
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 січня 2021 року Чернігів Справа № 620/5432/20
Чернігівський окружний адміністративний суд під головуванням судді Лобана Д.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (учасників) справи адміністративну справу за позовом Міністерства внутрішніх справ України в особі Одеського державного університету внутрішніх до ОСОБА_1 про стягнення витрат,
В С Т А Н О В И В:
Міністерство внутрішніх справ України в особі Одеського державного університету внутрішніх справ (далі – позивач, ОДУ ВС) звернулось до адміністративного суду з позовом, в якому просить стягнути з ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , відповідач) на користь держави в особі Міністерства внутрішніх справ України, в особі Одеського державного університету внутрішніх справ витрати, пов`язані з його утриманням в Одеському державному університеті внутрішніх справ в сумі 77262 (сімдесят сім тисяч двісті шістдесят дві) грн 22 коп.
В обґрунтування своїх вимог позивачем зазначено, що відповідач проходив навчання з 15.08.2016 по 05.07.2020 в Одеському державному університеті внутрішніх справ, МВС України через університет фактично були витрачені бюджетні кошти в розмірі 77 262,22 грн. Обов`язок відшкодування Міністерству внутрішніх справ витрат, пов`язаних з утриманням осіб у вищому навчальному закладі із специфічними умовами навчання встановлений ч. 4 ст. 74 Закону України «Про національну поліцію». Механізм відшкодування вказаних витрат визначений приписами порядку відшкодування особами витрат, пов`язаних з їх утриманням у вищих навчальних закладах із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.04.2017 № 261 (далі - Порядок № 261). Отже, відповідач зобов`язаний відшкодувати позивачу витрати, пов`язані з його утриманням під час проходження навчання. У добровільному порядку відповідач кошти не відшкодував, як наслідок, позивач з метою захисту економічних і оборонних інтересів держави звернувся до суду.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 17.11.2020 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.
Про відкриття провадження у справі відповідач повідомлявся повісткою за адресою реєстрації, але до суду 12.01.2021 повернувся конверт із зазначенням причини повернення «за закінченням терміну зберігання», тому у відповідності до ч. 11 ст. 126 та п. 4, 5 ч. 6 ст. 251 КАС України повістка та ухвала про відкриття провадження у справі від 17.11.2020 вважаються врученими належним чином.
Відзиву на позов станом на час прийняття рішення по суті позовних вимог до Чернігівського окружного адміністративного суду не надходило.
За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними у ній матеріалами.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Наказом Одеського державного університету внутрішніх справ № 126 о/с від 15.08.2016 ОСОБА_1 зараховано курсантом ОДУВС та поставлено на всі види продовольчого та речового забезпечення, з виплатою грошового утримання.
15.08.2016 між ОДУ ВС, з одного боку, Головним управлінням Національної поліції в Чернігівській області (Замовник), з другої сторони та громадянином ОСОБА_1 , з третьої сторони укладено контракт про здобуття освіти в ОДУ ВС, відповідно до якого відповідач зобов`язується після закінчення навчання прибути до місця призначення в термін визначений у направлені на роботу, приступити до виконання службових обов`язків за посадою, на яку призначена Замовником, і відпрацювати не менше трьох років, а у разі відрахування з навчального закладу чи звільнення з органів внутрішніх справ по закінченню навчання до встановленого трирічного терміну перебування на службі, зокрема за відмову від подальшого проходження служби, відшкодувати фактичні витрати, пов`язані із утриманням у навчальному закладі із затвердженим розрахунком.
Відповідно до наказу ОДУ ВС від 04.07.2020 № 130 о/с відповідач був відряджений до ГУНП в Чернігівській області.
Згідно наказу ГУНП в Чернігівській області № 184о/с від 09.07.2020 відповідача призначено на посаду дільничного сектору превенції Менського відділу поліції ГУНП в Чернігівській області.
17.08.2020 відповідач був звільнений зі служби в Національній поліції, про що свідчить наказ ГУНП в Чернігівській області № 222 о/с від 13.08.2020, про що позивачу стало відомо 09.10.2020, що підтверджується листом ГУНП в Чернігівській області від 06.10.2020 № 3280/124/05/20-2020 (вх. № 2081 від 09.10.2020).
На відповідача за період навчання з 15.08.2016 по 05.07.2020 МВС України через ОДУ ВС фактично були витрачені бюджетні кошти в розмірі 77 262,22 грн.
Розрахунок фактичних витрат, пов`язаних із утриманням відповідача в ОДУВС за період з 15.08.2016 по 05.07.2020 становить 77 262,22 грн, яка складається з: грошове забезпечення - 13344,27 грн, предмети, матеріали, обладнання та інвентар - 8182,32 грн, продукти харчування - 42 365,81 грн, оплата теплопостачання - 3503,87 грн, оплата водопостачання та водовідведення - 3835,60 грн, оплата електроенергії - 6030,35 грн.
