Рішення № 94381978, 25.01.2021, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.01.2021
Номер справи
300/2725/20
Номер документу
94381978
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"25" січня 2021 р. справа № 300/2725/20

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого - судді Гундяка В.Д., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Івано-Франківської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору ОСОБА_2 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання до вчинення дії,-

ВСТАНОВИВ:

09.10.2020 року ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) звернулася до суду з позовом до Івано-Франківської міської ради (надалі - відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору ОСОБА_2 (надалі - ОСОБА_2 ) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання до вчинення дії.

Позовні вимоги мотивовані протиправністю пункту 15.2 рішення від 21.08.2020 року за №266-43 Івано-Франківської міської ради, яким ОСОБА_1 відмовлено у наданні дозволу на складання проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), орієнтованою площею 0,1000 га за адресою АДРЕСА_1 . Так згідно п. 7 додатку 2 до рішення від 19.06.2020 року за №197-41 Івано-Франківської міської ради, ОСОБА_2 надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення цієї ж земельної ділянки площею 0,1000 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд. ОСОБА_1 просила суд визнати протиправним, скасувати пункт 15.2 рішення від 21.08.2020 року за №266-43 Івано-Франківської міської ради та зобов`язати відповідача надати їй дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення вищезазначеної земельної ділянки.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 12.10.2020 року відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Ухвалою про забезпечення позову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 13.10.2020 року було заборонено Івано-Франківській міській раді приймати будь-які рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,1000 га, що знаходиться за адресою - АДРЕСА_2 , громадянину ОСОБА_2 та заборонено Відділу державної реєстрації об`єктів державного земельного кадастру Головного управління Дежгеокадастру в Івано-Франківській області здійснювати державну реєстрацію земельної ділянки, щодо якої ОСОБА_2 , п. 7 додатку 2 рішення Івано-Франківської міської ради від 19.05.2020 року №197-41 було надано дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а саме - земельної ділянки орієнтовною площею 0,1000 га, що знаходиться за адресою - АДРЕСА_2 .

02.11.2020 року від Івано-Франківської міської ради надійшов відзив на адміністративний позов за №1018/11.1-03/14в. У відзиві представник відповідача зазначила, що міська рада розгляну подану ОСОБА_1 заяву в порядку визначеному законодавством. Вказала, що підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки позивачу стало надання дозволу на складання проєкту землеустрою щодо відведення даної земельної ділянки ОСОБА_2 , згідно п. 7 додатку 2 до рішення від 19.06.2020 року за №197-41. Просила суд у задоволенні позову відмовити в повному обсязі.

У поданій суду відповіді на відзив від 27.10.2020 року представник позивача вказала, що ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України (надалі - ЗКУ) визначений перелік підстав відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, який є вичерпним, а відтак надання раніше аналогічного дозволу іншій особі не може бути підставою для оскарженої відмови. Просила суд задовольнити позов в повному обсязі.

Направлене третій особі поштове відправлення зі штампом «Судова повістка» з копією ухвали про відкриття провадження у справі та копією позовної заяви повернулося до суду з відміткою Укрпошти «за закінченням терміну зберігання». В такому випадку, у відповідності до ч.11 ст.126 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки повернене поштове відправлення невручене адресату з незалежних від суду причин, вважається, що воно вручене належним чином. Наданим правом на подання пояснень на позовну заяву ОСОБА_2 не скористався.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, дослідивши наявні письмові докази, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд вважає, що позов слід задовольнити повністю з наступних мотивів.

Судом встановлено, що відповідно до підпункту 15.7 пункту 15 рішення Івано-Франківської міської ради від 25.02.2020 року за №70-37 громадянці ОСОБА_1 відмовлено у наданні дозволу на складання проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , орієнтованою площею 0,1000 га (довідка з МБК №22934).

Як вбачається з матеріалів справи, 05.05.2020 року ОСОБА_1 та 06.05.2020 року ОСОБА_2 відповідно, звернулися до Івано-Франківської міської ради із заявами про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення вищезазначеної земельної ділянки.

Судом встановлено, що відповідач, розглянувши подані ОСОБА_1 та ОСОБА_2 заяви, прийняв рішення від 19.06.2020 року за №197-41. Відповідно до підпункту 19.2 пункту 19 зазначеного рішення громадянці ОСОБА_1 відмовлено у наданні дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , орієнтованою площею 0,1000 га (довідка з МБК №23618). Одночасно у відповідності до пункту 2 та додатку 2 рішення Івано-Франківської міської ради 19.06.2020 року за №197-41 ОСОБА_2 надано дозвіл на складання проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_3 , орієнтованою площею 0,1000 га (довідка з МБК №23618).

З матеріалів справи слідує, що на заяву позивача від 03.08.2020 відповідачем прийнято рішення від 21.08.2020 року за №266-43. Відповідно до підпункту 15.2 пункту 15 даного рішення громадянці ОСОБА_1 відмовлено у наданні дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , орієнтованою площею 0,1000 га, оскільки дозвіл на складання проєкту землеустрою щодо відведення даної земельної ділянки вже надано ОСОБА_2 , згідно п. 7 додатку 2 до рішення від 19.06.2020 року за №197-41.

