Рішення № 94259381, 19.01.2021, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.01.2021
Номер справи
141/765/18
Номер документу
94259381
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

19 січня 2021 р. Справа № 141/765/18

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Свентуха Віталія Михайловича, розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

06.07.2018 року ОСОБА_1 звернувся до Оратівського районного суду Вінницької області з адміністративними позовом до Оратівського ВП Гайсинського ВП ГУНП у Вінницькій області, Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про скасування постанови про закриття кримінального провадження, визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії.

Ухвалою Оратівського районного суду Вінницької області від 11.07.2018 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в даній адміністративній справі.

Розпорядженням в.о. керівника апарату Глухоти П.Ю. № 54 від 31.07.2020 року був призначений повторний автоматизований розподіл судових справ на підставі наказу 21-к від 29.07.2020 та Указу Президента України № 226/2020 від 16.06.2020 року "Про призначення суддів".

Протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями Оратівського районного суду Вінницької області 31.07.2020 року головуючим суддею визначено ОСОБА_2 .

Ухвалою Оратівського районного суду Вінницької області від 12.09.2020 року прийнято адміністративну справу до свого провадження.

Ухвалою Оратівського районного суду Вінницької області від 22.09.2020 року замінено відповідача-2 по справі № 141/765/18 Іллінецьке об`єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області на його правонаступника Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області.

Ухвалою Оратівського районного суду Вінницької області від 22.09.2020 року закрито провадження в адміністративній справі №141/765/18 в частині позовних вимог ОСОБА_1 до Оратівського ВП Гайсинського ВП ГУНП у Вінницькій області про скасування постанови про закриття кримінального провадження.

Крім того, даною ухвалою адміністративну справу №141/765/18 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії передано за підсудністю до Вінницького окружного адміністративного суду.

28.10.2020 року матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії надійшли до Вінницького окружного адміністративного суду.

Згідно витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями визначено головуючого суддю ОСОБА_3 .

Позовні вимоги мотивовані протиправністю дій відповідача щодо призначення та виплати пенсії без урахування мінімальної пенсії за віком у розмірі 10 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров`ю у розмірі 100% мінімальної пенсії за віком з 01 листопада 2011 року.

Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 13 листопада 2020 року адміністративну справу №141/765/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії прийнято до свого провадження.

Ухвалою суду від 19.01.2021 року у задоволенні заяви про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін відмовлено.

Відповідач своїм правом на подання відзиву на позовну заяву відповідач не скористався.

Відповідно до положень частини 6 статті 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Відповідно до частини 2 статті 262 КАС України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п`ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).

Водночас, дата ухвалення судового рішення у цій справі обумовлена перебуванням головуючого судді у щорічній відпустці з 28.12.2020 року по 10.01.2021 року та виходячи із терміну перебування на лікарняному з 11.01.2021 року по 18.01.2021 року (включно).

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 згідно посвідчень Серії Б №091841, виданого 24.04.2003 року та Серії НОМЕР_1 , виданого 20.01.1998 року є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи І категорії та особою з інвалідністю 1 групи.

Постановою Вінницького окружного адміністративного суду №2-а-5582/07 від 17 серпня 2007 року позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Оратівському районі Вінницької області про визнання неправомірними дій, стягнення недоплаченої пенсії та зобов`язання продовжувати виплачувати пенсію задоволено частково, а саме:

- визнано дії управління Пенсійного фонду України в Оратівському районі Вінницької області щодо призначення і виплати пенсії ОСОБА_1 як інваліду І групи згідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-ХІІ від 28.02.1991 року без урахування розміру мінімальної пенсії за віком, що встановлений статтею 65 Закону України "Про державний бюджет на 2006 рік" №3235-ІV від 20.12.2005 року та у 2006 році: з 01.04.2006 року по 30.09.2006 року складав 359 грн., а з 01.10.2006 року по 31.12.2006 року - 366 грн., та згідно частини 3 статті 62 Закону України "Про державний бюджет на 2007 рік" №489-V від 19.12.2006 року з 01.01.2007 року становив 383 грн. 80 коп. та з 01.04.2007 року становить 410 грн. 60 коп. неправомірними;

