
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 500/3692/20
20 січня 2021 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі:
головуючої судді Дерех Н.В.
розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання протиправною та скасування відмови, зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (надалі, позивач) звернулась до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Тернопільській області (надалі, відповідач), в якому просила визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, оформлену листом про відмову у проведенні перерахунку пенсії за віком та зарахуванні заробітної плати за періоди роботи з 1978-1980 роки, на ТзОВ "Копичинецькому переробному сільськогосподарському комбінаті", зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області провести перерахунок пенсії за віком та зарахувати заробітну плату за періоди роботи з 1978 - 1980 роки, на ТзОВ "Копичинецькому переробному сільськогосподарському комбінаті", провести перерахунок пенсії з 17.06.2020.
В обґрунтування позову зазначає, що звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, однак їй було відмовлено у проведенні такого перерахунку у зв`язку із тим, що в архівних довідках про заробітну плату, виданих на ім`я позивача, допущено помилки, а саме не зазначено ім`я та по батькові позивача " ОСОБА_2 ", а зазначено літери "А", " ОСОБА_3 ", " ОСОБА_4 ", " ОСОБА_5 ", що не відповідає дійсності, тому що згідно паспорта та свідоцтва про народження, трудових книжок її прізвище ім`я по батькові " ОСОБА_1 ". Позивач вказує, що у зв`язку із такими неточностями у довідках, їй відмовлено у проведенні перерахунку пенсії за віком та зарахування заробітної плати за період роботи з 1978-1980 роки на ТзОВ "Копичинецькому переробному сільськогосподарському комбінаті". Просить врахувати, що на даний час виправити записи в архівних довідках немає можливості, однак робота позивача підтверджується безперервними записами у трудових книжках, яка є основним документом для призначення пенсії.
Ухвалою суду від 23.11.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) учасників справи. Судове засідання призначено на 14.12.2020 о 10:30 год. Даною ухвалою відповідачу встановлено 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позов.
Представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що на підставі поданих документів позивачу проведено перерахунок пенсії, вибрано найоптимальніший варіант заробітку для обчислення розміру пенсії, а саме з 01.07.1981 по 31.12.1985. Просить врахувати, що в представленій довідці про заробітну плату №716 від 21.05.2020 щодо підтвердження заробітку за 1978 та 1980 роки, яка видана Гусятинським трудовим архівом, відсутнє по батькові, що відповідає паспортним даним. Таким чином, вважає, що врахувати дані стосовно заробітної плати за 1978 по 1980 роки, при проведенні перерахунку пенсії підстав у Головного управління немає, інших документів, які б підтверджували роботу позивача за оскаржуваний період подані не були.
14.12.2020 у відкритому судовому засіданні розгляд справи відкладено до 20.01.2021 о 10:30 год.
Позивач у відкрите судове засідання не прибула, представник позивача подав письмову заяву, в якій просив розгляд справи проводити без його участі в порядку письмового провадження, позовні вимоги підтримує, просить їх задовольнити.
Представник відповідача у відкрите судове засідання не прибув, належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи, причин неприбуття суду не повідомив.
Враховуючи положення частини третьої ст.194, частини дев`ятої ст.205 та частини четвертої ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі, КАС України), суд дійшов висновку про наявність підстав розгляду справи у порядку письмового провадження без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Судом встановлено, що Гусятинським відділом обслуговування громадян (сервісний центр) Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області листом від 07.07.2020 №561/03-05 повідомлено позивача про те, що відповідно до довідки №716 від 21.05.2020 виданої Гусятинським трудовим архівом про заробітну плату за період роботи у Копичинецькому консервному заводі за 1978, 1980 року, вказано ОСОБА_6 без по батькові, у зв`язку із чим неможливо зарахувати заробітну плату за період роботи у Копичинецькому консервному заводі за 1978, 1980.
У відповідь на звернення позивача від 17.06.2020 щодо перерахунку пенсії Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області листом від 30.07.2020 №1619-1580/К-022/8-1900/20 позивача повідомлено, що в результаті проведеного перерахунку вибрано найбільш оптимальний варіант заробітку для обчислення розміру пенсії, а саме за період з 01.01.1981 по 31.12.1985. Також зазначено, що інших підстав для проведення перерахунку пенсії немає, у випадку надання додаткових підтверджуючих документів, пенсійну справу буде переглянуто.
Не погоджуючись з відмовою відповідача, оформленою листом, позивач звернулася з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує частину другу статті 19 Конституції України, відповідно до якої органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За змістом пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян, регулюються Законом України від 05.11.1991 № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (надалі, Закон №1788) та Законом України від 09.07.2003 №1058-ІV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (надалі, Закон №1058).
Періоди, з яких складається страховий стаж, визначені в статті 24 Закону №1058, відповідно до якої страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок (частина перша статті 24).
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом (частина друга статті 24 Закону №1058).
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом (частина четверта статті 24 Закону №1058).
