Рішення № 94380581, 25.01.2021, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.01.2021
Номер справи
140/15559/20
Номер документу
94380581
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 січня 2021 року ЛуцькСправа № 140/15559/20

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Смокович В.І., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до кадастрового реєстратора відділу у Шацькому районі Міжрайонного управління у Любомльському і Шацькому районах Головного управління Держгеокадастру у Волинській області Ткачук Світлани Миколаївни про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1 , позивач) звернулася із позовом до кадастрового реєстратора відділу у Шацькому районі Міжрайонного управління у Любомльському і Шацькому районах Головного управління Держгеокадастру у Волинській області Ткачук Світлани Миколаївни (далі – відповідач, кадастровий реєстратор, ОСОБА_2 ) про визнання протиправними дії щодо внесення 16 жовтня 2020 року змін до відомостей Державного земельного кадастру стосовно земельної ділянки з кадастровим номером 0725785600:04:001:0306, зокрема, про місце розташування земельної ділянки; зобов`язати відповідача скасувати внесені 16 жовтня 2020 року зміни до відомостей Державного земельного кадастру стосовно земельної ділянки з кадастровим номером 0725785600:04:001:0306, зокрема, про місце розташування земельної ділянки.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 08 вересня 2020 року між ОСОБА_1 та ОСОБА_3 , від імені якого на підставі нотаріально посвідченої довіреності діяв ОСОБА_4 був укладений договір купівлі-продажу земельної ділянки площею 2.00 гектара, що розташована та адресою: Волинська область, Шацький район, на території Світязької сільської ради, кадастровий номер 0725785600:04:001:0306, цільове призначення земельної ділянки - для ведення особистого селянського господарства. Даний договір був нотаріально посвідчений та право власності зареєстроване в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 2156543007257.

Відповідно до витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку НВ-0005537752020 від 01 вересня 2020 року, земельна ділянка 0725785600:04:001:0306 була розташована поряд із суміжною земельною ділянкою з кадастровим номером 0725785600:04:001:0301, землекористувачем якої був ОСОБА_5 , що дійсно відповідає розташуванню земельних ділянок на кадастровій карті. Однак у жовтні 2020 року на підставі Публічної кадастрової карти України позивач виявила, що 16 жовтня 2020 року відповідач у справі внесла зміни до відомостей Державного земельного кадастру стосовно місця розташування належно їй земельної ділянки та фактично земельна ділянка перенесена на інше місце без зміни її площі.

Позивач стверджує, що виявивши невідповідність місця розташування земельної ділянки у Державному земельному кадастрі звернулася із письмовим повідомленням до Міжрайонного управління у Любомльському та Шацькому районах Головного управління Держгеокадастру у Волинській області, однак відповіді на своє звернення не отримала.

ОСОБА_1 , вважає, що дії відповідача є протиправними та не відповідають приписам Закону України від 07 липня 2011 року №3613-VI “Про Державний земельний кадастр” (далі - Закон №3613-VI), Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 року №1051 (далі – Порядок №1051), оскільки вчинені за відсутності заяви власника земельної ділянки та необхідної документації для внесення відповідних відомостей (змін до них).

З наведених підстав позивач просить позов задовольнити повністю.

Кадастровий реєстратор відділу у Шацькому районі Міжрайонного управління у Любомльському і Шацькому районах Головного управління Держгеокадастру у Волинській області Ткачук Світлана Миколаївна у відзиві на позовну заяву від 12 січня 2021 року позовних вимог не визнала, мотивуючи це тим, що 16 жовтня 2020 року через Єдиний державний портал адміністративних послуг до відділу у Шацькому районі Міжрайонного управління у Любомльському і Шацькому районах Головного управління Держгеокадастру у Волинській області від фізичної особи-підприємця ОСОБА_6 (далі - ФОП ОСОБА_6 ) надійшла заява 3В-9200927042020 про внесення виправлених відомостей до Державного земельного кадастру в координати земельної ділянки з кадастровим номером 0725785600:04:001:0318 внаслідок помилки, допущеної у документації із землеустрою. Заява розглянута з урахуванням положень пункту 150 Порядку №1051. Відповідач наголосила, що координати земельної ділянки вносилися до Державного земельного кадастру на підставі документації із землеустрою, а відповідальність за її достовірність відповідно до частини другої статті 28 Закону України “Про землеустрій” несуть розробники документації із землеустрою.

