзиву на позовну заяву, Тростянецька сільська рада Тростянецької об`єднаної територіальної громади фактично заперечує про надання дозволу на проведення інвентаризації земель.

Як також встановлено судом, Головне управління Держгеокадастру у Львівській області відмовило позивачу у наданні дозволу на розроблення технічної документації щодо інвентаризації земель з тих підстав, що частина земельної ділянки орієнтовною площею 17,00 га знаходиться в межах населеного пункту Тростянецької сільської об`єднаної територіальної громади, а також з тих підстав, що земельна ділянка орієнтовною площею 3,64 га знаходиться за межами населеного пункту та відноситься до частини господарського двору, на якій розміщені об`єкти нерухомого майна і при цьому Фермерським господарством «Орсан» не представлено правовстановлюючих документів на об`єкти нерухомого майна.

При цьому, як вбачається із матеріалів справи, а саме із відзиву на позовну заяву, а також із вищезазначеної відповіді на клопотання, Головне управління Держгеокадастру у Львівській області також фактично заперечує проти проведення інвентаризації земель.

Однак слід зазначити, що обов`язковість землеустрою встановлена статтею 20 Закону України «Про землеустрій», в якій зазначено, що землеустрій проводиться в обов`язковому порядку на землях усіх категорій незалежно від форми власності в разі:

а) розробки документації із землеустрою щодо організації раціонального використання та охорони земель;

б) встановлення та зміни меж об`єктів землеустрою, у тому числі визначення та встановлення в натурі (на місцевості) державного кордону України;

в) надання, вилучення (викупу), відчуження земельних ділянок;

г) встановлення в натурі (на місцевості) меж земель, обмежених у використанні і обмежених (обтяжених) правами інших осіб (земельні сервітути);

ґ) організації нових і впорядкування існуючих об`єктів землеустрою;

д) виявлення порушених земель і земель, що зазнають впливу негативних процесів, та проведення заходів щодо їх відновлення чи консервації, рекультивації порушених земель, землювання малопродуктивних угідь, захисту земель від ерозії, підтоплення, заболочення, вторинного засолення, висушення, ущільнення, забруднення промисловими відходами, радіоактивними і хімічними речовинами та інших видів деградації, консервації деградованих і малопродуктивних земель.

Разом з тим суд погоджується із твердженням позивача про те, що ні Земельним кодексом України, ні Законом України «Про землеустрій», ані Порядком проведення інвентаризації земель, що затверджений Постановою Кабінету Міністрів України 5 червня 2019 р. № 476, - не передбачено підстав для відмови постійному землекористувачу у наданні дозволу на проведення інвентаризації земель.

Таким чином, враховуючи необхідність проведення інвентаризації земель які є у постійному користуванні позивача на підставі державного акту з метою визначення їх складу, категорії, кількісних та якісних характеристик, їх розміру та правового статусу в межах та поза межами територіальної громади, що в свою чергу надасть можливість в подальшому виготовити технічну документацію із землеустрою, зважаючи на обов?язковість землеустрою, що встановлена статтею 20 Закону України «Про землеустрій», суд дійшов висновку про те, що відповідачі за таких обставин в силу закону мали б дати дозвіл Фермерському господарству «Орсан» на проведення інвентаризації земель, що перебувають в його користуванні.

При цьому слід зазначити, що повноваження державних органів не є дискреційними, коли є лише один правомірний та законно обгрунтований варіант поведінки суб`єкта владних повноважень. Тобто, у разі настання визначених законодавством умов відповідач зобов`язаний вчинити конкретні дії і, якщо він їх не вчиняє, його можна зобов`язати до цього в судовому порядку.

Такий висновок щодо дискреційних повноважень та можливостей судового захисту міститься у Постанові Великої Палати Верховного Суду від 05.06.2019р. у справі №522/6069/14-а.

Водночас, суд звертає увагу, що відповідно до частини 2 статті 83 Земельного кодексу України, у комунальній власності перебувають, зокрема усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності.

У державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності (частина 1 статті 84 Земельного кодексу України).

А відтак, враховуючи те, що частина спірної земельної ділянки розташована за межами населеного пункту, право розпорядження якою, відповідно до частини 4 статті 122 Земельного кодексу України, належить Центральному органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальним органам, беручи до уваги те, що дана земельна ділянка є єдиним цілісним об`єктом, такий дозвіл мав бути наданий обома відповідачами.

Відповідно до частини 2 статті 95 Земельного кодексу України, порушені права землекористувачів підлягають відновленню в порядку, встановленому законом.