За змістом положень статті 62 Закону України № 1788, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
З трудової книжки позивача вбачається, що у спірний період з 1978 року по 1980 рік позивач працювала на посадах бригадира безалкогольного цеху, заготівельника на Копичинецькому хлібокомбінаті (перейменований на Копичинецький консервний завод, згідно Наказу №1а від 01.07.1978).
Крім цього у відповідності до довідки Гусятинського трудового архіву Гусятинської районної ради №716 від 27.05.2020, у документах архівного фонду ТзОВ "Копичинецький переробний сільськогосподарський комбінат м.Копичинці Гусятинського району значиться заробітна плата у Копичинецькому консервному заводі м.Копичинці Гусятинського району: Лубоцька ОСОБА_7 , 1947 р.н. (так у документах) - 1978, 1980 роки, ОСОБА_6 , 1947 р.н. (так у документах) - 1979 рік, ОСОБА_6 , 147 р.н (так у документах) - 1981, 1982 роки. Позивачем також подані довідки Гусятинського трудового архіву Гусятинської районної ради №697 від 15.05.2020 та №717 від 21.05.2020, згідно яких у документах архівного фонду ТзОВ "Копичинецький переробний сільськогосподарський комбінат м.Копичинці Гусятинського району значиться заробітна плата у Копичинецькому консервному заводі м.Копичинці Гусятинського району Лубоцької ОСОБА_8 за періоди роботи з 1980 по 1984, з 1983 по 1987 роки.
У відповідності до свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_1 , позивачу після укладення шлюбу змінено прізвище з " ОСОБА_9 " на " ОСОБА_10 ".
Водночас суд зазначає, що в оскаржуваній відмові, оформленій листом, відповідачем не оспорюються інші відомості, вказані у зазначеній архівній довідці, зокрема, щодо періоду роботи позивача у період з 1978 року по 1980 рік в ТзОВ "Копичинецькому переробному сільськогосподарському комбінаті".
Так, відповідно до ст. 40 Закону №1058, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 Закону №1058, заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Відповідно до п. 2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, (зі змінами внесеними постановою правління Пенсійного фонду України № 13-1 від 07 липня 2014 року) довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.
Системний аналіз зазначених норм свідчить про те, що за загальним правилом підставою для проведення розрахунку/перерахунку пенсії на підставі заробітної плати є первинні документи про нарахування такої заробітної плати. Видача довідок про заробітну плату проводиться підприємством, відповідно до первинних документів за нормативними документами, які дійсні на момент видачі довідки.
Отже, єдиною і обов`язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 01 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами, зокрема, виписок з особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом України, зокрема, у постанові від 17 березня 2015 року у справа № 21-11а15 та Верховним Судом, зокрема, у постановах від 13 лютого 2018 року у справі № 358/1179/17, від 24 квітня 2018 року у справі № 686/6278/17.
Відповідачем, як суб`єктом владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій, суду не надано жодного доказу.
Крім цього, відповідач зазначає, що до заяви позивачем додано архівні довідки про заробіток до 01.07.2000 року за період роботи з січня 1978 року по грудень 1987 року, в яких вказано прізвище, ім`я позивача, однак по батькові зазначена літера "А", що, на думку суду є формальною неточністю, а формальні неточності в документах за загальним правилом, не можуть бути підставою для органів пенсійного фонду для обмеження особи у реалізації конституційного права на соціальний захист.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 30 вересня 2019 року у справі №638/18467/15-а (адміністративне провадження № К/9901/17572/18).
Працівник не може відповідати за правильність та повноту оформлення документів на підприємстві, а неналежний порядок ведення та заповнення трудової книжки чи іншої документації з вини адміністрації підприємства не може бути підставою для позбавлення позивача його конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсії по віку, що в повній мірі узгоджується з позицією Верховного Суду, викладеній у постанові №687/975/17 від 21.02.2018.
Відповідно до вимог частин 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Нормами частини другої зазначеної статті встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Перевіривши обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій, суд приходить до переконання про наявність підстав для задоволення адміністративного позову повністю. Сплачений судовий збір підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1.Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Тернопільській області про визнання протиправною та скасування відмови, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
2.Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, оформлену листом від 30.07.2020 №1619-1580/К-02/8-1900/20 у проведенні ОСОБА_1 перерахунку пенсії за віком та врахуванні заробітної плати за періоди роботи з 1978-1980 роки в ТзОВ "Копичинецький переробний сільськогосподарський комбінат".
3.Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії за віком, з врахуванням заробітної плати за періоди роботи з 1978 - 1980 роки в ТзОВ "Копичинецький переробний сільськогосподарський комбінат", з дати звернення про перерахунок 17.06.2020.
4.Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Тернопільській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп., сплачений у відповідності до квитанції №0.0.1910347495.1 від 18.11.2020.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено та підписано 20 січня 2021 року.
Копію рішення надіслати учасникам справи.
Реквізити учасників справи:
позивач - ОСОБА_1 (місце проживання: с. Коцюбинці, Гусятинський район, Тернопільська область,48271, РНОКПП НОМЕР_2 );
відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (місцезнаходження:Майдан Волі, 3, м. Тернопіль,46001 код ЄДРПОУ: 14035769).
Головуюча суддя Дерех Н.В.