Рішення № 94323461, 15.01.2021, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.01.2021
Номер справи
380/10587/20
Номер документу
94323461
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№380/10587/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 січня 2021 року м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд, суддя Клименко О.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач – ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови здійснити перерахунок пенсії та її виплату з 01 квітня 2019 року, без обмеження максимального розміру пенсії, відповідно до вимог статей 46 і 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та із обов`язковим урахуванням розмірів щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення, передбачених у новій довідці Управління Державної Служби спеціального зв`язку та захисту інформації України у Львівській області від 30 липня 2020 року за № 04/07 про розмір грошового забезпечення в аналогічній посаді станом на 05 березня 2019 року;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок пенсії та її виплату з 01 квітня 2019 року відповідно до вимог статей 46 і 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статі 9 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та із обов`язковим урахуванням розмірів щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення, передбачених у новій довідці Управління Державної Служби спеціального зв`язку та захисту інформації України у Львівській області від 30 липня 2020 року за № 04/07 про розмір грошового забезпечення в аналогічній посаді станом на 05 березня 2019 року, без обмеження максимального розміру пенсії;

- стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області за рахунок бюджетних асигнувань витрати по оплаті судового збору у розмірі 840,80 грн. (вісімсот сорок гривень вісімдесят копійок);

- у разі ухвалення судового рішення не на користь суб`єкта владних повноважень – Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, встановити судовий контроль за виконанням судового рішення шляхом зобов`язання цього Управління подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що з 03 лютого 2009 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію за вислугу років, яка призначена йому відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 65 відсотків грошового забезпечення.

У зв`язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України постанов від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі – Постанова № 704) та від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі – Постанова № 103) Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області перерахувало пенсію позивача на підставі довідки № 06/03, виданої Управлінням Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України у Львівській області з урахуванням лише трьох складових грошового забезпечення, а саме: посадового окладу, окладу за військовим званням та відсоткової надбавки за вислугу років.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі – Порядок № 45).

Таким чином, позивач уважає, що з 05 березня 2019 року, а саме з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, а тому з цієї дати він має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

У зв`язку з цим, за результатами розгляду заяви позивача, Управління Державної Служби спеціального зв`язку та захисту інформації України у Львівській області склало довідку № 04/07 від 30 липня 2020 року про розмір його грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року, яку 06 серпня 2020 року супровідним листом скерувало на адресу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області для проведення перерахунку пенсії з 01 квітня 2019 року.

Проте, відповідач протиправно відмовив позивачу у здійсненні перерахунку пенсії на підставі такої довідки, що й змусило його звернутися до суду із вказаним позовом для захисту своїх порушених прав.

Також позивач зазначає, що пунктом 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08 липня 2011 року № 3668-VІІ внесені зміни до статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» згідно з якими максимальний розмір пенсії не може перевищувати 10 прожиткових мінімумів. Однак, відповідно до пункту 1 «Прикінцевих та перехідних положень» цього Закону він набирає чинності з 01 жовтня 2011 року, а пунктом 2 цього ж Закону встановлено, що обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання ним чинності. Таким чином позивач вважає, що зазначений Закон на нього не поширюється, оскільки пенсія йому призначена з 01 грудня 2003 року, а тому він має право на її перерахунок та виплату без обмеження максимального розміру.

У зв`язку з вищенаведеним адміністративний позов просить задоволити в повному обсязі.

Позиція відповідача викладена у відзиві на позовну заяву. Відповідач вказує, що відповідно до Порядку № 45 перерахунок раніше призначених пенсій на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» проводиться тільки у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України чи законами України.

Нормативно-правових актів щодо визначення складових грошового забезпечення, з яких має проводитися перерахунок пенсій, після 05 березня 2019 року не приймалося. Тому відповідач вважає, що скасування у судовому порядку пунктів 1 та 2 Постанови № 103 та змін до пункту 5 і Додатку 2 Порядку № 45 не дає підстав Пенсійному фонду України для здійснення перерахунку пенсії позивачу.

