Рішення № 94352046, 25.01.2021, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.01.2021
Номер справи
160/14174/20
Номер документу
94352046
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОТЦК ТА СП
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 січня 2021 року Справа № 160/14174/20 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, -

встановив:

І. ПРОЦЕДУРА

1. 02.11.2020 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла сформована 20.09.2020 через систему «Електронний суд» позовна заява ОСОБА_1 до Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про:

- визнання протиправними дій Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо зменшення ОСОБА_1 розміру посадового окладу та окладу за військовим званням станом на 01.03.2018, на 01.01.2019 та 01.01.2020, визначеного обчисленням з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2018 та коефіцієнтів, встановлених додатками 1 та 14 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» в частині застосування для обчислення сум грошового забезпечення ОСОБА_1 розміру, не менш 50% мінімальної заробітної плати, встановлених Законом України «Про Державний бюджет України» на 2018 рік, 2019 рік та 2020 рік;

- зобов`язання Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки здійснити дії щодо обчислення розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням ОСОБА_1 станом на 01.03.2018, на 01.01.2019 та 01.01.2020, виходячи із розміру 50% мінімальної заробітної плати, встановленої нормами та розмірами державних соціальних гарантій купівельної спроможності населення Законом України «Про Державний бюджет України» на 2018 рік, на 2019 рік, на 2020 рік;

- зобов`язання Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки надати встановленим порядком до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.03.2018, на 01.01.2019 та на 01.01.2020 та повідомлення за статтею 24 Постанови ПФУ № 3-1 щодо підстав для проведення перерахунку грошового забезпечення станом на 01.01.2019 та 01.01.2020 у відповідності Порядку перерахунку для створення формалізованого документу за формою додатку 5 Постанови ПФУ № 3-1.

2. Ухвалою суду від 06.11.2020 прийнято позов до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, відповідачу встановлено строк для подання відзиву, від відповідача витребувано докази та надано строк для їх надання.

3. 17.12.2020 відповідачем до канцелярії суду подано відзив на позовну заяву.

4. 18.12.2020 через систему «Електронний суд» від позивача надійшла відповідь на відзив.

ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА

5. Позивач отримує пенсію за вислугу років як особа, звільнена з військової служби.

6. Отримавши пенсійне забезпечення за вересень 2020 року позивач порахував та визначив, що посадовий оклад, оклад за звання та надбавка за вислугу років складають зменшений розмір та не відповідають чинникам, визначеним для обчислення від норм державних соціальних гарантій держави.

7. Відповідачем під час обчислення розмірів посадового окладу та окладу за звання позивача станом на 01.03.2018 були занижені, а станом на 01.01.2019 та 01.01.2020 взагалі не здійснені ніякі дії щодо переобчислення сум його грошового забезпечення від змінення розмірів норм соціальних гарантій (мінімальної заробітної плати та мінімального прожиткового мінімуму доходів громадян) в законах про Державний бюджет України на поточний рік.

8. Також, відповідачем не були враховані примітки 1 Додатку 1 та примітки Додатку 14 до Постанови № 704, посадові оклади за розрядами тарифної сітки яких визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018 (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року) на відповідний тарифний коефіцієнт.

9. Відповідач відмовив у задоволенні вимог позивача про обчислення посадового окладу за аналогічною посадою та окладу за військовим званням шляхом множення розміру не менш 50% мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня календарного року, на коефіцієнт тарифного розряду, зазначеного відповідно у Додатках 1 та 14 до Постанови №704, скласти та подати до ГУ ПФУ нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2018, 01.01.2019 та 01.01.2020 з урахуванням даних вимог.

10. Обчислені Дніпропетровським ОТЦК та СП розміри грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2018, 01.01.2019 та 01.01.2020 є зниженими та обмежують право позивача на майно та купівельну спроможність. Взятий до обчислення позивачу розмір мінімального прожиткового мінімуму громадян, яка множиться на відповідний тарифний коефіцієнт відповідно додатків Постанови КМУ № 704, та не враховані норми приміток таких додатків, які не складають, на думку відповідача, норм права.

11. Встановлення розміру посадового окладу та окладу за військове звання від 50% мінімальної заробітної плати / мінімального прожиткового мінімуму є державною гарантією підтримки купівельної спроможності такої категорії осіб як «військовослужбовці», яким визначається такий порядок нарахування грошового забезпечення, а індексація такого доходу закладена в такі норми.