Відповідач уважає, що при внесенні змін до відомостей Державного земельного кадастру у зв`язку із виправленням допущеної у документації із землеустрою помилки у координатах поворотних точок земельної ділянки діяла у межах повноважень та на підставі чинного законодавства (арк. спр. 52-56).

У поданому відзиві на позовну заяву відповідача заявила клопотання про поновлення строку для подання відзиву, яке мотивоване впровадженим карантином з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), з огляду на що, керуючись пунктом 3 розділу VI “Прикінцеві положення” КАС України, суд уважає за необхідне поновити такі строки та прийняти поданий відзив на позовну заяву.

Клопотанням від 28 грудня 2020 року позивач долучила до матеріалів справи лист Головного управління Держгеокадастру у Волинській області від 23 грудня 2020 року №Л-544/0-897/0/6-20 щодо проведеної службової перевірки по факту неналежного виконання посадових обов`язків кадастровим реєстратором відділу у Шацькому районі Міжрайонного управління у Любомльському і Шацькому районах Головного управління Держгеокадастру у Волинській області ОСОБА_2 (арк. спр. 46, 50).

Інших заяв по суті справи, передбачених Кодексом адміністративного судочинства України (далі – КАС України) до суду не надходило.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 25 листопада 2020 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у даній адміністративній справі та ухвалено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (арк. спр. 31-32).

Суд, перевіривши доводи сторін у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази на предмет належності, допустимості, достовірності кожного доказу окремо, а також достатності і взаємозв`язку доказів у їхній сукупності, встановив такі обставини.

Між ОСОБА_1 та ОСОБА_3 , від імені якого на підставі нотаріально посвідченої довіреності діяв ОСОБА_4 08 вересня 2020 року був укладений договір купівлі-продажу земельної ділянки площею 2.00 гектара, що розташована на території Світязької сільської ради Шацького району Волинської області. Цільове призначення земельної ділянки - для ведення особистого селянського господарства. Кадастровий номер 0725785600:04:001:0306. Реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно - 2156543007257 (арк. спр. 5-8).

Згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, за позивачем було зареєстроване право власності на вказану земельну ділянку, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 2156543007257 (арк. спр. 9).

Як убачається із матеріалів справи, на підставі заяви ОСОБА_6 від 16 жовтня 2020 року №ЗВ-9200927042020 про внесення виправлених відомостей до Державного земельного кадастру в координати земельної ділянки 0725785600:04:001:0306 внаслідок помилки допущеної у документації із землеустрою (арк. спр. 58-59), відповідачем згідно протоколу від 16 жовтня 2020 року №7426002 про виправлення помилки було внесено зміни в координати вказаної земельної ділянки (арк. спр. 60-61).

Позивач, уважаючи такі дії кадастрового реєстратора протиправними, звернулася із цим позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає таке.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб`єкт владних повноважень зобов`язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов`язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Правові, економічні та організаційні основи діяльності у сфері Державного земельного кадастру регулюються Законом України “Про Державний земельний кадастр” (Закон №3613-VI).

Відповідно до частини першої статті 1 Закону №3613-VI державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами.

За приписами статті 195 Земельного кодексу України основними завданнями ведення державного земельного кадастру є: а) забезпечення повноти відомостей про всі земельні ділянки; б) застосування єдиної системи просторових координат та системи ідентифікації земельних ділянок; в) запровадження єдиної системи земельно-кадастрової інформації та її достовірності.

