Рішення № 94354091, 20.01.2021, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.01.2021
Номер справи
500/3756/20
Номер документу
94354091
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/3756/20

20 січня 2021 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді Чепенюк О.В.,

за участі секретаря судового засідання Ногас С.В.,

представника позивача Бєляєвої О.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, в якому просить:

- визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо відмови в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за три календарних роки, що передують року звернення за призначенням пенсії;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до вимог Закону України "Про загальнообо`язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003 з дня її призначення - з 25.08.2020 та врахувати при призначенні йому пенсії за віком показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарних роки, що передують року звернення за призначенням пенсії та виплатити ОСОБА_1 пенсію з врахуванням виплачених за цей період сум.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 25.08.2020 позивачу проведено перерахунок пенсії у зв`язку з переведенням його на пенсію за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати, з якої попередньо перераховано пенсію (4888,83 грн), визначеної на підставі частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 (далі - Закон №1058-IV).

19.10.2020 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області із заявою про призначення йому пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати за останні три роки (7763,17 грн), що передують року звернення за призначенням пенсії за віком.

Проте відповідач листом від 05.11.2020 повідомив позивача про відсутність підстав для перерахунку пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати за останні три роки, оскільки позивача було переведено з одного виду пенсії на інший та не відбулося призначення пенсії за віком; при перерахунку пенсії застосовується показник середньої заробітної плати, який враховувався під час перерахунку попереднього виду пенсії.

Позивач вважає таку відмову необґрунтованою, а права та охоронювані законом інтереси порушеними, оскільки особі, якій до досягнення загального пенсійного віку була призначена та виплачувалась пенсія іншого виду і на підставі іншого Закону, при зверненні із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-IV у зв`язку із досягненням такого віку пенсія має обраховуватися на підставі положень статті 40 Закону №1058-IV як вперше.

ОСОБА_1 зазначає, що йому було призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII (далі - Закон № 1788-ХП), у зв`язку з досягненням пенсійного віку він звернувся за призначенням пенсії за віком вперше тому, на переконання позивача, відповідач необґрунтовано використав механізм переведення з одного виду пенсії на інший, а саме: з пенсії по інвалідності на пенсію за віком, відтак при обчислені його пенсії необхідно було застосувати розмір середньої заробітної плати (доходу) за три роки, що передували року призначення пенсії за віком, як того вимагає частина друга статті 40 Закону №1058-IV.

З огляду на вказане звернувся до суду з цим позовом.

Ухвалою суду від 27.11.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, постановлено справу розглядати суддею одноособово за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами у строк, встановлений частиною другою статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Відповідачем 17.12.2020 подано до суду відзив на позовну заяву (а.с.18-22), у якому зазначено, що перерахунок пенсії тим, кому до 01.01.2004 призначили пенсію за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника та за вислугу років згідно Закону №1788-XII, обов`язково перераховують пенсію за новими правилами відповідно до Закону №1058-IV.

З 01.01.2004 позивачу неодноразово було проведено перерахунок пенсії на підставі Закону №1058-1V. Оскільки відповідно до частини четвертої статті 42 Закону №1058-IV у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі.

У разі, якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Представник відповідача вказує, що останнє звернення позивача із заявою про проведення такого перерахунку було 24.10.2019. Таким чином, позивачу на його заяву проведено перерахунок пенсії з 01.11.2019, розмір пенсії позивача після перерахунку складав 3782,17 грн.

З 01.05.2020 перерахунок пенсійної виплати проведено із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії в розмірі 1,11. Отже, розмір середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої обчислюється пенсія становить 4888,83 грн (4404,35 x 1,11). Розмір пенсії позивача після перерахунку з 01.05.2020 склав 4164,13 грн.

Представник відповідача звертає увагу, що до 25.08.2020 позивачу виплачувалась пенсія по інвалідності II групи з дитинства відповідно до Закону №1058- IV. Відповідно до заяви, яка подана позивачем 25.08.2020, проведено перерахунок його пенсії в зв`язку з переведенням на пенсію за віком.

