Ухвала суду № 94380788, 25.01.2021, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.01.2021
Номер справи
140/15688/20
Номер документу
94380788
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про закриття провадження у справі

25 січня 2021 рокуЛуцькСправа № 140/15688/20

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Волдінера Ф.А.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Рожищенської районної державної адміністрації Волинської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Ківерцівське відділення Управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України у Волинській області про скасування рішення та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до Рожищенської районної державної адміністрації Волинської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Ківерцівське відділення Управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України у Волинській області про скасування рішення комісії із соціального страхування Рожищенської районної державної адміністрації Волинської області від 24 січня 2020 року № 1 та зобов`язання Рожищенську районну державну адміністрацію Волинської області здійснити розрахунок сум матеріального забезпечення позивача за листком непрацездатності серії АДМ №343727, та направити заяву-розрахунок для отримання фінансування до Ківерцівського відділення Управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України у Волинській області.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що в результаті дорожньо-транспортної пригоди потерпіла ОСОБА_1 відповідно до висновку судово-медичної експертизи №75 від 29 січня 2020 року отримала тілесні ушкодження у вигляді забійних саден обох колінних суглобів, закритого уламкового перелому обох кісток правої гомілки в середній третині зі зміщенням, які за степенем тяжкості відносяться до тілесних ушкоджень середнього ступеня тяжкості, за ознакою тривалого розладу здоров`я, оскільки для їх загоєння необхідний час більше 21-ї доби.

На період втрати працездатності у зв`язку із травмами отриманими внаслідок ДТП, ОСОБА_1 був виданий листок непрацездатності серії АДМ № 343727. Вказаний листок непрацездатності містить відмітку про алкогольне сп`яніння позивача на момент отримання травм.

Позивач звертає увагу суду на те, що визначення наявності алкоголю в крові позивача за результатами лабораторного дослідження здійснювалося з метою виявлення або уточнення речовин, що здатні спричинити сп`яніння з метою хірургічного оперативного втручання, а не з метою встановлення факту сп`яніння.

24 січня 2020 року відбулося засідання комісії із соціального страхування Рожищенської районної державної адміністрації. За результатами засідання комісії було прийнято рішення оформлене протоколом № 1 від 24 січня 2020 року.

Вказаним рішенням комісія відмовила ОСОБА_1 в призначенні допомоги по тимчасовій непрацездатності у зв`язку з невиробничими травмами та заяву-розрахунок на виплату лікарняних до Фонду соціального страхування не подавали у зв`язку з наявністю у листку непрацездатності відмітки про алкогольне сп`яніння.

Позивач вказує, що перелік підстав для відмови в наданні допомоги по тимчасовій непрацездатності є вичерпним. Разом з тим, відмова в призначенні матеріального забезпечення у зв`язку із захворюванням або травмою, що сталися внаслідок, зокрема алкогольного сп`яніння, можлива лише у випадку, якщо між уживанням алкоголю й отриманою травмою чи захворюванням є прямий причинно-наслідковий зв`язок.

Комісією відмовлено позивачу в оплаті листка непрацездатності на підставі позначки на самому листку непрацездатності про наявність алкоголю в крові. Підстав, за яких комісією встановлено причинний зв`язок отримання позивачем невиробничої травми та наявності алкоголю в крові у зазначеній кількості, не зазначено.

За таких обставин вважає, що відповідачем порушено порядок розслідування нещасного випадку щодо отримання позивачем невиробничої травми, а також відсутність мотивованих висновків, що отримання позивачем травми не пов`язаної з виробництвом перебуває у причинно-наслідковому зв`язку з наявністю у його крові алкоголю.