Відповідно до статті 6 Закону №3613-VI ведення та адміністрування Державного земельного кадастру забезпечуються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Держателем Державного земельного кадастру є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Адміністратором Державного земельного кадастру є державне підприємство, що належить до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, і здійснює заходи із створення та супроводження програмного забезпечення Державного земельного кадастру, відповідає за технічне і технологічне забезпечення, збереження та захист відомостей, що містяться у Державному земельному кадастрі.

Згідно з частинами першою, четвертою, шостою статті 9 Закону №3613-VI внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей здійснюються державними кадастровими реєстраторами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Державний кадастровий реєстратор здійснює реєстрацію заяв про внесення відомостей до Державного земельного кадастру, надання таких відомостей; перевіряє відповідність поданих документів вимогам законодавства; формує поземельні книги на земельні ділянки, вносить записи до них, забезпечує зберігання таких книг; здійснює внесення відомостей до Державного земельного кадастру або надає відмову у їх внесенні; присвоює кадастрові номери земельним ділянкам; надає відомості з Державного земельного кадастру та відмову у їх наданні; здійснює виправлення помилок у Державному земельному кадастрі; передає органам державної реєстрації речових прав на нерухоме майно відомості про земельні ділянки.

Державний кадастровий реєстратор має доступ до всіх відомостей Державного земельного кадастру, самостійно приймає рішення про внесення відомостей до нього, надання таких відомостей, про відмову у здійсненні таких дій.

З наведеного слідує, що державний кадастровий реєстратор є самостійним суб`єктом діяльності у сфері Державного земельного кадастру.

Як визначено частиною першою статті 11 Закону №3613-VI, відомості про об`єкти Державного земельного кадастру під час внесення їх до Державного земельного кадастру мають відповідати існуючим характеристикам об`єктів у натурі (на місцевості), визначеним з точністю відповідно до норм та правил, технічних регламентів.

До Державного земельного кадастру включаються, зокрема, такі відомості про земельні ділянки, як координати поворотних точок меж (абзац сьомий частини першої статті 15 цього Закону).

Відповідно до частини першої статті 21 Закону №3613-VI відомості про межі земельної ділянки вносяться до Державного земельного кадастру на підставі відповідної документації із землеустрою щодо формування земельних ділянок - у випадках, визначених статтею 79-1 Земельного кодексу України, при їх формуванні.

Згідно з частиною першою статті 37 Закону №3613-VI у разі виявлення фізичною або юридичною особою у витязі, довідці з Державного земельного кадастру, викопіюванні з картографічних матеріалів Державного земельного кадастру технічної помилки (описка, друкарська, граматична, арифметична чи інша помилка), допущеної органом, що здійснює ведення Державного земельного кадастру, заінтересована особа письмово повідомляє про це центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, який перевіряє відповідність відомостей Державного земельного кадастру інформації, що міститься в документах, які стали підставою для внесення цих відомостей. Якщо факт невідповідності підтверджено, орган, що здійснює ведення Державного земельного кадастру, безоплатно виправляє допущену помилку в день надходження повідомлення та не пізніше наступного дня повідомляє про це заінтересованих осіб.

Частинами третьою, четвертою статті 37 Закону №3613-VI обумовлено, що виправлення технічних помилок, допущених у відомостях Державного земельного кадастру внаслідок наявності технічних помилок у документах, на підставі яких були внесені такі відомості, здійснюється після виправлення помилок у зазначених документах. Виправлення інших помилок, допущених у відомостях Державного земельного кадастру внаслідок помилки у документації із землеустрою, оцінки земель, здійснюється після внесення змін до такої документації.

