Єдиний державний реєстр судових рішень
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 квітня 2010 року о 11 год. 46 хв. Справа № 2а-4831/09/0870
Запорізький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого – судді Стрельнікової Н.В.
при секретарі Горбовій І.С.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом: Бердянського міжрайонного прокурора, діючого в інтересах держави
в особі Бердянської об’єднаної державної податкової інспекції
Запорізької області, м. Бердянськ Запорізької області
до: Відкритого акціонерного товариства «Азовкабель»
м. Бердянськ Запорізької області
про: стягнення податкової заборгованості,
за участю прокурора: Романов Р.О. посвідчення № 80 від 06.08.2008
за участю представників:
від позивача: Мунтян О.Л. за довіреністю №42/8/10-017 від 11.01.2010;
від відповідача: не з’явився;
ВСТАНОВИВ:
26 серпня 2009 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Бердянського міжрайонного прокурора, діючого в інтересах держави в особі Бердянської об’єднаної державної податкової інспекції (далі – Бердянська ОДПІ) до Відкритого акціонерного товариства «Азовкабель», в якому позивач просить суд стягнути з відповідача на користь Державного та Місцевого бюджетів м. Бердянськ Запорізької області суму податкової заборгованості у розмірі 1076516 грн. 35 коп.
В обґрунтування заявлених вимог прокурор посилається на те, що податкова заборгованість з податку на додану вартість та земельного податку виникла у результаті несвоєчасної сплати відповідачем самостійно визначених податкових зобов’язань, за результатами невиїзних документальних перевірок проведених Бердянською ОДПІ та нарахування пені за несвоєчасну сплату податкових зобов’язань.
23 вересня 2009 року судом долучений до матеріалів справи поданий прокурором уточнюючий адміністративний позов щодо збільшення позовних вимог. Прокурор просить суд стягнути з відповідача на користь Державного та місцевого бюджетів м. Бердянськ Запорізької області суму податкового боргу у розмірі 1357154 грн. 35 коп.
У судовому засіданні прокурор уточнені позовні вимоги підтримав, надав пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві, просив уточнені позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Представник позивача у судовому засіданні уточненні позовні вимоги підтримав та просив задовольнити їх у повному обсязі надавши при цьому пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві.
У судове засідання представник відповідача не з'явився. Про час, місце та дату судового засідання відповідач повідомлявся належним чином. Письмових заперечень на адміністративний позов з боку представника відповідача до суду не надходило.
Суд визнав за доцільне вирішити справу за наявними в ній матеріалами, за відсутності в судовому засіданні представника відповідача.
Дослідивши матеріали справи, з’ясувавши обставини та перевіривши їх доказами, суд встановив наступне.
Відкрите акціонерне товариство «Азовкабель», ідентифікаційний код юридичної особи 00214511, зареєстроване 19.10.1998 Виконавчим комітетом Бердянської міської ради Запорізької області, місцезнаходження: 711, Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Кабельників, буд. 3. Крім цього, згідно довідки № 24/5736 Запорізького обласного управління статистики про включення до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, ВАТ «Азовкабель» здійснює наступні види діяльності: кабельна промисловість; зовнішня торгівля недержавних організацій; оптова торгівля недержавних організацій, крім споживчої кооперації; виробництво електротехнічних машин, устаткування, апаратури і виробів виробничого призначення; роздрібна торгівля, крім споживчої кооперації; оздоровчі заклади і заклади відпочинку; виробництво ізольованого дроту та кабелю; оптова торгівля електропобутовими приладами; роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно з продовольчим асортиментом; ремонт (спеціалізований) двигунів, генераторів і трансформаторів електричного струму; надання місця для короткотермінового проживання в інших приміщеннях.
Відповідно до довідки податкового органу № 298/10/29-026-1763 від 08.10.2008, відповідач взятий на облік як платник податків 23.10.1998 за № 1763 у Бердянській ОДПІ.
Щодо податкової заборгованості відповідача по податку на прибуток з підприємств.
