Рішення № 94323650, 21.01.2021, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.01.2021
Номер справи
380/7273/20
Номер документу
94323650
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 січня 2021 року справа №380/7273/20

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Москаля Р.М., за участі секретаря судового засідання Михалюк М.Ю., представника позивача Назарко А.Р., представника відповідача Зубович-Яворської О.Я., розглянув у відкритому судовому засіданні в місті Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) 08.09.2020 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі – ГУ ПФУ у Львівській області, відповідач). Позивач просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про відмову в призначенні пенсії за віком відповідно до підпункту 2 пункту 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове пенсійне страхування» №134550008728 від 16.06.2020;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 до стажу, що дає право на призначення йому пенсії на пільгових умовах за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 №36, період роботи з 11.03.1998 по 15.08.2008 заточувальником на ПАТ «Завод «Львівсільмаш» та призначити йому пільгову пенсію за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року №36 з моменту звернення з заявою про призначення пенсії, а саме з 11 червня 2020 року.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що ОСОБА_1 звернувся до органу ПФ із заявою про призначення пенсії за віком. ГУ ПФУ у Львівській області за наслідками розгляду цієї заяви прийняло рішення №134550008728 від 16.06.2020, відповідно до якого відмовило заявнику у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 відповідно до підпункту 2 пункту 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Рішення мотивоване тим, що: - згідно з долученими заявником наказами ОСОБА_1 прийнятий на ПАТ «Завод «Львівсільмаш» заточувальником та звільнений з цієї посади. Орган ПФУ зазначає, що Списком №2 від 16.01.2003 №36 посади заточувальника не передбачено, відповідач дійшов висновку, що поданими заявником документами не стверджується робота заявника на обдиранні, точінні, різанні, шліфуванні металевих виробів та інструменту абразивними кругами сухим способом, що передбачено позицією 14, 12а-13е підрозділу 12 «Інші професії оброблення металу» ХIV «Оброблення металу» Списку №2 від 16.01.2003 №36.; - ОСОБА_1 не подав наказів про результати атестації робочого місця заточувальника, а згідно довідки №250 атестація зазначеної професії не проводилась. Позивач не погоджується з цим рішенням, вважає, що наданими відповідачу належними та допустимими доказами підтвердив право на пільгове пенсійне забезпечення за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затв. постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 №36 за період роботи з 11.03.1998 по 15.08.2008 заточувальником на ПАТ «Завод «Львівсільмаш». Вважає, що обов`язок проведення атестації робочих місць, її своєчасність та якість покладена на керівників підприємств та не залежить від працівника/позивача, відповідно, не впливає на зменшення шкідливості умов його праці. У зв`язку з цим позивач вважає, що він не може бути позбавлений конституційного права на соціальний захист гарантований статтею 46 Конституції України щодо призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Ухвалою від 11.09.2020 суддя відкрив провадження в адміністративній справі за цим позовом та вирішив розглянути таку справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та проведення судового засідання, за наявними матеріалами. З огляду на неподання відповідачем витребуваних доказів, суд 06.11.2020 постановив ухвалу про розгляд цієї справи за правилами загального позовного провадження (а.с. 100).