Відповідно до пункту 138 Порядку №1051 помилками у Державному земельному кадастрі є:

1) технічна помилка (описка, друкарська, граматична, арифметична чи інша помилка), допущена органом, що здійснює ведення Державного земельного кадастру;

2) технічна помилка (описка, друкарська, граматична, арифметична чи інша помилка), допущена не з вини органу, що здійснює ведення Державного земельного кадастру (в тому числі технічна помилка у документах, на підставі яких внесені відомості до Державного земельного кадастру);

3) помилка, допущена у відомостях Державного земельного кадастру внаслідок помилки у документації із землеустрою та оцінки земель (в тому числі виявлена після перенесення інформації про земельні ділянки з державного реєстру земель та відомостей про інші об`єкти Державного земельного кадастру, що містяться в документації із землеустрою та оцінки земель, затвердженій та переданій до 1 січня 2013 року до Державного фонду документації із землеустрою);

4) помилка, допущена у відомостях Державного земельного кадастру, внесених до нього з інших кадастрів та інформаційних систем у порядку інформаційної взаємодії;

5) технічна помилка, допущена у відомостях Державного земельного кадастру внаслідок перенесення до Державного земельного кадастру відомостей про земельну ділянку, яка не була зареєстрована в державному реєстрі земель;

6) помилка, допущена у відомостях Державного земельного кадастру під час державної реєстрації земельної ділянки;

7) помилка у застосуванні систем координат для земельних ділянок, які були зареєстровані до 1 січня 2013 року та перенесені до Державного земельного кадастру.

У відзиві на позовну заяву кадастровий реєстратор Ткачук С.М. вказала, що заяву від 16 жовтня 2020 року №ЗВ-9200927042020 розглянула відповідно до пункту 150 Порядку №1051.

Разом з тим, суд зауважує, що пункт 150 Порядку №1051 визначає порядок розгляду заяви про виправлення технічних помилок, допущених під час ведення Державного земельного кадастру, а саме допущених та виправлених у документах, на підставі яких були внесені такі відомості.

Проте, як встановлено судом, заява ОСОБА_6 від 16 жовтня 2020 року №ЗВ-9200927042020 про внесення виправлених відомостей до Державного земельного кадастру була подана за формою згідно з додатком 37 до Порядку №1051, та містила вимогу виправити помилку у координатах поворотних точок меж земельної ділянки з кадастровим номером 0725785600:04:001:0306 внаслідок помилки, допущеної у документації із землеустрою.

Додатком 37 Порядку передбачено подання документів/посвідчених копій документів, що містять зазначені у повідомленні помилки, допущені у відомостях Державного земельного кадастру внаслідок помилки у документації із землеустрою, оцінки земель (у разі наявності таких документів); погодженої документації із землеустрою, оцінки земель з виправленими відомостями, яка є підставою для виправлення відповідних помилок у Державному земельному кадастрі; документа, що підтверджує внесення плати за внесення до Державного земельного кадастру виправлених відомостей у документації із землеустрою, оцінки земель.

Матеріали справи містять квитанцію про сплату за адміністративні послуги №1451660780 від 16 жовтня 2020 року (призначення платежу - Р-1686. Виправлення координат) (арк. спр. 57).

Отже, відповідачем неправильно визначено вид помилки, про наявність якої повідомляв ОСОБА_6 , та як наслідок порушено встановлений Порядком №1051 алгоритм розгляду поданої заяви.

Відповідно до пункту 154 Порядку №1051 приймання та ведення обліку заяв про внесення виправлених відомостей до Державного земельного кадастру, їх оприлюднення та розгляд здійснюються відповідно до пунктів 69-87, 210, 211 цього Порядку після підтвердження факту допущення помилки у відомостях Державного земельного кадастру внаслідок помилки у документації із землеустрою та оцінки земель, внесення виправлень відповідно до пунктів 140-148 цього Порядку.

Пунктом 142 Порядку №1051 передбачено, що розгляд повідомлення про виявлення технічної помилки та виконання за результатами його розгляду дій, передбачених пунктами 143-150 цього Порядку, здійснюються Державним кадастровим реєстратором у день надходження такого повідомлення.

Державний кадастровий реєстратор під час розгляду повідомлення про виявлення технічної помилки перевіряє відповідність відомостей Державного земельного кадастру інформації, що міститься в документах, які є підставою для внесення таких відомостей (пункт 143 Порядку №1051).