12. Доводи відповідача, що примітки до Додатків 1, 14 Постанови № 704 не містять норм права, не узгоджуються з приписами статей 2, 17, 19 Закону № 2017-ІІІ.

13. Верховний Суд неодноразово наголошував, що суди не повинні застосовувати положення нормативно-правових актів, які не відповідають Конституції та законам України, незалежно від того, чи оскаржувались такі акти в судовому порядку та чи є вони чинними на момент розгляду справи, про що зазначено у постанові від 10.03.2020 у справі №160/1088/19.

14. Відповідно, розміри двох соціальних стандартів (нарахування грошового забезпечення від прожиткового мінімуму та нарахування від 50% мінімальної зарплати), які Уряд вклюючив до Постанови № 704 одночасно, потрібно досліджувати перш за все з урахуванням вимог Конституції, яка має найвищу юридичну силу, а уже в другу чергу враховувати розбіжність норм в часі та розбіжність розмірів та гарантій в одному і тому ж акті. Тут позивач по справі має на увазі різні редакції Постанови № 704 в часі, а також різні розміри соціальних гарантій для військових пенсіонерів, що відрізняються у нормах приміток до Додатків 1, 14 Постанови № 704 та у пункті 4 цієї Постанови.

15. Незастосування відповідачем норм приміток до Додатків 1, 14 Постанови № 704 не узгоджується з підходом, який був би найбільш сприятливим для позивача, що відповідає нормам міжнародного та національного права.

16. У відповіді на відзив позивач зазначив, що з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/6453/18 діє редакція пункту 4 Постанови № 704, з 29.01.2020 була відновлена дія пункту 4 Постанови № 704 у первісній редакції, котра запроваджувала у якості однієї із величин алгоритму розрахунку показника окладу за посадою та званням мінімальний розмір заробітної плати.

17. Розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців визначаються пунктом 4 Постанови № 704.

18. Положення пункту 3 розділу ІІ Закону України від 06.12.2016 № 1774-VІІІ стосовно показника мінімальної заробітної пати не поширюються на грошове забезпечення військовослужбовців.

19. У відповіді на відзив позивач також просив вийти за межі позовних вимог для повного захисту прав, свобод та інтересів позивача, з метою додержання соціальних гарантій від Держави, визначених статтею 40 Закону України від 25.03.1992 № 2232-ХІІ, Закону України від 05.10.2000 № 2017-ІІІ та Закону України від 20.12.1991 № 2011-ХІІ, та задовольнити позов у повному обсязі.

ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА

20. Відповідач проти позову заперечив повністю, зазначив, що при надходженні списків з ГУ ПФУ в Дніпропетровській області у відповідності до Порядку № 45 були підготовлені довідки для проведення перерахунку пенсії з урахуванням відповідних нормативних актів. Надання інших довідок з іншими даними, вимогами чинного законодавства не передбачено.

21. На виконання приписів статті 63 Закону № 2262-ХІІ КМУ прийнято Постанову від 21.02.2018 № 103, пунктом 1 якої передбачено перерахування пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 01.03.2018.

22. Пунктом 3 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 № 1774-VIII, який набрав чинності 01.01.2017, установлено, що після набрання чинності цим Законом мінімальна заробітна плата не застосовується як розрахункова величина для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат.

23. Тому згідно з Постановою № 704 (у редакції Постанови № 103) розрахунковою величиною для визначення розмірів посадових окладів та окладів за військовим званням, як складових грошового забезпечення військовослужбовці, що проходять військову службу, є стала величина, така як розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, визначений законом на 01.01.2018, а мінімальна заробітна плата (чи її частина) для розрахунків розмірів цих окладів не застосовується.

24. Такі ж правила діють при визначенні грошового забезпечення для перерахунку пенсій особам, звільненим з військової служби.

25. Додатки 1 та 14 до постанови № 704, в яких у вигляді таблиці зазначені відповідні тарифні коефіцієнти, мають примітки пояснюючого характеру.

26. Постановою КМУ № 103 до пункту 4 Постанови КМУ № 704 внесено зміни, якими встановлено залежність розмірів посадового окладу і окладу за військовим (спеціальним) званням від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, визначеного законом на 01.01.2018, та виучено умову, що такий розрахунок повинен проводитися виходячи із 50% розміру мінімальної зарплати, встановленого законом на 1 січня календарного року.

