Рішення № 94255584, 18.01.2021, Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
18.01.2021
Номер справи
345/4703/20
Номер документу
94255584
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа №345/4703/20

Провадження № 2/345/161/2021

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

З А О Ч Н Е

18.01.2021 р.

м.Калуш

Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області в складі головуючого судді Юрчака Л.Б., з участю секретаря судового засідання Шмігель І.О., розглянувши у відкритому заочному судовому засіданні в залі суду в м.Калуші в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Калуської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення переплати компенсаційних виплат особі, яка здійснювала догляд за особою, яка досягла 80-річного віку та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям,

в с т а н о в и в :

Позивач звернувся до суду з вищенаведеним позовом.

Свої вимоги мотивує тим, що 21 грудня 2016 року ОСОБА_1 звернулася до управління соціального захисту населення Калуської міської ради (далі - управління) за призначенням компенсаційної виплати особі, яка здійснює догляд за особою, яка досягла 80-річного віку, а саме за ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка згідно Виписки з протоколу ЛКК від 14.12.2016р. № 5 потребує постійного стороннього догляду і не здатна до самообслуговування. ОСОБА_3 було заповнено Заяву про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг та підписано Зобов`язання, в якому вона зобов`язується в 3-х денний термін повідомити управління про всі зміни пов`язані з припиненням виплати допомоги.

Рішенням про призначення допомоги від 23.12.2016 року ОСОБА_1 призначено компенсацію фізичним особам, які надають соціальні послуги з 21.12.2016 року.

З метою перевірки належного здійснення догляду та правомірності виплати компенсаційних виплат, головним державним соціальним інспектором було надіслано запит до Державної прикордонної служби України щодо перебування за кордоном ОСОБА_1 . Згідно інформації, наданої управлінню Державною прикордонною службою України, №0.184-15921/0/15-20 від 03.06.2020р. встановлено факт перебування ОСОБА_1 за кордоном, а саме з 30.08.2019 по 04.09.2019 та з 16.02.2020 по 03.05.2020, що у свою чергу позбавило її можливості в цей період здійснювати постійний догляд за особою, яка досягла 80-річного віку - ОСОБА_2 .

За фактом виявленого порушення, головним спеціалістом управління 30.06.2020 було складено акт виявлення неповної або недостовірної інформації про доходи, майновий стан, виникнення інших обставин в осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги та житлової субсидії.

Компенсаційна виплата ОСОБА_1 була припинена з 31.08.2019 р. Визначено обсяг надміру виплачених коштів у розмірі 339,38грн. за період з 31.08.2019р. по 30.06.2020р.

08 жовтня 2019 року ОСОБА_1 звернулася в управління за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, заповнивши Заяву про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг та Декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги. Рішенням про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї від 10 жовтня 2019 року соціальну допомогу призначено з 01.10.2019 по 31.03.2020 включно.

Здійснення працездатною особою, ОСОБА_1 догляду за особою, яка досягла 80-річного віку ОСОБА_2 , протягом трьох місяців, що передують місяцю звернення (липень, серпень, вересень 2019 року) за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям було підставою, що впливає на право для призначення та виплати соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям. Оскільки, компенсаційна виплата ОСОБА_1 була припинена з 31.08.2019 р., то у жовтні 2019 року вона не мала права на призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.

Враховуючи вищенаведене, 02.07.2020р. управлінням було прийняте рішення про відмову ОСОБА_1 в наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї, в результаті чого, надміру виплачені кошти у розмірі 22945,98 грн. за період з 01.10.2019 по 30.06.2020.

20.07.2020р. та повторно 28.08.2020р. ОСОБА_4 були надіслані повідомлення про відшкодування надміру виплачених коштів:

- компенсаційних виплат непрацюючій працездатній особі, яка здійснювала догляд за особою 80-річного віку у розмірі 339,38 грн. за період з 31.08.2019р. по 30.06.2020р.;

- державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям у розмірі 22945,98грн. за період з 01.10.2019р. по 30.06.2020р.

та запропоновано добровільно повернути надміру виплачені кошти у терміни у відповідності з чинним законодавством.

Станом на 15.12.2020р. надміру виплачені кошти державних соціальних допомог ОСОБА_1 на рахунок управління не відшкодовано та належать до відшкодування.

