
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
з питань поновлення строку звернення до суду
Справа № 500/2263/20
20 січня 2021 рокум. Тернопіль Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:
головуючої судді Мірінович У.А.
за участю:
секретаря судового засідання Хоменко Л.В.
позивача ОСОБА_1 ,
представника відповідача Ярова Є.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Тернопільська обласна державна адміністрація, Міністерство енергетики України про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
21 серпня 2020 року до Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів, треті особи, що не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Міністерство енергетики України, Тернопільська обласна державна адміністрація , у якій просить:
- визнати протиправною бездіяльність суб`єкта владних повноважень - Міністерства захисту довкілля, як правонаступника Міністерства енергетики та захисту довкілля України, яка полягає у невиконанні вимог пункту 4 розділу VI Порядку проведення конкурсу та призначення на посаду керівників установ природно заповідного фонду, що належить до сфери управління Міністерства екології та природних ресурсів України, затвердженого наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 17.04.2018 № 123, а саме: не укладено з переможцем конкурсу на зайняття вакантних посад керівників установ природно - заповідного фонду, що належить до сфери управління Міністерства екології та природних ресурсів України - ОСОБА_1 , на третій робочий день після надходження погодження призначення на посаду разом з карткою погодження та складання довідки про проходження спеціальної перевірки, трудового договору (контракту) строком на п`ять років та не видачі наказу про його призначення на посаду директора національного природного парку "Кременецькі гори";
- зобов`язати суб`єкта владних повноважень - Міністерство захисту довкілля України виконати вимоги пункту 4 Розділу VI Порядку проведення конкурсу та призначення на посаду керівників установ природно - заповідного фонду, що належать до сфери управління Міністерства екології та природних ресурсів України, затвердженого Наказом Міністерства екології та природних ресурсів України, від 17.04.2018 № 123, укласти з переможцем конкурсу на зайняття вакантних посад керівників установ природно заповідного фонду - ОСОБА_1 , трудовий договір (контракт) строком на п`ять років та видати наказ про його призначення на посаду директора національного природного парку "Кременецькі гори".
Ухвалою суду від 26.08.2020 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та призначено у справі судове засідання.
21.12.2020 року позивачем направлено на адресу суду клопотання про поновлення строку звернення до суду із додатками та доказами його надіслання всім учасникам судової справи (арк. справи 22-57).
В обґрунтування поважності причин пропуску строку звернення до суду позивач зазначив, що у вересні 2019 року Тернопільська обласна державна адміністрація на адресу Міністерства екології та природних ресурсів України скерувала оформлену належним чином відповідну картку погодження щодо призначення на посаду директора національного природного парку «Кременецькі гори» ОСОБА_1 , як переможця конкурсу.
У свою чергу, Міністром енергетики та захисту довкілля не видано наказу про призначення на посаду позивача, з огляду на що директор Департаменту заповідної справи звернувся до заступника Міністра з проханням щодо укладення контракту з переможцями конкурсу на посаду керівників установ природно-заповідного фонду, у тому числі безпосередньо з ОСОБА_1 - переможцем конкурсу на посаду директора національного природного парку «Кременецькі гори». Однак, належного реагування не відбулося, разом із тим не було надано відмови/заперечення на призначення позивача тощо.
Позивач вказує, що не звертався із позовом до суду про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії, оскільки Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 27 травня 2020 року №425 «Деякі питання оптимізації системи центральних органів виконавчої влади» згідно якою Міністерство енергетики та захисту довкілля України перейменовано на Міністерство енергетики України та утворено Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України.
Позивач очікував, що новостворене Міністерство вирішить питання щодо укладення контрактів із переможцями конкурсу на зайняття посад директорів установ, що належать до його сфери управління, адже згідно постанови №425 Міністерство енергетики та Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів є правонаступниками прав, обов`язків та майна Міністерства енергетики та захисту довкілля, цілісний майновий комплекс національного природного парку «Кременецькі гори» був переданий до сфери управління Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів розпорядженням Кабінету Міністрів України від 19 серпня 2020 р. № 1ф1-р. «Деякі питання управління Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів об`єктами державної власності», а відповідно до пункту 1.4 Положення про національний природний парк «Кременецькі гори», затв. Наказом Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України від 31.08.2020 року №102 , парк віднесено до сфери управління Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України.