- зобов`язано управління Пенсійного фонду України в Оратівському районі Вінницької області здійснити перерахунок та виплатити недоотриману ОСОБА_1 пенсію як інваліду І групи згідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-ХІІ від 28.02.1991 року за період з 30.05.2006 року (включно) з урахуванням розміру мінімальної пенсії за віком, який відповідно до статті 65 Закону України "Про державний бюджет на 2006 рік" №3235-IV від 20.12.2005 року та у 2006 році: з 01.04.2006 року по 30.09.2006 року складав 359 грн., а з 01.10.2006 року по 31.12.2006 року - 366 грн., та згідно частини 3 статті 62 Закону України "Про державний бюджет на 2007 рік" №489-V від 19.12.2006 року з 01.01.2007 року становив 383 грн. 80 коп. та з 01.04.2007 року становить 410 грн. 60 коп., а також враховуючи вимоги частини 4 статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-ХІІ від 28.02.1991 року, якою передбачено, що розмір пенсії позивача не може бути нижчим 10 мінімальних пенсій за віком (що станом на 17.08.2007 року становить 4106 грн.);

- зобов`язано управління Пенсійного фонду України в Оратівському районі Вінницької області призначити ОСОБА_1 пенсію як інваліду І групи на підставі та в порядку Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-ХІІ від 28.02.1991 року з урахуванням положень Закону України "Про державний бюджет на 2007 рік" №489-V від 19.12.2006 року, відповідно до якого з 01.04.2007 року розмір мінімальної пенсії за віком становить 410 грн. 60 коп.

Вважаючи дії відповідача щодо призначення та виплати пенсії без урахування мінімальної пенсії за віком у розмірі 10 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров`ю у розмірі 100% мінімальної пенсії за віком з 01 листопада 2011 року протиправними, позивач звернувся з даним адміністративним позовом до суду.

Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходить із наступного.

Відповідно до статті 49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді:

а) державної пенсії;

б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Згідно з статтею 50 вищевказаного Закону особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.

Згідно із частиною 3 статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.

Частинами 1, 2 статті 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено, що конкретні розміри всіх доплат, пенсій і компенсацій підвищуються Кабінетом Міністрів України відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати.

Крім індексації пенсії, яка здійснюється відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення, у разі, якщо величина середньої заробітної плати в Україні за даними центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, за минулий рік зросла, то з 1 березня поточного року розмір пенсії підвищується в порядку, встановленому частиною 2 статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

За приписами частини 2 статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії. Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення. У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення. Розмір, дата та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.

Таким чином, встановлення розміру пенсії особам постраждалим внаслідок ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС здійснюється Кабінетом Міністрів України у межах бюджету Пенсійного фонду.

Як встановлено судом вище, постановою Вінницького окружного адміністративного суду №2-а-5582/07 від 17 серпня 2007 року зобов`язано управління Пенсійного фонду України в Оратівському районі Вінницької області здійснити перерахунок та виплатити недоотриману ОСОБА_1 пенсію як інваліду І групи згідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-ХІІ від 28.02.1991 року за період з 30.05.2006 року (включно) з урахуванням розміру мінімальної пенсії за віком, який відповідно до статті 65 Закону України "Про державний бюджет на 2006 рік" №3235-IV від 20.12.2005 року та у 2006 році: з 01.04.2006 року по 30.09.2006 року складав 359 грн., а з 01.10.2006 року по 31.12.2006 року - 366 грн., та згідно частини 3 статті 62 Закону України "Про державний бюджет на 2007 рік" №489-V від 19.12.2006 року з 01.01.2007 року становив 383 грн. 80 коп. та з 01.04.2007 року становить 410 грн. 60 коп., а також враховуючи вимоги частини 4 статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-ХІІ від 28.02.1991 року, якою передбачено, що розмір пенсії позивача не може бути нижчим 10 мінімальних пенсій за віком (що станом на 17.08.2007 року становить 4106 грн.). Зобов`язано управління Пенсійного фонду України в Оратівському районі Вінницької області призначити ОСОБА_1 пенсію як інваліду І групи на підставі та в порядку Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-ХІІ від 28.02.1991 року з урахуванням положень Закону України "Про державний бюджет на 2007 рік" №489-V від 19.12.2006 року, відповідно до якого з 01.04.2007 року розмір мінімальної пенсії за віком становить 410 грн. 60 коп.