27. Проте, зміст приміток Додатків 1 та 14 до Постанови КМУ № 704 не був приведений у відповідність з нормою пункту 4 цієї ж постанови.

28. При проведенні перерахунку слід використовувати саме пункт 4 Постанови КМУ №704, який було приведено до норм, встановлених пунктом 3 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 № 1774-VIII, яка є прямою нормою, що забороняє використання мінімальної заробітної плати як розрахункової величини.

29. Скасування пункту 1 Постанови № 103 рішенням суду від 12.12.2018 не впливає на порядок та процедуру проведення перерахунку пенсії, та аж ніяк не може слугувати підставою для надання до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області нової довідки для проведення перерахунку пенсії позивачу, адже рішення Кабінету Міністрів про проведення перерахунку пенсій військовослужбовцям в 2019, 2020 роках не приймалось.

30. Підставою для підготовки та надання Дніпропетровським ОТЦК та СП нової довідки про склад грошового забезпечення відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ та Порядку № 45 лише рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, та списки подані Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.

31. Жодним нормативно-правовим актом не передбачено перерахунок раніше призначених пенсій у разі скасування окремих пунктів постанов Кабінету Міністрів України про перерахунок пенсії. Лише у разі прийняття Кабінетом Міністрів України постанови про черговий перерахунок пенсій військовослужбовцям у зв`язку із скасування пунктів 1, 2 постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 чи з будь-яких інших підстав, до цього часу для Дніпропетровського ОТЦК та СП підстав стосовно складання нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії не виникає, адже як зазначено у рішенні Верховного Суду від 17.12.2019 у зразковій справі № 160/8324/19 алгоритм дій, який повинні вчинити відповідач та Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, у зв`язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 до Постанови № 45, не змінився.

32. Рішення суду від 17.12.2019 у справі № 160/8324/19 має чітке визначення типових справ, які розглядаються на підставі зразкової справи. Так як позивачем у позовних вимогах не вказано надати довідку станом на 05.03.2019, зазначена справа не підпадає під ознаки типової справи.

33. При розгляді цієї справи за позовом про зобов`язання вчинити певні дії суд лише вправі зобов`язати відповідний орган видати довідку, а не приймати рішення про розмір складових такої довідки, що не належить до компетенції суду.

ІV. ОБСТАВИНИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

34. ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ).

35. 17.03.2018 за № ФД104983 видана довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України, про те, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 розмір посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою, за нормами, чинними на 01.03.2018, за посадою «пом ком бригады - нач ФЭС отд мех бригады» становить:

- посадовий оклад 5220 грн;

- оклад за військовим званням (майор) 1340 грн;

- надбавка за вислугу років (50%) 3280 грн;

- усього 9840 грн.

36. У жовтні 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки із заявою, у якій зазначив, що його грошове забезпечення для перерахунку пенсії з 01.01.2018 було обраховане з розрахунку прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018 в сумі 1762 грн, а не з 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року, та просив:

1) на підставі статті 23 постанови ПФУ № 3-1 прийняти заяву, як додатковий матеріал, щодо наявності підстав для обчислення повного грошового забезпечення, складом визначеним за статтею 9 Закону України № 2011-ХІІ та розмірами за постановою КМУ від 30.08.2017 № 704;

2) провести обчислення повного грошового забезпечення за індивідуальним, власним звернення з 01.01.2018, 01.01.2019 та з 01.01.2020 виходячи з 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати в 2018-2020 роках;

3) на підставі статті 24 постанови ПФУ № 3-1 здійснити відповідне повідомлення ГУ ПФУ у Дніпропетровській області щодо настання підстав перерахунку грошового забезпечення відповідно частини 18 статті 43 Закону № 2262-ХІІ та встановлених умовами частини 1 та 2 статті 63 Закону № 2262-ХІІ, а саме:

-- підготувати та подати до ГУ ПФУ у Дніпропетровській області відомості з новими видами грошового забезпечення та їх розмірами грошового забезпечення з урахуванням додаткових його видів для перерахунку особистої пенсії;

-- щодо витребування від ГУ ПФУ в Дніпропетровській області відповідно додатку 5 Постанови ПФУ № 3-1 «Списку осіб, яким необхідно перерахунок пенсійного забезпечення» з 01.01.2018, 01.01.2019 та з 01.01.2020;

- на підставі статті 23 постанови ПФУ № 3-1 обчислені суми грошового забезпечення станом на 01.01.2018, 01.01.2019 та на 01.01.2020 включити в склад довідки як «додатковий матеріал», та направити оформлену довідку для перерахунку та виплати в ГУ ПФУ в Дніпропетровській області.