04 серпня 2009 року Бердянською ОДПІ складено акт № 143//23-108/00214511 про результати планової виїзної перевірки ВАТ «Азовкабель» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.07.2007 по 31.03.2009, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2007 по 31.03.2009. Так, зокрема, висновком зазначеного акту встановлено порушення відповідачем вимог податкового законодавства, а саме: п. 5.1., п.п. 5.2.5. п.5.2., п.п. 5.3.9. п. 5.3. ст. 5, п.п. 7.4.1., п.п. 7.4.3. п. 7.4. ст. 7, п.п. 8.6.1. п. 8.6. ст. 8 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», в результаті чого ВАТ «Азовкабель» занижено податок на прибуток до сплати на суму 50306 грн.; п.п. 5.3.1. п. 5.3. ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у частині несвоєчасної сплати податку на прибуток; п.п. 8.1.1., п.п. 8.1.2. п. 8.1 ст. 8, ст. 19 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», в результаті чого ВАТ «Азовкабель» занижено податок з доходів фізичних осіб на суму 457 грн. 50 коп.
За результатами проведеної перевірки, податковим органом – Бердянською ОДПІ прийняте податкове повідомлення-рішення № 0001422310/0 від 17.08.2009 яким відповідача було зобов’язано сплатити суму у розмірі 75459 грн., зокрема, 50306 грн. за основним платежем та 25152 грн. за штрафними (фінансовими санкціями).
Як зазначає у позовній заяві прокурор, зазначене податкове повідомлення-рішення відповідачем в судовому чи адміністративному порядку не оскаржувалось. Інших відомостей суду не надавалось.
Крім цього, відповідно до довідки податкового органу про стан заборгованості ВАТ «Азовкабель», Бердянською ОДПІ за несвоєчасну сплату узгоджених сум податкового зобов’язання відповідачу нарахована пеня у розмірі 244 грн. 48 коп.
Згідно зазначеної довідки, загальна сума заборгованості ВАТ «Азовкабель» по податку на прибуток складає 60703 грн. 48 коп. у тому числі недоїмка – 60459 грн.
Щодо податкової заборгованості відповідача по податку на додану вартість.
ВАТ «Азовкабель» були подані до Бердянської ОДПІ податкові декларації з податку на додану вартість якими відповідач самостійно визначив суму податку що підлягає сплаті за звітні періоди. Так податковою декларацією № 39331 від 16.07.2009 визначено суму, яка підлягає нарахуванню до сплати в бюджет у розмірі 14291 грн., крім цього податковими деклараціями № 29977 від 17.06.2009 нараховано 3548 грн., № 26197 від 18.05.2009 – 50706 грн., № 18909 від 21.04.2009 – 1397 грн., № 8454 від 20.03.2009 0 8863 грн., № 4654 від 19.02.2009 – 71189 грн. Проте, як зазначає у позові прокурор, сума податкових зобов’язань у повному обсязі відповідачем сплачена не була.
Бердянською ОДПІ були проведені невиїзні документальні перевірки своєчасності сплати податку на додану вартість. Так перевіркою, за наслідками якої складено акт № 35 від 02.02.2009, податковим органом встановлено порушення п.п. 5.3.1. п. 5.3. ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», відповідачем несвоєчасно сплачено податок на додану вартість. Крім цього, порушення податкового законодавства, щодо несвоєчасності сплати податку на додану вартість з боку відповідача, були встановлені податковим органом за наслідками невиїзних документальних перевірок про що були складені акти № 123 від 14.04.2009, № 160 від 25.05.2009 та № 188 від 09.06.2009.
На підставі встановлених порушень Бердянською ОДПІ були винесені податкові повідомлення-рішення № 0000011520/0 від 11.02.2009 на суму 36671 грн. 16 коп., № 0003511520/0 від 12.06.2009, № 0003351520/0 від 01.06.2009, № 0003191520/0 від 22.04.2009 на суму 189 грн. 60 коп., № 0003201520/0 от 22.04.2009 та № 0003211520 від 22.04.2009.
Крім цього, податковим органом нараховано ВАТ «Азовкабель» за несвоєчасну сплату узгоджених сум податкових зобов’язань пеню у сумі 11958 грн. 47 коп.
