Ухвала суду № 94319141, 21.01.2021, Жовтневий районний суд м. Дніпропетровська

Дата ухвалення
21.01.2021
Номер справи
201/539/21
Номер документу
94319141
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 201/539/21

Провадження № 1-кс/201/205/2021

УХВАЛА

21 січня 2021 року м. Дніпро

Жовтневий районний суд м. Дніпропетровська у складі слідчого судді Мельниченко С.П., за участі секретаря судового засідання Кірюшина Д.Л., розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання прокурора відділу Дніпропетровської обласної прокуратури Сакоренко І.О. поданого в рамках кримінального провадження № 42020040000000468, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено 10.07.2020 про застосування запобіжного заходу у виді тримання під вартою відносно підозрюваного:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець села Піски, Баштанського району, Миколаївської області, громадянин України, зареєстрований та мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ,

у вчиненні злочинів передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 28, ч. 1 ст. 366 КК України, -

В судовому засіданні приймали участь:

прокурор Сакоренко І.О.

підозрюваний ОСОБА_1

захисник Мітітел Р.В.

ВСТАНОВИВ:

Прокурор звернувся з клопотанням до суду про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно ОСОБА_1 .

В обґрунтування клопотання прокурор вказав на те, що ОСОБА_1 , будучи інженером-землевпорядником, який станом на грудень 2019 року, перебував у трудових відносинах з ТОВ «ІНЖЕНЕРНО-КОНСАЛТИНГОВА ГРУПА «АЛЬФА» та маючи відповідний сертифікат № 013042 від 04.08.2015 року, виданий Державним вищим навчальним закладом «Національний гірничий університет», яким підтверджена його спроможність самостійно складати окремі види документації із землеустрою та документації з оцінки земель (крім експертної грошової оцінки земельних ділянок), виконувати топографічно-геодезичні і картографічні роботи, проводити інвентаризацію земель, перевіряти якість ґрунтових, геоботанічних та інших обстежень земель при здійсненні землеустрою, вчинив умисні кримінальні правопорушення у сфері службової діяльності, у тому числі особливо тяжке, у складі організованої злочинної групи за наступних обставин.

Так, для забезпечення можливості здійснювати свої повноваження як співробітника ТОВ «ІКГ «АЛЬФА», ОСОБА_1 28.03.2019 директором даної юридичної особи було надано у користування круглу печатку №48, яку він зберігав у себе, а також на його ім`я видано довіреність, засвідчену приватним нотаріусом Кропивницького міського нотаріального округу Кіровоградської області, згідно якої ОСОБА_1 на строк до 28.03.2022 року делеговано повноваження і надано право:

- здійснювати представництво інтересів вказаного товариства в будь-яких установах чи підприємствах незалежно від організаційної форми та підпорядкування з усіх питань, пов`язаних з діяльністю Товариства, за винятком розпорядження рахунками;

- укладати та підписувати від імені Товариства на території Миколаївської та Одеської областей договори про надання землевпорядних та землеоціночних послуг (з розробкою технічної документації із землеустрою), послуг консалтингу у сфері земельних відносин, визначаючи на власний розсуд умови таких договорів, їх ціну, яка не повинна перевищувати 200 000 грн. за кожну надану послугу, договори про внесення змін, а також, в разі необхідності, розривати всі вищезазначені договори з проставлянням на них відповідної печатки Товариства;

- укладати та підписувати від імені Товариства необхідні додатки до зазначених договорів, актів виконання наданих послуг та взаємних розрахунків, подавати будь-які заяви та клопотання (як письмові так і усні), а також будь-які інші документи, що стосуються виконання цього доручення, та обґрунтовувати прохання і побажання, викладені в них;

- отримувати документи, в тому числі заяви, сплачувати вартість оформлених документів, розписуватись на документах та в їх одержані, а також вчиняти всі інші юридично значущі дії, пов`язані з цією довіреністю;

- вирішувати будь-які інші питання, що виникають в процесі здійснення повноважень за цією довіреністю;

- виконувати всі інші дії в межах та обсязі, передбачених чинним законодавством України для такого роду уповноважень, які хоч прямо і не названі у цій довіреності, але будуть необхідними та доцільними для повного і незалежного виконання доручення.

Так, ОСОБА_1 , маючи намір у протиправний спосіб реалізувати здобуті ним професійні знання і навички, в період часу приблизно з грудня 2019 року, за невстановлених досудовим слідством обставин, вступив у злочинну змову з представником органу виконавчої влади, а саме першим заступником голови Нікопольської ОДА та також ОСОБА_2 , яка являлася фізичною особою-підприємцем, з якими він зорганізувався у стійке злочинне об`єднання, яке вони створили між собою задля заволодіння коштами місцевого бюджету в особливо великих розмірах, що можливо було досягнути в результаті зловживання ОСОБА_3 своїми службовими повноваженнями та виконанню відведеної кожному із співучасників ролі, за наступних обставин.

Відповідно до ст. 14 Конституції України, ст.ст. 1, 5 Земельного кодексу України (далі – ЗК України), ст. 373 Цивільного кодексу України (далі – ЦК) земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

Суб`єктами права власності на землю є держава, яка реалізує таке право через органи державної влади відповідно до повноважень, визначених п. «в» ст. 80, ч. 2 ст. 84 ЗК України. Як передбачено статтею 321 ЦК України, право власності є непорушним; ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні. Управління майном, що є у державній власності, здійснюється державними органами, а у випадках, передбачених законом, може здійснюватися іншими суб`єктами (ст. 326 ЦК).

Законом України «Про місцеві державні адміністрації» № 586-XIV від 09.04.1999 року передбачено, що на виконання Конституції, законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, які відповідно до закону забезпечують нормативно-правове регулювання власних і делегованих повноважень, перший заступник та заступники голів районної державної адміністрації, призначені головами відповідних районних адміністрацій за погодженням з головою обласної державної адміністрації, виконують функції і обов`язки у разі відсутності голови та несуть персональну відповідальність перед головою місцевої державної адміністрації, органами виконавчої влади вищого рівня за стан справ на дорученій їм ділянці роботи, забезпечують законність і правопорядок, додержання прав і свобод громадян. Розпорядження голів місцевих адміністрацій, прийняті в межах їх компетенції, є обов`язковими для виконання на відповідній території всіма органами, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами та громадянами (ст.ст. 3, 6, 10, 39, 40).

Зокрема, у відповідності зі ст.ст. 16, 19 вищезазначеного нормативного акту, до відання державних адміністрацій у межах і формах, визначених Конституцією і законами України, належить, з-поміж іншого, вирішення питань управління об`єктами державної власності, управління майном підприємств, установ, організацій, що належать до сфери їх управління; питань приватизації, використання землі; здійснення державного контролю за збереженням і раціональним використанням державного майна та земель; внесення пропозицій до проектів приватизації державного майна, організації їх виконання, зокрема здійснення на відповідній території управління об`єктами, що перебувають у державній власності і передані до сфери її управління та внесення пропозиції щодо проектів приватизації державного майна, організації їх виконання. Положеннями п.п. 2, 11 ст. 21 цього Закону також визначено, що місцева державна адміністрація, здійснюючи повноваження в галузі використання та охорони земель наділена владними повноваженнями з розпорядження землями державної власності відповідно до закону, а також погодження документації із землеустрою у випадку та порядку, визначених Земельним кодексом України та Законом України «Про землеустрій».