Зауважує, що у позовній заяві позивач просить здійснити перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки від 30 липня 2020 року № 04/07, яка видана позивачу Управлінням Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України у Львівській області на його ж звернення, а не відповідно до вимог Порядку № 45. Відтак, підстави для проведення перерахунку пенсії згідно вищевказаної довідки відсутні.

Щодо вимоги позивача про перерахунок та виплату пенсії з 01 квітня 2019 року без обмеження максимального розміру відповідач вказує, що станом на 01 жовтня 2011 року, тобто на момент набрання чинності Законом України від 08 липня 2011 року № 3668-VІ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» розмір його пенсії не досягав максимального. З 01 січня 2018 року відповідно до вимог частини 7 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» максимальний розмір пенсії з урахуванням надбавок, підвищень додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Крім того, відповідач зазначає, що оскільки перерахунок пенсії позивача з 01 квітня 2019 року на підставі довідки від 30 липня 2020 року № 04/07 ще не проводився, то вимога щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії «без обмеження максимальним розміром» заявлена на майбутнє, а відтак задоволенню не підлягає.

Щодо вимоги позивача про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення відповідач зазначає, що позивач не навів жодного доказу, що Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області може ухилятися чи створювати перешкоди для виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду.

У зв`язку з наведеним, у задоволенні позовних вимог просить відмовити в повному обсязі.

Відповідно до пункту 3 частини 3 статті 246 КАС України суд зазначає, що ухвалою судді від 24 листопада 2020 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без повідомлення сторін.

Суд встановив наступні фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини:

Як слідує з матеріалів справи та підтверджується пенсійним посвідченням № НОМЕР_1 (а.с.17) позивачу призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

20 липня 2020 року позивач звернувся до Управління Державної Служби спеціального зв`язку та захисту інформації України у Львівській області із заявою (а.с.18-20), у якій просив підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року за відповідною або аналогічною посадою, яку він займав на дату звільнення, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та з врахуванням положень Постанови № 704 із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01 квітня 2019 року перерахунку основного розміру пенсії.

Листом від 10 серпня 2020 року № 37/01/03-1002 «Про стан розгляду заяви» (а.с.21) Управління Державної Служби спеціального зв`язку та захисту інформації України у Львівській області повідомило позивача про те, що довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 30 липня 2020 року № 04/07 виготовлена Управлінням станом на момент виникнення права на перерахунок пенсії – 05 березня 2019 року із урахуванням усіх щомісячних (які мають постійний характер) додаткових видів грошового забезпечення, встановлених чинним законодавством України.

Згідно указаної довідки (а.с.24) розмір грошового забезпечення позивача станом на 05 березня 2019 року за посадою головний спеціаліст 2 відділу Управління Держспецзв`язку у Львівській області становить усього: 16177,55 грн., з яких:

- посадовий оклад – 6770,00 грн.;

- оклад за військовим званням «підполковник» – 1410,00 грн.;

- надбавка за вислугу років (45%) – 3681,00 грн.;

- надбавка за особливості проходження служби (5%) – 593,05 грн.;

- надбавка за службу в умовах режимних обмежень (20%) – 1354,00 грн.;

- надбавка за кваліфікацію « 1 клас» (5%) – 338,50 грн.;

- премія (30%) – 2031,00 грн.

Відповідно до супровідного листа Управління Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України у Львівській області № 37/01/03-988 від 03 серпня 2020 року «Про направлення Довідок» (а.с.23) довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 30 липня 2020 року № 04/07 ОСОБА_1 направлена до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області.

28 серпня 2020 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою (а.с.26-28), у якій просив провести з 01 квітня 2019 року перерахунок його пенсії відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з врахуванням положень Постанови № 704 та згідно нової довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року за відповідною або аналогічною посадою, яку він займав на дату звільнення.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області № 6144-6537/К-02/8-1300/20 від 10 вересня 2020 року (а.с.31-32) позивача на його заяву від 28 серпня 2020 року повідомлено про те, що після визнання протиправними та скасування пунктів 1, 2 Постанови № 103 інших рішень Уряду про умови та порядок проведення перерахунку пенсії не приймалося. Відтак, підстави для проведення перерахунку пенсії у зв`язку із надходженням уточнюючої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року відповідно до Постанови № 704 відсутні, тому зазначена довідка була повернута на адресу Управління Державної Служби спеціального зв`язку та захисту інформації України у Львівській області.