Відповідача було повідомлено про необхідність добровільного відшкодування фактичних витрат на його навчання в ОДУ ВС, що підтверджується листом ОДУВС від 26.10.2020 № 4/646.
Однак, до теперішнього часу відповідач суму заборгованості не сплатив.
Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на таке.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визачені Законом України «Про Національну поліцію» від 2 липня 2015 року № 580-VIII.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 72 Законом України «Про Національну поліцію» професійне навчання поліцейських складається з:
1) первинної професійної підготовки;
2) підготовки у вищих навчальних закладах із специфічними умовами навчання;
3) післядипломної освіти;
4) службової підготовки - системи заходів, спрямованих на закріплення та оновлення необхідних знань, умінь та навичок працівника поліції з урахуванням оперативної обстановки, специфіки та профілю його оперативно-службової діяльності.
Порядок, організацію та терміни проведення професійного навчання визначає Міністерство внутрішніх справ України.
Порядок підготовка поліцейських у вищих навчальних закладах із специфічними умовами навчання визначений ст. 75 цього Закону.
До вищих навчальних закладів із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, можуть бути зараховані громадяни України, яким станом на 31 грудня року вступу виповниться 17 років.
Підготовка фахівців за державним замовленням у вищих навчальних закладах із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, проводиться на підставі контракту про здобуття освіти, який укладається між навчальним закладом, відповідним органом поліції та особою, яка навчається.
Розподіл випускників вищих навчальних закладів із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, які навчаються на денній формі навчання за державним замовленням, здійснюється комісіями з персонального розподілу з урахуванням інтересів служби відповідно до набутої випускником кваліфікації, спеціальності та спеціалізації.
Особи, які навчаються за державним замовленням у вищих навчальних закладах із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, у разі дострокового розірвання контракту про здобуття освіти з будь-яких підстав, крім звільнення зі служби в поліції на підставі підпунктів 2, 4 частини першої статті 77 цього Закону, а також поліцейські, звільнені зі служби в поліції протягом трьох років після закінчення вищезазначених навчальних закладів з будь-яких підстав, крім звільнення зі служби в поліції на підставі підпунктів 2, 4 частини першої статті 77 цього Закону, відшкодовують Міністерству внутрішніх справ України витрати, пов`язані з їх утриманням у вищому навчальному закладі, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
У разі відмови від добровільного відшкодування витрат, зазначених у частині четвертій цієї статті, таке відшкодування здійснюється в судовому порядку.
Порядок добору, направлення та зарахування на навчання до вищих навчальних закладів із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, встановлює Міністерство внутрішніх справ України.
Механізм відшкодування особами, які навчалися за денною формою навчання за державним замовленням (далі - особи) у вищих навчальних закладах із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських (далі - вищі навчальні заклади), витрат, пов`язаних з їх утриманням у таких закладах (далі - витрати), зокрема, у разі дострокового розірвання контракту про здобуття освіти (далі - контракт) з будь-яких підстав, крім звільнення із служби в Національній поліції (далі - поліція) через хворобу (за рішенням медичної комісії про непридатність до служби в поліції) чи у зв`язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів визначає Порядок відшкодування особами витрат, пов`язаних з їх утриманням у вищих навчальних закладах із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 12 квітня 2017 р. № 261 (далі - Порядок №261).
Відповідно до п. 2 Порядку №261 витрати відшкодовуються згідно з контрактом, укладеним між вищим навчальним закладом, відповідним органом поліції та особою, яка навчалася. У разі коли особа є неповнолітньою, установлення правових відносин здійснюється відповідно до вимог Цивільного кодексу України.
Типову форму контракту затверджує МВС.
Пунктом 3 Порядку визначно, що відшкодування здійснюється в розмірі витрат, пов`язаних з:
грошовим, продовольчим, речовим, медичним забезпеченням;
оплатою комунальних послуг та спожитих енергоносіїв (тепло-, водопостачання, водовідведення, електроенергія).
Розрахунок витрат на утримання осіб (грошове, продовольче, речове та медичне забезпечення) у вищих навчальних закладах здійснюється відповідно до встановлених норм за їх фактичною вартістю.
Розрахунок комунальних послуг та спожитих енергоносіїв здійснюється виходячи із середнього обсягу споживання у відповідному вищому навчальному закладі на одну особу за добу за період її фактичного перебування в такому закладі.
Під час проведення розрахунків застосовуються тарифи, що встановлені для населення і діють у місцевості, в якій розташований вищий навчальний заклад, у відповідному навчальному році.
На підставі розрахунків вищого навчального закладу складається довідка про фактичні витрати на кожну особу за весь строк навчання, яка долучається до її особової справи.
