Рішення № 94352044, 25.01.2021, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.01.2021
Номер справи
160/12126/20
Номер документу
94352044
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 січня 2021 року Справа № 160/12126/20 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

встановив:

І. ПРОЦЕДУРА

1. 30.09.2020 ОСОБА_1 звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 02.04.2020 № 0039279-5040-0466.

2. Ухвалою суду від 05.10.2020 прийнято адміністративний позов до розгляду та відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін; сторонам встановлені строки для подання заяв по суті спору, витребувано докази по справі.

3. 30.10.2020 позивачем подано до суду витребувані судом документи, а саме копію технічного паспорт на житловий будинок.

4. 30.11.2020 на електронну адресу суду від представника Головного управління ДПС у Дніпропетровській області А.Зайцевої надійшло клопотання про продовження строку для надання відзиву в адміністративній справі № 160/12126/20.

5. Ухвалою суду від 02.12.2020 у задоволенні клопотання представника відповідача про продовження строку для подання відзиву відмовлено.

6. 07.12.2020 відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву з додатками та доказами його направлення позивачу.

ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА

7. У спільній сумісній власності позивача та її чоловіка перебуває будинок площею 230,3 кв.м. Будинок придбаний у шлюбі, тому перебуває у спільній сумісній власності, незалежно від того, що покупцем за договором купівлі-продажу виступив саме позивач.

8. З урахуванням положень абзацу «б» підпункту 266.4.1 пункту 266.4 статті 266 ПК України позивач та її чоловік мають пільгу зі сплати податку на 120 кв.м кожен.

9. Оскільки належна позивачу площа складає 115,15 кв.м, то з урахуванням пільги позивач не повинен сплачувати податок.

10. У позивача з чоловіком на вихованні знаходиться троє дітей, сім`я є багатодітною, а відповідно житловий будинок не є об`єктом оподаткування. Крім того, у 2017 році на вихованні сім`ї знаходилось п`ятеро дітей, і за 2017 рік взагалі нічого не мало бути нараховано з урахуванням положень пункту 56.21 статті 56 ПК України.

ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА

11. Відповідач проти позову заперечив повністю, зазначив, що за результатами проведеної із платником податку ОСОБА_1 звірки розбіжностей не встановлено, позивач є власником житлового об`єкта загальної площею 230,3 кв.м з 11.03.2016 з часткою власності 1/1.

12. При проведенні нарахувань податку позивачу контролюючим органом враховано наявність на вихованні трьох дітей до 18-ти років та пільги з податку на нерухоме майно, у зв`язку із базу оподаткування зменшено на 140 кв.м.

13. Приймаючи оскаржуване рішення відповідач діяв у відповідності до вимог чинного законодавства, отже позовні вимоги задоволенню не підлягають.

ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ ТА ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

14. 30.11.1996 між ОСОБА_2 та ОСОБА_3 укладено шлюб, про що 30.11.1996 видано свідоцтво серії НОМЕР_1 , після укладення присвоєно прізвище ОСОБА_4 . У подружжя народилось п`ять дітей:

- ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , про що 27.11.2017 видано свідоцтво серії НОМЕР_2 ;

- ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , про що 27.11.2017 видано свідоцтво серії НОМЕР_3 ;

- ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , про що видано свідоцтво серії НОМЕР_4 ;

- ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , про що видано свідоцтво серії НОМЕР_5 ;

- ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , про що видано свідоцтво серії НОМЕР_6 .

15. На підставі договору купівлі-продажу житлового будинку, укладеного 11.03.2016 між ОСОБА_10 та ОСОБА_1 , останньою придбано домоволодіння, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 . Договір посвідчено приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу Якубою О.А. за реєстровим № 185.

16. У пункті 13 вищевказаного договору зазначено, що заява другого з подружжя «покупця» про згоду на придбання нерухомого майна одержана у встановленому законом порядку, підпис на відповідній заяві засвідчено 04.03.2016 приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу Якубою О.А. за реєстровим № 177.

