
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 січня 2021 року Чернігів Справа № 620/5128/20
Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Непочатих В.О., розглянувши в спрощеному позовному провадженні без повідомлення сторін в приміщенні суду адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Чернігівській області про визнання протиправним та скасування рішення,
В С Т А Н О В И В:
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Головного управління ДПС у Чернігівській області, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Чернігівській області про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску № 001024/25-01-53-05/ НОМЕР_1 від 14.07.2020.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що механічна помилка в таблиці 6 до Звіту з ЄСВ за грудень 2018 року не може бути підставою для висновку про недоплату суми грошового зобов`язання та застосування штрафних санкцій та нарахування пені, оскільки сплата коштів за фактичними сумами ЄСВ здійснена позивачем у повному об`ємі, а вказана помилка не призвела до реального ненадходження коштів до бюджету.
Відповідач подав відзив на позов, в якому просить відмовити позивачу у задоволенні позову, посилаючись на те, що відповідно до пункту 16 розділу II Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, відповідальним за правильність та достовірність заповнення Звіту є страхувальник. Позивачем була допущена помилка в таблиці № 6 до Звіту з ЄСВ стосовно працівниці ОСОБА_2 , ще в грудні 2018 року, а виявлена та виправлена вказана помилка була лише в травні 2020 року. Органи доходів і зборів застосовують штрафні санкції та нараховують пеню за несвоєчасну сплату єдиного внеску за період з першого календарного дня, що настає за днем настання строку сплати відповідного платежу, до дня, наступного за днем подання платником заяви про перерахування помилково сплачених коштів. Позивачем належним чином не виконувались вимоги статті 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», а саме єдиний внесок за грудень 2018 року, самостійно визначений у Звіті про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску до органів доходів і зборів (від 10.01.2019 № 3648) та січень-грудень 2019 року, лютий 2020 року, сплачено з порушенням законодавчо встановленого строку, у зв`язку з чим відповідачем винесено рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 08.05.2020 № 781/25-01-53-05-23. Після адміністративного оскарження рішення від 08.05.2020 № 781/25-01-53-05-23 до ДПС України винесено рішення про розгляд скарги від 17.06.2020 про скасування та відкликання рішення від 08.05.2020 № 781/25-01-53-05-23. Натомість, Головним управлінням ДПС у Чернігівській області прийнято нове рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені від 14.07.2020 № 1024/25-01-53-05-23 на суму 15705,16 грн.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Позивач є фізичною особою-підприємцем, перебуває на обліку в органах державної податкової служби та є платником єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
У зв`язку з порушенням встановленого строку сплати єдиного внеску за грудень 2018 року, самостійно визначеного позивачем у Звіті про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску до органів доходів і зборів (від 10.01.2019 № 3648) та січень-грудень 2019 року, лютий 2020 року, Головним управлінням ДПС у Чернігівській області винесено рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 08.05.2020 № 781/25-01-53-05-23 (а.с. 10-12).
Не погоджуючись з вказаним рішенням, позивач оскаржив його в адміністративному порядку та рішенням ДПС України про результати розгляду скарги від 17.06.2020 вих. № 19426/6/99-00-06-03-02-06 скарга була задоволена частково, рішення від 08.05.2020 № 781/25-01-53-05-23 скасовано та відкликано, зобов`язано Головне управління ДПС у Чернігівській області винести та направити нове рішення, згідно вимог чинного законодавства, в зв`язку з невірним розрахунком застосованої штрафної санкції та нарахованої пені (а.с. 13-18, 19-21).
Головним управлінням ДПС у Чернігівській області прийнято нове рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 14.07.2020 № 1024/25-01-53-05-23, яким до ФОП ОСОБА_1 був застосований штраф у розмірі 13897,62 грн. за період з 22.01.2019 до 19.03.2020 та нараховано пеню у розмірі 1807,54 грн. (а.с. 23-25).
Даючи правову оцінку обставинам справи, суд зважає на таке.
Єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування (пункт 2 частини першої статті 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон № 2464-VI, в редакції на час виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до частини першої статті 4 Закону № 2464-VI платниками єдиного внеску, зокрема, є: фізичні особи - підприємці, зокрема ті, які використовують працю інших осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством про працю, чи за цивільно-правовим договором (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців); фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.
Пунктом 1 частини другої статті 6 Закону № 2464-VI визначено, що платник єдиного внеску зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
За приписами пункту 1 частини першої статті 7 Закону № 2464-VI єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пунктах 1 (крім абзацу сьомого) частини першої статті 4 цього Закону, - на суму нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці», та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.
Так, згідно частин другої, п`ятої статті 9 Закону № 2464-VI обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок. Сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для його зарахування, крім єдиного внеску, який сплачується в іноземній валюті розташованими за межами України підприємствами, установами, організаціями (у тому числі міжнародними) за працюючих у них громадян України та громадянами України, які працюють або постійно проживають за межами України, відповідно до договорів про добровільну участь у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4, 5 та 51 частини першої статті 4 цього Закону, зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця (частина восьма статті 9 Закону № 2464-VI).
Процедура, форма, строки подання звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування визначена Порядком формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 14.04.2015 № 435 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23.04.2015 за № 460/26905 (далі - Порядок № 435, в редакції на час виникнення спірних правовідносин).
Пунктом 1 Розділу ІІІ Порядку № 435 передбачено, що страхувальники, крім зазначених у пунктах 5, 6 цього розділу, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з ФО - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань), у частині подання Звіту за таких осіб зобов`язані формувати та подавати до органів доходів і зборів Звіт протягом 20 календарних днів, що настають за останнім днем звітного періоду. Звітним періодом є календарний місяць. Звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, надбавки, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів подається за формою № Д4 згідно з додатком 4 до цього Порядку.
Звіт повинен містити основні дані про страхувальника та перелік таблиць Звіту. Звіт формується страхувальником або відповідальною особою страхувальника та включає таблиці, наведені у додатках 4 - 7 до цього Порядку. При формуванні Звіту страхувальником або відповідальною особою страхувальника, крім зазначених у пунктах 5, 6 цього розділу, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з ФО - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань), зазначається тип форми (абзаци перший-третій пункту 2 Розділу ІV Порядку № 435).
Відповідно до пункту 9 Розділу ІV Порядку № 435 Таблиця 6 додатка 4 до цього Порядку призначена для формування страхувальниками у розрізі кожної застрахованої особи відомостей про суми нарахованої їй заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) у звітному місяці. Такі відомості формуються з урахуванням кодів категорій застрахованих осіб, визначених у додатку 2 до цього Порядку.
Згідно абзацу першого частини четвертої статті 25 Закону № 2464-VI орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Як слідує з матеріалів справи, що ФОП ОСОБА_1 була допущена помилка та у таблиці 6 «Відомості про нарахування заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) застрахованим особам» Звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, надбавки, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за грудень 2018 року зазначено суму заробітної плати працівниці ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_2 ) 37510,00 грн., замість 3750,00 грн. (а.с. 26-30).
При цьому, вірна сума 3750,00 грн. підтверджується податковим розрахунком сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку форми № 1 ДФ за 4 квартал 2018 року, в якій по ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_2 ) сума нарахованого та виплаченого доходу становить 11250,00 грн. за 4 квартал 2018 року, тобто по 3750,00 грн. за кожен місяць (а.с. 31-32).
Відповідно до пункту 3 копії трудового договору між працівником і фізичною особою від 04.07.2008 та зареєстрованого в центрі зайнятості 04.07.2008 за № 25030802077 наймодавець - фізична особа ( ОСОБА_1 ), зобов`язується оплачувати працю працівника ( ОСОБА_2 ) у розмірі мінімальної заробітної плати встановленої законом. Розмір заробітної плати визначається за згодою сторін, але не нижче законодавчо встановленого розміру мінімальної заробітної плати.
Згідно Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» мінімальна заробітна платана 2018 рік встановлена в розмірі 3723,00 грн.