Відповідач позов не визнає, просить суд відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 в повному обсязі (а.с. 139-142). Відзив містить аналогічні за змістом мотиви до викладених в оскаржуваному рішенні ГУ ПФУ у Львівській області №134550008728 від 16.06.2020. При цьому у відзиві серед іншого відповідач посилається на те, що для підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії ОСОБА_1 надав довідку №250 від 09.02.2018, видану ліквідатором «Завод «Львівсільмаш», відповідно до якої останній працював повний робочий день у ПАТ «Завод «Львівсільмаш» і за період з 11.03.1998 по 15.08.2008 виконував шліфувальні роботи вручну по зачистці заусенців деталей та вузлів на абразивних кругах сухим способом, а саме шліфовка колін валів, корпусів, циліндрів і т.д, за професією, що відноситься до «робітники, зайняті обдиранням, точінням, різанням, шліфуванням металевих виробів та інструменту абразивними кругами сухим способом», що передбачено позицією 14.12а-3е підрозділу 12 «Інші професії оброблення металу» розділу XIV «Оброблення металу» Списку №2 від 16.01.2003 №36. Відповідач вказує, що цю довідку не слід брати її до уваги у зв`язку з тим, що вона видана не уповноваженою на це особою (арбітражним керуючим ОСОБА_2 ). Пояснює, що згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб та громадських формувань ПАТ «Завод Львівсільмаш» (ЄДРПОУ 05786134) припинив свою діяльність 21.12.2016 на підставі ухвали господарського суду Запорізької області справа №5009/2241/12. Тому відсутні законні підстави для видачі зазначеної довідки. Також відсутні відомості про затвердження результатів атестації робочого місця заточувальника, тому немає можливості врахувати зазначений період роботи при призначенні пенсії.

Суд з`ясував зміст позовних вимог та заперечень на позов, дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази, оцінив їх в сукупності та встановив такі фактичні обставини справи та відповідні правовідносини:

ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) 11.06.2020 звернувся до органу ПФУ із заявою, просив призначити пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2 (а.с. 126). Станом на цю дату страховий стаж заявника становив понад 30 років (а.с.110), що підтверджується ПФУ.

До заяви про призначення пенсії ОСОБА_1 додав серед іншого такі документи: - трудову книжку НОМЕР_2 від 28.07.1978; - військовий квиток НОМЕР_3 , - атестат №8350 від 15.07.1978; - довідку про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній №250 від 09.02.2018, видану ліквідатором ПАТ «Завод Львівсільмаш» Чапалюком С.В.; - виписку із техпроцесу профільного шліфування в інструментальному цеху ПАТ «Завод Львівсільмаш»; - копії наказів: №20 від 13.03.1996 про прийом на роботу; №95 від 11.03.1998 про переведення на іншу роботу, №71/ від 20.11.2001 про переведення, №17/к від 26.02.2003 про підвищення кваліфікаційних розрядів і присвоєння других розрядів; №144/к від 15.08.2008 про звільнення з роботи; особову картку форми Т-2; - карту умов праці та карту фотографії робочого дня; - карту умов праці на робочому місці; - наказ №150а від 28.05.2001 з додатком №1 «Про проведення атестації робочих місць за умовами праці»; наказ №067 від 07.07.2007 «Про проведення атестації робочих місць за умовами праці», лист арбітражного керуючого ОСОБА_3 б/н від 29.01.2019 про те, що документи банкрута ПАТ «Завод Львівсільмаш» станом на січень 2019 року не передані до державного архіву; витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 07.02.2019 (а.с. 17-70, 128-174).

Відповідно до даних трудової книжки (а.с. 164-170) ОСОБА_1 з 13.03.1996 прийнятий на роботу слюсарем-ремонтником 6 розряду в ВО «Львівхімсільгоспмаш» (відповідно до наказу регіонального фонду державного майна України но Львівській області від 14.02.1996 перейменовано у ВАТ «Завод «Львівсільмаш», з 11.03.1998 переведений на роботу заточувальником 4 розряду шкідливої сітки; з 01.11.2001 переведений на роботу заточувальником 4 розряду шкідливої сітки в механо-обробне виробництво; 24.02.2003 переведений на роботу заточувальником 5 розряду шкідливої сітки в механо-обробне виробництво; 15.08.2008 звільнений згідно ст.38 КЗпП України (за власним бажанням) (наказ від 15.08.2008р. № 144/к).