17. Згідно Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 05.12.2018 № 148212630:

- актуальна інформація про об`єкт нерухомого майна: реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 555573112101; об`єкт нерухомого майна: домоволодіння, об`єкт житлової нерухомості: так; опис об`єкта: загальна площа (кв.м): 230,3, матеріали стін: шлакобетон, шлакоблок, цегла, опис: Л-1 - житловий будинок, Л1-1 - прибудова, пд. Л-1 - підвал, підЛ1-1 - підвал, Л - сходи, 1-4, ІІІ - споруди; адреса: АДРЕСА_1 ;

- актуальна інформація про право власності: номер запису про право власності: 13631044; дата державної реєстрації: 11.03.2016, підстава виникнення права власності: договір купівлі-продажу, домоволодіння, номер 185 виданий 11.03.2016 приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу Якуба О.А.; форма власності: приватна; розмір частки: 1; власники: ОСОБА_1 , рнокпп НОМЕР_7 .

18. На підставі даних з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області прийнято податкове повідомлення-рішення від 02.04.2020 № 0039279-5040-0466, яким ОСОБА_1 визначено до сплати суму податкового зобов`язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплаченого фізичними особами, які є власниками об`єктів житлової нерухомості, за 2017 рік у розмірі 4093,60 грн, за 2018 рік у розмірі 5043,26 грн, за 2019 рік у розмірі 5652,78 грн.

19. Податкове повідомлення-рішення направлено на адресу позивача поштою та згідно рекомендованого повідомлення № 4912807436221 вручено платнику податків 08.07.2020.

V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

20. Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

21. Відповідно до статті 8 ПК України в Україні встановлюються загальнодержавні та місцеві податки та збори.

22. До місцевих належать податки та збори, що встановлені відповідно до переліку і в межах граничних розмірів ставок, визначених цим Кодексом, рішеннями сільських, селищних і міських рад у межах їх повноважень, і є обов`язковими до сплати на території відповідних територіальних громад.

23. Статтею 265 ПК України встановлено, що податок на майно складається з: податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки; транспортного податку; плати за землю.

24. Положеннями статті 266 ПК України визначено платників податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, об`єкт та базу оподаткування цим податком, а також пільги зі сплати цього податку, його ставки, податковий період, порядок та строки обчислення, нарахування і сплати цього податку.

25. Платниками податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості (підпункт 266.1.1 пункту 266.1 статті 266 ПК України).

26. Згідно із підпунктом «б» підпункту 266.1.2 пункту 266.1 статті 266 ПК України визначення платників податку в разі перебування об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості у спільній частковій або спільній сумісній власності кількох осіб: якщо об`єкт житлової та/або нежитлової нерухомості перебуває у спільній сумісній власності кількох осіб, але не поділений в натурі, платником податку є одна з таких осіб-власників, визначена за їх згодою, якщо інше не встановлено судом.

27. Об`єктом оподаткування є об`єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка (підпункт 266.2.1 пункту 266.2 статті 266 ПК України).

28. Відповідно до підпункту «л» підпункту 266.2.2 пункту 266.2 статті 266 ПК України не є об`єктом оподаткування об`єкти житлової нерухомості, які належать багатодітним або прийомним сім`ям, у яких виховується п`ять та більше дітей.

29. Базою оподаткування є загальна площа об`єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток (підпункт 266.3.1 пункту 266.3 статті 266 ПК України).

30. База оподаткування об`єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності (підпункт 266.3.2 пункту 266.3 статті 266 ПК України).

31. База оподаткування об`єкта/об`єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності фізичної особи - платника податку, зменшується: а) для квартири/квартир незалежно від їх кількості - на 60 кв. метрів; б) для житлового будинку/будинків незалежно від їх кількості - на 120 кв. метрів; в) для різних типів об`єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток (у разі одночасного перебування у власності платника податку квартири/квартир та житлового будинку/будинків, у тому числі їх часток), - на 180 кв. метрів. Таке зменшення надається один раз за кожний базовий податковий (звітний) період (рік) (підпункт 266.4.1 пункту 266.4 статті 266 ПК України).

32. Ставки податку для об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради або ради об`єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об`єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 1,5 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування (підпункт 266.5.1 пункту 266.5 статті 266 ПК України).

33. Базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року (підпункт 266.6.1 пункту 266.6 статті 266 ПК України).

34. Згідно із пунктом а) підпункту 266.7.1 пункту 266.7 статті 266 ПК України обчислення суми податку з об`єкта/об`єктів житлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості у такому порядку: за наявності у власності платника податку одного об`єкта житлової нерухомості, в тому числі його частки, податок обчислюється, виходячи з бази оподаткування, зменшеної відповідно до підпунктів «а» або «б» підпункту 266.4.1 пункту 266.4 цієї статті, та відповідної ставки податку.

35. Податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку, обчисленого згідно з підпунктом 266.7.1 пункту 266.7 цієї статті, та відповідні платіжні реквізити, зокрема, органів місцевого самоврядування за місцезнаходженням кожного з об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його податкової адреси (місцем реєстрації) до 1 липня року, що настає за базовим податковим (звітним) періодом (роком) (підпункт 266.7.2 пункту 266.7 статті 266 ПК України).

36. Відповідно до підпункту 266.7.3 пункту 266.7 статті 266 ПК України платники податку мають право звернутися з письмовою заявою до контролюючого органу за місцем проживання (реєстрації) для проведення звірки даних щодо: об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності платника податку; розміру загальної площі об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності платника податку; права на користування пільгою із сплати податку; розміру ставки податку; нарахованої суми податку.

37. У разі виявлення розбіжностей між даними контролюючих органів та даними, підтвердженими платником податку на підставі оригіналів відповідних документів, зокрема документів на право власності, контролюючий орган за місцем проживання (реєстрації) платника податку проводить перерахунок суми податку і надсилає (вручає) йому нове податкове повідомлення-рішення. Попереднє податкове повідомлення-рішення вважається скасованим (відкликаним).

38. Органи державної реєстрації прав на нерухоме майно, а також органи, що здійснюють реєстрацію місця проживання фізичних осіб, зобов`язані щокварталу у 15-денний строк після закінчення податкового (звітного) кварталу подавати контролюючим органам відомості, необхідні для розрахунку та справляння податку фізичними та юридичними особами, за місцем розташування такого об`єкта нерухомого майна станом на перше число відповідного кварталу в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (підпункт 266.7.4 пункту 266.7 статті 266 ПК України).

39. Податок сплачується за місцем розташування об`єкта/об`єктів оподаткування і зараховується до відповідного бюджету згідно з положеннями Бюджетного кодексу України (підпункт 266.9.1 пункту 266.9 статті 266 ПК України).

40. Відповідно до пункту а) підпункту 266.10.1 пункту 266.10 статті 26 ПК України податкове зобов`язання за звітний рік з податку сплачується фізичними особами протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.

41. Відповідно до пункту 10.3 статті 10 ПК України місцеві ради в межах повноважень, визначених цим Кодексом, вирішують питання відповідно до вимог цього Кодексу щодо встановлення податку на майно (в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки) та встановлення збору за місця для паркування транспортних засобів, туристичного збору та земельного податку за лісові землі.

42. Згідно із підпунктами 12.3.1, 12.3.2, 12.3.4 пункту 12.3 статті 12 ПК України Сільські, селищні, міські ради та ради об`єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, в межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів та податкових пільг зі сплати місцевих податків і зборів до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та/або зборів, та про внесення змін до таких рішень. Встановлення місцевих податків та зборів здійснюється у порядку, визначеному цим Кодексом. При прийнятті рішення про встановлення місцевих податків та/або зборів обов`язково визначаються об`єкт оподаткування, платник податків і зборів, розмір ставки, податковий період та інші обов`язкові елементи, визначенні статтею 7 цього Кодексу з дотриманням критеріїв, встановлених розділом XII цього Кодексу для відповідного місцевого податку чи збору. Рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 25 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та/або зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

43. Згідно з пунктом 24 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: встановлення місцевих податків і зборів, відповідно до Податкового кодексу України.

VІ. ОЦІНКА СУДУ

щодо обов`язку позивача сплачувати податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки

44. Законом України від 28.12.2014 № 71-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» запроваджено новий місцевий податок, а саме: податок на майно, який складається з трьох різновидів: транспортний податок, податок на майно, відмінне від земельної ділянки та плата за землю.

45. Платників податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, об`єкт та базу оподаткування цим податком, а також пільги зі сплати цього податку, його ставки, податковий період, порядок та строки обчислення, нарахування і сплати цього податку визначено положеннями статті 266 ПК України.

46. З наведених вище положень ПК України вбачається, що база оподаткування податком на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки визначається на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно або оригіналів документів платника податків, які підтверджують право власності на об`єкт нерухомого майна.

