
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 січня 2021 р. Справа№200/10532/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Стойки В.В.
При секретарі Дідевичі І.О.
За участю:
позивача не з`явився;
представника відповідача Черкас М.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що проходив військову службу в органі Службі безпеки України з 01 липня 2004 року, безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції м. Маріуполь Донецької області про що свідчать відповідні довідки.
Відповідно до наказу від 30.06.2020 № 252-ОС/дск старший прапорщик ОСОБА_1 звільнений з військової служби. В наказі зазначено, що вислуга років на день виключення зі списків особового складу складає 17 років 5 місяців, в пільговому обчисленні 5 років 3 місяці, 24 дні. Всього 22 роки 8 місяців 24 дні. Проте позивач зазначає, що до пільгового стажу не зараховано період участі позивача в АТО за період з 01.05.2018 по 30.06.2020. Користуючись досудовим порядком врегулювання спору, позивач звернувся до відповідача із заявою щодо включення вищевказаних періодів до пільгового стажу, проте в задоволенні вказаної заяви було відмовлено.
Вищевказані дії відповідача позбавляють ОСОБА_1 на призначення пенсії за вислугу років, відповідно дост.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби». А тому, на підставі викладеного позивач просить:
визнати протиправною бездіяльність ГУ СБУ України в Донецькій та Луганській областях щодо не зарахування до вислуги років для призначення пенсії участь старшого прапорщика ОСОБА_1 у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпечення їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах здійснення зазначених заходів м. Маріуполь, Донецька область, за період з 01.05.2018 по 30.06.2020;
визнати протиправною відмову ГУ СБУ України в Донецькій та Луганській областях в оформленні та направленні необхідних документів до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, відповідно до ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби»;
зобов`язати Головне управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях (юридична адреса: 84300, Донецька обл., м. Краматорськ, вул. Ярослава Мудрого, 56, код ЄДРПОУ 20001504) оформити та направити необхідні документи до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області для призначення ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , адреса проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсії за вислугу років, відповідно дост.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби», із зарахуванням до вислуги років для призначення такої пенсії часу проходження служби з 01 травня 2018 року по 30 червня 2020 року, протягом якого ОСОБА_1 брав участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпечення їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах здійснення зазначених заходів м. Маріуполь, Донецька область, на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.
23.12.2020 року відповідач надав відзив на позовну заяву, згідно змісту якого зазначив, що позовні вимоги є необгрунтованими та не підлягають задоволенню через наступне.
Наказом від 02.10.2020 № 1313-ОС/дск до вислуги років позивача для призначення пенсії на пільгових умовах (один місяць служи за три місяці) були зараховані певні періоди його участі у здійсненні заходів із забезпечення безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів. Оскільки в інші періоди часу з 01.05.2018 по 30.06.2020 ОСОБА_1 не брав участь у заходах з відсічі збройної агресії (підтверджується довідкою про участь особи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення від 1 1.08.2020 № 125; копія додана до позову ОСОБА_1 ), то, відповідно, такі періоди не були зараховані до вислуги років позивача для призначення пенсії на пільгових умовах.
На підставі вищевказаного наказу від 02.10.2020 № 1313-ОС/дск, було видано наказ, яким внесено зміни до наказу начальника ГУ СБУ від 14.12.2020 № 530-ОС/дск ГУ СБУ від 30.06.2020 № 252-ОС/дск «По особовому складу». Відповідно до цих змін, на день виключення ОСОБА_1 зі списків особового складу його вислуга років в пільговому обчисленні стала складати 8 років 3 місяці 22 дні, а всього 25 років 8 місяців 22 днів.
Відповідно, відсутні підстави для задоволення вимоги позивача про визнання протиправною бездіяльності ГУ СБУ щодо не зарахування до вислуги років для призначення пенсії участі ОСОБА_1 у здійсненні заходів з відсічі збройної агресії з 01.05.2018 по 30.06.2020.
З приводу наявності у позивача права на пенсію відповідно пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», відповідач вважає, що позивач календарна вислуга позивача є меншою, ніж встановлена законодавством. Тобто відповідач розмежовує поняття "календарної" та "пільгової" вислуги років.
Крім цього відповідач зазначає, що ОСОБА_1 зі заявою про призначення пенсії за вислугою уроків не звертався, що вказує на необгрунтованість позовних вимог в частині зобовязання вчинити певні дії.
На підставі викладеного відповідач просив відмовити в задоволенні позовних вимог.
Позивач до судового засідання не з`явився, клопотань про відкладення розгляду справи не надавав.
Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позову заперечував, надав пояснення, аналогічні викладеному в позові.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, доводи позовної заяви, відзиву, суд з`ясував наступні обставини справи.
