Рішення № 94380565, 22.01.2021, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.01.2021
Номер справи
140/15509/20
Номер документу
94380565
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 січня 2021 року ЛуцькСправа № 140/15509/20

Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Каленюк Ж.В., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до кадастрового реєстратора відділу у Шацькому районі Міжрайонного управління у Любомльському і Шацькому районах Головного управління Держгеокадастру у Волинській області Ткачук Світлани Миколаївни про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (позивач) звернулася з позовом до кадастрового реєстратора відділу у Шацькому районі Міжрайонного управління у Любомльському і Шацькому районах Головного управління Держгеокадастру у Волинській області Ткачук Світлани Миколаївни (надалі - кадастровий реєстратор Ткачук С.М, відповідач) про визнання протиправними дій щодо внесення 06 жовтня 2020 року змін до відомостей Державного земельного кадастру стосовно земельної ділянки з кадастровим номером 0725785600:04:001:0318, зокрема, про місце розташування земельної ділянки; зобов`язання скасувати внесені 06 жовтня 2020 року зміни до відомостей Державного земельного кадастру стосовно місця розташування земельної ділянки земельної ділянки з кадастровим номером 0725785600:04:001:0318 (а.с.38-40).

В обґрунтування позову позивач вказала, що на підставі нотаріально посвідченого договору купівлі-продажу від 05 серпня 2020 року (реєстровий №1200) є власником земельної ділянки площею 1,3280 га з кадастровим номером 0725785600:04:001:0318, що розташована на території Світязької сільської ради. Право власності на земельну ділянку зареєстроване в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 2137113607257). Земельна ділянка була розташована поряд із суміжною земельною ділянкою, землекористувачем якої був ОСОБА_2 , що дійсно відповідає розташуванню земельних ділянок на кадастровій карті. Надалі ОСОБА_2 реалізував свою земельну ділянку ОСОБА_3 , який в свою чергу поділив її на окремі земельні ділянки. Однак у жовтні 2020 року на підставі Публічної кадастрової карти України позивач виявила, що 06 жовтня 2020 року відповідач у справі внесла зміни до відомостей Державного земельного кадастру стосовно місця розташування земельної ділянки з кадастровим номером 0725785600:04:001:0318 та фактично земельна ділянка перенесена на інше місце без зміни її площі.

Позивач стверджує, що виявивши невідповідність місця розташування земельної ділянки у Державному земельному кадастрі зверталася із письмовим повідомленням до Міжрайонного управління у Любомльському та Шацькому районах Головного управління Держгеокадастру у Волинській області, однак відповіді на своє звернення не отримала.

ОСОБА_1 вважає, що дії відповідача є протиправними та не відповідають приписам Закону України від 07 липня 2011 року №3613-VI «Про Державний земельний кадастр» (далі – Закон №3613-VI), Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 року №1051 (далі – Порядок №1051), оскільки вчинені за відсутності заяви власника земельної ділянки та необхідної документації для внесення відповідних відомостей (змін до них).

З наведених підстав позивач просила позов задовольнити повністю.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 24 листопада 2020 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України).

У відзиві на позов відповідач позовні вимоги заперечила (а.с.60-62). В обґрунтування цієї позиції зазначила, що 06 жовтня 2020 року через Єдиний державний портал адміністративних послуг до відділу у Шацькому районі Міжрайонного управління у Любомльському і Шацькому районах Головного управління Держгеокадастру у Волинській області від фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 (далі - ФОП ОСОБА_4 ) надійшла заява ЗВ-9200875662020 про внесення виправлених відомостей до Державного земельного кадастру в координати земельної ділянки з кадастровим номером 0725785600:04:001:0318 внаслідок помилки, допущеної у документації із землеустрою. Заява розглянута з урахуванням положень пункту 150 Порядку №1051. Відповідач наголосила, що координати земельної ділянки вносилися до Державного земельного кадастру на підставі документації із землеустрою, а відповідальність за її достовірність відповідно до частини другої статті 28 Закону України «Про землеустрій» несуть розробники документації із землеустрою.