Розмір пенсії обчислено із середньомісячного заробітку згідно даних, наявних в системі персоніфікованого обліку, відповідно до наявного страхового стажу з 01.07.2000 по 31.07.2020. Страховий стаж становить 44 роки 07 місяців 03 дні. Розмір пенсії позивача за віком з 25.08.2020 становить 4769,08 грн.

Статтею 45 Закону №1058- IV передбачено, що при переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу),який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 Закону для призначення пенсії, тобто показник середньої заробітної плати, який застосовується для призначення пенсії у поточному році і на даний час становить 7763,17 грн.

Оскільки страховий стаж ОСОБА_1 , набутий після останнього перерахунку пенсії по інвалідності відповідно до заяви від 24.10.2019, становить менше, ніж 24 місяці, відтак, на переконання представника відповідача, відсутні підстави для обчислення пенсії за віком позивача з врахуванням показника середньої заробітної плати 7763,17 грн та враховано показник середньої заробітної плати 4888,83 грн.

Враховуючи викладене, Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області не вбачає у своїх діях будь-яких ознак порушення прав позивача на соціальне забезпечення, зокрема, щодо перерахунку пенсії, з огляду на що просить відмовити у задоволенні позову повністю.

04.01.2021 від позивача надійшла відповідь на відзив (а.с.38-41), у якій вказано, що ОСОБА_1 набув право на пенсію на загальних підставах відповідно до Закону № 1058-1V та звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії за віком з урахуванням частини другої статті 40 Закону № 1058-IV із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за три останні роки, що передують року звернення з заявою про призначення пенсії за віком. Позивач за призначенням такої пенсії саме за Законом № 1058-IV звернувся вперше, тому, на його переконання, в даному випадку має місце саме призначення пенсії за віком, а не переведення з одного виду пенсії на інший.

При цьому наголошує, що тільки за бажанням пенсіонера при переведенні з одного виду пенсії на інший можуть застосовуватись норми частини третьої статті 45 Закону № 1058-IV щодо застосування показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

З огляду на вказане позивач стверджує, що відмова Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком з врахуванням показника заробітної плати за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії, є неправомірною, відтак для визначення розміру пенсії позивача необхідно враховувати середню заробітну плату (дохід), з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2017-2019 роки, тобто до 2020 року, коли мало місце звернення ОСОБА_1 за призначенням пенсії за віком згідно із Законом № 1058-IV.

Ухвалою суду від 17.12.2020 клопотання представника відповідача про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін задоволено, постановлено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та призначено у справі судове засідання на 20.01.2021.

У судовому засіданні 20.01.2021 представник позивача позовні вимоги підтримала з підстав, наведених у позовній заяві.

Представник відповідача у судове засідання не прибув, причини неприбуття суду не повідомив, а відтак у суду відсутні підстави вважати такі поважними. При цьому відповідач належним чином повідомлявся про дату, час та місце судового розгляду справи шляхом вручення повістки про виклик під розписку (а.с.35). Клопотань про відкладення розгляду справи від відповідача не надходило.

З огляду на відсутність підстав, визначених статтею 205 КАС України, для відкладення розгляду справи, розгляд справи здійснювався за відсутності представника відповідача.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши письмові докази та перевіривши доводи, викладені у заявах по суті, суд встановив наступні обставини.

Позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Тернопільській області. До 25.08.2020 ОСОБА_1 отримував пенсію по інвалідності.

Після досягнення пенсійного віку позивач 25.08.2020 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області із заявою про перерахунок пенсії у зв`язку з переходом на пенсію за віком (а.с.23).

Відповідно до вказаної заяви від 25.08.2020, проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 у зв`язку з переведенням на пенсію за віком. При цьому, розмір пенсії обчислено із середньомісячного заробітку згідно даних, наявних в системі персоніфікованого обліку, відповідно до наявного страхового стажу, який становить 44 роки 07 місяців 03 дні. Розмір пенсії позивача за віком з 25.08.2020 складає 4769,08 грн, розмір середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої обчислюється пенсія становить 4888,83 грн (а.с.24-25).