Окрім зазначеного, до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом, координація здійснення землеустрою та державного контролю за використанням та охороною земель, тощо (п.п. «а», «в» статті 17 ЗК України).

Досудовим слідством встановлено, що розпорядженням голови Нікопольської РДА К №45/0/322-16 від 07.04.2016, з 08.04.2016 ОСОБА_3 призначено на посаду першого заступника голови Нікопольської райдержадміністрації.

Згідно розподілу функціональних повноважень керівництва Нікопольської районної державної адміністрації», затвердженого розпорядженням голови Нікопольської РДА №к-93/0/322-18 від 28.11.2018, перший заступник голови райдержадміністрації:

- у разі відсутності голови райдержадміністрації виконує його обов`язки.

- координує діяльність структурних підрозділів райдержадміністрації та виконкомів місцевих рад з питань розроблення та впровадження заходів щодо реалізації Програми діяльності КМУ, державної та регіональної стратегій розвитку; формування програм соціально-економічного розвитку та цільових програм; складання та організації виконання місцевих бюджетів, удосконалення бюджетного і фінансового планування; мобілізації фінансових ресурсів району на вирішення пріоритетних завдань розвитку району, у тому числі заходів соціально-економічного розвитку району;

- сприяє виконанню зобов`язань за міжнародними договорами України, розвиткові міжнародного співробітництва в галузі економіки, торгівлі та інших сфер суспільного життя, відносно питань агропромислового комплексу та розвитку сільських територій, земельних відносин;

- координує розроблення та виконання заходів, спрямованих на реалізацію регіонального агропромислового ринку і сільських територій;

- координує забезпечення населення і галузей економіки водними ресурсами; регулювання земельних відносин, їх раціонального використання, відтворення та охорони, проведення моніторингу земель;

Відповідно до положення ст. 39 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», голови місцевих державних адміністрацій мають наступні повноваження:

- очолюють відповідні місцеві державні адміністрації, здійснюють керівництво їх діяльністю, несуть відповідальність за виконання покладених на місцеві державні адміністрації завдань і за здійснення ними своїх повноважень;

- укладають та розривають контракти з керівниками підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління відповідної місцевої державної адміністрації, або уповноважують на це своїх заступників;

- в межах затверджених бюджетів виступають розпорядниками коштів відповідних державних адміністрацій, використовуючи їх лише за цільовим призначенням .

Таким чином, ОСОБА_3 , будучи першим заступником голови Нікопольської районної державної адміністрації (виконувачем обов`язків голови Нікопольської районної державної адміністрації), здійснював виконання організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, тобто являвся службовою особою в розумінні п. 1 примітки до статті 364 КК України.

Так, на ОСОБА_3 , як першого заступника голови Нікопольської районної державної адміністрації, згідно розпорядження голови Нікопольської РДА від 05.09.2019 №К-74/0/322-19 з 06.09.2019 - виконувача обов`язків голови Нікопольської районної державної адміністрації, покладено контроль за виконанням розпорядження голови Нікопольської районної державної адміністрації № Р-33/0/321-19 від 22.02.2019 «Про розподіл коштів, які надходять у порядку відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва і спрямовуються на виконання заходів з розвитку земельних відносин на території Нікопольського району у 2019 році», яким встановлено перелік об`єктів, на яких будуть виконуватися роботи з проведення інвентаризації земель за межами населених пунктів та нормативної грошової оцінки земель.

В ході досудового розслідування з`ясовано, що рішенням сесії Нікопольської районної ради від 22.03.2019 року Р № 338-26/VІІ «Про внесення змін до рішення районної ради від 21 грудня 2018 року Р №326-24/VII «Про районний бюджет на 2019 рік», збільшено планові призначення по КПКВ 0217130 «Здійснення заходів із землеустрою» на суму 4 305 170 грн. по спеціальному фонду.

ОСОБА_3 усвідомлюючи повною мірою отримані провладні повноваження у вирішенні питань, які належали до сфери відання Нікопольської РДА та усвідомлюючи при цьому обсяг збільшеного фінансування на реалізацію заходів землевпорядних робіт в очолюваному ним регіоні, вирішив реалізувати свої злочинні наміри щодо розтрати чужого майна, а саме коштів місцевого бюджету, шляхом зловживання своїм службовим становищем – посадою першого заступника голови Нікопольської РДА (виконувача обов`язків голови Нікопольської районної державної адміністрації), широкі соціальні зв`язки і високий рівень впливу управлінського характеру серед службових осіб Нікопольської РДА.

Згідно вимог п. 1 ч. 1 ст. 3 та п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про публічні закупівлі», до замовників, визначених п.п. 1-3 частини першої статті 2 цього Закону (до яких відноситься Нікопольська районна державна адміністрація, як орган державної влади), за умови що вартість предмета закупівлі товару (товарів), послуги (послуг) дорівнює або перевищує 200 тисяч гривень, а робіт - 1,5 мільйона гривень, має відбуватись повноцінна конкурентна процедура закупівлі «Відкриті торги».

Проте, незважаючи на зазначені вище вимоги до проведення тендерної закупівлі, а також нормативні приписи законодавчих актів у цій сфері ОСОБА_3 , вирішив вказаними приписами знехтувати та, діючи узгоджено з ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , з корисних спонукань, своїми умисними діями вжив всіх заходів зі сприяння ФОП ОСОБА_2 у визначенні переможцем за тендерною процедурою та подальшої розтрати грошових коштів сплачених на підставі актів прийому виконаних послуг за укладеними договорами, за наступних обставин.

Так, ОСОБА_3 усвідомлював, що для реалізації спланованого злочину необхідна якісна підготовка, яка враховуючи специфіку складення технічних документацій, вимагала фахового управлінського підходу до напрацювання успішної стратегії протиправного заволодіння коштами місцевого бюджету, а також полягала у підшукуванні співучасників з необхідними морально-діловими якостями, які завдяки своїм якостям і навичкам матимуть необхідні повноваження щодо укладення договорів з Нікопольською РДА на виконання таких послуг, тощо.

Взявши на себе роль організатора злочинної схеми з розтрати чужого майна шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем в особливо великих розмірах, здійснюючи владні повноваження на займаній посаді, на початку грудня 2019 року ОСОБА_3 за невстановлених досудовим слідством обставин познайомився з ОСОБА_2 , яка зареєстрована як суб`єкт підприємницької діяльності - фізична особа-підприємець (ІПН НОМЕР_1 , номер запису про проведення державної реєстрації №25220000000070991). Маючи право здійснення діяльності у сфері інжинірингу, геології та геодезії, надання послуг технічного консультування в цих сферах (основний) (код КВЕД 71.12) та надання інших допоміжних комерційних послуг, н. в. і. у. (код КВЕД 82.99), ОСОБА_2 на умовах розподілу в майбутньому перерахованих Нікопольською РДА грошових коштів у якості оплати за виконання договорів, володіючи знаннями та навичками складання технічної документації, погодилася на пропозицію ОСОБА_3 взяти безпосередню участь у реалізації даного злочину.

В цей самий час ОСОБА_3 за невстановлених досудовим слідством обставин познайомився з ОСОБА_1 , який умовах розподілу в майбутньому перерахованих Нікопольською РДА грошових коштів у якості оплати за виконання договорів, володіючи знаннями та навичками складання технічної документації, маючі у віддані інформацію та документи щодо діяльності ТОВ «ІКГ «АЛЬФА», погодився на пропозицію ОСОБА_3 взяти безпосередню участь у реалізації даного злочину.