Відповідач вважає, що при внесенні змін до відомостей Державного земельного кадастру у зв`язку із виправленням допущеної у документації із землеустрою помилки у координатах поворотних точок земельної ділянки діяла у межах повноважень та на підставі чинного законодавства.

Інші заяви по суті справи від сторін не надходили, як і клопотання про розгляд справи у судовому засіданні.

Суд, перевіривши доводи сторін у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази, встановив такі обставини.

Позивач ОСОБА_1 є власником земельної ділянки площею 1,3280 га з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, що розташована на території Світязької сільської ради (кадастровий номер 0725785600:04:001:0318). Право приватної власності на зазначену земельну ділянку позивач набула на підставі договору купівлі-продажу від 05 серпня 2020 року, посвідченого приватним нотаріусом Онищук І.П. Зазначені обставини підтверджуються копіями договору купівлі-продажу земельної ділянки від 05 серпня 2020 року (реєстровий №1200), витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 05 серпня 2020 року (індексний номер витягу 219134405) (а.с.6-10).

Як видно із витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 04 серпня 2020 року НВ-0005378612020, земельна ділянка була сформована та зареєстрована у Державному земельному кадастрі 25 травня 2018 року відділом у Шацькому районі Міжрайонного управління у Любомльському і Шацькому районах Головного управління Держгеокадастру у Волинській області на підставі документації із землеустрою щодо відведення земельних ділянок, розробленої ФОП ОСОБА_5 (а.с.11-15). Право власності на новостворену земельну ділянку було зареєстроване за ОСОБА_6 , який і відчужив її на підставі договору купівлі-продажу від 05 серпня 2020 року ОСОБА_1 . Ці відомості також відображені у Поземельній книзі 0725785600:04:001:0318 (а.с.66-79).

З відомостей Поземельної книги 0725785600:04:001:0318 також вбачається, що кадастровий реєстратор ОСОБА_7 06 жовтня 2020 року внесла запис про внесення змін (виправлення помилки), а саме виправлення відомостей про координати поворотних точок меж земельної ділянки (а.с.74-78). Підставою вчинення нею таких дій вказано звернення ОСОБА_4 від 06 жовтня 2020 року №ЗВ-9200875662020.

Позивач, вважаючи такі дії кадастрового реєстратора протиправними, звернулася із цим позовом до суду.

При вирішенні спору суд враховує такі нормативно-правові акти.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб`єкт владних повноважень зобов`язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов`язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Правові, економічні та організаційні основи діяльності у сфері Державного земельного кадастру регулюються Законом України «Про Державний земельний кадастр» (Закон №3613-VI).

Відповідно до частини першої статті 1 Закону №3613-VI державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами.

За приписами статті 195 Земельного кодексу України основними завданнями ведення державного земельного кадастру є: а) забезпечення повноти відомостей про всі земельні ділянки; б) застосування єдиної системи просторових координат та системи ідентифікації земельних ділянок; в) запровадження єдиної системи земельно-кадастрової інформації та її достовірності.

Відповідно до статті 6 Закону №3613-VI ведення та адміністрування Державного земельного кадастру забезпечуються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Держателем Державного земельного кадастру є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Адміністратором Державного земельного кадастру є державне підприємство, що належить до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, і здійснює заходи із створення та супроводження програмного забезпечення Державного земельного кадастру, відповідає за технічне і технологічне забезпечення, збереження та захист відомостей, що містяться у Державному земельному кадастрі.

Згідно з частинами першою, четвертою, шостою статті 9 Закону №3613-VI внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей здійснюються державними кадастровими реєстраторами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Державний кадастровий реєстратор здійснює реєстрацію заяв про внесення відомостей до Державного земельного кадастру, надання таких відомостей; перевіряє відповідність поданих документів вимогам законодавства; формує поземельні книги на земельні ділянки, вносить записи до них, забезпечує зберігання таких книг; здійснює внесення відомостей до Державного земельного кадастру або надає відмову у їх внесенні; присвоює кадастрові номери земельним ділянкам; надає відомості з Державного земельного кадастру та відмову у їх наданні; здійснює виправлення помилок у Державному земельному кадастрі; передає органам державної реєстрації речових прав на нерухоме майно відомості про земельні ділянки.