Відповідно до довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній №250 від 09.02.2018, виданої ліквідатором ПАТ «Завод Львівсільмаш» Чапалюком С.В., зазначено, що ОСОБА_1 працював повний робочий день за період з 11.03.1998 по 15.08.2008 та виконував шліфувальні роботи вручну по зачистці заусенців деталей та вузлів на абразивних кругах сухим способом, а саме шліфовка колін валів, корпусів, циліндрів і т.д, за професією, посадою 14.12а-3е робітники, зайняті обдиранням, точінням, різанням, шліфуванням металевих виробів та інструменту абразивними кругами сухим способом, що передбачена Списком №2 розділу ХIV «Оброблення металу» підрозділу а) «Інші професії оброблення металу» 14.12а-3е, затв. постановою Кабінету Міністрів України №36 від 16.01.2003, що складає 10 років 05 місяців 04 дні В додаткових відомостях цієї довідки зазначено, що атестація даної професії не проводилась (а.с. 107).

16.06.2020 ГУ ПФУ у Львівській області прийняло рішення №134550008728, відповідно до котрого відмовило ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком відповідно до підпункту 2 пункту 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». В рішенні відповідач вказав, що ОСОБА_1 прийнято на роботу на ПАТ «Завод «Львівсільмаш» заточувальником та звільнений з цієї посади, проте Списком №2 від 16.01.2003 №36 посади заточувальника не передбачено, у зв`язку з цим відповідач дійшов висновку, що поданими заявником документами не стверджується робота заявника на обдиранні, точінні, різанні, шліфуванні металевих виробів та інструменту абразивними кругами сухим способом, що передбачено позицією 14, 12а-13е підрозділу 12 «Інші професії оброблення металу» ХIV «Оброблення металу» Списку №2 від 16.01.2003 №36. В рішенні зазначено, що ОСОБА_1 не подав наказів про результати атестації робочого місця заточувальника, а згідно довідки №250 атестація зазначеної професії не проводилась. У зв`язку з цим орган ПФУ прийшов до висновку про відсутність правових підстав для призначення заявнику пенсії за віком відповідно до підпункту 2 пункту 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (а.с. 43-44).

Відповідно до виписки індивідуальних відомостей про застраховану особу форми ОК-5 щодо застрахованої особи ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за звітні роки з 1999 по 2008 страхувальник ПАТ «Завод «Львівсільмаш» (код 05786134) подавав відомості щодо спеціального стажу ОСОБА_1 (а.с.41-42).

При прийнятті рішення суд керується такими нормами права:

Стаття 46 Конституції України закріплює право громадян на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначає Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).

Згідно з статтею 4 Закону № 1058-IV законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, цього Закону, законів України «Про недержавне пенсійне забезпечення», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.

Частиною першою статті 114 Закону №1058-IV визначено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті.

Відповідно до абзацу першого пункту 2 частини другої статті 114 Закону №1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

За відсутності страхового стажу, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацами першим і третім - тринадцятим цього пункту, страхового стажу, зокрема, з 1 квітня 2020 року по 31 березня 2021 року - не менше 28 років у чоловіків і не менше 23 років у жінок.

Працівникам, які не мають стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п`ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи.

Згідно з статтею 62 Закону №1788-XII основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до статті 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» Кабінет Міністрів України затвердив Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній № 637 від 12.08.1993 (далі – Порядок №637).

Відповідно до пункту 1 цього Порядку основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Пунктом 20 Порядку № 637 визначено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: - періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; - професія або посада; - характер виконуваної роботи; - розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; - первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

З метою забезпечення соціального захисту працівників, зайнятих на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджених Кабінетом Міністрів України, наказом Міністерства праці та соціальної політики України №383 від 18.11.2005 затверджено Порядок застосування Списків N 1 і N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (далі – Порядок №383).

Згідно з пунктом 10 цього Порядку для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 N637.

Як визначено пунктом 3 Порядку №383 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.

За період роботи позивача у ПАТ «Завод «Львівсільмаш» був чинним Список №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 №36.

