Ухвала суду № 94259476, 20.01.2021, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.01.2021
Номер справи
120/416/21-а
Номер документу
94259476
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

У Х В А Л А

про відкриття провадження у адміністративній справі

м. Вінниця

20 січня 2021 р. Справа № 120/416/21-а

Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Мультян Марина Бондівна, розглянувши матеріали:

за позовом: кандидата на посаду Уланівської сільського голови Хмільницького району ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

до: Уланівської сільської територіальної виборчої комісії Хмільницького району Вінницької області (вул. Миру, 9, с. Уланів, Хмільницький район, Вінницька область, код ЄДРПОУ 43802215)

про: визнання протиправними та скасування постанов,

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов кандидата на посаду Уланівської сільського голови Хмільницького району ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Уланівської сільської територіальної виборчої комісії Хмільницького району Вінницької області (вул. Миру, 9, с. Уланів, Хмільницький район, Вінницька область, код ЄДРПОУ 43802215) про визнання протиправними та скасування постанов.

В обґрунтування підстав звернення до суду, позивач вказує на порушення Уланівською сільською територіальною виборчою комісією Хмільницького району Вінницької області виборчого законодавства під час прийняття 18.01.2021 року постанов: № 53 «Про затвердження текстів виборчих бюлетенів з виборів депутатів Уланівської сільської ради у територіальних виборчих округах»; № 54 «Про встановлення ступенів захисту виборчого бюлетеня з виборів депутатів Уланівської сільської ради»; № 55 «Про затвердження тексту виборчого бюлетеня з виборів голови Уланівської сільської ради»; № 56 «Про встановлення ступенів захисту виборчого бюлетеня з виборів голови Уланівської сільської ради»; № 57 «Про укладення договору щодо друку виборчих бюлетенів з виборів депутатів Уланівської сільської ради за результатами застосування переговорної процедури»; № 58 «Про укладення договору щодо друку виборчих бюлетенів з виборів голови Уланівської сільської ради та іншої виборчої документації за результатами застосування переговорної процедури»; № 59 «Про утворення контрольної комісії, що здійснює контроль за виготовленням виборчих бюлетенів на підприємствах-виготовлювачах, дотриманням вимог щодо знищення друкарських форм, технічних відходів, поліграфічного браку, помилково виготовлених бюлетенів».

Відповідно до частини 1 статті 273 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають суб`єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші суб`єкти ініціювання референдуму.

Ознайомившись з позовною заявою та доданими до неї матеріалами, вважаю, що вона підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, підсудна Вінницькому окружному адміністративному суду, відповідає вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172, 273 КАС України, подана особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність та у строк, установлений законом. Судовий збір позивачем не сплачений. Водночас згідно з частиною 9 статті 273 КАС України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом. Підстави для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі відсутні.

Відтак, подану позовну заяву належить прийняти до розгляду та відкрити провадження в адміністративній справі.

Визначаючись щодо форми адміністративного судочинства для розгляду цієї справи, суд враховує положення частини 1, 2, 3 статті 12 КАС України, відповідно до яких адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.

Згідно з частини 3 статті 257 КАС України при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) значення справи для сторін; 2) обраний позивачем спосіб захисту; 3) категорію та складність справи; 4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; 5) кількість сторін та інших учасників справи; 6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.

Відповідно до вимог пункту 4 частини 9 статті 171 КАС України питання про те, за якими правилами позовного провадження (загального чи спрощеного) буде розглядатися справа, вирішується в ухвалі про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження в адміністративній справі.

З огляду на викладене, враховуючи характер спірних правовідносин, категорію справи, предмет доказування, склад учасників справи, а також те, що з метою забезпечення правильного і безперешкодного розгляду справи по суті є необхідним проведення підготовчого провадження, суд доходить висновку про необхідність розгляду цієї справи в порядку загального позовного провадження.

Відповідно до статті 32 КАС України усі адміністративні справи в суді першої інстанції, крім випадків, встановлених цим Кодексом, розглядаються і вирішуються суддею одноособово.

За правилами частини 1 статті 33 КАС України адміністративні справи, предметом оскарження в яких є рішення, дії чи бездіяльність Кабінету Міністрів України, Національного банку України, окружної виборчої комісії (окружної комісії з референдуму), розглядаються і вирішуються в адміністративному суді першої інстанції колегією у складі трьох суддів.

Частиною другою статті 33 Виборчого кодексу України передбачено, що до виборчих комісій належать: 1) Центральна виборча комісія; 2) окружні виборчі комісії; 3) територіальні виборчі комісії; 4) дільничні виборчі комісії.

Предметом оскарження у цій справі є постанова Уланівської сільської територіальної виборчої комісії Хмільницького району Вінницької області.