На підставі наведеного позивач просить суд стягнути з ОСОБА_1 на користь управління соціального захисту населення Калуської міської ради надміру виплачені кошти компенсаційних виплат непрацюючій працездатній особі, яка здійснювала догляд за особою, яка досягла 80-річного віку у розмірі 339,38 грн. та Стягнути з ОСОБА_1 на користь управління соціального захисту населення Калуської міської ради надміру виплачені кошти державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї у розмірі 22945,98грн. стягнути з відповідача судовий збір у розмірі 2102 грн.

Ухвалою Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 28.12.2020 було відкрито спрощене позовне провадження, запропоновано відповідачу у п`ятнадцятиденний строк з дня отримання копії ухвали подати відзив на позов з доказами на підтвердження обставин, що підтверджують заперечення проти позову.

Відповідачка у судове засідання не з`явилась, жодних заяв чи клопотань від неї на адресу суду не надходило.

Представник позивача ОСОБА_5 у судове засідання подала суду заяву про розгляд справи у її відсутності, просила суд позов задоволити. Не заперечила щодо заочного розгляду справи.

Відповідно до ст. 280 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання відповідача, який належним чином повідомлений продату, час і місце судового засідання, і від якого не надійшло заяви про розгляд справи за його відсутності, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, якщо позивач не заперечує проти такого вирішення справи.

На підставі ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобуне здійснювалося.

Суд, дослідивши матеріали справи, доходить висновку, що позов слід задоволити, виходячи з наступних підстав.

Судом встановлено, що 21 грудня 2016 року ОСОБА_1 звернулася до управління соціального захисту населення Калуської міської ради (далі - управління) за призначенням компенсаційної виплати особі, яка здійснює догляд за особою, яка досягла 80-річного віку, а саме за ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , - (а.с.8-9), яка згідно Виписки з протоколу ЛКК від 14.12.2016р. № 5 потребує постійного стороннього догляду і не здатна до самообслуговування – (а.с.10). ОСОБА_3 було заповнено Заяву про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг та підписано Зобов`язання, в якому вона зобов`язується в 3-х денний термін повідомити управління про всі зміни пов`язані з припиненням виплати допомоги.

Рішенням про призначення допомоги від 23.12.2016 року ОСОБА_1 призначено компенсацію фізичним особам, які надають соціальні послуги з 21.12.2016 року – (а.с.12).

З метою перевірки належного здійснення догляду та правомірності виплати компенсаційних виплат, головним державним соціальним інспектором було надіслано запит до Державної прикордонної служби України щодо перебування за кордоном ОСОБА_1 . Згідно інформації, наданої управлінню Державною прикордонною службою України, №0.184-15921/0/15-20 від 03.06.2020р. встановлено факт перебування ОСОБА_1 за кордоном, а саме з 30.08.2019 по 04.09.2019 та з 16.02.2020 по 03.05.2020, що у свою чергу позбавило її можливості в цей період здійснювати постійний догляд за особою, яка досягла 80-річного віку - ОСОБА_2 – (а.с.19-20).

За фактом виявленого порушення, головним спеціалістом управління 30.06.2020 було складено акт виявлення неповної або недостовірної інформації про доходи, майновий стан, виникнення інших обставин в осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги та житлової субсидії.

Компенсаційна виплата ОСОБА_1 була припинена з 31.08.2019 р. Визначено обсяг надміру виплачених коштів у розмірі 339,38грн. за період з 31.08.2019р. по 30.06.2020р.

08 жовтня 2019 року ОСОБА_1 звернулася в управління за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, заповнивши Заяву про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг та Декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги – (а.с.13-14, 15-16).

Рішенням про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї від 10 жовтня 2019 року соціальну допомогу призначено з 01.10.2019 по 31.03.2020 включно – (а.с.17).

Здійснення працездатною особою, ОСОБА_1 догляду за особою, яка досягла 80-річного віку ОСОБА_2 , протягом трьох місяців, що передують місяцю звернення (липень, серпень, вересень 2019 року) за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям було підставою, що впливає на право для призначення та виплати соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям. Оскільки, компенсаційна виплата ОСОБА_1 була припинена з 31.08.2019 р., то у жовтні 2019 року вона не мала права на призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.

02.07.2020р. управлінням було прийняте рішення про відмову ОСОБА_1 в наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї, в результаті чого, надміру виплачені кошти у розмірі 22945,98 грн. за період з 01.10.2019 по 30.06.2020 – (а.с.23).

