
Справа № 420/12977/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 січня 2021 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Бойко О.Я.,
розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Головного управління Державної Казначейської служби України в Одеській області про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити необхідні дії для повернення надмірно сплачених коштів, вирішив задовольнити позовні вимоги частково.
І. Суть спору:
Позивач, ОСОБА_1 звернулася до Одеського окружного адміністративного суду з позовною заявою до відповідачів Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Головного управління Державної Казначейської служби України в Одеській області, в якій просила:
(1).Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області протиправними.
(2).Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області та, Головного управління Державної Казначейської служби України в Одеській області вчини необхідні дії для повернення ОСОБА_1 , надмірно сплачених коштів та судового збору в сумі 8302,20 грн. (вісім тисяч триста дві),20 грн.
ІІ. Аргументи сторін
(а) Позиція позивача
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила наступне.
06.03.2020 р. позивач на підставі договору купівлі-продажу серія та №336, посвідченого приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Шепелюк Р.Ю. придбала 495/1000 часток квартири під АДРЕСА_1 .
Право власності на вищезазнечене майно зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 06.03.2020 р., реєстраційний номер обєкта нерухомого майна: 317130451101, номер запису про право власності:35830937, індексний номер витягу: 203250706.
Позивач при укладенні договору купівлі-продажу згідно з вимогами р.13-15 Постанови КМУ від 03.11.1998 №1740 «Про затвердження порядку сплати збору на обовязкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій», сплатила 1% від суми угоди збір на обовязкове державне пенсійне страхування у розмірі 7455,00 грн., що підтверджується квитанцією №ПН 46311С1 від 03.30.2020 р.
26.05.2020 р. позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України із заявою щодо повернення коштів на підставі п.9 ст.1 Закону України «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування».
01.06.2020 р. відповідач листом відмовив позивачу у повернення сплачених коштів.
Позивач вважає відмову відповідача протиправною.
(б) Позиція відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області
10.12.2020 р. від відповідача надійшов відзив на позовну заяву в якому він просив у задоволенні позовних вимог відмовити.
Відповідач зазначив, що повернення зазначеного збору здійснюється Державною казначейською службою за поданням органу Пенсійного фонду України. Враховуючи, що органи Пенсійного фонду України не володіють інформацією щодо прав власності громадян на нерухоме майно, таке подання може бути сформовано лише за наявності документального підтвердження компетентного органу, який би володів інформацією щодо прав на нерухоме майно.
З 01.01.2013 р. функціонує Державний реєстр прав на нерухоме майно як єдина державна інформаційна система, що забезпечує обробку, збереження та надання відомостей про зареєстровані речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об`єкти та суб`єктів таких прав.
Зазначений Реєстр включає в себе відомості про зареєстровані лише після 01.01.2013 року речові права, що були внесені до Реєстру прав власності на нерухоме майно, а тому не є повним реєстром щодо прав на нерухоме майно.
Таким чином, надати позивачу подання на повернення збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в сумі 7455,00 грн. неможливо.
(в) Позиція відповідача Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області
10.12.2020 р. від відповідача надійшов відзив на позовну заяву в якому він просив у задоволенні позовних вимог відмовити.
Законодавством визначено порядок повернення коштів помилково або надміру зарахованих до бюджетів, який передбачає наявність подання відповідного органу, що контролює справляння надходжень бюджету, з метою внесення його платником до органу Державної казначейської служби України.
Таким чином, саме на орган ПФУ покладено обов`язок щодо формування та надання до органів Державної казначейської служби подання про повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.
(г) Відповідь на відзив
24.12.2020 р. від позивача надійшла відповідь на відзив в якій зазначено, що аргументи відповідачів наведені у відзивах є необгрунтованими та не переконливими.
ІІІ. Процесуальні дії у справі
26.11.2020р. суд, ухвалою прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
IV. Обставини, встановлені судом
06.03.2020 р. позивач на підставі договору купівлі-продажу серія та №336, посвідченого приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Шепелюк Р.Ю. придбала 495/1000 часток квартири під АДРЕСА_1 .
Право власності на вищезазнечене майно зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 06.03.2020 р., реєстраційний номер обєкта нерухомого майна: 317130451101, номер запису про право власності:35830937, індексний номер витягу: 203250706.