37. Дніпропетровським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки на звернення ОСОБА_1 надано відповідь від 27.10.2020 № 7/13580/11, якою повідомлено наступне:

- відповідно до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 (зі змінами) розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018;

- Законом України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» від 07.02.2017 №2264-VIII встановлено, що прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01.01.2018 становить 1762 грн;

- відповідно до наказу Головнокомандувача Сухопутних військ Збройних Сил України (по особовому складу) від 09.12.2004 № 355 Ви були звільнені з посади помічника командира бригади - начальника фінансово-економічної служби 93 окремої механізованої бригади (на БПМ) 6 гвардійського армійського корпусу Південного оперативного командування;

- у зв`язку з прийняттям постанов КМУ від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» з 01.03.2018 25 тарифному розряду відповідає тарифний коефіцієнт 2,96;

- приймаючи до уваги вищевикладене посадовий оклад вам встановлено у розмірі 5220 грн з округленням (2,96 х 1762 = 5215,52), оклад за військовим званням встановлено 1340 грн з округленням (0,76 х 1762 = 1339,12);

- пунктом 3 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 № 1774-VIII, який набрав чинності 01.01.2017, установлено, що після набрання чинності цим Законом мінімальна заробітна плата не застосовується як розрахункова величина для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат;

- тому згідно з Постановою КМУ № 704 (у редакції постанови КМУ № 103) розрахунковою величиною для визначення розмірів посадових окладів та окладів за військовим званням, як складових грошового забезпечення військовослужбовці, що проходять військову службу, є стала величина, така як розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, визначений законом на 01.01.2018, а мінімальна заробітна плата (чи її частина) для розрахунків розмірів цих окладів не застосовується;

- такі ж правила діють при визначенні грошового забезпечення для перерахунку пенсій особам, звільненим з військової служби;

- зазначена правова позиція висловлена в рішенні Кіровоградського окружного адміністративного суду від 27.11.2019 та постанові Третього апеляційного адміністративного суду від 10.04.2020 у справі № 340/2390/19;

- порядок встановлення розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням відповідає вимогам пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 (зі змінами) та враховується при встановленні окладів для військовослужбовців, що на теперішній час проходять військову службу у Збройних Силах України та інших відомствах.

V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

38. Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

39. Згідно частини першої статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-ХІІ (далі - Закон № 2011-ХІІ) держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

40. До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення (частина друга статті 9 Закону № 2011-ХІІ).

41. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця (частина третя статті 9 Закону № 2011-ХІІ).

42. Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ) визначені умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

43. У преамбулі Закону № 2262-ХІІ зазначено, що Закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.

44. Згідно із частиною третьою статті 43 Закону № 2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

45. Частина вісімнадцята статті 43 Закону № 2262-ХІІ встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

46. Відповідно до положень статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

47. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

48. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

49. Відповідно до частини третьої статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

50. 30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 704), яка набрала чинності 01.03.2018, та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

51. Постановою № 704 зокрема затверджено:

- тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1;

- схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14.

52. Пунктом 4 Постанови № 704 (в редакції, чинній до 24.02.2018) установлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

53. Пунктом 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 (яка набрала чинності 24.02.2018 року) до Постанови № 704 внесено зміни, внаслідок яких пункт 4 Постанови № 704 викладено у новій редакції: « 4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.».

54. Згідно із пунктом першим Примітки до Додатку 1 Постанови № 704 посадові оклади за розрядами тарифної сітки визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт. У разі коли посадовий оклад визначений у гривнях з копійками, цифри до 4,99 відкидаються, від 5 і вище - заокруглюються до десяти гривень.

55. Відповідно до Примітки до Додатку 14 Постанови № 704 оклади за військовим (спеціальним) званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт. У разі коли розмір окладу визначений у гривнях з копійками, цифри до 4,99 відкидаються, від 5 і вище - заокруглюються до десяти гривень.

56. «Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45).

57. Пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України (пункт 1 Порядку № 45).

58. Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону (пункт 4 Порядку № 45).

59. 21.08.2018 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103; у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), якою відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» постановлено:

- пункт 1. Перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»;

- пункт 2. Виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 01.01.2018 у таких розмірах: з 1 січня 2018 року - 50 відсотків; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.

60. Згідно із пунктом 6 Постанови № 103 внесені зміни до постанов Кабінету Міністрів України, зокрема у постанові Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393», а саме пункт 5 викладено в такій редакції: « 5. Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.».

61. Додатком 2 до Порядку № 45 встановлена форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

62. Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі № 826/3858/18 (ЄДРСР 79199205, 80454350) визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

63. Відповідно до частини другої статті 255 КАС України рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 в адміністративній справі № 826/3858/18 набрало законної сили 05.03.2019.

64. Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі №826/6453/18 визнано протиправним та скасовано пункт 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (ЄДРСР 87361222).

65. Пунктом 6 Постанови № 103 вносились зміни до постанов Кабінету Міністрів України, згідно із додатком. Пунктом 3 додатку до Постанови № 103 внесено зміни до пункту 4 Постанови № 704 та викладено його в такій редакції: « 4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.».

VІ. ОЦІНКА СУДУ

66. Право на соціальний захист, що включає право на забезпечення у старості, гарантоване громадянам України частиною першою статті 46 Конституції України.

67. Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

68. Суд зазначає, що за встановленим загальним порядком особи, на яких покладено обов`язок надання довідок для перерахунку пенсії, надають таки довідки за запитом органів пенсійного фонду.

69. При цьому, згідно правових висновків суду касаційної інстанції, особа, яка вважає наявними підстави для видачі довідки для перерахунку пенсії у разі відсутності такого запиту органу пенсійного фонду, має право безпосереднього звернення до відповідного органу із заявою про видачу такої довідки.

70. Позивачем заявлено спір стосовно ненадання на заяву від 20.10.2020 довідок для перерахунку та виплати пенсії станом на 01.03.2018, 01.01.2019 та 01.01.2020.

71. У спірних правовідносинах, за наявності правових підстав формування та надання довідок такі довідки мають бути виданими на запит особи, у разі відсутності таких підстав, заявникові роз`яснюються причини їх ненадання.

72. Протиправність відмови у видачі таких довідок позивач вбачає у ненаданні довідок із обчисленням грошового забезпечення виходячи з 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати згідно приміток до Додатків 1, 14 Постанови № 704.

щодо врахування розміру мінімальної заробітної плати

73. Пунктом 6 Постанови № 103 вносились зміни до постанов Кабінету Міністрів України, згідно із додатком.

74. Пунктом 3 додатку до Постанови № 103 внесено зміни до пункту 4 Постанови № 704 та викладено його в такій редакції: « 4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.».

75. Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі №826/6453/18 визнано протиправним та скасовано пункт 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (ЄДРСР 87361222).

76. З 29.01.2020 є нечинною редакція пункту 4 Постанови № 704 в редакції Постанови №103, та застосовується первісна редакція пункту 4, а саме:

- « 4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14».

77. При цьому, з 29.01.2020 із врахуванням скасування підпункту 2 пункту 3 додатку до Постанови № 103, яким у пункті 10 Постанови № 704 цифри і слова « 1 січня 2019 року» замінено цифрами і словами « 1 березня 2018 року», Постанова № 704 набирає чинності з 01.01.2019.

78. Приміткою 1 до Додатку 1 «Тарифна сітка розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу» до Постанови № 704, в редакцій до 01.10.2020, визначено:

- посадові оклади за розрядами тарифної сітки визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт. У разі коли посадовий оклад визначений у гривнях з копійками, цифри до 4,99 відкидаються, від 5 і вище - заокруглюються до десяти гривень.

79. З 01.10.2020 вказаною приміткою 1 визначено, що посадові оклади за розрядами тарифної сітки визначаються в порядку, встановленому пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704. У разі коли розмір окладу визначено у гривнях з копійками, цифри до 4,99 відкидаються, від 5 і вище заокруглюються до 10 гривень.

80. Приміткою 1 до Додатку 14 «Схема тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу» до Постанови № 704, в редакції до 01.10.2020, визначено:

- оклади за військовим (спеціальним) званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт. У разі коли розмір окладу визначений у гривнях з копійками, цифри до 4,99 відкидаються, від 5 і вище - заокруглюються до десяти гривень.

