
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 вересня 2019 року м. Київ № 826/15280/16
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Донця В.А., секретар судового засідання Сом П.А., розглянув у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін адміністративну справу за позовом Акціонерного товариства "Укрпошта" до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
за участю представників сторін:
позивача - адвокат Бусюкін І.А.;
відповідача - Цісар Г.І.,
Публічне акціонерне товариство "Укрпошта" звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 29.06.2016 №0000991405.
Ухвалою суду від 10.10.2016 - відкрито провадження у справі та призначено справу до судового розгляду.
На підставі розпорядження керівника апарату та протоколу про автоматичний розподіл справу передано судді Донцю В.А.
Ухвалами суду: від 15.01.2018 - ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін; від 15.01.2018 - замінено позивача - Українське державне підприємство поштового зв'язку "Укрпошта", правонаступником - Публічним акціонерним товариством "Укрпошта"; від 02.04.2018 - витребувано в Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби та Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області докази; від 19.11.2018 - призначено судове засідання. Судом відкладався судовий розгляд справи за клопотання сторін та у зв'язку з витребування доказів.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що видача розрахункового документа, фіскального чеку при виплаті поштового переказу адресату жодним нормативним актом не передбачена.
Під час судового розгляду справи представник позивача позовні вимоги підтримав, просив задовольнити їх у повному обсязі, додатково зазначив, що поштові перекази видавались адресатам або уповноваженим їх представникам відповідно до узгоджених з Національним банком України правил платіжної системи "Поштовий переказ" на підставі бланку ф.122 та документів, що посвідчують особу отримувача.
Представником відповідача подано заперечення на позовну заяву, в яких зазначено про встановлення під час перевірки, що з 01.01.2016 по 02.06.2016 позивачем здійснено 3904 розрахункові операції з виплати поштових переказів на загальну суму 26.248.811,25 грн. водночас адресатам - отримувачам переказу не видавались фіскальні касові чеки видачі коштів за формою ФКЧ-2.
Заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази, судом встановлено.
На підставі наказу від 26.05.2016 №201 та направлень від 26.05.2016 №273, №274, №275, №276, №277, №278, №279 Головним управлінням ДФС у Кіровоградській області проведено фактичну перевірку дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення розрахункових операцій, ведення касових операцій, обігу підакцизних товарів, та наявності ліцензій, патентів, свідоцтв, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) відділення поштового зв'язку №6, магазин "філателія" кіоск №29, головної каси, що розташовані за адресою: місто Кіровоград, вулиця Гоголя, будинок 72 Кіровоградської дирекції УДППЗ "Укрпошта".
За результатами перевірки складено акт від 03.06.2016 №55/11/28/РРО/01185220 (дата реєстрації акта за основним місце обліку суб'єкта господарювання від 14.06.2016 №061/28/10/РРО/21560045), відповідно до якого встановлено порушення:
- пунктів 1, 2, 9 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 06.07.1995 №265/95-ВР;
- пункту 2.6 глави 2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 №637;
- пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 29.09.2010 №878 "Про здійснення розрахунків за продані товари (надані послуги) з використанням спеціальних платіжних засобів".
На підставі акту перевірки від 14.06.2016 №0061/28/10/РРО/21560045, Міжрегіональним головним управлінням ДФС - Центральний офіс з обслуговування великих платників прийнято податкове повідомлення-рішення від 29.06.2016 №0000991405, яким до позивача на підставі пункту 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України і пункту 1 статті 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" застосовано штрафну санкцію у розмірі 1,00 грн.
08.07.2016 позивач звернувся зі скаргою до Державної фіскальної служби України, якою просив скасувати податкове повідомлення-рішення (форма С) на суму штрафних (фінансових санкцій) у розмірі 1,00 грн.
Рішеннями Державної фіскальної служби України від 29.08.2016 №18566/6/99-99-11-03-01-25 податкове повідомлення-рішення від 29.06.2016 №0000991405 залишено без змін, скаргу без задоволення.