Такі дії відповідача є протиправними та суперечать чинному законодавству України, а тому рішення комісії із соціального страхування Рожищенської районної державної адміністрації Волинської області від 24 січня 2020 року № 1 підлягає скасуванню.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 10 листопада 2020 року прийнято дану позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за цим позовом та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

26 листопада 2020 року за вх. № 56854/20 відповідачем подано до суду відзив на адміністративний позов, у якому просив відмовити у його задоволенні, з тих підстав, що 24 січня 2020 року відбулося засідання комісії із соціального страхування Рожищенської районної державної адміністрації на якому був розглянутий вищезазначений листок непрацездатності. Комісією прийнято рішення відмовити ОСОБА_1 в наданні допомоги по тимчасовій непрацездатності. Підставою для відмови є наявність у листку непрацездатності, виданому 14 січня 2020 року комунальним підприємством «Луцька міська клінічна лікарня», відмітки про алкогольне сп`яніння, оскільки пунктом 5 частини першої статті 23 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» передбачено, що у разі тимчасової непрацездатності у зв`язку із захворюванням або травмою, що сталися внаслідок алкогольного, наркотичного, токсичного сп`яніння або дій, пов`язаних з таким сп`янінням допомога по тимчасовій непрацездатності не надається.

Відповідно до пункту 2.10. Інструкції №455 у разі тимчасової непрацездатності, зумовленої захворюванням або травмою, внаслідок алкогольного, токсичного сп`яніння чи дії наркотиків, що визначається ЛКК у порядку, встановленому спільним наказом МВС України, МОЗ України та Міністерства юстиції України від 24 лютого 1995 року № 114/38/15-36-18 «Про затвердження Інструкції про порядок направлення громадян для огляду на стан сп`яніння в заклади охорони здоров`я та проведення огляду з використанням технічних засобів» зареєстрованим Міністерством юстиції України 07 березня 1995 року за № 55/591, видається листок непрацездатності з обов`язковою позначкою про це в ньому та в медичній карті амбулаторного чи стаціонарного хворого.

Також, пунктом 4.2. Інструкції №532 передбачено, що у разі тимчасової непрацездатності у зв`язку із захворюванням або травмою, що сталися внаслідок алкогольного, наркотичного, токсичного сп`яніння або дій, пов`язаних з ним, робиться позначка про таке сп`яніння.

Оскільки у листку непрацездатності серія АДМ №343727, виданому 14 січня 2020 року комунальним підприємством «Луцька міська клінічна лікарня» ОСОБА_1 , міститься запис про те, що травма отримана в стані алкогольного сп`яніння, відповідачем правомірно прийнято рішення про відмову у призначенні допомоги по тимчасовій непрацездатності 24 січня 2020 року.

Окрім того зазначає, що отримавши у лікарні листок непрацездатності позивач була обізнана про наявність позначки про алкогольне сп`яніння, разом з тим, надаючи такий листок за місцем роботи будь-яких пояснень не надала.

У відповіді на відзив, представник позивача зазначив, що враховуючи наявність лікарняних листків з позначкою «алкогольне сп`яніння», комісія в межах наданих повноважень повинна була перевірити правильність видачі та заповнення наданих листків непрацездатності, які є підставою для надання матеріального забезпечення, з`ясувати обставини травмування і встановити причинний зв`язок травми з вживанням алкоголю, що зроблено не було.

Зазначає, що Порядок розслідування та обліку нещасних випадків невиробничого характеру, затверджений постановою Кабінету міністрів України № 270 від 22 березня 2001 року, визначає механізм розслідування та ведення обліку нещасних випадків невиробничого характеру.

Частиною 4 Порядку розслідування та обліку нещасних випадків невиробничого характеру, затвердженого постановою Кабінету міністрів України № 270 від 22 березня 2001 року, встановлено, що факт ушкодження здоров`я внаслідок нещасного випадку встановлює і засвідчує лікувально-профілактичний заклад. Документом, який підтверджує ушкодження здоров`я особи, є листок непрацездатності чи довідка лікувально-профілактичного закладу.

При цьому, частиною 5 Порядку розслідування та обліку нещасних випадків невиробничого характеру, затвердженого постановою Кабінету міністрів України № 270 від 22 березня 2001 року, визначено, що нещасні випадки розслідуються незалежно від того, чи був потерпілий у стані психічного розладу, алкогольного або наркотичного сп`яніння.