Відповідно до довідки про стан податкового боргу ВАТ «Азовкабель», сума заборгованості відповідача перед бюджетом з податку на додану вартість складає 283063 грн. 46 коп. у тому числі недоїмка – 271104 грн. 99 коп.
Щодо податкової заборгованості відповідача по земельному податку.
Відповідачем поданий до Бердянської ОДПІ податковий розрахунок земельного податку № 556 від 26.01.2007 відповідно до якого ВАТ «Азовкабель» самостійно визначило суму податку, який повинно було сплатити на протязі року у загальній сумі 410749 грн. 05 коп., проте, як зазначає позивач, податкове зобов’язання відповідачем у повному обсязі сплачено не було.
Також, 20 лютого 2008 року ВАТ «Азовкабель» надано до податкового органу податковий розрахунок земельного податку, яким відповідач самостійно визначив суму податку до сплати у розмірі 433842 грн. 69 коп. Після цього, 04.04.2008 відповідачем поданий до Бердянської ОДПІ уточнюючий податковий розрахунок № 10178, яким відповідач зменшив суму податку, що підлягає сплаті протягом року. Податкове зобов’язання за уточнюючим розрахунком склало 428554 грн. 62 коп. Проте, як зазначено у позові, задекларована уточнюючим розрахунком сума податку сплачена не була.
Крім цього, відповідачем було надано до Бердянської ОДПІ податковий розрахунок земельного податку № 1722 від 29.01.2009, яким платник податку самостійно визначив суму податку що підлягає сплаті на протязі року у розмірі 493692 грн. 98 коп. 14 квітня 2009 року відповідачем поданий до податкового органу уточнюючий розрахунок земельного податку № 15871, яким сума до сплати зменшена на 39777 грн. 39 коп. та склала 453915 грн. 59 коп. 18 червня 2009 року відповідачем надано до Бердянської ОДПІ уточнюючий розрахунок земельного податку, яким сума податку зменшена та склала 451010 грн. 44 коп. Проте, як зазначає позивач, задекларована сума сплачена не була.
25 червня 2007 року Бердянською ОДПІ складено акт № 337/153-00214511 про результати невиїзної документальної перевірки з питань дотримання платіжної дисципліни ВАТ «Азовкабель». Відповідно до акту, перевіркою встановлено порушення п.п. 5.3.1 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» щодо несвоєчасності сплати узгоджених податкових зобов’язань. На підставі встановлених порушень податковим органом відносно ВАТ «Азовкабель» прийняті податкові повідомлення-рішення № 0004391530/0 від 25.06.2007 на суму 2463 грн. 91 коп. та № 0004401530/0 від 25.06.2007 на суму 60328 грн. 39 коп.
Крім цього, Бердянською ОДПІ проведено невиїзну документальну перевірку з питань дотримання платіжної дисципліни ВАТ «Азовкабель» за період з 01.10.2007 по 14.04.2009 про що було складено акт № 195/152-00214511 від 27.04.2009. Зазначеною перевіркою встановлено порушення з боку відповідача п.п. 5.3.1 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» щодо несвоєчасності сплати узгоджених податкових зобов’язань. На підставі встановлених порушень податковим органом відносно ВАТ «Азовкабель» прийнято податкове повідомлення-рішення № 0002111520/0 від 27.04.2009 на суму 11649 грн. 76 коп.
Відповідно до довідки про стан податкового боргу ВАТ «Азовкабель», сума заборгованості відповідача перед бюджетом по земельному податку складає 1013387 грн. 41 коп. у тому числі пеня – 126883 грн. 56 коп.
Згідно зазначеної довідки, загальна сума податкового боргу ВАТ «Азовкабель» складає 1357154 грн. 35 коп.
Відповідно до п. 1 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право: здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ.
Статтею 10 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» встановлено, що державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об’єднані державні податкові інспекції виконують зокрема такі функції, як здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов’язкових платежів).
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування», платники податків і зборів (обов’язкових платежів) зобов’язані: подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов’язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів).
Згідно п.п. 4.1.4 п. 4 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює: а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця; б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя); в) календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.1.4 цього пункту, - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року; г) календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб (прибуткового податку з громадян), - до 1 квітня року, наступного за звітним.