Як не заперечується сторонами по справі, ОСОБА_1 проходив військову службу в Службі безпеки України з 01 липня 2004 року по 30 червня 2020 року.
Відповідно до наказу начальника Головного управління СБУ в Донецькій та Луганській областях від 30.06.2020 № 252-ОС/дск старший прапорщик ОСОБА_1 звільнений з військової служби за підпунктом «б» пункту 61 Положення про проходження військової служби військовослужбовцями Служби безпеки України, затвердженого Указом Президента України від 27.12.2007 № 1262/2007, та за підпунктом «а» (у зв`язку з закінченням строку контракту) пункту 2 частини п`ятої статті 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу», у запас ЗС України, з наданням права носіння військової форми одягу. В наказі зазначено, що вислуга років на день виключення зі списків особового складу складає 17 років 5 місяців, в пільговому обчисленні 5 років 3 місяці, 24 дні. Всього 22 роки 8 місяців 24 дні.
Відповідно до Довідки про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України від 11.08.2020 № 131, старший прапорщик ОСОБА_1 дійсно в період з 01.02.2015 по 25.06.2015, з 01.07.2015 по 31.08.2015, з 06.10.2015 по 31.12.2015, з 01.01.2016 по 05.06.2016, з 28.06.2016 по 05.07.2016, з 12.07.2016 по 31.12.2016, з 01.01.2017 по 14.02.2017, з 12.06.2017 по 31.12.2017, з 01.01.2018 по 23.01.2018, з 28.01.2018 по 30.04.2018 безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції м. Маріуполь Донецької області.
Відповідно до Довідки про участь особи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпечення їх здійснення від 11.08.2020 № 125, старший прапорщик ОСОБА_1 дійсно в період з 01.05.2018 по 13.11.2018, з 17.11.2018 по 07.01.2019, з 17.01.2019 по 27.01.2019, з 13.03.2019 по 17.03.2019, з 22.04.2019 по 30.04.2019, з 27.06.2019 по 01.07.2019, з 06.07.2019 по 28.07.2019, з 13.08.2019 по 02.09.2019, з 04.01.2020 по 12.01.2020, з 07.02.2020 по 24.05.2020 та з 20.06.2020 по 30.06.2020 брав участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпечення їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах здійснення зазначених заходів м. Маріуполь, Донецька область.
Згідно Адвокатського запиту від 03.09.2020 № 3, скерованого на адресу відповідача, позивач просив:
зарахувати до вислуги років для призначення пенсії участі старшого прапорщика ОСОБА_1 у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпечення їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах здійснення зазначених заходів м. Маріуполь, Донецька область, за період з 01.05.2018 по 30.06.2020, про що видати відповідний наказ;
надати довідку про стаж військової служби ОСОБА_1 в календарному та пільговому обчисленні з урахуванням періоду з 01.05.2018 по 30.06.2020 (участі ОСОБА_1 у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпечення їх здійснення, перебуваючи в районах здійснення зазначених заходів м. Маріуполь, Донецька обл.);
надати завірені копії послужного списку та особової справи старшого прапорщика ОСОБА_1 за період служби в ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях з 01.07.2004 року по 30.06.2020 року тощо;
Згідно отриманої відповіді ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях № 78/6/Л-З58а/78/5/53 встановлено, що відповідачем не зараховано до пільгового стажу для призначення пенсії період з 01.05.2020 по 30.06.2020 участі ОСОБА_1 у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпечення їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах здійснення зазначених заходів м. Маріуполь, Донецька область. Відповідач пояснює, що для підготовки рапорту на зарахування пільгового обчислення вислуги років для призначення пенсії - один місяць служби за три місяці необхідно отримати наказ Генерального штабу ЗСУ та витяг з наказу Командувача об`єднаних сил ( по стройовій частині) стосовно припинення участі в ООС старшого прапорщика ОСОБА_1 , після чого на підставі рапорту Управління роботи з особовим складом СБУ буде підготовлено відповідний наказ СБ України.
Довідкою щодо календарної вислуги років позивачу (з 01.07.2004 по 30.06.2020), а також у пільговому обчисленні (без урахування пільгового періоду з 01.05.2018 по 30.06.2020) від 15.09.2020 року, зареєстрованої 15.09.2020 за № 358, ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях також підтверджено, що загальна вислуга років у 22 роки 8 місяців 24 дні старшого прапорщика ОСОБА_1 на день виключення із списків особового складу не включає спірний період.