Відповідно до абзацу 3 пункту 7 постанови Кабінету міністрів України № 270 від 22 березня 2001 року у процесі розслідування беруться до уваги листок непрацездатності чи довідка лікувально-профілактичного закладу, а також за наявності акт за формою НТ, пояснення потерпілого та свідчення очевидців, а у разі потреби - керівника органу (організації), на території чи об`єкті якого стався нещасний випадок, матеріали слідчих органів, рішення суду.

При встановленні зв`язку між сп`янінням та травмуванням комісія ухвалює рішення про відмову в наданні допомоги.

Як вбачається з рішення комісії із соціального страхування, оформленого протоколом № 1 від 24 січня 2020 року, комісією вирішено відмовити позивачеві в оплаті листка непрацездатності серії на підставі позначки на самому листкові непрацездатності про наявність алкоголю в крові. Підстав, за яких комісією встановлено причинний зв`язок отримання позивачем невиробничої травми та наявності алкоголю в крові у зазначеній кількості, не зазначено.

За таких обставин, відповідачем порушено порядок розслідування нещасного випадку щодо отримання позивачем невиробничої травми, а також відсутність мотивованих висновків, що отримання позивачем травми не пов`язаної з виробництвом перебуває у прининно-наслідковому зв`язку з наявністю у його крові алкоголю.

Дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що провадження у справі слід закрити з огляду на наступне.

Судом встановлено, що в результаті дорожньо-транспортної пригоди потерпіла ОСОБА_1 відповідно до висновку судово-медичної експертизи №75 від 29 січня 2020 року отримала тілесні ушкодження у вигляді забійних саден обох колінних суглобів, закритого уламкового перелому обох кісток правої гомілки в середній третині зі зміщенням, які за степенем тяжкості відносяться до тілесних ушкоджень середнього ступеня тяжкості, за ознакою тривалого розладу здоров`я, оскільки для їх загоєння необхідний час більше 21-ї доби.

На період втрати працездатності у зв`язку із травмами отриманими внаслідок ДТП, ОСОБА_1 був виданий листок непрацездатності серії АДМ № 343727 (а. с. 19). Вказаний листок непрацездатності містить відмітку про алкогольне сп`яніння позивача на момент отримання травм.

Як вбачається із протоколу засідання комісії із соціального страхування Рожищенської районної державної адміністрації від 24 січня 2020 року розглянувши звернення та документи про призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг вирішила відмовити в призначенні допомоги по тимчасовій працездатності. Причина відмови в призначенні допомоги – травма отримана в стані алкогольного сп`яніння (а. с. 15).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано наступне.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із статтею 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відносини, які виникають у сфері загальнообов`язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров`я регулюються Законом № 1105-XIV.

Абзацом 2 пункту 10 частини першої статті 1 Закону № 1105-XIV передбачено, що страхові випадки за соціальним страхуванням у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності - подія, з настанням якої виникає право застрахованої особи, членів її сім`ї або іншої особи на отримання відповідно до цього Закону матеріального забезпечення або соціальних послуг.

Згідно з частиною першою статті 19 Закону № 1105-XIV право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за страхуванням у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності мають застраховані громадяни України, іноземці, особи без громадянства та члени їх сімей, які проживають в Україні, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України. Це право виникає з настанням страхового випадку в період роботи (включаючи час випробування та день звільнення), якщо інше не передбачено законом.

Відповідно до частини першої статті 22 Закону № 1105-XIV допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати (доходу), у разі настання в неї одного з таких страхових випадків:

тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов`язаної з нещасним випадком на виробництві;

необхідності догляду за хворою дитиною;

необхідності догляду за хворим членом сім`ї;

догляду за дитиною віком до трьох років або дитиною-інвалідом віком до 18 років у разі хвороби матері або іншої особи, яка доглядає за цією дитиною;

карантину, накладеного органами санітарно-епідеміологічної служби;

тимчасового переведення застрахованої особи відповідно до медичного висновку на легшу, нижче оплачувану роботу;

протезування з поміщенням у стаціонар протезно-ортопедичного підприємства;

перебування в реабілітаційних відділеннях санаторно-курортного закладу після перенесених захворювань і травм.

