Постанова № 9434304, 19.04.2010, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.04.2010
Номер справи
2а-1659/10/0870
Номер документу
9434304
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 квітня 2010 року 12:48                               Справа № 2а-1659/10/0870

Запорізький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого – судді                                        Малиш Н.І.,

при секретарі                                        Святенко О.В.,

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Відкритого акціонерного товариства «Запорізький комбінат будматеріалів» до Державної податкової інспекції у Орджонікізевському районі м. Запоріжжя про визнання податкових повідомлень – рішень № 0007471501/0 від 12.10.2009р., № 0007471501/1 від 05.11.2009р., №0007471501/2 від 25.12.2009р., № 00077115/0 від 05.11.2009р., № 0007711501/1 від 22.12 2009р., №0007471501/3 від 16.03.2010р. нечинними,

ВСТАНОВИВ:

До суду з позовом звернулось ВАТ Запорізький комбінат будматеріалів» (Позивач) до Державної податкової інспекції у Орджонікізевському районі м. Запоріжжя (далі ДПІ або Відповідач) про визнання податкових повідомлень – рішень нечинними.

У позові зазначають, що Відповідачем на підставі Акту невиїзної документальної перевірки податкової звітності по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2009р. № 686/15/00290771 від 01.10.2009р., прийнято податкове повідомлення-рішення № 0007471501/0 від 12.10.2009р., яким позивачу нараховане податкове зобов’язання за платежем: орендна плата з юридичних осіб, код платежу 3050200 на суму 188 856,05 гривень, в тому числі 125 904,03 гривень - основний платіж, 62 952,02 гривень - штрафні санкції.

За результатами адміністративного оскарження податкового-повідомлення рішення №0007471501/0, зазначене податкове-повідомлення рішення залишене без змін. Крім того, позивачу донараховано, за тими ж самими підставами, додаткове податкове зобов’язання на суму 0,15 копійок - 0,10 копійок ( основний платіж ); 0,05 копійок (штрафні санкції ), згідно до податкового повідомлення-рішення № 00077115/0 від 05.11.2009р.

Повторні скарги позивача також були залишенні без задоволення, в зв’язку з цим, відповідачем було прийнято ще ряд податкових повідомлень-рішень, які є похідними від перших рішень.

30.01.2009р. Позивачем подано податкову декларацію по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності, якою податкове зобов'язання з орендної плати на 2009р. визначене в сумі 496 937,24 грн., відповідно до умов договору оренди земельних ділянок.

В зв’язку з прийняттям Запорізькою міською радою 19.11.2008р. та Запорізькою обласною радою 25.11.2008р. рішень про часткове звільнення від сплати орендної плати за земельні ділянки на 2009-2014роки, та укладенням 24.04.2009р. додаткової угоди до договору оренди земельних ділянок про зменшення річної орендної плати, позивачем було здійснено перерахунок податкового зобов'язання. 23.07.2009р. позивачем подано уточнену податкову декларацію з додатками, якою податкове зобов'язання з орендної плати на 2009 рік, остаточно визначено в сумі, встановленій договором оренди в редакції додаткової угоди від 24.04.2009р., а саме, 173 928,02грн.

Відповідач, згідно Акту перевірки, вважає, що перерахунок орендної плати, згідно до рішення Запорізької міської ради №6 від 10.11.2008р. «Про часткове звільнення від сплати орендної плати за земельні ділянки на 2009 - 2014 рік», мав здійснюватися лише стосовно тієї частини річної орендної плати за 2009 рік, яка мала сплачуватись за період, який припадає на час, після укладення та набуття чинності додатковою угодою до договору оренди землі про зменшення орендної плати. Означена додаткова угода набула чинності 22.05.2009р., а отже позивач мав здійснювати перерахунок річної орендної плати (податкового зобов'язання) лише стосовно частини річної орендної плати, яка нарахована за період після 22.05.2009 року.

Проте, як вказує у позові Позивач, на виконання вищезазначених зазначених рішень органів місцевого самоврядування, до договору оренди землі від 14.11.2006р. №040626100987, укладеного між позивачем та Запорізькою міською радою, додатковою угодою від 24.04.2009р. внесено зміни.