Державний кадастровий реєстратор має доступ до всіх відомостей Державного земельного кадастру, самостійно приймає рішення про внесення відомостей до нього, надання таких відомостей, про відмову у здійсненні таких дій.

З наведеного слідує, що державний кадастровий реєстратор є самостійним суб`єктом діяльності у сфері Державного земельного кадастру.

Як визначено частиною першою статті 11 Закону №3613-VI, відомості про об`єкти Державного земельного кадастру під час внесення їх до Державного земельного кадастру мають відповідати існуючим характеристикам об`єктів у натурі (на місцевості), визначеним з точністю відповідно до норм та правил, технічних регламентів.

До Державного земельного кадастру включаються, зокрема, такі відомості про земельні ділянки, як координати поворотних точок меж (абзац сьомий частини першої статті 15 цього Закону).

Відповідно до частини першої статті 21 Закону №3613-VI відомості про межі земельної ділянки вносяться до Державного земельного кадастру на підставі відповідної документації із землеустрою щодо формування земельних ділянок - у випадках, визначених статтею 79-1 Земельного кодексу України, при їх формуванні.

Згідно з частиною першою статті 37 Закону №3613-VI у разі виявлення фізичною або юридичною особою у витязі, довідці з Державного земельного кадастру, викопіюванні з картографічних матеріалів Державного земельного кадастру технічної помилки (описка, друкарська, граматична, арифметична чи інша помилка), допущеної органом, що здійснює ведення Державного земельного кадастру, заінтересована особа письмово повідомляє про це центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, який перевіряє відповідність відомостей Державного земельного кадастру інформації, що міститься в документах, які стали підставою для внесення цих відомостей. Якщо факт невідповідності підтверджено, орган, що здійснює ведення Державного земельного кадастру, безоплатно виправляє допущену помилку в день надходження повідомлення та не пізніше наступного дня повідомляє про це заінтересованих осіб.

Частинами третьою, четвертою статті 37 Закону №3613-VI обумовлено, що виправлення технічних помилок, допущених у відомостях Державного земельного кадастру внаслідок наявності технічних помилок у документах, на підставі яких були внесені такі відомості, здійснюється після виправлення помилок у зазначених документах. Виправлення інших помилок, допущених у відомостях Державного земельного кадастру внаслідок помилки у документації із землеустрою, оцінки земель, здійснюється після внесення змін до такої документації.

Відповідно до пункту 138 Порядку №1051 помилками у Державному земельному кадастрі є:

1) технічна помилка (описка, друкарська, граматична, арифметична чи інша помилка), допущена органом, що здійснює ведення Державного земельного кадастру;

2) технічна помилка (описка, друкарська, граматична, арифметична чи інша помилка), допущена не з вини органу, що здійснює ведення Державного земельного кадастру (в тому числі технічна помилка у документах, на підставі яких внесені відомості до Державного земельного кадастру);

3) помилка, допущена у відомостях Державного земельного кадастру внаслідок помилки у документації із землеустрою та оцінки земель (в тому числі виявлена після перенесення інформації про земельні ділянки з державного реєстру земель та відомостей про інші об`єкти Державного земельного кадастру, що містяться в документації із землеустрою та оцінки земель, затвердженій та переданій до 1 січня 2013 року до Державного фонду документації із землеустрою);

4) помилка, допущена у відомостях Державного земельного кадастру, внесених до нього з інших кадастрів та інформаційних систем у порядку інформаційної взаємодії;

5) технічна помилка, допущена у відомостях Державного земельного кадастру внаслідок перенесення до Державного земельного кадастру відомостей про земельну ділянку, яка не була зареєстрована в державному реєстрі земель;

6) помилка, допущена у відомостях Державного земельного кадастру під час державної реєстрації земельної ділянки;

7) помилка у застосуванні систем координат для земельних ділянок, які були зареєстровані до 1 січня 2013 року та перенесені до Державного земельного кадастру.