Розділом XIV. ОБРОБЛЕННЯ МЕТАЛУ Списку №2 глави 12. «Інші професії оброблення металу» позиції 14.12а-3е визначено професію та показники «робітники, зайняті обдиранням, точінням, різанням, шліфуванням металевих виробів та інструменту абразивними кругами сухим способом»

Згідно з пунктом 4.2 Порядку № 383 результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умов і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умови і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація. Такий же порядок застосовується у разі припинення діяльності підприємства, установи, організації із визначенням правонаступника.

Як визначено статтею 83 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII (далі – Закон № 1788-XII) пенсії призначаються з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсії призначаються з більш раннього строку: а) пенсії за віком та по інвалідності призначаються з дня досягнення пенсійного віку або відповідно встановлення інвалідності органами медико-соціальної експертизи, якщо звернення за пенсією надійшло не пізніше 3 місяців з дня досягнення пенсійного віку або встановлення інвалідності.

Вирішуючи спір по суті, суд керується такими міркуваннями та мотивами:

Відповідно до пункту 2 частини другої статті 114 Закону №1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах; працівникам, які не мають такого (12 років 6 місяців) стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону (60 років) чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи.

На момент звернення із заявою від 11.06.2020 ОСОБА_1 мав страховий стаж понад 30 років та вік повних 58 років. Для призначення пенсії за віком на підставі частини другої статті 114 Закону №1058 ОСОБА_1 слід довести:

1) наявність стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці не менше половини від 12 років 6 місяців, тобто не менше 6 років та 3 місяці;

2) наявність стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці в розмірі 5 років (зменшення пенсійного віку на 2 роки, з розрахунку 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи); ця умова поглинається першою вимогою (період 6 років і 3 місяці більший, аніж період 5 років).

Отже, ОСОБА_1 повинен довести зайнятість на роботах з шкідливими і важкими умовами праці не менше 6 років та 3 місяців.

Наявність трудового стажу роботи працівника із шкідливими і важкими умовами праці за відповідною професією (перебування на посаді або виконання робіт, що містяться в Списку №2) до 21.08.1992 підтверджується даними трудової книжки, а у випадку відсутності трудової книжки або відповідних у ній записів – уточнюючими довідками підприємств або їх правонаступників; після 21.08.1992 – результатами проведення атестації робочих місць.

Відповідно до записів трудової книжки (а.с. 22-30) ОСОБА_1 з 01.11.2001 (наказ від 11.03.1998 №95) по 15.08.2008 (наказ від 15.08.2008 №144/к) працював заточувальником шкідливої сітки механо-обробного виробництва ПАТ «Завод «Львівсільмаш». Відповідно до довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній №250 від 09.02.2018, виданої ліквідатором ліквідатором ПАТ «Завод Львівсільмаш» Чапалюком С.В., ОСОБА_1 працював повний робочий день за період з 11.03.1998 по 15.08.2008 та виконував шліфувальні роботи вручну по зачистці заусенців деталей та вузлів на абразивних кругах сухим способом, а саме шліфовка колін валів, корпусів, циліндрів і т.д, за професією, посадою 14.12а-3е робітники, зайняті обдиранням, точінням, різанням, шліфуванням металевих виробів та інструменту абразивними кругами сухим способом, що передбачена Списком №2 розділу ХIV «Оброблення металу» підрозділу а) «Інші професії оброблення металу» 14.12а-3е, затв. постановою Кабінету Міністрів України №36 від 16.01.2003, що складає 10 років 05 місяців 04 дні (а.с. 87).