Згідно з пунктом 144 Порядку №1051 якщо факт невідповідності відомостей Державного земельного кадастру інформації, що міститься в документах, які є підставою для внесення таких відомостей, підтверджено, Державний реєстратор за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру: 1) складає в електронній та паперовій формі протокол виправлення помилки за формою згідно з додатком 30; 2) безоплатно виправляє допущену помилку (крім випадків, коли технічна помилка допущена не з вини органу, що здійснює ведення Державного земельного кадастру); 3) письмово повідомляє не пізніше наступного дня про виправлення помилки заінтересованим особам за формою згідно з додатком 31 (у тому числі власників, користувачів земельних ділянок, а також третіх осіб, інтересів яких стосувалося виправлення помилок); 4) безоплатно видає заявникові за його бажанням витяг, довідку з Державного земельного кадастру, викопіювання з картографічних матеріалів Державного земельного кадастру на заміну документа, в якому виявлено помилку.

У протоколі виправлення помилки зазначаються: 1) дата та номер протоколу; 2) реєстраційний номер повідомлення про виявлення технічних помилок (за наявності); 3) відомості про документ, в якому виявлено технічну помилку (витяг, довідку з Державного земельного кадастру, викопіювання з картографічних матеріалів Державного земельного кадастру), а саме: назва, реєстраційний номер та дата видачі; 4) відомості про особу, яка звернулася з повідомленням про виявлення технічної помилки (за наявності), зазначені у підпункті 3 пункту 72 цього Порядку; 5) суть виявлених помилок; 6) відомості про Державного кадастрового реєстратора, який здійснив виправлення технічної помилки; 7) дані про об`єкт Державного земельного кадастру, у відомостях щодо якого виявлено технічну помилку. Протокол виправлення помилки у паперовій формі підписується Державним кадастровим реєстратором та засвідчується його печаткою, а в електронній формі - власним кваліфікованим електронним підписом (пункт 145 Порядку №1051).

Пунктом 153 Порядку №1051 встановлено, що виправлення помилок, допущених у відомостях Державного земельного кадастру внаслідок помилки у документації із землеустрою та оцінки земель, здійснюється після внесення змін до такої документації.

Системний аналіз вищенаведених норм дає змогу дійти висновку, що визнанню наявності помилки та набуттю підстав для її виправлення шляхом внесення відповідних змін до Державного земельного кадастру передує процедура встановлення невідповідності інформації в документації, у яку спочатку необхідно внести зміни.

Аналогічний висновок викладений у постановах Верховного Суду від 29 квітня 2020 року у справі №803/553/16, від 08 квітня 2020 року у справі №520/2093/19.

Отже, першою подією має бути виправлення помилок у документації із землеустрою, а потім звернення до Державного кадастрового реєстратора про внесення виправлених відомостей до Державного земельного кадастру. При цьому згідно зі статтею 22 Закону №3613-VI документи, які є підставою для внесення відомостей до Державного земельного кадастру, мають відповідати законодавству.

Статтею 31 Закону України від 22 травня 2003 року №858-IV “Про землеустрій” визначено, що зміни до документації із землеустрою вносяться особою, яка відповідно до вимог цього Закону може бути розробником документації із землеустрою за рішенням органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування або власників землі та землекористувачів, у тому числі орендарів, які затвердили проекти землеустрою. Погодження та затвердження змін до документації із землеустрою здійснюються в порядку, передбаченому для погодження та затвердження документації із землеустрою.

З протоколу виправлення помилки від 16 жовтня 2020 року №7426002 судом установлено, що кадастровим реєстратором Ткачук С.М. на підставі заяви ОСОБА_6 від 16 жовтня 2020 року №ЗВ-9200927042020 про внесення виправлених відомостей до Державного земельного кадастру, а саме виправлення помилки в координатах поворотних точок меж земельної ділянки внаслідок помилки, допущеної у документації із землеустрою, внесено зміни до відомостей Державного земельного кадастру щодо земельної ділянки з кадастровим номером 0725785600:04:001:0306. Внаслідок внесених змін місце розташування цієї земельної ділянки змінилося, що видно на викопіюванні з Публічної кадастрової карти України (арк. спр 15-16). Зміну координат поворотних точок меж земельної ділянки можна прослідкувати шляхом порівняння цих відомостей до 16 жовтня 2020 року та після цієї дати (арк. спр. 17).