Відповідно до нової редакції пункту 9 договору, встановлено новий розмір річної орендної плати на 2009 рік в сумі 173 928,02 грн.

При цьому, згідно до зміненої редакції п. 9 договору та розрахунку №2 розміру орендної плати за земельну ділянку на 01 січня 2009 року, пільга застосована до загального розміру річної орендної плати, а не до тієї її частини, яка залишилась не сплаченою на дату реєстрації додаткової угоди та набуття нею чинності, як вважає відповідач.

Вимога відповідача про застосування пільги лише до частини річної орендної плати, протирічить умовам договору оренди землі в редакції зазначеної додаткової угоди.

Крім того, згідно до ст. 11 Закону України "Про державну податкову службу" органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати документальні невиїзні документальні перевірки.

Жодним законом, в тому числі Закон України «Про державну податкову службу», не передбачено підстав та порядку проведення зазначеного виду перевірок, зокрема щодо податку на землю чи орендної плати.

Таким чином Відповідач не мав ані підстав для донарахування податкового зобов'язання з орендної плати за 2009 рік, ані підстав для проведення документальної невиїзної перевірки.

У судовому засіданні представник Позивача позов підтримав у повному обсязі з урахуванням поданих до судового розгляду справи змінених позовних вимог, надав пояснення аналогічні позовній заяві.

Представник відповідача щодо позову заперечив, зазначив , що Позивачем до ДПІ надана податкова декларація орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2009р. відповідно до якої підприємством задекларована загальна сума орендної плати за землю 496 937,24 грн., в тому числі щомісячно у сумі 41 411,44 грн.

24.04.2009р. між ВАТ «ЗКБМ» та Запорізькою міською радою укладена додаткова угода до договору оренди землі від 14.11.2006р. №040626100987 на підставі Рішення Запорізької міської ради м. Запоріжжя від 19.11.2008р. №6 «Про часткове звільнення від сплати орендної плати за земельні ділянки на 2009-2014 роки». Пунктом 5 цієї угоди передбачено, що дана додаткова угода набуває чинності після її підписання сторонами та державної реєстрації в установленому порядку та є невід'ємною частиною договору оренди землі від 14.11.2006р. №040626100987.

Додаткова угода від 24.04.2009р. була зареєстрована у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах», про що у державному реєстрі земель вчинено запис від 22.05.2009р. №040926100749.

Договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації, що вказано у статті 18 Закону України «Про оренду землі» від 06.10.1998р. №161-XIV зі змінами та доповненнями.

Відповідно до ч.3 ст. 640 Цивільного кодексу України, договір, який підлягає нотаріальному посвідченню або державній реєстрації, є укладеним з моменту його нотаріального посвідчення або державної реєстрації.

Позивачем до ДПІ у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя надана уточнююча податкова декларація орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2009 рік (вх. №96641 від 27.07.2009р.), відповідно до якої підприємством задекларована загальна сума орендної плати за землю 173 928,02 грн., в тому числі щомісячно у сумі 14 494,0 грн. з врахуванням Рішення Запорізької міської ради м. Запоріжжя від 19.11.2008р. №6 «Про часткове звільнення від сплати орендної плати за земельні ділянки на 2009-2014 роки».

Річна орендна плата за 2009р. повинна бути розрахована Позивачем з врахуванням набрання чинності додатковою угодою до договору оренди землі за виключенням фактично оплаченої суми за січень - травень 2009р.

Крім того, повний перелік пільг щодо сплати земельного податку встановлений статтею 12 Закону України «Про плату за землю» від 03.07.1992р. №2535-ХІІ. В даному випадку Позивач невірно застосовує поняття "пільга".

Щодо правомірності проведення перевірки, представник Відповідача зазначив , що відповідно до п.1 ст.11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», органам державної податкової служби надано право здійснення документальних невиїзних перевірок (на підставі поданих податкових декларацій, звітів і інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів), незалежно від способу їх подачі.

У зв’язку з наведеним у задоволенні позову Відповідач просить відмовити.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, проаналізувавши норми законодавства та оцінивши надані докази, суд приходить до наступного.