Розпорядженням голови Нікопольської районної державної адміністрації від 28.12.2018 року № АГ-40/0/239-18 визначено склад тендерного комітету у складі ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та призначено ОСОБА_3 його головою.

Усвідомлюючи це та досягнувши між собою згоди щодо подальшої злочинної діяльності, тобто вступивши у такий спосіб у попередню змову на вчинення злочину організованою групою осіб ОСОБА_3 , ОСОБА_2 та ОСОБА_1 визначилися з обсягом заходів, необхідних для реалізації злочинного плану та вирішили, що для цього ОСОБА_3 , на виконання «Програми розвитку земельних відносин і охорони земель у Нікопольському району Дніпропетровської області на 2019 - 2026 роки», затвердженої рішенням голови Нікопольської районної ради від 31.01.2019 року № 328-25/VІІ ініціюють процедуру закупівлі послуг Нікопольською районною державною адміністрацією, предметом якої будуть три лота:

-1) інвентаризація земель не сільськогосподарського призначення (місцевий бюджет) за межами населених пунктів Нікопольського району Дніпропетровської області;

-2) виготовлення документації із землеустрою (кошти місцевого бюджету) за межами населених пунктів Нікопольського району Дніпропетровської області;

-3) грошова оцінка земель не сільськогосподарського призначення (місцевий бюджет) за межами населених пунктів Нікопольського району Дніпропетровської області та забезпечить ухвалення членами тендерного комітету Нікопольської районної державної адміністрації тендерної пропозиції, наданої фізичною особою - підприємцем ОСОБА_2 (далі ФОП ОСОБА_2 ). Оскільки, з урахуванням передбаченої законодавством процедури проведення закупівлі, необхідно для скоєння злочинів схилити членів тендерного комітету, без рішення яких здійснення злочинних намірів буде неможливим.

У подальшому, члени організованої групи планували укласти удавані договори на надання послуг з розроблення технічних документацій інвентаризації земельних ділянок, з розроблення технічних документацій з топографо - геодезичного знімання для інвентаризації земельних ділянок, а також розроблення технічної документації з інвентаризації земельних ділянок, між Нікопольською районною державною адміністрацією в особі виконуючого обов`язки голови ОСОБА_3 та ФОП ОСОБА_2 , скласти та підписати акти здавання-приймання виконаних послуг за вказаними вище договорами без їх фактичного виконання.

На останньому етапі співучасники злочину запланували, що після заволодіння грошовими коштами, з метою прикриття своєї злочинної діяльності та надання зовнішніх ознак її законності, вони виготовлять технічну документацію, яка за своїм змістом не буде відповідати вимогам діючого законодавства та умовам зазначених у договорах із Нікопольською РДА, однак формально буде подана, та в такий спосіб уникнути відповідальності за невиконання договорів.

Крім того, учасники організованої групи визначили, що для виготовлення технічної документації з грошової оцінки земель несільськогосподарського призначення в межах території Нікопольського району Дніпропетровської області, вони використають реквізити, круглу печатку, дозвільні документи ТОВ «ІКГ «АЛЬФА» та відомості про його працівників, без відома службових осіб та працівників вказаного товариства.

Функцію організатора групи виконував ОСОБА_3 , який керував діями співучасників та об`єднував дії членів групи під час здійснення злочинної діяльності.

Інші учасники групи: ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , діючи злагоджено, підпорядковуючись керівнику організованої групи, відповідно до розподілених ОСОБА_3 функцій, проводили спільну активну та цілеспрямовану діяльність, направлену на розтрату бюджетних грошових коштів, що належать державі в особі Нікопольської районної ради, ідентифікаційний код юридичної особи 25524833, складання видачі службовою особою завідомо неправдивих документів.

ОСОБА_3 , згідно своєї ролі організатора, використовуючи при цьому займану посаду, здійснював керівництво організованою групою, координував дії її членів, приймав заходи щодо прикриття злочинної діяльності, а також знехтуючи нормативними положеннями чинного законодавства у сфері проведення закупівель, ініціював процедуру закупівлі послуг та видав незаконне розпорядження, яким зобов`язав тендерний комітет укладати договори по процедурі «Переговорна процедура» та в такий спосіб усунув небажану конкуренцію; забезпечував ухвалення членами тендерного комітету Нікопольської районної державної адміністрації рішень, які створюють умови для скоєння злочину, особисто підписав договори та додатки до них, акти здавання-приймання виконаних послуг та вів листування, обумовлені злочинним планом, контролював перерахування грошових коштів на банківський рахунок, підконтрольний члену злочинної групи – ОСОБА_2 , чим вжив усіх можливих заходів, згідно відведеної йому ролі, щодо протиправного обернення у власність одного з членів організованої групи грошових коштів.

ОСОБА_2 , згідно своєї ролі співвиконавця, подала необхідні документи для участі у аукціоні, особисто підписала договори та додатки до них, акти здавання-приймання виконаних послуг, клопотання, завдання та вела листування, передбачені злочинним планом, підписала їх, завірила печаткою ФОП і надала їх ОСОБА_3 , контролювала виготовлення технічних документацій з нормативно грошової оцінки земельних ділянок, слідкувала за надходженням на банківський рахунок, відкритий на її ім`я грошових коштів, здобутих злочинним шляхом, здійснювала перерахування на рахунки інших юридичних осіб та знімала їх готівкою у банківських установах, після чого, на виконання вказівки ОСОБА_3 щодо їх розподілу між членами організованої групи, передавала обумовлену частину грошових коштів ОСОБА_3 та ОСОБА_1

ОСОБА_1 , згідно своєї ролі співвиконавця, використовуючи при цьому займану посаду у ТОВ «ІКГ «АЛЬФА» особисто підготував та підписав технічну документацію на земельні ділянки, використав реквізити, круглу печатку та дозвільні документи ТОВ «ІКГ «АЛЬФА».

Організована група, створена і очолювана ОСОБА_3 , була стійкою, що виражалося:

- у стабільності та згуртованості між собою членів злочинної групи, що мала постійний склад учасників;

- в постійних міцних зв`язках між учасниками групи, тісно пов`язаних між собою як спільністю мети, так і дружніми відносинами;

- у високому рівні узгодженості дій всіх учасників групи, які були одностайні при прийнятті рішень і послідовні у здійсненні злочинних дій, діяли з єдиним наміром щодо вчинення злочину і прагнули об`єднати свої зусилля з іншими учасниками для досягнення єдиного злочинного результату.

При цьому вказані особи були обізнані про дії один одного і направляли свої зусилля на досягнення єдиного для всіх злочинного результату - отримання незаконного прибутку.

Так, ОСОБА_3 , діючи згідно заздалегідь розробленого плану, з відома членів створеної ним злочинної групи ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , в один із днів на початку грудня 2019 року, більш точно дату органом досудового розслідування встановити не надалося можливим, знаходячись у м. Нікополь Дніпропетровської області, виконуючі обов`язки голови Нікопольської районної державної адміністрації, пославшись на необхідність виконання «Програми розвитку земельних відносин і охорони земель у Нікопольському району Дніпропетровської області на 2019 - 2026 роки», затвердженої рішенням голови Нікопольської районної ради від 31.01.2019 року № 328-25/VІІ ініціював процедуру закупівлі послуг Нікопольською районною державною адміністрацією, предметом якої визначено три лота: 1. інвентаризація земель не сільськогосподарського призначення (місцевий бюджет) за межами населених пунктів Нікопольського району Дніпропетровської області; 2. виготовлення документації із землеустрою (кошти місцевого бюджету) за межами населених пунктів Нікопольського району Дніпропетровської області; 3. грошова оцінка земель не сільськогосподарського призначення (місцевий бюджет) за межами населених пунктів Нікопольського району Дніпропетровської області.