Оцінюючи доводи відповідача про те, що уточнююча довідка №250 від 09.02.2018 не є належним доказом підтвердження пільгового трудового стажу позивача, оскільки така видана не уповноваженою на це особою ліквідатором ОСОБА_2 з огляду на те, що ПАТ «Завод Львівсільмаш» (ЄДРПОУ 05786134) припинив свою діяльність 21.12.2016 на підставі ухвали господарського суду Запорізької області справа №5009/2241/12 суд враховує таке:

умови та порядок відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом та застосування ліквідаційної процедури з метою повного або часткового задоволення вимог кредиторів станом на дату прийняття ухвали № 5009/2241/12 від 21.12.2016 визначав Закон України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» від 14.05.1992 № 2343-XII (зі змінами та доповненнями), що містив такі норми:

«Стаття 46. Звіт ліквідатора

1. Після завершення всіх розрахунків з кредиторами ліквідатор подає до господарського суду звіт та ліквідаційний баланс, до якого додаються:

[…] довідка архівної установи про прийняття документів, які відповідно до закону підлягають довгостроковому зберіганню; […]

Звіт ліквідатора має бути схвалений комітетом кредиторів, власником майна (органом, уповноваженим управляти майном) боржника (для державних підприємств або підприємств, у статутному капіталі яких частка державної власності перевищує 50 відсотків). […]

Господарський суд після заслуховування звіту ліквідатора та думки членів комітету кредиторів або окремих кредиторів виносить ухвалу про затвердження звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу.

2. Якщо за результатами ліквідаційної процедури після задоволення вимог кредиторів не залишилося майна, господарський суд виносить ухвалу про ліквідацію юридичної особи - банкрута. Копія цієї ухвали надсилається державному реєстратору для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи - банкрута, а також власнику майна. […]

7. Ліквідатор виконує свої повноваження до внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запису про припинення юридичної особи - банкрута. […]

Стаття 48. Зберігання документів

1. Ліквідатор забезпечує належне оформлення, упорядкування та зберігання всіх, у тому числі фінансово-господарських, документів банкрута протягом ліквідаційної процедури.

2. До винесення господарським судом ухвали про ліквідацію юридичної особи - банкрута ліквідатор зобов`язаний забезпечити збереженість архівних документів банкрута і за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері архівної справи і діловодства або з уповноваженою ним архівною установою визначити місце подальшого їх зберігання.

3. Спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері архівної справи і діловодства або уповноважена ним архівна установа зобов`язані прийняти архівні документи банкрута на зберігання без додаткових умов.

4. На підприємствах, що здійснюють діяльність, пов`язану з державною таємницею, ліквідатор зобов`язаний забезпечити вилучення, належне оформлення, упорядкування та зберігання матеріальних носіїв секретної інформації, а також здійснення інших заходів щодо охорони державної таємниці.».

Наказом Міністерства юстиції України від 14.03.2013 № 430/5, зареєстрованим в МЮУ 18 березня 2013 р. за № 428/22960, затверджено Перелік видів документів, пов`язаних із забезпеченням соціального захисту громадян, що мають надходити до архівних установ у разі ліквідації підприємств, установ, організацій, які не належать до джерел формування Національного архівного фонду. Відповідно до цього Переліку списки працюючих на виробництві із шкідливими умовами праці, табелі, наряди працівників, задіяних на роботах із шкідливими умовами праці, документи (протоколи, довідки, висновки) про шкідливі умови праці, травматизм, професійні захворювання, посадові і робочі інструкції працівників, що працюють на важких роботах, на роботах із шкідливими і небезпечними умовами праці, накази, розпорядження організацій з кадрових питань (особового складу) щодо всіх видів відпусток та відряджень для працівників з важкими, шкідливими та небезпечними умовами праці тощо зберігаються 75 років.

Отже, в силу прямої вказівки закону ліквідатор арбітражний керуючий ОСОБА_3 в процесі ліквідаційної процедури підприємства повинен був здати кадрову, фінансову та інша документацію банкрута, пов`язану із забезпеченням соціального захисту громадян, до архівної установи, а до поданого суду звіту ліквідатора додати довідку архівної установи про прийняття цих документів.