З врахуванням зазначеного просить суд визнати поважними причини пропуску строку на звернення до суду за захистом прав та поновити йому такий строк.
05.01.2021 року, на адресу суду найшло заперечення представника відповідача на клопотання про поновлення строку звернення до суду, у якому Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України просить у задоволенні клопотання ОСОБА_1 відмовити повністю, обґрунтувавши свою позицію тим, що позивач, розуміючи що його право порушено Міністерством енергетики та захисту довкілля України, вибрав пасивну поведінку очікувати тим самим пропустивши передбачений законом строк звернення до суду за захистом свої прав.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази, суд встановив наступні обставини.
Судом встановлено, що на офіційному порталі Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України за посиланням https://mepr.gov.ua/news/33538.html оприлюднено оголошення від 09.08.2019 року про те, що у відповідності до наказу Мінприроди від 18.07.2019 № 261, відбудеться перший етап конкурсного відбору на вакантні посади директорів установ ПЗФ, що належать до сфери управління Мінприроди. Додатково зазначено, що конкурсною комісією з проведення конкурсу та призначення на посаду керівників установ природно-заповідного фонду, що належать до сфери управління Міністерства екології та природних ресурсів України, розглянуто документи, які надійшли від претендентів на відповідність умовам оголошеного конкурсного відбору (наказ Мінприроди від 18.07.2019 № 261) та прийнято рішення про допуск до участі в конкурсі претендентів на вакантні посади, в тому числі ОСОБА_1 .
Згідно відомостей з офіційного веб-сайту Мінприроди за посиланням https://menr.gov.ua/news/33558.html, 22 серпня 2019 року Конкурсною комісією Мінприроди, відповідно до Порядку проведення конкурсу та призначення на посаду керівників установ природно-заповідного фонду, що належать до сфери управління Міністерства екології та природних ресурсів України, затвердженого наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 17.04.2018 № 123, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 09.07.2018 за № 797/32249, проведено заключний етап конкурсного відбору претендентів на посади керівників установ ПЗФ, оголошеного наказом Мінприроди від 18 липня 2019 року № 261.
За результати проведеної співбесіди Конкурсна комісія Мінприроди вирішила визначити переможцем конкурсу на посаду директора національного природного парку «Кременецькі гори» позивача - ОСОБА_1 , який на початку вересня 2019 року, надав письмову згоду на проведення спеціальної перевірки. За результатами проведення спеціальної перевірки не виявлено інформації, яка могла б перешкодити ОСОБА_1 зайняти посаду, яка передбачає зайняття відповідального або особливо відповідального становища, посади з підвищеним корупційним ризиком.
В матеріалах справи міститься Картка погодження (вмотивованої відмови) призначення на посаду або звільнення з посади керівника підприємства, установи та організації, що належать до сфери управління міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади зі змісту якої слідує, що Тернопільська обласна державна адміністрація погоджує ОСОБА_1 на посаду директора національного природного парку «Кременецькі гори» (арк. справи 68).
30.09.2019 року Тернопільська обласна державна адміністрація листом №02-5891/13 скерувала на адресу Міністерства екології та природних ресурсів України зазначену Картку погодження щодо призначення на посаду директора національного природного парку «Кременецькі гори» ОСОБА_1 , як переможця конкурсу (арк. справи 67).
До позовної заяви позивачем долучено службові записки Департаменту заповідної справи Міністерства енергетики та захисту довкілля України від 28.02.2020 року, від 10.04.2020 року, від 14.04.2020 року, зі змісту яких слідує, що Департамент, керуючись пунктом 3 розділу І та пунктом 3 розділу IV Порядку проведення конкурсу та призначення на посаду керівників установ природно-заповідного фонду, що належать до сфери управління Міністерства екології та природних ресурсів України, затвердженого наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 17.04.2018 № 123, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 09.07.2018 за № 797/32249, просив в.о. Міністра енергетики та захисту довкілля України укласти трудові договори строком на п`ять років з переможцями конкурсів, в тому числі з позивачем - ОСОБА_1 (арк. справи 24-26).
Водночас, Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 27 травня 2020 року №425 «Деякі питання оптимізації системи центральних органів виконавчої влади» згідно якою Міністерство енергетики та захисту довкілля України перейменовано на Міністерство енергетики України та утворено Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України.