Згідно із частинами 1 та 2 статті 152 Земельного кодексу України, держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.

Частиною 3 статті 152 Земельного кодексу України передбачено, що захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом:

а) визнання прав;

б) відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав;

в) визнання угоди недійсною;

г) визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування;

ґ) відшкодування заподіяних збитків;

д) застосування інших, передбачених законом, способів.

Відповідно до статті 15 Цивільного кодексу України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Згідно із частинами 1 та 2 статті 16 Цивільного кодексу України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути:

1) визнання права;

2) визнання правочину недійсним;

3) припинення дії, яка порушує право;

4) відновлення становища, яке існувало до порушення;

5) примусове виконання обов`язку в натурі;

6) зміна правовідношення;

7) припинення правовідношення;

8) відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди;

9) відшкодування моральної (немайнової) шкоди;

10) визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.

Частиною 3 статті 16 Цивільного кодексу України передбачено, що суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках.

Відповідно до частини 1 статті 5 Господарського процесуального кодексу України, здійснюючи правосуддя, господарський суд захищає права та інтереси фізичних і юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Згідно із частиною 2 статті 5 Господарського процесуального кодексу України, у випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного права чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідач-1 не розглянув клопотання позивача про надання дозволу на проведення інвентаризації земель (вх.№623/02-2-26 від 06.06.2019р.), і така бездіяльність на думку суду є незаконною.

Разом з тим, судом встановлено, що відповідачі з урахуванням положень законодавства мали б прийняти рішення про проведення інвентаризації земель які перебувають у постійному користуванні Фермерського господарства «Орсан». Обгрунтованих підстав для відмови у наданні дозволу на проведення інвентаризації земель відповідачами не наведено і судом не встановлено.

Враховуючи наведене, зокрема позицію та поведінку відповідачів, суд дійшов висновку, що в даному випадку ефективним способом захисту, який не суперечить закону та який забезпечить позивачу реалізацію його права на користування земельною ділянкою, а також захистить його права та інтереси є:

- зобов`язання Головного управління Держгеокадастру у Львівській області дати дозвіл Фермерському господарству «Орсан» на проведення інвентаризації земель, що перебувають в його користуванні на підставі державного акту І-ЛВ №002904, що зареєстрований в Книзі записів державних актів на праві постійного користування землею за №1;

- визнання незаконною бездіяльності Тростянецької сільської ради Тростянецької об`єднаної територіальної громади щодо не розгляду клопотання Фермерського господарства "Орсан" про надання дозволу на проведення інвентаризації земель (вх.№623/02-2-26 від 06.06.2019р.);

- зобов`язання Тростянецької сільської ради Тростянецької об`єднаної територіальної громади дати дозвіл Фермерському господарству "Орсан" на проведення інвентаризації земель, що перебувають в його користуванні на підставі державного акту І-ЛВ №002904, що зареєстрований в Книзі записів державних актів на праві постійного користування землею за № 1.

Щодо позовної вимоги про визнання незаконною відмови Головного управління Держгеокадастру у Львівській області у наданні дозволу на проведення інвентаризації земель, то така не підлягає задоволенню, оскільки як вбачається із клопотання про надання дозволу на проведення інвентаризації земель вих.№3/19 від 06.06.2019р., що адресоване Головному управлінню Держгеокадастру у Львівській області, Фермерське господарство «Орсан» звернулось з проханням надати дозвіл на розроблення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земельної ділянки, а не дозвіл (рішення) на проведення інвентаризації земель, виходячи зі змісту пункту 8 Порядку проведення інвентаризації земель.

Складення технічної документації із землеустрою здійснюється за результатами проведення інвентаризації земель (пункт 1 Порядку проведення інвентаризації земель).

А як зазначено у пунктах 26, 27 вказаного Порядку, за результатами проведення інвентаризації земель виконавцями розробляється технічна документація відповідно до статті 57 Закону України "Про землеустрій". Технічна документація погоджується та затверджується в порядку, встановленому статтею 186 Земельного кодексу України.

Тим не менше, як вбачається з матеріалів справи, відповідач-2 фактично заперечує проти проведення інвентаризації земель, у зв`язку з чим щодо відповідача-2 задоволенню підлягає позовна вимога про зобов`язання надати дозвіл Фермерському господарству «Орсан» на проведення інвентаризації земель.

Щодо позовної вимоги про визнання незаконною бездіяльності Тростянецької сільської ради Тростянецької об`єднаної територіальної громади в частині щодо не проведення інвентаризації земель та не надання дозволу на проведення інвентаризації земель, суд зазначає, що такі задоволенню не підлягають.