З неочевидних для суду причин арбітражний керуючий ОСОБА_3 ці документи в архів не здав, а до звіту ліквідатора публічного акціонерного товариства «Завод «Львівсільмаш» (ідентифікаційний код 05786134) довідка архівної установи про прийняття документів, які відповідно до закону підлягають довгостроковому зберіганню, не була долучена. Натомість господарський суд Запорізької області в ухвалі про ліквідацію цього підприємства зобов`язав ліквідатора передати до архіву фінансово-господарські документи банкрута.

Наявні в цій судовій справі докази (а.с. 65) свідчать про те, що станом на дату видачі уточнюючої довідки №250 від 09.02.2018 арбітражний керуючий ОСОБА_3 документів публічного акціонерного товариства «Завод «Львівсільмаш» (ідентифікаційний код 05786134) в архівну установу не здав, а відомості виданої ним довідки ґрунтуються на наявних в розпорядженні арбітражного керуючого первинних документах банкрута, копії яких позивач надав ПФУ.

Оцінюючи наведені обставини в їх сукупності суд визнає, що аргумент відповідача щодо повноважень арбітражного керуючого ОСОБА_3 є суттєвим та заслуговує на увагу. Разом з тим, суд розуміє, що така ситуація (наявність в арбітражного керуючого документації ліквідованого підприємства, котра мала бути здана ним до архівної установи до затвердження судом ліквідаційного балансу) стала можливою завдяки судовому рішенню господарського суду Запорізької області, яке в цій частині не обґрунтоване жодною нормою права. Більше того, зобов`язуючи арбітражного керуючого ОСОБА_3 здати фінансово-господарські документи публічного акціонерного товариства «Завод «Львівсільмаш» до архіву, господарський суд Запорізької області не встановив строків виконання свого судового рішення, а також не проконтролював його виконання. За таких обставин суд вважає, що ОСОБА_1 не повинен бути заручником ситуації та не отримувати соціального забезпечення через відсутність в архівній установі первинних документів підприємства за умови, що така ситуація спричинена судовим рішенням, що набрало законної сили.

Тому суд оцінює видану арбітражним керуючим ОСОБА_2 довідку в сукупності з іншими доказами, в т.ч. наданими цією особою ОСОБА_1 первинними документами підприємства, а також відомостями форми ОК-5.

Так, позивач представив копії книги відпусток (а.с. 45-48), відповідно до яких за час перебування ОСОБА_1 на посаді заточувальника йому надавались додаткові відпуски у зв`язку із шкідливими умовами праці.

Відповідно до виписки індивідуальних відомостей про застраховану особу форми ОК-5 щодо застрахованої особи ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за звітні роки з 1999 по 2008 ПАТ «Завод «Львівсільмаш», як страхувальник подавав до ПФУ відомості щодо спеціального стажу позивача (а.с.41-42).

Оцінюючи аргументи відповідача та оскаржуване рішення щодо не представлення позивачем наказів про результати атестації робочого місця заточувальника суд враховує таке:

позивач надав накази ПАТ «Завод Львівсільмаш» №150а від 28.05.2001, №067 від 07.04.2007 «Про проведення атестації робочих місць за умовами праці», а також матеріали проведених замірів лабораторних та інструментальних факторів виробничого середовища і трудового процесу для атестації робочих місць, посад, професій у ПАТ «Завод Львівсільмаш» (протокол №1 від 14.06.2001 про проведення дослідження повітря робочої зони; протокол №1 від 12.06.2001 заміру шумів і вібрації, карту умов праці механоскладального цеху заточного відділення посади заточувальника (робітника), зайнятого на обдиранні, точінні, різанні сухим способом; карту фотографії робочого дня робочого місця заточувальника від 14.07.2005; розрахунок тривалості додаткової відпустки за шкідливі умови праці згідно результатів атестації робочих місць та умовами праці на робочому місці (а.с. 49-64). Аналіз цих документів свідчить, що атестація робочого місця заточувальника в механічному цеху ПАТ «Завод Львівсільмаш» проводилась, таке визнане шкідливим, проте атестація не була завершена.