47. Судом встановлено, підтверджується матеріалами справи та не заперечується сторонами, що за наявними у реєстрі даними об`єкт нерухомого майна житловий будинок АДРЕСА_1 , площею 230,30 кв.м, належить ОСОБА_1 на праві власності, розмір частки 1/1.

48. Позивач зазначає, що зазначене нерухоме майно перебуває у спільній сумісній власності у позивача та її чоловіка, з яким остання перебуває в шлюбі з 30.11.1996, а зазначений об`єкт нерухомості набуто у власність 11.03.2016.

49. Положеннями статті 60 Сімейного кодексу України закріплено, що майно, набуте подружжям за час шлюбу, належить дружині та чоловікові на праві спільної сумісної власності незалежно від того, що один з них не мав з поважної причини (навчання, ведення домашнього господарства, догляд за дітьми, хвороба тощо) самостійного заробітку (доходу). Вважається, що кожна річ, набута за час шлюбу, крім речей індивідуального користування, є об`єктом права спільної сумісної власності подружжя. Таке ж положення містить стаття 368 Цивільного кодексу України.

50. Відповідно до частини першої статті 70 Сімейного кодексу України у разі поділу майна, що є об`єктом права спільної сумісної власності подружжя, частки майна дружини та чоловіка є рівними, якщо інше не визначено домовленістю між ними або шлюбним договором.

51. Зазначені норми свідчать про презумпцію спільності права власності подружжя на майно, яке набуте ними в період шлюбу. Ця презумпція може бути спростована й один із подружжя може оспорювати поширення правового режиму спільного сумісного майна на певний об`єкт, у тому числі у судовому порядку. Тягар доказування обставин, необхідних для спростування презумпції, покладається на того з подружжя, який її спростовує. Аналогічна позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 21.11.2018 у справі № 372/504/17 (провадження № 14-325цс18).

52. Зважаючи на той факт, що учасники справи не спростовували правового режиму спірного нерухомого майна, судом розглядається порядок оподаткування виходячи із належності нерухомого майна на праві спільної сумісної власності.

53. Відповідно до підпункту «б» підпункту 266.1.2 пункту 266.1 статті 266 ПК України якщо об`єкт житлової та/або нежитлової нерухомості перебуває у спільній сумісній власності кількох осіб, але не поділений в натурі, платником податку є одна з таких осіб-власників, визначена за їх згодою, якщо інше не встановлено судом.

54. Відтак, вказаною нормою визначена диспозитивність у визначенні уповноваженої за сплату податку особи. При цьому, на думку суду, відсутність такої згоди не може бути обставиною, яка унеможливлює виконання обов`язку зі сплати податку.

55. З урахуванням викладеного суд доходить висновку про визначення позивача як особи, відповідальної за сплату податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.

56. Як встановлено судом, за час шлюбу у подружжя народилось п`ять дітей.

57. При цьому, станом на 01.01.2017 старшому з дітей - ОСОБА_5 , народженому ІНФОРМАЦІЯ_1 , вже виповнилось 19 років, тоді як дитиною у відповідності до статті 6 Сімейного кодексу України визнається фізична особа до досягнення нею вісімнадцяти років.

58. Таким чином, суд зазначає, що належний позивачу житловий будинок не підпадає під визначення, наведене у підпункті «л» підпункту 266.2.2 пункту 266.2 статті 266 ПК України, оскільки у спірні періоди, за які нараховано суми податку, у сім`ї не виховувалось п`ятьох дітей, який має статус об`єкта оподаткування відповідно до підпункту 266.2.1 пункту 266.2 статті 266 ПК України.

59. Доводи позивача щодо відсутності підстав для сплати податку у зв`язку із тим, що майно належить двом власникам, суд вважає необґрунтованим, оскільки у розглянутому випадку платником податку є одна особа, об`єктом оподаткування є нерухоме майно, базою оподаткування є загальна площа такого майна, визначена відповідачем згідно даних державного реєстру, а застосування подвійної пільги не передбаченого ПК України.

встановлені рішеннями міської ради елементи податку

60. Рішенням Дніпропетровської міської ради від 28.01.2015 № 7/60 «Про внесення змін до рішення міської ради від 27.12.2010 № 5/6 «Про місцеві податки і збори на території міста»:

- установлено на території міста податок на майно, який складається з: податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, транспортного податку, плати за землю;

- визначено об`єкт оподаткування, платників податку, податковий період та інші обов`язкові елементи податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, згідно зі статтями 46-49, 266 ПК України;

- установлено ставки та пільги з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.