Позивач при укладенні договору купівлі-продажу згідно з вимогами р.13-15 Постанови КМУ від 03.11.1998 №1740 «Про затвердження порядку сплати збору на обовязкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій», сплатила 1% від суми угоди збір на обовязкове державне пенсійне страхування у розмірі 7455,00 грн., що підтверджується квитанцією №ПН 46311С1 від 03.30.2020 р.
26.05.2020 р. позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України із заявою щодо повернення коштів на підставі п.9 ст.1 Закону України «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування».
01.06.2020 р. відповідач листом відмовив позивачу у повернення сплачених коштів.
V. Джерела права та висновки суду.
Порядок справляння та використання збору на обов`язкове державне пенсійне страхування визначає Закон України "Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування"
Відповідно до пункту 9 статті 1 даного Закону платниками збору на обов`язкове пенсійне страхування є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше. Нерухомим майном визнається жилий будинок або його частина, квартира, садовий будинок, дача, гараж, інша постійно розташована будівля, а також інший об`єкт, що підпадає під визначення групи 3 основних засобів та інших необоротних активів згідно з Податковим кодексом України.
Питання сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій згідно із Законом України "Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування" врегульовані у Порядку сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.1998 № 1740.
Згідно з пунктом 15-1 Порядку збір на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Пункт 15-3 Порядку передбачає, що нотаріальне посвідчення або реєстрація на біржі договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності документального підтвердження сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.
Отже відповідно до зазначених норм права суд робить висновок, що громадяни, які придбавають нерухоме майно, зокрема квартиру вперше, не є платниками збору на обов`язкове державне пенсійне страхування, тобто звільнені від його сплати в розмірі 1 % від вартості нерухомого майна (квартири), зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна.
Суд зазначає, що в матеріалах справи наявний витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності сформований 06.03.2020, в якому зазначено про право власності за позивачем на нерухоме майно квартира, що знаходиться за адресою м.Одеса, вул. Софіївська, буд.23, кв.17 Б номер обєкта в РПВН 19572953, що зареєстровано на підставі договору купівлі-продажу серія та номер №336, посвідченого Шепелюк Р.Ю. приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Одеської області (а.с.8).
Отже враховуючи наведене, суд зазначає, що станом на момент придбання квартири та станом на момент розгляду справи будь-якого нерухомого майна за позивачем у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності не зареєстровано, крім права власності на нерухоме майно, при придбанні якого сплачено збір на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу квартири.
Будь-яких належних та допустимих доказів, які б спростовували твердження позивача про придбавання ним житла вперше, чи підтверджували б реєстрацію на праві приватної власності за позивачем будь-якого іншого нерухомого майна та свідчили б про відсутність у нього права на звільнення від сплати збору, відповідач не надав.
Крім того, суд зауважує, що станом на час виникнення спірних правовідносин та на час вирішення цієї справи судом, в Україні відсутній механізм перевірки інформації щодо повторності придбання об`єктів нерухомості.
Вказане питання було предметом звернення Пенсійного фонду України до Конституційного Суду України з проханням дати тлумачення терміна "придбавають житло вперше", що міститься у пункті 9 частини першої статті 1 Закону України "Про збір на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", визначивши коло осіб, яких необхідно вважати такими, що придбавають житло вперше.
Ухвалою Конституційного Суду України від 23.03.2000 № 29-у/2000 відмовлено у відкритті конституційного провадження у справі через відсутність у Пенсійного фонду України права на конституційне подання та непідвідомчість Конституційному Суду України питання, порушеного у поданні.
За відсутності відповідного правового механізму перевірки інформації про факт придбання нерухомості вперше саме держава в особі Пенсійного фонду України як уповноваженого суб`єкта владних повноважень зобов`язана доводити той факт, що у кожному конкретному випадку особа, що зобов`язана сплачувати збір на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, придбала житло не вперше.
Держава, запроваджуючи певний механізм правового регулювання відносин, зобов`язана забезпечити його реалізацію. В протилежному випадку всі негативні наслідки відсутності належного правового регулювання покладаються саме на державу.
Відсутність в Україні єдиної системи реєстрації прав на нерухоме майно та позбавлення можливості Пенсійного фонду України та його територіальних відділень можливості встановити придбання квартир конкретною особою вперше, не може ставитись в провину особі, оскільки не визначення порядку виконання законодавчо закріплених норм не може призводити до порушення прав громадян, які наділені такими правами.