За положеннями ч.1ст. 1212 ЦК Україниособа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

У відповідності з ч.1ст. 1215 ЦК України не підлягають поверненню в якості безпідставно набутого майна: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб існування, якщо їх виплата проведена юридичною або фізичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Згідност. 1166 ЦК Українимайнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Відповідно до абзацу другогостатті 1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям - це щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, який залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї.

Умови призначення і виплати малозабезпеченим сім`ям державної соціальної допомоги, передбаченоїЗаконом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» визначає Порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженийпостановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 №250.

Пунктом 2 даного Порядку передбачено, що державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям призначається та виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім`ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї.

Відповідно до п.6 даного Порядку для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім`ї подає органу праці та соціального захисту населення, зокрема,декларацію продоходиі майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім`ї).

Розмір щомісячної соціальної допомоги, розраховується відповідно до п.п. 14 та 15 Порядку тапп.9.1п.9наказу Міністерства праці та соціальної політики України N486/202/524/455/3370 від 15 листопада 2001 року "Про затвердження Методики обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги(далі - Методика)" виходячи із загальної суми сукупного доходу одержувачів допомоги та включає в себе суму всіх доходів кожної особи, яка враховується при наданні допомоги, визначених на підставі наданих документів за останні шість календарних місяців або два квартали, що передують місяцю звернення за призначенням соціальної допомоги, якщо інше не передбачене законодавством.

За змістом п.28 «Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімям», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003року №250якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення:визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті;у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

Згідно зі ст. 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченимсім`ям» державна соціальна допомога не призначається у випадках, коли працездатні члени малозабезпеченої сім`ї не працюють, не служать, не вчаться за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах I-IV рівнів акредитації протягом трьох місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги (крім осіб, які в установленому порядку визнані безробітними та за інформацією центрів зайнятості не порушують законодавство про зайнятість щодо сприяння своєму працевлаштуванню; осіб, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку або за дітьми, які потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більше ніж до досягнення ними шестирічного віку; осіб, які доглядають за особами з інвалідністю I групи або дітьми з інвалідністю віком до 18 років, за особами з інвалідністю II групи внаслідок психічного розладу, а також за особами, які досягли 80-річного віку; фізичних осіб, які надають соціальні послуги

Якщо сім`єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення.

Згідно з п.12 цього Порядку у разі коли особами, які входять до складу сім`ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк допомога може бути призначена не раніше, ніж через шість місяців, починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.

Відповідно до п. 28 зазначеного Порядку якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

У відповідності до ст.141ЦПК України також з відповідачів слід також стягнути понесені позивачем та документально підтверджені судові витрати (а.с.7).

На підставіст. 1212 ЦК України, Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 250, та, керуючись ст.ст.141,263-265,268,273,354 ЦПК України, суд,-

р і ш и в :

Позов задоволити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , жительки АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 на користь управління соціального захисту населення Калуської міської ради надміру виплачені кошти компенсаційних виплат непрацюючій працездатній особі, яка здійснювала догляд за особою, яка досягла 80-річного віку у розмірі 339,38 (триста тридцять дев`ять гривень тридцять вісім копійок) за період з 31.08.2019 року по 30.06.2020 року на рахунок UA338201720343120051000046371 ГУДКСУ Івано-Франківської області, МФО 820172, код ЄДРПОУ 03193318.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , жительки АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 на користь управління соціального захисту населення Калуської міської ради надміру виплачені кошти державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї у розмірі 22945,98грн. (двадцять дві тисячі дев`ятсот сорок п`ять гривень дев`яносто вісім копійок) за період з 01.10.2019 року по 30.06.2020 року на рахунок UA338201720343120051000046371 ГУДКСУ Івано-Франківської області, МФО 820172, код ЄДРПОУ 03193318.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , жительки АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер – НОМЕР_1 на користь управління соціального захисту населення Калуської міської ради судовий збір у розмірі судовий збір у розмірі 2102,00 (дві тисячі сто дві грн.) на рахунок UA278201720344250030000046371, ГУДКСУ Івано-Франківської області, МФО 820172, код ЄДРПОУ 03193318.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Івано-Франківського апеляційного суду шляхом подачі через Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня його складення. Учасник справи, якому рішення не були вручені у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому рішення суду.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданоюпротягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом вищевказаних строків не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Суддя