ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26.04.2010 р. № 2а-285/10/1370
10 год. 59 хв. зал судових засідань № 6
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого-судді Гулика А.Г.,
при секретарі судового засіданняАндрушакевич Т.В.,
за участю:
представника позивача: Попадюка С.С.;
представника відповідача: Настюка О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Львівської комерційної академії
до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Львівській області
пропвизнання нечинною та скасування постанови про накладення штрафу в галузі електроенергетики та теплопостачання, -
в с т а н о в и в :
Львівська комерційна академія звернулася до суду з позовом до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Львівській області, в якому просить суд визнати нечинною та скасувати постанову державного інспектора Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Львівській області від 30.11.2009 року № 106 про накладення штрафу на Львівську комерційну академію у розмірі 295 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (пять тисяч пятнадцять гривень) за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання.
Позовні вимоги мотивовані відсутністю вини позивача у невиконанні припису Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Львівській області, як одного з елементів складу правопорушення, передбаченого ст. 27 Закону України «Про електроенергетику». Позивач вважає, що виносячи припис № 03-861 від 24.06.2009 року, державний інспектор втрутився у господарську діяльність Львівської комерційної академії, зобовязавши її вчинити дії, виконання яких виявилося неможливим з незалежних від позивача причин, а відтак, постанова від 30.11.2009 року № 106 про накладення штрафу, на думку позивача, винесена з порушенням чинного законодавства без урахування фактичних обставин справи та підлягає скасуванню.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з аналогічних підстав, викладених в позовній заяві. Просить суд задоволити позов в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив, подав до суду письмове заперечення від 05.02.2010 року № 09-177, відповідно до якого просить суд відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог, мотивуючи тим, що ні при проведенні обстеження з питань технічного стану, організації експлуатації електроустановок та режимів споживання електричної енергії, ні при перевірці виконання вимог припису № 03-861 від 24.06.2009 року позивачем не було повідомлено про наявність обставин, які ускладнюють або унеможливлюють виконання припису. Додатково зазначає, що повідомлення про неможливість виконання припису було отримано Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Львівській області лише 03.12.2009 року.
Дослідивши матеріали справи, подані представниками сторін документи, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, з наступних підстав.
Спір між сторонами виник стосовно виконання вимог припису державного інспектора Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Львівській області, а відтак, законності постанови про накладення на Львівську комерційну академію штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання.
Суд зазначає, що відносини, які виникають у звязку з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, державним наглядом за безпечним виконанням робіт на обєктах електроенергетики незалежно від форм власності, безпечною експлуатацією енергетичного обладнання і державним наглядом за режимами споживання електричної і теплової енергії регулюються Законом України «Про електроенергетику»від 16.10.1997 року № 575/97-ВР.
Як вбачається з положень ст. 9 цього Закону, державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, інші органи, визначені законодавством України.
Відповідно до ч. 7 ст. 9 Закону України «Про електроенергетику», Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії здійснює нагляд за електричними і тепловикористовуючими установками та тепловими мережами споживачів та субєктів електроенергетики.
Для виконання завдань та функцій, покладених законодавством на Державну інспекцію з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії, норми ст. 9 Закону України «Про електроенергетику»наділяють державних інспекторів вказаного органу правом, зокрема: видавати споживачам та субєктам електроенергетики обовязкові для виконання приписи про усунення порушень нормативно-правових актів; давати споживачам та субєктам електроенергетики приписи про приведення засобів обліку, контролю та регулювання споживання електричної і теплової енергії у відповідність з нормами, правилами і стандартами в електроенергетиці; вимагати від споживачів та субєктів електроенергетики додержання встановлених нормативно-правовими актами режимів споживання електричної і теплової енергії; надавати приписи щодо неприпустимості продовження експлуатації електричних і тепловикористовуючих установок споживачів, якщо це створює загрозу життю обслуговуючого персоналу, здоровю населення; застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до субєктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення.