61. Рішенням Дніпропетровської міської ради від 13.07.2016 № 7/11 «Про внесення змін до рішення міської ради від 27.12.2010 № 5/6 «Про місцеві податки і збори на території міста»:

- визначено об`єкт оподаткування, платників податку, податковий період та інші обов`язкові елементи податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, згідно зі статтями 46-49, 266 ПК України;

- установлено ставки та пільги з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (додаток 1).

62. Згідно додатку до вказаного рішення:

- ставка податку для іншої житлової нерухомості (окрім квартир), що перебуває у власності фізичних осіб, встановлена на рівні 2%;

- пільги зі сплати податку: база оподаткування об`єкта/об`єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності фізичної особи - платника податку, зменшується: б) для житлового будинку/будинків незалежно від їх кількості - на 120 кв.м; г) для квартири/житлового будинку додатково до норми, що визначена у підпунктах а), б) цього пункту, для фізичних осіб, які мають троє та більше дітей та проживають в одній квартирі/житловому будинку, з розрахунку 20 кв.м на третю та кожну наступну дитину віком до 18 років.

63. Рішенням Дніпропетровської міської ради від 15.02.2017 № 12/18 «Про внесення змін до рішення міської ради від 27.12.2010 № 5/6 «Про місцеві податки і збори на території міста»:

- визначено об`єкт оподаткування, платників податку, податковий період та інші обов`язкові елементи податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, згідно зі статтями 46-49, 266 ПК України;

- установлено ставки та пільги з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (додаток 1).

64. Згідно додатку до вказаного рішення:

- ставка податку для іншої житлової нерухомості (окрім квартир), що перебуває у власності фізичних, встановлена на рівні 1,5%;

- пільги зі сплати податку: база оподаткування об`єкта/об`єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності фізичної особи - платника податку, зменшується: б) для житлового будинку/будинків незалежно від їх кількості - на 120 кв.м; г) для квартири/житлового будинку додатково до норми, що визначена у підпунктах а), б) цього пункту, для фізичних осіб, які мають троє та більше дітей та проживають в одній квартирі/житловому будинку, з розрахунку 20 кв.м на третю та кожну наступну дитину віком до 18 років.

65. Рішенням Дніпровської міської ради від 06.12.2017 року № 12/27 «Про ставки та пільги зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на території міста»:

- установлено на території міста:

-- ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (додаток 1);

-- пільги для фізичних і юридичних осіб, надані відповідно до пункту 266.4 статті 266 ПК України, зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, згідно з переліком (додаток 2);

- визначено об`єкт оподаткування, платників податку, податковий період та інші обов`язкові елементи податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, згідно зі статтями 46-49, 266 ПК України.

66. Згідно додатків до вказаного рішення:

- ставка податку встановлена на рівні 1,5%;

- пільги зі сплати податку: база оподаткування об`єкта/об`єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності фізичної особи - платника податку, зменшується: 1.2. Для житлового будинку/будинків незалежно від їх кількості - на 120 кв.м; 1.4. Для квартири/житлового будинку додатково до норми, що визначена у пунктах 1.1 та 1.2, для фізичних осіб, які мають троє та більше дітей та проживають в одній квартирі/житловому будинку, з розрахунку 20 кв.м на третю та кожну наступну дитину віком до 18 років.

щодо обчислення суми податку за 2017 рік

67. Відповідачем при розрахунку позивачу до сплати сум податку визначено площу об`єкта, яка підлягає оподаткуванню: загальна площа об`єкта 230,3 кв.м, застосовано пільгу 120 кв.м та 20 кв.м (разом 140 кв.м).

68. Такий розрахунок є невірним, оскільки відповідачем не враховано, що у позивача до 12.11.2017 було четверо дітей, у зв`язку із чим має бути застосована також пільга 20 кв.м на четверту дитину. З 13.11.2017 у позивача було 3 дітей.