Зазначена правова позиція також викладена в постанові Вищого адміністративного суду України від 16.04.2015 у справі №К/9991/37325/11.
Таким чином, суд робить висновок, що позивач вперше придбала житло (за договором купівлі- продажу від 06.03.2020р. серія та номер 336 за адресою АДРЕСА_2 та при укладенні договору купівлі-продажу помилково сплатив збір на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 1 відсотка від його вартості.
Частиною другою статті 45 Бюджетного кодексу України передбачено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, веде бухгалтерський облік усіх надходжень Державного бюджету України та за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.
Відповідно до пункту 5 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Мінфіну від 03.09.2013 № 787, повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за ухвалою суду, яка набрала законної сили.
Подання на повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджетів (крім зборів та платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи Державної фіскальної служби України) подається до відповідного органу Казначейства за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Згідно з пунктом 7.2 Порядку ведення органами Пенсійного фонду України обліку надходження сум єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та інших платежів, затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 27.09.2010 № 21-2, яким установлено механізм здійснення органами Пенсійного фонду України обліку надходження сум збору на обов`язкове державне пенсійне страхування, суми помилково сплачених платежів зараховуються в рахунок майбутніх платежів або повертаються платникам на підставі заяви.
Отже, законодавством визначено порядок повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджетів, який передбачає наявність подання відповідного органу, що контролює справляння надходжень бюджету, з метою внесення його платником до органу Державної казначейської служби України.
Відмова відповідача у поверненні позивачу збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в сумі в розмірі 7455,00 грн є протиправною, оскільки саме органи Пенсійного фонду України, які контролюють справляння надходжень бюджету по даному збору, мають у разі ініціативи платника сформувати та подати відповідне подання до органів державної казначейської служби.
Таким чином, суд робить висновок, що збір на обов`язкове державне пенсійне страхування в розмірі 1 відсотка від вартості придбаного нерухомого майна, позивач сплатив помилково, за відсутності обов`язку здійснювати такий платіж, у зв`язку з чим кошти в розмірі 7455,00 грн, сплачені при нотаріальному оформленні договору купівлі-продажу вперше придбаного житла, підлягають поверненню.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного суду від 20.02.2018 № 819/1730/17 та від 20.02.2018 № 819/1249/17, які використовуються судом при прийнятті рішення.
Згідно з ч. 2 ст. 9 КАС України, суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Для належного захисту прав позивача, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області сформувати та подати до Управління Державної казначейської служби України в Одеській області подання про повернення ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , збору на обов`язкове пенсійне страхування з операції купівлі продажу нерухомого майна у розмірі 7 455 (сім тисяч чотирста пятдесят п`ять),00 грн.
Щодо вимог до відповідача Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області про зобов`язання вчинити певні дії, суд робить висновок, що вони не належать до задоволення оскільки є передчасними.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 та ч. 2 ст. 73 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.
Частиною 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно з ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи вищевикладене, суд робить висновок, що позовні вимоги є обґрунтованими, а тому адміністративний позов належить до задоволення частково.
VI. Судові витрати
Частиною 3 ст.139 КАС України встановлено, що при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених вимог.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст 2, 139, 244-246 КАС України, суд -
В И Р І Ш И В:
1.Адміністратвиний позов задовольнити частково.
2.Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області протиправними.
3.Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області сформувати та подати до Управління Державної казначейської служби України в Одеській області подання про повернення ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , збір на обов`язкове пенсійне страхування з операції купівлі продажу нерухомого майна у розмірі 7 455 (сім тисяч чотирста пятдесят п`ять),00 грн.
4. У решті позовних вимог відмовити.
5. Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду україни в Одеській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 847(вісімсот сорок сім),20 грн.
Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду подається протягом тридцяти днів. Оскільки справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.
Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України через Одеський окружний адміністративний суд до П`ятого апеляційного адміністративного суду.
Позивач- ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_3 , номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 .
Відповідач – Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, адреса:65107, м. Одеса, вул. Канатна,83, код ЄДРПОУ 20987385.
Відповідач – Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області, адреса: 65023, м. Одеса, вул. Садова буд. 1-А, код ЄДРПОУ 37607526.
Суддя О.Я. Бойко
.