Відповідно до п.1 ст.11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990р. №509-ХІІ, органам державної податкової служби надано право здійснення документальних невиїзних перевірок (на підставі поданих податкових декларацій, звітів і інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів), незалежно від способу їх подачі.

Відповідно до пункту 2.4. Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведенні перевірок платників податків, (затвердженого Наказом ДПА України від 27.05.008р. №355) та п.1.2. Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавств (затвердженого Наказом ДПА України від 10.08.2005р. №327), невиїзна документальна перевірка проводиться у приміщенні органу державної податкової служби на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів), документів, наданих платником податків або отриманих від контролюючих, правоохоронних та інших органів державної влади, а також інших відомостей, отриманих у встановленому законодавством порядку.

За наслідками невиїзної документальної перевірки складається акт (довідка) перевірки.

Враховуючи викладене Відповідачем невиїзна документальна перевірка податкової звітності по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності Позивача проведена правомірно.

Відповідно матеріалам справи, Відповідачем 01.10.2009р. №686/15/00290771 складений Акт невиїзної документальної перевірки податкової звітності по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2009р. Відкритого акціонерного товариства «Запорізький комбінат будматеріалів».

За результатами перевірки встановлено порушення ст. 15 та ст. 18 Закону України «Про оренду землі» від 06.10.1998р. №161-XIV зі змінами та доповненнями, в результаті чого Позивачем занижено податкове зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності на загальну суму 125 904,03 грн., в тому числі по періодах: січень 2009р. на суму 26 917,42 грн. лютий 2009р. на суму 26 917,44 грн. березень 2009р.на суму 26 917,44 грн. квітень 2009р. на суму 26 917,44 грн. травень 2009р. на суму 18 324,29 грн.

На підставі результатів акту невиїзної документальної перевірки, ДПІ у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя винесено податкове повідомлення - рішення від 12.10.2009р. №0007471501/0/21193 на загальну суму 188 856,05 грн., в тому числі основний платіж у сумі 125 904,03 грн., штрафні (фінансові) санкції у сумі 62 952,02 грн.

За результатами розгляду первинної скарги Позивача Рішенням ДПІ у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя про результати розгляду первинної скарги від 04.11.2009р., залишено скаргу Позивача без задоволення, рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0007471501/0/ від 12.10.2009р. - без змін та збільшено розмір орендної плати з юридичної плати з юридичних осіб на 0,10 грн. і 0,05 грн. штрафних (фінансових) санкцій, застосованих з посиланням на п.п. 17.1.3. п.17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення податкових зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000р. №2181-111 зі змінами та доповненнями.

У подальшому за результатами адміністративного оскарження Позивачем відповідно до пп. 5.2.2 п. 5.2 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» вищевказані податкові повідомлення - рішення залишені без змін, а скарги товариства - без задоволення.

Щодо оскарження Позивачем встановленого Відповідачем порушення ст.ст. 15, 18 Закону України «Про оренду землі», суд приходить до наступного.

Відповідно матеріалам справи, між ВАТ «Запорізький комбінат будматеріалів» та Запорізькою міською радою укладений договір оренди землі від 14.11.2006р. №040626100987. Відповідно до умов даного договору ВАТ «ЗКБМ» (Орендар) та Запорізька міська рада (Орендодавець), Орендодавець надає, а Орендар приймає в користування земельні ділянки для виробничої бази будівельних матеріалів. Відповідно до п.8 договору, договір укладається строком на десять років. Пунктами 9 та 10 договору визначено розмір орендної плати за календарних рік у цінах 2006 року, обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції.

Позивачем до ДПІ у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя надана податкова декларація орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2009 рік (вх. №3573 від 30.01.2009р.), відповідно до якої підприємством задекларована загальна сума орендної плати за землю 496 937,24 грн., в тому числі щомісячно у сумі 41 411,44 грн.

Рішенням Запорізької міської ради м. Запоріжжя від 19.11.2008р. №6 «Про часткове звільнення від сплати орендної плати за земельні ділянки на 2009-2014 роки» частково звільнено орендарів земельних ділянок, наданих в оренду Запорізькою міською радою на 65 відсотків від суми орендної плати, яка зараховується до бюджету міста на 2009 рік.