Як вбачається із матеріалів справи, за результатами обстеження з питань технічного стану, організації експлуатації електроустановок та режимів споживання електричної енергії Львівською комерційною академією, на підставі ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», ст. 9 Закону України «Про електроенергетику», акту від 24.06.2009 року № 03-861 державним інспектором з енергетичного нагляду Брень А.Я. винесено припис від 24.06.2009 року № 03-861.
Зі змісту вказаного припису вбачається, що ректора Львівської комерційної академії зобовязано здійснити ряд заходів щодо усунення виявлених порушень чинного законодавства, з посиланням на відповідну вимогу законодавства та визначенням термінів усунення виявлених порушень, зокрема, провести профілактичні випробування кабельних ліній КЛ-1кВ, які належать академії та живлять навчальний корпус за адресою: м. Львів, вул. Туган-Барановського, буд. 10 в строк до 29.09.2009 року (п. 3 припису) та виконати схему електропостачання котельні академії на вул. Туган-Барановського, 10 відповідно до проекту інв. № 34605290-0098 «Робочий проект навчального корпусу та котельні академії», який розроблений на підставі технічних умов на приєднання від 28.02.2007 року № 131-510/2 та провести приймально-здавальні випробування згідно з вимогами ПУЕ в строк до 24.09.2009 року. Окрім того, зобовязано надати план заходів щодо виконання припису до 08.07.2009 року та повідомити про виконання припису в цілому до 25.09.2009 року.
19.11.2009 року за результатами перевірки виконання вимог припису від 24.06.2009 року № 03-861 складено акт перевірки № 03-1206, яким встановлено невиконання Львівською комерційною академією вимоги п. 3, п. 6 зазначеного припису.
Судом встановлено, що за ухилення від виконання припису від 24.06.2009 року № 03-861, державним інспектором Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Львівській області прийнято постанову від 30.11.2009 року № 106 про накладення штрафу на Львівську комерційну академію Укоопспілка за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання в розмірі двісті девяносто пять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (пять тисяч пятнадцять гривень).
Суд зазначає, що відповідальність за порушення законодавства про електроенергетику визначається ст. 27 Закону України «Про електроенергетику»від 16.10.1997 року № 575/97-ВР. Так, згідно з п.п. 2, 3 ч. 3 вказаної статті, субєкти господарської діяльності несуть відповідальність, зокрема, за правопорушення в електроенергетиці за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій штраф у розмірі до пяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на підставі акта перевірки, оформленого в установленому порядку, за наявності порушень, передбачених цією статтею, видають у межах своєї компетенції субєктам господарської діяльності постанови про накладення штрафів за встановленою формою.
Порядок накладення державними інспекторами з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на субєктів господарювання незалежно від форм власності штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання регулюється Положенням про порядок накладення на субєктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 року № 1312.
Згідно з п.п. 2, 3, 8 вказаного Положення, штрафи за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання накладаються на субєктів господарювання, зокрема, державними інспекторами з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень, приписів, розпоряджень, інших розпорядчих документів та порушення умов ліцензій. Рішення про накладення штрафу оформляється постановою (розпорядженням).
Отже, як вбачається з проаналізованих вище норм законодавства, державні інспектори безпосередньо наділені правом накладати на субєктів господарювання штрафи за порушення законодавства в галузі електроенергетики, зокрема, за ухилення, невиконання чи несвоєчасне виконання вимог приписів, що оформляється відповідною постановою.
Суд вважає необґрунтованим та безпідставним твердження позивача про те, що державним інспектором з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Львівській області не прийнято до уваги, що фактичне виконання п.п. 3, 6 припису від 24.06.2009 року № 03-861 можливе лише за умов закінчення відповідних робіт на підставі договору від 25.03.2008 року № 26/03-08, виходячи з наступного.