Відповідно до п. 4 Порядку №261 витрати відшкодовуються особою в повному розмірі за весь період її фактичного навчання.
Так, згідно з п.5 вказаного Порядку після видання наказу про звільнення (відрахування з вищого навчального закладу) особи керівник органу поліції (вищого навчального закладу) або за його дорученням інша посадова особа видає зазначеній особі під підпис повідомлення із зобов`язанням протягом 30 діб з моменту отримання повідомлення відшкодувати МВС витрати із зазначенням їх розміру та реквізитів розрахункового рахунка для перерахування коштів.
Таке повідомлення може бути надіслано особі рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення за останнім місцем реєстрації, зазначеним у матеріалах її особової справи.
У разі звільнення особи до відпрацювання нею трьох років після закінчення вищого навчального закладу орган поліції, в якому особа проходила службу, невідкладно повідомляє про це вищому навчальному закладу, в якому особа навчалася.
Відповідно до п. 6 Порядку №261 особа має право здійснити відшкодування витрат з розстроченням платежу до одного року. У такому випадку особа укладає з вищим навчальним закладом, у якому вона навчалася, договір у письмовій формі, де зазначаються строки та розміри платежів.
Примірна форма договору затверджується МВС.
Згідно з п.8 Порядку №261 у разі відмови від добровільного відшкодування витрат, а також у разі порушення особою умов договору, укладеного відповідно до пункту 6 цього Порядку, таке відшкодування здійснюється в судовому порядку.
Претензійно-позовну діяльність провадить вищий навчальний заклад, у якому навчалася особа.
Як встановлено судом, ОСОБА_1 , навчався в Одеському державному університеті внутрішніх справ відповідно до контракту про здобуття освіти в Одеському державному університеті внутрішніх справ від 15.08.2016.
Наказом Одеського державного університету внутрішніх справ від 04.07.2020 № 130 о/с відповідач був відряджений до ГУНП в Чернігівській області.
Згідно наказу ГУНП в Чернігівській області № 184о/с від 09.07.2020 відповідача призначено на посаду дільничного сектору превенції Менського відділу поліції ГУНП в Чернігівській області.
17.08.2020 відповідач був звільнений зі служби в Національній поліції, про що свідчить наказ ГУНП в Чернігівській області № 222 о/с від 13.08.2020.
Відповідно до вимог контракту про здобуття освіти від 15.08.2016 встановлено відшкодування фактичних витрат, пов`язаних із утриманням у навчальному закладі.
Враховуючи положення вищенаведених норм законодавства, відповідач має відшкодувати Одеському державному університету внутрішніх справ витрати, пов`язані з його утриманням у вищому навчальному закладі, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Доказів добровільного відшкодування відповідачем Одеському державному університету внутрішніх справ суми коштів, які витрачені на навчання в Одеському державному університеті внутрішніх справ, відповідачем до суду не надано та під час з`ясування всіх обставин справи - судом не встановлено.
Частиною 4 ст.5 КАС України визначено, що суб`єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду виключно у випадках, визначених Конституцією та законами України.
Відповідно до п.4 ч. 2 ст. 245 КАС України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори за зверненням суб`єкта владних повноважень, в яких можуть бути відповідачами фізичні та юридичні особи, в чітко визначених законами України випадках.
Вказана правова позиція також кореспондується з ст. 19 Конституції України, в якій закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З огляду на вищевикладене суд дійшов висновку, що даний адміністративний позов є обґрунтований та підлягає задоволенню.
Таким чином, на підставі ст. 8 КАС України, згідно якої, усі учасники адміністративного процесу є рівними та ст. 9 КАС України, згідно якої розгляд і вирішення справ у адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в надані ними своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини першої ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідачем до суду не надано.
За наведених обставин суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог позивача та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 2 ст.139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки спір вирішено на користь суб`єкта владних повноважень, а також за відсутності витрат позивача - суб`єкта владних повноважень, пов`язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись статтями 139, 241-246, 256, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави в особі центрального органу виконавчої влади - Міністерства внутрішніх справ України в особі Одеського державного університету внутрішніх справ (код одержувача: 08571570, р/р UA408201720313241001201000570, Держказначейська служба України, м. Київ, МФО 820172, призначення платежу:*;145101;1600034;1) витрати, пов`язані з її утриманням в Одеському державному університеті внутрішніх справ в сумі 77 262,22 грн (сімдесят сім тисяч двісті шістдесят дві гривні, 22 коп.).
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення, або безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Позивач: Міністерство внутрішніх справ України в особі Одеського державного університету внутрішніх справ (вул. Успенська, 1, м. Одеса, Одеська область, 65014, код ЄДРПОУ - 08571570).
Відповідач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 ).
Повний текст рішення виготовлено 16 січня 2021 року.
Суддя Д.В. Лобан