Пунктом 3 Постанови Кабінету Міністрів України №425 встановлено, що Міністерство енергетики та Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів є правонаступниками прав, обов`язків та майна Міністерства енергетики та захисту довкілля у відповідних сферах.
Згідно із частини 2 статті 122 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів, та згідно частини п`ятої статті 122 КАС України для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (частина 3 статті 122 КАС України).
Право на звернення до суду кореспондується з обов`язком дотримуватися процесуального законодавства щодо порядку, строків і умов реалізації цього права. Такі процесуальні обов`язки для всіх учасників судового процесу є однаковими, що забезпечує принцип рівності сторін.
Європейський суд з прав людини у своїй прецедентній практиці виходить із того, що положення пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантує кожному право подати до суду будь-який позов, що стосується його прав і обов`язків. Проте право на суд не є абсолютним і воно може бути піддане обмеженням, дозволеним за змістом, тому що право на доступ до суду за своєю природою потребує регулювання з боку держави. В даному випадку регулювання з боку держави полягає у встановлені вимог при зверненні до суду з позовною заявою, зокрема щодо строків звернення до суду.
Верховний Суд України у постанові від 24.11.2015 у справі №21-3538а15 зазначив, що сама по собі бездіяльність - це триваюча пасивна поведінка суб`єкта, яка виражається у формі невчинення дії (дій), яку він зобов`язаний був і міг вчинити. Тобто, бездіяльність не має чітко окреслених часових меж, а саме явище бездіяльності є триваючим.
Суд звертає увагу, що триваюче правопорушення - це проступок, пов`язаний з тривалим, неперервним невиконанням обов`язків, передбачених законом. Тобто, триваючі правопорушення характеризуються тим, що особа, яка вчинила якісь певні дії чи бездіяльність, перебуває надалі у стані безперервного продовження цих дій (бездіяльності). Ці дії безперервно порушують закон протягом якогось часу. Іноді такий стан продовжується значний час і увесь час винний безперервно вчиняє правопорушення у вигляді невиконання покладених на нього обов`язків. Триваюче правопорушення припиняється лише у випадку усунення стану за якого об`єктивно існує цей обов`язок, виконанням обов`язку відповідним суб`єктом або припиненням дії відповідної норми закону.
Цей правовий висновок відповідає правовій позиції Верховного Суду, викладеній у постанові від 23.05.2018 у справі №490/8624/15-а.
Оцінюючи позовні вимоги, заявлені у межах даної адміністративної справи, співставивши такі вимоги з доводами представників сторін, суд вважає, що оскільки оцінці в даному випадку підлягає бездіяльність Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України в частині не вчинення дій з укладення трудового договору та видання наказу про призначення ОСОБА_1 на посаду директора національного природного парку «Кременецькі гори», як переможця конкурсу, яка продовжувалась і на дату подачі позовної заяви та, як наслідок, породжувала у позивача право «правомірних очікувань» та «законного сподівання» на укладення з ним, як з переможцем конкурсного добору, трудового договору, а правовідносини у даній справі є триваючими - пропуск позивачем строку на звернення з позовом до суду, передбаченого статтею 122 КАС України, допущено з поважних підстав.
Керуючись статтями 241, 248 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
Клопотання позивача про поновлення строку звернення до суду, - задовольнити.
Поновити ОСОБА_1 строк звернення до суду з позовом у адміністративні справі №500/2263/20.
Ухвала набирає законної сили в порядку визначеному статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Оскарження ухвали окремо від рішення не допускається. Заперечення на ухвалу може бути включене до апеляційної скарги на рішення суду.
Повний текст ухвали буде складено протягом п`яти днів.
Реквізити учасників справи:
позивач:
- ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 );
відповідач:
- Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів (місцезнаходження: вул. Митрополита В. Липківського, 35,м. Київ,03035, код ЄДРПОУ 43672853);
третя особа:
- Тернопільська обласна державна адміністрація (місцезнаходження: вул. Грушевського, 8,м. Тернопіль,46021, код ЄДРПОУ/РНОКПП 00022622) ;
- Міністерство енергетики України (місцезнаходження: вул. Хрещатик, 30,м. Київ,Центральна Частина Києва, Київ,01601, 37552996) .
Головуючий суддя Мірінович У.А.