Не погоджуючись із таким перерахунком, позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення йому пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати за останні три роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком, а саме 7763,17 грн.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області від 05.11.2020 №6196-6198/В-02/8-1900/20 ОСОБА_1 повідомлено, що до 25.08.2020 йому виплачувалась пенсія по інвалідності II групи з дитинства відповідно до Закону № 1058-IV.

Також вказано, що за нормами частини четвертої статті 42 Закону № 1058-IV у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі.

У разі, якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку), та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Відповідач зазначає, що з 01.11.2019 згідно поданої ОСОБА_1 заяви від 24.10.2019 проведено перерахунок його пенсії відповідно до частини четвертої статті 42 Закону № 1058-IV.

Відповідно до пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 № 251, з 01.05.2020 перерахунок пенсійної виплати проведено із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії в розмірі 1,11. Отже, розмір середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої обчислюється пенсія позивача становить 4888,83 грн. (4404,35 x 1,11).

Крім того, у листі Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області від 05.11.2020 №6196-6198/В-02/8-1900/20 вказано, що згідно із заявою позивача від 25.08.2020 проведено перерахунок його пенсії в зв`язку з переведенням на пенсію за віком, після якого розмір пенсії з 25.08.2020 склав 4769,08 грн, показник середньої заробітної плати для обчислення пенсії 4888,83 грн.

Відповідач звертає увагу, що статтею 45 Закону №1058-IV передбачено, що при переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 Закону для призначення пенсії, тобто показник середньої заробітної плати, який застосовується для призначення пенсії у поточному році і на даний час становить 7763,17 грн.

Однак, як вказує відповідач, страховий стаж, набутий після останнього перерахунку пенсії по інвалідності відповідно до заяви від 24.10.2019, становить менше, ніж 24 місяці, тому відсутні підстави для обчислення пенсії за віком з врахуванням показника середньої заробітної плати 7763,17 грн та враховано показник середньої заробітної плати 4888,83 грн (а.с.5-6).

Не погодившись із такими діями відповідача ОСОБА_1 звернувся до суду з цією позовною заявою.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує частину другу статті 19 Конституції України, відповідно до якої органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Як вбачається зі статті 2 Закону № 1788-XII за цим законом призначалися наступні види державних пенсій: за віком; по інвалідності; в разі втрати годувальника; за вислугу років.

З 01.01.2004 набрав чинності Закон № 1058-ІV, який, згідно преамбули, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом. Зміна умов і норм загальнообов`язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону.

Отже, з 01.01.2004 Закон № 1058-ІV є основним законом, який визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду.

Положеннями частини першої статті 9 Закону №1058-IV року закріплено, що відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.

З часу набрання чинності Законом № 1058-ІV більшість положень Закону № 1788-XII втратили чинність, у зв`язку з чим пенсійні виплати, у тому числі і пенсії по інвалідності, пенсії за віком, призначаються на підставі Закону № 1058-ІV і на підставі цього ж Закону здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Частиною другої статті 42 Закону № 1058-IV передбачено, що для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Відповідно до частини четвертої статті 42 Закону № 1058-IV у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі.

У разі, якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Як встановлено судом в ході розгляду справи, після призначення пенсії по інвалідності позивач продовжував працювати та сплачував у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування. З 01.01.2004 позивачу неодноразово було проведено перерахунок пенсії по інвалідності на підставі Закону № 1058-ІV відповідно до поданих ним заяв, виходячи з більшого заробітку та з додаванням стажу роботи.

Зокрема, з 01.11.2019 на підставі поданої ОСОБА_1 заяви від 24.10.2019 проведено перерахунок його пенсії відповідно до частини четвертої статті 42 Закону № 1058-IV (а.с.43).