Продовжуючи реалізовувати свій злочинний умисел до кінця, ОСОБА_3 03.12.2019 року зібрав засідання тендерного комітету при Нікопольській районній державній адміністрації, на якому, зловживаючи своїм службовим становищем та усвідомлюючи при цьому підвищену статусність функції голови тендерного комітету, досягнув прийняття тендерним комітетом схвального рішення про затвердження доповнення в додаток до річного плану закупівель на суму планових асигнувань у зв`язку з рішенням сесії Нікопольської районної ради від 22.03.2019 року Р № 338-26/VІІ щодо збільшення планових призначень по КПКВ 0217130 «Здійснення заходів із землеустрою» на суму 4 305 170 грн. по спеціальному фонду, зафіксоване у протоколі № 22 від 03.12.2019, підписаному ним та членами кредитного комітету.

З метою створення умов для реалізації спланованого злочину ОСОБА_3 , діючи всупереч інтересам служби, порушуючи одночасно з цим вимоги п. 1 ч. 1 ст. 3 та п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про публічні закупівлі», відповідно до яких до замовників, визначених п.п. 1-3 частини першої статті 2 цього Закону (до яких відноситься Нікопольська районна державна адміністрація, як орган державної влади), за умови що вартість предмета закупівлі товару (товарів), послуги (послуг) дорівнює або перевищує 200 тисяч гривень, а робіт - 1,5 мільйона гривень, має відбуватись повноцінна конкурентна процедура закупівлі, використовуючи при цьому з надуманих підстав посилання на положення п. 7 ст. 35 Закону України «Про публічні закупівлі» від 01.12.2019 року, згідно яких при закупівлі юридичних послуг, пов`язаних із захистом прав та інтересів України, у тому числі з метою захисту національної безпеки і оборони, під час врегулювання спорів, розгляду в закордонних юрисдикційних органах справ за участю іноземного суб`єкта та України, на підставі рішення Кабінету Міністрів України або введених в дію відповідно до закону рішень Ради національної безпеки і оборони України як виняток застосовується переговорна процедура закупівлі, діючи умисно, усупереч інтересам служби, як виконуючий обов`язки голови райдержадміністрації від 04.12.2019 № АГ-41/0/239-19, видав незаконне розпорядження, у відповідності з яким зобов`язав тендерний комітет при Нікопольській районній державній адміністрації у разі, коли терміни для проведення процедури «Відкриті торги» унеможливлюють освоєння бюджетних коштів, укладати договори по процедурі «Переговорна процедура» за кодом ДК 021:2015-1 «Інженерні послуги» на суму 4 305 170 грн. та в такий спосіб не допустив створення умов для небажаної конкуренції.

Співучасник злочину ОСОБА_2 , діючи згідно своєї ролі, як фізична особа-підприємець, надала тендерну пропозицію щодо одноосібної участі у закупівлі послуг - інвентаризації земель несільськогосподарського призначення (місцевий бюджет) за межами населених пунктів Нікопольського району Дніпропетровської області; виготовлення документації із землеустрою (кошти місцевого бюджету) грошової оцінки земель не сільськогосподарського призначення (місцевий бюджет), номер процедури закупівлі в електронній системі закупівель № UA-2019-12-05-000169-b. для розгляду на тендерному комітеті при Нікопольській районній державній адміністрації.

ОСОБА_3 зібрав засідання тендерного комітету при Нікопольській районній державній адміністрації, на якому, зловживаючи своїм службовим становищем, всупереч інтересам служби, шляхом незаконного впливу керівника на підлеглих 05.12.2019 забезпечив ухвалення його членами рішення про визнання ФОП ОСОБА_2 переможцем закупівлі № UA-2019-12-05-000169-b, укладення з останньою відповідних договорів та розміщення на веб-порталі уповноваженого органу з питань закупівель відповідної інформації, зафіксоване у протоколі № 23 від 05.12.2019 року, підписаному ним та членами кредитного комітету.

Продовжуючи вчиняти умисні злочинні дії, спрямовані на розтрату коштів Нікопольського районного бюджету, співучасники злочину ОСОБА_3 та ОСОБА_2 20 грудня 2019 року при невстановлених органом досудового розслідування обставинах, уклали наступні договори:

1) Договір на надання послуг з розроблення технічних документацій з топографо геодезичне знімання для інвентаризації земельних ділянок № 28 від 20.12.2019 між Нікопольською районною державною адміністрацією в особі виконуючого обов`язки голови ОСОБА_3 та ФОП ОСОБА_2 , до якого склали:

- Додаток №1 Завдання на виготовлення документів із землеустрою (розроблення топографо-геодезичне знімання для інвентаризації земель промисловості в межах території Нікопольського району Дніпропетровської області) Код ДК 021:2015 71300000-1 «Інженерні послуги», п. 6.1 якого визначено перелік документів і матеріалів, що повинні бути представлені за результатами виконаних робіт, в тому числі 41-на технічних документацій з топографо-геодезичне знімання для інвентаризації земель Нікопольського району, Дніпропетровської області на паперових носіях у трьох примірниках: перший – Замовнику, другий – у Державний фонд документації із землеустрою, третій – Виконавцю робіт;

- Додаток №2 Календарний план виконання послуг;

- Додаток №3 Протокол погодження договірної ціни на виконання послуг;

- Додаткову угоду №1 від 21.12.2019 р. до договору №28 від «20» грудня 2019, які останні власноручно підписали.

Згідно умов договору:

п.п. 1.1. «Виконавець» - ФОП ОСОБА_2 надає «Замовнику» - Нікопольська районна державна адміністрація послуги, зазначені в договорі, а «Замовник» - прийняти та оплатити послуги з виготовлення документів із землеустрою (розроблення топографо-геодезичного знімання для інвентаризації земель промисловості в межах території Нікопольського району Дніпропетровської області;

п.п. 2.1 «Виконавець» зобов`язується надати «Замовнику» послуги, якість яких відповідає умовам нормативних актів, які діють на час виконання замовлених послуг;

п.п. 3.1 Ціна цього договору становить 287 170 грн. 00 коп. без ПДВ;

п.п. 4.1 Оплата послуг проводиться шляхом перерахування коштів через установи банку;

п.п. 4.2 Оплата вартості послуг здійснюється «Замовником» поетапно або в цілому на підставі оформлених належним чином актів приймання-передачі наданих послуг;

п.п. 4.3 Розрахунки проводяться «Замовником» протягом 10-ти банківських днів після підписання Сторонами актів приймання-передачі наданих послуг;

п.п. 5.1 Термін надання послуг становить: грудень 2019 року «Виконавець» має право надати послуги достроково. Оплата у цьому разі проводиться у погоджений сторонами строк;

п.п. 6.2.1 «Замовник» має право Достроково розірвати цей договір у разі невиконання зобов`язань учасником, повідомивши про це його у строк 1 місяць до розірвання Договору;

п.п. 6.3.1 «Виконавець» зобов`язаний Забезпечити наявність усіх необхідних дозволів, ліцензій, сертифікатів;

п.п. 10.1. Договір набирає чинності з моменту його підписання Сторонами і діє до 31 грудня 2019 року, але в будь-якому разі до повного виконання Сторонами передбачених ним зобов`язань.