81. З 01.10.2020 вказаною приміткою 14 визначено, що оклади за військовим (спеціальним) званням визначаються в порядку, встановленому пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704. У разі коли розмір окладу визначено у гривнях з копійками, цифри до 4,99 відкидаються, від 5 і вище заокруглюються до 10 гривень.

82. У контексті вказаних змін суд досліджує:

- порушене позивачем питання застосування при обчисленні посадового окладу розрахункової величини «не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року»,

- питання зміни розміру посадового окладу з 1 січня року у зв`язку із збільшенням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року.

83. Надаючи оцінку доводам позивача щодо врахування розміру мінімальної заробітної плати, у тому числі із врахуванням невнесення змін у примітки Додатку 1 до Постанови № 704, суд вважає їх необґрунтованими, з огляду на наступне.

84. Як вбачається зі структури Постанови № 704, пунктом 1 її постановляючої частини затверджені нормативні акти, зокрема тарифна сітка розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу (Додаток 1), схема тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу (Додаток 14).

85. У пункті 4 постановляючої частини Постанови № 704, містяться нормативні положення, наведений порядок визначення розмірів посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу.

86. Проте, зміст приміток до Додатків 1 та 14 до постанови Кабінету Міністрів України №704 не був приведений у відповідність з нормою пункту 4 цієї ж постанови.

87. Суд звертає увагу на те, що текст приміток до Додатків до Постанови № 704, в силу вимог абзацу 7 підпункту 2 пункту 20 «Правил підготовки проектів актів Кабінету Міністрів України», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 06.09.2005 № 870, не є нормою права, оскільки їх застосування допускається в окремих випадках без набуття ними характеру нормативних положень.

88. При цьому, з 01.07.2017 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 № 1774-VIII (далі - Закон № 1774-VIII).

89. Пунктом 3 Закону № 1774-VIII установлено, що після набрання чинності цим Законом мінімальна заробітна плата не застосовується як розрахункова величина для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат. До внесення змін до законів України щодо незастосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини вона застосовується в розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого на 01 січня календарного року, починаючи з 01 січня 2017 року.

90. Отже, з урахуванням Закону № 1774-VIII розрахунковою величиною для визначення розмірів посадових окладів та окладів за військовим званням, як складових грошового забезпечення військовослужбовців, що проходять військову службу, згідно із Постановою №704 стала величина - розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, визначений законом на 01.01.2018 року, а мінімальна заробітна плата (чи її частина) для розрахунків розмірів цих окладів не застосовується.

91. Такі ж правила діють при визначенні грошового забезпечення для перерахунку пенсій особам, звільненим з військової служби.

92. Зазначені висновки також викладені, зокрема, у постановах Третього апеляційного адміністративного суду у постановах від 10.04.2020 у справі № 340/2390/19, від 14.07.2020 у справі № 160/13162/19.

93. Таким чином, доводи позивача щодо необхідності застосування при обчисленні посадового окладу та окладу за військовим званням, що враховуються для перерахунку його пенсії, такої розрахункової величини як мінімальна заробітна плата, суд вважає помилковими, оскільки ці доводи не узгоджуються із пунктом 3 розділу ІІ Закону № 1774-VIII.

94. При виборі норми, права перевага надається положенням Закону, як акта права вищої юридичної сили, з урахуванням статті 8 Конституції України.

95. При цьому, судом враховуються висновки Великої Палати Верховного Суду у подібних правовідносинах, які викладені у постанові від 11.12.2019 у справі № 240/4946/18 щодо застосування пункту 3 розділу ІІ Закону № 1774-VІІІ, згідно яких у зв`язку з набранням чинності Законом № 1774-VІІІ, яким установлено розрахункову величину для визначення посадових окладів, заробітної плати працівників та інших виплат і заборонено застосовувати мінімальну заробітну плату після набрання чинності цим Законом, положення статті 37 Закону № 796-XII щодо обчислення щомісячної грошової допомоги у процентному співвідношенні до мінімальної заробітної плати застосуванню не підлягають.