У відзиві на позовну заяву кадастровий реєстратор Ткачук С.М. вказала, що заяву ЗВ-9200875662020 від 06 жовтня 2020 року розглянула відповідно до пункту 150 Порядку №1051.

Разом з тим, суд зауважує, що пункт 150 Порядку №1051 визначає порядок розгляду заяви про виправлення технічних помилок, допущених під час ведення Державного земельного кадастру, а саме допущених та виправлених у документах, на підставі яких були внесені такі відомості.

Проте, як встановлено судом, заява ОСОБА_4 від 06 жовтня 2020 року ЗВ-9200875662020 про внесення виправлених відомостей до Державного земельного кадастру була подана за формою згідно з додатком 37 до Порядку №1051, та містила вимогу виправити помилку у координатах поворотних точок меж земельної ділянки з кадастровим номером 0725785600:04:001:0318 внаслідок помилки, допущеної у документації із землеустрою.

Додатком 37 Порядку передбачено подання документів/посвідчених копій документів, що містять зазначені у повідомленні помилки, допущені у відомостях Державного земельного кадастру внаслідок помилки у документації із землеустрою, оцінки земель (у разі наявності таких документів); погодженої документації із землеустрою, оцінки земель з виправленими відомостями, яка є підставою для виправлення відповідних помилок у Державному земельному кадастрі; документа, що підтверджує внесення плати за внесення до Державного земельного кадастру виправлених відомостей у документації із землеустрою, оцінки земель.

Матеріали справи містять квитанцію про сплату за адміністративні послуги №1442687085 від 06 жовтня 2020 року (призначення платежу - Р-1789. Виправлення координат) (а.с.63 зворот).

Отже, відповідачем неправильно визначено вид помилки, про наявність якої повідомляв ОСОБА_4 , та як наслідок порушено встановлений Порядком №1051 алгоритм розгляду поданої заяви.

Відповідно до пункту 154 Порядку №1051 приймання та ведення обліку заяв про внесення виправлених відомостей до Державного земельного кадастру, їх оприлюднення та розгляд здійснюються відповідно до пунктів 69-87, 210, 211 цього Порядку після підтвердження факту допущення помилки у відомостях Державного земельного кадастру внаслідок помилки у документації із землеустрою та оцінки земель, внесення виправлень відповідно до пунктів 140-148 цього Порядку.

Пунктом 142 Порядку №1051 передбачено, що розгляд повідомлення про виявлення технічної помилки та виконання за результатами його розгляду дій, передбачених пунктами 143-150 цього Порядку, здійснюються Державним кадастровим реєстратором у день надходження такого повідомлення.

Державний кадастровий реєстратор під час розгляду повідомлення про виявлення технічної помилки перевіряє відповідність відомостей Державного земельного кадастру інформації, що міститься в документах, які є підставою для внесення таких відомостей (пункт 143 Порядку №1051).

Згідно з пунктом 144 Порядку №1051 якщо факт невідповідності відомостей Державного земельного кадастру інформації, що міститься в документах, які є підставою для внесення таких відомостей, підтверджено, Державний реєстратор за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру: 1) складає в електронній та паперовій формі протокол виправлення помилки за формою згідно з додатком 30; 2) безоплатно виправляє допущену помилку (крім випадків, коли технічна помилка допущена не з вини органу, що здійснює ведення Державного земельного кадастру); 3) письмово повідомляє не пізніше наступного дня про виправлення помилки заінтересованим особам за формою згідно з додатком 31 (у тому числі власників, користувачів земельних ділянок, а також третіх осіб, інтересів яких стосувалося виправлення помилок); 4) безоплатно видає заявникові за його бажанням витяг, довідку з Державного земельного кадастру, викопіювання з картографічних матеріалів Державного земельного кадастру на заміну документа, в якому виявлено помилку.