2) Договір на надання послуг з розроблення технічних документацій з інвентаризації земельних ділянок № 29 від 20.12.2019 між Нікопольською районною державною адміністрацією в особі виконуючого обов`язки голови ОСОБА_3 та ФОП ОСОБА_2 , до якого склали:

- Додаток №1 Завдання на послуги з інвентаризації земель не сільськогосподарського призначення в межах території Нікопольського району Дніпропетровської області. Код ДК 021:2015 71300000-1 «Інженерні послуги» п.6.1 якого визначено перелік документів і матеріалів, що повинні бути представлені за результатами виконаних робіт, в тому числі 41-на технічних документацій з інвентаризації земель не сільськогосподарського призначення Нікопольського району, Дніпропетровської області на паперових носіях у трьох примірниках: перший – Замовнику, другий – у Державний фонд документації із землеустрою, третій – Виконавцю робіт;

- Додаток №2 Календарний план виконання послуг;

- Додаток №3 Протокол погодження договірної ціни на виконання послуг;

- Додаткову угоду №1 від 21.12.2019 до договору №29 від «20» грудня 2019, які останні власноручно підписали.

Згідно умов договору:

п.п. 1.1. «Виконавець» - ФОП ОСОБА_2 надає «Замовнику» - Нікопольська районна державна адміністрація послуги, зазначені в договорі, а «Замовник» - прийняти та оплатити послуги з інвентаризації земель не сільськогосподарського призначення в межах території Нікопольського району Дніпропетровської області;

п.п. 2.1 «Виконавець» зобов`язується надати «Замовнику» послуги, якість яких відповідає умовам нормативних актів, які діють на час виконання замовлених послуг;

п.п. 3.1 Ціна цього договору становить 2 223 200 грн. 00 коп. без ПДВ;

п.п. 4.1 Оплата послуг проводиться шляхом перерахування коштів через установи банку;

п.п. 4.2 Оплата вартості послуг здійснюється «Замовником» поетапно або в цілому на підставі оформлених належним чином актів приймання-передачі наданих послуг;

п.п. 4.3 Розрахунки проводяться «Замовником» протягом 10-ти банківських днів після підписання Сторонами актів приймання-передачі наданих послуг;

п.п. 5.1 Термін надання послуг становить: грудень 2019 року «Виконавець» має право надати послуги достроково. Оплата у цьому разі проводиться у погоджений сторонами строк;

п.п. 6.2.1 «Замовник» має право Достроково розірвати цей договір у разі невиконання зобов`язань учасником, повідомивши про це його у строк 1 місяць до розірвання Договору;

п.п. 6.3.1 «Виконавець» зобов`язаний Забезпечити наявність усіх необхідних дозволів, ліцензій, сертифікатів;

п.п. 10.1. Договір набирає чинності з моменту його підписання Сторонами і діє до 31 грудня 2019 року, але в будь-якому разі до повного виконання Сторонами передбачених ним зобов`язань.

3) Договір на надання послуг з розроблення технічних документацій з інвентаризації земель не сільськогосподарського призначення в межах території Нікопольського району Дніпропетровської області № 30 від 20.12.2019 між Нікопольською районною державною адміністрацією в особі виконуючого обов`язки голови ОСОБА_3 та ФОП ОСОБА_2 , до якого склали:

- Додаток №1 Завдання на послуги з грошової оцінки земель не сільськогосподарського призначення в межах території Нікопольського району Дніпропетровської області код ДК 021:2015 71300000-1 «Інженерні послуги»;

- Додаток №2 Календарний план виконання послуг;

- Додаток №3 Протокол погодження договірної ціни на виконання послуг;

- Додаткову угоду №1 від 21.12.2019 до договору №30 від «20» грудня 2019 р., які останні власноручно підписали.

Згідно умов договору:

п.п. 1.1. «Виконавець» - ФОП ОСОБА_2 надає «Замовнику» - Нікопольська районна державна адміністрація послуги, зазначені в договорі, а «Замовник» - прийняти та оплатити послуги з грошової оцінки земель не сільгосподарського призначення в межах території Нікопольського району Дніпропетровської області;

п.п. 2.1 «Виконавець» зобов`язується надати «Замовнику» послуги,, якість яких відповідає умовам нормативних актів, які діють на час виконання замовлених послуг;

п.п. 3.1 Ціна цього договору становить 1 794 800 грн. без ПДВ;

п.п. 4.1 Оплата послуг проводиться шляхом перерахування коштів через установи банку;

п.п. 4.2 Оплата вартості послуг здійснюється «Замовником» поетапно або в цілому на підставі оформлених належним чином актів приймання-передачі наданих послуг;

п.п. 4.3 Розрахунки проводяться «Замовником» протягом 10-ти банківських днів після підписання Сторонами актів приймання-передачі наданих послуг;

п.п. 5.1 Термін надання послуг становить: грудень 2019 року «Виконавець» має право надати послуги достроково. Оплата у цьому разі проводиться у погоджений сторонами строк.

п.п. 6.2.1 «Замовник» має право Достроково розірвати цей договір у разі невиконання зобов`язань учасником, повідомивши про це його у строк 1 місяць до розірвання Договору;

п.п. 6.3.1 «Виконавець» зобов`язаний Забезпечити наявність усіх необхідних дозволів, ліцензій, сертифікатів;

п.п. 10.1. Договір набирає чинності з моменту його підписання Сторонами і діє до 31 грудня 2019 року, але в будь-якому разі до повного виконання Сторонами передбачених ним зобов`язань.

У подальшому, ОСОБА_3 та ОСОБА_2 , діючи з відома ОСОБА_1

21 грудня 2019 року при невстановлених органом досудового розслідування обставинах, склали кошториси та акти здавання-приймання виконаних послуг, а саме:

- Додаток б/н до договору №28 Кошторис на проектні (вишукувальні) роботи, в який внесли відомості щодо видів робіт, розрахунку вартості та вартості;

- Акт № 1 від 21.12.2019 року здавання-приймання виконаних послуг згідно з договором № 28 від 20.12.2019 року щодо засвідчення виконання сторонами умов договору, а саме виконання послуг з виготовлення документації із землеустрою (розроблення топографо-геодезичного знімання) для інвентаризації земель промисловості в межах території Нікопольського району Дніпропетровської області щодо 41 ділянки, у тому числі:

- збір і систематизація матеріалів мереж тріангуляції і полігонометрії, вартістю 167 грн. 60 коп.;

- прокладення теодолітних ходів точністю не нижче 1:5000, вартістю 114 грн. 35 коп.;

- комплексні інженерно-геодезичні вишукування на незабудованих територіях 1 кат. (рівнина), вартістю 236 070 грн. 74 коп.;

- картографічне креслення планів, вартістю 8 057 грн. 54 коп.;

- складання технічного звіту, вартістю 7 448 грн.;

- витрати внутрішньому транспорту, вартістю 16 524 грн. 95 коп.;