Згідно з наказом першого заступника Голови СБ України від 02.10.2020 № 1313-ОС/дск до вислуги років позивача для призначення пенсії на пільгових умовах (один місяць служи за три місяці) були зараховані наступні періоди його участі у здійсненні заходів із забезпечення безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів: з 01.05.2018 до 13.11.2018 включно; з 17.11.2018 до 07.01.2019 включно; з 17.01.2019 до 27.01.2019 включно; з 13.03.2019 до 17.03.2019 включно; з 22.04.2019 до 30.04.2019 включно; з 27.06.2019 до 01.07.2019 включно; з 06.07.2019 до 28.07.2019 включно; з 13.08.2019 до 02.09.2019 включно; з 06.09.2019 до 22.10.2019 включно; з 27.10.2019 до 18.11.2019 включно; з 23.11.2019 до 31.12.2019 включно; з 04.01.2020 до 12.01.2020 включно; з 07.02.2020 до 24.05.2020 включно; з 20.06.2020 до 30.06.2020 включно.
Відповідно Наказу ГУ СБУ від 14.12.2020 № 530-ОС/дск, яким внесено зміни до наказу начальника ГУ СБУ від 30.06.2020 № 252-ОС/дск «По особовому складу». Відповідно до цих змін, на день виключення ОСОБА_1 зі списків особового складу його вислуга років в пільговому обчисленні стала складати 8 років 3 місяці 22 дні. а всього 25 років 8 місяців 22 днів.
З приводу спірних правовідносин суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби і військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д" статті 1-2 цього Закону, які мають право на пенсію за цим Законом, до вислуги років для призначення пенсії зараховуються, зокрема, військова служба.
Згідно зі ст. 2 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Пунктом 6 ст. 2 вказаного Закону визначені види військової служби, до яких належить, зокрема військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період.
Відповідно до абз. 2 п.1 ст. 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Як вже було зазначено вище, згідно з наказом від 02.10.2020 № 1313-ОС/дск до вислуги років позивача для призначення пенсії на пільгових умовах (один місяць служи за три місяці) були зараховані наступні періоди його участі у здійсненні заходів із забезпечення безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів: з 01.05.2018 до 13.11.2018 включно; з 17.11.2018 до 07.01.2019 включно; з 17.01.2019 до 27.01.2019 включно; з 13.03.2019 до 17.03.2019 включно; з 22.04.2019 до 30.04.2019 включно; з 27.06.2019 до 01.07.2019 включно; з 06.07.2019 до 28.07.2019 включно; з 13.08.2019 до 02.09.2019 включно; з 06.09.2019 до 22.10.2019 включно; з 27.10.2019 до 18.11.2019 включно; з 23.11.2019 до 31.12.2019 включно; з 04.01.2020 до 12.01.2020 включно; з 07.02.2020 до 24.05.2020 включно; з 20.06.2020 до 30.06.2020 включно.
Таким чином періоди участі ОСОБА_1 у здійсненні заходів із забезпечення безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях зараховані до вислуги років у співвідношенні один місяць служби - три місяці вислуги років.
Відповідно позовні вимоги в даній частині задоволенню не підлягають.
Щодо позовних вимог про визнання протиправною відмови ГУ СБУ України в Донецькій та Луганській областях в оформленні та направленні необхідних документів до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, відповідно до ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби».
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, врегульовано постановою КМУ від 02.11.2006р. № 1522 «Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян» та Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Правління ПФУ від 30.01.2007 №3-1 (далі - Порядок №3-1).
Відповідно до абз. 1 п. 1 Порядку №3-1 заяви про призначення пенсії за вислугу років особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із зазначеним вище Законом, подаються цими особами до головних управлінь ПФУ в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи).
Згідно до абз. 1 п. 1 Порядку №3-1 міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи).
Пунктом 12 вказаного Порядку №3-1 передбачено, що уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи. Уповноважений структурний підрозділ надає допомогу особі в одержанні відсутніх на момент подання заяви документів для призначення пенсії. У разі, якщо підготовлені не всі необхідні для призначення пенсії документи, подаються наявні документи, а документи, яких не вистачає, подаються додатково в строки, визначені п. 6 цього Порядку.
При цьому, саме уповноважені структурні підрозділи здійснюють перевірку поданих звільненими зі служби особами заяв про призначення їм пенсії, здійснюють обчислення вислуги років для призначення пенсії та встановлюють наявність підстав для її призначення. Після цього такий орган законодавчо наділений компетенцією направити подання про призначення пенсії за вислугу років до територіального органу ПФУ або відмовити у такому поданні.
Разом з цим, заява про призначення пенсії, яка була надана ОСОБА_1 до СБУ в Донецькій області, в матеріалах даної справи - відсутня. Таким чином у відповідача відсутній обов`язок надати обґрунтовану відмову в направленні подання про призначення пенсії за вислугу років до територіального органу ПФУ. Крім цього вказані обставини вказують на відсутність такої відмови взагалі, що відповідає позиції відповідача по справі, визначеної у відзив на позовну заяву.