96. Оскільки норма пункту 3 розділу ІІ Закону № 1774-VІІІ не втратила чинності і має вищу юридичну силу ніж положення пункту 4 Постанови № 704, у редакції до внесення змін Постановою № 103, у відповідача відсутні правові підстави підготувати та надати до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії із визначенням розміру посадового окладу шляхом множення розміру 50 відсотків мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з Додатком 1, 14 до Постанови № 704.

97. З урахуванням викладеного суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення вимог позивача про визнання протиправними дій відповідача щодо зменшення посадового окладу та окладу за військовим званням, а також похідної вимоги про зобов`язання здійснити дії щодо обчислення розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, виходячи із розміру 50% мінімальної заробітної плати.

щодо зобов`язання відповідача надати оновлені довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018, 01.01.2019 та 01.01.2020

98. Вирішуючи спір у цій частині, суд виходить із того, що перерахунок раніше призначених пенсій визначений статтею 63 Закону № 2262-XII.

99. Обчислення пенсії встановлюється статтею 43 Закону № 2262-XII, яка має загальний характер та визначає вихідні дані відносно визначення грошового забезпечення для встановлення розміру, як призначуваних пенсій, так і для перерахунку останніх, що є однорідними правовідносинами, виходячи зі змісту процитованого Закону.

100. Законодавець делегував Уряду повноваження на встановлення умов, порядку та розміру перерахунку пенсій особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб. Так, під визначенням «умови» слід розуміти встановлення Кабінетом Міністрів необхідних обставин, які роблять можливим здійснення перерахунку пенсії. У свою чергу, під «порядком» розуміється, що Кабінет Міністрів України має право на встановлення певної послідовності, черговості, способу виконання, методу здійснення перерахунку пенсій, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.

101. Величина грошового забезпечення, як виплати, що є визначальною при перерахунку пенсії, встановлюється Кабінетом Міністрів України в межах повноважень щодо визначення «розміру» перерахунку пенсій. При цьому, орган виконавчої влади не уповноважений та не вправі змінювати визначений Законом умов та перелік складових грошового забезпечення, які встановлені статтею 43 Закону № 2262-XII, адже до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України.

102. Абзац 3 статті 1-1 Закону України № 2262-XII містить безумовне застереження, що зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

103. Аналогічне правозастосування наведене у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 12.11.2019 у справі № 826/3858/18 (ЄДРСР 85678754).

104. Зміни, внесені Постановою № 103, зокрема до Додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція Додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.

105. При цьому, алгоритм дій, які повинні вчинити Головне управління Пенсійного фонду України та відповідач у зв`язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 не змінився. Пункт 3 Порядку № 45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх Головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

106. Відповідачем не заперечується той факт, що на нього покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно із додатком 1 до Порядку № 45.

107. Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює «Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1.

108. Відповідно до пункту 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, встановленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

109. Згідно із пунктом 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

110. Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.

111. Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема у постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 у справі № 21-484а13 (ЄДРСР 38963288) та у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі № 553/3619/16-а (ЄДРСР 84855477).

112. Постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 є чинною.

113. Постановою № 704 збільшено розмір грошового забезпечення військовослужбовців, та, зокрема, установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов`язків за посадою; надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу.

114. Крім того, наказом Міністерства оборони України, відповідно до статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», постанови Кабінету Міністрів України 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», від 07.06.2018 затверджено «Порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам» (далі - Порядок № 260).

115. Згідно із пунктом 4 Порядку № 260 грошове забезпечення військовослужбовців із числа осіб офіцерського складу, в тому числі слухачів (ад`юнктів, докторантів), рядового, сержантського та старшинського складу (крім військовослужбовців строкової служби), включає: посадовий оклад; оклад за військовим званням; надбавку за вислугу років; підвищення посадового окладу під час проходження військової служби на території населених пунктів, яким надано статус гірських, та на острові Зміїний; надбавки за особливості проходження служби, за службу в Силах спеціальних операцій Збройних Сил, кваліфікацію, кваліфікаційну категорію, виконання функцій державного експерта з питань таємниць, роботу в умовах режимних обмежень, безперервний стаж на шифрувальній роботі, почесні та спортивні звання; доплати за науковий ступінь та за вчене звання; премію; морську винагороду, винагороди за стрибки з парашутом, за розшук, піднімання, розмінування та знешкодження вибухових предметів, тралення і знешкодження мін, за водолазні роботи та за бойове чергування; одноразові грошові допомоги після укладення першого контракту, для оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань, у разі звільнення з військової служби; інші виплати, які здійснюються відповідно до чинного законодавства України.