Вважаючи оскаржуване податкове повідомлення-рішення протиправними та такими, що підлягає скасуванню, позивач звернувся із позовом до Окружного адміністративного суду міста Києва.
Вирішуючи спір, суд виходить з такого.
Відповідно до статті 2 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 06.07.1995 №265/95-ВР ( у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) розрахункова операція - приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.
Статтею 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" встановлено, що суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані:
проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок (пункт 1);
видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов'язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції (пункт 2).
Актом перевірки від 03.06.2016 №55/11/28/РРО/01185220 (дата реєстрації акта за основним місце обліку суб'єкта господарювання від 14.06.2016 №061/28/10/РРО/21560045) встановлено, що відділенням зв'язку надаються послуги щодо переказу коштів (внутрішні та міжнародні поштові перекази), приймання та видача поштових переказів здійснюється з використанням реєстратора розрахункових операцій.
Приймання грошових переказів проводиться з оформлення бланків ф.115 та ф.103-1, при цьому розрахункові операції з прийняття коштів проводяться через реєстратори розрахункових операцій (фіскальні номери 3000045732, 1123009924, 3000040561, 1123008715) та на підтвердження прийняття коштів відправнику переказу видаються розрахункові документи - фіскальні касові чеки на товари (послуги) за формою №ФКЧ-1. Розрахункові операції з видачі коштів за переказами касирами відділення проводиться через реєстратори розрахункових операцій (№1123009924) операцією "службова видача", на звороті ф.122 друкується службовий чек, який містить реквізити - дата, місце і час проведення операції, дані оператора, сума переказу та номер виплати.
Під час розгляду справи представник відповідача наголосив, що АТ "Укрпошта" при здійсненні грошових переказів адресатам - отримувачам переказів не видавались фіскальні касові чеки видачі коштів за формою ФКЧ-2.
29.12.2009 Національним банком України видано дозвіл Українському державному підприємству поштового зв'язку "Укрпошта" внутрішньодержавній небанківській платіжній системі на здійснення діяльності, пов'язаної з переказом коштів №3 на здійснення діяльності пов'язаної з переказом коштів, відповідно до правил цієї системи, затвердженої наказом УДППЗ "Укрпошта" від 30.10.2009 №887 (зі змінами затвердженими наказом від 11.12.2009 №960).
Відповідно до свідоцтва від 18.12.2014 №3/3 Національним банком України узгоджено зміни до правил платіжної системи "Поштовий переказ" (дозвіл Національного банку України від 29.12.2009 №3), що затверджені наказами Українського державного підприємства поштового зв'язку "Укрпошта" від 29.08.2014 №597 та від 28.10.2014 №784.
Згідно з договором від 14.01.2016 №09-57 АТ "Укрпошта" надає замовнику ТОВ "Індиго Україна" послуги з пересилання поштових переказів на поштові адреси фізичних осіб в рамках внутрішньодержавної небанківської платіжної системи "Поштовий переказ", а замовник зобов'язується здійснити оплату наданих послуг.
Також позивачем надано копії списків згрупованих поштових переказів електронних форм №103-1 ТОВ "Індіго Україна" від 09.02.2016, від 10.02.2016, від 11.02.2016, від 12.02.2016, від 16.02.2016, від 18.02.2016, від 23.02.2016, від 29.02.2016, від 29.02.2016, від 01.03.2016, від 02.03.2016.
Відповідно до підпункту 4.16.1. Правил платіжної системи "Поштовий переказ" затверджених наказом УДППЗ "Укрпошта" від 30.10.2009 №887 зі змінами та доповненнями згідно із наказами від 29.08.2014 №597 та від 28.10.2017 №784, для пересилання коштів поштовим переказом юридична особа заповнює список ф.103-1.
Згідно з підпунктом 4.1.6.4. Правил платіжної системи "Поштовий переказ" прийняті поштові перекази за одним або кількома списками ф103-1, складеними одним підприємством (організацією, установою) видається одна загальна розрахункова квитанція ф.5 (касові чеки), в яких зазначаються номери переказів (з № по №), у рядку <…>. Розрахункова квитанція (касовий чек) разом з копією списку ф.103-1 видається відправникові.