Призначення та виплата матеріального забезпечення, надання соціальних послуг за страхуванням у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності врегульовано статтею 30 Закону № 1105-XIV, частиною третьою якої передбачено, що рішення про призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг приймається комісією (уповноваженим) із соціального страхування, що створюється (обирається) на підприємстві, в установі, організації, до складу якої входять представники адміністрації підприємства, установи, організації та застрахованих осіб (виборних органів первинної профспілкової організації (профспілкового представника) або інших органів, які представляють інтереси застрахованих осіб).

Комісія (уповноважений) із соціального страхування здійснює контроль за правильним нарахуванням і своєчасною виплатою матеріального забезпечення, приймає рішення про відмову в його призначенні, про припинення виплати матеріального забезпечення (повністю або частково), розглядає підставу і правильність видачі листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг.

Відповідно до частини першої статті 31 Закону № 1105-XIV підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності, а в разі роботи за сумісництвом - копія листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника і печаткою за основним місцем роботи. Порядок і умови видачі, продовження та обліку листків непрацездатності, здійснення контролю за правильністю їх видачі встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я, за погодженням з Фондом.

Системний аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що у разі настання страхового випадку, передбаченого Законом № 1105-XIV, особі на підставі рішення комісії із соціального страхування на підприємстві виплачується допомога по тимчасовій непрацездатності. Підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності.

Водночас частиною першою статті 23 Закону № 1105-XIV визначено підстави для відмови в наданні допомоги по тимчасовій непрацездатності, а саме:

у разі одержання застрахованою особою травм або її захворювання при вчиненні нею злочину;

у разі навмисного заподіяння шкоди своєму здоров`ю з метою ухилення від роботи чи інших обов`язків або симуляції хвороби;

за час перебування під арештом і за час проведення судово-медичної експертизи;

за час примусового лікування, призначеного за постановою суду;

у разі тимчасової непрацездатності у зв`язку із захворюванням або травмою, що сталися внаслідок алкогольного, наркотичного, токсичного сп`яніння або дій, пов`язаних з таким сп`янінням;

за період перебування застрахованої особи у відпустці без збереження заробітної плати, творчій відпустці, додатковій відпустці у зв`язку з навчанням.

Зазначений перелік підстав для відмови в наданні допомоги по тимчасовій непрацездатності є вичерпним. Разом з тим, відмова в призначенні матеріального забезпечення у зв`язку із захворюванням або травмою, що сталися внаслідок, зокрема алкогольного сп`яніння, буде обґрунтованою лише у випадку, якщо між уживанням алкоголю й отриманою травмою чи захворюванням є прямий причинно-наслідковий зв`язок.

Згідно пункту 2.10 Інструкції № 455 у разі тимчасової непрацездатності, зумовленої захворюванням або травмою, внаслідок алкогольного, токсичного сп`яніння чи дії наркотиків, що визначається ЛКК у порядку, встановленому спільним наказом МВС України, МОЗ України та Міністерства юстиції України від 24 лютого 1995 року N 114/38/15-36-18 (z0055-95) «Про затвердження Інструкції про порядок направлення громадян для огляду на стан сп`яніння в заклади охорони здоров`я та проведення огляду з використанням технічних засобів» зареєстрованим Міністерством юстиції України 07 березня 1995 року за N 55/591 видається листок непрацездатності з обов`язковою позначкою про це в ньому та в медичній карті амбулаторного чи стаціонарного хворого.