В подальшому відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 № 251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році», з 01.05.2020 перерахунок пенсійної виплати проведено із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії в розмірі 1,11.

Тобто розмір середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої обчислюється пенсія позивача становить 4888,83 грн. (4404,35 грн x 1,11).

Положеннями частини першої статті 27 Закону № 1058-IV передбачено, що розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

Відповідно до положень частини першої статті 40 Закону № 1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.

За вибором особи, яка звернулася за пенсією, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключається період до 60 календарних місяців страхового стажу підряд за умови, що зазначений період становить не більше ніж 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим частини першої цієї статті, період, за який враховується заробітна плата, після виключення 10 відсотків тривалості страхового стажу, не може бути меншим ніж 60 календарних місяців.

За нормами частини другої статті 40 Закону № 1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + КзN); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Відповідно до частини третьої статті 45 Закону № 1058-IV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.

З аналізу наведених законодавчих положень вбачається, що за загальним правилом у разі переведення з одного виду пенсії на інший застосовується показник середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. Разом з тим, якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії, тобто з розрахунку середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.

Суд звертає увагу на те, що 25.08.2020 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області із заявою про призначення/перерахунок пенсії, у якій просив здійснити перерахунок пенсії та у графі «вид пенсії» вказав «перехід на інший вид пенсії» (а.с.23).

Отже, 25.08.2020 позивач виявив бажання перейти з пенсії по інвалідності на пенсію за віком. Тому в цьому випадку призначення пенсії за віком не здійснюється, а відбувається переведення на пенсію за віком. При цьому твердження представника позивача про те, що відомості заяви заповнені органом пенсійного фонду, а не самостійно позивачем, який мав намір не перейти на інший вид пенсії, а щоб йому було вперше призначено пенсію за віком не впливають на фактичні обставини. В даному випадку має місце не призначення пенсії за віком вперше, а саме переведення на інший вид пенсії, оскільки позивачу вже була призначена пенсії (по інвалідності), вид якої передбачений Законом № 1058-IV, незважаючи на те, що ця пенсія призначалася ще до цього Закону по попередньому Закону № 1788-XII, але в подальшому була переведена (узгоджена) і здійснювалися перерахунки відповідно до Закону № 1058-IV

При цьому показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії. Виняток становить лише перше переведення особи з пенсії по інвалідності на пенсію за віком, за умови наявності у особи страхового стажу не менш як 24 місяці після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі.

Таким чином, застосування при обчисленні пенсії позивача середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, як це передбачено частиною другою статті 40 Закону № 1058-IV можливе у разі наявності у нього не менш як 24 місяці страхового стажу після попереднього перерахунку пенсії.

Разом з тим після останнього перерахунку пенсії, який здійснено на підставі заяви позивача від 24.10.2019 (а.с.43), набутий позивачем страховий стаж становить менше 24 місяців, відтак позивач не має права на перерахунок пенсії за віком, виходячи з середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто 7763,17 грн.

Суд погоджується з аргументами відповідача про те, що у даних спірних правовідносинах має місце переведення позивача з пенсії по інвалідності на пенсію за віком, при якому набутий позивачем після попереднього перерахунку пенсії страховий стаж становить менше 24 місяців, тому при обчисленні розміру пенсії ОСОБА_1 підлягає застосуванню показник середньої заробітної плати (доходу) у розмірі 4888,83 грн.

Таким чином, суд дійшов висновку, що дії Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо відмови в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за три календарних роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, є правомірними.

Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд не вбачає підстав для задоволення даного позову.

Оскільки суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позову, підстави для розподілу судових витрат відповідно до статті 139 КАС України відсутні.

Керуючись статтями 72-77, 90, 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ).

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (Майдан Волі, 3, місто Тернопіль, Тернопільська область, 46001, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 14035769).

Повний текст рішення складено та підписано 25 січня 2021 року.

Головуючий суддя Чепенюк О.В.