116. Оскільки 05.03.2019 рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18 набрало законної сили, то відповідно з 05.03.2019 пункти 1, 2 постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, є нечинними.

117. Відповідно до частини другої статті 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

118. Таким чином, з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення та саме з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ.

119. До 05.03.2019 відповідач при вирішенні питання про наявність підстав для видачі нових довідок не мав правових підстав для неврахування та незастосування до спірних правовідносин положення норм статті 63 Закону № 2262-XII та Постанови КМУ № 103, та у інший спосіб формувати відомості довідки для перерахунку пенсії.

120. Правова позиція щодо скасування саме з 05.03.2019 обмежень, запроваджених нормативним актом, законність якого перевірена у судовому порядку у справі № 826/3858/18, викладена Верховним Судом у рішенні від 06.08.2019 у справі № 160/3586/19, яке залишено без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 11.03.2020.

121. На момент виникнення спірних правовідносин у цій справі, вказані норми діяли та підлягали застосуванню суб`єктами владних повноважень. Оскільки відповідач є суб`єктом владних повноважень, який в своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, указами Президента, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету міністрів, які прийняті відповідно до Конституції та законів України, іншими нормативно-правовими актами, він не мав підстав не враховувати приписи чинних у відповідний період нормативно-правових актів.

122. Такий висновок узгоджується із правовою позицією викладеною у пункті 60 постанови Верховного Суду від 16.10.2019 у справі № 2040/6740/18, постановах від 25.03.2020 у справі № 804/175/1638/18, від 09.04.2020 у справі № 640/19928/18.

(довідка станом на 01.03.2018)

123. Суд зазначає про відсутність підстав для надання оновленої довідки станом на 01.03.2018, оскільки на момент видачі довідки про грошове забезпечення позивача для перерахунку пенсії з 01.01.2018 положення Постанов № 103 та № 45 були чинними, отже відображені у такій довідці показники відповідали чинному на час видачі такої довідки законодавству.

(довідка станом на 01.01.2019)

124. Рішенням Верховного Суду у зразковій справі від 17.12.2019 № 160/8324/19, яке набрало законної сили згідно постанови Великої Палати Верховного Суду 24.06.2020, зобов`язано орган державної влади підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нову довідку про розмір грошового забезпечення, станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру його пенсії.

125. Відповідно до частини другої статті 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 № 1402-VIII (далі - Закон № 1402-VIII) судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.

126. Згідно із частиною п`ятою статті 13 Закону № 1402-VIII висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов`язковими для всіх суб`єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.

127. Отже, відповідач враховуючи висновки рішення Верховного Суду у зразковій справі від 17.12.2019 № 160/8324/19, які є для нього обов`язковими для виконання, оскільки містить висновки щодо застосування норм права, якими він керується у своїй діяльності, має правові підстави виготовити оновлену довідку станом на 05.03.2019 для перерахунку пенсії з 01.04.2019.

128. Позивач правом на звернення для отримання такої довідки не скористався.

129. Таким чином, відсутні підстави для видачі довідки станом на 01.01.2019.

(довідка станом на 01.01.2020)

130. Суд зазначає, що у період до 29.01.2020 пунктом 4 Постанови № 704 при обчисленні розмірів посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями застосовувався розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлений законом на 01.01.2018.

131. З 29.01.2020, із врахуванням постанови суду апеляційної інстанцій у справі №826/6453/18, вказане обчислення здійснюється виходячи із розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, а не станом на 01.01.2018.

132. Отже, позивач має право на отримання довідки для перерахунку пенсії станом на 29.01.2020, складеної із врахуванням встановленого на 01.01.2020 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, оскільки вказане обчислення приводить до збільшення розміру посадового окладу, окладу за військовими (спеціальними) званнями.

133. Таким чином, відсутні підстави для видачі довідки станом на 01.01.2020.

VІІ. ВИСНОВОК СУДУ

134. З системного аналізу матеріалів справи та наведених норм права суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.

135. Керуючись статтями 241-246 КАС України, суд, -

вирішив:

136. У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; код НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) до Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (код ЄДРПОУ 08353525; вул. Шмідта, 16, м. Дніпро, 49006) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

137. Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 КАС України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 КАС України.

Суддя І.О. Верба