Отже, встановлених КАС України підстав для розгляду цієї справи колегією суддів немає. З огляду на викладене, доходжу висновку про розгляд цієї справи одноособово.

Вирішуючи питання щодо встановлення кола осіб, на права та обов`язки яких може вплинути прийняте у даній справі рішення, суд враховує наступне.

У поданій до суду позовній заяві, позивачем як третіх осіб у справі визначено: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ОСОБА_4 , Вінницьку обласну організацію політичної партії "Українська стратегія Гройсмана", Вінницьку обласну організацію політичної партії "Батьківщина", Вінницьку обласну організацію політичної партії "Слуга народу", Вінницьку обласну організацію політичної партії "Європейська солідарність", Вінницьку обласну організацію політичної партії "Європейська партія України".

Відповідно до частини 2 статті 49 КАС України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов`язки. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.

В силу приписів частини 5 статті 49 КАС України про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов`язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі.

Частина 1 статті 22 Виборчого кодексу України містить перелік суб`єктів виборчого процесу відповідних виборів: 1) виборець, який має право голосу на відповідних виборах; 2) виборча комісія, уповноважена здійснювати підготовку і проведення відповідних виборів; 3) партія (організація партії), яка висунула кандидатів на відповідних виборах; 4) кандидат, зареєстрований для участі у відповідних виборах у порядку, встановленому цим Кодексом; 5) офіційний спостерігач від кандидата чи партії (організації партії) - суб`єкта відповідного виборчого процесу або від громадської організації, зареєстрований у порядку, встановленому цим Кодексом.

Оскільки позивач оскаржує постанови відповідача «Про затвердження текстів виборчих бюлетенів з виборів депутатів Уланівської сільської ради у територіальних виборчих округах», «Про встановлення ступенів захисту виборчого бюлетеня з виборів депутатів Уланівської сільської ради», «Про затвердження тексту виборчого бюлетеня з виборів голови Уланівської сільської ради», «Про встановлення ступенів захисту виборчого бюлетеня з виборів голови Уланівської сільської ради», «Про укладення договору щодо друку виборчих бюлетенів з виборів депутатів Уланівської сільської ради за результатами застосування переговорної процедури», «Про укладення договору щодо друку виборчих бюлетенів з виборів голови Уланівської сільської ради та іншої виборчої документації за результатами застосування переговорної процедури», «Про утворення контрольної комісії, що здійснює контроль за виготовленням виборчих бюлетенів на підприємствах-виготовлювачах, дотриманням вимог щодо знищення друкарських форм, технічних відходів, поліграфічного браку, помилково виготовлених бюлетенів», то суд вважає, що прийняте у справі рішення може вплинути на подальші права та інтереси ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ОСОБА_4 як зареєстрованих кандидатів на посаду Уланівського сільського голови Хмільницького району Вінницької області, Вінницьких обласних організацій політичних партій: "Українська стратегія Гройсмана", "Європейська партія України", "Батьківщина", "Слуга народу", "Європейська солідарність", які є суб`єктами виборчого процесу відповідних виборів. Відтак, суд доходить висновку про необхідність залучення вказаних осіб до участі у справі в якості третіх осіб.

Водночас питання про те, в якому процесуальному статусі вказані треті особи братимуть участь у розгляді справи (з самостійними вимогами, без самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача чи відповідача) вважаю за необхідне вирішити в підготовчому засіданні.

Окрім того, представник позивача заявив клопотання про витребування у Уланівської сільської територіальної виборчої комісії Хмільницького району постанов: № 52 «Про прийняття присяги новим членом Уланівської СТВК - ОСОБА_5 », № 53 «Про затвердження текстів виборчих бюлетенів з виборів депутатів Уланівської сільської ради у територіальних виборчих округах»; № 54 «Про встановлення ступенів захисту виборчого бюлетеня з виборів депутатів Уланівської сільської ради»; № 55 «Про затвердження тексту виборчого бюлетеня з виборів голови Уланівської сільської ради»; № 56 «Про встановлення ступенів захисту виборчого бюлетеня з виборів голови Уланівської сільської ради»; № 57 «Про укладення договору щодо друку виборчих бюлетенів з виборів депутатів Уланівської сільської ради за результатами застосування переговорної процедури»; № 58 «Про укладення договору щодо друку виборчих бюлетенів з виборів голови Уланівської сільської ради та іншої виборчої документації за результатами застосування переговорної процедури»; № 59 «Про утворення контрольної комісії, що здійснює контроль за виготовленням виборчих бюлетенів на підприємствах-виготовлювачах, дотриманням вимог щодо знищення друкарських форм, технічних відходів, поліграфічного браку, помилково виготовлених бюлетенів», протоколу засідання Уланівської сільської територіальної виборчої комісії Хмільницького району від 18.01.2021 року.