Із постанови про закриття кримінального провадження від 30.04.2018 року /а.с. 7-25/ вбачається, що починаючи з 30 травня 2006 року, ОСОБА_1 перераховано та виплачено пенсію на виконання постанови про відкриття виконавчого провадження №9827903 від 05.11.2008 року, винесеної на підставі постанови Вінницького окружного адміністративного суду від 17.08.2007 року у адміністративній справі №2-а-5582/07.

Проте, станом на дату звернення позивача із даним позовом постанови Кабінету Міністрів України № 894 від 13 липня 2004 року "Про підвищення розмірів пенсій, призначених відповідно до частини 4 статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та № 1293 від 27 грудня 2005 року "Про збільшення розмірів пенсій деяким категоріям громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" втратили свою чинність згідно постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 23 листопада 2011 року № 1210.

Вказаною постановою передбачено інший порядок нарахування пенсії учасникам ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС.

З аналізу вищевикладеного, суд дійшов висновку, що станом на даний час Кабінетом Міністрів України встановлено новий порядок нарахування та виплати пенсії учасникам ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС, яким керуються у своїй діяльності органи пенсійного фонду. Відтак, здійснювати перерахунок та виплату пенсії позивачу на підставі актів Кабінету Міністрів України, які втратили чинність, відповідач не має законних підстав.

Аналогічного правового висновку дійшов Сьомий апеляційний адміністративний суд у постанові №120/4267/19-а від 02 квітня 2020 року.

Також при вирішені даного спору, суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Так, в рішенні Європейський суд з прав людини у справі "Валентина Ніканорівна Великода проти України" (заява № 43331/12) вказав, що законодавчі норми щодо пенсійного забезпечення можуть змінюватися, а відповідне судове рішення не може бути гарантією проти таких змін у майбутньому (рішення у справах "Аррас та інші проти Італії" (Arras and Others v. Italy), заява № 17972/07, п. 42, від 14 лютого 2012 року, та "Сухобоков проти Росії" (Sukhobokov v. Russia), заява № 75470/01, п. 26, від 13 квітня 2006 року). У цій справі національні суди дійшли висновку, що сума пенсійних виплат була зменшена після внесення змін до відповідних законодавчих актів. Щодо частин скарг заявниці стосовно невиконання рішення суду від 19 січня 2010 року після внесення у 2011 році змін до законодавства, Суд констатує, що подальша дія вищезазначеного судового рішення закінчилася, коли у законодавство, яке регулювало пенсійні виплати заявниці, було внесено зміни. Відповідно, обов`язок Уряду забезпечити виконання рішення закінчився щонайпізніше 1 листопада 2011 року, коли змінене законодавство було застосовано до пенсії заявниці. Протягом зазначеного періоду заявниця отримувала пенсію згідно з рішенням суду від 19 січня 2010 року, і таким чином для скарги немає підстав.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що відповідач, який є суб`єктом владних повноважень, при виконання постанови Вінницького окружного адміністративного суду №2-а-5582/07 від 17 серпня 2007 року діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та Законами України, відтак підстави для задоволення позову відсутні.

Частиною 1 статті 9 КАС України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частиною першою статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з частиною першою статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у справі, суд враховує, що у разі відмови у задоволені позову судові витрати не відшкодовуються.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 242, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, ст. 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003 року, ст. 49, 50, 54, 64 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 796-XII від 28.02.1991 року, суд -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РКОКПП НОМЕР_2 );

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21100, ЄДРПОУ 13322403).

Суддя Свентух Віталій Михайлович