З пояснень представника позивача вбачається, що згідно з умовами договору від 25.03.2008 року № 26/03-08 ДП «Львівенергорембуд»ВАТ «Львівобленерго»проводило електромонтажні роботи по електропостачанню приміщень Львівської комерційної академії. Фактично, монтажні роботи були закінченні 20.11.2009 року. Додатково зазначає, що виконавцями не було здійснено ряд необхідних робіт, що не дало можливості провести приймально-здавальні роботи та вкластися у терміни виконання припису, про що Львівська комерційна академія проінформувала відповідача листом від 01.12.2009 року вих. № 35/07-011. У звязку з чим, вважає, що у позивача відсутня вина у вчиненні правопорушення передбаченого ст. 27 Закону України «Про електроенергетику».
З огляду на наведене вище, суд зазначає, що процедура здійснення заходів державного енергетичного нагляду (обстеження, перевірки, огляди, інспектування тощо) щодо контролю технічного стану та організації експлуатації електричних, теплових, тепловикористовувальних установок та мереж, а також дотримання режимів виробництва, постачання і споживання електричної та теплової енергії визначається Інструкцією з організації проведення заходів державного енергетичного нагляду за субєктами електроенергетики, субєктами відносин у сфері теплопостачання і споживачами електричної енергії та оформлення її результатів, затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики України від 24.12.2004 року № 817 (у редакції наказу Міністерства палива та енергетики України від 25.06.2008 року № 345), зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 20.01.2005 року за № 71/10351.
Відповідно до розділу Х вказаної Інструкції, контроль за виконанням приписів, є одним з основних обовязків інспектора Держенергонагляду. Перевірка виконання приписів є позаплановим заходом і здійснюється інспектором (інспекторами), якому (яким) це доручено.
Згідно з п. 10.5 Інструкції з організації проведення заходів державного енергетичного нагляду за субєктами електроенергетики, субєктами відносин у сфері теплопостачання і споживачами електричної енергії та оформлення її результатів, вимоги повинні бути виконані в повному обсязі після закінчення встановленого терміну виконання приписів, розпоряджень та подань.
При цьому, з вказаного вище пункту вбачається, що у разі, якщо субєкт господарювання не в змозі виконати вимоги, установлені приписом, з причин, які неможливо передбачити заходами щодо їх виконання, керівник субєкта господарювання не пізніше ніж за 10 днів до закінчення встановленого терміну виконання відповідного заходу звертається до відповідного структурного підрозділу Держенергонагляду з метою отримання письмового дозволу на подовження термінів виконання, що оформлюється у довільній формі. Звернення розглядається керівником відповідного структурного підрозділу Держенергонагляду, який видав направлення на проведення заходу з державного енергетичного нагляду. Керівнику суб'єкта господарювання в пятиденний строк з дати отримання такого звернення надсилається обґрунтоване рішення, яке доводиться до відома інспектора Держенергонагляду, що видав припис.
З матеріалів справи вбачається, що позивач повідомив Державну інспекцію з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Львівській області про неможливість виконання вимог припису лише 01.12.2009 року, а саме з пропущенням 10 днів до закінчення встановлених термінів виконання заходів передбачених п.п. 3, 6 припису від 24.06.2009 року № 03-861, після проведення перевірки виконання вимог припису від 24.06.2009 року № 03-861 та винесення постанови від 30.11.2009 року № 106 про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, що підтверджується листом від 01.12.2009 року № 35/07-011. Окрім того, у вказаному листі не ставилось позивачем за мету отримання письмового дозволу на продовження термінів виконання.
З показів свідка ОСОБА_1 державного інспектора Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Львівській області, з приводу поставлених запитань щодо проведення обстеження Львівської комерційної академії та оформленні результатів цієї перевірки, вбачається, що під час проведення заходів енергетичного нагляду та оформлення результатів перевірок, йому не було відомо про існування договору від 25.03.2008 року № 26/03-08 між Львівською комерційною академією та ДП «Львівенергорембуд»про виконання електромонтажних робіт. Про існування вказаного договору стало відомо з листа Львівської комерційної академії від 01.12.2009 року № 35/07-011, який надійшов до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Львівській області лише 03.12.2009 року. Акт перевірки виконання вимог припису був підписаний без зауважень.