24 вересня 2020 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із зверненням відповідно до Закону України «Про звернення громадян» (а.с.33-35), у якій просив невідкладно провести з 01 квітня 2019 року перерахунок його пенсії відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та Порядку № 3-1 (затверджений постановою правління ПФУ від 30 січня 2007 № 3-1), з врахуванням положень Постанови № 704 та згідно нової довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року та її виплату без обмеження максимального розміру пенсії.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області № 7127-7294/К-02/8-1300/20 від 17 жовтня 2020 року (а.с.38-39) позивача на його звернення від 23 вересня 2020 року повідомлено про те, що листом від 10 вересня 2020 року № 6144-6537/К-02/8-1300/20 йому було надано детальне роз`яснення стосовно відсутності підстав для здійснення перерахунку пенсії відповідно до частини 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі довідки про грошове забезпечення станом на 05 березня 2019 року.

Уважаючи бездіяльність відповідача щодо здійснення перерахунку пенсії та її виплати з 01 квітня 2019 року, без обмеження максимального розміру, відповідно до вимог статей 46 і 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та із обов`язковим урахуванням розмірів щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення, передбачених у новій довідці Управління Державної Служби спеціального зв`язку та захисту інформації України у Львівській області від 30 липня 2020 року за № 04/07 про розмір грошового забезпечення в аналогічній посаді станом на 05 березня 2019 року протиправною, позивач звернувся з цим адміністративним позовом до суду.

Предметом розгляду у цій справі є оцінка правомірності бездіяльності відповідача щодо здійснення перерахунку пенсії позивача та її виплати з 01 квітня 2019 року, без обмеження максимального розміру, відповідно до вимог статей 46 і 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та із обов`язковим урахуванням розмірів щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення, передбачених у новій довідці Управління Державної Служби спеціального зв`язку та захисту інформації України у Львівській області від 30 липня 2020 року за № 04/07 про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частин першої, другої, четвертої статті 63 «Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року (далі – Закон № 2262-ХІІ) перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів складових грошового забезпечення для здійснення такого перерахунку.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 45).

Відповідно до пункту 1 Порядку № 45 пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон), у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Кабінет Міністрів України 30 серпня 2017 року прийняв постанову № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі – Постанова № 704), якою збільшено розмір грошового забезпечення військовослужбовців та установлено, зокрема, такі додаткові види грошового забезпечення:

- надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов`язків за посадою (абзац четвертий підпункту 1 пункту 5 Постанови № 704);

- надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (пункт 6 Постанови № 704).

При цьому підпунктом 2 пункту 5 постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Постанова № 704 набрала чинності з 01 березня 2018 року.

21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі – Постанова № 103), пунктом першим якої було постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (Офіційний вісник України, 2017 р., № 77, ст. 2374).

Одночасно Постановою № 103 були внесені зміни до пункту 5 Порядку № 45, відповідно до якого під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Також Постановою № 103 внесені зміни до Додатку 2 Порядку № 45, у зв`язку з чим Додаток 2 викладено у новій редакції.

Разом з тим, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року та постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 12 листопада 2019 року визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до частини 2 статті 265 КАС України, нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Відповідно до частини 1 статті 325 КАС України постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.

В силу приписів частини 2 статті 265 КАС України пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 втратили чинність з 05 березня 2019 року.

Таким чином, з 05 березня 2019 року, а саме з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, а тому з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

При цьому суд враховує, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган Пенсійного фонду України.

Водночас, до моменту отримання належної довідки про грошове забезпечення в пенсійного органу не виникає обов`язку з перерахунку пенсії позивача.

Як слідує з матеріалів справи 30 липня 2020 року Управління Державної Служби спеціального зв`язку та захисту інформації України у Львівській області виготовило довідку № 04/07 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 за нормами чинними станом на 05 березня 2019 року за посадою головного спеціаліста 2 відділу Управління Держспецзв`язку у Львівській області із зазначенням основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) і премії.

