
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
про відмову у відкритті провадження
21 січня 2021 р. Справа №200/576/21-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Льговська Ю.М., розглянувши матеріали позову Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» (код ЄДРПОУ: 03337119, місцезнаходження: пров. Земляний, 2, м. Краматорськ, Донецька область, 84307) до Виконавчого комітету Дружківської міської ради (код ЄДРПОУ: 35783188, місцезнаходження: вул. Соборна, 16, м. Дружківка, Донецька область, 84205) про скасування рішення, -
В С Т А Н О В И В:
12 січня 2021 року Обласне комунальне підприємство «Донецьктеплокомуненерго» звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Виконавчого комітету Дружківської міської ради про скасування рішення відповідача № 581 від 01 липня 2009 року.
Згідно з пунктом 4 частини першої статті 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Пунктом 1 частини першої статті 19 КАС України визначено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Публічно-правовий спір має особливий суб`єктний склад. Участь суб`єкта владних повноважень є обов`язковою ознакою для того, щоб класифікувати спір як публічно-правовий. Проте сама собою участь у спорі суб`єкта владних повноважень не дає підстав ототожнювати спір із публічно-правовим та відносити його до справ адміністративної юрисдикції.
Неправильним є поширення юрисдикції адміністративних судів на той чи інший спір тільки тому, що відповідачем у справі є суб`єкт владних повноважень, а предметом перегляду - його акт індивідуальної дії.
Визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є суть (зміст, характер) спору. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.
Разом з тим приватноправові відносини вирізняються наявністю майнового чи немайнового інтересу учасника. Спір має приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням або загрозою порушення приватного права чи інтересу (як правило майнового) конкретного суб`єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин, навіть якщо до порушення приватного права чи інтересу призвели управлінські дії суб`єктів владних повноважень.
На підставі абзацу 1 частини першої статті 19 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають із цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Згідно з пунктом 10 частини другої статті 16 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) до способів захисту цивільних прав та інтересів належить, зокрема, визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
Частиною першою статті 21 ЦК України передбачено, що суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.
Таким чином, визнання незаконними рішень суб`єкта владних повноважень може бути способом захисту цивільного права або інтересу.
Як вбачається з позовної заяви, Обласне комунальне підприємство «Донецьктеплокомуненерго» звернулось до адміністративного суду з позовом про скасування рішення виконавчого комітету ради, прийнятого у 2009 році відносно іншої фізичної особи щодо надання дозволу цій особі на відключення від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання з улаштуванням індивідуального газового опалювального приладу в квартирі.
Отже, оскаржується акт індивідуальної дії суб`єкта владних повноважень, учасником якої не є позивач, але яка зачіпає права останнього.
Позивач зазначає, що вказаний акт внаслідок недотримання процедури його прийняття порушує його права як постачальника послуг із централізованого опалення, впливає на обсяг нарахувань оплати за такі послуги.
Таким чином, порушення своїх прав особа вбачає у наслідках, спричинених рішенням суб`єкта владних повноважень, яке вона вважає неправомірним, і ці наслідки призвели до припинення цивільних правовідносин (постачання опалення), пов`язані з реалізацією її майнових інтересів (отримання нарахованої плати за ці послуги), а тому визнання протиправним такого рішення є способом захисту цивільних прав та інтересів.
Беручи до уваги наведене, суд дійшов висновку, що цей спір не є публічно-правовим і має вирішуватися судами за правилами ЦПК України.
Доводи позивача про те, що відповідач є суб`єктом владних повноважень і, приймаючи оскаржуване рішення, діяв як такий суб`єкт, а тому спір є публічно-правовим, не приймаються судом до уваги, оскільки, як зазначено вище, наведені критерії є недостатніми для віднесення спору до публічно-правових.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 170 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
З урахуванням вищевикладеного суд відмовляє у відкритті провадження в цій справі.
Суд роз`яснює позивачеві, що він має право звернутися з даним позовом в порядку цивільного судочинства до місцевого суду загальної юрисдикції.
На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 170, 248, 256 КАС України, -
У Х В А Л И В:
Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» до Виконавчого комітету Дружківської міської ради про скасування рішення.
Копію ухвали разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами невідкладно надіслати особі, яка її подала.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання та може бути оскаржена до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Донецький окружний адміністративний суд протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення (підписання).
Суддя Ю.М. Льговська