69. Обчислення суми податку за рік (для застосування у січні та лютому): (230,30 кв.м (загальна площа об`єкта) - 120 кв.м (пільга) - 20 кв.м (пільга на третю дитину) - 20 кв.м (пільга на четверту дитину)) х 3200 грн (мінімальна заробітна плата на 01.01.2017) х 2% (ставка податку) х 0,5 (понижувальний коефіцієнт, пункт 3 Закону від 20.12.2016 № 1791-VIII) = 2249,60 грн / 12 міс. = 187,47 грн на місяць.

70. Обчислення суми податку за рік (для застосування з березня по 12.11.2017): (230,30 кв.м (загальна площа об`єкта) - 120 кв.м (пільга) - 20 кв.м (пільга на третю дитину) - 20 кв.м (пільга на четверту дитину)) х 3200 грн (мінімальна заробітна плата на 01.01.2017) х 1,5% (ставка податку) = 3374,40 грн / 12 міс. = 281,20 грн на місяць.

71. Обчислення суми податку за рік (для застосування з 13.11.2017 по 31.12.2017): (230,30 кв.м (загальна площа об`єкта) - 120 кв.м (пільга) - 20 кв.м (пільга на третю дитину)) х 3200 грн (мінімальна заробітна плата на 01.01.2017) х 1,5% (ставка податку) = 4334,40 грн / 12 міс. = 361,20 грн на місяць.

72. Таким чином, сплаті за 2017 рік підлягає сума податку у розмірі всього 3314,94 грн: січень, лютий по 187,47 грн, березень - жовтень по 281,20 грн, 1-12 листопада (281,20 / 30 х 12) - 112,48 грн, 13-30 листопада (361,20 / 30 х 18) - 216,72 грн, грудень - 361,20 грн.

щодо обчислення суми податку за 2018 рік

73. Обчислення суми податку за рік: (230,30 кв.м (загальна площа об`єкта) - 120 кв.м (пільга) - 20 кв.м (пільга на третю дитину)) х 3723 грн (мінімальна заробітна плата на 01.01.2018) х 1,5% (ставка податку) = 5042,80 грн.

74. Суд звертає увагу на похибку у розрахунках контролюючого органу, та зазначає, що сплаті за 2018 рік підлягає сума податку у розмірі 5042,80 грн.

щодо обчислення суми податку за 2019 рік

75. Обчислення суми податку за рік: (230,30 кв.м (загальна площа об`єкта) - 120 кв.м (пільга) - 20 кв.м (пільга на третю дитину)) х 4173 грн (мінімальна заробітна плата на 01.01.2019) х 1,5% (ставка податку) = 5652,33 грн.

76. Суд звертає увагу на похибку у розрахунках контролюючого органу, та зазначає, що сплаті за 2019 рік підлягає сума податку у розмірі 5652,33 грн.

77. З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про неправомірне нарахування відповідачем суми грошового зобов`язання за 2017 рік у розмірі 778,66 грн (4093,60 - 3314,94), за 2018 рік у розмірі 0,46 грн (5043,26 - 5042,80), за 2019 рік у розмірі 0,45 грн (5652,78 - 5652,33), разом 779,57 грн.

VІІ. ВИСНОВОК СУДУ

78. Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових та службових осіб, інших суб`єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

79. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

80. Відповідно до частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

81. Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню шляхом скасування податкового повідомлення-рішення від 20.05.2020 № 2004/04-36-52-40-0461 в частині нарахування позивачу суми податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплаченого фізичними особами, які є власниками об`єктів житлової нерухомості, у розмірі 779,57 грн.

82. З урахуванням часткового задоволення позову, суд присуджує на користь позивача суму судових витрат по сплаті судового збору пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

83. Керуючись статтями 241-246 КАС України, суд, -

вирішив:

84. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_7 ; код НОМЕР_7 ; АДРЕСА_2 ) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 43145015; вул. Сімферопольська, 17-А, м. Дніпро, 49005) про скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити частково.

85. Визнати протиправним та скасувати прийняте Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області податкове повідомлення-рішення від 02.04.2020 № 0039279-5040-0466 в частині нарахування суми податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплаченого фізичними особами, які є власниками об`єктів житлової нерухомості, у розмірі 779,57 грн, у тому числі: 778,66 грн за 2017 рік, 0,46 грн за 2018 рік, 0,45 грн за 2019 рік.

86. В іншій частині позовних вимог відмовити.

87. Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Дніпропетровській області судові втрати на сплату судового збору в сумі 44,31 грн.

88. Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 КАС України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 КАС України.

Суддя І.О. Верба