Супровідним листом від 03 серпня 2020 року № 37/01/03-988 Управління Державної Служби спеціального зв`язку та захисту інформації України у Львівській області скерувало зазначену довідку до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області.

У відзиві на позовну заяву та листі № 6144-6537/К-02/8-1300/20 від 10 вересня 2020 року відповідач не заперечує факт отримання довідки № 04/07 від 30 липня 2020 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 від Управління Державної Служби спеціального зв`язку та захисту інформації України у Львівській області.

Таким чином, враховуючи те, що з 05 березня 2019 року у позивача виникло право на перерахунок його пенсії з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення і для реалізації такого права позивача Управління Державної Служби спеціального зв`язку та захисту інформації України у Львівській області надіслало до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області оновлену довідку про розмір його грошового забезпечення із зазначенням у ній основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року, суд доходить висновку, що відповідач, як суб`єкт владних повноважень, отримавши зазначену довідку, не виконав покладені на нього чинним законодавством обов`язки, а вчинив протиправну бездіяльність щодо проведення перерахунку та виплати його пенсії на підставі такої довідки.

Стосовно посилань відповідача на те, що жодних нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів проведення перерахунків пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» після набрання рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18 законної сили, не приймалось, як на підставу для виправдання протиправності своєї бездіяльності щодо перерахунку та виплати пенсії позивача, суд зауважує, що відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Отже, із урахуванням змін (збільшення) в зв`язку із прийняттям Постанови № 704 грошового забезпечення відповідних категорій посад військовослужбовців та введенням для зазначених категорій осіб нових додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) і премій у розмірах, встановлених законодавством, визнання нечинними пунктів 1, 2 Постанови № 103, суд вважає, що позивач на підставі статей 43, 51, 63 Закону № 2262-ХІІ та пункту 5 Порядку № 45 набув право на перерахунок пенсії в частині цих додаткових видів грошового забезпечення. Крім того, після втрати чинності з 05 березня 2019 року вищезазначених норм Постанови № 103 та Порядку № 45, які обмежували складові грошового забезпечення, що враховуються при перерахунку пенсії, Управління Державної Служби спеціального зв`язку та захисту інформації України у Львівській області реалізувало у повній мірі положення статті 63 Закону № 2262-ХІІ, включивши до довідки про розміри грошового забезпечення позивача, які враховуються при перерахунку пенсії, щомісячні додаткові види грошового забезпечення, які первинно не були включені через встановлені Постановою № 103 обмеження.

Враховуючи вищевикладене, суд доходить переконання, що бездіяльність відповідача щодо перерахунку та виплати позивачу з 01 квітня 2019 року пенсії на підставі довідки Управління Державної Служби спеціального зв`язку та захисту інформації України у Львівській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 30 липня 2020 року № 04/07 з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення, є протиправною, а тому позовна вимога у цій частині підлягає задоволенню.

Щодо позовної вимоги про протиправність бездіяльності відповідача в частині здійснення перерахунку та виплати пенсії без обмеження її максимального розміру, передбаченого статтею 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», суд враховує таке.

Відповідно до частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Частиною першою статті 5 КАС України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.

Суд відзначає, що право на захист - це самостійне суб`єктивне право, яке з`являється у володільця регулятивного права лише в момент порушення чи оспорення останнього.

Таким чином, завдання адміністративного судочинства полягає у захисті саме порушених прав особи в публічно-правових відносинах. При цьому захист прав, свобод та інтересів осіб передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення.

Обов`язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб`єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених прав чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.

У межах спірних правовідносин, які виникли між сторонами, відповідач порушив право позивача саме бездіяльністю щодо проведення перерахунку та виплати з 01 квітня 2019 року пенсії на підставі довідки Управління Державної Служби спеціального зв`язку та захисту інформації України у Львівській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 30 липня 2020 року № 04/07 з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, що і є предметом спору у цій справі.