У протоколі виправлення помилки зазначаються: 1) дата та номер протоколу; 2) реєстраційний номер повідомлення про виявлення технічних помилок (за наявності); 3) відомості про документ, в якому виявлено технічну помилку (витяг, довідку з Державного земельного кадастру, викопіювання з картографічних матеріалів Державного земельного кадастру), а саме: назва, реєстраційний номер та дата видачі; 4) відомості про особу, яка звернулася з повідомленням про виявлення технічної помилки (за наявності), зазначені у підпункті 3 пункту 72 цього Порядку; 5) суть виявлених помилок; 6) відомості про Державного кадастрового реєстратора, який здійснив виправлення технічної помилки; 7) дані про об`єкт Державного земельного кадастру, у відомостях щодо якого виявлено технічну помилку. Протокол виправлення помилки у паперовій формі підписується Державним кадастровим реєстратором та засвідчується його печаткою, а в електронній формі - власним кваліфікованим електронним підписом (пункт 145 Порядку №1051).

Пунктом 153 Порядку №1051 встановлено, що виправлення помилок, допущених у відомостях Державного земельного кадастру внаслідок помилки у документації із землеустрою та оцінки земель, здійснюється після внесення змін до такої документації.

Системний аналіз вищенаведених норм дає змогу дійти висновку, що визнанню наявності помилки та набуттю підстав для її виправлення шляхом внесення відповідних змін до Державного земельного кадастру передує процедура встановлення невідповідності інформації в документації, у яку спочатку необхідно внести зміни.

Аналогічний висновок викладений у постановах Верховного Суду від 29 квітня 2020 року у справі №803/553/16, від 08 квітня 2020 року у справі №520/2093/19.

Отже, першою подією має бути виправлення помилок у документації із землеустрою, а потім звернення до Державного кадастрового реєстратора про внесення виправлених відомостей до Державного земельного кадастру. При цьому згідно зі статтею 22 Закону №3613-VI документи, які є підставою для внесення відомостей до Державного земельного кадастру, мають відповідати законодавству.

Статтею 31 Закону України від 22 травня 2003 року №858-IV «Про землеустрій» визначено, що зміни до документації із землеустрою вносяться особою, яка відповідно до вимог цього Закону може бути розробником документації із землеустрою за рішенням органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування або власників землі та землекористувачів, у тому числі орендарів, які затвердили проекти землеустрою. Погодження та затвердження змін до документації із землеустрою здійснюються в порядку, передбаченому для погодження та затвердження документації із землеустрою.

З протоколу виправлення помилки від 06 жовтня 2020 року №7412657 (а.с.64 зворот) судом встановлено, що кадастровим реєстратором Ткачук С.М. на підставі заяви ОСОБА_4 від 06 жовтня 2020 року №ЗВ-9200875662020 про внесення виправлених відомостей до Державного земельного кадастру, а саме виправлення помилки в координатах поворотних точок меж земельної ділянки внаслідок помилки, допущеної у документації із землеустрою (а.с.63-64), внесено зміни до відомостей Державного земельного кадастру щодо земельної ділянки з кадастровим номером 0725785600:04:001:0318. Внаслідок внесених змін місце розташування цієї земельної ділянки змінилося, що видно на викопіюванні з Публічної кадастрової карти України (а.с.16-19). Зміну координат поворотних точок меж земельної ділянки можна прослідкувати шляхом порівняння цих відомостей до 06 жовтня 2020 року та після цієї дати (а.с.69, 76).

Водночас, у протоколі виправлення помилки від 06 жовтня 2020 року №7412657 відповідні графи про назву, реєстраційний номер та дату видачі документа, у якому виявлено помилку, відповідачем не заповнені. Кадастровий реєстратор Ткачук С.М. не надала суду документи, на підставі яких вносилися зміни до відомостей Державного земельного кадастру.

Позивач у позовній заяві вказувала, що її як власника земельної ділянки не було повідомлено про внесення виправлених відомостей до Державного земельного кадастру в координати земельної ділянки з кадастровим номером 0725785600:04:001:0318. Відповідач ці твердження позивача не спростував.

Після самостійного виявлення внесених змін, позивач 19 жовтня 2020 року звернулася до відділу у Шацькому районі Міжрайонного управління у Любомльському і Шацькому районах Головного управління Держгеокадастру у Волинській області із повідомленням про виявлення та виправлення технічної помилки фізичною особою (а.с.31-32), в якій повідомила, що є власником земельної ділянки з кадастровим номером 0725785600:04:001:0318, однак нею виявлено, що належна їй на праві власності земельна ділянка змінила місце розташування.