Пунктом 3 вказаного Рішення встановлено, що часткове звільнення від сплати орендної плати, зазначене в п.1 цього рішення, застосовується у разі закріплення такого звільнення у додаткових угодах до договорів оренди земельних ділянок на відповідний рік.

24.04.2009р. між Позивачем та Запорізькою міською радою укладена додаткова угода до договору оренди землі від 14.11.2006р. №040626100987. Пунктом 5 цієї угоди передбачено, що дана додаткова угода набуває чинності після її підписання сторонами та державної реєстрації в установленому порядку та є невід'ємною частиною договору оренди землі від 14.11.2006р. №040626100987.

Додаткова угода від 24.04.2009р. була зареєстрована у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах», про що у державному реєстрі земель вчинено запис від 22.05.2009р. №040926100749.

Відповідно до ч.1 ст. 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. (…) Плата за землю справляється відповідно до закону.

Відповідно до ст.. 2 Закону України «Про плату за землю» використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом.

Згідно ст. 14 Закону України «Про плату за землю» юридичні особи самостійно обчислюють суму земельного податку в порядку, визначеному цим Законом за формою, встановленою Головною державною податковою інспекцією України, щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого подають дані відповідній державній податковій інспекції.

Відповідно до ст. 15 Закону України «Про оренду землі», однією із істотних умов договору оренди є встановлення орендної плати із зазначенням її розміру, форм платежу, строків і порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Статтею 20 Закону України «Про оренду землі» встановлено, що укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації.

Згідно зі ст. 21 Закону України «Про оренду землі», орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачене договором оренди.

Договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації, що вказано у статті 18 Закону України «Про оренду землі». Відповідно до ч. 3 ст. 640 Цивільного кодексу України, договір, який підлягає нотаріальному посвідченню або державній реєстрації, є укладеним з моменту його нотаріального посвідчення або державної реєстрації.

Отже, враховуючи викладене, орендна плата за земельні ділянки нараховується з моменту реєстрації договорів оренди землі.

Позивачем до ДПІ у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя надана уточнююча податкова декларація орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2009р. (вх. №96641 від 27.07.2009р.), відповідно до якої підприємством задекларована загальна сума орендної плати за землю 173 928,02 грн., в тому числі щомісячно у сумі 14 494,0 грн. з врахуванням Рішення Запорізької міської ради м. Запоріжжя від 19.11.2008р. №6 «Про часткове звільнення від сплати орендної плати за земельні ділянки на 2009-2014 роки».

Проте, враховуючи аналіз законодавства та вищевикладене, річна орендна плата за 2009р. повинна була розрахована з урахуванням набрання чинності додатковою угодою до договору оренди землі за виключенням фактично оплаченої суми за січень - травень 2009р.

Преамбулою Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» встановлено, що цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який встановлює порядок погашення зобов'язань юридичних та фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами.

Відповідно до п.п. 17.1.3 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами у разі коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, викладеними у підпункті "б" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, такий платник податків зобов'язаний сплатити штраф у розмірі десяти відсотків від суми недоплати (заниження суми податкового зобов'язання) за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обов'язкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу, але не більше п'ятдесяти відсотків такої суми та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.

Відповідно до вимог ч. 1, 2 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи викладене позовні вимоги є такими, що не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 2, 4, 7-12, 69-72, 158-163 КАС України, суд -

П О С Т А Н О В И В :

У задоволенні позову Відкритого акціонерного товариства «Запорізький комбінат будматеріалів» до Державної податкової інспекції у Орджонікізевському районі м. Запоріжжя про визнання податкових повідомлень – рішень № 0007471501/0 від 12.10.2009р., № 0007471501/1 від 05.11.2009р., №0007471501/2 від 25.12.2009р., № 00077115/0 від 05.11.2009р., № 0007711501/1 від 22.12 2009р., №0007471501/3 від 16.03.2010р. нечинними – відмовити повністю.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня її складення у повному обсязі заяви про апеляційне оскарження, а в разі якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови, і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлено 26 квітня 2010року.

Суддя                                                                                          Н.І. Малиш