Водночас, у протоколі виправлення помилки від 16 жовтня 2020 року №7426002 відповідні графи про назву, реєстраційний номер та дату видачі документа, у якому виявлено помилку, відповідачем не заповнені. Кадастровий реєстратор Ткачук С.М. не надала суду документи, на підставі яких вносилися зміни до відомостей Державного земельного кадастру.

Позивач у позовній заяві вказувала, що її як власника земельної ділянки не було повідомлено про внесення виправлених відомостей до Державного земельного кадастру в координати земельної ділянки з кадастровим номером номером 0725785600:04:001:0306. Відповідач ці твердження позивача не спростував.

Після самостійного виявлення внесених змін, позивач 20 жовтня 2020 року звернулася до відділу у Шацькому районі Міжрайонного управління у Любомльському і Шацькому районах Головного управління Держгеокадастру у Волинській області із повідомленням про виявлення та виправлення технічної помилки фізичною особою (арк. спр. 18), в якій повідомила, що є власником земельної ділянки з кадастровим номером 0725785600:04:001:0306, однак нею виявлено, що належна їй на праві власності земельна ділянка змінила місце розташування.

Як убачається із накладної від 28 жовтня 2020 року та опису вкладень до конверта, вказане повідомлення було надіслано до відділу у Шацькому районі Міжрайонного управління у Любомльському і Шацькому районах Головного управління Держгеокадастру у Волинській області (арк. спр. 19-20) та згідно відомостей із офіційного сайту Укрпошти вручено одержувачу 26 жовтня 2020 року (арк. спр. 42), однак відповідь на вказану заяву надана не була. Зворотного відповідачем не доведено.

Судом також враховано лист Головного управління Держгеокадастру у Волинській області від 23 грудня 2020 року №Л-544/0-897/0/6-20, в якому повідомляється, що на виконання наказу від 05 листопада 2020 року №105 “Про проведення службової перевірки”, робочою групою Головного управління Держгеокадастру у Волинській області проведена службова перевірка фактів, викладених у скарзі позивача щодо відновлення порушених прав на безперешкодне володіння та користування земельними ділянками з кадастровим номером 0725785600:04:001:0306.

Робоча група з проведення перевірки встановила, що сертифікованим інженером землевпорядником ОСОБА_6 внесені зміни до документації із землеустрою щодо земельної ділянки за кадастровим номером 0725785600:04:001:0306 без відповідного рішення органу, який затвердив документацію із землеустрою а внесені зміни в документацію не погоджені та не затверджені у встановленому статтею 31 Закону України “Про землеустрій” чим грубо порушено норми законодавства.

Державним кадастровим реєстратором ОСОБА_2 за заявою ЗВ-9200927042020 від 16 жовтня 2020 року внесено до Державного земельного кадастру відомості (зміни до них) про зазначені земельні ділянки на підставі документації із землеустрою, яка не відповідає законодавству.

Наказом Головного управління від 14 грудня 2020 року №227-к відкрито дисциплінарне провадження в порядку вимог Закону України “Про державну службу” відносно неналежного виконання посадових обов`язків державним кадастровим реєстратором відділу у Любомльському районі міжрайонного управління у Любомльському та Шацькому районах Головного управління Держгеокадастру у Волинській області Ткачук Світланою Миколаївною

При розгляді цієї справи суд перевіряє відповідність дій державного кадастрового реєстратора ОСОБА_2 по внесенню 16 жовтня 2020 року змін до відомостей Державного земельного кадастру стосовно земельної ділянки з кадастровим номером 0725785600:04:001:0306 процедурі, встановленій Законом №3613-VI та Порядком №1051.

Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

За наведених вище обставин, суд уважає, що відповідачем належними, достатніми та допустимими доказами не спростовано доводи адміністративного позову та не доведено правомірності дій щодо внесення 16 жовтня 2020 року змін до відомостей Державного земельного кадастру стосовно земельної ділянки з кадастровим номером 0725785600:04:001:0306, зокрема, що такі дії вчинені після затвердження у встановленому порядку відповідних змін до документації із землеустрою. Отже, слід погодитися із позивачем, що такі дії кадастрового реєстратора ОСОБА_2 не відповідають вимогам Закону №3613-VI та Порядку №1051, якими врегульовано порядок внесення змін (виправлення помилок) у Державному земельному кадастрі.

Таким чином, з урахуванням системного аналізу положень чинного законодавства України та обставин у справі, встановлених на підставі зібраних доказів, суд дійшов висновку про задоволення позову шляхом прийняття рішення про визнання протиправними дій кадастрового реєстратора Ткачук С.М. щодо внесення 16 жовтня 2020 року змін до відомостей Державного земельного кадастру стосовно земельної ділянки з кадастровим номером 0725785600:04:001:0306 та зобов`язання відповідача скасувати внесені 16 жовтня 2020 року зміни до відомостей Державного земельного кадастру стосовно зазначеної земельної ділянки.

Відповідно до вимог статті 244 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.

Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При зверненні до суду із цим позовом позивач сплатила судовий збір у сумі 1681,60 грн, що підтверджується квитанцією від 29 жовтня 2020 року №0.0.1887583896.1 (арк. спр. 4), витягом про зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України (арк. спр. 22).

Як визначено частиною першою статті 4 Закону України від 08 липня 2011 року №3674-VI “Про судовий збір” (далі – Закон №3674-VI), судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Статтею 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2020 рік” від 14 листопада 2019 року №294-IX установлено у 2020 році прожитковий мінімум для працездатних осіб в розрахунку на місяць з 1 січня 2020 року у розмірі 2102,00 грн.

Отже, позивачу як фізичній особі за подання позовної заяви із двома взаємопов`язаними вимогами немайнового характеру за ставками, встановленими підпунктом 1 пункту 3 частини другої статті 4 Закону №3674-VI, необхідно було сплатити судовий збір у сумі 840,80 грн (0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тобто, 0,4 х 2102,00 грн).

Оскільки суд задовольняє позов, то позивачу належить відшкодувати судові витрати у сумі 840,80 грн (вісімсот сорок гривень вісімдесят копійок), які необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Волинській області, посадовою особою структурного підрозділу якого є відповідач. Решта суми сплаченого судового збору може бути повернута позивачу в порядку, встановленому статтею 7 Закону №3674-VI.

Керуючись статтями 2, 72-77, 139, 243-246, 255, 262, 295 КАС України, на підставі Закону України "Про Державний земельний кадастр", суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до кадастрового реєстратора відділу у Шацькому районі Міжрайонного управління у Любомльському і Шацькому районах Головного управління Держгеокадастру у Волинській області Ткачук Світлани Миколаївни (44000, Волинська область, селище міського типу Шацьк, вулиця Шковороди, 13) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії кадастрового реєстратора відділу у Шацькому районі Міжрайонного управління у Любомльському і Шацькому районах Головного управління Держгеокадастру у Волинській області Ткачук Світлани Миколаївни щодо внесення 16 жовтня 2020 року змін до відомостей Державного земельного кадастру стосовно земельної ділянки з кадастровим номером 0725785600:04:001:0306.

Зобов`язати кадастрового реєстратора відділу у Шацькому районі Міжрайонного управління у Любомльському і Шацькому районах Головного управління Держгеокадастру у Волинській області Ткачук Світлану Миколаївну скасувати внесені 16 жовтня 2020 року зміни до відомостей Державного земельного кадастру стосовно земельної ділянки з кадастровим номером 0725785600:04:001:0306.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Волинській області (43025, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Винниченка, 67 ідентифікаційний код юридичної особи 39767861) судовий збір у сумі 840,80 грн (вісімсот сорок гривень вісімдесят копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд.

Суддя В.І. Смокович

Повний текст судового рішення складено 25 січня 2021 року.