- організація і ліквідація робіт, вартістю 18 786 грн. 82 коп.,

на загальну суму 287 170 грн. 00 коп., вказавши у даному офіційному документі завідомо неправдиві відомості щодо факту виконання послуг та виникнення підстав для здійснення оплати без фактичного їх виконання;

- Додаток б/н до договору №29, Кошторис на виконання послуг, в який внесли відомості щодо видів робіт, розрахунку вартості та вартості;

- Акт № 1 від 21.12.2019 року здавання-приймання виконаних послуг згідно з договором № 29 від 20.12.2019 року щодо засвідчення виконання сторонами умов договору, а саме виконання послуг з інвентаризації земель не сільськогосподарського призначення в межах території Нікопольського району Дніпропетровської області щодо 41 ділянки, у тому числі:

- інвентаризація земель не сільськогосподарського призначення в межах території Нікопольського району Дніпропетровської області, вартістю 2 221 497 грн. 00 коп.;

- виготовлення копій плану, вартістю 802 грн.;

- виготовлення копії технічної документації, вартістю 261 грн.;

- сканування матеріалів, вартістю 640 грн.,

на загальну суму 2 223 200 грн. 00 коп., вказавши у даному офіційному документі завідомо неправдиві відомості щодо факту виконання послуг та виникнення підстав для здійснення оплати без фактичного їх виконання;

- Додаток б/н до договору №30, Кошторис на виконання послуг, в який внесли відомості щодо видів робіт, розрахунку вартості та вартості;

- Акт № 1 від 21.12.2019 року здавання-приймання виконаних послуг згідно з договором № 30 від 20.12.2019 року щодо засвідчення виконання сторонами умов договору, а саме виконання послуг з грошової оцінки земель не сільськогосподарського призначення в межах території Нікопольського району Дніпропетровської області щодо 41 ділянки, у тому числі:

- послуг з розроблення грошової оцінки земель в межах території Нікопольського району Дніпропетровської області, вартістю 1 793 178 грн. 00 коп.;

- виготовлення копії плану, вартістю 743 грн. 00 коп.;

- виготовлення копії технічну документацію, вартістю 241 грн. 00 коп.;

- сканування матеріалів, вартістю 638 грн. 00 коп.

на загальну суму 1 794 800 грн. 00. коп., вказавши у даному офіційному документі завідомо неправдиві відомості щодо факту виконання послуг та виникнення підстав для здійснення оплати без фактичного їх виконання

ОСОБА_2 виконуючи відведену їй роль у спільному злочинному плані, формально склала технічну документацію усвідомлюючи, що вона не відповідає умовам укладених договорів, вимогам діючого законодавства та під час її складання не було залучено належних сертифікованих інженерів, а її копії у Державний фонд документації із землеустрою не передано, тобто беззаперечно усвідомлюючи, що умови договорів нею не виконані, продовжуючи реалізацію спільного злочинного умислу спрямованого на складання та видачу завідомо неправдивих офіційних документів, особисто підписала зазначені кошториси та акти здавання-приймання виконаних послуг, засвідчила їх відтиском круглої печатки ФОП ОСОБА_2 , після чого, 21.12.2019 впродовж робочого дня, разом із формально складеними технічними документаціями та рахунками на сплату наданих послуг, подала їх до Нікопольської РДА для прийняття виконаних послуг.

В свою чергу, ОСОБА_3 приймаючи виконані послуги, передбачених законом заходів щодо належної перевірки поданих документів умисно не вжив і не перевірив факт та якість їх виконання, у випадку невиконання зобов`язань учасником, у порядку пункту 6.2.1 укладених між Нікопольською РДА та ФОП ОСОБА_2 договорів №28, №29 та №30 від 20.12.2019, передбачено розірвання відповідного Договору із повідомленням про це у строк 1 місяць до розірвання Договору, проте співучасник злочину ОСОБА_3 , виконуючи відведену йому роль та будучи наділений відповідними повноваженнями, діючи умисно, усупереч інтересами служби, розуміючи, що надана ФОП ОСОБА_2 технічна документація не відповідає умовам укладених договорів, вимогам діючого законодавства та під час її складання не було залучено належних сертифікованих інженерів, її копії у Державний фонд документації із землеустрою не передано та не затверджено Нікопольською РДА у встановленому порядку, знаходячись на своєму робочому місці у приміщенні Нікопольської РДА, розташованої за адресою: м. Нікополь, вул. Шевченка, 130, в продовж робочого дня 21.12.2019 реалізуючи спільний злочинний умисел спрямований на складання та видачу завідомо неправдивих офіційних документів, особисто:

- погодив від «Замовника» Кошторис на проектні (вишукувальні) роботи, який є додатком до договору №28;

- підписав Акт №1 від 21.12.2019 здавання-приймання виконаних послуг згідно з договором №28 від 20 грудня 2019р.;

- погодив від «Замовника» Кошторис на проектні (вишукувальні) роботи, який є додатком до договору №29;

- підписав Акт №1 від 21.12.2019 здавання-приймання виконаних послуг згідно з договором №29 від 20 грудня 2019р.;

- погодив від «Замовника» Кошторис на проектні (вишукувальні) роботи, який є додатком до договору №30;

- підписав Акт №1 від 21.12.2019 здавання-приймання виконаних послуг згідно з договором №30 від 20 грудня 2019р.

Діючи згідно розробленого плану, ОСОБА_3 діючи умисно, маючи реальну можливість здійснити перевірку отриманої від ФОП ОСОБА_2 технічних документацій, оскільки відповідно до укладених договорів розрахунки проводяться впродовж 10 банківських днів, не здійснив її самостійно та не передав її до відділу агропромислового розвитку Нікопольської РДА, надав зазначені акти: № 1 від 21.12.2019 року здавання-приймання виконаних послуг згідно з договором № 28 від 20.12.2019 року 26 грудня 2019 року, акт № 1 від 21.12.2019 року здавання-приймання виконаних послуг згідно з договором № 29 від 20.12.2019 року та акт № 1 від 21.12.2019 року здавання-приймання виконаних послуг згідно з договором № 30 від 20.12.2019 до відділу фінансово-господарського забезпечення Нікопольської районної державної адміністрації для проведення по бухгалтерському обліку устави та здійснення оплати виконавцю послуг за умовами договору.

В той самий час, з метою прикриття злочинної діяльності організованої групи та надання зовнішніх ознак її законності, ОСОБА_3 , виконуючи відведену йому роль та будучи наділений відповідними повноваженнями, діючи умисно, усупереч інтересами служби, розуміючи, що надана ФОП ОСОБА_2 технічна документація не відповідає умовам укладених договорів, вимогам діючого законодавства та під час її складання не було залучено належних сертифікованих інженерів, а її копії у Державний фонд документації із землеустрою не передано, знаходячись на своєму робочому місці у приміщенні Нікопольської РДА, діючи як в.о. голови Нікопольської РДА, листом від 23.12.2019 №01-54-2952/0/320-19 повернув ФОП ОСОБА_2 надані нею на виконання договорів укладених між Нікопольською РДА та ФОП ОСОБА_2 договорів №28, №29 та №30 від 20.12.2019 технічні документації для усунення недоліків у виді технічних та граматичних помилок зазначивши, що після усунення недоліків та повторного надання документів Нікопольською РДА буде розглянуто питання затвердження, при цьому діючи умисно, не вжив жодних заходів, щодо припинення опрацювання та проведення сплати грошових коштів на користь ФОП ОСОБА_2 на підставі зазначених актів.