Слід зазначити, що не проведення інвентаризації земель та не прийняття рішення про надання дозволу на проведення інвентаризації земель є лише наслідком не розгляду клопотання про проведення інвентаризації земель (вх.№623/02-2-26 від 06.06.2019р.). Проте, оскільки Тростянецька сільська рада Тростянецької об`єднаної територіальної громади не розглядала питання щодо інвентаризації земель які перебувають у користуванні позивача, бездіяльність щодо не проведення інвентаризації земель та не прийняття рішення про надання дозволу на проведення інвентаризації земель не може мати місце.

Водночас, прийняття рішення про інвентаризацію земель, відповідно до пункту 8 Порядку проведення інвентаризації земель відноситься до компетенції Тростянецької сільської ради Тростянецької об`єднаної територіальної громади, і тільки за умови розгляду клопотання та прийняття відповідного рішення, позивачем може бути оскаржене саме рішення, а не бездіяльність щодо не надання дозволу на проведення інвентаризації земель.

Разом з тим, Тростянецькою сільською радою Тростянецької об`єднаної територіальної громади не приймалось рішення про проведення інвентаризації земель, а відтак позовна вимога про визнання незаконної бездіяльності відповідача-1 щодо не проведення інвентаризації земель, за умови відсутності на це відповідного рішення територіальної громади, є необґрунтована та безпідставна.

Щодо заперечень відповідача-1 та третьої особи про те, що позивач не є користувачем земельної ділянки площею 20,64 га, на яку видавався державний акт І-ЛВ №002904 від 12.04.2001р. суд зазначає таке.

Як встановлено судом, факт перебування вказаної земельної ділянки на праві постійного користування у Фермерського господарства «Орсан» підтверджується рішенням Господарського суду Львівської області від 23.01.2018р. у справі №914/2211/17, яким позовні вимоги задоволено повністю, визнавши рішення Тростянецької сільської ради Тростянецької об`єднаної територіальної громади №1372 від 31.08.2017р. недійсним.

Слід зазначити, що вказане рішення суду було залишено без змін постановою Львівського апеляційного господарського суду від 07.05.2018р. та постановою Верховного Суду від 19.07.2018р.

Крім того, рішенням Миколаївського районного суд Львівської області від 28.05.2015р. у справі №447/919/15-ц за позовом ОСОБА_1 до Фермерського господарства «Орсан», треті осіби: Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Луб`яна», Управління Держземагенства у Миколаївському районі Львівської області, Бродківська сільська рада Миколаївського району Львівської області, про припинення права постійного користування земельною ділянкою та визнання державного акту на право постійного користування землею таким, що втратив чинність, позов задоволено, припинено право постійного користування земельною ділянкою Фермерського господарства «Орсан» площею 20,64 га на території Бродківської сільської ради Миколаївського району Львівської області; Державний акт на право постійного користування землею І-ЛВ №002904, виданий Приватному сільськогосподарському підприємству «Орсан», визнано таким, що втратив чинність.

Проте, рішенням Апеляційного суду Львівської області від 16.02.2016р. апеляційну скаргу Фермерського господарства «Орсан» задоволено, рішення Миколаївського районного суд Львівської області від 28.05.2015р. у справі №447/919/15-ц скасовано та ухвалено нове рішення, яким у задоволенні позову відмовлено.

Ухвалою Вищого спеціалізованого суду України від 21.09.2016р. у справі №447/919/15-ц касаційну скаргу ОСОБА_1 відхилено, рішення колегії суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Львівської області від 16.02.2016р. залишено без змін.

Як встановлено рішенням Апеляційного суду Львівської області від 16.02.2016р. у справі №447/919/15-ц, Фермерське господарство «Орсан» на підставі державного акту І-ЛВ №002904 від 12.04.2001р. користується земельною ділянкою площею 20,64 га, з яких 17,5 га - рілля та 2,64 га - господарський двір.

Також як встановлено вказаним рішенням суду, оскільки ОСОБА_1 набув у власність будівлю зернового складу, що розташована на земельній ділянці, яка перебуває у постійному користуванні Фермерського господарства «Орсан», знаходиться на площі земель господарського двору, що становить 2,64 га, тому відсутні правові підстави для припинення права постійного користування земельною ділянкою Фермерського господарства «Орсан» на території Бродківської сільської ради Миколаївського району площею 20,64 га.