Відповідно суд відмовляє в задоволенні позовних вимог в частині визнання протиправною відмови ГУ СБУ України в Донецькій та Луганській областях в оформленні та направленні необхідних документів до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, відповідно до ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби» через відсутність заяви про призначення пенсії.
Позовні вимоги щодо зобов`язання Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях оформити та направити необхідні документи до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, відповідно до ст.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби» також не підлягають задоволенню як похідні від вимоги про визнання бездіяльності протиправною.
Щодо суті позиції ОСОБА_1 з приводу зарахування до вислуги років для призначення пенсії часу проходження служби з 01 травня 2018 року по 30 червня 2020 року, протягом якого ОСОБА_1 брав участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпечення їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах здійснення зазначених заходів м. Маріуполь, Донецька область, на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці, суд зазначає наступне.
Відповідно до пункту «а» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсія за вислугу років призначається: а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби: з 1 жовтня 2015 року по 30 вересня 2016 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки та 6 місяців і більше ( ... ). До календарної вислуги років зараховується також період, зазначений у частині другій статті 17 цього Закону.
Згідно з частиною другою статті 17 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до вислуги років поліцейським, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України при призначенні пенсії на умовах цього Закону додатково зараховується час їхнього навчання (незалежно від форми навчання) у цивільних вищих навчальних закладах, а також в інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, Національної поліції, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України або призначення на відповідну посаду в межах до п`яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.
Стаття 17 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначає вичерпний перелік видів служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії.
Виходячи з наведеного, положення Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не передбачають можливості призначення пенсії за вислугу років особам, звільненим зі служби з 1 жовтня 2015 року по 30 вересня 2016 року, при наявності 25 років 8 місяців 22 дні вислуги, обчисленої на пільгових умовах; вказаним Законом чітко передбачено, що пенсія за вислугу років призначається при наявності 22 календарних років 6 місяців, та міститься виключний перелік періодів служби, які враховуються в календарну вислугу років.
При цьому, зазначеною законодавчою нормою чітко передбачено, що пенсія за вислугу років призначається при наявності календарної, а не загальної чи пільгової вислуги років.
Аналогічна правова позиція щодо застосування норм матеріального права у спорах цієї категорії містить у постановах Верховного Суду від 27 березня 2018 року у справі № 295/6301/17, від 19 вересня 2018 року у справі № 725/1959/17, від 22 листопада 2018 року у справі № 161/4876/17, від 22 січня 2019 року у справі №295/10742/16-а, від 27 лютого 2019 року у справі № 295/6454/17, від 10 липня 2019 року у справі №299/509/15-а, від 25 липня 2019 року у справі № 806/1402/16.
Отже, враховуючи, що на момент звільнення позивача зі служби його календарна вислуга років складала 17 років 05 місяців, що недостатньо для призначення пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», то підстави для переведення позивача на пенсію за вислугу років.
Згідно з нормами частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до вимог пункту 4 частини першої статті 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
Згідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до вимог частин першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд, відповідно до положень частини п`ятої статті 77 КАС України, вирішує справу на підставі наявних доказів.
Відповідно до вимог частин першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Нормами частини другої зазначеної статті встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Презумпція винуватості покладає на суб`єкта владних повноважень обов`язок аргументовано, посилаючись на докази, довести правомірність свого рішення, дії чи бездіяльності та спростувати твердження позивача про порушення його прав, свобод чи інтересів.
Потенційний обов`язок суб`єкта владних повноважень довести правомірність свого рішення, дії чи бездіяльності в суді посилює його відповідальність при прийнятті рішень, вчиненні інших дій чи допущенні бездіяльності.
Презумпція винуватості суб`єкта владних повноважень відповідача також означає припущення, що повідомлені позивачем обставини у справі про рішення, дії, бездіяльність відповідача і про порушення права, свободи чи інтересу відповідають дійсності, доки відповідач їх не спростує на основі доказів.
Враховуючи, що відповідач надав суду достатніх доказів, які б спростували позицію та доводи позивача, суд доходить висновку, що вимоги позивача є необґрунтованими, а позов таким, що не підлягає задоволенню.
З огляду на викладене, на підставі ст.ст. 2, 17, 77, 90, 139, 242-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ІПН НОМЕР_1 ) до Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях (ЄДРПОУ 20001504, м. Краматорськ, в. Ярослава Мудрого, б. 56) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,- відмовити.
Вступна та резолютивна частина рішення складена в нарадчій кімнаті та проголошена у судовому засіданні 19.01.2021 року.
Повний текст рішення буде складено протягом п`яти днів.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя В.В. Стойка