Пунктом 4.2. Інструкції № 532 встановлено, що у разі тимчасової непрацездатності у зв`язку із захворюванням або травмою, що сталися внаслідок алкогольного, наркотичного, токсичного сп`яніння або дій, пов`язаних з ним, робиться позначка про таке сп`яніння.

Згідно роз`яснень, що містяться у листах Міністерство праці та соціальної політики України від 22 жовтня 2003 року № 20-517 та Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 23 січня 2004 року № 04-29 95 «Про оплату листка непрацездатності», у разі, коли в листку непрацездатності є позначка, що застрахована особа на момент отримання травми була у стані алкогольного сп`яніння, комісія із соціального страхування підприємства з`ясовує обставини травмування і встановлює причинний зв`язок травми з вживанням алкоголю.

При встановленні зв`язку між сп`янінням та травмуванням комісія ухвалює рішення про відмову в наданні допомоги.

Як вбачається з рішення комісії із соціального страхування, оформленого протоколом № 1 від 24 січня 2020 року, комісією відмовлено позивачу в оплаті листка непрацездатності серії на підставі позначки на самому листкові непрацездатності про наявність алкоголю в крові.

Однак відповідачем надано суду належним чином завірені копії заяви-розрахунку від 18 грудня 2020 року № 252/04.12/2-20, у якій просив здійснити фінансування для надання матеріального забезпечення застрахованим особам. Крім того, вказана заява-розрахунок направлена Ківерцівському відділення Управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України у Волинській області, що підтверджується відміткою фонду соціального страхування про отримання заяви-розрахунку 21 грудня 2020 року вх. № 004229.

Дані обставини свідчать про самостійне виправлення відповідачем оскаржуваного рішення від 24 січня 2020 року та виконання позовних вимог щодо зобов`язання Рожищенської районної державної адміністрації Волинської області здійснити розрахунок сум матеріального забезпечення позивача за листком непрацездатності серії АДМ №343727, та направити заяву-розрахунок для отримання фінансування до Ківерцівського відділення Управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України у Волинській області.

Відповідно до пункту 8 частини першої статті 238 КАС України, суд закриває провадження у справі щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності суб`єкта владних повноважень, якщо оскаржувані порушення були виправлені суб`єктом владних повноважень і при цьому відсутні підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання рішень, дій або бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправними після такого виправлення.

З врахуванням того, що позовна заява не містить позовних вимог щодо визнання протиправним оскаржуваного рішення, суд дійшов висновку про закриття провадження в зв`язку із повним відновленням законних прав та інтересів позивача.

Згідно із частиною першою статті 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Відповідно до частини другої статті 238 КАС України про закриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, а також вирішує питання про розподіл між сторонами судових витрат, повернення судового збору з бюджету. Ухвала суду про закриття провадження у справі може бути оскаржена.

Як передбачено частинами першою, другою статті 132 КАС України, судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

За приписами пункту 5 частини першої статті 7 Закону України «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв`язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях.

Таким чином, оскільки провадження у цій справі закрито з інших підстав, ніж у зв`язку з відмовою позивача від позову, а саме на підставі пункту 8 частини першої статті 238 КАС України, тому заявнику необхідно повернути з бюджету судовий збір у розмірі 1 681, 40 грн, сплачений платіжним дорученням від 04 листопада 2020 року № 16.

Керуючись статтями 143, 238 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Провадження у справі за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Рожищенської районної державної адміністрації Волинської області (45100, Волинська область, місто Рожище, вулиця Грушевського, 12, код ЄДРПОУ 04051477), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Ківерцівське відділення Управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України у Волинській області (45200, Волинська область, місто Ківерці, вулиця Київська, 5, код ЄДРПОУ 41443451) про скасування рішення та зобов`язання вчинити дії закрити.

Повернути ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) з бюджету судовий збір у розмірі 1 681 (одна тисяча шістсот вісімдесят одна) гривень 40 копійок.

Копію ухвали направити учасникам справи.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала суду може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.

Суддя Ф.А. Волдінер