26 грудня 2019 року працівники відділу фінансово-господарського забезпечення Нікопольської районної державної адміністрації на підставі наданих ОСОБА_3 завідомо неправдивих офіційних документів: акту № 1 від 21.12.2019 року здавання-приймання виконаних послуг згідно з договором № 28 від 20.12.2019 року, акту № 1 від 21.12.2019 року здавання-приймання виконаних послуг згідно з договором № 29 від 20.12.2019 року, акту № 1 від 21.12.2019 року здавання-приймання виконаних послуг згідно з договором № 30 від 20.12.2019 року підготували платіжні доручення: № 289 від 26.12.2019 на суму 287 170 грн. 00 коп., № 290 від 26.12.2019 на суму 2 223 200 грн. 00 коп., № 291 від 26.12.2019 на суму 1 794 800 грн. 00 коп. та забезпечили перерахування грошових коштів на загальну суму 4 305 170 грн. 00 коп. з рахунку Нікопольської районної державної адміністрації, відкритому в Управлінні державної казначейської служби в м. Нікополі на рахунок № НОМЕР_2 , відкритий у АТ КБ «ПРИВАТБАНК» ФОП ОСОБА_2 , які ОСОБА_3 разом з членами організованої групи ОСОБА_2 та ОСОБА_1 розтратив, розпорядившись ними за власним розсудом.

У подальшому, продовжуючи реалізовувати спільний злочинний умисел, з метою прикриття своєї злочинної діяльності та надання зовнішніх ознак її законності, співучасники злочину ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , який не мав кваліфікаційного свідоцтва оцінювача з експертної грошової оцінки земельних ділянок та ліцензії на виконання землеоціночних робіт, діючи узгоджено з іншими членами злочинної групи та виконуючи відведену йому роль та усвідомлюючи при цьому, що згідно раніше виданої на його ім`я довіреності він не має повноважень на виконання таких робіт на території Дніпропетровської області, знаходячись у м. Миколаєві, у не встановлений органом досудового розслідування час та місці підготував технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих на території Нікопольського району Дніпропетровської області від імені ТОВ «ІКГ «Альфа», без відома службових осіб і працівників даного підприємства та безпідставно завіривши їх печаткою № 48 ТОВ «ІКГ «Альфа», а саме технічні документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок за кадастровими номерами: 1222983900:01:002:0253, 1222983900:01:002:0232, 1222983900:01:002:0252, 1222983900:01:002:0020, 1222983900:01:002:0251, 1222983900:01:002:0233, 1222983900:01:002:0031, 1222983900:01:002:0312, 1222983900:01:002:0218, 1222983900:01:002:0311, 1222983900:01:002:0306, 1222983900:01:002:0254, 1222983900:01:002:0309, 1222983900:01:002:0230, 1222983900:01:002:0229, 1222983900:01:002:0015, 1222983900:01:002:0016; 1222983900:01:002:0204, 1222983900:01:002:0305, 1222983900:01:002:0265, 1222983900:01:002:0013 1222983900:01:002:0019, 1222983900:01:002:0213, 1222983900:01:002:0250, 1222983900:01:002:0282, 1222983900:01:002:0002, 1222983900:01:002:0222, 1222983900:01:002:0279, 1222983900:01:002:0026, 1222983900:01:002:0200, 1222983900:01:002:0017, 1222983900:01:002:0018 1222983900:01:002:0234, 1222983900:01:002:0038, 1222983900:01:002:0274 1222983900:01:002:0255, кожна з яких складається з пояснювальної записки, клопотання замовника, завдання на виконання робіт, розпорядження Нікопольської районної державної адміністрації, викопіювання з індексної (кадастрової) карти, картограми зон впливу, табличних матеріалів по розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки, копію договору оренди землі, копій сертифікатів інженерів-землевпорядників. При цьому внесли до зазначених документів наступні завідомо неправдиві відомості: про дату їх складання яка значиться 2019 рік однак у тексті документів наявні посилання на розпорядження голови Нікопольської РДА від 29.01.2020, факти укладання договору субпідряду № ГО-49/3-12/19 від 20.12.2019 між ФОП ОСОБА_2 та ТОВ «ІКГ «Альфа», факт участі інженера-землевпідрядника ОСОБА_8 при їх складанні, факт погодження завдання директором ТОВ «ІКГ «Альфа» ОСОБА_9 , крім того у невстановлений спосіб виконано підписи від імені зазначених ОСОБА_8 та ОСОБА_9 . В подальшому, ОСОБА_2 та ОСОБА_1 діючи згідно спільного плану з ОСОБА_3 , направили зазначені технічні документації для погодження до головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області за результатами чого складено висновки державної експертизи землевпорядних документів, згідно яких технічна документація з грошової оцінки земельних ділянок, які перебувають в оренді АТ «Покровський гірничо-збагачувальний комбінат» в межах території Приміської сільської ради Нікопольського району Дніпропетровської області не відповідає вимогам чинного законодавства України, встановленим нормам і правилам, оцінюється негативно та не погоджується.

В результаті узгоджених, умисних, протиправних дій членів даної організованої групи, охоронюваним законом інтересам держави в особі Нікопольської районної ради Дніпропетровської області, завдано матеріальну шкоду на загальну суму 4 305 170 грн. 00 коп., що у 4 482 рази перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян на момент вчинення злочину та є особливо великим розміром.

Умисні дії ОСОБА_1 , які виразилися у розтраті чужого майна шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчиненому в особливо великих розмірах, організованою групою, кваліфікуються за ч. 5 ст. 191 КК України, а дії,які виразилися у складанні, видачі службовою особою завідомо неправдивих офіційних документів, внесенні до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей, вчинені організованою групою, кваліфікуються за ч. 3 ст. 28, ч. 1 ст. 366 КК України і останньому було повідомлено про підозру у вчиненні цих злочинів.

В ході досудового розслідування по вказаному кримінальному провадженню виникла необхідність у застосуванні запобіжного заходу відносно підозрюваного у вигляді тримання під вартою, оскільки відповідно до вимог п. 4 ч. 1 ст. 184 КПК України встановлена наявність ризиків, передбачених пп. 1,2,3,5 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме: підозрюваний ОСОБА_1 може переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду, оскільки останньомуна підставі достатніх вагомих доказів повідомлено про підозру у скоєнні умисних, корупційних кримінальних правопорушень у сфері службової діяльності та професійної діяльності, пов`язаної з наданням публічних послуг, одне з яких є особливо тяжким, корисливим та за яким законом передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк від семи до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна., інше – нетяжке, за яким законом передбачено покарання у виді штрафу від двох тисяч до чотирьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеження волі на строк до трьох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, а отже підозрюваний розуміючи наслідки кримінального провадження може намагатись переховуватись.

Крім того, існує ризик знищення, переховування та спотворення будь-яких із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, а саме: на теперішній час у органів досудового розслідування є достатньо підстав вважати, що умисні, корупційні кримінальні правопорушення підозрюваний вчиняв систематично, задля доказування чого органами досудового розслідування здійснюється збір доказів, тобто на теперішній час злочинну діяльність підозрюваного ОСОБА_1 викрито не в повній мірі і, перебуваючи на свободі останній може перешкодити цій діяльності.