Так, до матеріалів позовної заяви долучено копії отриманих позивачем постанов Уланівської сільської територіальної виборчої комісії Хмільницького району Вінницької області за №№ 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, однак останні не підписані головою Уланівської сільської територіальної виборчої комісії ОСОБА_6 , чи її заступником, а містять лише підпис секретаря Уланівської сільської територіальної виборчої комісії - ОСОБА_7 ; та не скріплені печаткою виборчої комісії, всупереч Виборчому кодексу України та Порядку організації роботи та ведення діловодства виборчих комісій з виборів Президента України, народних депутатів України, місцевих виборів. Вказане і стало підставою для заявлення клопотання про витребування доказів.

Розглянувши подане клопотання, суд зазначає, що одним із принципів адміністративного судочинства є офіційне з`ясування всіх обставин у справі. Цей принцип визначає особливості адміністративного судочинства і полягає у більш активній ролі суду: саме на суд покладено обов`язок вживати передбачені законом заходи, необхідні для всебічного з`ясування обставин у справі. Отже, адміністративний суд має повністю встановити обставини справи, щоб на засадах верховенства права ухвалити законне та обґрунтоване рішення.

Принцип офіційності реалізований, зокрема, у частині 4 статті 11 КАС України, згідно з якою суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з`ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.

Відповідно до частини 1 статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. В силу вимог частини 3 статті 77 КАС України докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.

Про витребування доказів суд постановляє ухвалу (частина 3 статті 80 КАС України).

З огляду на вищезазначені норми процесуального права, для забезпечення повного та всебічного з`ясування всіх обставин у справі і постановлення законного та обґрунтованого рішення суд доходить висновку про обґрунтованість заявленого клопотання та витребування з Уланівської сільської територіальної виборчої комісії Хмільницького району належним чином засвідчених копій постанов: № 52 «Про прийняття присяги новим членом Уланівської СТВК - ОСОБА_5 », № 53 «Про затвердження текстів виборчих бюлетенів з виборів депутатів Уланівської сільської ради у територіальних виборчих округах»; № 54 «Про встановлення ступенів захисту виборчого бюлетеня з виборів депутатів Уланівської сільської ради»; № 55 «Про затвердження тексту виборчого бюлетеня з виборів голови Уланівської сільської ради»; № 56 «Про встановлення ступенів захисту виборчого бюлетеня з виборів голови Уланівської сільської ради»; № 57 «Про укладення договору щодо друку виборчих бюлетенів з виборів депутатів Уланівської сільської ради за результатами застосування переговорної процедури»; № 58 «Про укладення договору щодо друку виборчих бюлетенів з виборів голови Уланівської сільської ради та іншої виборчої документації за результатами застосування переговорної процедури»; № 59 «Про утворення контрольної комісії, що здійснює контроль за виготовленням виборчих бюлетенів на підприємствах-виготовлювачах, дотриманням вимог щодо знищення друкарських форм, технічних відходів, поліграфічного браку, помилково виготовлених бюлетенів», а також витягу із протоколу засідання Уланівської сільської територіальної виборчої комісії Хмільницького району від 18.01.2021 року. Крім того, суд доходить висновку про необхідність витребування із власної ініціативи у відповідача листа Центральної виборчої комісії № 21-38/1-175 від 18.01.2021 року.

При цьому суд зауважує, що витребувані письмові докази мають бути належної якості, доступними для читання та оцінки інформації, що на них міститься.

Керуючись ст.ст. 9, 12, 32, 33, 49, 77, 80, 171, 268-273, 276 КАС України, -

УХВАЛИВ:

1. Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження в адміністративній справі за позовом кандидата на посаду Уланівської сільського голови Хмільницького району ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Уланівської сільської територіальної виборчої комісії Хмільницького району Вінницької області (вул. Миру, 9, с. Уланів, Хмільницький район, Вінницька область, код ЄДРПОУ 43802215) про визнання протиправними та скасування постанов.

2. Розгляд справи здійснюватиметься суддею Мультян Мариною Бондівною одноособово.

3. Призначити підготовче засідання на 21 січня 2021 р. о 10:00 год. в залі судового засідання № 5 Вінницького окружного адміністративного суду, що знаходиться за адресою: м. Вінниця, вул. Брацлавська, 14.

4. Встановити відповідачу строк до 09:00 год. 21 січня 2021 року для подання відзиву на позовну заяву в порядку, визначеному статтею 162 КАС України.