Підпунктом 4.1.23. Правил платіжної системи "Поштовий переказ" встановлено, що для одержання поштового переказу адресат заповнює відповідну частину бланків ф.122, де зазначає данні документу, що посвідчує особу, суму переказу літерами, дату одержання переказу та свій підпис.
Працівник поштового зв'язку перевіряє документ, звіряє дані документа із записами зазначеними на бланку переказу, перевіряє наявність підпису, а також правильність запису зробленого адресатом про одержання коштів та видає кошти за поштовим переказом.
На думку суду, операції з видачі коштів фізичним особам за поштовими переказами на замовлення ТОВ "Індіго Україна" не є розрахунковими операціями в розумінні Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" та здійснювались операторами поштового зв'язку відповідно до правил платіжної системи "Поштовий переказ" за формою 122.
Представник відповідача в письмових поясненнях зазначив, що позивачем в порушення "Порядку реєстрації та застосування реєстраторів розрахункових операцій, щодо застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги)", затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 28.08.2013 №417 внесення чи видача готівки реєструвались через реєстратори розрахункових операцій з використанням операції "службове внесення" та "службова видача".
Пунктом 13 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" встановлено, що суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані: забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня. Такі вимоги не поширюються на фізичних осіб-підприємців, які є платниками єдиного податку та не зареєстровані платниками податку на додану вартість.
Згідно з пунктом 6 розділу ІІІ "Порядку реєстрації та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги)", затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 28.08.2013 №417 (чинного на час проведення перевірки) внесення чи видача готівки з місця проведення розрахунків повинні реєструватись через РРО з використанням операцій "службове внесення" та "службова видача", якщо таке внесення чи видача не пов'язані з проведенням розрахункових операцій.
Відповідне тлумачення питання щодо проведення через реєстратори розрахункових операцій операцій "службове внесення" та "службова видача" викладені надано в листі Державної фіскальної служби України від 29.01.2016 №1863/6/99-99-22-07-03-15, відповідно до якого у разі дотримання алгоритму дій, визначених "Порядком реєстрації та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги)" щодо використання операцій "службове внесення" та "службова видача", порушень вимог чинного законодавства з боку суб'єкта господарювання не буде.
Оскільки суд дійшов висновку, що операції з видачі коштів фізичним особам за поштовими переказами на замовлення ТОВ "Індіго Україна" не є розрахунковими операціями в розумінні Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" та здійснювались операторами поштового зв'язку відповідно до правил платіжної системи "Поштовий переказ", водночас позивачем дотримано вимог Порядку реєстрації та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги), відповідно податкове повідомлення-рішення Міжрегіонального головного управлінням ДФС - Центрального офісу з обслуговування великих платників від 29.06.2016 №0000991405 є протиправним та підлягає скасуванню.
Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З матеріалів справи вбачається, що позивачем сплачено судовий збір у розмірі 1378,00 грн. (платіжне доручення від 23.09.2016 №8231). Оскільки, позов задоволено повністю, то на користь позивача слід присудити понесені ним судові витрати в розмірі 1378,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби.
Керуючись статтею 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби від 29 червня 2016 року №0000991405.
Стягнути на користь Акціонерного товариства "Укрпошта" судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1378,00 грн. (одна тисяча триста сімдесят вісім гривень 00 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби.
Позивач - Акціонерне товариство "Укрпошта" (ідентифікаційний код 21560045, місцезнаходження: 01001, місто Київ, вулиця Хрещатик, будинок 22).
Відповідач - Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби (ідентифікаційний код 39440996, місцезнаходження: 04119, місто Київ, вулиця Дегтярівська, будинок 11Г).
Відповідно до статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. З дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Згідно зі статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.
Пунктом 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Закону України від 03 жовтня 2017 року №2147- VIIІ передбачено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Повний текст рішення складено 21 січня 2021 року.
Суддя В.А. Донець