З цього приводу суд враховує правову позицію Великої Палати Верховного Суду, висловлену в постанові від 19.02.2020 у справі № 520/15025/16-а такого змісту:

«58. Отже, можна зробити висновок, що особи, які зайняті на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2, але з вини власника на таких підприємствах не було проведено атестацію робочого місця, мають право на зарахування стажу роботи на таких посадах до спеціального стажу, необхідного для призначення пенсії за віком на пільгових умовах Списком № 2, відповідно до пункту «б» статті 13 Закону № 1788-XII. Цей висновок є також застосовним і щодо осіб, зайнятих на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 1.

59. При цьому на працівника, зайнятого на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, не можна покладати відповідальність за непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць за умовами праці. Непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємств або уповноваженим ним органом не може позбавляти громадян їх конституційного права на соціальний захист, у тому числі щодо надання пенсій за віком на пільгових умовах. Контроль за додержанням підприємствами правил проведення атестації робочих місць за умовами праці покладається на відповідні повноважні державні контролюючі органи, зокрема Держпраці.

60. Отже, Велика Палата Верховного Суду вважає, що непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємства не може бути підставою для відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах. Відповідальність за непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць покладається на власника підприємства, а не працівника. При цьому контролюючу функцію у відносинах щодо проведення атестації робочих місць на підприємстві виконує держава в особі відповідних контролюючих органів, а не працівник».

Таким чином, та обставина, що ПАТ «Завод «Львівсільмаш» не завершило атестації робочого місця ОСОБА_1 не може бути підставою не зарахування періоду роботи позивача на посаді заточувальника до пільгового стажу за Списком №2 та, відповідно, підставою для відмови у призначенні пенсії на пільгових умовах за Списком №2.

Оцінюючи надані документи в їх сукупності та взаємозв`язку, суд дійшов висновку про підтвердження особливих умов праці за посадою «заточувальник», стаж роботи з 11.03.1998 по 15.08.2008 на посаді заточувальника ПАТ «Завод «Львівсільмаш» підлягає зарахуванню до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 на підставі статті 114 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”. Оскільки цей стаж є більшим за 6 років та 3 місяці, суд дійшов висновку про протиправність рішення №134550008728 від 16.06.2020 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах на підставі статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», оскільки відповідач безпідставно не зарахував цей стаж роботи з розрахунку 1 календарний рік зменшення пенсійного віку за кожні 2 роки 6 місяців роботи на посаді «заточувальник» ПАТ «Завод «Львівсільмаш».

Оскільки, позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах 11.06.2020, то відповідно до ст. 83 Закону №1788-XII пенсія за віком на пільгових умовах підлягає призначенню з дня звернення за пенсією.

Оскільки суд дійшов висновку про задоволення позову, за правилами, визначеними статтею 139 КАС України судові витрати позивача компенсуються за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст. 9, 19-20, 22, 25-26, 90, 229, 241-246, 250, 251, 255, 295, пп. 15.5 п.15 розділу VII “Перехідні положення” КАС України, суд –

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення №134550008728 від 16.06.2020, відповідно до якого ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії за віком на підставі Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, Львівська область, місто Львів, вул. Митрополита Андрея, 10; ідентифікаційний код 13814885) призначити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) з 11.06.2020 пенсію за віком на підставі Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

З метою виконання цього рішення суду Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повинно зарахувати ОСОБА_1 період роботи на посаді заточувальника на ПАТ “Завод “Львівсільмаш” з 11.03.1998 по 15.08.2008 до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 на підставі статті 114 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, Львівська область, місто Львів, вул. Митрополита Андрея, буд. 10, ідентифікаційний код 13814885) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 1681 (одна тисяча шістсот вісімдесят одну) гривню 60 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом тридцяти днів з дня складення його повного тексту. Апеляційна скарга подається до суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який постановив рішення.

Повне рішення складене 22.01.2021.

Суддя Москаль Р.М.