Як вбачається з розрахунково-платіжних відомостей заробітної плати/відпускних та з відомостей на виплату грошей за жовтень, листопад та грудень 2018 року всім працівникам, в тому числі і ОСОБА_2 , на протязі зазначених трьох місяців, нараховувалась однакова заробітна плата в розмірі 3750,00 грн., з яких утримувалися податки на доходи фізичних осіб в сумі 675,00 грн. та військовий збір в сумі 56,25 грн.
Оподаткована заробітна плата в сумі 3018,75 грн. видавалась особисто працівникам згідно з відомостями про виплату грошей, а саме перша частина (аванс) в сумі 1500,00 грн. та друга частина в сумі 1518,75 грн. (а.с. 40-48).
Отже, матеріалами справи підтверджується отримання працівницею позивача - ОСОБА_2 доходу за грудень 2018 року в сумі 3750,00 грн. та помилкового зазначення у Звіті з ЄСВ за грудень 2018 рік отриманого ОСОБА_2 доходу в розмірі 37510,00 грн.
Після отримання рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 08.05.2020 № 781/25-01-53-05-23 та оскарження його в адміністративному порядку, позивачем була виправлена помилка, допущена у Звіті за грудень 2018 року.
Помилка виправлена при поданні звіту з ЄСВ за травень місяць 2020 року, шляхом зменшення бази для нарахування єдиного внеску (рядок 5.4) та суми єдиного внеску (рядок 5.1) в формі № Д4 (місячна) (а.с. 33-37).
У зв`язку з виправленням помилки база нарахування (ряд. 5.4) була зменшена на 33760,00 грн. Тобто, з 56260,00 грн. - загальної заробітної плати застрахованих осіб, помилково показаних у звіті за грудень 2018 року до 22500,00 грн. - суми, що відповідає фактично нарахованій заробітній платі за грудень 2018 року.
Також, у зв`язку зі зменшенням бази нарахування ЄСВ була зменшена і нарахована сума ЄСВ, з неправильно нарахованої у грудні 2018 року - 12377,20 грн. до 4950,00 грн.
Сума зменшення ЄСВ 7427,20 грн. (12377,20 грн. - 4950,00 грн.) відображена у рядку 5.1 додатка Д4 за травень місяць 2020 року.
Виправлений звіт з ЄСВ був прийнятий Головним управлінням ДПС у Чернігівській області 04.06.2020 за вх. № 58715, про що свідчить відбиток печатки установи.
Отже, сплата коштів до бюджету за фактичними сумами ЄСВ здійснена позивачем у повному обсязі. Помилка, яка допущена в таблиці 6 до Звіту з ЄСВ не призвела до реального не надходження коштів до бюджету. Фактично недоїмки по сплаті єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування не було, а в облікових даних відповідача вона відобразилася внаслідок механічної помилки, допущеної позивачем при заповненні таблиці 6 до Звіту з ЄСВ.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позивачем у повному обсязі було виконано зобов`язання зі сплати єдиного соціального внеску, а помилка у Звіті про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за грудень 2018 року не є правопорушенням у розумінні пункту 2 частини одинадцятої статті 25 Закону № 2464-VI, оскільки вся сума грошового зобов`язання сплачена у відповідності до норм чинного законодавства та була перерахована до бюджету у встановлені законом терміни.
Відсутність норми закону, яка врегульовує внесення виправлень до звіту про суми нарахованого єдиного внеску або його відкликання платником, не може спричиняти звуження прав людини і громадянина, або спричиняти понесення ним невиправданих матеріальних втрат.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що рішення відповідача про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 14.07.2020 № 1024/25-01-53-05-23 є протиправним та підлягає скасуванню.
Частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 підлягає задоволенню повністю.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Тому, за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Чернігівській області на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 підлягає стягненню сплачений нею при поданні позовної заяви судовий збір в розмірі 840,80 грн.
Керуючись статтями 72-74, 77, 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до Головного управління ДПС у Чернігівській області (вул. Реміснича, буд. 11, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 43143966) про визнання протиправним та скасування рішення - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Чернігівській області від 14.07.2020 № 1024/25-01-53-05-23 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Чернігівській області на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 840,80 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 19.01.2021.
Суддя В.О. Непочатих