Враховуючи наведені обставини та норми законодавства, суд дійшов висновку задовольнити позов частково, а саме:

- зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Львівській області дати дозвіл Фермерському господарству «Орсан» на проведення інвентаризації земель, що перебувають в його користуванні на підставі державного акту І-ЛВ №002904, що зареєстрований в Книзі записів державних актів на праві постійного користування землею за №1;

- визнати незаконною бездіяльність Тростянецької сільської ради Тростянецької об`єднаної територіальної громади щодо не розгляду клопотання Фермерського господарства "Орсан" про надання дозволу на проведення інвентаризації земель (вх.№623/02-2-26 від 06.06.2019р.);

- зобов`язати Тростянецьку сільську раду Тростянецької об`єднаної територіальної громади дати дозвіл Фермерському господарству "Орсан" на проведення інвентаризації земель, що перебувають в його користуванні на підставі державного акту І-ЛВ №002904, що зареєстрований в Книзі записів державних актів на праві постійного користування землею за №1.

Сплата позивачем судового збору в загальному розмірі 7684,00 грн. (за чотири позовні вимоги немайнового характеру) підтверджується квитанцією від 06.09.2019р. на суму 6021,00 грн. та квитанцією від 22.11.2019р. на суму 1663,00 грн.

Керуючись нормами статті 129 Господарського процесуального кодексу України, суд дійшов висновку стягнути з відповідача-1 на користь позивача 3842,00 грн. судового збору та стягнути з відповідача-2 на користь позивача 1921,00 грн. судового збору, оскільки позов слід задовольнити частково.

Керуючись статтями 2, 13, 74, 76, 77, 78, 86, 129, 236, 237, 238, 240, 241, 327 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ

1. Позов задовольнити частково.

2. Зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Львівській області (79019, місто Львів, проспект В`ячеслава Чорновола, будинок 4, ідентифікаційний код 39769942) дати дозвіл Фермерському господарству "Орсан" (81130, Львівська область, Пустомитівський район, село Сокільники, вулиця Стрийська, будинок 20, ідентифікаційний код 30439275) на проведення інвентаризації земель, що перебувають в його користуванні на підставі державного акту І-ЛВ №002904, що зареєстрований в Книзі записів державних актів на праві постійного користування землею за №1.

3. Визнати незаконною бездіяльність Тростянецької сільської ради Тростянецької об`єднаної територіальної громади (81614, Львівська область, Миколаївський район, село Тростянець, вулиця Зелена, будинок 2, ідентифікаційний код 40178802) щодо не розгляду клопотання Фермерського господарства "Орсан" (81130, Львівська область, Пустомитівський район, село Сокільники, вулиця Стрийська, будинок 20, ідентифікаційний код 30439275) про надання дозволу на проведення інвентаризації земель (вх.№623/02-2-26 від 06.06.2019р.).

4. Зобов`язати Тростянецьку сільську раду Тростянецької об`єднаної територіальної громади (81614, Львівська область, Миколаївський район, село Тростянець, вулиця Зелена, будинок 2, ідентифікаційний код 40178802) дати дозвіл Фермерському господарству "Орсан" (81130, Львівська область, Пустомитівський район, село Сокільники, вулиця Стрийська, будинок 20, ідентифікаційний код 30439275) на проведення інвентаризації земель, що перебувають в його користуванні на підставі державного акту І-ЛВ №002904, що зареєстрований в Книзі записів державних актів на праві постійного користування землею за №1.

5. Стягнути з Тростянецької сільської ради Тростянецької об`єднаної територіальної громади (81614, Львівська область, Миколаївський район, село Тростянець, вулиця Зелена, будинок 2, ідентифікаційний код 40178802) на користь Фермерського господарства "Орсан" (81130, Львівська область, Пустомитівський район, село Сокільники, вулиця Стрийська, будинок 20, ідентифікаційний код 30439275) 3842,00 грн. судового збору.

6. Стягнути з Головного управління Держгеокадастру у Львівській області (79019, місто Львів, проспект В`ячеслава Чорновола, будинок 4, ідентифікаційний код 39769942) на користь Фермерського господарства "Орсан" (81130, Львівська область, Пустомитівський район, село Сокільники, вулиця Стрийська, будинок 20, ідентифікаційний код 30439275) 1921,00 грн. судового збору.

7. У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

8. Накази видати після набрання рішенням законної сили, відповідно до статті 327 Господарського процесуального кодексу України.

Рішення господарського суду набирає законної сили відповідно до статті 241 ГПК України.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку у строки, що визначені главою 1 розділу IV Господарського процесуального кодексу України.

Повне рішення складено 22.01.2021р.

Суддя М.М. Петрашко