5. Повідомити відповідача, що згідно з вимогами частини 4 статті 159 КАС України неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

6. Залучити до участі у справі як третіх осіб:

кандидата на посаду Уланівської сільського голови Хмільницького району Вінницької області ОСОБА_2 ,

кандидата на посаду Уланівської сільського голови Хмільницького району Вінницької області ОСОБА_3 ,

кандидата на посаду Уланівської сільського голови Хмільницького району Вінницької області ОСОБА_4 ,

Вінницьку обласну організацію політичної партії "Європейська партія України",

Вінницьку обласну організацію політичної партії "Українська стратегія Гройсмана",

Вінницьку обласну організацію політичної партії "Батьківщина",

Вінницьку обласну організацію політичної партії "Слуга народу",

Вінницьку обласну організацію політичної партії "Європейська солідарність".

7. Встановити третім особам строк до 09:00 год. 21 січня 2021 року для подання пояснень щодо позову з дотриманням правил, встановлених частинами другою-четвертою статті 162 КАС України.

8. Звернути увагу учасників справи, що заяви по суті справи повинні відповідати вимогам, передбаченим статтям 159, 162 КАС України.

9. Клопотання представника позивача про витребування доказів - задовольнити.

10. Витребувати в Уланівської сільської територіальної виборчої комісії Хмільницького району Вінницької області та зобов`язати її надати суду до 09:00 год. 21 січня 2021 року, в тому числі шляхом направлення їх на електронну адресу суду (inbox@adm.vn.court.gov.ua) належним чином засвідчені копії (та оригінали для огляду в судовому засіданні) постанов:

- № 52 від 18.01.2021 року «Про прийняття присяги новим членом Уланівської СТВК - ОСОБА_5 »;

- № 53 від 18.01.2021 року «Про затвердження текстів виборчих бюлетенів з виборів депутатів Уланівської сільської ради у територіальних виборчих округах»;

- № 54 від 18.01.2021 року «Про встановлення ступенів захисту виборчого бюлетеня з виборів депутатів Уланівської сільської ради»;

- № 55 від 18.01.2021 року «Про затвердження тексту виборчого бюлетеня з виборів голови Уланівської сільської ради»;

- № 56 від 18.01.2021 року «Про встановлення ступенів захисту виборчого бюлетеня з виборів голови Уланівської сільської ради»;

- № 57 від 18.01.2021 року «Про укладення договору щодо друку виборчих бюлетенів з виборів депутатів Уланівської сільської ради за результатами застосування переговорної процедури»;

- № 58 від 18.01.2021 року «Про укладення договору щодо друку виборчих бюлетенів з виборів голови Уланівської сільської ради та іншої виборчої документації за результатами застосування переговорної процедури»;

- № 59 від 18.01.2021 року «Про утворення контрольної комісії, що здійснює контроль за виготовленням виборчих бюлетенів на підприємствах-виготовлювачах, дотриманням вимог щодо знищення друкарських форм, технічних відходів, поліграфічного браку, помилково виготовлених бюлетенів»;

- витягу із протоколу засідання Уланівської сільської територіальної виборчої комісії Хмільницького району від 18.01.2021 року, порядку денного вказаного засідання;

- листа Центральної виборчої комісії № 21-38/1-175 від 18.01.2021 року, та всіх інших доказів, які мають значення для розгляду даної справи.

11. Роз`яснити учасникам справи, що відповідно до статті 268 КАС України у справах цієї категорії щодо подання позовної заяви та про дату, час і місце розгляду справи суд повідомляє відповідача та інших учасників справи шляхом направлення тексту повістки на офіційну електронну адресу, а за її відсутності – кур`єром або за відомими суду номером телефону, факсу, електронною поштою чи іншим технічним засобом зв`язку. Учасник справи вважається повідомленим належним чином про дату, час та місце розгляду справи з моменту направлення такого повідомлення працівником суду, про що останній робить відмітку у матеріалах справи, та (або) з моменту оприлюднення судом на веб-порталі судової влади України відповідної ухвали про відкриття провадження у справі, дату, час та місце судового розгляду. Неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанцій.

12. Сторонам забезпечити явку в судове засідання представників відповідно частини 1 статті 57 КАС України, із визначеними статтею 59 КАС України доказами про повноваження, та з документами, що посвідчують їх особу.

13. Копію ухвали негайно надіслати учасникам справи.

14. Копію позовної заяви та доданих до неї документів направити відповідачу та третім особам на офіційну електронну адресу, а за її відсутності - електронною поштою, яка відома суду.

15. Невідкладно повідомити відповідну виборчу комісію та комісію вищого рівня про відкриття провадження у справі.

Ухвала суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 256 КАС України.

Суддя Мультян Марина Бондівна