Позивач вважаючи вищевказане рішення відповідача протиправним та таким, що порушує її права, звернулася до суду за захистом своїх прав.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступних підстав та мотивів.

Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Згідно з пунктом 34 частини 1 статті 26 вищевказаного Закону виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються, зокрема питання вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Приписами частин 1, 2, 3, 10 статті 59 Закону передбачено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.

Рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, передбачених пунктами 4 і 16 статті 26, пунктами 1, 29 і 31 статті 43 та статтями 55, 56 цього Закону, в яких рішення приймаються таємним голосуванням. Результати поіменного голосування підлягають обов`язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". На офіційному веб-сайті ради розміщуються в день голосування і зберігаються протягом необмеженого строку всі результати поіменних голосувань. Результати поіменного голосування є невід`ємною частиною протоколу сесії ради.

Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

Разом з тим, відповідно до статті 12 Земельного кодексу України, до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить розпорядження землями територіальних громад, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.

Згідно з частиною 1 статті 122 Земельного кодексу України, сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

У відповідності до частини 1 статті 116 ЗКУ громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Частиною 6 статті 118 ЗК України передбачено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).

Згідно із частини 7 вказаної статті відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду (ч. 10 ст. 118 ЗКУ).

З системного аналізу вищезазначених норм слідує, що зазначений перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки є вичерпний, а відмова має бути мотивована. Крім того, отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не означає позитивного рішення про надання її у власність.

Як встановлено судом, 03.08.2020 року ОСОБА_1 звернулася до відповідача із заявою про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за адресою АДРЕСА_1 , орієнтованою площею 0,1000 га.

Відповідач розглянувши подану позивачем заяву, прийняла рішення від 19.06.2020 року за №197-41, підпунктом 19.2 пункту 19 якого, громадянці ОСОБА_1 відмовлено у наданні дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , орієнтованою площею 0,1000 га (довідка з МБК №23618).

Суд встановив, що підставою відмови відповідача стало надання дозволу на складання проєкту землеустрою щодо відведення даної земельної ділянки ОСОБА_2 , згідно п. 7 додатку 2 до рішення від 19.06.2020 року за №197-41.

Як вже наведено вище, ч. 7 ст. 118 ЗКУ визначено перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, який є вичерпним. При цьому ЗКУ не передбачено такої підстави для відмови в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою, як надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки іншій особі.

За таких обставин, як ОСОБА_1 , так і ОСОБА_2 мають одинакове право розробити проекти землеустрою, подальше затвердження яких відбувається із кінцевим визначенням особи, яка отримає право власності або користування (оренди) на ділянку. Таким чином суд дійшов висновку, що у відповідача не має законних повноважень визначати пріоритетність на отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для тої чи іншої особи на стадії надання дозволу.

Крім того, суд приймає до уваги те, що згідно вимог чинного законодавства України відповідач, розглядаючи заяву позивача щодо надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, зобов`язаний у місячний строк прийняти одне з двох рішень:

надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або

мотивовану відмову у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Однак, як встановлено судом, Івано-Франківською міською радою не було прийнято жодного із перелічених вище рішень.

Враховуючи наведене, на переконання суду підпункт 15.2 пункту 15 рішення Івано-Франківської міської ради від 21.08.2020 року за №266-43, яким позивачу відмовлено у наданні дозволу на складання проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, є протиправним та підлягає скасуванню. Відтак з метою захисту порушених прав позивача, Івано-Франківську міську раду слід зобов`язати надати ОСОБА_1 дозвіл на складання проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , орієнтованою площею 0,1000 га.

У відповідності до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Документально підтвердженими судовими витратами в даній справі є витрати позивача на сплату судового збору в розмірі 840,80 грн. та 630,60 грн. згідно квитанцій від 07.10.2020 за №79803 та №79825 відповідно.

Відповідно до положень частини 1 ст.139 КАС України на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Івано-Франківської міської ради підлягає стягненню сплачений судовий збір в розмірі 1 471,40 грн.

На підставі статті 129-1 Конституції України, ст. 116, 118 Земельного кодексу України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати підпункт 15.2 пункту 15 рішення Івано-Франківської міської ради від 21.08.2020 року за №266-43 про відмову у наданні ОСОБА_1 дозволу на складання проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , орієнтованою площею 0,1000 га.

Зобов`язати Івано-Франківську міську раду надати ОСОБА_1 дозвіл на складання проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , орієнтованою площею 0,1000 га.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Івано-Франківської міської ради на користь ОСОБА_1 1 471 (одна тисяча чотириста сімдесят одна) грн. 40 коп. судових витрат зі сплати судового збору.

Згідно ст.255 КАС України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне найменування учасників справи:

позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_4 ;

відповідач: Івано-Франківська міська рада, код ЄДРПОУ 33644700, вул. Грушевського, 21, м. Івано-Франківськ, 76018;

третя особа: ОСОБА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , АДРЕСА_5 .

Суддя /підпис/ Гундяк В.Д.