
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 січня 2021 року Справа № 480/3837/20
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Соп`яненка О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до 5-го прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України (в/ч 9953) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до 5-го прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України (в/ч 9953) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії. Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 20.06.2019 у справі № 480/1801/19 визнано протиправними дії 5-го прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України (в/ч 9953) в частині не нарахування та виплати йому індексації грошового забезпечення за період з 01.06.2015 по 30.03.2019 на час виключення його зі списків особового складу. На підставі вказаного рішення ОСОБА_1 було нараховано і виплачено 63 589 грн. 88 коп. індексації заробітної плати. Із Листа № 11/С-265 від 04.06.2020 відповідач повідомив позивача про відсутність підстав для нарахування єдиного соціального внеску з загальнообов`язкового державного соціального страхування та подання відповідної довідки до головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області.
Позивач вважає такі дії протиправними, оскільки неврахування суми єдиного внеску, який мав би бути нарахований на суму виплаченої йому індексації грошового забезпечення, призводить до заниження розміру пенсії, яку він отримує.
В позовній заяві ОСОБА_1 просить визнати протиправними дії відповідача в частині не нарахування єдиного соціального внеску на суму виплат індексації грошового забезпечення за період з 01.06.20015 по 30.03.2019 на час виключення його зі списків особового складу; зобов`язати відповідача нарахувати та виплатити єдиний соціальний внесок на суму нарахувань індексації грошового утримання за період проходження військової служби з 01.06.2015 по 30.03.2019 на час виключення його зі списків особового складу.
Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, в якому він наголошує на тому, що відповідно до ст. 1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексація грошових доходів населення - це лише встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Зазначає, що поняття "індексація грошових доходів населення" не входить і відповідно не відноситься до складу грошового забезпечення, яке отримується військовослужбовцями, а тому єдиний внесок не може бути нарахований на індексацію грошових доходів населення. Просить відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 в повному обсязі.
ОСОБА_1 було подано відповідь на відзив, у якій з доводами відповідача не погоджується, а позовні вимоги просить задовольнити у повному обсязі.
З матеріалів справи судом встановлено, що ОСОБА_1 проходив службу в Сумському прикордонному загоні Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України (в/ч 9953) з 01.06.2015 по 30.03.2019.
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 20.06.2019 у справі 480/1801/19 задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 до 5-го прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України (в/ч 9953).
Зобов`язано 5-й прикордонний загін Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України (в/ч 9953) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період проходження військової служби з 01 червня 2015 року по 30 березня 2019 року.
Позивачу нараховано та виплачено індексацію грошового забезпечення за період проходження військової служби з 01.06.2015 по 30.03.2019, однак єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування на суму такої індексації відповідачем нарахований не був, у зв`язку із чим позивач звернувся до відповідача із відповідним запитом.
На вказаний запит, листом від 04.06.2020 № 11/С-265, Сумський прикордонний загін роз`яснив позивачу, що на виконання рішення суду у справі № 480/1801/19 позивачу нараховано та виплачено індексацію грошового забезпечення. У листі зазначено, що індексація грошового забезпечення є соціально гарантованою виплатою та не відноситься до грошового забезпечення військовослужбовців, а тому нарахування єдиного соціального внеску, відповідно до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", на зазначені суми не проводяться. (а.с. 13).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", дія цього Закону поширюється на відносини, що виникають під час провадження діяльності, пов`язаної із збором та веденням обліку єдиного внеску.
Згідно абзацу 7 пункту 1 частини 1 статті 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", платниками єдиного внеску є: роботодавці військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), поліцейських, осіб рядового і начальницького складу, у тому числі тих, які проходять військову службу під час особливого періоду, визначеного законами України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" та "Про військовий обов`язок і військову службу".
Пунктом 2 розділу III Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 № 449 (далі - Інструкція № 449) встановлюється єдиний внесок відповідно до Закону у розмірі 22 відсотків на суму: грошового забезпечення кожної застрахованої особи: оплати перших п`яти днів тимчасової непрацездатності, що здійснюється за рахунок коштів роботодавця; допомоги з тимчасової непрацездатності; допомоги у зв`язку з вагітністю та пологами; допомоги, надбавки або компенсації відповідно до законодавства.
Відповідно до статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сім`ї", до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Інструкцією про прядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Держвної Прикордонної служби України, затверджена наказом Адміністрації Державної Прикордонної служби України від 20.05.2008 № 425 (далі - Інструкція № 425) визначені поняття "грошове забезпечення" та "місячне грошове забезпечення", а також їх склад.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
До складу місячного грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати та премія).
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України 07.11.2007 № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова № 1294) визначені поняття та структура грошового забезпечення військовослужбовців.
Так, грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Перелік додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу визначений у додатках 25 - 28 до зазначеної постанови №1294.
Згідно із ст. 1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Тобто, індексація є частиною державної системи соціального захисту громадян, спрямованою на підтримання їх купівельної спроможності.
Аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що індексація відноситься до складу грошового забезпечення військовослужбовців, а отже на суми індексації грошового забезпечення військовослужбовця нараховується єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно із п. 1, 3 ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи, що відповідачем належним чином не доведено правомірності підстав не нарахування та несплати єдиного соціального внеску на суму виплаченої ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період проходження військової служби з 01.06.2015 по 30.03.2019, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Звернувшись до суду позивач просить визнати протиправними дії відповідача в частині не нарахування єдиного внеску на суму виплаченої індексації. Суд зазначає, що дії є активною формою поведінки суб`єкта владних повноважень, яка полягає у прийнятті рішень, вчиненні конкретних дій, які посягають на права, свободи та інтереси особи, яка звертається до суду за їх захистом.
У даному випадку відповідач не вчинив дій, спрямованих на нарахування єдиного соціального внеску на суму виплаченої ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.06.2015 по 30.03.2019, тобто допустив протиправну бездіяльність.
З огляду на вищезазначене, суд вважає, що у даному випадку належним способом захисту прав позивача буде визнання протиправною бездіяльності 5-го прикордонного загону щодо нарахування та сплати єдиного соціального внеску на суму виплаченої ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.06.2015 по 30.03.2019 та зобов`язання відповідача нарахувати та сплатити єдиний соціальний внесок на суму зазначених виплат.
Враховуючи положення ст. 139 КАС України, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань 5-го прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України (в/ч 9953) суму судового збору в розмірі 840,80 грн., сплаченого при зверненні до суду з даним позовом (а.с.3).
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до 5-го прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України (в/ч 9953) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність 5-го прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України (в/ч 9953) щодо нарахування та виплати єдиного соціального внеску на суму виплат ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.06.2015 по 30.03.2019 на час виключення його зі списків особового складу.
Зобов`язати 5-й прикордонний загін Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України (в/ч 9953) нарахувати та виплатити єдиний соціальний внесок на суму виплаченої ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.06.2015 по 30.03.2019.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань 5-го прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України (в/ч 9953) (40030, м. Суми, пров. Громадянський, 1, код ЄДРПОУ 14321759) витрати зі сплати судового збору у сумі 840 грн. 80 коп.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Соп`яненко