Відповідно до п. 5.1 ст. 5 Закону України «Про погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобов’язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов’язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку.
Згідно п. 6.1. ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та цільовими фондами», у разі коли сума податкового зобов'язання розраховується контролюючим органом відповідно до статті 4 цього Закону, такий контролюючий орган надсилає платнику податків податкове повідомлення, в якому зазначаються підстава для такого нарахування, посилання на норму податкового закону, відповідно до якої був зроблений розрахунок або перерахунок податкових зобов'язань, сума податку чи збору (обов'язкового платежу), належного до сплати, та штрафних санкцій за їх наявності, граничні строки їх погашення, а також попередження про наслідки їх несплати в установлений строк та граничні строки, передбачені законом для оскарження нарахованого податкового зобов'язання (штрафних санкцій за їх наявності).
Згідно до п.п. 5.2.1 п. 5.2 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту.
Згідно до п.п. 5.4.1 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Відповідно до п.1.3 ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Згідно п.п. 3.1.1 п. 3.1 ст. 3 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», активи платника податків можуть бути примусово стягнуті в рахунок погашення його податкових зобов'язань виключно за рішенням суду.
Примусове стягнення податкової заборгованості – передбачена законодавством України процедура погашення податкової заборгованості платника податків шляхом звернення стягнення на активи відповідного платника податків.
Відповідно до ст. 71 КАС, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Враховуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги Бердянського міжрайонного прокурора, діючого в інтересах держави в особі Бердянської об’єднаної державної податкової інспекції до Відкритого акціонерного товариства «Азовкабель» про стягнення податкової заборгованості є такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 158-163 , ч. 4 ст. 167 КАС України, суддя,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Бердянського міжрайонного прокурора, діючого в інтересах держави в особі Бердянської об’єднаної державної податкової інспекції до Відкритого акціонерного товариства «Азовкабель» про стягнення податкової заборгованості – задовольнити повністю.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Азовкабель» (71100, м. Бердянськ Запорізької області, вул. Кабельщиків, буд. 3, ЄДРПОУ 00214511, роз. рахунок 26001196897501, АКІБ «Укрсиббанк» м. Запоріжжя, МФО 351005) на користь Державного бюджету м. Бердянськ (роз. рахунок 31113009700011, ОКПО 34676953, одержувач державний бюджет м. Бердянськ, код платежу 11021000, банк – ГУДКУ України в Запорізькій області, МФО 813015) суму заборгованості з податку на прибуток підприємств у розмірі 60703 (шістдесят тисяч сімсот три) гривні 48 копійок.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Азовкабель» (71100, м. Бердянськ Запорізької області, вул. Кабельщиків, буд. 3, ЄДРПОУ 00214511, роз. рахунок 26001196897501, АКІБ «Укрсиббанк» м. Запоріжжя, МФО 351005) на користь Державного бюджету (роз. рахунок 31115029700011, код платежу 14010100, одержувач державний бюджет, ОКПО 34676953, банк – ГУДКУ України в Запорізькій області, МФО 813015) суму заборгованості з податку на додану вартість у розмірі 283063 (двісті вісімдесят три тисячі шістдесят три) гривні 46 копійок.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Азовкабель» (71100, м. Бердянськ Запорізької області, вул. Кабельщиків, буд. 3, ЄДРПОУ 00214511, роз. рахунок 26001196897501, АКІБ «Укрсиббанк» м. Запоріжжя, МФО 351005) на користь Місцевого бюджету м. Бердянськ (роз рахунок 33213811700011, код платежу 13050100, отримувач місцевий бюджет м. Бердянськ, ОКПО 34676953, банк – ГУДКУ у Запорізькій області, МФО 813015) суму заборгованості по земельному податку з юридичних осіб у розмірі 1013387 (один мільйон тринадцять тисяч триста вісімдесят сім) гривень 41 копійка.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня отримання копії постанови, заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.
Суддя (підпис) Н.В. Стрельнікова
Постанова складена у повному обсязі 02 березня 2010 року