В судовому засіданні свідок ОСОБА_2 головний енергетик Львівської комерційної академії дав покази, з яких вбачається, що 30.09.2009 року він перебував у приміщенні Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Львівській області з листом про продовження термінів виконання вимог припису від 24.06.2009 року № 03-861, проте, вказаний лист не був ним зареєстрований в установленому порядку. Інших належних доказів, які б підтверджували надсилання 30.09.2009 року вказаного вище листа відповідачу про продовження термінів виконання вимог припису суду не подав. Натомість, зазначив, що термін виконання вимог припису в строк до 24.09.2009 року був з ним погоджений.
Окрім того, у своїх поясненнях представник відповідача Настюк О.В. зазначив, що ні при проведенні обстеження з питань технічного стану, організації експлуатації електроустановок та режимів споживання електричної енергії, ні при перевірці виконання вимог припису від 24.06.2009 року № 03-861 Львівською комерційною академією не було поінформовано відповідача про наявність договору від 25.03.2008 року № 26/03-08 взагалі, а про невиконання контрагентом своїх зобовязань за вказаним договором зокрема. Про що, також свідчить той факт, що у документах, які складалися за наслідками проведення перевірок, немає жодного зауваження зі сторони позивача ні щодо процедури проведення цих перевірок, ні щодо змісту самих документів.
Суд також не бере до уваги твердження позивача про те, що виносячи припис від 24.06.2009 року № 03-861, державний інспектор Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Львівській області втрутився у господарську діяльність Львівської комерційної академії, оскільки дії відповідача щодо винесення вказаного припису охоплюються сферою державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Суд наголошує на тому, що правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обовязки та відповідальність субєктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) регулюються Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»від 05.04.2007 року № 877-V.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»від 05.04.2007 року № 877-V, державний нагляд (контроль) це діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, органів місцевого самоврядування, інших органів (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства субєктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища. Заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.
Як вбачається зі змісту п. 4 ст. 4 вказаного Закону, орган державного нагляду (контролю) не може здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, якщо закон прямо не уповноважує такий орган на здійснення державного нагляду (контролю) у певній сфері господарської діяльності та не визначає повноваження такого органу під час здійснення державного нагляду (контролю).
Натомість положення ст. 9 Закону України «Про електроенергетику»від 16.10.1997 року № 575/97-ВР передбачають, що державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України.
Згідно з п.п. 7, 8 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», припис це обовязкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) субєкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства, який є розпорядчим документом про усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу та складається на підставі акту.
Окрім того, як вбачається зі змісту ст. 8 вказаного Закону, орган державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, під час здійснення державного нагляду (контролю) має право, зокрема, надавати (надсилати) субєктам господарювання обовязкові для виконання приписи про усунення порушень і недоліків, а також накладати штрафні санкції та вживати заходи, передбачені законом.
Частина 1 ст. 12 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»передбачає, що невиконання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених під час здійснення заходу державного нагляду (контролю), тягне за собою застосування до субєкта господарювання штрафних санкцій у порядку, встановленому законом.
Узагальнюючи викладене вище, суд вважає, що прийняття державним інспектором Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Львівській області постанови від 30.11.2009 року № 106 про накладення на Львівську комерційну академію штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері постачання, відповідно до ст. 27 Закону України «Про електроенергетику», є обґрунтованим та таким, що відповідає вимогам закону.
Таким чином, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, враховуючи викладене вище, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги необґрунтовані та не підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 2 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати зі сторін стягненню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 7-14, 69-71, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні позову відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд шляхом подачі в десятиденний строк з дня постановлення постанови заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або в порядку ч. 5 ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 30 квітня 2010 року.
Суддя (підпис) Гулик А.Г.
З оригіналом вірно.
Суддя Гулик Андрій Григорович