Також існує ризик впливу на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні, так як підозрюваний у повній мірі володіє інформацією щодо: всіх скоєних ним кримінальних правопорушень; причетності до вчинення будь-яких кримінальних правопорушень інших осіб, а тому, будучи обізнаним у доказах, які на теперішній час наявні в матеріалах кримінального провадження, своїми порадами та вказівками може допомогти особам, яких органами досудового розслідування ще не встановлено та до кримінальної відповідальності не притягнуто. Також може схилити вказаних осіб до спотворення чи зміни ними своїх свідчень, відмови від давання свідчень, надання завідомо неправдивих свідчень.

Також існує ризик вчиненні іншого кримінального правопорушення чи продовження вчинення цього кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, що підтверджується репутацією самого підозрюваного, який будучи працевлаштований на Товаристві, без відома керівництва укладав угоди за що отримував грошову винагороду.

В судовому засіданні прокурор підтримав своє клопотання.

Захисник в судовому засіданні проти задоволення клопотання заперечував посилаючись на те, що метою запобіжного заходу є забезпечення виконання процесуальних обов`язків підозрюваним, однак ОСОБА_1 обов`язки ніколи не порушував, на всі виклики з`являвся своєчасно і самостійно. Підставою для обрання запобіжного заходу є обґрунтованість підозри, яку прокурор має довести перед судом, однак прокурор надав документи, які не стосуються ОСОБА_1 і в яких про ОСОБА_1 не згадується. Крім того підозра не зрозуміла, все викладено в загальних фразах, що не дозволяє здійснювати ефективний захист. Більш того, кваліфікація дій підозрюваного за ст. 191 КК України була б можлива якби останній заволодів коштами, що були в його розпорядженні, однак підозрюваний ніколи не був посадовою особою Нікопольської РДА і ніколи не був розпорядником коштів. Отже підозра очевидно не обґрунтована, що є підставою для відмови в задоволенні клопотання. Крім того, порушено порядок повідомлення про підозру. Так, підозра була складена 18.01.2021, а повідомлено про підозру не в той же день, а лише 19.01.2021, що є прямим порушенням КПК України. Також захисник звернув увагу на недоведеність ризиків названих прокурором. Так, ОСОБА_1 з`являється на всі виклики, не намагався уникати, працює, має трьох дітей на триманні. Знищити він нічого не може, так як все вилучено.

Підозрюваний в судовому засіданні заперечував проти задоволення клопотання посилаючись на те, що підозра необґрунтована.

Суд, заслухавши думку учасників, дослідивши матеріали клопотання, суд приходить до наступного висновку.

Відповідно до ч. 2 ст. 177 КПК України однією з підстав для застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення.

В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 28, ч. 1 ст. 366 КК України, що підтверджується: розпорядженням голови Нікопольської РДА від 04.12.2019 про освоєння коштів по переговорній процедурі в сумі 4 305 170 гривень, логвоорами № 28, 29 і 30, уладеними між Нікопольською РДА в особі в.о. голови ОСОБА_3 та ФОП « ОСОБА_2 » на надання послуг з розроблення технічних документацій з топографо геодезичне знімання для інвентаризації земельних ділянок на суми 287 170 гривень, 2 223 200 гривень та 1 794 800 гривень відповідно; актами здавання-приймання виконаних послуг до кожного з договорів, які підписані ФОП ОСОБА_2 і в.о. голови Нікопольської РДА ОСОБА_3 , платіжними дорученнями, згідно яких вищевказані суми перераховані на розрахунковий рахунок ФОП ОСОБА_2 , показаннями свідка ОСОБА_6 про те, що всіма питання тендеру займався виключно ОСОБА_3 , показаннями підозрюваної ОСОБА_10 , яка підтвердила факт залучення до виконання робіт ТОВ «ІКГ «Альфа» в особі ОСОБА_1 , показаннями свідка ОСОБА_9 , яка підтвердила що ОСОБА_1 працював незначний проміжок часу в ТОВ «ІКГ «Альфа», однак підприємство з ФОП ОСОБА_2 ніяких договорів не укладало і підписи на договорах свідкові не належать.

Сукупності вказаних доказів достатньо для того щоб прийти до висновку, що підозра не є очевидно необґрунтованою і в межах доказування на досудовому слідстві, зібрано достатньо доказів для повідомлення про підозру.

При цьому слід звернути увагу, що повідомлення про підозру не вимагає того ж ступеню доведення, що вимагає ухвалення обвинувального вироку. На цій стадії кримінального провадження достатньо наявності такої сукупності доказів, щоб у стороннього спостерігача склалась думка про те, що злочин вчинено і підозрюваний причетний до його вчинення і такого ступеню доведення органом досудового слідства досягнуто.

Згідно ч 2 ст. 177 КПК України другою підставою для застосування запобіжного заходу є наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті.

Суд вважає встановленим наявність ризику уникнення досудового слідства підозрюваним, оскільки тяжкість висунутого обвинувачення може спонукати його до ухилення від слідства та суду з метою уникнення відповідальності.

В той же час, інші ризики прокурором в судовому засіданні не доведені, так як данних про те, що підозрюваний схильний до вчинення злочинів не надано, а отже повторність злочинної діяльності малоймовірна. Продовжити злочин в якому підозрюється ОСОБА_1 неможливо, так як вказаний злочин кваліфіковано прокурором як закінчений.

Даних про те, що підорюваний має можливість впливати на свідків чи інших учасників також не надано, як не доведено і можливість знищення документів.

Отже судом встановлено наявність ризику передбаченого п. 1 ч. 1 ст. 177 КПК України.

Вирішуючи питання про вид запобіжного заходу суд враховує обставини злочинів у яких підозрюється останній, одне з яких є особливо тяжким, його роль у вчиненні вказаних злочинів, вік та стан здоров`я обвинуваченого, те що він має постійне місце реєстрації, за три дні з моменту повідомлення про підозру не вчиняв дій направлених на ухилення від слідства та суду, має на утриманні двох неповнолітніх дітей та повнолітнього сина інваліда дитинства, що в своїй сукупності свідчить про те, що в судовому засіданні не доведено, що більш м`який запобіжний захід, ніж тримання під вартою не здатен забезпечити встановлені судом ризики.

Суд вважає, що запобіжний захід у виді особистого зобов`язання з покладенням обов`язків, здатен забезпечити ризик встановлений судом, а тому саме такий захід має бути застосовано до підозрюваного.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 176, 177, 178, 182, 183, 193, 194, 196, 197, 376 КПК України, суд –

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання прокурора відділу Дніпропетровської обласної прокуратури Сакоренко І.О. про застосування запобіжного заходу у виді тримання під вартою відносно підозрюваного ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 28, ч. 1 ст. 366 КК України – задовольнити частково.

Обрати щодо підозрюваного ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді особистого зобов`язання строком на два місяці, тобто до 21 березня 2021 року.

Покласти на підозрюваного ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 обов`язки:

- прибувати до слідчого, прокурора або суду за першою вимогою;

- не відлучитись з м. Миколєва без дозволу слідчого чи прокурора;

- повідомляти слідчого та прокурора про зміну місця проживання.

Ухвала може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду протягом п`яти днів з моменту її проголошення, а підозрюваним який перебуває під вартою в той же строк з моменту вручення копії ухвали.

Повний текст ухвали буде оголошено 22.01.2021 о 10:00 годин.

Слідчий суддя: С.П. Мельниченко