Відповідно до інформації, наданої суду Головним управлінням Держгеокадастру у Волинській області, жодних дій щодо цієї земельної ділянки не вчинялося у зв`язку із накладенням арешту на неї на підставі ухвали Шацького районного суду Волинської області від 21 жовтня 2020 року (а.с.88).

Судом також встановлено, що Головним управлінням Держгеокадастру у Волинській області на підставі наказу від 05 листопада 2020 року №105 (а.с.103-104) проведено службову перевірку фактів, викладених ОСОБА_1 у скарзі від 03 листопада 2020 року №М-433/0/5-20 щодо відновлення порушених прав на безперешкодне володіння та користування земельною ділянкою з кадастровим номером 0725785600:04:001:0318. Як слідує зі змісту довідки від 10 грудня 2020 року №2279/3-20-0.2 (а.с.105-109), витребуваної судом, робоча група з проведення перевірки встановила, що сертифікованим інженером-землевпорядником ОСОБА_4 внесені зміни до документації із землеустрою щодо земельної ділянки з кадастровим номером 0725785600:04:001:0318 без відповідного рішення органу, який затвердив документацію із землеустрою, а внесені зміни в документацію не погоджені та не затверджені у встановленому статтею 31 Закону України «Про землеустрій» порядку, чим грубо порушено норми законодавства. Державним кадастровим реєстратором ОСОБА_7 за заявою від 06 жовтня 2020 року ЗВ-9200875662020 до Державного земельного кадастру внесено відомості (зміни до них) про зазначену земельну ділянку на підставі документації із землеустрою, яка не відповідає законодавству.

Наказом Головного управління від 14 грудня 2020 року №227-к відкрито дисциплінарне провадження стосовно неналежного виконання посадових обов`язків державним кадастровим реєстратором ОСОБА_7 (а.с.58).

Також як видно з матеріалів справи, ухвалою слідчого судді Луцького міськрайонного суду від 26 жовтня 2020 року у справі №161/17070/20 зобов`язано уповноважену особу Слідчого управління Головного управління Національної поліції у Волинській на прийняття та реєстрацію заяв і повідомлень про кримінальне правопорушення внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань за заявою ОСОБА_6 відповідні відомості про кримінальні правопорушення за фактом зміни місця розташування земельної ділянки з кадастровим номером 0725785600:04:001:0318, яку він відчужив на підставі договору купівлі-продажу від 05 серпня 2020 року ОСОБА_1 (а.с.25-28, 29-30).

З довідки службової перевірки від 10 грудня 2020 року №2279/3-20-0.2 вбачається, що наказом Головного управління Держгеокадастру у Волинській області від 18 квітня 2017 року №3-1247/15-17-СГ «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою» ОСОБА_6 був наданий дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність за межами населених пунктів Світязької сільської ради Шацького району за його клопотанням від 06 квітня 2017 року №0-1626/0/5-17, а наказом цього Управління від 20 вересня 2019 року №3-1467/15-19-СГ «Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність без зміни цільового призначення» ОСОБА_6 передано у власність земельну ділянку площею 1,3280 га за межами населених пунктів Світязької сільської ради Шацького району з кадастровим номером 0725785600:04:001:0318.

Оцінка законності прийняття Головним управлінням Держгеокадастру у Волинській області наказу 20 вересня 2019 року №3-1467/15-19-СГ лежить поза межами цього спору.

Матеріали справи містять відомості про те, що Територіальним управлінням Державного бюро розслідувань, розташованим у місті Львові, за заявою ОСОБА_1 розпочато досудове розслідування у кримінальному провадженні №62020140000001261 від 26 жовтня 2020 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною другою статті 364 Кримінального кодексу України (а.с.92-96, 97-98).

При розгляді цієї справи суд перевіряє відповідність дій державного кадастрового реєстратора ОСОБА_7 по внесенню 06 жовтня 2020 року змін до відомостей Державного земельного кадастру стосовно земельної ділянки з кадастровим номером 0725785600:04:001:0318 процедурі, встановленій Законом №3613-VI та Порядком №1051.

Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

За наведених вище обставин, суд уважає, що відповідачем належними, достатніми та допустимими доказами не спростовано доводи адміністративного позову та не доведено правомірності дій щодо внесення 06 жовтня 2020 року змін до відомостей Державного земельного кадастру стосовно земельної ділянки з кадастровим номером 0725785600:04:001:0318, зокрема, що такі дії вчинені після затвердження у встановленому порядку відповідних змін до документації із землеустрою. Отже, слід погодитися із позивачем, що такі дії кадастрового реєстратора ОСОБА_7 не відповідають вимогам Закону №3613-VI та Порядку №1051, якими врегульовано порядок внесення змін (виправлення помилок) у Державному земельному кадастрі.

Таким чином, з урахуванням системного аналізу положень чинного законодавства України та обставин у справі, встановлених на підставі зібраних доказів, суд дійшов висновку про задоволення позову шляхом прийняття рішення про визнання протиправними дій кадастрового реєстратора Ткачук С.М. щодо внесення 06 жовтня 2020 року змін до відомостей Державного земельного кадастру стосовно земельної ділянки з кадастровим номером 0725785600:04:001:0318 та зобов`язання відповідача скасувати внесені 06 жовтня 2020 року зміни до відомостей Державного земельного кадастру стосовно зазначеної земельної ділянки.

Відповідно до вимог статті 244 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.

Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При зверненні до суду із цим позовом позивач сплатила судовий збір у сумі 1681,60 грн, що підтверджується квитанцією від 29 жовтня 2020 року №0.0.1887577536.1, витягом про зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України (а.с.5, 110).

Як визначено частиною першою статті 4 Закону України від 08 липня 2011 року №3674-VI «Про судовий збір» (далі – Закон №3674-VI), судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» від 14 листопада 2019 року №294-IX установлено у 2020 році прожитковий мінімум для працездатних осіб в розрахунку на місяць з 1 січня 2020 року у розмірі 2102,00 грн.

Отже, позивачу як фізичній особі за подання позовної заяви із двома взаємопов`язаними вимогами немайнового характеру за ставками, встановленими підпунктом 1 пункту 3 частини другої статті 4 Закону №3674-VI, необхідно було сплатити судовий збір у сумі 840,80 грн (0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тобто, 0,4 х 2102,00 грн).

Оскільки суд задовольняє позов, то позивачу належить відшкодувати судові витрати у сумі 840,80 грн, які необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Волинській області, посадовою особою структурного підрозділу якого є відповідач. Решта суми сплаченого судового збору може бути повернута позивачу в порядку, встановленому статтею 7 Закону №3674-VI.

Керуючись статтями 2, 72-77, 139, 243-246, 255, 262, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до кадастрового реєстратора відділу у Шацькому районі Міжрайонного управління у Любомльському і Шацькому районах Головного управління Держгеокадастру у Волинській області Ткачук Світлани Миколаївни (44000, Волинська область, селище міського типу Шацьк, вулиця Шковороди, 13) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії кадастрового реєстратора відділу у Шацькому районі Міжрайонного управління у Любомльському і Шацькому районах Головного управління Держгеокадастру у Волинській області Ткачук Світлани Миколаївни щодо внесення 06 жовтня 2020 року змін до відомостей Державного земельного кадастру стосовно земельної ділянки з кадастровим номером 0725785600:04:001:0318.

Зобов`язати кадастрового реєстратора відділу у Шацькому районі Міжрайонного управління у Любомльському і Шацькому районах Головного управління Держгеокадастру у Волинській області Ткачук Світлану Миколаївну скасувати внесені 06 жовтня 2020 року зміни до відомостей Державного земельного кадастру стосовно земельної ділянки з кадастровим номером 0725785600:04:001:0318.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Волинській області (43021, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Винниченка, 67, ідентифікаційний код юридичної особи 39767861) судові витрати у сумі 840,80 грн (вісімсот сорок грн 80 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається учасниками справи до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд.

Суддя Ж.В. Каленюк