Право позивача на перерахунок та виплату пенсії без обмеження її максимального розміру, передбаченого статтею 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», відповідачем не порушене, оскільки як встановив суд, Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області не проводило перерахунок та виплату пенсії позивача з 01 квітня 2019 року на підставі довідки Управління Державної Служби спеціального зв`язку та захисту інформації України у Львівській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 30 липня 2020 року № 04/07, та як наслідок, не могло обмежити її максимальний розмір.

З огляду на наведене, враховуючи, що судовому захисту підлягає порушене, а не ілюзорне право, суд не знаходить правових підстав для задоволення позовних вимог в частині визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії без обмеження її максимального розміру, передбаченого статтею 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Отже, в цій частині позовних вимог належить відмовити.

Згідно із частиною першою статті 245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.

Пунктом четвертим частини другої статті 245 КАС України передбачено, що у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

При обранні способу відновлення порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.

Оскільки суд визнав протиправною бездіяльність відповідача щодо проведення перерахунку та виплати позивачу з 01 квітня 2019 року пенсії відповідно до довідки Управління Державної Служби спеціального зв`язку та захисту інформації України у Львівській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 30 липня 2020 року № 04/07 з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, а також відмовив у задоволенні позовних вимог в частині визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії без обмеження її максимального розміру, передбаченого статтею 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», то з метою ефективного захисту порушених прав позивача необхідно зобов`язати відповідача здійснити перерахунок його пенсії з 01 квітня 2019 року на підставі довідки Управління Державної Служби спеціального зв`язку та захисту інформації України у Львівській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 від 30 липня 2020 року № 04/07 з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та, враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про задоволення позову частково.

Щодо вимоги позивача про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення шляхом зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення суд зазначає таке.

Відповідно до статті 372 КАС України у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні. Так само на відповідних суб`єктів владних повноважень можуть бути покладені обов`язки щодо забезпечення виконання рішення.

За змістом частини 1 статті 382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Отже, з огляду на зміст наведених процесуальних норм, КАС України встановлено право, а не обов`язок суду, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, зобов`язати суб`єкта владних повноважень, проти якого ухвалено судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. Оскільки у судовому рішенні чітко визначено порядок і спосіб його виконання, а судове рішення, яке набрало законної сили, обов`язкове для виконання, у задоволенні вимоги про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення належить відмовити.

Відповідно до пункту п`ятого частини першої статті 244 КАС України під час ухвалення рішення суд вирішує як розподілити між сторонами судові витрати.

Згідно із частиною першою статті 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

Частиною другою цієї ж статті передбачено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Відповідно до правил статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Відповідно до квитанції № 189 від 18 листопада 2020 року позивач сплатив судовий збір у розмірі 840,80 грн., відтак, враховуючи часткове задоволення позову судом, за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на користь позивача належить стягнути 630,60 грн.

Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень, п. 3 Розділу VI Прикінцевих положень КАС України, суд, –

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. М. Андрея, 10, м. Львів, 79016) про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії – задоволити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо здійснення ОСОБА_1 перерахунку та виплати з 01 квітня 2019 року пенсії відповідно до довідки Управління Державної Служби спеціального зв`язку та захисту інформації України у Львівській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 від 30 липня 2020 року № 04/07, з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок ОСОБА_1 пенсії з 01 квітня 2019 року на підставі довідки Управління Державної Служби спеціального зв`язку та захисту інформації України у Львівській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 від 30 липня 2020 року № 04/07, з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

В решті позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. М. Андрея, 10, м. Львів, 79016, код ЄДРПОУ 13814885) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) 630,60 грн. сплаченого судового збору згідно квитанції № 189 від 18 листопада 2020 року.

У задоволенні вимоги ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення шляхом зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення – відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення може бути оскаржене за правилами, встановленими ст.ст. 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно, з урахуванням положень підп.15.5 п.15 розд. VII «Перехідні положення» та п. 3 Розділу VI «Прикінцеві положення» цього Кодексу.

Повний текст рішення складено 20 січня 2021 року.

Суддя Клименко О.М.